Kort Bestek Ook Truman optimistisch over de opheffing der blokkade Acheson geeft drie verzekeringen Onze Koningin wordt 40 jaar VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Critiek van vakbonden op Benelux- programma Chili wil de Indonesische kwestie voor de commissie ad hoe brengen Vrijdag 29 April 1949 74e Jaargang No. 10567 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Moeilijkheden bij de Berlijnse sluizen Dr. Malan in ons land Bende valse munters op het spoor Weerbericht Jhr. van Suchtelens honger staking tragisch en nutteloos De pot is vol Olympische Spelen 1956 in Melbourne Treinramp in Z.-Afrika West-Duitsland, Europa en de Ver. Staten kunnen gerust zijn Het bedrijfsleven moet worden ingeschakeld Missen voor Mussolini Sowjet-secrefaris der V.N. afgetreden Eerste Koninginnedag in April sinds 5 0 jaar Nog geen concessies te Batavia BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per nam. - Kleine advertenties ;„Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen per kwar taal 4.bij vooruitbe taling, plus incassokosten President Truman heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat naar zijn mening de regering der Sow- jetunie „te goeder trouw" handelt bij de lopende besprekingen met de Wes telijke regeringen over het opheffen van de Sowjetrussiche blokkade van Berlijn. Truman zeide de ontwikkelin gen, die vervat zijn in de door het ministerie van Buitenlandse Zaken uit gegeven verklaring over de bespre kingen van Jessup en Malik, als „be moedigend" te beschouwen. Donderdag is voor de tweede maal binnen 24 uur door ingrijpen van Sowjetrussische zijde* het ver keer op de Westberlijnse waterwe gen gestagneerd. In de vroegte arri veerde een groep Sowjetrussische manschappen, met tommyguns gewa pend, bij de sluis van Charlottenburg in de Britse sector en hield daar vier binnenschepen aan, die op weg wa ren naar het vliegveld Gatow om luchtbruggoederen te laden. Aan Britse functionarissen, die ter plaatse kwamen, werd van Sowjetrus sische zijde medegedeeld, dat geen schepen zouden worden doorgelaten zonder vertoon van een speciale, door de Sowjets uitgegeven groene pas. Ook de sluis bij Plötzensee is ge sloten. Nader wordt gemeld, dat de Weste lijke commandanten besloten hebben Britse militaire politie te zenden om de controle over de drie grote sluizen in de Westelijke sectoren van de Sow jets over te nemen. Ingevolge deze beslissing arriveer den kort na 13.30 uur plaatselijke tijd bij de sluis van Charlottenburg zbwel als die van Plötzensee en Spandau groepen Britse militaire politie, die voorzien waren van pantserwagens. Na een half uur werd van Sowjet russische zijde verzekerd, dat de onder Onmiddellijk na hun aankomst op Schiphol zijn de Zuid-Afrikaanse pre mier, dr. Daniël Malan, en zijn echt genote gistermorgen in gezelschap van de heer J. K. Uys en andere leden van het gezantschap van Zuid-Afrika naar 's-Gravenhage vertrokken. Na een kort op onthoud in het gebouw van de Zuid-Afrikaanse legatie begaf dr. Malan zich naar min.-president dr. W. Drees, Het bezoek aan dr. Drees werd ge volgd door een bezoek aan de minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stik ker. Na dit onderhoud begaf dr. Malan zich naar „Hotel Des Indes" voor de lunch. Aan deze lunch zaten o.a. met dr. Malan en diens echtgenote aan oud-minister en mevrouw Jonkman. Om kwart voor twee vertrok dr. Malan naar Soestdijk waar hij zijn opwachting zou maken bij de Konin- gin. Gisteravond werd hem ten huize van minister mr. D. U. Stikker een di ner aangeboden, na afloop waarvan dr. Malan en echtgenote naar Am sterdam vertrokken, waar zij in het „Amstel-Hotel" verblijven. Heden gaat dr. Malan naar Berlijn, om vandaar via Zwitserland en Italië naar zijn land terug te keren. Gedurende meer dan drie maanden houdt de Venlose gemeentepolitie zich bezig met een uitgebreid complot muntzwendelaars, dat op verschillen de plaatsen in Nederland en in Duits land voor een bedrag van duizenden guldens aan valse marken en dollar biljetten in omloop heeft gebracht. Een groot gedeelte van dit valse geld werd opgespoord en kon in be slag worden genomen, terwijl tot nog toe vijf arrestaties werden verricht Men heeft met een wijd vertakte ben de te doen en het onderzoek wordt dan ook nog voortgezet. MR. STIKKER NAAR LONDEN Maandagavond 2 Mei zal minister Stikker zich naar Londen begeven ter bijwoning van een op 3 Mei aldaar aan vangende vergadering van de consul tatieve raad ingevolge het Pact van Brussel Verwachting, geldig tot heden avond: Meest zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige lichte regen of motregen en later ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuidwest en West. Weinig veran dering in temperatuur. Britse controle staande schepen weder om toestemming zouden krijgen de sluis te passeren. De Britse militaire politie zou uit de omgeving van de sluis worden terug getrokken zodra zou blijken, dat het scheepsverkeer in feite wederom nor maal verliep, aldus verklaarde een Britse functionaris ter plaatse. De binnenschepen zijn normaal door de drie sluizen gevaren. De Britse troe pen zijn daarop naar huis terugge keerd. Een Britse woordvoerder ver klaarde later, dat de Britse autoriteiten het recht der Sowjets op technisch toe zicht op de waterwegen in de weste lijke sectoren niet betwisten, maar dat het verkeer binnen de Britse sector geen invloed heeft op de economie van de Sowjet-zone. Het Britse militaire bestuur kon daarom geen enkele tus senkomst in dit verkeer toestaan. De directie van de Duitse Spoorwe gen te Frankfort heeft medegedeeld, dat de Westduitse spoorwegen op dracht hebben gekregen zodanige voorbereidingen te treffen, dat zij bin nen enkele uren na bevel hiertoe het verkeer met de Sowjetzone kan her vatten. Het Nieuwsblad voor Sumatra noemt de aangekondigde hongerstaking van jhr. van Suchtelen „tragisch en nutte loos". „De motieven hiervoor moeten gezocht worden in liefde voor het In donesische volk en diepe bezorgdheid over de toekomst van Indonesië en Ne derland, welke door tallozen wordt gedeeld. De hongerstaking zal het re geringsbeleid échter niet veranderen. Wanneer het regeringsbeleid op deze wijze wordt voortgezet, komt de honger vanzelf wel voor het gehele Neder landse en Indonesische volk. Het enige middel is tegen dit beleid in woord en geschrift te blijven getuigen, ook al schijnt het soms te laat", aldus het Nieuwsblad. Alle loten van de Nationale loterij voor het zwakke kind, verbonden aan het ganzenbord spel „Wie wint de pot" op Ko ninginnedag, zijn verkocht. Recordhoudster in de verkoop van deze loten is mevrouw A. D. Af. van Heemkerck van Beest van der Hagen, die met haar staf na 17 April in tien dagen tijds 83.000 loten heeft verkocht. Tijdens het congres van het Inter nationaal Olympisch Comité te Rome werd gisteravond een geheime stem ming gehouden betreffende de stad, waar de Olympische Spelen ln 1956 zullen worden gehouden. Melbourne kreeg 21 stemmen en Buenos Aires 20, zodat aan Melbourne zal worden opgedragen de 16e Olym pische Spelen in 1956 te organiseren. Het Italiaanse wintersportcentrum Cortina Dampezzo werd met 31 stem men aangewezen als plaats waar de 7e Olympische winterspelen in 1956 zullen worden gehouden. Cortina Dam pezzo kreeg 31 stemmen, Montreal 7, Colorado Springs (V. S.) 2 en Lake Placid (V. S.) 1 stem. Zeventig doden Bjj een treinramp op 12 km afstand van Johannesburg (Zuidafrika), waar bij drie treinen op elkaar botsten, zjjn *0 personen gedood. 48 passagiers zijn in ziekenhuizen opgenomen en 45 an dere gewonden worden elders ver pleegd. Twee treinen die achter elkaar op hetzelfde spoor reden, werden door een onveilig signaal buiten een station opgehouden, toen een expresse-trein op de achterste inreed met zo'n snel heid, dat beide stilstaande treinen in elkaar geschoven werden. De wagons, die telescoopsgewijze in elkaar waren geschoven, moesten met steekvlammen in stukken worden ge bracht. Een brandweerman moest een gewonde vrouw het been amputeren met een in lucifers gesteriliseerd zak mes, alvorens hij haar uit het wrak kon losmaken. JONGETJE DOOR TRAP VAN PAARD GEDOOD Gisteren is het anderhalf jarig zoon tje van de landbouwer van Stiphout te Merselo, gemeente Venray, die in een weide aan het spelen was, door een paard getrapt en ernstig gewond. De grootmoeder vond het kind ster vende in de weide. KOLENPRIJZEN VOORLOPIG NIET VERHOOGD Het departement van Economische Zaken deelt mede. dat het niet in de bedoeling ligt de kolenprijzen bin nenkort te verhogen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, heeft in een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van dagbladuitgevers te New York drie principes uiteengezet, die naar hij zeide de regering essen tieel acht voor een bevredigende op lossing van het Duitse probleem. De bevolking van West-Duitsland kan er gerust op zijn, dat de Amerikaanse regering niet accoord zal gaan met een algemene oplossing voor Duits land, waarin de fundamentele waar borgen en voordelen van de bestaan de Westduitse regeling niet zouden verdisconteerd. De bevolking van Europa kan er van verzekerd zijn, dat de Amerikaanse regering niet accoord zal gaan met een regeling voor Duitsland, die de veiligheid van de Europese gemeen schap niet waarborgt. Het volk van de Verenigde Staten kan er van verzekerd zijn dat de Amerikaanse regering bij alle bespre kingen over de toekomst van Duits land zich in de eerste plaats zal laten mogelijkheid van nakoming van deze verplichting en dus uitvoering van dit programma zeer beperkt is. De ramin gen zijn fictief en in sterke mate opti mistisch. Het programma bevat sterke liberale tendenzen en is derhalve ge richt tegen een rechtvaardige verde ling van het maatschappelijk inkomen. Grote sociale spanningen zullen hier van het gevolg zijn. De vakbeweging in de drie landen moet dan ook ernstig waarschuwen tegen de in dit program ma aangegeven politiek. Zij heeft er bo vendien bezwaar tegen, dat uitsluitend ambtenaren in de opstelling van het programma zijn betrokken. Wanneer zulke belangrijke programma's worden opgesteld, dient het parlement en die nen vertegenwoordigers van het be drijfsleven (werkgevers en werkne mers) reeds bij de voorbereiding te worden ingeschakeld, teneinde een ge zonde volksinvloed te waarborgen. De vakbeweging vraagt aan de rege ringen van de drie landen een nieuw programma op te stellen, dat meer dan het tegenwoordige past in het econo misch bestel van Europa, dat voorziet in de in dit verband noodzakelijke structuurwijzigingen, dat rekening houdt met de rechtmatige belangen van de arbeidersklasse en dat de middelen aangeeft, waarmede deze doelstellingen bereikt kunnen worden. De vakbewe ging verklaart harerzijds, dat zij de studie van de structuurproblemen van de Benelux zal voortzetten en zo spoe dig mogelijk een positieve bijdrage zal leveren voor de oplossing van de be staande moeilijkheden. De drie grootste vakcentralen in de Beneluxlanden, te weten het Algemeen Belgisch Vakverbond, de Confederation Generale du Travail du Luxembourg en het Nederlands Verbond van Vakver enigingen, hebben zich met een nota tot de regeringen van Belgie, Nederland en Luxemburg gericht, waarin scherpe critiek word geoefend op het Benelux- programma op lange termijn. In de samenvatting wordt gezegd: „Gaat men er van uit, dat het program ma een contractuele verplichting tegen over de O.E.E.C. van de Benelux-landen is, dan moet worden vastgesteld, dat de leiden door de vurige wens van dat volk deze moeilijke problemen, die de kern waren van- zovele van onze na oorlogse moeilijkheden, op vreedzame en ordelijke wijze op te lossen. Kennelijk doelende op de lopende Russisch-Amerikaanse besprekingen over de Berlijnse blokkade, zei Ache son: „Indien het mogelijk mocht blij ken nieuwe viermogendhedenbespre- kingen te arrangeren, zal de Ameri kaanse regering, evenals in het verle den, haar uiterste best doen om te komen tot een oplossing van het pro bleem, dat stellig een der belangrijk ste is in de huidige wereld". Gisteren, de dag, dat vier jaar gele den Mussolini en zijn maitresse Clara- Petacci werden doorgeschoten en aan de voeten opgehangen, werden o.a. re quiem-missen voor Mussolini in de San Agostino kerk en verschillende andere kerken in het district Rome en in een kerk te Cerignola in Zuid-Italië opgedragen. De Sowjetrussische assistent-secre- ta'is-generaal der V.N., Arkady Sobo- lef, is afgetreden en men verwacht, dat hem een belangrijke Dost op het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken zal worden gegeven, zo wordt van gezaghebbende zijde te Lake Suc- cess verklaard. Volgens kringen, die in nauw con tact staan met Sobolef, heeft deze er bij de Sowjetregering krachtig op aan gedrongen een politiek van samenwer king met de rest van de wereld door middel van de V.N. te aanvaarden. W/AT WIM SIMONSZ presteert, doet Romme en Tilanus blozen als knapen, die een lesje krijgen! Let op de naam Wim Simonsz, hij is nog HBS-er en pas 19 jaar maar hij wordt ons aller minister-president. Want deze jongen heeft de politieke gave. Heeft het initiatief genomen om in Zaandam voor de gemeenteraadsverkiezing te combineren de lijsten van Midden standspartij, Rijkseenheid, Weiter en Onafhankelijken. Zullen, naar- calcu latie van pientere Willem, met elkaar één zetel halen. Negentien, jaar, vrien den en reeds in de politieke leeuwen- kooi.... O Daniël, o zevenzot! Veertig gulden boete kostte de adver tentie, die een boerenzoon uit Wijchen had geplaatst. „Prima hazewind te koop. vangt alle opgaande hazen". Stro perij in de hand gewerkt. vond de rechter. „Ik gaf alleen de snelheid aan" teuterde verdachte. In de brie venbus van meneer Cornelissen in Oostvoorne zit een koolmees te broe den op zeven eitjes. Het beestje kent alle leden van het gezin en blijft rus tig zitten als de kinderen 't komen aaien. In Amsterdam is een vereni ging gesticht van personen, die na de oorlog ten onrechte gedetineerd wer den. Leden eisen rehabilitatie en scha devergoeding. St. Juttemis! Als Lief- tinck op het ijs danst! 11IT MOSKOU wordt geseind, dat er in Finland 36 Amerikanen, ver momd als Mormoonse priesters, aan het spionneren zijn. „De meeste hun ner zijn voormalige officieren van het Amerikaanse leger". In Lynn (Am.) had een vogel in een zotte bui een lu cifer naar zijn nest gesleept. Uit ver veling peuterde hij net zo lang aan de kop, tot het ding vlam vatte. Eerst ging het nestje in vlammen op en daar na het landhuis, onder welks dakpan nen het zat. Q Jack Hendricks in Cam- den (Arkansas) stond, ondanks zijn Hol landse afkomst, toch raar te kijken toen de bliksem hem de sigaar uit de mond sloeg. Hij bleef ongedeerd; de sigaar brandde aan twee einden. Per KLM- kist gingen gistermiddag 13 zieke bede vaartgangers van Schiphol naar Lour- des; in de toekomst zullen zulke vluch ten routinewerk worden. En dat Als ze werkelijk de blokkade opheffen, zien ze ze in Berlijn tenminste niet meer zo erg uliegen. herinnert ons aan die andere vliegtui gen, die hulp brachten in diepe nood: vier jaar geleden, op 29 April 1945 cirkelden de eerste vliegtuigen met voedselpakketten boven het vliegveld Ypenburg. Kerels als bomen stonden te wenen als kinderen. En dat was toen waarachtig geen schande! j_|ET ZIT de Negus van Abessynie, •nu die vervelende Mussolini dood is, nogal glad. Hij stijgt in eer en aan zien en de Italianen hebben lekker geen kans gekregen hun schoenen te poetsen met zijn baard, zoals ze in overmoed zongen. De Abessijnse lega tie in Londen wordt dezer dagen ver heven tot ambassade. De zaken gaan goed. In Normandie heerst een soort Egyptische plaag vanwege de meike vers. Vliegtuigen, auto's met radio en honderden motorfietsen hebben zich in de strijd geworpen. O Koning Moe- tara-en-nog-wat van 't Belgisch man daatgebied Oeroendie is voor 't eerst van zijn leven over de grenzen getrok ken om 18 dagen in Brussel te toeven Mag wel 'n extra wollen deken heb ben! q Een Amsterdamse juffrouw van 28 lentes poogde voor de vierde maal een soort huwelijk aan te gaan met een man, die over wat losse cen ten beschikte. Zij is getrouwd her trouwd, hertrouwd ten tweede, verliefd en verloofd, Polen en Nederlanders hebben aandelen gehad in haar liefde en zij pikte loonzakjes, spaarbrieven en levensverzekeringen als premie. Zit nu uit te blazen bij de pliesie van Roermond. 2ATERDAG 30 APRIL wordt Ko ningin Juliana veertig jaar, ruim een half jaar nadat ze het landbestuur van haar moeder heeft overgenomen. Op Soestdijk zal er in het koninklijke gezin vreugde heersen, maar niet al leen op Soestdijk, door heel het land zal het werk terzijde worden gelegd om deze heugelijke gebeurtenis van onze jonge vorstin te vieren. Overal zullen kinderstemmen schallen om Oranje eer te betuigen, zullen op tochten door de straten trekken, zal muziek weerklinken en zal de ouder wetse zotternyen-maskerade hoogtij vieren, terwijl in Amsterdam het aan gename met het nuttige vereend zal zjjn door het grote Stadionspel van Briels, ten bate van het kind, „Wie wint de pot?" Het is de eerste keer na vijftig jaar, dat Koninginnedag niet op 31 Augustus valt en dat zal wat vreemd zijn voor allen, die de gebeurtenissen in het Oranjehuis van oudsher intens hebben meebeleefd. Het was zo ge woonte gewerden om te zeggen, dan- en-dan is het Pinksteren, dan ga ik met vacantie, dan is het Koniginne- dag. Alle verenigingen, die zich bezig houden met de viering van Koniginne- dag begonnen zo tegen de zomer op toeren te komen, om pas in de laatste week van Augustus goed beslagen ten ijs te komen. Organisatoren van op tochten wisten uit het hoofd al welke bloemen er in de corso's gebruikt zou den worden en talrijke bedrijven hiel den rekening met het zomerse aspect van het Oranjefeest. Dat is nu allemaal heel anders. Het Koninginnefeest valt nu in het voor jaar. Veel verschil uit klimatologisch oogpunt maakt het niet uit. De zon is traditioneel de vriend van het Oranjehuis en nog onlangs hebben we geconstateerd, dat het in April war mer kan zijn dan in de zomer. Maar we zullen er nog aan moeten wennen de feestneus in April op te zetten en de versiering in het voorjaar van de zolder te halen. Onze Koningin. Koningin Juliana heeft in de korte spanne tijds, waarin ze het konings schap draagt, kans gezien, nog meer populair te worden, dan ze al was. Het ongedwongen gezinsleven op Soestdijk, haar voorbeeldige moeder liefde en haar onuitsprekelijke ver ering voor haar eigen ouders, dit alles is menigeen ten voorbeeld en stemt haar onderdanen tot trots en vreugde. Maar het koningschap in deze woelige tijd is een zware last, die haar op de schouders is gelegd, door een moeder, wier populariteit moeilijk te overtref fen was. Toch heeft Koningin Juliana haar taak opgewekt aanvaard, zich bewust van de ernst van de toestand in Europa en de wereld. En ons land heeft al het genoegen gesmaakt uit de impasse te voorschijn te klauteren. Het economische leven herstelt zich langzaam dank zij de Marshall-hulp, de wederopbouw wordt met kracht aangevat en overal in den lande keert het normale leven weer. De laatste distributiekaart zal weldra zijn ver knipt en politiek is de,opportunistische minderheid aan banden gelegd. Waar lijk, het zo somber aangevangen tijd perk van Koningin Juliana ziet er al veel zonniger uit. Feest. Dit geeft ons reden te meer tot juichen, nu we de kroon niet alleen gedragen weten door een vorstin, die de wereld in de somberste uren heeft gekend, maar de troon geschraagd zien door honderdduizenden land genoten, die niet zullen versagen voor aleer Nederland uit de puinhoop zal zijn herrezen. Daarom moet deze voor ons zo on wennige Koninginnedag een feestdag zijn, vol vreugde en vrolijkheid. Het kinderlied moet blij weerklinken, de klaroenen moeten schallen en pret en vertier moeten de hoofdschotel zijn van onze dankbaarheid, jegens het Huis, dat nu al zo lang waakt over het kleine land met zijn grote verleden. En we moeten hopen, dat het onze vorstin nog jaren gegeven moge zijn, dat haar krachtige hand het schip van staat in de koers houdt over de woeligste baren. Moge groot geluk de vorstin deelachtig blijven, geluk in haar gezin, geluk in haar land en bij alle rijksgenoten, die thans zo gaarne de vreugde van deze verjaardag wil len uiten in blije zang en beheerste vrolijkheid. In de agendacommissie* van de alge mene vergadering der V.N. heeft Chili Donderdag een voorstel inge diend, strekkende tot verwijzing van de Indonesische kwestie naar de com missie ad hoe. Verwacht wordt, dat het voorstel hedenochtend in de ver gadering van de algemene commissie zal worden besproken. Het Chileense voorstel beoogt, de bespreking van 't Indonesische vraag stuk te bespoedigen door het van de agenda van de politieke commissie, die nog vrij veel te behandelen heeft, af te voeren naar de commissie ad hoe die de kwestie vroegtijdig in behande ling zou kunnen nemen. Aneta ver neemt, dat een of meer pro-Neder landse delegaties, w.o. de Franse dele gatie, overwegen, een voorstel in te dienen om de kwestie Indonesië hele maal uit de agenda der algemene ver gadering te schrappen. De mogelijk heid bestaat, dat een dergelijk voor stel op de vergadering der algemene commissie van vandaag officieel zal v-orden ingediend. Uit gewoonlijk welingelichte Repu blikeinse bron wordt vernomen, dat de informele besprekingen tussen de Nederlandse en Republikeinse delega tieleiders tot resultaat hadden een be ter begrip van het wederzijdse stand punt. Ondanks deze besprekingen, al-' dus werd medegedeeld, heeft geen van beide partijen concessies gedaan en moet de datum voor de volgende for mele vergadering nog worden vastge steld. Drs. Hatta zal heden naar Bang- ka terugkeren.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1