Kort Bestek Nederland is momenteel weerloos Koninklijke onderscheidingen Communisten laten Sjanghai liggen Sara Verplanken en Hendrik de Groot hoorden weer 20 jaar tegen zich eisen De juiste houding? Zaterdag 30 April 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10508 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Oorlog en Marine blijven in één hand Ons aandeel in de Westeuropese defensie De onderhandelingen te Batavia Verborgen wapenarsenaal in Kairo Opmars verloopt in Zuidelijke richting Gevallen in Indonesië Harriman pleit voor het Atlantische Pact Nieuw onderhoud tussen Jessup en Malik Malik wenst meer spoed in de V.N. Zware eisen tegen direc teuren van N.O.C. en N.O.B. Geen lichtere straf Eenentwintig biggetjes Prijzen van schoeisel vrij, doch niet hoger Weerbericht De toestand in Indonesië BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per min. - Kleine advertenties ,.Juttertjes"> tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van oorlog wordt gemeld, dat de bezorgdheid door vele leden ge uit, dat Nederland ondanks de bij voortduring ernstig blijvende internati onale toestand, in Europa vrijwel weer loos Is, door de minister ten volle wordt gedeeld. Hij ziet het als zijn voornaam ste taak om aan deze verontrustende toestand zo snel mogelijk een einde te maken. De minister is overtuigd geraakt van de wenselijkheid, dat de leiding der de fensie-aangelegenheden in één hand blijve. Niet alleen zijn er tussen de beide thans bestaande defensie-departe menten vele aanrakingspunten en kun nen zodoende dupliceringen worden voorkomen dan wel opgeheven, doch vooral ook blijkt het bij het internatio naal overleg, dat omtrent defensie aangelegenheden thans regelmatig wordt gevoerd, noodzakelijk, dat daar aan van Nederlandse zijde wordt deelgenomen door een minister, die, evenals zijn ambtsgenoten van de an dere unie-partners, het gehele veld der defensie kan overzien. De consequentie hiervan zou zjjn de ministeries van oorlog en van marine samen te voegen tot één ministerie van landsverdediging en de minister acht dit uiteindelijk dan ook de beste oplos- De militaire bijdrage van Nederland in W.-Europa zal te land en in de lucht in hoofdzaak het volgende moeten om vatten: Landmacht: een bescheiden veldleger, bestaande uit enkele divisiën, met de nodige korpstroepen en reser ves; territoriale troepen voor inwen dige veiling, territoriale verdediging en bescherming tegen overvallen uit de lucht; luchtdoelartillerie en luchtdoel- zoeklicht voor de luchtverdediging van het binnenland en troepen voor de aan- en afvoer. De luchtmacht zal moeten bestaan uit Moh Hatta is gisteren naar Bangka vertrokken na een verblijf van vijf dagen te Batavia, waar hij een reeks informele besprekingen heeft gehad met dr. van Royen, Merle Cochran, de leiders der Federale deelstaten en anderen. Hij wordt naar Bangka ver gezeld door de sultan van Djokjakarta. Intussen heeft wederom een infor mele ontmoeting plaats gehad tussen Moh Rum en dr. van Royen. Het is nog steeds niet bekend, wanneer de volgende vergadering onder auspiciën van de commissie der Verenigde Na ties zal worden gehouden, doch wel ingelichte zegslieden zijn van mening, dat dit begin volgende week zou ge schieden. Het Republikeinse antwoord op de Nederlandse gezichtspunten ten aanzien van de terugkeer van de Re publikeinse regering naar Djokja is nog niet formeel ingediend. LATIJNS AMERIKA EN DE ITALIAANSE KOLONIëN De twintig landen van Latijns- Ame rika hebben op een geheime bijeen komst besloten Italie's eisen ten aan zien van Tripolitanie te steunen en elke gedeeltelijke oplossing van de kwestie der voormalige Italiaanse ko loniën van de hand te wijzen, aldus verneemt Reuter uit gewoonlijk be trouwbare bron. De Latijns-Amerikaanse afgevaardig den hebben ook besloten onafhanke lijkheid viior geheel Lybie, indien mo gelijk na tien jaar, te eisen. De alge mene vergadering der V.N. zou later worden gevraagd vast te stellen, of Lybie na die periode rijp was voor on afhankelijkheid. „BOERE PIET". COLLEGA VAN REVOLVER HENKIE, EXIT. Na maandenlang speuren is de Haag se centrale recherche in samenwerking met Amsterdamse collega's er in de nacht van Dinsdag op Woensdag in geslaagd zo werd gisteren bekend de besuchte nationale inbreker „Boere Piet" of wel volgens het Haarlemse bevolkingsregister, de 28-jarige Piet Smit, in een huis in de Hofstad te ar resteren. Boere Piet was de laatste van een kwartet van beruchte landelijke inbre kers, n.1. Revolver Henkie, Drentse Wim (W. Boeksema) en Manus Oly. een aantal squadrons dagjagers en nachtjagers, zomede enige squadrons tactische luchtmacht ter ondersteuning van het veldleger, zomede de bij voren bedoelde squadrons behorende vlieg-- bases, de nodige radarstations als on derdeel van een gecoördineerd West europees systeem voor alarmering, de luchtwachtdienst en de nodige magazij nen en werkplaatsen. Rekening houdende met de perso neelsbehoeften van de Koninklijke Ma rine, de luchtstrijdkrachten, de lucht- doelbestrijding en hetgeen voorshands voor Indonesië nodig zal blijven, zullen per jaar omstreeks 2/3 divisie en de nodige corps- en luchtverdedigingstroe pen kunnen worden gevormd. De politie van Kairo heeft in een arbeiderswijk een groot geheim wa penarsenaal opgegraven. Twaalf per sonen zijn gearresteerd. In dezelfde wijk heeft zich kort geleden een vuur gevecht tussen de politie en leden van de Mohammedaanse broederschap af gespeeld. De hoofdcommissaris van politie deelde verslaggevers mede, dat de vangst 25 stuks veldgeschut, waaron der Vickers Armstrongkanonnen en Duitse 25 ponders, massa's geweren en revolvers van Duits en Italiaans fa brikaat, 500 handgranaten, 2 millioen munitiegordels, een ton dynamiet, een grote hoeveelheid schietkatoen, 10 grote vaten zwavelzuur en 5 tijdbom men omvatte. De politie ontdekte te vens „een fabriek voor de vervaardi ging van draagbare wapens". De Chinese communistische troepen, die hun opmars ten Zuiden van de Jangtse voortzetten, schijnen langs Sjanghai te zijn voortgerukt, dat zij blijkbaar tijdelijk links laten liggen. Van regeringszijde is medegedeeld, dat de communistische strijdkrachten het op 70 km ten Noorden van Hangtsjou gelegen Woetsjing zijn binnengetrok ken. Hangtsjou is het sleutelpunt van de nieuwe nationalistische verdedigings linie, die van Ningpo, over Hangtsjou, naar Nantsjang loopt. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Sold. Ie kl. C. Rietveld uit Rijswijk (ZH) Sold. J. A. Vermaas uit Oud Beyerland Korp. A. F. Hilgerink uit Almelo. Huzaar J. F. A. M. de Beer uit Nistel- rode (NBr.) 2e lt. K. J. M. Bloemen uit Venlo.. Sold. Ie kl. N. J. D. Theuns uit H'sum. Sold. J. C. van Erp, uit Waspik (NB.) Sold. C. F. M. an Kleef uit Boxtel. Sold. J. H. M. Nederveen uit Helmond Sold. P. J. Lennertz, uit Maastricht. Sold. D. Meijerhof, uit Groningen. Sold. J. H. W. Dekker uit Kampen. Serg.-majöor H. W. Bos uit Wassenaar. Huzaar le kl. A. Bosman uit Aalsmeer. Sold. J. H. Dolman uit Apeldoorn. Sold. le kl. F. Jonkers uit Zutphen. Sold. le kl. J. M. van der Erve uit Amsterdam. Sold. J. J. Tegelaar uit Leiden. Averell Harrimann, de reizende Ame rikaanse ambassadeur voor het Mars hallplan, heeft in een getuigenis voor de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen verklaard, dat de idee van het Atlantische Pact in Europa een g-oeiend zelfvertrouwen heeft doen ontstaan, dat voor goed zou verdwijnen als de Verenigde Staten thans van rati ficatie van het pact zouden afzien. Desgevraagd antwoordde Harriman, dat Amerikaanse grondstoffen door de ECA-landen niet worden gebruikt voor het maken en naar Oost-Europa uit voeren van goederen, die om veilig heidsredenen niet door de Ver. Staten worden uitgevoerd. SMOKKELZAAK IN VERDOVENDE MIDDELEN Een belangrijke smokkelzaak in ver dovende middelen tussen Duitsland en Nederland is ontdekt door de Duitse politie te Osnabrück. Tot dusver zijn twee arrestaties verricht: een vrouw te Bentheim aan de DuitsNederlandse grens en een handelaar te Kassei. Waarnemers zijn van mening, dat de voornaamste aanval der communistische troepen ten doel heeft deze linie te doorbreken. Beweerd wordt, dat de regeringstroe pen stellingen hebben ingenomen ten noorden van Woekang, dat op een af stand van ongeveer 40 kilometer ten noorden van Hangtsjou is gelegen. Nader wordt gemeld, dat de commu nistische strijdkrachten, die Soetsjou hebben bezet, hun opmars in Oostelijke richting naar Sjanghai voortzetten, zij zouden de omgeving van Koensjan heb ben bereikt, dat op een afstand van 55 km van Sjanghai is gelegen. Deze com munistische troepen zouden de opmars van de communistische hoofdmacht dekken, die in Zuidelijke richting, langs de spoorweg tussen Soetsjou en Kashing, verloopt. Prinses Margaret zal Parijs bezoeken Officieel wordt bekend gemaakt, dat prinses Margaret, op haar terugreis naar Engeland, Parijs zal bezoeken. Zij zal, als gast van de Britse ambassa deur, sir Oliver Harvey, verscheidene dagen in de Franse hoofdstad door brengen. Het bezoek van prinses Margaret aan Italië zal vier weken duren. Zij is haar Italiaanse reis Woensdag met een be zoek aan Napels begonnen en zal haar beëindigen met een bezoek aan Stresa. Onderhoud in gunstige sfeer Jessup en Malik hadden in New York een onderhoud van twee en een half uur over de blokkade van Berlijn. Na afloop van de bijeenkomst weigerde Jessup een verklaring af te leggen voor dat hjj zich in verbinding gesteld had met het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Jessup zag er op gewekt uit. Van gezaghebbende zijde werd ver nomen, dat op de bijeenkomst zich geen nieuwe moeilijkheden zouden hebben voorgedaan. Wel zou de coördinatie van de opheffing der blokkade aan beide zijden zorgvuldige uitwerking vereisen. Een officiële woordvoerder verklaar de, dat de besprekingen tussen Jessup en Malik bevredigend, maar niet be slissend geweest waren. Er werd geen datum voor de volgende bijeenkomst vastgesteld, doch men gelooft, dat dit zal geschieden in het begin van de volgende week, nadat de drie Westelij ke gedelegeerden de gelegenheid heb ben gehad overleg te plegen met hun regeringen. In de bestuurscommissie van de Al gemene Vergadering van de V.N. heeft de Sowjetrussische afgevaardigde, Ma lik, verklaard, dat pogingen gedaan werden om de voortgang der bespre kingen op te houden teneinde te ver hinderen, dat de Spaanse en de Indone sische kwestie in bespreking zouden komen. Malik zeide verder nog, dat het Indonesische volk het de Algemene Vergadering niet zou vergeven, wan neer deze zich onverschillig zou beto nen voor de aspiraties van de Indone siërs naar vrijheid en onafhankelijk heid. „De Indonesische volkeren, aldus zeide hij, „zijn het slachtoffer geworden van aggressie door toedoen van de poli tiek van zekere grote mogendheden. SYRISCH-ISRAELISCHE BESPREKINGEN IN IMPASSE De wapenstilstandsbesprekingen tus sen Syrië en Israël zijn volgens een mededeling uit Israëlische bron in een impasse geraakt. Gistermorgen heeft de advocaat-fis caal van het Haagse Bijzonder Ge rechtshof zware straffen geëist tegen de directeuren van de N.O.C. en de N.O.B. Tegen de 64-jarige D. Krantz, die van 1942 tot '45 directeur van de N.O.C. was, eiste hij 11 jaar gevange nisstraf met aftrek, tegen B. Hoekstra, P. Hoekstra en R. Brusse, voormalige directeuren van de Nederlandse Oost- bouw, resp. 7, 8 en 11 jaar. Tevens werd ontzetting uit de rechten voor het leven gevraagd. Weer twintig jaar geëist tegen Verplanken en De Groot. Eindelijk heeft het onderzoek in de geruchtmakende moordzaak van Hoogwoud zijn beslag gevon den. De laatste maal dat Sara Verplanken en Hendrik de Groot, de bedrijvers van de laaghartige moord op Jacob H., in de beklaagdenbank zaten, dateert al weer van enige maanden her. Het was op i> November toen de zaak voor de eerste maal in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam diende. Op die zitting besloot het Hof om dr. TammenomsBakker te belasten met psychiatrisch on derzoek van de beide verdachten. Gistermorgen werd dit rapport uitgebracht en de conclusie van de psychiater was, dat Verplanken en De Groot volkomen toe rekeningsvatbaar geacht moeten worden. De procureur-generaal, mr. Aalf van Iulleman, zag daarom geen aanleiding een lichtere straf te eisen dan de Alk- maarse Rechtbank die indertijd tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, had veroordeeld. Deze laatste zitting had een vlot ver loop. De verdachten bleven bij hun verklaringen die zij de laatste maal hadden afgelegd. Zoals bekend had de Groot op 9 November een deel van zijn aanvankelijke bekentenis ingetrokken. (Zie vervolg pag. 3) Prinses Fatima hertrouwd De 26-jarige Egyptische prinses Fati ma Tussoun, die de schoonzuster was van koning Faroek van Egypte, is gis ter in Lissabon in het huwelijk getre den met de 32-jarige prins Joao van Orleans en Braganza, broer van de pretendent naar de Braziliaanse troon. Prinses Fatima is de weduwe van prins Hassan, die drie jaar geleden bij een auto-ongeluk in Frankrijk om het leven kwam. De Nederlandse varkensstapel zal spoedig weer op het peil van voor de oorlog zijn, zo is dezer dagen meegedeeld. Een belangrijke bij drage daartoe werd gisteren ge boekt op een boerderij te Borne- breek, waar, als unicum in de ge schiedenis der varkensfokkerij, een varken een-en-twintig bigge tjes kreeg. Met ingang van 30 April worden de prijzen voor schoeisel van iedere aard, met uitzondering van gevulcaniseerd schoeisel en klompen, vrijgelaten. 48 schoenfabrieken hebben ver klaard, dat hun producten, 'n.1. werk schoenen, jongensschoenen, kinder schoenen en ander gewoon straat schoeisel, niet hoger, eerder lager ge steld zullen worden dan bij handha ving van de prijsvoorschriften het ge val zou zijn. Zij hebben voorts verklaard, dat zij de productie in deze artikelen normaal zullen voortzetten, dus geen verschui vingen in hun bedrijf zullen toepassen ten nadele van de productie van volks schoeisel. Uraniumsmokkel in Duitsland Amerikaanse gerechtelijke functio narissen te Frankfort hebben enige le den van een Duitse bende gearres teerd, die in het bezit bleek te zijn van 2300 gram bijna zuiver uranium. Zij worden ervan verdacht op grote schaal uranium van een „Westelijk land" naar de Sowjetzone van Duitsland te hebben gesmokkeld Het in beslag ge nomen uranium had de vorm van een kleine staaf van ongeveer 5 cm2. Bij een onderzoek in een laboratorium te Frankfort bleek het bijna 90 pet. zui ver uranium te zijn. V.N.-GARDE IN STUDIE N, De Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft met 47 tegen 6 stem men, bij één onthouding, besloten tot instelling van een commissie van veer tien leden ter bestudering van de mo gelijkheid tot oprichting van een V.N. garde. De Sowjetunie en andere Oost- europese landen stemden tegen. Verwachting tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Meest matige N.W. wind. Koude och tend, later temperatuur oplopend tot 8 12 graden. MU OME JOZEF van zins -schijnt de blokkade van Berlijn waar de gein allang af is voor afgelopen te verklaren, hebben de Amerikanen al vast de rekening opgemaakt. Het gie- bele grapje heeft ze de lieve cent van 150 millioen dollar gekost, zijnde de vliegkosten gedurende tien maanden. Er gingen 29 vliegtuigen verloren en 43 mensen offerden hun leven op het altaar van de zure politiek, 't Is altijd weer de gewone man die het gelag be taalt. Jessup en Malik dineren alweer en straks is alles koek en ei. De wedu wen en de wezen blijven achterO We moesten u dezer dagen vertellen, dat de nazi's zich in een'nieuwe (in middels verboden) partij hergroepeer den om Duitsland „wakker te schud den". Thans, is de raddraaier van de troep, Wilhelm Schepmann, die ais voormalig hoog S.A.-man de peultjes wou opscheppen, in Gifhorn gearres teerd. Hij woonde in een houten hut. En natuurlijk onder een valse naam. In de toekomst krijgen onze apen minder Lebensraum, dan ze al hebben, want volgens de Unesco ziet het er droevig uit met de toekomstige productie van krantenpapier. LIET DRIEJARIGE jongetje, dat in de stad Ceboe op de Philippijnen een lucifer aanstak, legde spelenderwijs iilillllilliiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiniiiiiui 1200 huizen in de as, maakte 8000 men sen dakloos en veroorzaakte een schade van 3 millioen dollar. Zo maar voor de lol.... Maanden lang hebben zestig Amerikanen als zotten staan delven naar een schat van 500 millioen aan paarlen en diamanten, die op de Cocos- eilanden begraven moet liggen. Ze kwa men bek-af ei. zonder een rooie cent in New York terug. Onlangs hadden wij de eer, u, op gezag van radio Moskou, Het England-Spiel komt uit de doofpot! kond te doen dat de Zuidpool was uit gevonden door twee Russen in 1821 Thans roept Moskou om, dat het niet 1821, maar 1820 was. Dat maakt de zaak natuurlijk heel anders. JN RAZENDE VAART torpedeerde een jeep van de politie de fiet sende smokkelaar B. bij Hengelo, om dat de man niet wilde stoppen. Hij ging met een zwaargewonde knie naar het ziekenhuis, wqrd door een chirurg op gelapt en ontving de recherche voor een verhoor aan zijn ziekbed. Toen de politiemannen de smokkelwaar in be slag wilden nemen, was het spul ver dwenen. De patiënt werd uit zijn bed gevist en onder de peluw vond men de buit: een cassette met scharen! In Nederland is opgericht een particulier bureau voor rijwielbescherming met de opzet rijwielbezitters tegen diefstal van hun karretje te beschermen. Voor f 1.75 kan men lid worden en ontvangt dan een rijwielpas met de gegevens van de fiets, een provincieletter en registratie nummer van het bureau. Op de belang- rijkote onderdelen van de fiets worden provincieletter en nummer, alsmede het embleem van „rijbo" ingeslagen. In Am sterdam berust een centraal kaart systeem. zodat direct iedere gevonden, of van diefstal afkomstige, fiets 'kan worden thuisgebracht. TELEFOONVERKEER MET BERLIJN Op 1 Mei zal het teisfoonveriteer tussen Nederland en de drie Westelij ke sectoren van Berlijn officieel wor den geopend onder dezelfde beperken de bepalingen ais in het verkeer met de drie Westelijke bezettingszones van Duitsland van kracht zijn. De uitge- ieikte vergunningen zijn ook voor Berlijn geldig. CR heerst bij leidende figuren van de Partij van de Arbeid ernsti ge ontstemming over het feit, dat aan de ministeries van oorlog en marine staatssecretarissen zijn benoemd, die geen van beiden lid van de P. v. d. A. zijn. De benoemde heren zijn n.1. resp. Rooms-Katholiek en lid der V.V.D. En dat kan, als de Haagse redacteur van „Het Parool" goed is ingelicht, tót een kabinetscrisis leiden! Hij schrijft, dat de socialistische Ka merfractie bij de benoeming van staats secretarissen groot belang hecht aan de politieke kleur en dat men het on gewenst acht, wanneer de P.v.d.A. daarbij wordt gepasseerd. Bij de be noeming van de nieuwe staatssecreta rissen Fockema Andreae en Moorman constateren velen in de Partij van de Arbeid een tekortkoming van de so cialistische ministers in het Kabinet. En aangezien we thans een extra-par lementair Kabinet hebben, kunften de Kamerfracties, indien zij dat nodig vinden, aan leden van de partij, die zitting hebben in het Kabinet, laten weten dat hun aanblijven ongewenst is. De daaruit voortvloeiende conse quenties een Kabinetscrisis op het hoogtepunt van de onderhandelingen met de Republiek schijnen leiden de figuren in de P.v.d.A. te willen aanvaarden, als niet voldaan wordt aan een soort compromis-eis: dat als nog een socialistische staatssecretaris voor de luchtvaart wordt benoemd. Het salaris van f 12000 wil men, naar ,Het Parool" schrijft, niet laten opwe gen tegen het voordeel van herstel van het politieke evenwicht. Wij begrijpen enerzijds de ontstem ming in de leidende kringen van de P. v. d. A., omdat men in een staats secretaris niet kan zien een hoge amb tenaar, doch veeleer een onder-minis ter. Door de jongste benoemingen is inderdaad een lichte verschuiving in het politieke gehalte van dit Kabinet ontstaan. Anderzijds echter vragen wij ons af, of dit de tijd is, om uit partijpolitie ke overwegingen, een Kabinetscrisis te forceren. Ook wanneer men onbespro ken laat de kwestie, dat juist aan de departementen van landsverdediging deskundigheid moet praevaleren boven politieke kleur, dan n o g is er gegronde reden om egn ontkennend antwoord te geven op de vraag, of de houding van de leidende kringen der P. v. d. A. dit maal wel voldoende is ingegeven door zorg voor de belangen des lands. Aan de vooravond van Haar eerste verjaardag als regerend vorstin heeft het H. M. de Romngin behaagd te be noemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw ir J. W. Albar- da, oud-minister van Waterstaat; mr. J. A. W. Burger, oud-minister van Binnenlandse Zaken, dr. G. J. van Heuven Goedhart, oud-minister van Justitie en Dr. J. v. d. Tempel, oud minister van Sociale Zaken. Tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd Jh. Mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, ambassadeur te Londen; Mr. E. N. v. Kleffens, ambassadeur te Washington, en Dr J. H. v. Royen, ambassadeur te Ottawa. Bevorderd tot Commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw zijn prof. mr. E. M. Meijers, hoogleraar aan de Universiteit te Leiden. Tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: prof. mr. G. E. Langemeyer, advocaat-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie, 's Gravenhage; mr. R. P. Cleveringa Pzn., president van het Gerechtshof te Leeuwarden; Dr. W. J. de Wilde, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage; Prof. G. Wisse, oud-hoogleraar aan de Theologische school van de Chr. Ger. Kerken te Apeldoorn; mr. L. A. Don ker, te Rotterdam, lid van de Tweede Kamer; Jhr. D. C. Röell, hoofddirec teur van het Rijksmuseum te Amster dam. Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau H. E. Arnoldi, toneelspeler en regisseur te Rotterdam. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau E. van Beinum, leraar aan het Kon. Conservatorium te 's Gravenhage; Hendrik C. van Oort, toonkunstenaar te Soest; M. Wiegman, kunstschilder te Amsterdam; Annie Woud, concert zangeres te Haarlem en H. Zagwijn componist te 's Gravenhage. Tot Rid der in de Orde van de Ned. Leeuw prof. mr. R. P. Cleveringa te Leiden; Dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank te Amsterdam;' Mr. H. L. 's Jacob, Secretaris-Generaal van Min. van Financiën; Luit-Generaal J. J. C. P. Wilson van de Gen. Staf; Ge- neraal-Majoor J. H. Droste, idem; Ge neraal Majoor J. Zwart van het Wa pen der genie; Kolonel A. F. J. Pen- ders van de Gen. Staf; Luit.-Kolonel T. E. E. Mathon van de Gen. Staf. Tot Ridder in de orde van de Ned. Leeuw Ir. J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur der PTT te Den Haag; Jhr. Ir. A. G. Beelaerts van Blokland te Den Haag, hoofding. directeur van de Rijkswaterstaat; Ir. F. Q. den Hol lander te Maartensdijk, president-di recteur der Ned. Spoorwegen. Tot Officier in de Orde van Oranje Nassau H. J. van Balen te Wassenaar, hoofddirecteur van de Kon. Ned Toeristenbond ANWB. Tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau Ir. J. B. A Keesier te Londen, pres.-comm. v. d. Kon. Ned. Petroleum Mij., tot ridder in de Orde var. de Ned. Leeuw prof. dr. J. Tin bergen, directeur v. h. Centraal Plan bureau te Den Haag; tot ridder in de Orde van Oranje Nassau dr. E. J. Tcbi, raadgevend econoam te Den Haag; tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau de heer Chr. van den Heuvel te Leiden, voorz. van de Cnr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland; tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw mr. J. Th. Bonnerman te Den Haag, secr.-generaal van het Mm. van Landbouw, Dr. H. S. Fren- kel te Amsterdam, directeur van het Staatsveeartsenijkundig onderzoeks instituut. Bevorderd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau Tj. B. E. Kielstra te Den Haag, voorzitter en directeur van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau A. van der Toorn te Scheveningen, gew. lid van het College voor de Visserijen; tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw dr. J. J. Brutel de la Rivière, voorz. van de Gezondheidsraad te Den Haag, mr. B. A. van Schaik te Amsterdam, dir. van „Centraal Be heer", mr. L. V. Ledeboer te Aerden- tiout, oud-secretaris bij het Staatstoe zicht op de Ziekenfondsen. Tot groot- officier in de Orde van Oranje Nas sau zijn benoemd Abdul Malik, Wali Negare van Sumatera Selatan en Ra den Tumenggung Pandi Achmad Kusumonegoro, Wali Negara van Djawa Timur. Van officiële zijde wordt omtrent de toestand in Indonesië medegedeeld; dat de trekken van het algemene beeld niet veranderen. Daar waar men over het dode punt heen is, blijft de ontwikke ling in de goede richting meestal soms in een verrassend snel tempo gehandhaafd. Op enkele moeilijke plaat sen blijkt vaak. dat, wanneer de druk op de bevolking op te heffen is of be langrijk verlicht kan worden, de bevol king als het ware klaar staat de zo zeer noodzakelijke medewerking te ge ven. VRIJE PRIJZEN VOOR BELEGEN KAAS EN BOTER Met ingang van 1 Mei zullen nóg slechts voor jonge kaas maximumprij zen gelden voor verkoop aan detaillist e:. consument. Voor belegen kaas (dat wil zeggen kaas ouder dan 3 maanden) en gesmolten kaas worden de maxi mumprijzen ingetrokken. Eveneens met ingang van 1 Mei worden de maximum detaillisten- en consumentenprijzen voor boter, waarvoor geen vrees voor prijsverhoging behoeft te bestaan, inge trokkaa.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1