Kort Bestek Commandanten in Berlijn bevelen de opheffing van de blokkade De Communisten bereiken Kating Amerikaanse pers is verheugd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Schulte bedwong BoukSchellingerhout Dinsdag 10 Mei 1949 74e Jaargane No. 10576 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Om één minuut over twaalf Staking bij Ford-fabrieken duurt voort Bevin sprak met Duitse politici Stierengevechten in Duitsland? Ceen voorstel van Stalin aan Truman Weerbericht Jhr. v. Suchtelen beëindigt zijn hongerstaking Anti-Engelse leuzen in Deventer Vorderingen in het belegerde Sjanghai Geen nieuw Kravchenko- proces Siliwangi-divisie naar Djokjakarta Protestantse kerken tegen R.K. processies Begin Juni 250 gram rijst Regeringsverklaring in de Tweede Kamer In ijskoude stortbuien over Gelderse heuvels De leider in uitstekende conditie r)E APOTHEKERJ. de Jong te Bandung heeft een bereidings wijze uitgevonden, waardoor de toepas- sin'g van penicilline op doeltreffender wijze kan geschieden De vinding maakt 't mogelijk, dat bij bepaalde infecties kan worden volstaan met één injectie, terwijl hiervoor tot dusver acht injec ties per etmaal nodig waren, hetgeen meestal opname in 'n ziekenhuis nood zakelijk maakte. „Is het waar, dat Bevin ontslag neemt"? Zo heeft Sydney Stanley in een telefoongesprek aan zijn advocaat te Tel Aviv gevraagd. Deze antwoordde, dat de Londense pers in Wordt Indonesisch debat uitgesteld? Roofoverva' in Amsterdam C.A.O. voorde landbouw in Noord-Holland BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK helderse mm TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties Juffertjes"' tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Maarschalk Tsjoeikof, de Sowjet- russische militaire bevelhebber in Duitsland, heeft een order ondertekend tot opheffing van de blokkade van Ber lijn op 12 Mei één minuut over midder nacht, overeenkomstig de door de wes telijke geallieerden getroffen voorbe reidingen. De westelijke commandanten gaven een zelfde bevel. Ten aanzien van de valuta heeft Tsjoeikof bepaald, dat de huidige rege ling voor de import van westelijke mark en buitenlandse valuta in de Sowjet zone van kracht zullen blijven totdat de valutakwestie opgelost zal zijn. De order bepaalt voorts, dat de „in tersectorale politie-contróle" binnen Berlijn niet zal worden voortgezet. Al gemeen wordt dit punt beschouwd als een opheffing van de Oostberlijnse politieposten aan de grens van de Sow- jetrussische sector. Voorts is opdracht gegeven tot ver groting van het aantal benzinestations en technische hulpposten langs de auto weg van Berlijn naar Helmstedt. De De directie der Fordfabrieken heeft Zondag de bemiddelingsvoorstellen van de burgemeesters van Detroit en Dear- born, om een einde te maken aan de staking der 65.000 arbeiders van de „Red-River"-fabriek, verworpen. De ondervoorzitter van de maatschap pij heeft verklaard, dat de staking spoedig en vreedzaam kan opgeheven worden door nakoming van het con tract dat tussen de maatschappij en de vakbond der arbeiders is gesloten, zonder dat daarbij op een vreemde scheidsrechter een beroep behoeft te worden gedaan. Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, die thans een bezoek aan Duitsland brengt, heeft gisteren een onderhoud gehad met de drie in vloedrijkste Westduitse politici. Deze waren Schumacher, de leider van de sociaaldemocratische partij, Adenauer. De christendemocratische voorzitter van de constituerende vergadering te Bonn en Karl Arnold, de premier van Noordrijn-Westfalen. Officieel wdrd meegedeeld, dat de besprekingen „ge heel informeel" waren en dat er geen verklaring over zou worden afgelegd. Een zakenman in Flensburg, aan de Duits-Deense grens, heeft het plan op gevat in deze stad stierengevechten te organiseren. Om bloedvergieten te voor komen wil hij echter de horens van de stieren van gummikussens doen voor zien. Door „echte Spaanse toreadores" zou reeds medewerking zijn toegezegd. Het wachten is nog slechts op toestem ming van de landsregering. Het eerste stierengevecht zou dan op 12 Juni in het stadion van Flensburg gehouden worden. Resolutie Duitse Volksraad „De oprichting te Bonn van een aparte staat West-Duitsland werpt een versperring op voor de onderhande lingen te Parijs", wordt onder meer ge zegd in een te Berlijn door de Volks raad van de Sowjet-zone goedgekeurde resolutie. In dezelfde resolutie ver- Zoekt de Volksraad de Duitsers „zich ten gunste van de politiek van eenheid en vrede uit te spreken, door deel te nemen aan de verkiezingen die op 15 en 16 Mei in de Sowjet-zone gehouden worden". De pers-secretaris van president Tru man, Charles Ross, heeft ontkend dat er enige waarheid schuilt in berichten, els zou maarschalk Stalin een bespre king met president Truman hebben voorgesteld. VSV-ERS BALVERS EN STRICKER GEBLESSEERD. In het bondselftal, dat heden te Rot terdam een wedstrijd tegen Rotherham zal spelen, zijn wijzigingen gebracht: He rechtsbinnen Balvers (VSV) en linksbinnen Stricker (VSV) kunnen wegens opgelopen blessures niet mee spelen en worden respectievelijk ver- Vangen door Beun (Xerxes) en Tim mermans (ADO). Verwachting tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende lichte buien. Meest matige Noordelijke wind. Aanhoudend koud weer. commissie, die bij de order wordt be last met de uitwerking van de techni sche details, nodig voor de ten uitvoer legging van de order, werd tevens op gedragen erop toe te zien, dat de weste lijke autoriteiten hun verplichtingen nakomen. Een woordvoerder van het Britse leger heeft meegedeeld, dat de eerste Britse passagierstrein sinds 13 maanden op 12 Mei te 6 uur 's morgens Berlijn zal binnenrollen. Jhr. van Suchtelen, de oud-gouver neur van Sumatra's Oostkust, die op 30 April in hongerstaking is gegaan in verband met de ontwikkeling in Indo nesië, heeft gisteren zijn voedselweige- ring beëindigd. In een telegram aan H.M. de Ko ningin deelt Jhr. van Suchtelen mede, dat een overstelpend tal van brieven en telegrammen hem de overtuiging heeft geschonken, dat zijn voedselwei- gering een krachtige activering van die belangstelling voor de Indonesische raad tot stand heeft gebracht. „Uiter aard ben ik diep teleurgesteld, aldus Jhr. v. Suchtelen, door de resultaten, waartoe de besprekingen te Batavia ten aanzien van Djokjakarta hebben geleid. Niettemin meen ik thans de In dische zaak op geen betere wijze te kunnen dienen dan door nu handelend cie door mijn actie bereikte activering tegemoet te treden. Jhr. v. Suchtelen zal daarvoor een bijeenkomst in Den Haag beleggen. Naar het A.N.P. verneemt, is Jhr. van Suchtelen, die 63 jaar oud en hart patiënt is, door de vrij langdurige hon gerstaking in wel zo ernstige mate ver zwakt, dat algeheel herstel, naar het zich laat aanzien, tenminste twee tot drie weken vereist. De politie te Deventer heeft 9 perso nen aangehouden, die aldaar de straten hebben bekalkt met in het Engels en het Nederlands gestelde leuzen (o.m. „geen Engelsen hier gewenst"), gericht tegen de komst te Deventer van een aantal Engelse militairen, die te Schalkhaar zijn gelegerd ter instructie van Nederlandse militairen in het ge bruik van luchtdoelgeschut. Dezelfde personen hebben zich eveneens schul dig gemaakt aan het op straat werpen van pamfletten, waarin geprotesteerd werd tegen de komst van de Engelsen. De vijf maanden oude prins Charles met zijn ouders in Buckingham Palace. Blijkens een communiqué van de Chinese regeringstroepen hebben de communisten Kating, op 25 km afstand van Sjanghai, bereikt en doen zich daar „sporadische gevechten" voor. 't Chinese centrale persbureau meldt, dat nationalistische troepen met dek king van vliegtuigen erin geslaagd zijn de communistische opmars ten zuiden van Kasjan tot staan te brengen. Vol gens Chinese bladen bereikt een on onderbroken stroom van versterkingen de drie communistische legers, die ge reed staan om de verdediging van Sjanghai te breken. In het belegerde Sjanghai zijn de nationalistische auto riteiten tot requisitie van bijna 1000 vrachtauto's en 300 jeeps overgegaan en vormen Chinese en buitenlandse burgers „verdedigingscorpsen", die Victor Kravchenko, die onlangs een proces wegens smaad tegen het Franse communistische tijdschrift „Les Lettres Francaises" heeft gewonnen, heeft door zijn advocaat Maitre Izard, laten mee delen, dat hij zijn aanklacht tegen het communistische blad „Ce Soir" zal in trekken. De twee voornaamste ochtendbladen te New-York, de New York Times en de New York Herald Tribune, begroet ten met vreugde het nieuws van de overeenstemming tussen Nederland en re Republiek. De New York Times schrijft onder de titel „Goed nieuws uit Indonesië" in een hoofdartikel, dat er reden is ieder der partijen geluk te wensen. De Republikeinen kregen wat voor hen van het meeste belang was, n.1. de vestiging van hun regering te Djokja. Daartegenover kregen de Nederlan ders de belofte, dat de Republiek zal deelnemen aan de voorgestelde Ronde Tafel-conferentie om de plannen voor zelfregering van de Verenigde Staten van Indonesië uit te werken." Opmer kend, dat de Verenigde Naties even eens verheugd moeten zijn, dat haar commissie een middel was om het be reiken van overeenstemming te ver gemakkelijken, drukt het blad de hart grondige hoop uit, dat de volledige en definitieve oplossing versneld kan worden, nu „reeds te veel tijd verlo ren is gegaan". De New York Herald Tribune schrijft in een hoofdartikel onder de titel „Nieuwe hoop in Indonesië", dat het Indonesische geschil zeer onaan genaam was voor de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Europa. Het blad schrijft, dat het niet duide lijk is of de Republiek verheugd is ovei het Nederlandse plan om haar een derde van de zetels in de regering van de Verenigde Staten van Indonesië toe te wijzen. Het blad besluit, „in ieder geval zullen de gevechten be ëindigd worden" en heeft de UNC1 haar taak met succes verricht. Regeringsverklaring over over eenkomst. De Amerikaanse regering heeft in 'n verklaring aan de pers uitdrukking ge geven aan haar intense en oprechte goedkeuring van de voorlopige over eenkomst tussen de Nederlandse rege ring en de Republiek Indonesië, die 7 Mei 1949, te Batavia werd bereikt. Het staatsmanschap, dat door beide partijen aan de dag is gelegd bij het bereiken van deze voorlopige overeen stemming, is een goed voorteken voor het succes van de Haagse conferentie", aldus de verklaring. Generaal Spoor blijft. Van militaire zijde werd aan Aneta medegedeeld, dat geruchten als zou generaal Spoor ontslag hebben ge vraagd als legercommandant onjuist zijn. De speciale correspondent van het Chinese dagblad „Sin Po" berichtte Zaterdag, dat in verband met de vor deringen in de besprekingen de T.N.I.- divisie Siliwangi, dié thans in West- Java opereert, zich gereedmaakt om te allen tijde naar Djokja te kunnen gaan voor het verzekeren van de veiligheid aldaar, indien de Republikeinse rege ring hersteld wordt. Deze beslissing zou genomen zijn door het hoofdkwar tier van de T.N.I., dat zich thans bui ten Djokja bevindt. tegen plunderaars zullen optreden, doch niet tegen de communistische troepen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat Britse legerautoriteiten de verdediging van het Britse gebied op het Chinese vasteland tegenover het eiland Hong kong hebben geïnspecteerd. Buiten landse diplomatieke en militaire waar nemers geven de nationalisten weinig kans om de toestand te redden. Het contact in overheidszaken van de Oecumenische Raad, omvattende: de Nederlands Hervormde kerk, de Evan gelisch Lutherse kerk, de Hersteld Evangelisch Lutherse kerk, de Doops gezinde gemeenten, de Remonstrantse Broederschap, de Oud Katholieke kerk. de Unie van Baptisten gemeenten de Bond van Vrij Evangelische gemeenten, met de Gereformeerde kerken en de Christelijk Gereformeerde kerken heeft zich met een adres tot de raad van mi nisters gewend, waarin zij hun ernstige bezwaren kenbaar maken tegen de ont krachting van hgt processieverbod van Rooms Katholieke,, zijde. De kerken dringen er met kracht op aan, dat het bestaande processieverbod wordt ge handhaafd. Zaterdag j.1. is in ons land het s.s. „Amstelstad" aangekomen met 9.000 ton rijst uit Siam. Het restant van on ze aankopen in dat land in totaal werd 14.000 ton aangekocht zal met een latere gelegenheid worden ver scheept. Ook in Italië is circa 2500 ton rijst gekocht, zodat de internationale toewijzing van 18.000 ton aan Neder land thans bijna geheel is gerealiseerd. De nieuwe aanvoer van rijst en het restant van de vorige distributie ma ken het mogelijk in de bonnenlijst van 2 Juni een bon voor alle leeftijdsgroe pen voor.250 gram rijst op te nemen. Naar wij vernemen heeft de regering gevolg gegeven aan baar voornemen, de Tweede Kamer tegen Donderdag a.s. om 13 uur bijeen te roepen voor het aanhoren van een regeringsverkla ring. De strijd in de vierde etappe van de Ronde van Nederland ontbrandde reeds enkele kilometers na de start te Enschede en de grote klap viel tussen Rijssen en Holten toen nauwelijks 1/4 van het parcours was afgelegd. Elf renners maakten zich los van de hoofdgroep, die wat rillerig in het barre weer over de rechte betonweg naar Hengelo voortpeddelde. Het be hoeft bijna geen speciale vermelding, dat Schellingerhoudt tot de vluchte lingen behoorde. De slanke Zaankan- ter is in Amsterdam uitstekend begon nen en hij rijdt met de dag tactischer en aggressiever. Het feit dat Bouk Schellingerhoudt, Harm Smits en Braspenninx de dans leidden was voor Schulte aanleiding tot verdubbelde waakzaamheid. Hij wilde niets riske ren en ging achter de vinnige kop groep aan in gezelschap van 10 ande re renners. Bij Rijssen kwam de fusie tot stand en gedurende korte tijd ble ven zo 22 concurrenten bij elkaar. Schulte werkte zich met Van Eist, De Hoog en Schellingerhoudt, Van den Dongen en Van Beek niet gl te op vallend naar voren en Holten was nog niet bereikt toen dit sextet plot seling het tempo opvoerde en in korte tijd een vele honderden meters voor sprong nam. De anderen reageerden te laat. De voorsprong werd geleidelijk groter. Buiten Arnhem lagen de lei ders nog altijd drie minuten voor op hun achtervolgers, bij wie zich Mid delkamp, Braspenninx, Vooren Kete leer en de Belgen Meersman, Van Stayen, Callens Accou, Van Kerck- hove en Leenen bevonden. Schijnbaar ongevoelig voor de ijskoude stort buien, die tussen Arnhem en Ede neer- plensden, stormden Schulte en zijn makkers voort, heuvel op. heuvel af. geen ogenblik verslapte het tempo. En achter hen aan joegen even vast beraden zes Belgen en acht Neder landers. De jacht duurde tot aan Apeldoorn zonder dat er wijziging kwam in de onderlinge positie. Zo werd het pleit beslecht in een lange sprint, waarin een juichende Schulte. die in de laatste 500 meter alles gaf. rog net Schellingerhout de baas kon blijven. Hij behaalde zijn eerst" etappezege, nestelde zich wat vaster op de eerste plaats in t algemeen klassement en had er zi izelf nog een' J7NGELSE CRITICI gaan te keer tegen de roman van de 26-jarige Amerikaan Norman Mailer, die de titel draagt: „The naked and the dead". Het boek wordt „zwaar obsceen" genoemd e' totaal ongeschikt voor het grote pu bliek. Zinnen in de courant als: „Doe het boek in de ban", „Laat hgt uw vrouw niet lezen". „Houdt het weg voor uw kinderen" hebben het tot een van populairste werken gemaakt. Zo is de mens! n In de Sowjetunie worden de Russische arbeiders opgewekt om tot een bedrag en drie of vier weken loon in te tekenen op een staatslening van twintig milliard roebel De lening i? bestemd voor de ontwikkeling van de Sowjet economie in het vierde jaar van het na oorlogse vijfjarenplan. Een met drie geweren bewapende bende wilde een aanval doen op de electrische centrale te Katanopan (Tapanuli). De Indonesische machinist van de centrale had slpchts een mes Hii verdedigde zich echter zodanig tegen de bende, dat deze tenslotte on de vlucht slopg met achterlating van twee geweren. De ma chinist had slechts lichte verwondin gen. De inbreker, die zich toegang had verschaf- tot het huis van de heer er mevrouw Fox in Londen, heeft cr van gelust De beide echtelieden takel den de man met behulp van een stoel en een iizeren staaf zo toe. dat hij zich bloedend uit de voeten moest maken en naar een nabijgelegen huis vluchtte. Hii trof het niet. want daar viel hij in handen van de worstelaar Beril Bauer, die weinig moeite had de inbreker rus tig te houden tot de politie kwam. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Echt weer voor een dikke borstrok, Theodoor! derdaad gewag maakt van sommige g ruchten, als zou Bevin ontslag indienen Sydney Stanley zei toen: „Bevin zal ontslag nemen omdat hij weet, dat ik in Israël ben aangekomen en dat ik zoveel bijzonderheden over hem zal bekend maken, dat hij wel verplicht zal zijn heen te gaan". D In Moskou ging de première van een geheel nieuwe versie van de Sowjetfilm: „De slag om Stalingrad". De film bevat scenes, waar op men maarschalk Stalin de stafkaar ten ziet bestuderen van het slagveld Fl Prins Louis van Monaco is, 78 jaar oud, te Monaco overleden. yANWEGE DE DIENST recreatie en algemene ontwikkeling der Koninklijke Landmacht wordt een prijs vraag uitgeschreven voor het compone ren van nieuwe melodieën, geschikt om, nadat zij naderhand van passende tek sten zullen zijn voorzien, door de sol daat op mars te worden gezongen. El Te Moskou is voor een volle zaal geest driftige toeschouwers voor de eerste maal een nieuw stuk opgevoerd, waarin de activiteit van buitenlandse diploma ten en journalisten te Moskou wordt gehekeld Het stuk is van de hand van le gebroeders Toer en heeft als titel: „Het particulier hotel in het straatje" Het loopt over de intriges van een bui tenlandse ambassaderaad, die samen met een journalist spionneert en tracht de Sowjetautoriteiten belangrijke doen menten betreffende Berlijn te ontfutse len. van overtuigd, dat hij in prima con ditie verkeert, zodat er inderdaad voor hem reden te over was om te juichen. Overigens is zijn voorsprong op Schellingerhoudt, De Hoog en Meersman nu niet zo heel erg groot en ook Van Stayen, Keteleer en Middel kamp hebben amper vier minuten achterstand. De beslissing in deze ror.de is nog lang niet gevallen. De uitslag van de vierde etappe: En schedeApeldoorn, luidt: 1 Schulte 4 uur 16 min. 24 sec.; 2 Schellingerhoudt; 3 Van Est. 4 De Hoog; 5 Van Beek; 6 Van den Dungen. 7 Peters 4 uur 18 min. 44 sec.; 8 Braspenninx; 9 Middel kamp; 10 Keteleer; 11-20 ex aequo Bakker, De Korver, Voorting, Vooren. Loos, Meersman. Van Stayen, Callens, Accou en Van Kerckhove. Het algemeen klassement na de vier de etappe luidt: 1 Schulte, Ned. A 21 uur 11 min. 12 sec.. 2 Schellingerhoudt Ned. C. 21 uur 12 min. 55 sec.; 3 De Hoog Ned. E 21.13.08; 4 Meersman, Belgie A, 21.13.32; 5 Van Stayen, Bel gië B 21.14.59; 6 Keteleer, Ned. B, 21.15.15. 7 Middelkamp, Ned. A, 21.15.25; 8 Peters, Ned. B, 21.20.59; 9 Lakeman. Ned. B, 21.23.43; 10 Smits, Ned. B, 21.24.06. Het ploegenklassement is: 1 Neder land A 63.58.09; 2 Nederland B 63.59.57; 3 Belgie B 64.06.27. 4 Belgie A 64.07.46; 5 Nederland C 64.20.28. Voorstel van India en Australië in de V.N. Australië en India hebben in de kleine politieke commissie der V. N. voorge steld, het debat over Indonesië uit te stellen tot de volgende zitting der alge mene vergadering. De discussie dezer commissie over dit voorstel, dat gedaan werd uit hoofde van de voorlopige over eenkomst tussen Nederland en de Re- bliek Indonesië, is tot heden uitgesteld. Australië en India hopen thans, dat het resultaat van de besprekingen te Batavia zal leiden tot een regeling van blijvende aard in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. „.Ongetwijfeld vertegen woordigen Australië en India met dit nlan de gehele groep van New Delhi en daar de kans zeer groot is, dat tal van andere landen zich onder leiding van Engeland en Frankrijk met het voorstel zullen verenigen, is de mogelijkheid van een uitvoerig debat over de Indone sische kwestie thans tot een minimum gereduceerd", aldus de diplomatieke -orrespondent van ANP-Aneta. Secretaris werd beroofd Maandagavond is een roofoverval ge pleegd op het gebouw in de Kerkstraat 261 te Amsterdam, waar de kantoorlo kalen van de vakgroep Houtbewerking zijn ondergebracht. Een secretaris was nog laat aan het werk toen om ongeveer 5 over elf aan de deur gebeld werd. Hij ging naar beneden en opende de deur. Twee man nen drongen de secretaris naar binnen en onder bedreiging lieten zij hem voor zich uit weer naar de 2e etage gaan, waar zij hem van zijn particu liere bezittingen beroofden. Hier is een kleine worsteling ontstaan, waarbij de secretaris een bloedneus en enkele schrammen opliep. De daders zijn na de schermutseling op de vlucht gesla gen en voor zover de politie te mid dernacht kon vaststellen was er ver der uit het gebouw niets ontvreemd. De secretaris, die danig geschrokken was, kon de recherche geen signale ment van de beide mannen opgeven. (Van onze Haagse redacteur). Tijdens het dezer dagen gevoerde overleg over de collectieve arbeids overeenkomst van de landbouw in N.- Holland is alsnog overeenstemming be reikt tussen partijen en het College van Rijksbemiddelaars, zo vernemen wij. Deze CAO zal zeer binnenkort wor den goedgekeurd. Voor de tuinbouw in deze provincie zal een bindende rege ling worden opgelegd. De loonvorming in de land- en tuin bouw heeft inmiddels goeddeels haar beslag gekregen. Dat een en ander dit jaar zo vlot is kunnen verlopen, is voornamelijk het gevolg van de ver beterde werkwijze en van de mede werking van het College van Rijks bemiddelaars, dat snel de goedkeuring op de CAO's verleende. POGING TOT SABOTAGE IN SOWJETSECTOR De Oostduitse politie heeft meege deeld, dat er een poging is gedaan de grote electriciteitsfabriek te Klingen- berg in de Sowjetsector op te blazen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1