Schulte,koning van de Ronde Vijftampioenscandidaten De mimiek op de repetities Res identie Het was goed vliegweertje Hoe is de siand Mieke? Het ene Opnieuw siert het oranje zijn sterke schouders Meersman en Keteleer hadden pech ACHTER DE COULISSEN BIJ AMATEURS (3) Zweden slaat Engeland 31 AVONTUUR Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur door Bob Wallagh Hei Radioprogramma De oranjetrui hangt weer om de brede schouders van de sterkste renner dezer ronde: Gerrit Schulte. De Bossenaar heeft precies de course gereden, welke men van hem verwacht had en zijn kans waargenomen op het wanhopig slechte weggedeelte tussen Bladel en Tilburg, dat h(J zo goed kent. Maar hij zou zijn. doel -toch waar schijnlijk niet bereikt hebben, indien Fortuna hem niet op twee crltieke mo menten toegelachen en zijn geduchte concurrenten de rug toegekeerd had. De eerste keer gebeurde dat in de buurt van Susteren. De Belg Meersman, de drager van de oranjetrui, kreeg daar een aanrijding, waardoor een van zijn wielen het begaf. En wat erger was, tevens verloor hij zijn moreel. Het had niet veel gescheeld, of hij had op de zelfde plek opgegeven. Nadat men hem moed ingepraat had, stapte hij weer op, in gezelschap van 1 Rondelez, Acou en Tailleu, die hun best deden hem weer naar voren te trekken. Maar de spirit was er bij Meersman uit en in het verdere verloop van de rit nam zijn achterstand voortdurend toe, zodat hij ruim 12 minuten achter de winnaar eindigde. Zodoende werd een van Schulte's mededingers naar de eerste plaats voorlopig uitgeschakeld. Rest dus Keteleer, die gisteren ook nog voor de Bossenaar in het algemeen klassement stond. Schulte had zich in de omstreken van Weert, waar gesloten spoorbomen de strijd nog wat compliceerder maakten, met nog 10 anderen naar voren gewerkt en de kopgroep van 14 man ingehaald die geruime tijd ettelijke honderden m. voorsprong had gehad. Tot Valkens- waard bleven deze 25 renners bij elkaar. Maar daarna, eenmaal Eindhoven ge passeerd, begon een groepje van 7 man, bij wie Schulte, maar ook Keteleer, hoe langer hoe harder te fietsen. En op de hobbelige straatweg van Bladel naar Reussel ging het zo hard, dat deze ze ven de rest achter zich lieten. Op dat moment was de oranjetrui in het bezit van Keteleer. In de buurt van Reussel trof de Belg echter de tegenslag van een lekke band, die niet meer te overkomen zou zijn. Terwijl hij op een ander wiel stond te wachten, gingen de resterende zes er van door, in steeds feller tempo, mi toen Schulte door de finish ging, lag Keteleer nog ettelijke minuten achter. Daarmee waren de eerste plaats en de trui voor de Bossenaar. Schulte had hard gevochten om be halve de eerste plaats in het algemeen klassement ook nog de zege in deze etappe te behalen. Het zou dan zijn derde etappe geworden zijn, maar zo ver strekte het geluk toch niet, want Van Kerckhove kwam het eerst het ge meentelijk sportpark binnenrijden en won met 9 sec. voorsprong op Schulte en de Beverwijker Arie Vooren op de derde plaats. De uitslag van de 8ste etappe Kerk- rade—Tilburg (165 km) luidt: 1. Van Kerckhove (Beleie B) 4 uur 12 min. 06 sec.; 2. Schulte (Ned. A) 4.12.15; 3. Voo- V.S.V. naar Den Bosch - Een ding is zeker in de strijd om het landskampioenschap, NOAD zal geen rol van betekenis gaan vervullen. De overige clubs ontlopen elkaar zeer wei nig en het is nog niet duidelijk wie de titel van landskampioen op zijn naam gaat brengen. Heerenveen heeft in ieder geval een goede kans om weer bij te komen daar het ontvangende NOAD wel geen moei lijkheden zal opleveren. VSV gaat Zon dag een bezoek aan den Bosch brengen. Een lastige tegenstander dat BW doch vorige week heeft Heerenveen het ge presteerd om daar 'n overwinning van daan te halen en als de Friezen daar toe in staat zijn is het voor de Velse- naren zeker niet onmogelijk een soort gelijk resultaat te behalen. Tegen de verwachting in heeft AG OW kans gezien in de running te ko men. Zonda» zullen de Aneldoorners moeten bewijzen dat dit niet maar toe vallig is geschied Wii geloven echter in een overwinning van het bezoeken de SVV. De promotie-comuetitie De promotie-competities zijn prac- tisch afgelopen Sparta en Longa heb ben hun eerste klasserscban kunnen prolongeren, Stormvogels. DWV, DFC. DHC, Helmond. De Spechten en De Baronie komen volgend iaar in de tweede klasse uit en zullen tezamen met de kampioenen van dit iaar. die niet zijn gepromoveerd alle krachten verzamelen om het eerste klasserschan zo spoedig mogeliik te her- en verove ren. In het Oosten ziet het er naar uit dat NEC de strijd gaat winnen, doch dan mogen er in de wedstrijd tegen Re Quick geen fouten gemaakt worden want anders wordt LABOR noe een ernstige concurrent. Achilles heeft aan een geliik spel voldoende om Zwarte- meer van zich af te schudden. ren (Ned. C) 4.12.18; 4. De Hoog (Ned. E) 4.12.22; 5. Schellingerhoudt (Ned. C) zelfde tijd; 6. Callens (Belgie A) zelfde tijd; 7. Van Stayen (Belgie B) 4.14.27; 8. Braspenninx (Ned. D) 4.14.34; 9. Gry- solle (Belgie A) zelfde tijd; 10. Beyens (Belgie B) zelfde tijd; 11. Leenen (Belgie B) zelfde tijd; 12. Pellenaars (Ned. C) zelfde tijd; 13. Van Beek (Ned. C) zelfde tijd; 14. Van den Dungen (Ned.Belgie) zelfde tijd; 15. Evers (Ned. C) zelfde tijd; 16. De Korver (Ned. A) zelfde tijd; 17. Keteleer (Ned. B) 4.15.47; 18. Van Est (Ned. D) 4.16 42; 19. Smits (Ned. B) zelfde tijd; 20. Hop staken (Ned.Belgie) zelfde tijd. Tijdens de etappe gaven op: De Rui ter (Ned. E). Kuilman (Ned. Oen Van de Verre (Belgie B). Niet gestart waren de Fransman Le Nizerhy en Snellen (Ned. B). Het algemeen klassement na de 8ste etappe luidt: 1. Schulte (Nederl. A) 41.02.38; 2 Keteleer (Ned. B) 41.05.23; 3 Schellingerhoudt (Ned. C) 41.08.39; 4. IQ'ETAPPE VAN DE TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND De Hoog (Ned. E) 41.11.41; 5. Meersman (Belgie A) 41.12.51; 6. Callens (Belgie) 41.14.45; 7 v. Stayen (Belgie B) 41.15.53; 8. Vooren (Ned. C) 41.29.55; 9. Van Est (Ned. D) 41.29.59; 10. Leenen (Belgie B) 41.31.35. Het ploegenklassement is thans: 1. Belgie A 124.01.44; 2. Nederl. B 124.21.43; 3. Nederland C 124.21.51; 4. Nederland A 124.22.09; 5. Belgie B 124.32.34. De interland voetbalwedstrijd Zwe denEngeland is in een verrassende 31 overwinning voor de Zweden ge ëindigd. Bij het ingaan van de rust leidde Zweden met 30. De Olympische kampioenen waren in alle onderdelen van het spel de meerderen van hun beroemde tegen standers en zelden is het voorgekomen, dat een Engels elftal zo'n onsamen hangend spel vertoonde als in deze wedstrijd. Geen enkele speler van het Britse team kon zich tot zijn normale club-vorm opwerken. Het elftal speel de verward en slordig, naar het leek verbouwereerd door het prachtige combinatiespel der gastheren, die ver diend wonnen. „Speel dan toch mensen. Laat je toch gaan!" Deze opmerking is in tientallen va rianten op bijkans elke oefenavond van amateurtoneelverenigingen te ho ren. Aanleiding hiertoe is het stroeve spel dat de executanten op de repeti ties te zien geven. De speler, zich voor een ogenblik losmakend van zijn on duidelijke gebaren, zijn bevroren ge zicht in de normale plooi trekkend, heeft het antwoord vaak al klaar: ,,'t Spijt me, ik kan er niet in komen. De sfeer is er niet. Maar op de uitvoering, als ik voor het publiek sta, gaat het wel". Degene die dit commentaar le vert op de verzuchting van de regis seur, rangschikt zichzelf onder de amateurs waarop de uitlating van toe passing is, die Arnold Saalborn vóór de oorlog heeft gemaakt in een enquê te vari de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen: „Het dilettantentoneel is is voor 99 procent een kwestie van ijdelheidsvertoon, eerzucht, spelerij en onmacht", want hierdoor geeft hij/zij blijk de waarde van de repetities te miskennen. Een zeer verdienstelijk amateur zei rnij eens, dat hij de meeste vreugde vindt in het bestuderen van en „bou wen" aan zijn rol. In het creatief wer ken aan zichzelf dus. Het is jammer bet te moeten constateren, maar dilet tanten met deze instelling zijn sterk in de minderheid. Evenals de tekst het geestelijk eigendom van de tonelist behoort te zijn, moet dit het geval zijn met de mimiek, met gebaren en bewegingen Het gebaar komt voort uit het woord. Juist omdat de doorsnee Nederlander, in tegenstelling tot de Zuiderlingen, die ook met hun gezicht en handen „praten", weinig gesticuleert en zijn spreken met weinig gelaatsexpressie gepaard laat gaan, is het zaak dat de Nederlandse amateur zich goed reken schap geeft van hetgeen hij op de planken met zijn gelaatstrekken en zijn handen doet. Vooral omdat hij bij na altijd in kleine zalen speelt, waar door mimiek en plastiek essentiële onderdelen van het snel behoren te zijn. Bij onze Oostelijke buren is een veel beoefende vorm van toneel de KammersnieV; voorstellingen in za len van dertig tot ten hoogste hon derd stoelen, die grote eisen stellen aan de uitdrukkinessmiddelpn waar mee de acteurs het gevoels- en ge dachten leven van de te vertolken fi guren over het voetlicht brengen Tn dipnere zalen Vm-lipst dit deel van het snel veel van zün werking Deson danks mag het niet verwaarloosd wor den. Degenen die omstreeks de jaarwis seling de bioscoop bezochten, hebber kunnen ervaren dat het beroepstoneel hiervan veel werk maakt. In het jour naah van die dagen was aandacht be steed aan onze enige toneeltraditie, de Gijsbrecht van Acmstel De toe schouwer die in de Stadsschouwburg te Amsterdam op de goedkopere ran gen zit. zal bii de opvoering van dit drama weinig of niets van de gelaats expressie der spelers kunnen zien De camera nu volgde de scène, waarir Arend in tegenwoordigheid van Pad? leeh en Broer Peter in de armen van Gi'sbrecht «W*t, en epi-„V meters afstand en bracht hierdoor aan het licht dat dit viertal de mimi sche mogelijkheden van het menseliik gelaat volledig aanwendde. Het is on- billiik om de resultaten van Leidse- nlein en die on het plankier der ama teurs te vergelijken, maar juist omdat de liefhebberijspelers (met dit woord 93 DOOR TJEERD IN DE A D E M A ..Zou u ham nog harkannen juf frouw de Leeuw?" „Ik heb een buitengewoon scherp geheugen voor gezichten", antwoordde het meisje. De rechter-comissaris wees op SteerrSma. „Dit is toch de man, die destijds uw gast was, nietwaer?" Het meisje stond op, liep naar Stcensma en keek hem aan. Hij voelde zich hulpeloos onder haar strakke blik. De ontzettende gedachte ging door fiem heen, dat zij hem nu zou ontmaskeren, dat zij zou uitroe pen, dat hij niet jonkheer Van Waar- 'lenburg was, maar een vreemde. Dan zou de beschuldiging van moord hem veel zwaarder treffen, dan zou hij zijn is niets denigrerends bedoeld) de anatomie van het gelaat niet kennen, veel minder repetitiegelegenheid heb ben, uiteraard met minder deskundige leiders werken en ook niet altijd de aanleg bezitten; juist daarom zal er in die kringen geploeterd moeten worden om die achterstand, althans enigszins, in te halen. Op de repetities Met volledige overgave Als de regisseur dit over zijn kant laat gaan en genoegen neemt met de dooddoener: „Als ik de stimulans van een volle zaal voel speel ik wel", dan zal hij op de avond van de voorstel ling niet zelden tot de ontdekking ko men dat de meneer of de mevrouw die zo zeker van zichzelf was, qua houding, gebaar en mimiek volledig mis is. Een een figuur slaat! Hetzelfde figuur dat op de repetities geslagen zou zijn als toen gespeeld was, maar dat toen nog gecorrigeerd had kunnen worden. Ten slotte nog dit. Toneel is hande ling, is actie. Een geen aaneenschake ling van tableaux vivant. Dit betekent dat iedere speler, onverschillig hoe groot zijn rol is, of hij al dan niet spreekt, een levend (vooral levend!) deel van de scérie moet zijn. Dat niet alleen van de maitre de scène, maar ook van alle anderen al staan zij dan op het tweede of derde plan, doorleef de mimiek en plastiek wordt ge vraagd. INTERN ATON AF,E VERGADERING. VAN P. v. d. A. De Amsterdamse Federatie van de P v. d. A. houdt hedenavond in de Apollo-hal een openbare vergadering, waar o.m. ais sprekers zullen optreden: H Lie (Noorwegen), M. Matteotti (Ita lië), Paul H. Spaak (Belgie) en M. v. d. Goes van Naters (Nederland). Misschien overkomt het u ook wel eens, dat ge door uw zoontje op de vingers getikt wordt. Vroeger was dat, als ik mij mijn jeugd wel herinner, an dersom, maar de tijden zijn veranderd! „Papa, Je mag de krant niet lezen aan het ontbijt". 'k Word wat verstrooid uit mijn pein zen gewekt. De datum van het och tendblad: 10 Mei 1949. En zonder dat ik Let weet, valt het uit mijn mond: „10 Mei, Ronald, negen jaar geleden kwamen de Duitsers hier binnen". „Papa, dan is het dus feest, dat is toch een ju-bee-lee-um?" „Nee, jog, deze datum is heel, heel erg droevig, moet je eens goed luiste- I» ren. En zo zet ik mijn beste beentje voor om op de paedagogisch meest verant woorde wijze mijn jongen te vertellen, dat die moffen en vooral die moffen- kindertjes toch niet zo héél erg kwaad zijn. Dat alles de schuld is van die ene grote neen, kleine boeman, die kans zag óm alle Duitsers wat wijs te maken. Houdt u mij ten goede, maar deze richting moeten we toch na vier jaren weer op? En dat al die domme Duitsers ons toen zo maar kwamen overvallen en ons niets en niets dan verdriet gedaan hebben. Ge kent het verhaal. Toen ik na de start naar Frankfurt en Milaan dj puinhopen van Venlo onder me zag, schudde ik nogmaals de haatgevoelens van me af. Een nieuwe lente; laten we ook in onze geest schoonmaak houden Het juichende gevoel van '45, toen ik voor het eerst de Keulse Dom als enig zo van boven gezien onbescha digd gebouw te midden van de puin hopen opmerkte, maakt nu plaats voor weemoed. Wij mensen hebben dit alles gebouwd en weer wreed vernield, on begrijpelijk! Bonn, Koblenz, wat een prachtig land. Een kwartier later, te midden van de af en aan rijdende skymasters, van de Luchtbrug, volgeladen met meel, ko len, groenten en vlees, staan we naast een fonkelnieuv. e Convair, waarin drie honderd kilo goud voor Milaan geladen wordt. Naast mij een Duitser, gestoken in het eens zo trotse uniform van de Luft- waffe, thans zonder distinctieven en andere versierselen; kaal, versleten en 62. Eén van de matrozen heeft al zegt Pim, die pleizier in het geval be- dat lawaai in de hut van de gevangen gint te krijgen. „Dat heb ik gedaan'. Pim gehoord en komt nu eens pools- „M-m-m-aar dan moet je vreselijk hoogte nemen. Maar als hij het licht sterk zijn" roept de matroos ont- cpsteekt, weet hij niet wat hij ziet. hutst uit. „Het is nog nooii iemand Heb jij d-d-dat gedaan?" stottert hij, gelukt om die ketting stuk te krijgen op de gebroken ketting wijzend. Ja, Wat moet ik nu met ie beginnen?" wat moet Pim nu zeggen. Hij kan toch „Maak je niefc. bezorgd matroos", zegt moeilijk zijn beste vriend gaan verra- Pim een beetje uit cïe noogte. „Ik zal den. Dus zegt hij nog maar niets. „Heb j-j-jij die ketting gebroken?" vraagt de matroos weer, Pim met ont zag aankijkend. „Ja zeker matroos" heus niet weglopen hoor! Trouwens dat kan ik niet eens, want we zijn midden op zee en de sloepen zullen nu wel bewaakt worden, denk ik". Her engymnastiek Op verzoek van een der lezers vermeld ik een hersengymnastiek- grapje, dat Ik gedurende het eerste jaar van de AVRO-hersengymnas- tiek eens in een uitzending ge bruikte: wanneer de leider van een brandweer-ploeg na het bedwingen van de brand de kazerne dp'belt en hij wil behalve natuurlijk de mededeling wie hij is tevens zo kort mogelijk vertellen, dat de brand geblust is, wat zegt hij dan. Hij moet in dat geval zeggen: „brand feester", hetgeen zcrwel aangeeft met wie men spreekt als de mededeling, dat men de brand meester is. Hier volgen de nieuwe vragen: 1. Welk bekend feit is verbonden aan de datum 8 Sept. 1936? 2. Is het woord „struweel" een aanduiding voor: een muziek-in- strument, een soort struikgewas of een bepaalde stof? 3. Wat is een debiteur en wat is een debitant? 4. Wat is sneeuw eigenlijk? 5. Welke beroemde achternamen behoren bij de volgende voorna men: Richard, Selma, Alphons? 6. Kunt U het volgende verklaren: De man verteerde voor een rijks daalder en hij verdiende een gul den; höe meer hij verteerde, hoe meer hij verdiende? 7. Uw auto staat in Zuidelijke richting. Hoe kunt U die auto langs een normale weg een afstand van een K.M. laten afleggen, zonder om te draaien en toch 1 K.M. noorde lijk van het beginpunt aankomen? 8. Twee vaders en twee zoons schoten drie hazen en ieder ging met een haas naar huis. Hoe was dat mogelijk? 9. Jan en Marievje zitten in een kamer, waar nog verschillende stoelen staan „Ik zie kans ergens te gaan zitten", zegt Jan, „waar jij niet zitten kunt". Waar was dat? 10. Wat betekent „D.C." achter Washington? Voor de antwoorden zie men tus sen de advertenties. armoedig. Op zijn hoofd een Ameri kaanse pet met een enorme opgeslagen klep. Vermoedelijk een ladingmeester in dienst van de Amerikanen. We staan naast elkaar en turen bei den over het rum-er van draaiende vliegtuigen naar de bosrand. Misschien gaan de gedachten nog verder. Dan plotseling in gebroken Engels: „Splen- did flying wett--!" „Ja, goed vliegweer" beaam ik in mijn moedertaal. „Ah, Sie sind Hollander un Flieger?" „Ah, Sie sind Hollander und Flieger?' „War ich auch damals". Ik weet wat het voor een vlieger be tekent aan de grond te staan en met de nieuwe gevoelens, die ik sinds korte tijd tegenover het „Herrenvolk" ont wikkel, komt er een gedachte van mee leven bij me op: „Zo, u was vlieger?" „Ja, und hier mein Freund Emil auch" en hij klopt een collega in de zelfde kledij op de schouder. „Erg beroerd voor jullie, nu aan de grond te zitten, nietwaar?" „Bestimmt! Wir kennen Holland auch! Schon in Mei 'vierzig waren wir über Rotterdam!" Op dit moment verflauwt en ver grauwt de zonnige wereld om mij he n en ik maak rechts-om-keert. Twintig minuten later vliegen we, stijgend voor de machtige Alpen, over het zwaar beschadigde Stuttgart. Ter wijl ik uit de cockpit neerzie op de puinhopen, gaat er een warme tinteling door mij heen. A. VAN ULSEN. Milaan, 11 Mei 1949. NAAR VASTE GRQkjft VLIEGRECORD LONDEN— PARIJS VERBETERD. Testpiloot Trevor S. Wade heeft gis teren met de nieuwste Engelse straal jager, de „Hawker P 1052" het record Londen—Parijs van 27 min. 23 sec. op 24 min 18/10 sec. gebracht. De af stand bedraagt 221 mijl. fySlAfowtSA onschuld niet kunnen bewijzen voor het te laat was om zijn opdracht „Harkant u de verdachte, juffrouw de Leeuw?" vroeg de rechter-com- tmssaris. In de starre, verwijtende ogen van het meisje was iets van verwarring gekomen. Zij schudde haar hoofd en wierp haar goudblonde haren naar achteren. „Ikik weet 't niet zeker" weifelde zij. „Meneer Van Waarden- burg'droeg nog geen bril, toen hij bij ons „Zat uw bril eens af, verdachte" gebood de rechter-commissaris. Steensma nam de goudomrande bril af en keek het meisje in de ogen. Hij had haar iets te zeggen en hij kon het in tegenwoordigheid van deze mensen niet uitspreken. Toen gebeurde het vreemde, waar aan hij later als aan iets wonderlijks zou terugdenken. Zijn ogen spraken. Zij vertelden en smeekten. Hij had in zijn leven menig meni in de ogen gekeken, meestal vluchtig, vaak zonder zelfs de kleur daarvan te herkennen. Nu staarde hij in de ogen van As- irid de Leeuw. Zij hadden de kleur van vergeet- mij-nietjes, het wit was als porselein en in de donkere pupillen zag hij een miniatuurportret van zichzelf. Die ogen hypnotiseerden hem, zij verweten, zij dreigden, maar hij hield de zijne wijd en manmoedig open en voelde, dat zij voor hem spraken. Spaar mij. zeiden zijn ogen. Ik ber. onschuldig. Ik ben uw vriend, u moogt mij niet ontmaskeren. Vertrouw mij, red mij, er zijn hogere belangen De dreiging week uit de ogen van het meisje. Er kwam langzaam iets als verwondering in en zij verzachtten in een stille belofte. Zij wendde zich af en zuchtte, alsof zij een moment in grote spanning had verkeerd. Langzaam liep zij naar haar stoel en bracht een ogenblik vermoeid de hand voor de ogen. „Walau, juffrouw D« Leeuw",drong de rechter-commissaris aan, „heeft u de verdachte harkènd?" Het meisje antwoordde zonder op te zien. „Ja. mijnheer". De rechter commissaris knikte tevre den „Dan zal ik u niet langer ophou den". Hij stond op en nam de moeite per soonlijk naar de deur te gaan om de dames uit te laten. Zonder naar de verdachte om te kij ken. verlieten zij het vertrek. Jhr. mr. Van Linschoten bladerde in gedachten nog een ogenblik in het dos sier en keek Steensma een beetje uit dagend aan. „Ik zal het veur vandaeg hierbij laeten zei hij. „U zult moeten toe geven, mijnheer, dat ik mijn tijd niet ongebruikt heb gelaeten. Morgen ver wacht ik een dèskundig rapport over de vlakken op uw colbert en - als de politie een beetje geluk heeft - over de revolver waermee u heeft geschoten U ziet, dat de eindjes van de keten die ik om u heen zal slujten, al aerdig bn elkaar komen" (Wordt vervolgd.) ren vraag, die in de laatste jaren a tueel werd, is deze: In hoeverre ma" een mens zich in zijn zedelijk handelen laten leiden door voorschriften, doo wetten, door bevelen van derden? zedelijk handelen allereerst juridisch bepaald, ja of neen? De politieke de linquenten hebben op deze laatst" vraag positief geantwoord; bepaald! Nederlandse militairen die in Indonesi! weigerden huizen plat te branden, be antwoordden deze vraag ontkennend" Waar ligt de waarheid? Laten we pro] beren een antwoord te vinden aan dè hand van enige centrale gedachten uit het nieuwe testament. We zien, hoe in Jezus' dagen doen en laten van de Joden werd geregeld door de wet Deze wet was een samenstel van verboden en geboden, die het ge. hele levensterrein besloeg. Godsdiensti" ge voorschriften golden evenzeer als goddelijk gebod, als bepalingen van het burgerlijk- en het strafrecht. Hier werd het ethisch leven der mensen dus ge regeld van bovenaf. Waar dit het geval is, zijn twee op merkingen te maken. Allereerst wordt aan de enkeling door een dergelijke wet zijn eigen verantwoordelijkheid ontnomen. Hij staat zelf niét meer ieder moment voor een concrete beslis sing. Integendeel, er is reeds voor hem beslist. In de tweede plaats is het dui delijk, dat geen enkele wet, hoe uit gebreid ook, regels kan geven voor alle levenssituaties. In elkeg wetgeving zijn mazen. Hoe moet een mens dan handelen, wanneer hij in een situatie staat waarover niets is opgetekend? Doet in zo'n geval zijn daad niets ter zake? Of kan hij in zo'n geval toch nog wel „goed" of „verkeerd" handelen? Tegen deze opvatting, die zedelijk handelen ondergeschikt maakt aan een stel juridische regels, heeft Jezus zich verzet. Want men kan bidden zoals voorgeschreven staat, en desondanks huichelen. Men kan allerlei cultische geboden opvolgen en daarbij toch z'n vader en moeder in armoe en zorg la ten zitten. Men kan de reinheidsvoor schriften stipt in acht nemen, maar in z'n hart gedachten koesteren, te schan delijk om te zeggen. Zo verwierp Jezus de wettische ethiek van zijn dagen. Want de wet geeft de indruk dat, wanneer je de desbetref fende bepalingen opvolgt, alles in orde is. Maar dat lijkt er niet op. En vooral, de wet verstikt de eigen verantwoorde lijkheid. \Y/at stelde Jezus dan ln plaats van de wet, die hij verwierp? De gehoorzaam heid aan God in ieder concrete situatie. Of, met andere woorden, de eis der liefde: het liefhebben van God en van de naaste. Dit zijn afgezaagde woorden geworden, ik weet het. Bovendien is ieder steeds geneigd te vragen: Vertel eens duidelijk en uitvoerig wat deze eis der liefde betekent? En nu is dit het verrassende van Jezus' onderwijs, dat hij de nadere explicatie van deze eis der liefde nauwelijks gegeven heeft. Want dit ene, enkele ding, dat een mens in het hier en nu moet doen, is niet vast te leggen in woorden of be palingen. Dat moet ieder in elk levens moment zelf vinden! Jezus illustreert hoogstens wat dit betekent, b.v. in de gelijkenis van de barmhartige Samari taan. Zo stelt hij de enkeling ieder moment weer in de concrete beslissing. Jezelf verschuilen achter de autoriteit van anderen, is nutteloos, onmogelijk zelfs. Want aan ieder mens mag de eis ge steld worden „mens" te zijn. Dat is te recht aan de politieke delinquenten verweten. Ons echter ontslaat het niet van de plicht ieder moment weer Gods liefde tot werkelijkheid te maken, los van elk wettig voorschrift. EEN KRACHTIG huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis! VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - VARA: 6.15 West- europees commentaar. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 7.30 Lezen in de Bijbdl. 7.45 Voor de Nederlanders in Duits land. VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.1o Omroep-orkest. 9.00 Socialistisch commentaar. 9.15 De winkel van Sinkel. 10.00 Vindobona schrammel'n. 10.25 Voordracht. 10.40 Com- munity singing. 11.15 Sfeer en rhythme. 11-40 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m.Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - KRO: 6.15 Ronde van Nederland. 6.45 Promenade-orkest. 7.15 Actu aliteiten. 7.25 Guus Jansen (piano). 7.45 Kamp vuren langs de Evenaar. 8.05 De gewone man. 8.20 lichtbaken. 9.00 Negen heit de klok. 9-45 Spelregelkennis. 10.00 Weekend-serende. 10.30 Koorzang. 11.15 Radio Philharmonisch-orkest. VOOR ZONDAG HILVERSUM lf 301 m. Nieuwsberichten o.n 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - VARA: 8.40 Fred Hartley en orkest. - AVRO: 12.40 Melodie en i'hvthme. 1.30 „Kapitein Brassbound's beke ring" (hoorspel). - VARA: 5.50 De ronde van Nederland. 6.15 In gesprek met de lezer. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Kinderdienst. 7.30 Ds. J- A van Nieuwenhuyzen. - AVRO: 8.05 Actu aliteiten. 8.15 Waltztime. 8.45 Hoorspel. 9.2( >.De Speeldoos". 9.45 Hersengymnastiek. Kamer-orkest. 11.35 The Skymasters. H-45 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieu .vshorichten om 8, 9,30, 1, 7.30 en 11 uur. - KRO: 8.13 Hoogmis. 12.40 Amusementsorkest. 3.10 Weens- piogramma. - NCRV: 6.30 Gramofoonm"*"*' 6.45 Muziek. 7.15 Kent gii uw Bijbel? - KRO: 7-50 In t Boeckhuvs. 8.05 De gewone map. 8-12 „Uit en Thuis". 10.37 Actualiteiten. 10-« Avondgebed. 11.15 Avondconcert. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 8. Frans programma. 12.00 The Ramblers. 1-JV Malando. 6.20 Benny Goodman-kwartet. B.dw Strijdkrachten. 7.00 Lezing. 7.45 Drs. D- J* van Dijk. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Pen- nies from Heaven. 8.50 De Ducdalt- Volksconcert. 10.10 Lezingen. 10.25 Actue» kanttekeningen. 11.15 Dansorkeslen. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsbericht» on- 7, 8, 1, 7, 8 en II uur. - NCRV: 8.45 Muziek bif het werk. 12.33 Metropol*-0"™"; 1 15 NCRV-koor. 6.15 Sportrubriek. 6.80 bHnd en plaat. 7.15 Onder de NCRV-I»* lomp. 7.30 Actueel geluid. 7.45 been. 8.05 De Jubo roept. 8.15 Promenade orkest. 9.00 Dr. W. Sleumer. 9.20 Orgeloon* cert. 10.00 Hollands Strijkorkest. 10.45 Avon overdenking. 11,15 Operette-concert,

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 6