Boeiende strijd tussen twaalf sloepen Stad en Omgeving- Zeventien huizen tijdelijk ontruimd Toneelavond voor de Stichting 1940-'45 In laatste minuut capituleerde H.R.C. Benauwde uren in omgeving gasfabriek Het Nationaal Muziekcorps van het Leger des Heils Concert „Helders Mannen, koor" Uitreiking bonkaarten Diamanten huwelijksfeest ,,Dokier Bavino'' Ronde van Den Helder Op 9 Juli 100 Km.-wedstrijcL op de Singel Generaal Montgomery bezocht Den Helder Postduivennieuws Kranige 2-1 nederlaag fegen Haarlem „De Postiljon" gaf toneel avond Julianadorp Zaterdagnacht moesten zeventien woningen In de onmiddellijke nabij heid van de gasfabriek worden ont ruimd, omdat daarin een verontrusten de gaalucht werd waargenomen. De atmosfeer in deze stadswijk is dikwijls enigermate onfris, zodat men niet spoedig gewaar werd wat er aan de hand was. De heer R. uit de Pieter Quantstraat klaagde reeds Vrijdag avond over hoofdpijn, evenals zijn vrouw, die later selfs flauw viel. De politie werd gewaarschuwd, en deze heeft samen met personeel van de ge meente-water- en lichtbedrijven een onderzoek ingesteld. Overdag was men op de gasfabriek begonnen met de lediging van de kuip, waarin stolp en telescoop van de groot ste gashouder rusten. Het water moest uit deze kuip worden verwijderd, want men zou een begin maken met de re paratie van deze gashouder. Evenals geschiedde, toen het bassin onder de kleine gashouder moest worden ge ledigd, werd ook thans het met gas bezwangerde water via de normale riolering geloosd op de Fabrieksgracht. Van dezelfde riolering wordt ook ge bruik gemaakt, wanneer na overvloe dige regenval een hoeveelheid water uit de kuip moet worden geloosd. Blijkbaar laat de deugdelijkheid van deze riolering te wensen over en zijn er lekkages op verschillende punten, waar het afvalwater doorheen sijpelt en zich met het grondwater vermengt. NV gedurende enige uren deze riolen water bevatten, waarin veel gas was opgelost, heeft dit laatste zich een uitweg gezocht, o.a. ook door afvoer buizen waarin de stankafsluiters niet meer functioneerden. De woningen in de omgeving werden terdege gecontroleerd. De burgemees ter, de commissaris van politie en de directeur van de gasabriek namen persoonlijk alle maatregelen, om het gevaar tot een minimum te beperken. Het bleek nodig om bij wijze van voorzorgsmaatregel zeventien hulzen De Helderse soldaten van het Leger des Heils hadden onder de stimule rende leiding van kapitein Verwaal bijzonder veel werk gemaakt van het bezoek, dat het Nationaal Stafmuziek corps van het Leger des Heils dit week-end aan Den Helder heeft ge bracht. De belangstelling van velen was daardoor op dit bezoek gericht, wat reeds tot uiting kwam toen het corps Zaterdagmiddag om vier uur met de trein meekwam. 's Avonds in de Nieuwe Kerk kon men zich verheugen in een vrijwel ge heel bezet gebouw. De bezoekers zullen daar weldra de overtuiging hebben ge kregen, dat de helft hun niet was aan gezegd. Dit corps heeft een met zoveel zorg samengestelde bezetting, en de leden ervan bespelen hun instrumenten met zulk een bekwaamheid, dat de klanken van het fijnste pianissimo tot het krachtigste forto een streling zijn voor het oor. En dat wil wat zeggen voor een bezetting van uitsluitend ko peren blaasinstrumenten! Onder leiding van de Engelse kapel meester mr. Rolls liet het corps een rijke verscheidenheid horen van de werken uit het uitgebreide repertoire. Uit de Legermuziek spreekt reeds de al gemene intentie, om naar de mensen toe te komen en tot hen te spreken in hun eigen taal. Wie niet wist dat hier een Leger des Heils muziekcorps concer teerde, zou vermoed kunnen hebben dat er een „wereldse" uitvoering aan de gang was. Vele strakke marstempi en speelse figuraties, en daarnaast soepele melodieën in driekwartsmaat .Alles zeer aangenaam om te beluisteren en toch niet in strijd met de sfeer van deze avond. Een blijmoedig religieus besef bepaalde deze sfeer. Het klonk door in de mooie solozang door mrs. Rolls en de waarlijk voortreffelijke zangkunst van de slagwerker. Er zal in artistiek opzicht wel iets op de zang van deze muzikant (volgens 't programmaboekje W. Gude geheten) aan te merken zijn, maar dat viel op deze avond toch vol komen in het niet bij de klaarheid en zuiverheid, de argeloze eerlijkheid in dat zingen. Het was een mooie avond. Het corps liet zich gistermiddag nog eens beluisteren in het Julianapark. De belangstelling was ook hier groot, en dwaardering royaal. Ten volle ver diend overigens, want dit muziekcorps kan de toets van een zeer strenge crl- tiek doorstaan. Morgenavond geeft Helders Mannen koor o. 1. v. de heer H. J. Arisz een vocaal en instrumentaal concert in de Nieuwe Kerk. Onder leiding van de ere-dirigent, de heer A. J. Leewens, zullen na de opening de werken wor den uitgevoerd, die ook op de propa- ganda-kunstavond van de Nederlandse Blindenbond ten gehore werden gebracht. Aan het eind van de avond zingt het koor o.m. het Matrozenkoor 'uit de „Fliegende Hollander" van Wagner en (met pianobegeleiding van mevr. M. NijmeijerMoorman) het sol- datenkoor uit „Faust" van Gounod. Het instrumentale gedeelte wordt verzorgd door de Helderse Orkestver eniging ..H.O.V.", die deze avond onder leiding van haar dirigent, de heer J. C. v. d. Peet uit Alkmaar, zal debute ren. Ongeveer een maand geleden woonden wij een repetitie van de jon ge orkestvereniging bij. Intensief werd geoefend op de beide werken, die nu op het programma staan: een oude Engelse suite en een symphonie van Mozart. Kleurrijke muziek, die prettig in het gehoor ligt. We hebben goed vertrouwen, dat de uitvoering ervan door de H.O.V. een geslaagd debuut zal worden. in Jan in t Veltstraat, Jonkerstraat, L. van Berkstraat en Pieter Quant straat te ontruimen. De bewoners wer den bij familie ondergebracht, waar bij de brandweer zich verdienstelijk maakte met het transporteren van beddegoed. Op advies van de burge meester werden dertien personen on dergebracht in „De Toelast" en twee in „Het Wapen van Den Helder". De dame R. was Inmiddels ter ob servatie naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. In de loop van de Za terdag kon zij het ziekenhuis weer verlaten. Het gezin R. verbleef ook hedennacht nog in „De Toelast", daar de riolering onder de woning moest worden hersteld. De andere gezinnen konden inmiddels naar huis terug keren. Tot vanmiddag half vijf kunnen de families Bor t/m Bij aan het distribu tiekantoor Spoorstraat terecht voor het afhalen der bonkaarten K/K 909. Be halve de stamkaarten moeten de in wisselingsbonnen links bovenaan bon kaart 905 worden meegenomen. Morgen zijn de familienamen C en D aan de beurt. SCHOOL K.TROEPEN WINT VAN ARGIS Vrijdagavond speelde school K.troe- pen uit Haarlem tegen Argis „Willems oord", in het kader van de militaire wedstrijden. Het was een slechte wed strijd, die in een gelijk spel eindigde, n.1. 1—1. Bij het nemen van strafschop pen was school K. troepen de geluk kige. Hedenavond wordt gespeeld de T. Mariniers Wachtschip W.oord-5e en 6e le Terr. Batn. Naarden en 2e elftal. Terr. Batn. HaarlemWachtschip Willemsoord. Aanvang 6.30 uur. Ter rein H.R.C. In het kader van de Mei-actie der Stichting 1940-'45 werd Vrijdag in Ca sino een toneelavond gegeven, waarop door het gezelschap „De Lagedjjkers" uit Anna Paulowna het toneelstuk „Dokter Bavino" van Piet Bakker werd opgevoerd. In zijn openingswoord wees de heer C. Jonker op het propa gandistische karakter van deze avond. Het toneelstuk zou de meeste tijd in beslag nemen, maar hij vroeg ook aller belangstelling voor de toespraak die op het programma stond. Mej. A. Sinjewel declameerde daar na een fragment uit „Celdroom" van H. M. van Randwijk, waarmede door haar ontroerend zeggen een waardig begin van de avond werd gemaakt. Hét toneelstuk, dat nu door „De La- gedijkers" reeds voor de negende maal werd opgevoerd, werd ook deze keer weer een succes. De spelers waren uiteraard goed thuis in hun rollen, zon der dat het stuk „doodgespeeld" bleek te zijn. Het is geen blijspel, integendeel. „Dokter Bavino" is de tragische ge schiedenis van een mens, die zo lelijk is dat iedereen hem belaagt. Zijn af weer daartegen is de houding van een clown, die zichzelf voorhoudt te lachen bij iedere slag die hem- treft. Hij moet lachen, tot hij niet meer kan. Deze rol, deze afschrikwekkende figuur, is moei lijk uit te beelden. In een zeer persoon-1 lijke opvatting is de heer C. Zwarts daarin op bewonderenswaardige wijze geslaagd. Hij vormde door zijn gehele optreden de ziel van het spel, het mid delpunt waaromheen de andere spelers alle van minder allure zich groe peerden. De heer S. Borst was van deze anderen wel het minst op dreef. Het décor en de grime waren uitstekend verzorgd. Contribuanten! Na de voorstelling hield burgemees ter G. Ritmeester een propagandatoe- spraak. Hij spoorde alle aanwezigen aan, om de rondgedeelde biljetjes zo spoedig mogelijk in te vullen. Het wej- slagen van de stichtingsarbeid is van de binnenkomende bijdragen zozeer af hankelijk. Het rijk draagt belangrijk bij, maar de financiële hulp van parti culieren kan niet worden ontbeerd. Meer dan twee millioen gulden per jaar is in Nederland nodig. Den Hel der heeft zich tot nu toe prachtig ge houden, maar er kan meer worden ge daan. Vooral het aantal contribuanten moet veel groter worden. Het prach tige werk van de stichting dient te worden gesteund door ieder die helpen kan. De stichting mag niet karig zijn waar het betreft het steunen van de nagelaten betrekkingen der gevallenen. Het resultaat van deze toespraak in het bijzonder en van de avond in het algemeen is niet uitgebleven. Een flink aantal contribuanten heeft zich opgege ven, terwijl andere opgaven nog ver wacht kunnen worden. Het bestuur van de Stichting 1940-'45 is tevreden over het verloop van deze Mei-actie. Men zal echter pas na a.s. Zaterdag (wan neer de actie zal zijn gesloten) de defi nitieve resultaten kunnen mededelen. Vaak leest men in de verschillende bladen uitslagen van de ronde In een bepaalde stad. We hebben de ronde van Alkmaar, de ronde van Zaandam, Pur- merend enz. In deze plaatsen hebben de wielerwedstrijden echter meer be kendheid dan bij ons. Desondanks hééft de plaatselijke wielrenvereniging D.O.K. de organisatie op zich genomen voor de ronde van Den Helder voor amateurs. Op Zaterdagmiddag 9 Juli, dus Kermis-Zaterdag wordt dit sport evenement binnen onze veste gehouden. Het oog is gevallen op de Singel, vanaf het Raadhuis tot het Ziekenhuis. Dit traject is naar schatting ongeveer 1 K.M. zodat de ronde 100 maal gereden wordt. Zeker is dat nog niet en in feite doet dit er momenteel nog weinig toe. Hoofdzaak is dat de ronde er komt en dat alleen is voor onze stad belangrijk. Belangrijk is eveneens dat de Ned. Kampioenschappen op 9 Juli juist ach ter de rug zijn en dus de kans groot is dat de Helderse ronde min of meer een revanche-wedstrijd wordt. De jonge Helderse vereniging heeft met deze organisatie haar handen vol werk en wij wensen haar een succes volle voorbereiding toe. Want dat is nodig wil de le Ronde van, Den Helder slagen. Zaterdagmiddag heeft de gene- raal-veldmaarschalk Montgomery, in het gezelschap van generaal Kruis, een kort bezoek aan Den Helder gebracht. Ten huize van de Commandant der Marine, kapitein ter zee I. W. Reijnierse, werd de lunch gebruikt, waaraan mede aanzaten de Chef van de Marine staf, tevens waarnemend Bevelheb ber der Zeestrijdkrachten, vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe, en de Commandant Zeemacht Neder land, schout-bij-nacht J. J. L. Willinge. In de loop van de mid dag zijn, de hoge gasten per auto vertrokken. Echtpaar Moeliker-Wit Het is morgen zestig jaar geleden, dat Jan Moeliker en Cornelia Wit in de echt werden verbonden. Dit dia manten feest zal worden gevierd ten huize van hun schoonzoon in Juliana- dorp, de heer C. Schoorl, die met hun oudste dochter is getrouwd. Vroeger heeft het echtpaar Moeliker-Wit vele jaren in Koegras gewoond. De laatste drie jaren verblijven de oudjes in huize „Avondrust" ta Schagen, maar nog al tijd verlangen ze naar de polder, want daar voelen ze zich thuis. De bruigom is lang geleden landarbeider ge weest. In die tijd is hij eens van een ladder gevallen, en later maakte hij een smak van een paard, waardoor hij het zware landwerk niet meer kon ver richten. Hij kwam toen in dienst van de gemeente, bij openbare werken, tot de kinderen het maar beter vonden dat de oudjes van een welverdiende rust gingen genieten. De heer Moeliker is nu 84 en zijn vrouw 82 jaar, een res pectabele leeftijd. Maar zij voelen zich nog jong genoeg, om op 10 Mei een feestje te geven. Geen grote bruiloft, maar wel een receptie, waar ieder die daaraan behoefte heeft, komen mag. Oma is niet zo vlug meer ter been, maar opa kan er nog best zijn. Hij houdt altijd de moed erin, en neemt nog graag iemand er tussen. Zelf de krant lezen gaat echter niet, want opa heeft nooit lezen of schrijven geleerd. Oma leest hem dus alles voor, en zo helpen zij nog steeds elkander. Dat is een groot voorrecht, en daar zijn bei den ook oprecht dankbaar voor. De vereniging van Zaterdagvliegers „Jfieuwediep" hield j.1. Zaterdag een wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 158 kilometer. Het werd weer een zware vlucht. De vogels kwamen traag binnen. De 285 duiven waren gelost om 1 uur met zware NW wind. De eerste duif (weer van M. Klaassen) kwam binnen om 4.11.6 uur en de laatste om 4.43.52 uur. De prijswinnaars waren: M. Klaassen 1, 20, 33; Geervliet 2, 13; A. Koorn 3, 9, 23, 28, 47; Molenaar 4. M. Ruiten 5, 55. G. E. Koopman 6; M. Ruiten 7. 29; P. Wit 8. 11, 44, 46; Cor- nielje 10, 39, 40; Rab 12; C. de Wit 13, 36; J. Dienaar 14, 18, 41, 49; Gebr. Koopman 15, 32, 52; van der Werf 16, 36; Kok 17; Steinman 19, 50; P. Bak ker 21, 31, 34; A. Dienaar 22; J. Woort 24, 45, 51; J. Kater 25, 26. 43; R. Rui ten 27. Prins 30, 33; Lichtenberg 37, 38; Neehus 42; Zondervan 48, 54. Don derdag a.s. van half zes tot half zeven wordt ingekorfd voor Vilvoorde (Bel gië). De klokken worden Vrijdagavond tussen zeven en acht uur gesteld. De duiven van „Victoria" zijn giste ren 'reeds naar Vilvoorde geweest. De 214 deelnemende vogels werden gelost om 8.10 uur, met matige NNW wind. De afstand bedroeg 227 kilometer. De eerste duif werd' geconstateerd om 11.35.34 uur, de laatste om 11.43.44 uur. De prijswinnaars waren: G. J. Wit- tenberg 1, 7, 10, 28; C. Kos 2, 14. 15. 17; C. Bontes 3, 171,12, 30; Gebr. Buis 4, 6, 9, 20; A. Rietveld 5. 13, 16, 23, 24; P. Dirks 8; Ch. Frinks 18 M. Nelle- stein 19; W. Manshanden 21, 22, 26. T. J. Kos 25; D. Kerkhoven 27; P. Pran ger 29. Ltz. de Graaf won eersie periodieke zeilwedstrijd Twaalf precies geljjk uitgeruste marinesloepen waren In de Sloepenloods van de Rijkswerf klaargemaakt voor de eerste periodieke zeilwedstrijden na de oorlog. Twaalf bekwame zeilers hadden hun bemanningen verzameld, en zij verschenen Vrijdagmorgen aan de start. Mét medewerking van de Loods- commissarls was een driehoekige baan uitgezet, waarvan één der zijden dicht onder de zeedijk liep. De wedstrijden zouden daardoor ook van de wal af goed te volgen zijn. Verscheidene stadgenoten hebben van deze mooie gelegenheid gebruik gemaakt. Zij waren getuige van een interessante strijd. De uitslag deelden wij reeds Zaterdag mede. Om negen uur lagen de twaalf sloe pen keurig bij elkaar, juist buiten de haven, te wachten op het sein. Een heerlijk zonnetje met een flauw koeltje uit het Zuiden beloofde een prachtige dag, al zullen verscheidene zeilers wel hebben uitgekeken naar wat meer wind. Om precies kwart over negen klonk het startschot: de strijd kon be ginnen! Het leek zo eenvoudig: van de sfart- boei noord van het havenhoofd een halve mijl om de west, dan tussen de twee wrakboeien door om de noord oost naar „De Dode Hond" (boei no 14) die over stuurboord gerond moest wor den, vervolgens om de zuid rond rode boei no. 1 en tenslotte vandaar een mijl om de west. terug naar de startlijn, die tevens finish was. Tezamen onge veer vijf zeemijl. De opdracht was om dit rondje tweemaal te zeilen. In de practijk bleek het eerste stuk naar de wrakboei echter niet mee te vallen. De start verliep vlot: in tien minuten waren alle sloepen gepasseerd en geen enkele hoefde teruggeroepen te worden. Maar toen kwam het en al dra bleek dat het Marsdiep de zeilers grotere moeilijkheden in de weg legde dan alle meren en plassen in Holland samen. Het zuidelijke labberkoeltje was maar net sterk genoeg om de scheepjes voort te bewegen en de vloedstroom stond sterk door. Het ging er om elk zuchtje te benutten en dat deel van het vaarwater op' te zoeken. téaar de stroom hot swalwt was. Het te leggen. bleek een moeilijke opgave en niet lang na de start dreven vele in noor delijke richting, zelfs ontdekten we een zeiltje bij de Mok, het nummer was niet eens meer te onderscheiden. Over een andere boeg! Na drie kwartier kampen begreep Ltz De Graaf in sloep nummer acht dat het zo niet ging. Hij ging door de wind en kwam regelrecht naar het haven hoofd om zo dicht mogelijk langs de zeedijk zeilend, gebruikmakend van de neer. de wrakton te bereiken. Het luk te de heer De Graaf niet in één keer en we zullen hier niet vermelden wat zijn collega's op het havenhoofd alle maal van hem gezegd hebben, terwijl hij aan het worstelen was om die vre selijke groene ton te bereiken. De bés te stuurlui staan aan wal, zeker op zulke dageli! Maar de Graaf had er zo weinig aan: ij kon al die raadgevingen misschien gelukkig niét horen en moest het doen met wat hij van zeilen wist. Hij kon het bovendien best zonder die raadslieden steilen: was hij niet de eerste die de meest practische weg koos? Spoedig volgden er meer en om half eif bestreed een drietal elkaar de voor rang. Te elf uur was kwartiermeester De Bruin de eerste die de wrakton pas seerde en ruim zeilend, geholpen door de vloedstroom. koers kon zetten naai de valgende boei. Bijna twee uren had het geduurd om de eerste halve mijl af De Bruin werd op de voet gevolgd door De raaf en schipper Kuyk; ter wijl ook de heren Sluyter, Steyn en Kolenbrander niet lang meer op zich lieten wachten. De wind was inmid dels toegenomen en belangrijk ge ruimd: het was een lust om de sloepen door het wter te zien snuiven. Tegen de middag werd de stroom minder en de minder fortuinlijken die aanvankelijk tegen wil en dank waren meegenomen naar de zuidkant van Texel, keerden op hun schreden terug en ondernamen allen een nieuwe poging om het doel te bereiken. Tezelfder tijd naderden de eersten de finish. De Graaf, De Bruin en Sluyter betwistten elkaar de voor rang bij boei nummer n, doch het was reeds te zien dat De Graaf grote kans maakte om als eerste binnen te lopen. Een frisse westenwind gaf de sloepen flinke snelheid en maakte het wenden voor de stuurlui veel gemakkelijker dan dat in de octhenduren het geval was. Na drie en half uur! Het was 12.38 toen het schot weer klonk van het havenhoofd ten teken dat Ltz De Graaf de tocht volbracht had. In verband met het ver gevorderd uur had de commissie n.1. besloten om de wedstrijd te beperken tot één ronde zodat sloep no. 8 met de winnaars aan boord direct binnen zeilde. Even leek het nog of Ltz Slu it tweede zou worden. Wel lag De Br W vóór, maar van onze plaats leek et of hij te laag lag om de wedstrijr n aan de goede zijde te passeren. et bleek gezichtsbedrog: te 12.45 k\ De Bruin als tweede binnen, gevol door Sluyter, die te 12.46 de eindstreep bereikte. Te 12.50 en 12.55 volgden schipper Ku.vk en Ltz Steijn en vervol gens. met grote tussenpozen Kolen brander. iesbers. Kamphuvs, Boom. C. J. Jansen. E. J. Jansen, terwijl te 14.25 bootsman Van der Linden binnenliep. Allen hadden de voorgeschreven route gezeild, zij het dan met uiteenlopende resultaten. Een pracht dag voor de zei lers. een pracht dag voor de toeschou- W«f*i HRC heeft tegen Haarlem kranig partij gegeven, zo kranig zelfs dat Haarlem het aanvankelijke lauwe spel moest laten varen en ln de tweede he voor de volle honderd procent partU moest geven om de zege in de laats e minuut veilig te stellen. Een met twee invallers spelend Haarlem heeft het in Den Helder te gen HRC zwaar te verduren gekre gen. De roodhemden speelden een uit stekende wedstrijd en daarnaast een Wedstrijd met volle overgave van ent housiasme, waartegen zij haar kracht moest ontplooien. En in dat verband was het een handicap v°°r HRC dat de befaamde linkerwenk dit maal plankenkoorts had en tegen de heus niet zo uitstekende Van der Lin den niets durfde te wagen, terwijl zij het toch juist is die de aanvallen had moeten leiden. Nu ding de meeste kracht uit van de rechterwenk en deze was er deze middag goed in. Vooral Nieuwstad toonde in dit milieu aardig mee te kunnen, al dient gezegd te wor den dat het linkerverdedigingsblok van Haarlem ons niet kon bekoren. De cracks Roozen en Smit hebben hun uiterste best gedaan en slaagden er ook in ieder een doelpunt te scoren. Echter pleit het voor de verdediging van HRC dat het bij twee doelpunten is gebleven, hoewel wij de uitslag 1 2 wel de juiste verhouding vinden. En dat alleen al is een pluim voor de hele ploeg, waarvan vooral de beide kant- halfs van HRC uitblonken en zeer ze ker voor de eerste klassers niet uit de weg gingen. Trouwens ook de achter spelers waren in goede vorm, hoewel bij Bot de klank Haarlem wel eens leidde tot nervositeit. Er waren zeker 4000 bezoekers en hun die er niet waren kunnen wij al direct vertellen dat het geenszins een eento nige strijd is geworden. Vóór de rust waren de partijen gelijk tegen elkaar opgewassen, al waren de aanvallen van Haarlem iets meer geraffineerd. Vooral de lange passes van Smit, bedoeld voor Roozen waren veelal gevaarlijk, maar door resoluut ingrijpen wisten de rode achterspelers steeds alles te keren. De aanvallen van HRC waren over het algemeen heel goed van opzet en voor al Knijff weerde zich uitstekend, hoe wel hij enkele malen ongelukkig was met zijn voorzetten. Toen hij eenmaal een fraaie pass kreeg van Nieuwstadt volgde er een prima schot van hem, maar Kokhuis wist de bal te stoppen. Na 20 minuten spelen _rf Smit een bal aan linksbuiten Groeneveld, die Roozen in staat stelde met een magnifiek schot de stand op 0—1 te brengen. H. R. C. was geenszins ontmoedigd en gesteund door het legioen ging het weer ten aanval. Kort hiervoor had linksbinnen De Vries een bal tegen de paal gekopt, toen Kokhuis reeds gepasseerd was. Nu zouden de heren het beter doen. Een pass van Knijff beoordeelde Van Een pass van Knijff werd door Van Gooi verkeerd beoordeeld, en Nieuwstad kwam alleen voor Kokhuis, 'n schui ver volgde en de stand was gelijk. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd waar ieder genoegen mee kon nemen. In de tweede helft tapte Haarlem uit een ander vaatje. Het eerste kwartier was beslist voor de roodbroeken, waarin Smit en Roozen hun uiterste best deden de strijd in hun voordeel te beslissen. Jammer was het dat deze cracks het niet steeds met de scheids rechter eens waren, iets wat meer voor", komt met goede spelers, maar gelukkia* liet Van der Kooi zich daardoor niet beïnvloeden en gaf Smit zelfs een waarschuwing. Heldhaftig waren de pogingen van de rode achterhoede waarmede zij trachtte de strijd te ver plaatsen. Doelman De Haan moest en kele malen ingrijpen en deed dit 0p resolute wijze. Eindelijk na een kwar tier wist HRC het spel weer te ver plaatsen en juist in deze periode was de kans op een overwinning aanwezig geweest. Rijkers kreeg een ver doorge speelde bal, Kokhuis kwam uit zijn doel, maar de rode linksbuiten was hem te vlug af en speelde de bal voor de voeten van Nieuwstad. Alléén voor doel met nog een back tussen de palen deed Nieuwstad het te kalm en weg was de kans van de wedstrijd. Nog was HRC niet uitgevuurd. Driemaal achter elkaar moest Kokhuis een bal voor een toestormende rood jak wegstompen maar ook de Haarlem-doelman had meer met dit werk te doen gehad. Brandsma kreeg nog een kans maar zwaar gehinderd schoot hij in het zij net. En toen was het vuur gedoofd. HRC war bedwongen, het ging er al leen maar om of ook de achterhoede wilde capituleren. Roozen kopte in alle standen, maar De Haan was op zijn post. In de laatste 5 minuten kwamen er 4 corners op het rode doel, alle door Smit genomen, zowel op links alB op rechts. De meeste waren iets te scherp. Totdat Groeneveld zelf een corner ging nemen. Deze kwam op kniehoogte voor doel en met een goed schot bracht Smit de stand op 12. Kort hierop floot de uitstekende scheidsrechter Van der Kooi het einde van deze spannende en uitstekend gespeelde wedstrijd. De spelers van HRC hulde voor hun goede spel en volhouden. De Haarlemmers hulde voor het volledig opkomen en faire strijd. Wij zijn er van overtuigd dat er in de 2e klasse wel slechter clubs zijn dan HRC. Het is alleen maar, hoe komen de roodhemden er in. ZWEMWEDSTRIJDEN OM HET WERFKAMPIOEN SCHAP. Zoals ook bij de andere takken van sport, beoefend door het werfperso- neel, het geval is, werden Zaterdag middag zwemwedstrijden gehouden om het kampioenschap van de Werf. Het behoorlijk gevulde programma en de eigenlijk te lange pauzes tussen de diverse nummers waarbij de Werf- melodisten echter voor aardige muzi kale afwisseling zorgden, deed het rumoer in de zwemzaal niet voor half zeven verstommen. Wij hebben aardige nummers gezien, waaraan zowel jongeren als ouderen deelnamen en het was een leuk ge zicht, zoals de deelnemers geladen het water in gingen, ieder zijn beste been tje voorzettend om een goed figuur te slaan. Een grappig nummer was de 20 me ter snelzwemmen onder water, waarbij sommigen lelijk uit de koers raakten en bij een buurman in de andere baan op visite gingen. Ook de polowedstrijd tussen een werfteam en het tweede Zwaardvis- renteam was het aanzien alleszilis waard. De Zwaardvissen behaalden een 32 overwinning. Na afloop reikte de directeur den Rijkswerf, de hoofdofficier kapitein •ier zee t. d. S. G. Barendregt met een toepasselijk woord, waarin ook de vrolijke noot niet ontbrak, de prijzen uit. De uitslagen waren: 40 m. schoolslag heren 15 t/m. 25 jaar. 1. L. Davidsen 31.5 sec.; 2. A. J. vè Dimmelen 31.5 sec. 40 m. idem 26 t/m 35 jaar: 1. L. A. v. Dimmelen 30.3 sec. 2. K. Sluisman 32.9 sec. 40 m. idem 36 jaar en ouder: 1. Lon- te 32.6 sec. 2. H. Schoemaker 34.2 sec. 40 m. wisselslagestafette: 1. Werk tuigbouw II 1 min. 36.5 sec. 2. Scheep makers I 1 min. 37.5 sec. Schoonspringen: 1. J. Koningstein 98 p. 2. S. v. d. Plaat 50 p. 40 m. borstcrawl heren 15 t/m 25 Jaar: 1. L. Davidsen 25.1 sec. 2. L. Hadpootjes 28.1 sec. Idem 26 t/m 35 jaar: 1. A. W. Gieles 25 sec. 2. L. A. v. Dimmelen 25.7 sec. -<9 m idem 36 jaar en ouder: 1. H. -er 28.6 sec. 2. J. Brouwer 29.1 6 x 40 m schoolslag estafette- 1 Werktuigbouw 3 min. 35.7 sec. 2. Mon teurs 3 min. 45 sec. 20 M. snelzwemmen onder water: 1. L. A. v. Dimmelen 13.8 sec. 2. D. Ottelé 16.1 sec. 3 A. W. Gieles 16.1 sec. 8 x 40 m. borstcrawl est.: 1 Werk tuigbouw 4 min. 11.5 sec. 2. Scheep makers 4 min. 18 sec. Waterpolo: Zwaardvis II—Rijkswerf J""Zi Voor een vrijwel geheel gevulde zaal bracht „De Postiljon" Zaterdagavond het toneelstuk „Dokter Bavino" voor het voetlicht. Een moeilijk stuk, voor de spelers èn voor het publiek. De lange dialogen eisten de volle aandacht, van daar dat het wel eens kinderlijk was dat het gekraak der stoelen de spelers overstemde. Dr. Bavino, een mens met een aapachtig gezicht, was gedoemd om de mensen te vermaken, meer zag men niet in hem. Achter dit aapachtig uiter lijk scholen echter de menselijke hoe danigheden, die op een zeer goede wijze vertolkt werden door de heer Jansen. Hij was dè man die het toneelstuk droeg. Vooral de ontknoping van dit in gewikkelde stuk werd uitstekend ge speeld waarbij ook de heer Ouwens prima spel leverde. De bijrollen waren over 't geheel genomen aan de zwakke kant. De heer de Haan als dorpsveld wachter was in het eerste bedrijf nog niet op toeren, wat later evenwel weer werd goed gemaakt. De heer Langeveld als Schilder Latin was wel rolvast, maar hij toonde te weinig actie. De be scheiden rol van Vrouw Bongers, ver tolkt door mevr. A. Kuiperv. d. Wijk werd echt moederlijk gespeeld. Aan deze kleine rol was veel aandacht be steed. Haar zoon Willem (de heer Steenkist) was misschien te stads voor een boerenjongen. Ook de amouretjes met Violette (mej. Kuiper) waren iets te koud. Violette was het kind van de rekening. Ze speelde verdienstelijk maar iets te zacht van stem. Al met al is <ir Postiljon er in geslaagd een niet alledaags toneelstuk te brengen waar bij een daverend applaus de dank van het publiek was. De spelers mochten daaruit concluderen dat het goed was. De grime was goed verzorgd, alleen mej. Kuiper was minder geslaagd. Men heeft zich hier aan de rol gehouden wat, gezien het figuur, beter anders ge daan had kunnen worden. Ook de tekst was overal niet even fijn waardoor wel pijnlijke dingen gezegd werden. Deze opvoering werd gegeven in het kader van een toneelwedstrijd, uitge schreven voor verenigingen van PTT- personeel. GRONDWERK AANBESTEED Ten raadhuize heeft Vrijdagmiddag de openbare aanbesteding plaats gehad van diverse riolerings- en bestratings werkzaamheden in het plan Lijster straat. De volgende inschrijvingen kwa men binnen: J. ten Brinke, Hippoly* tushoef 13.821.76; J. Dienaar. Sant poort 16.000; Minenboo en Walboom, Den Helder 16.650; Th. Veul, 't Zand 16.800; D. Meyer en Zn.'Den Helder 16.945; fa. Koppen en Zn., Den Helder 17.350; N.V. Aann. Mij. Kennemerland, Beverwijk 17.400; R. Luis, Den Hel der 17.500; C.V. Bouw- en Aannemers bedrijf voorheen Zijlstra, Leeuwarden 20.158. DERDE BRUG GEREED Thans is ook de derde brug in de vliet, en wel die over de Midden- vliet, vernieuwd en van een betonnen dek en betonnen leuning voorzien, z°' dat het verkeer met Den Helder n weer rechtstreeks kan doorgaan. Als nu ook de weg tussen JulianadoiP en de Middenvliet eens flink onder han den werd genomen zou dat ook voorhe verkeer een grote verbetering geven. Onze harneonievereniging "Hur® zin" is de laatste tijd nogal actief, vrij dagavond trok zij weer van haar rep titielokaal er op uit om éen seren -,er l brengen aan het echtpaar Van Werf—Tiel, dat die dag zijn 55-jar huwelijksfeest vierde. De oudjes we den toegesproken door de ere-voorz ter, de hepr J. Henderikx. die hun n mens de Harmonievereniging bloem aanbood.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2