Stad en Omgeving. verdienen Op het matje bij de Politierechter Boerderij te Abbekerk in de as gelegd Langs de velden Minister Drees antwoordt de heer Ritmeester Aanrijdingen Koopt zomerzegels! De Nufsspaarbank in April Burgerlijke Stand Fancy-fair „Kapoca" De „Vulcaan" gaaf dokken Duifse pleegkinderen Hef lag voor het grijpen... Nieuws van V.O.P. Marine-mufafies Aanvoer Visafslag Bijdragen voor de Stichting IN HET KORT Bewoners moesfen vluchien in nachtgewaad EELTGEZWELLEN aan de grote teen VAN IJ TOT MARSDIEP Rijkspolitie op munitiejacht in de Zijpe Anna Paulowna Zal de Sluis aan het West einde verdwijnen Loop der bevolking Burgerlijke Stand Wieringen Nonstopuitvoering van Tempo Petten Petten versloeg Winkel Scheepvaariberichien Goede handel op de Paardenmarkt te Schagen ZUINIG MEI BENZINE DAT IS DEVIEZEN De minister-president heeft geant woord op de vragen, die het lid der Tweede Kamer, de heer G. Ritmeester (WD) hem schriftelijk had gesteld in zake de mishandelingen die in Neder landse interneringskampen zouden heb ben plaats gehad. Wij publiceerden de ze wagen in ons nummer van Woens dag 6 dezer. In zijn antwoord geeft minister Drees te kennen, dat inzake de toestanden in de Nederlandse interneringskampen 'n bezwaarschrift van niet-ambtelijke zij de ter kennis was gebracht. De minis ter van Justitie heeft de ontvangen klachten steeds diepgaand doen onder zoeken. Daarbij is gebleken, dat zich vooral in de periode kort na de bevrij ding verschillende betreurenswaardige gebeurtenissen hebben afgespeeld. Wan neer voldoende bewijsmateriaal be schikbaar was, werden de schuldigen gerechtelijk vervolgd- Tal van klachten bleken echter sterk overdreven te zijn. Gisermorgen kwam op de hoek Pa- rallelweg-Sluisdijkstraat een zieken auto van de Koninklijke Marine in botsing met een vrachtauto van de fa. S. aan de Bassingracht. De chauffeur van de vrachtauto wilde de bocht naar de Ruyghweg nemen en sloeg daarbij geen acht op de ziekenauto, die van de Parallelweg kwam en eveneens de Ruyghweg wilde opgaan. De wagens botsten met een hevige slag op elkaar, waarbij één der beide patiënten, die door de ziekenauto naar het marine hospitaal moesten worden vervoerd, van de brancard viel. De vrachtauto werd aan de voorzijde vrij zwaar be schadigd. Zij werd voor onderzoek naar de politiegarage gesleept. De zie kenauto kon de tocht naar Overveen voortzetten. Op de hoek ZanddijkVan Foreest- weg werd de vierjarige Cornelis W., die plotseling het betonpad uit de dui nen kwam afrennen, door een juist pas serende luxe auto uit Alkmaar aange reden. Het kind liep daarbij gelukkig slechts schaafwonden op. Het kon, na dat dr. Swaters de eerste hulp had ver leend, naar huis worden gebracht. Wie in het postkantoor komt, wordt onmiddellijk door een dringende stem naar een loket genood, dat daar heel alleen tegen de zijwand staat en waar twee dames zich beijveren om zomer zegels te verkopen. En evenals andere jaren worden deze zegels gedurende de maanden Mei en Juni uitgegeven. De frankeerwaarden van 2, 5, 6, 10 en 20 cent worden verhoogd met toeslagen van resp. 2, 3, 4. 5 en 5 cent, welke toe slagen bestemd zijn voor het steunen van verschillende sociale en culturele instellingen. De helft wordt besteed voor culturele en de andere helft voor sociale doeleinden. Voor verzamelaars zijn series van 62 cent verkrijgbaar. Tevens kan men aan het loket prent briefkaarten van 10 cent kopen. De verkoop gaat tot nu toe vlot maar een kleine aanmoediging achten wij toch wel op haar plaats. In de maand April werd op spaar bankboekjes ingelegd f 257.897,24 (vo rig jaar f 313.233,96) en terugbetaald f 356.309,40 (vorig jaar f 455.789,28) Er werd derhalve meer terugbetaald dan ingelegd f 98.412,16 (vorig jaar f 142.555,32)Het aan inleggers ver schuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 9.526.588,49, bedraagt thans f 9.468.555,44 (vorig jaar f 9.735.001,66). Het aantal posten van inleg bedroeg in April 3633 (3107) en dat van terugbetaling 2402 (2645). Uitgegeven werden 168 (155) nieuwe boekjes, terwijl 104 (92) boekjes wer den ingetrokken. In omloop zijn thans 20.704 boekjes. Onder de nieuw uitge geven boekjes bevonden zich 19 boek jes voor pasgeborenen (op deze boek jes plaatst de Nutsspaarbank een eer ste inleg van f 1). De lediging van 166 spaarbusjes leverde een bedrag van f 2460,98 aan kleine besparingen op. Bevallen: C. J Boonstra—Over zet, z. H. SpijkerEuverman, d. B. BuismanWiggers, z. C. de GeusKoenders, d. A. van Kalken Kwinkelenberg. z. J. J. Krausvan Bcsouw, d. G. J. E. A. de Leeuw— Sweerts, d. M. v. d. BergStrous d. A. OnrustMooij, z. H. C. v. Dijk—Webeling, d. G. de Vries— Putting, d. M. v. d. Kuijl—Veenstra d. J. SchooldermanRer.smaag, z. T. P. SmorenbergLeering, z. W C. MahieuTosses, d. Ondertrouwd: H. E. Oostendorp en C. H. Bijl. W. Rampen en G. Benit. A. G. v. IJzendoorn en L. C. Janssen. G. A. de Groot en A P. Terol. A. Prins en R F Gommers. J. J. H Schone veld en M. A. van Hees. J. Slort en H W. Hopstaken T. Kamp en C. Koopman. J. Snij der en M. v. d. Struijs. J. Gelmers en E. Burmeister. Gehuwd: S. A Lubsen en A. C. G Woerlee. H. H. v. d. Koogh en R. C. J. Jansz. H. de Haan en C. M. v Straalen. T. Zwart en G. Hemelrijk H. Himpers en M. A. Farenhorst. Overleden: wed. A. Marees— Prins, v., 79 jaar. J. Helder, m., 81 jaar. J. Pompert, m.. 38 jaar. wed. A. C. Vries—Smit, v., 85 jaar. G. J. H. Mooij, m., 72 jaar. De R.K. Sportcentrale mag zich verheugen in een gestadige uitbrei ding van 't ledental. Dat is enerzijds prettig, maar anderzijds wordt het voor het bestuur moeilijker om voor cie jongelui gelegenheid te vinden, waar de diverse sporten kunnen wor den beoefend. Vooral het terrein aan de Jan Verfailleweg roept om uitbreiding. De mogelijkheid daartoe is aanwezig, maar de R.K. Sportcentrale beschikt niet over voldoende contanten om alle plannen te kunen verwezenlijken. Om de kas met één slag een flinke ver sterking te kunnen toedienen, werd besloten een fancy-fair te organise ren. Deze zal onder de naam „Kaspo- ca" (een afkorting van Katholieke Sportcentrale) van 26 Mei (Hemel vaartsdag) t.m. Zondag 29 Mei a.s. worden gehouden op de binnenplaats van de R.K. Meisjesschool, ingang Van Galenstraat. Deze fancy-fair zal groots worden opgezet. Voor de be zoekers zullen verscheidene attrac ties aan „Kaspoca" worden verbon den. Het Marine-reparatieschip de ..Vul kaan" zal vandaag van IJmuiden naar Amsterdam vertrekken waar ongeveer een week gedokt zal worden. In samenwerking met de Engelse en Franse marine zal de „Vulkaan" van 28 Juni af deelnemen aan vlootmanoeuvres de Noordzee, Door de zorg van het Buitenkerke lijk Bureau voor Pleegkinderen te Utrecht zal deze zomer 'n groot aan tal Duitse en Franse kinderen, die thuis in kommervolle omstandigheden moeten leven, een tijdlang bij Neder landse gezinnen worden onderge bracht. Ook te Den Helder hebben enige families zich bereid verklaard, daarbij hun medewerking te verlenen. Het eerste contingent kinderen wordt a.s. Donderdagmiddag met de trein van vier uur in Den Helder verwacht. De onderbrenging wordt geregeld door een comité, bestaande uit de dames N. Grobben-Van Steenwijk en M. Ottervanger-Te Boekhorst en de heer Kroonstuiver. Stadgenoten, die het comité kunnen helpen aan draag bare kleding voor kinderen van plm. 13 jaar, of die op andere wijze steun willen verlenen, kunnen zich in ver binding stellen met mevr. Ottervan ger, Lijsterstraat 6. Ook heeft men nog behoefte aan pleegadressen voor een aantal Franse en Duitse kinde ren, die resp. half Juli en begin Sep tember in Nederland worden ver wacht. Gevonden: autosleutel, binnen band van autoped, psalmboekje, levens middelenkaart, dop van benzinetank, witte jas, kam, portemonnaie, porte feuille, riem, rammelaar, rijwielpomp, textielkaart, vulpen. Verloren: armbandje van rode kralen, armbandhorloge, alpinomuts, drie broches, teddybeer, ceintuur, en veloppe met polissen, enveloppe met geld, witte gladharige jonge hond, spa- niel, hoes voor vlag, kniekous, legiti matiebewijs, twee motorsleutels, zwar te poremonnaie, rozenkrans, slipover, ring met sleutels, Lipssleutel, pakje shag, Brooks vulpen, Waterman vul pen, vulpotlood, zilverbon van f 2.50, autoped met massieve banden. Inlichtingen op het hoofdbureau vaii politie. De vereniging van postduivenhouders V.O.P. heeft Zondag deelgenomen aan de wedvluchten vanaf Vilvoorde. De prijzen vielen als volgt: Giezen 1, 2, 4, 7, 13, 23; Hengsdijk 3, 19, 40; Vlaming 5, 33, 34; M. de Boer 6, 15, 48; de Vroo- me 8. 36, 45, 49; Wit-Buis 9, 10, 25, 29 35. 43; Petrus 11, 21, 41; Bruin 12; R. de Boer 14, 32; Bais 16, 18, 24, 24, 44. 46; Fritz 17; C. de Wit 20 26, 31, 37; Ottevanger 22, 42, 50; Hufkens 27, 28; van Dam 30, 38; Bontes 39; Mastema- ker 47. De kapitein ter zee P. Rouwenhorst is met ingang van 1 April bevorderd tot schout-bij-nacht. Met ingang van 1 Maart j.1. werden bevorderd: tot kapitein ter zee t.d. de kapitein-luite nants t.d. H Embroek, H Gorter, D v Leeuwen en H de Roode; tot kapitein luitenant ter zee t.d. de luitenants ter zee t.d. der le klasse W P J Brunet de Rochebrune en ir. T A Vos. Aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder werd van 1 tot en met 7 Mei 1949 aangevoerd: 3909 kg bot, 10510 kg garnalen, 855 kg kaan, 279 kg ka beljauw, 11712 kg schar, 23628 kg schol. 525 kg poon. 599 kg tarbot, 6106 kg tong, 1405 kg wijting. In het kader der nauwe samenwerking tussen de gewapende machten van de bij de Westeuropese Unie aangesloten landen brengt een compagnie zwaar luchtdoelgeschut van het Engelse „Royal Regiment of Artillery" een bezoek aan ons land. Vier stukken luchtdoelgeschut 8 cM, welke met een coaster naar Rotterdam werden vervoerd, werden Maandagmorgen in de iï&rwedehaven uitgeladen. Eén der stukken hangt in de takels. Rechts op de voorgrond de bedieningsmanschappen. Voor de Alkmaarse politierechter, mr. J. N. Alblas, stond gisteren Cor nelis Johannes Z. uit Den Helder te recht. Cornelis was diefstal van twee vulpenhouders ten laste gelegd. De zaak was reeds eenmaal aangehou den voor het uitbrengen van 'n voor lichtingsrapport. Dit rapport was niet onverdeeld gunstig. Opneming in een kamp voor sociale jeugdzorg werd geadviseerd. Verdachte Z. bleek hier toe echter niet bereid te zijn. Reke ning houdend met het ongunstig rapport eiste de Officier mr. A. W. Holsteyn een maand gevangenisstraf. Mr. Alblas ried Z. aan alsnog het kamp te kiezen, doch de verdachte bleef bij zijn weigering, waarop de rechter hem conform de eis vonniste. De 88-jarige Jan Ype H. uit Hip- polytushoef moest zich verantwoor den wegens ernstige dierenmishande ling. In plaats van een stier van een neusring te voorzien, deed hij het dier uit gemakzucht 'n roestig stuk ijzer- draad door de neus. Dit had een ont steking tengevolge. H. was niet ter rechtszitting verschenen, maar dit was voor de officier geen beletsel tegen hem 150 subs. zestig dagen te eisen. In verband met de hoge leeftijd van ver dachte zag mr. Alblas er van af, hem tot gevangenisstraf te veroordelen. De uitspraak conform de eis. Eén der volgende verdachten uit ons ressort was Cornelis Petrus K. uit Anna Paulowna, die gedagvaard was, omdat hij op 11 Maart, toen de wachtmeester J. de Boer zijn auto papieren ter inzage vroeg, een voor deze politieman beledigende houding had aangenomen. K. had tergend langzaam de papieren te voorschijn gehaald en ze aan wachtmeester de Boer overhandigde. Toen hij tussen de paperassen een guldenbiljet ont dekte, had hij dit eruit gegrist en gezegd: „Goed dat ik het zie, want anders was ik het kwijt geweest". De officier merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte zelf reeds eerder Onder het personeel van de gemeen te-, water- en lichtbedrijven werd op initiatief van de personeelsvereniging „Elgawa" een uurloon-actie ten bate van de Stichting 1940'45 georgani seerd. Deze actie heeft de prachtige som van f 175 opgebracht. Tijdens de voetbalwedstrijd Haarlem 1HRC 1 werd gecollecteerd voor de Stichting 1940'45. De opbrAgst van deze collecte was f 165. Morgen zijn de familienamen E t/m Gri aan de beurt, om ten distri- butiekantore de bonkaarten K/L 909 af te halen. Men verzoekt ons. nog even te herinneren aan de oprichtingsvergade ring van de Stichting van Oorlogsge troffenen „Den Helder", hedenavond om acht uur in „Formosa". Op Woensdag 25 Mei a s. worden in hotel De Graaf te Den Burg een complex bouw- en weiland behorende bij de afgebrande hofstede „Prinsen- hage" in de polder Eierland, alsmede enige arbeiderswoningen en een nood stal, publiek verkocht. In de Noord westhoek van West- Friesland is de rode haan de laatste tijd zeer actief. Op 1 Januari verbrandden te Aarts woud drie huize11. Donderdag ging in dezelfde plaats een boerderij in vlam men op en j.1. Zaterdag is te Abbekerk eveneens een boerderij tot de grond toe afgebrand. Om half drie 's nachts bemerkten buren, dat er brand was uitgebroken in de boerderij van de heer W. Schenk aan de 'sHeerenweg. Ze wekten de rustig slapende bewoners, die nog juist het perceel konden verlaten, maar geen tijd meer hadden om zich aan te kleden In enige minuten -tijds was de boer derij één grote vuurzee, zodat de Ab- bekerker brandweer, die tien minuten na de alarmering al water gaf. weinig meer kon redden. Wel slaagde men er is nog een tractor naar buiten te rijden. Verder is de gehele inboedel ver loren gegaan. Wat de oorzaak van de brand be treft, men vermoedt, dat deze ligt in het ontstaan van kortsluiting in de electrische installatie van een motor fiets. We vernamen voorts, dat pand en inboedel verzekerd waren. Hebt U een eeltknobbel of eeltgezwel aan de voet? Hier is 'n middel dat de pijn verjaagt, de ont steking opheft, de op zwelling vermindert en de misvormde teen zijn normale stand doet hernemen. Dit goede middel, de beroemde Franse „Dalet Balsem" is nu ook weer in Nederland verkrijg baar. Vraag Dalot Balsem aan Uw apo theker of drogist, prijs fl. 2,50 per tube. wegens diefstal veroordeeld is. De be lediging was allerminst op haarplaats en deswege eiste mr. Holsteyn 100 boete subs, dertig dagen. De uit spraak was conform de eis. Bernardus Engelbertus v. W. uit Hillegom was in Mei 1945 te Den Hel der als stoker en hulpkok in 'n Duits Lager werkzaam. Omstreeks de be- vrijding. werd hem gevraagd een koel machine uit het Lager mee te nemen. Verdachte v. W. stemde hierin toe. Degene, voor wie hij de machine mee nam werd echter wegens nationaal socialistische neigingen gearresteerd en v. W. had daarop de machine maar zelf gehouden en haar later te ei gen bate voor 100.verkocht. De Officier wilde er rekening mee hou den, dat het misdrijf reeds lang ge leden heeft plaats gevonden, doch aan de andere kant verdiende verd. er honderd gulden mee. Mr. Holsteyn eiste f 250.of 60 dagen. Mr. Alblas nam de tijd waarin v. W. de diefstal pleegde in overweging en veroordeel de hem tot 50.subs. 25 dagen. 's Werelds beste dammer Piet Roo- zenburg speelde in Enkhuizen aan 43 borden simultaan; hij won 31 partijen, speelde negen remise en verl°0J: er drie De gemeenteraad van Enkhui zen besloot met 9-5 stemmen het slui tingsuur der café's te verlengen tot het middernachtelijke uur. Het Burgerweeshuis te Alkmaar wordt verplaatst naar het pand Coster- straat 29 B en W van Alkmaar stel len de gemeenteraad voor, terug te ko men op het besluit om motorraces niet des Zondags te houden en toestemming te verlenen om de races op Zondag 31 Juli te organiseren. Beangst voor nachtvorst, gaan de kwekers in. Kennemerland er in toe nemende mate toe over, de aardbei- bedden met papier of stro af te dekken q In Beverwijk werd de vijfde speel tuin geopend De mijnopruimings- dienst te IJmuiden ontving in de eer ste zestien weken van 1949 niet minder dan 231 verzoeken om assistentie voor de opruiming van munitie Castri- cum had op 1 Mei 8419 inwoners. Te Lutjewinkel is het negen-jarig zoontje van de familie Mulder slacht offer geworden van een verkeersonge val De P. v.d. A. te Nieuwe Niedorp heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de kiesvereniging „Algemeen Be lang" om de gemeenteraadsverkiezing bij enkele candidaatstelling te doen ge schieden. De biljartclub „Du Sport" uit Enk huizen heeft in de te Hoorn gehouden biljartwedstrijden het kampioenschap behaald. Op de schilderijenexpositie van „De Zaende" te Zaandam is een schilde rijtje van de Zaandammer W. Bank, voorstellende een „Schuur in de Wor- mer" ontvreemd. Vorige week hield de Rijkspolitie te Schagen, onder leiding van de groeps commandant, opperwachtmeester F. v. Dijk, gedurende drie dagen een groot scheepse actie ter inzameling van ex plosief oorlogstuig in de gemeente Zij pe. Het was een imposant gezicht het twintig man sterke corps met politie- jeeps en motoren te zien uitrukken. De oogst was niet onbelangrijk. Het is on begrijpelijk, dat nog zovele mensen het grote gevaar van deze uiterst spring bare stoffen niet inzien. Een enkele slag of stoot kan rampzalige gevolgen heb ben en reeds vele invaliden zijn daar het toonbaar bewijs van. Waarom toch waarschuwt men de Mijnopruimings- dienst niet even, als men weet, dat er gens projectielen e.d. liggen. Hieronder geven wij u een overwicht van wat er allemaal gevonden is, een voorraad, groot genoeg om enige huizen op te blazen: Drie Tellermijnen, tien geïm proviseerde mijnen, een kilogram spring stof (Heszomiet), een granaat kaliber 15 c.m., twee granaten kaliber 2 cm, 'n nevelbom, drie elec. ontstekers, drie ameerladingen, een handgranaat, 56 scherpe karabijnpatronen, 175 scherpe stempelpatronen, een band waarin 36 mitrailleurpatronen, een band waarin 39 scherpe vliegtuigpatronen, twee ge weren en een geweerloop. Indien de mensen wisten, met welk een gevaar zij speelden, zouden zij zich wel bedenken om dergelijk ontuig in huis te houden. De sluis aan het Westeinde verkeert in slechte staat. De kosten van algehele vernieuwing zijn begroot op 325^00. een zo groot bedrag, dat overwogen wordt, de sluis, die voor het spuien van geen belang is. maar geheel op te ruimen, de c"ijk ter plaatse te dichten en er een en laadsteiger aan het kanaal te maken. Als dat plan tot uit voering komt. zal dus de Molenvaart afgesloten zijn voor het Noordhollands Kanaal. Voor een enkele beurtschipper en enige bollenkwekers, die nu in een bevoorrechte positie verkeren en vlak voor hun bedrijf kunnen laden, zal dat zeker bezwaren meebrengen. Maar als dit plan aan de vergadering van Hoofd ingelanden zal worden voorgelegd, zul len daar natuurlijk voor- en nadelen terdege overwogen worden, terwijl de beslissing, na een eventueel besluit tot opheffing van de sluis, tenslotte bij het Provinciaal-bestuur ligt. Ingekomen personen: mej J A van de Poel van Rotterdam S G Vlaar—Van der Ploeg van Haarlem A Krijger en gezin van Velsen Joh Wijr.ker en ge zin van Venhuizen B J Meijer en echt genote van Rotterdam ML Seevinck en gezin L Visser van Wieringen mej A Wink van Wieringerwaard mej t de Vries van Den Helder Vertrokken personen: mej MEP Zwirs naar Texel J O Schilderman en gezin naar Wieringen L M M Warmerdam en echtgenote naar Stockton (Ver St) Wed. G Breed—Hoep naar Den Helder Wed A M Uellenberg—Wagner naar Den Helder Jac van Meel en gezin naar Bergen op Zoom mej G Bakker naar Roden Steenbergen L Oostdijk—Schui ling naar Venray P van de Griek en gezin naar Rilland Bath —MC Kerk hof—Van Nuland naar De Bilt PB Harmsen naar Prince George (Canada) Chr Jongbloed en gezin naar Zwartewaal C de Graaf naar Tiel Geboren Grietje J, dochter van A Bart en G Olijnsma Adrlanus C zoon van J C Baauw en Joh Monhemius Emilia M Th, dochter van A A Meester en M M A Garthoff Jacobus H M, zoon van F M Brouwer en A M Prins Mar- tha M, dochter van P A Hoogeboom en C J Meijer Rosalia M, dochter van J Vermeulen en M C van der Poel Ma ria Ai dochter van P Verbruggen en A M van Dijk Maarten, zoon van L Cor- nelissen en M C Mosk Jacobus, zoon van J Meilink en A C van Duin Jan, zoon van J Herder en T Deelstra Wil lem P, zoon van M Engel en E de Jong Maria J dochter van C den Engelsen en H Visser Karei, zoon van D van Zwaarden en G Luik Jan, zoon van M J Japenga en R Arends Maria C, doch ter van J Broersen en A E Huiberts Clasina C M, dochter van Th J C Janssen en C P Dimmers Petrus J, zoon van F A Leijen en F J Blom Willem G, zoon van A J Braaf en G Otten Johan nes C J, zoem van D Jansen en Joh J W van Gelderen Ondertrouwd: P J J Neuvei en A E Smi| NP Vader en P Boerman C W Hoogschagen en A de Boer G C van Balen Blanken en E Vijzelaar Getrouwd Jac van Dalen en A Busé Jac de Bree en G Schuddeboom C J Ruijter en K Jeninga H Luik en P Eilers P J J Neuvei en A E Smit S J van Halm en D M Geluk Overleden: Wde Smit, 67 jaar P de Zwart 73 jaar I van de Panne, 30 jaar STEMGERECHTIGDEN Het aantal stemgerechtigden bij de aan staande Gemeenteraadsverkiezingen be draagt 3674 GEMEENTERAADSVERKIEZING Onze gemeente is een der eersten waar Gemeenteraadsverkiezingen worden ge houden De datum is Woensdag 8 Juni V V D-LIJST De lijst van de V V D ziet er ais volgt uit: 1 G H Schenk; 2 C D Broersma; 3 D C Geerligs Jacz; 4 V Kaan; 5 Jb Geerligs Jz Zaterdagavond werd in Concordia te Hippolytushoef een nonstop uit voering gegeven door het cabaretge zelschap „Tempo". In zijn openings woord bracht de voorzitter, de heer Metselaar van Noordburen, naar vo ren, dat men niet meer werkt onder de naam Stuivergezelschap, maar die van „Tempo". In de eerste plaats kwa men de heren Hartman en Woltjer met een schets getiteld: Barend en Bart op de planken, daarna kwamen de dames Bugel en Hartman met een aantal zangnummertjes. Zo volgden schetsen, muziek en zang in een bonte rij tot aan de pauze, die gevuld werd met muziek van de band van H. Barelds. Daarna volgde het stuk „Dokter Bent",, dat zich tijdens de eerste wereldoorlog afspeelt in Oostenrijk. Dit serieuze stukje werd goed gespeeld. De prettige avond werd gesloten met een verloting en Jpal. Petten I had Zondag Winkel I op bezoek voor het spelen van een vriend schappelijke wedstrijd. Dus niet voor het Gouden Kruis, zoals wij in ons nummmer van Zaterdag vermeldden. Het was over 't algemeen een matig gespeelde wedstrijd, waarbij vooral technisch het beste deel van het spel aan de kant van Petten was, gezien ook de uitslag van 4—0. Vóór de rust scoorden K Quack, D. Manneveld en D. de Graaf. Na de rust wist Manne- U ®enmaal te doelpunten, ter wijl Winkel een strafschop miste Doelman Raven had overigens een zeer gemakke ijke wedstrijd, dank zij de goed spelende backs De wedstrijd die zeer sportief gespeeld werd stond onder leiding van de heer Geense Sr. Zondagavond. Geabonneerd als de roodjakke* schijnen te zijn op fraai weer bij top-matches, zijn we ook van- midadg, bij de beker-ontmoeting Racing—Haarlem, met een kleine vierduizend liefhebbers versche nen, om de Helderse geestdrift te zien strijden tegen de Haarlemse perfectie. Haarlem, dat onlangs kampioen van Nederland werd en dit ex- tra-tje benutte om een nieuw veld te laten aanleggen dat meer dan een ton kost. Haarlem, dat de eer geniet, onder haar leden enkele uitblinktrs te kunnen tellen van het Nederlandse voetbal. Vandaag kunnen we drie van hen nauwkeurig, hier in onze eigen omgeving, in beschouwing nemen. In ons gesprek met voor zitter Van Balen Blanken blijkt dat de roodbroeken een goed ge heugen hebben en iets weten van de vechtlust van de Nieuwedie- pers. Dit blijkt niet alleen uif hun woorden, 't ligt ook min of meer in hun spel. Speciaal Van der Linde geeft te kennen, dat men met hem geen smoesjes be hoeft te maken. Kick Smit be heerst volmaakt het middenveld en is de prachtige, stuwende fi guur. Hij is een van de weinige Nederlandse spelers, die men niet veel meer leren kan. Hij de uitstekende leraar onder wiens voeten het spel gaat leven en het die merkwaardige bekoring krijgt, die het publiek zo ontzet tend boeien kan. De derde cen trale figuur van Haarlem, Wint Roozen, is opgesteld als midden voor. Zijn spel lijdt kennelijk onder de slechte toestand van het speelveld. Tegenover het streven van de roodbroeken, een overwinning te behalen aan de hand van tech nische finessen en fijn positie spel staat de eerlijke met enthou siasme geladen wil van Racing, het eindresultaat zo goed moge lijk te maken. Een voetbalge recht, waarvan wij met volle teugen genieten. Speciaal, nu we toevallig zitten ttussen Learcy van Racing en de Engelse trainer, Victor Brown van Haarlem. Na tuurlijk zijn we trots op de jon gens van HRC en we willen wel 's wetten, hoe Brown daarover denkt. Naast onze waardering is zijn antwoord in wezen nog een extra compliment voor HRC. „Wanneer XJ deze jongens een uitstekend speelveld kunt bezor gen, zullen zowel het spel als de resultaten met minstens twintig procent kunnen worden opge voerd". U ziet het lezers, bij het samenvoegen van ei genschappen en toestanden, die aan het einde van de competitie het woord „kampioenschap" motten vormen, speelt het terrein een zeer belang rijke rol. TOEAN TIK-TIK. Aalsum, 6-3 van Mombassa naar Zan- zibar Akkrumdijk, Antwerpen—Vera Cruz, passeerde 6-5 Bermuda Alcor, 6-5 van R'dam te Hamburg Alpherat, 6-5 van Norfolk naar Trinldad en Buenos Aires Amstelkerk, 6-5 van Dakar naar Plymouth Ball. 6-5 van Colombo naar Djibouti Blo'mmersdijk, R'dam—New York, 6-5 van Antwerpen Beverwijk, 6-5 van Casablanca naar Engeland Bor- neo, 6-5 van Calcutta te Kohsichang Bcschfontein, BeiraA'dam passeerde 6-5 Suez Ceram, 6-5 van Lorenze Marqué» naar Beira Eemdijk, Havana—R'dam, 6-5 te Antwerpen Johan van oldenbar- nevelt, 6-5 van Batavia naar Semarang Lis'sekerk, 6-5 van Bahrein naar Ras Tanura Mapia, 6-5 nog te Balik Papan Prins Alexander Antwerpen—Mon- treal, 6-5 475 mijl oost Cape Race Meer- kerk, R'dam—Japan «-5 van Genua Ni- gerstroom, 6-5 van Bordeaux to Dakar Prins Willem van Oranje R'dam—Mon- treal, passeerde 6-5 Kaap Race Prins Johan Willem Friso. 6-5 van Hamburg naar R'dam Ridderkerk R'dam—Bris- bane, 6-5 van Suez Kijnkerk Sjanghai —R'dam, 6-5 van Port Said Stuyvesant, J> 'dam—West-Indie, passeerde 6-5 Oues- sant Tabinta, R'dam—Quebec, pas seerde 6-5 Kaap Race Tjipondok 7-6 van Freemantle te Singapore Saran- gan, Perzische Golf—Pacific kust 6-5 t» Manilla, vermoedelijk 14-5 vandaar To- sari, Java—R'dam, passeerde 6-5. 5 uur, Ouessant, 7-5, 20 uur aan de Hoek van Holland verwacht Zuiderkruis Batavia —R'dam, passeerde 6-5, 13 uur. Malta Kota Inten, R'damJava, passeerde 6-5, 21 uur, Ouessant Modjoerto, Java—R - dam, passeerde 6-5 20 uur Perim Wa terman, R'damJava, passeerde 6-5 15,3' uur Suez Kamerlingh Onne3 7-5 9,1» uur van R'dam naar Aalborg Axeldljk, 6-5 van Havana naar Tampa Bacchus, 6-5 van Callao naar Arica Breda, 6-5 van Punta Dardon naar Cristo- bal Castor 6-5 van Maracaibo naar Mobile Cortica, West-Indie—A'dam, 7-5 van Paramaribo te Ponta del Gada Hermes, 7-5 van Puerto Cabello te Bar- ranullla Kelbergen, R'dam—West-1 a- lie passeerde 7-5 Ouessant Larenberï, 7-5 van Guantanamo te Santiago de CuDa Maetsuycker, 7-5 van Geraldton "aa Singapore Poseidon, 6-5 van New York naar Curagao Rempang Buenos Aire —A'dam, passeerde 7-5 Madeira Buy» 7-5 van Montevideo naar Santos a_ j derwaals, Java—A'dam, passeerde 7"' Suez 'winsum, 6-5 van Jucaro naar R - dam De schrale wind maakte het verblijf op de Markt Maandagmorgen niet tot het aangenaamste. Misschien was ook wel de oorzaak dat de belang" stelling voor de Meipaardenmarkt nu niet groot genoemd kon worden. Er werden 38 stuks aangevoerd. Notering» rijtuigpaarden f 500—f 750, werkpaar den f 400—f 650, slachtpaarden f 425-- f 750 en hitten f 200—f 600. De handel was goed.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2