Overeenstemming over opheffing van de Berlijnse blokkade - Kort Bestek Olympische dag zal goed worden Slechts samenwerking brengt orde in de verwarring Accoord over Raad van Europa VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vliegramp in Italië Arts was geen heer Donderdag 5 Mei 1949 74e Jaargang No. 10572 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ministers zouden 23 Mei bijeenkomen Grote slag in China Nederlaag van Truman Verkeersbeperking 12 Mei ien einde? Aanval op Nederlands hospitaal Weerberichf VIJF MEI Dr. W. Drees herdacht de gevallenen Plechtigheid in de oude Ridderzaal Generaal Koerasof verlaat Oostenrijk Griekenland en Turkije uitgenodigd De zin dezer dagen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELM COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes"» tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— hij vooruitbe taling, plus incassokosten Uit New-York wordt gemeld, dat de viermogendheden zijn overeengekomen de blokkade van Berlijn op te heffen en een bijeenkomst van de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken te houden. Tevens werd besloten, dat de ver- keersrestricties, die door de westelijke mogendheden zijn ingesteld, tegelijker tijd met de Sowjetrussische blokkade zullen worden opgeheven. **,aar ^.a" betrouwbare -zijde verluidt, heeft de Sowjetrussische gedele geerde, Mallk, te kennen gegeven, dat de Sowjetunie bereid is de 23e Mei t* aanvaarden als de begindatum voor de bijeenkomst van de Raad der Mi nisters van Buitenlandse Zaken der Grote Vier en de 12e Mei als de datum voor de gelijktijdige opheffing van alle verkeersbeperkingen in Duitsland. In 't communiqué, dat na de bijeen komst van de Grote Vier te New-York werd uitgegeven, wordt verder gezegd: Er zijn bepaalde details nog in studie, maar er kan worden gezegd, dat over eenstemming is bereikt, dat alle in Duitsland opgelegde beperkingen, die het onderwerp van deze besprekingen hebben gevormd, wederzijds zullen Worden opgeheven. Na een tussen periode zal er een bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken worden gehouden. De raad zal kwesties met betrekking tot Duitsland bespreken en problemen, die ontstaan uit de toestand te Berlijn, met inbegrip van de valuta te Berlijn. Heden om 13 uur Ned. tijd wordt tegelijk in de vier landen een communiqué uitgegeven betreffende de overeenstemming. In de verklaring, na een bijeenkomst van een uur en 35 minuten, wordt geen melding gemaakt van data voor de op heffing van de blokkade of de bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken. Volgens de berichten is thans op on geveer honderd kilometer ten Zuid- Westen van Sjanghai een grote slag ontbrand de eerste sedert het over steken van de Jangtse door de com munisten tussen regeringstroepen en een communistische legergroep van on geveer dertigduizend man, welke tracht door te stoten langs de spoorlijn van Sjanghai naar Hangstjou. De communistische legers zouden gedekt worden door zwaar artillerie vuur. De treinen op de lijn van Sjang hai naar Hangtsjou gaan niet verder nieer dan Soengkiang, vijftig kilome ter ten Zuid-Westen van Sjanghai. ANTWERPSE STAKING OPGEHEVEN De tweedaagse staking der Antwerpse havenarbeiders is gistermorgen geëin digd en overal is het werk hervat, Daar bekend was gemaakt, dat de sta king slechts 48 uur zou duren, hadden slechts zeer weinig schepen hun koers gewijzigd. Tijdens de duur der staking kwam het normale aantal schepen te Antwerpen voor anker liggen. De mooiste sportdag van het jaar die 26 Juni voor de tiende maal wordt gehouden belooft zijn reputatie te handhaven, want een aantrekkelijk pro gramma, bestaande uit gymnastiek, athletiek, wielrennen, voetbal en een springconcours is inmiddels door de speciale commissie van het N.O.C. samengesteld. Reeds sedert maanden bereiden de turners zich voor op hun jaarlijkse uit voering voor de Olympische dag. De clou wordt het optreden van de uit circa 50 turnsters bestaande dames- ploeg van het K.N.G.V., die onder lei ding van mevrouw van der Most een gedeelte zal vertonen (baloefeningen) van hetgeen deze keurploeg zal uit voeren op de Lingiade te Stockholm. Bij de deelnemers aan de athletiek- nummers zijn vanzelfsprekend Fanny BlankersKoen en Wim Slijkhuis. De laatste zal op de 3000 meter starten tegen de sterkste Zweed op deze af stand. Ook op de 800 meter verschijnt een Zweed aan de start. Voor de wielrenners staan sprint- en afvalwedstrijden op het programma. Aan het springconcours wordt deel- Tafi-Hartley-wet blijft gehandhaafd De regering van president Truman heeft een zware nederlaag geleden door toedoen van een coalitie van Zuide lijke democraten en republikeinen, die Dinsdagavond in het Huis van afge vaardigden bijwijze van proef een wets ontwerp aannam tot handhaving van de voornaamste bepalingen van de ar beidswet van Taft en Hartley. welke door de vakverenigingen als tegen de arbeiders gericht wordt beschouwd. Het wetsontwerp werd aanvaard met 217 tegen 203 stemmen. De voorstem mers waren 146 republikeinen en 71 Zuidelijke democraten. genomen door de tien beste Nederland se ruiters en ten slotte zal de Neder lands Bondsploeg der voetballers de strijd aanbinden de officiële beves tiging is nog niet ontvangen, doch er is aanleiding die dezer dagen te mogen verwachten tegen een representa tieve ploeg uit Wenen. Voetbalelftal omgekomen In de omgeving van Turijn is giste ren een vliegtuig neergestort, tengevol ge waarvan de 28 inzittenden, w.o. een volledig voetbalelftal uit Turijn, om het leven kwamen. Het vliegtuig vervoerde het elftal leider van de hoofdklasse iq Italië van Lissabon, waar de ploeg tegen een Portugees elftal speelde, naar Turijn terug. Er bevonden zich ook 7 sport journalisten aan boord van het vlieg tuig. Het toestel vloog tegen een kerk toren. Nader wordt gemeld dat zich aan boord van het verongelukte vliegtuig 28 passagiers bevonden, t.w. 18 spelers van Torino, vijf officials, twee trainers en drie journalisten. Republikeinse strijdkrachten hebben het door het Rode Kruis-teken be schermde Nederlandse militaire hospi taal Aukun te Malang aangevallen. Men maakte gebruik van het nachtelijk duister en stichtte grote verwarring in het ziekenhuis, waar o.m. een groot aantal kinderen lag, 'die in hun angst voor de rondvliegende kogels onder de bedden kropen. De aanvallers open den gelijktijdig uit drie richtingen het vuur en slechts na uiterste krachtsin spanning gelukte het het personeel na een half uur de aanvallers op de vlucht te drijven. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd opnieuw een aanval ondernomen, thans van een grotere afstand van het ziekenhuis af. Bij deze aanval werd ge bruik gemaakt van mortieren en rook- granaten. Geen noemenswaardige scha de werd aangericht. BRAND IN HET REICHSWALD In het Duitse Reichswald is Woens dag een felle brand uitgebroken ten Z.O. van het Nederlandse grensdorp Groesbeek. De brandhaard bevindt zich tussen de grensdorpj es Rasselt en Chotthei. JOEGO-SLAVIE KAN 10 MILLIOEN LENEN In verband met de geruchten, die te Washington de ronde doen over een eventuele regerings- of particuliere le ning aan Joego-Slavie, wordt in goed- ingelichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad verklaard, dat Joego-Slavie onlangs bij de Internationale Bank een lening van 50 millioen dollar heeft aangevraagd. De Internationale Bank is bereid een lening van hoogstens 10 millioen dollar toe te staan. Twintig doden bij brand te Sjanghai Bij een hevige brand te Sjanghai, die 2.000 barakken en huizen in de as heeft gelegd, zijn meer dan 20 perso nen om het leven gekomen. 20.000 per sonen zijn dakloos. Een duizendtal brandweermannen, nagenoeg 60 pet. van het totale brandweereffectief van Sjanghai, heeft deze reusachtige brand, die gedurende meer dan vijf uren in het westen van Sjanghai over een op- Pervlakte van 1.000 ha heeft gewoed, bestreden. 20 kleine fabrieken werden beschadigd en over de stad hangen zwarte rookwolken, de oorzaak van de brand is onbekend. Verwachting, geldig tot heden avond: Toenemende bewolking met plaatselijk regen- of onweers buien. Nog vrij warm. Aan vankelijk zwakke veranderlijke wind, later matige en langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind, overwegend uit Zuidelijke rich tingen. De centrale herdenking van de militairen, die in de jaren 19401945 hun leven gaven, vond Woensdagochtend plaats op de Grebbeberg in tegen woordigheid van een groot aantal hoge militaire autoriteiten, alsmede van deputaties en detachementen van de Kon. Landmacht van voor 1940, de B.S., de Prinses Irene Brigade, de huidige K.L., de Luchtstrijdkrachten en het K.N.I.L. Overzicht tijdens de kranslegging door Lt.-Gen. b.d. Jhr. W. Röell Thans mogen wij het feit herdenken, Hoe na vijf bange jaren strijd, Waarin de wanhoop schier ten top steeg, Ons land ten laatste werd bevrijd. Hoe kunnen wij ons nog herinn'ren, Die onvergetelijke dag, Waarop van torentrans en huizen, Voort 't eerst weer woei de eigen vlag. Een danktoon steeg uit aller harte, Dat wij van 't juk waren verlost, Dat zoveel leed en zoveel tranen, En zoveel levens had gekost. Vier jaren zijn sindsdien vervlogen, Weer wordt bevrijdingsfeest gevierd, Al zijn de straten en de huizen Dan zo uitbundig niet versierd. Maar toch is 't goed, dat wij het vieren, Dat een moment wordt stil gestaan, Bij alles wat wij in die jaren Aan oorlogsleed hebben doorstaan. Wij zijn zo lang reeds weer vergeten, Dat een korst brood een weelde was, En dat w' elkander nodig hadden, Beseften wij dié jaren pas. Gewis, leed is zo gauw vergeten, Wij kankeren weer o zo graag, Wij denken niet aan wat geweest is, Maar leven enkel bij vandaag. Dat daarom deze vijfde Meidag, De Hollandse bevrijdingsdag, Ons volk, dat al weer zo verdeeld is, Maar tot bezinning brengen mag. Laat ons hernieuwen de belofte, En die belofte doen gestand, In eendrachtsamen mee te werken Aan d' opbouw van ons vaderland JABSON Gistermiddag, enkele uren voordat men zich alom in den lande opmaakte om in een stille tocht naar de monu menten der gevallenen onze doden te herdenken, vond in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een plechtige herden king plaats, waarop de minister-pre sident dr. W. Drees een rede uitsprak: Wij weten, zeide de minister, dat de Nederlandse militaire strijd en het Ne derlandse verzet alleen uitzicht boden, gezien tegen de achtergrond van de machtige hulp onzer bondgenoten. Het is echter een bron van diepe, zij het met weemoed gemengde, voldoening, dat het Nederlandse volk niet enkel anderen voor zich heeft laten strijden, maar dat talloos velen hun leven heb ben ingezet om hun land te dienen en menselijkheid en recht te verdedigen. Zwaar zijn de verliezen, die Neder land geleden heeft. Meer dan 200.000 Nederlanders zijn als gevolg van de Duitse bezetting omgekomen. Groot zijn daarnaast de verliezen geweest on der de Nederlanders in Indonesië als gevolg van het lijden in de Japanse kampen. De Joodse bevolkingsgroep in ons land is grotendeels uitgemoord. Kolonel-generaal Koerasof, de Sow jetrussische opperbevelhebber in Oos tenrijk, zal binnen enkele dagen het land verlaten. Koerasof is in een belangrijke functie benoemd, doch het is nog niet bekend, welke deze functie is. Generaal Koera sof zal worden vervangen door luite nant-generaal Sviridof, de voormalige Sowjetrussische opperbevelhebber in Hongarije. Hedenmiddag om 16 uur (Ned. tijd) zal het Statuut van Europa in het St. James Palace te Londen door de tien ministers van Buitenlandse Zaken wor den ondertekend, aldus heeft 'n woord voerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt. De volledige tekst van de over eenkomst zal eveneens Donderdagmid dag worden gepubliceerd. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de tien ministers gister ochtend volkomen overeenstemming hebben bereikt en dat een middagzitting niet meer nodig was. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen te Londen zullen de voor naamste Britse politieke partijen in de Engelse delegatie naar de Raad van Europa vertegenwoordigd zijn. Verte genwoordiging zou geschieden op basis van de partijsterkte in het Lagerhuis, Amerikaanse actie in de zaak Mindszenty Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten binnenkort tot actie zullen overgaan .wegens schending vdn de clausules over de mensenrechten in de vredes verdragen door Hongarije, Bulgarije en Roemenie". \y/ij drinken tweemaal zoveel bor rels als in 1938 en zijn we er vrolijker van geworden? Vorig jaar telden we met elkaar 612 millioen goeie guldens neer voor slokkies Enfin, daar hadden we dan wat voor, maar dat is de vraag nog, als u geld stuurt aan het „Nederlands Instituut van Rechtskundige Adviseurs". Niet doen!, zegt de politie. Want die meneer van de adviseurs wankelt op het grens gebied van oplichting en flessentrek kerij. De Zwitserse ballon „Helve- tia", die een speciale koerier van Wels (Opper-Oostenrijk) naar Zwitserland moest brengen, is door hevige wind stoten losgeraakt van zijn ankerplaats en een zwerftocht over Europa begon nen. Aan boord van een Belgisch schip, dat op weg was van Swinemunde (in de Sowjetzone) naar Buenos Aires, zijn vijf Poolse verstekelingen gevon den. Zij verklaarden, dat een van hen een vroegere Poolse minister was en de anderen leden van de Poolse aristo cratie waren, maar later werden zij ge- identificeerd als arbeiders. Hag van goede boodschap voor 900 politieke gevangenen in Indone sië: ze werden ter gelegenheid van de feesten vrijgelaten. In Honselersdijk werden de eerste Meikersen aange voerd: 4 cent per stuk. Q De plannen HIIIIIIIHIIIilHIIIIIIIIIIIIIINIIIjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllIjlllllllllliülllll) om van het Carltonhotel te Amsterdam een flat te maken gaan door: Ameri kaanse zakenlui in actie. Bij Putte (NB) is 100 ha bos- en heidegrond door brand verwoest, o Berend Blokzijl van de EVC moet 10 Mei terechtstaan om dat hij beschikt, zou hebben over Fran se francs, die bestemd waren voor sta kerskinderen in Frankrijk. Dat de paling dit jaar goedkoper zal zijn heeft 1 Ik kan best begrijpen, dat Leopold nou langzamerhand weer's op zijn eigen stoel wil zitten. met het vorenstaande natuurlijk niets te maken. Opaak, de Belgische minister-presi dent, was niet in staat de vlieg tocht naar Londen te maken voor bij woning van de conferentie der tien ministers over de oprichting van een raad van Europa. Hij lijdt aan een lichte aanval van jicht en kan zijn lol wel op! Zowel in Groot-Brittannie als in Israël verwondert men zich over het ontbreken van elk levensteken van Sydney Stanley, die de brutale hoofd getuige was bij het onlangs uitgevoer de onderzoek naar beschuldigingen van corruptie bij Britse regeringsbureaux. Stanley verdween begin April uit En geland. Naar men meende was hij ver trokken naar Israël. Aldaar hééft men echter niets van hem gehoord. Q Uit Djokja wordt gemeld, dat daar voor het eerst in acht jaar tijd op Konin ginnedag een parade is gehouden voor de militaire commandant en de resi dent. Leden van het Belgisch-Franse toneelgezelschap „Othello", dat voor stellingen in Amsterdam en Den Haag heeft gegeven, hebben zich schuldig ge maakt aan het smokkelen van bont. Gearresteerd is de echtgenoot van een der vrouwelijke leden van het gezel schap. Tientallen vellen Indisch lam en Persianer zijn op geraffineerde wijze over de grens gebracht. zodat het niet waarschijnlijk is, dat er een communist in de Engelse delegatie zal zitten. De conferentie heeft besloten de nieuwe organisatie officieel „Raad van Europa" te noemen. De Fransen ver kozen de naam „Europese Unie", doch de meeste landen vonden deze naam te ver vooruitlopend. Tijdens de conferentie werd besloten Griekenland en Turkije toe te laten tot de eerste bijeenkomst van de Raad van Europa. En daarom een maand in hef gevang „U bent niet direct een heer in 't verkeer geweest" zo sprak de Am sterdamse politierechter tegen de 31- jarige Amsterdamse arts v. d. K., die ondanks een waarschuwing voor de tweede keer op het Muntplein op een tram sprong om er tenslotte voor de tweede keer op de volgende halte te morden afgeplukt. „Ik laat me door jullie proielen niet opbrengen, Schalkhaarders. Jullie op treden is schofterig". Dit heeft de ver dachte tegen ons gezegd edelachtbare, toen wij hem naar het bureau Singel opbrachten", aldus een der agenten verbalisanten als getuige gehoord. „Hy stribbelde behoorlijk tegen en boven dien heeft hij mij met zijn parapluie een geborduurde neus geslagen, die na vier weken pas weer de normale kleur had". „Het optreden van deze arts gaat alle perken te buiten. Voor soortgelijke ge vallen wordt gevangenisstraf gegeven. Ik wil hier geen onderscheid maken en vorder één maand" besloot de officier van justitie zijn requisitoir De politie rechter vonniste v. d. K. conform de eis met de woorden: „Deze maand komt U ruim en breed toe". Mc. Cloy Amerikaans Hoge Commissaris President Truman en Dean Acheson oefenen op John J. Mc. Cloy, president van de internationale hers t ii:. aandrang uit om de functie van eerste burgerlijke Amerikaanse commissaris voor Duitsland op zich te nemen. DRIEJARIG JONGETJE VERDRONKEN. De driejarige H A. Bolleurs, ge woond hebbende te Dordrecht, is in een vijver, vermoedelijk spelenderwijs, te water geraakt en verdronken. De moeder, die nu haar enig kind verloor, werd verleden jaar getroffen door het overlijden van haar man, de vliegtuig telegrafist Bolleurs, die bij de vlieg ramp in Schotland om het leven kwam IERSE LEAGUE—ENGELSE LEAGUE 05. De wedstrijd tussen de vertegenwoor digende ploegen van de Ierse en van de Engelse League is met 50 door de Engelsen gewonnen. Talrijk waren daarnaast degenen, die het slachtoffer werden van wat zij de den om Joden of andere onderduikers te helpen. Er zijn weinig landen, waar het verzet voor een zo groot deel zijn oorsprong te danken heeft gehad aan dit pogen. De geslagen wonden zijn niet ge heeld. Het is de mens niet gegeven daarbij te troosten, maar laten wij he den nog eens zeggen tot wie met bran dend verdriet naar een open plaats staren, dat welke ook na de bevrijding de teleurstellingen zijn geweest, de offers niet vergeefs zijn gebracht. Voor de tweede maal staat de we reld voor de taak weer samen te bin den en daarbij orde te brengen in de verwarring. Vooralsnog ziet het er niet naar uit, dat zij daarin slaagt. Als klein land kunnen wij waarop geen beslis sende invloed uitoefenen. Wel kunnen wij onze bijdrage leveren tot zo nauw mogelijke samenwerking, allereerst van de volkeren, met wie die samenwer king reeds thans te verkrijgen is. Zij moet gericht zijn op herstel en verho ging van het levenspeil der volkeren, op het waarborgen van de vrede door maatregelen in het belang van de col lectieve veiligheid en op het behoud van de grote geestelijke waarden, die wij hebben te beschermen. Als wij daarvoor alle krachten inzet ten aldus eindigde de minister dan zal ons volk zich de mannen en vrouwen waardig tonen, die temidden van oorlog en bezetting vasthielden aan hoge idealen. Op de Grebbeberg. In de ochtenduren van de vierde Mei werden op de Grebbeberg allen her dacht, die voor de bevrijding van ons land in de jaren 19401945 hun leven hebben gegeven. Ter weerszijden van de hoofdingang van het kerkhof stond een erewacht opgesteld, bestaande uit verschillende militaire onderdelen. Achter het hou ten kruis had de Koninklijke Militaire Kapel zich opgesteld. Een groot aantal hoge militaire autoriteiten, onder wie de chef van de generale staf, généraal rr.r. H. J. Kruis, woonde de plechtig heid bij. Bij afwezigheid van de mi nister van Oorlog werd de herden kingsrede uitgesproken door de staats secretaris van dit ministerie, mr. H. W. Fockema Andreae. Aan de voet van het kruis werd een krans gelegd door de adjudant van H.M. de Koningin, jhr. Van La wiek van Pabst, waarna vele deputaties zijn voorbeeld volgden. Na het in acht nemen van twee minuten stilte werd de plechtigheid met het eerste couplet van het Wilhelmus besloten. Prins Bernhard onthult verzefsmonument Gistermiddag heeft Prins Bernhard voor de wand van de Domkerk te Utrecht voor de Domtoren een elf me ter hoog verzetsmonument onthuld, voorstellende een vrouwenfiguur, die de toorts der vrijheid draagt. H.M. Koningin Juliana legde te Baarn een krans bij het monument voor de oor logsslachtoffers. In Apeldoorn nam Prinses Wilhelmina deel aan de stille herdenkingstocht. Wij moeten er ons wel van bewust zijn, dat al ons gedenken en al ons feestvieren van generlei waarde is, zo in de veelheid der gelegenheids woorden niet de zin van het offer der gevallenen het hoofdmotief is. Die zin was: het bewustzijn dat wa re menselijkheid en een waarachtig samenleven van mensen slechts be staanbaar zijn in de vrijheid en nooit en nimmer in de dwang van dic tatoriale staatsmacht. Zeker: de gevallenen hebben dat ieder op eigen wijze geformuleerd en doorleefd. In Calvinistische geloofs moed en in socialistische dadendrang, in humanistisch idealisme en in de ge wone vitale verzetskracht van impul sieve jeugd. Maar in die velerlei for mulering was toch altoos, bewust dan wel onbewust, het oer-Hollandse prin cipe van de vrijheid, van de vrije mens in een vrije, democratische gemeen schap! Dat beginsel is onuitroeibaar, omdat de vrijheid het adelsmerk is van de Geest, die altoos weer in souvereine hoogheid zich verheft boven de moe rassen van geweld en slavernij. Maar dat beginsel dient verdedigd, ook nü, zoals toen, tegen alle macht en kracht, tegen iedere ideologie en iedere staatsordening, die de geest veracht, het geweld aanbidt en de mens ver laagt tot een productie-apparaat en een oorlogsbeest. Dat is de diepste zin van ons her denken: hulde aan de gevallen dragers van het principe der vrijheid. Dèt is het enige wezen van ons bevrijdings feest: de vernieuwing van de eed van trouw aan de hoogste waarden die het mensenleven kent. En dat betekent voortdurende waak zaamheid, permanente paraatheid en de ongebroken wil tot weerstand tot elke prijs, als te kwader ure opnieuw de beproeving over ons en onze kinde ren mocht komen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1