Kort Bestek Tweede Kamer volgt de regering Koninklijk Paar bezoekt Rotterdam VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Koning Leopold protesteert tegen pers Vi jftigduizend inwoners verlaten Djokja TIJDSCHEMA VAN DE RONDE Donderdag 19 Mei 1949 74e Jaargang No. 10584 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hiet-politieke figuur als toekomstige H.V.K. Inlichtingen over Ronde Tafel Conferentie? Bladen tasten waardigheid van de Kroon aan Nieuwe Bonnen Weerbericht Amerika en Enne'and voorzien China's val Mc. Cioy opvolger van generaal Clay Toestand in China gevaar voor de vrede Thomas Dewey in Nederland Men wacht niet op officiële evacuatie Grootse „Opbouwdag 1949" Medewerker aan „De Gil" staat terecht Tapijtensmokkel met pantserwagen Polen protesteert bij de V.N. Protesten tegen Eislers arrestatie Straalvliegtuig maakt noodlanding Labourpartij royeert Zilliacus BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties .„Juttertjes"* tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— hij vooruitbe taling, plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) Schoorvoetend is de Tweede Kamer de regering gevolgd op de weg, die naar zij hoopt te eniger tijd naar de oplos sing van het Indonesisch probleem voert en aan welks begin op 7 Mei een rich tingwijzer geplaatst werd met het op schrift „Van RoyenRum-overeen komst". De volksvertegenwoordiging is- ge volgd, zoals zij dat al zo vele malen ge daan heeft, nadat het kabinet vérstrek kende beslissingen had genomen. Zij was niet weinig ontstemd, dat men haar opnieuw voor een fait accompli gesteld had. Vooral prof. Romme, de leider van de Rooms-Katholieke fractie, maak te de regering daar een verwijt van. Woensdag heeft de minister van Over zeese Gebiedsdelen a.i., mr. J. H. Maar- seveen, zich daartegen verdedigd. De Grondwet verlangt, zo zelde hij, dat de regering haar wetgevende arbeid verricht in gemeen overleg met de Sta- ten-Generaal. In het onderhavige geval was er sprake van „uitvoering" en daar voor is dit overleg niet vereist. Toen de regering op 6 Mei hoorde, dat er over eenstemming was bereikt, moest zij op zeer korte termijn een beslissing nemen, want reeds de volgende dag zou het ac- coord getekend moeten worden. Dat verhinderde een vooraf raadplegen van het parlement. Voor dit practische argument konden prof. mr. C. P. M. Romme (KVP) en de heer J. Schouten (AR) wat voelen, doch het staatrechtelijk motief maakte op eerstgenoemde niet de minste in druk. De oppositie, waarop mr. Van Maar- seveen een beroep gedaan had in de hoop, dat ook deze begrijpen zou, dat het nieuwe begin nodig was om een uit eindelijk succes te boeken, was niet overtuigd. De heren J. Schouten (AR), en Ch J I M Weiter (KVP) zagen het Koninkrijk, nu de Republiek in haar rechten hersteld zal worden en de re gering dus gecapituleerd heeft, regel recht naar de afgrond hollen. De minister ontkende, dat er voor de regering een volstrekte, internationale noodzaak geweest zou zijn om te han delen, zoals zij gedaan heeft. De door haar ingeslagen weg achtte de regering de enige, die Nederland en Indonesië uit de moeieUjkheden kon helpen. Een waarschuwend woord liet hij horen aan het adres van de oppositie, die het ge zag van de troepen ondermijnt en onze soldaten in verwarring brengt door tel kens weer te beweren, dat Indonesië verloren is en dat de regering zonder enig inzicht handelt. Het bezwaar van prof. Romme, dat de bevriezing van de staatkundige vormgeving in Indonesië in strijd zou zijn met het B.F.O.-besluit, deelde de minister niet. Hij was van oordeel, dat dit besluit bij K.B. gewijzigd kan worden. Positief was hij in zijn uit spraak, dat geen bijzondere betekenis gehecht móet worden aan de betiteling van Staat van de Republiek in de over eenkomst van Batavia. De Republiek zal als negöra één van de staten zijn, die tezamen de Verenigde Staten van Indonesië zullen vormen. Hij erkende, dat het in deze tijd ge wenst kan zijn geen prominente poli tieke figuur als Hoge Vertegenwoordi ger der Kroon te benoemen. Naar de excessen, waarop vooral de heren F. Goedhart (P. v. d. A.) en H Gortzak (CPN) aanmerking hadden ge maakt, wordt een degelijk, onpartijdig onderzoek ingesteld. De schuldigen zul len hun straf niet ontgaan! De beide communistische moties ver wierp de Kamer zonder hoofdelijke stemming. De fractie van de C.P.N. kreeg uiteraard aantekening, dat zij cr vóór was Het te Chicago verschijnende blad „Chicago Sun Times" zegt een lang durige exclusieve bespreking te heb ben gehad met minister-president dr. W. Drees en met minister Stikker. Tij dens dit onderhoud met de buiten landse redacteur van dit blad zouden beide autoriteiten mededelingen heb ben gedaan over de ophanden zijnde Ronde Tafel-conferentie en de volgen de inlichtingen hebben verstrekt. Op de komende Ronde Tafel-confe rentie zullen de onafhankelijke Ver enigde Staten van Indonesië een grondwet krijgen met volledige be voegdheden op het gebied van eigen buitenlandse betrekkingen, financiën en handel. Het symbool van de Kroon zal de enige schakel vormen tussen de Ver enigde Staten van Indonesië en Neder land. De verhouding zal te vergelijken zijn met die tussen India en het Ver enigd Koninkrijk. Over overeenkomsten betreffende Nederlandse beleggingen, handel in Indonesië en de voor de oorlog door Nederland gegeven, garantie van de Indische staatsschuld zal worden on derhandeld. Verkiezing, vorm en regeling van de federale regering van Indonesië zal .geheel aan de Indonesiërs worden overgelaten. De secretaris van Koning Leopold beeft de eerste minister van Belgie Woensdagmiddag een schrijven van de koning ter hand gesteld, waarin Zijne Majesteit protesteert tegen berichten in de pers, die de koninklijke waar digheid aantasten. Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechtelijke dossiers ge trokken of als zodanig voorgestelde versies bekend gemaakt, welke als een authentiek verslag van de ge- voor het tijdvak van 22 mei t/m 4 juni 1949 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905: 141 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees 142 vlees (A, B) 300 gram vlees 143 Vlees (D) 100 gram vlees 145 Algemeen (A, B, D) 250 gram boter, margarine of vet 146 Algemeen (A, B) 500 gram boter, 1 margarine of vet. 147 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 148 Algemeen (A, B) 125 gram koffie. 152 Algemeen (B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 154 Algemeen (D) 250 gram boter, margarine of vet. 155 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. tabakskaarten 903 82 Tabak (qa) 2 rants. sigaretten of kerftabak. 84 Tabak (QC) 2 rants. sigaretten of kerftabak. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen). bonkaarten bijz. arbeid enz. Geldig zijn de bonnen, gemerkt met N- Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 20 Mei worden gebruikt. De bonnen 124 128 129 130 131 133 136 137 138 en 139 Algemeen der bon kaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. Verwachting tot Donderdagavond: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het binnenland nog enkele buien. Overwegend zwakke wind tussen Zuid en West. Vrij koel. beurtenissen werden voorgesteld. De persvrijheid is een in onze grondwet neergelegd beginsel en er is geen sprake van, daaraan te tornen, aldus de koning. Maar ik verhef mijn stem tegen de gepleegde misbruiken en laakbare handelingen en ik ben ver wonderd dat zij generlei reactie ver wekken vanwege de verantwoordelijke overheidspersonen. Ik acht het als hoofd van de dynas tie mijn plicht op de ernst van deze methoden te wijzen. Deze zijn van een zodanige aard, dat zij afbreuk doen aan de waardigheid van de Kroon en aan het morele crediet van de monar chie, en daardoor in aanzienlijke mate het land schaden. Het is u niet onbekend, dat 's ko- nings grondwetteliike positie hem verbiedt zich rechtstreeks of zijdelings op de weg van de oolemiek te laten meevoeren. Ik richt mii derhalve tot li. mijnheer de eerste minister, u ver zoekend dit schrijven mede te delen aan uw ambtgenoten en mij kennis te geven van de plannen der regering ten aanzien van deze toestand. Tk ben er van overtuigd, dat mijn landgenoten miin houding zullen goedkeuren. Ik heb vertrouwen in hun oordeel, (w.g.) Leopold. De Amerikaanse en Britse regering zijn overeengekomen hun politiek in China te c'ö dineren, aldus een Lon- dense correspondent van de New York Times. Beide regeringen zullen trach ten in deze zaak overeenkomst te be reiken met andere landen van het At lantisch Pact, die belangen hebben in het Verre Oosten, in het bijzonder Frankrijk en Nederland en met „en kele anti-communistische Aziatische landen". Volgens de correspondent ligt het niet in 't voornemen thans aan de Chi nese Nationalistische regering erken ning t# ontzeggen, doch de overtuiging dat het eind van deze regering nog slechts een kwestie van tijd is, neemt hand over hand toe. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND In de vacature ir. S J Rutgers is be noemd tot lid van de Staten der pro vincie Noord-Holland de heer G Th F Hilkes te Bussum. De Nederlandse achterhoede voor de derde maal gepasseerd. Everse pro beerde nog te redden, doch tevergeefs. V.l.n.r.: Everite, de Munck en Van Bun President Truman heeft John Mc Cloy benoemd tot Amerikaans Hoge Commissars voor Duitsland. McCloy treedt af als president van de- Wereldbank. Hij zal in die functie worden opgevolgd door Eugene Black, een der directeuren van de Bank. McCloy volgt generaal Lucius Clay op als voornaamste Amerikaanse au toriteit in Duitsland ingevolge het be sluit van de onlangs gehouden confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken der drie Westelijke grote Mo gendheden te Washington, dat de Wes telijke zones van Duitsland onder driezijdige burgerlijke controle zullen v/orden gesteld. ACHT DODEN DOOR ONTPLOFFENDE GRANAAT In het opleidingskamp van het Brazi liaanse leger te Gericingo, nabij Rio, zijn Woensdag 8 personen om het leven ge komen en ten minste 82 ernstig gewond geraakt doordat een mortiergranaat in de buurt van een groep officieren, die artillerie-onderricht gaven, explodeerde. Dean Acheson, de Amerikaanse mi- mster van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de V.S. thans niet overwe gen deel te nemen aan een Stille Oce- ranverdrag. Er lag in de situatie in Azie en bijzonder in die van China een ernstig gevaar voor de wereld vrede, aldus de minister. Gistermiddag arriveerde met een toestel van de British European Air ways op het vliegveld Schiphol de gouverneur van New York Thomas E Dewey. Zaterdag vertrekt hij naar Brussel om na een kort verblijf in Belgie ook een bezoek aan Parijs te brengen Dit is zijn eerste bezoek aan Nederland. In een kort oponthoud op het vlieg veld zeide Thomas Dewey, dat hij zich bijzonder interesseert voor de land bouw. Lachend zeide hii: „Behalve advocaat ben ik ook nog boer". Aan gezien hij on vacantiereis is, was hij niet bereid de pers over politieke aan gelegenheden te woord te staan. De correspondent van Aneta te Se- marang verneemt, dat tot dusverre 10.090 werkers met hun gezinsleden voor evacuatie uit Djokja geregistreerd staan. Het aantal vertrekkende werkers is evenwel aanzienlijk hoger, daar ver schillende dienstèn op eigen gelegen heid personeel afvoeren of reeds afge voerd hebben. Het grootste deel van de 10.000 Chinese inwoners verlaat de stad. Het aantal door sociale zaken gere gistreerde evacuees loopt snel op. Maandag bedroeg dit aantal 1.700, Dinsdag 3.000. Verwacht kan worden, dat het gemiddelde in de komende tijd niet minder da 3.000 per dag zal zijn. Oncontroleerbare aantallen personen vluchten te voet uit Djokja. omdat zij niet willen wachten op de geregelde evacuatie. Reeds thans kan verwacht w den, dat het totaal aantal evacuees minstens 50.000 zal zijn. De geregelde massale evacuatie vangt binnen een week aan. Voorlopig zal deze met vrachtauto's geschieden naar Magelang, vanwaar men pgr trein verder ver voerd wordt. Na herstel van de voorbrug op het traject DjokjaMagelang zal de eva cuatie geheel per trein geschieden. 20 MEI VERGADERING B.F.O. De Bijeenkomst Federaal Overleg zal op 20 Mei wederom vergaderen. De agenda dezer vergadering is nog niet vastgesteld. „Opbouwdag" was ditmaal wel een bijzondere feestdag voor de Rotterdam mers. Want om half tien gistermorgen arriveerden koningin Juliana en prins Bernhard voor hun eerste officiële bezoek aan Rotterdam na de inhuldiging, om een gehele dag in de Maasstad te verblijven, kennisje nemen van hetgeen in de jaren na de oorlog op opbouwgebied werd gepresteerd en om gedurende vele rijtoeren, die tezamen een lengte van 35 km hadden, de hulde der Maas-stede lingen in ontvangst te nemen. zanghulde in ontvangst. En toen het ogenblik van vertrek was aangebroken klonk het ineens, geheel spontaan, uit de kinderkelen, „Lang zal ze leven" en nog even later „Oranje boven". Daarmee was de plechtigheid in het Rotterdamse stadhuis ten einde geko men. De Koninklijke stoet vertrok voor zijn verdere tocht door de havenstad op haar wederopbouwdag. Onder meer heeft het koninklijk paar een bezoek gebracht aan het woningcomplex „Wie lewaal" in Charlois, waar reeds 125 van de 536 eengezinswoningen gereed zijn gekomen. Voorts maakten koningin Ju liana en prins Bernhard een rondvaart door de havens. Aan het begin van de Kralingse Plas- laan, aan de Oostelijke grens van de stad, kregen burgemeester Oud, de hoofdcommissaris van politie, de heer Staal en mr. K. P. v.d. Mandele, kamer heer in buitengewone dienst, gelegen heid hun opwachting te maken. Nadat twee kleine meisjes bloemen hadden aangeboden ving de stoet de eerste route door de stad aan. Voor het stadhüis stond een erewacht van het corps mariniers onder leiding van kapitein T. H. Weert, opgesteld. Daarnaast stond het marinierskapel on der leiding van G. Nieuwland. Indrukwek :end was het, toen op 't ogenblik van de aankomst het Wilhel mus gespeeld werd, dat door het Ko ninklijk paar, in gezelschap van de Rotterdamse burgervader werd aange hoord. Vergezeld door haar gemaal inspec teerde koningin Juliana vervolgens de erewacht, waarna zij zich naar het stadhuis begaf. In de burgerzaal van het stadhuis hadden zich de gemeente-secretaris en de wethouders van Rotterdam, de ge meenteraadsleden en tal van vooraan staande personen der Rotterdamse bur gerij opgesteld. Hier richtte burgemeenster Oud zich tot het koninklijk paar met een korte toespraak, welke door de Koningin en de Prins staande werd aangehoord. In het stadhuis Burgemeester Oud herinnerde aan de ramp, die Rotterdam de veertiende Mei 1940 trof en wees er op, dat Rotterdam niet bij de pakken neer zat, maar reeds op 18 Mei van hetzelfde jaar opdracht gaf, wederopbouwplannen te ontwer pen. Daarom is 18 Mei voor de stad 'n belangrijke dag, die telkenjare her dacht wordt. Na de rede van de burgemeester stel de deze vele Rotterdamse autoriteiten aan de Koningin en de Prins voor. Groot was de blijdschap der vele duizenden tegenover het stadhuis, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard op het balcon verschenen, om de zang- hulde van de ruim 1500 leerlingen van de Openbare en Bijzondere scholen in ontvangst te nemen. Wuivend nam koningin Juliana deze Alkmaar -start- 10 uur, Egmond a. d. Hoef 10.12 uur, Egmond-Binnen 10.17 uur, Bakkum 10.23 uur, Limmen 10.27 uur, Uitgeest 10.35 uur, Beverwijk 10.45 uur, Uitgeest 10.55 uur, Limmen 11.03 uur, Bakkum 11.07 uur, Egmond- Binnen 11.13 uur, Egmond a. d. Hoef 11.18 uur, Alkmaar 11.30 uur, Omval 11.35 uur, Schermerhorn 11.47 uur, Avenhorn 11.58 uur, Hoorn 12.10 uur, Enkhuizen 12.41 uur, Andijk 12.50 uur, Wervershoof 13.02 uur,-Medemblik 13.12 uur, Lambertschaag 13.14 uur, Aartswoud 13.31, Kolhorn 13.43 uur, De Stolpen 14 uur, 't Zand 14.05 uur, Den Helder 14.30 uur, Huisduinen 14.36 uur, Julianadorp 14.47 uur, 't Zand 14.57 uur, De Stolpen 15.03 uur, Scha- gen 15.12 uur, Zijdewind 15.22 uur, Verlaat 15.27 uur, Sluis Nrd.-Scharwoude 15.31 uur, Oudorp 15.41 uur Alkmaar, Sportpark (Finish) 15.49 uur. y zult zich hebben afgevraagd: waar blijven toch de Russische uitvindingen? Sinds tien dagen waren er geen nieuwe aan de waslijst toege voegd, maar eindelijk mag ik er thans, op gezag van Moskou, drie tegelijk omroepen. Zo halen we de achterstand weer in. De tractor op rupsbanden v.erd door een Rus gefabriekt, dertig jaar voor en aleer de Amerikanen er het flauwste benul van kregen. De torpedo stond in 1860 al klaar in een Russische fabriek, toen de Amerika nen nog maar net pijl-en-boog hadden afgelegd. En de pantserplaat? Rus sisch van geboorte, mijne vrienden. In 1859 walste Vassily Pyatof al platen, alsof het zo maar niks was. De Ame rikanen hebben het later met horten en stoten geleerd. En er komt, als de tekenen niet bedriegen, nog veel meer bewijsmateriaal voor de volkomen im potente achterlijkheid van Amerika. Er is vandaag nog meer vreemdig- heid. In Engeland lopen op het ogen blik ongeveer 200 melaatsen; het zijn voornamelijk gewezen soldaten, die de verschrikkelijke ziekte opliepen bij de veldtochten in Birma. Er is nog steeds geen serum, dat de mens immuun maakt en de ziekte kan niet vroeg tijdig worden geconstateerd. In Cairo heeft een zestienjarig meisje een rechtszaak tegen haar vader gewon nen, die weigerde haar danslessen te betalen. De rechter besliste, dat dans les bij een moderne opvoeding hoort. En wat zoudt ge denken van een flin ke optater voor zo'n kleine feeks? Ot is dat te onmodern? De Rotterdamse pliesie hield drie lefgozers aan, die 'n koffer met opium vervoerden ter waarde van 40 miel. Het spul was met een Zweedse boot uit het Nabije Oosten gekomen. [-Jet paard van een Bredase melk boer werd verWend door een da me, die 't paardengemoed verkwikte door de regelmatige schenking vgn broodkorsten. Gistermorgen hoorde do iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiitiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii!iiiRiflii:niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii!iiiiiiiiu lieve vrouw zo luid aan de bel trekken of er moord en brand en overstroming was. Ze rende naar voren, trok de deur open en keek in een glimlachend paardengezichteen gezicht, dat naar een complimentje scheen te vra gen en naar het dagelijkse stuk brood. En omdat mevrouw een beetje ver baasd en een beetje twijfelmoedig deed, vatte het paard ten tweede male de belknop tussen zijn stevige tanden en trok nog een keer. Een paar huizen verder stond de melkboer in zalige onwetendheid omtrent de plot selinge vooruitstrevende gedragingen van zijn trouwe en intelligente helper. Het gaat er voor mannen met kale knikkers steeds hoopvoller uitzien. Broeders, de stofdoek, die ge 's mor gens melancholiek over de hersenpan wrjjft kan binnenkort plaats maken voor een kam, die uw krullend gewas zal ordenen. Want behalve die kappers uit Een en Nieuw-Roden is er nu ook al zo'n weldoener in Deventer. Binnen tien dagen de eerste oogst! Steeds sneller! In Israël laten veel mensen hun naam veranderen. Minister Mosje Nou wordt het langzamerhand miin weertjal Sjertok heeft er Sjaret van laten ma ken. Sjertok betekent „kleine duivel" en dat is voor een politiek man niet eens zo gek. Maar Mosje heeft nu een kleinzoon gekregen en twee kleine dui vels in de familie is wat veel. Daarom werd Opa nu maar Sjaret wat, over gezet zijnde, beduidt „dienaar van het volk". Zo zij het. ginds twee jaren zwierf een Pools priester door Limburg, gaande van klooster naar klooster, etende en drinkende en sprekende wijze woorden Hij las zelfs missen. Alles in zwart ge waad. Vandaag heeft men ontdekt met een oplichter te maken te hebben, die helemaal geen priester was. Hij is thans in retraite. In de bajes. In een ziekenhuis te Los Angeles is een vrou welijke Siamese tweeling geboren; de hoofdjes zfln aan elkaar gegroeid. De moeder is een 35-jarige negerin, die reeds zeven kinderen heeft. Een dame in Amersfoort had de slimme glad heid om, als ze op reis ging, haar geld kistje in de vuilnisbak te petten. Wie zou het daar zoeken? Ze was een paar dagen naar familie geweest, kwam thuis en zette de vuilnisbak op straat. De mannen van de gemeentereiniging keken zich de ogen uit, toen er bij de vuilstorting honderden guldens en rijksdaalders voor hun voeten vielen. Alles is weer netjes bij de slimme me vrouw teruggebracht. En ten slotte een bericht, dat het hart deugd doet vanwege de voortvarendheid, waarvan het gewaagt. Het echtpaar J. Cup Hendrikx te Maashees, 81 en 87 jaar oud, hoopt binnenkort zijn vijftigjarige echtvereniging te vieren. De oudjes hebben het plan opgevat, hiervoor naar Amerika te gaan .namelijk naar Mil- waukee, waar hun zoon en dochter, vijf kleinkinderen en twee achterkleinkin deren wonen. Op 31 Mei zullen zij zich op de „Nieuw Amsterdam" inschepen om na aankomst te New-York per vliegmachine verder te reizen. Hup Cupd Acht jaar geëist tegen Syffardt Jr. Gisteren stond voor het Haagse Bijz. Gerechtshof terecht H. A. Seyffardt, zoon van generaal Seyffardt, de door de llegaliteit geëxecuteerde commandant van 't „Vrijwilligerslegioen Nederland". S. was o.m. ten laste gelegd, dat hij als adjudant van generaal S. werkzaam is geweest bij het Vrijwilligerslegioen Ne derland en dat hij medewerkte aan de beruchte „Gil", het blad, dat tijdens de bezetting nogal eens opschudding ver oorzaakte. De advocaat-fiscaal achtte de tenlaste legging bewezen, doch zeide, dat verd. de vijand op subsidaire plaatsen ge diend had. Hiermede rekening houdend eiste hij een gevangenisstraf van 8 jaren en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Gisternacht trok de ambulante dienst van de douane te Chaam er met de marechaussee op uit om een pantserwagen, die uit de richting Bel gie zou komen, te omsingelen. Om streeks één uur 's nachts kwam de pantserwagen in zicht maar wist te ontkomen. Tegen de ochtend vond men hem echter in een schuur. De wagen was zo vol met tapijten gela den, dat de klep niet gesloten kon worden. In verband met deze tapij tensmokkel zijn zekere J. G. uit Chaam en nog een tweede persoon gearresteerd. De pantserwagen en tapijten wer den in bes'ag genomen. Gerliard Eisler niet op de agenda Polen heeft officieel een klacht in gediend bij de V.N. in verband met de arrestatie van Gerhard Eisler. De Poolse klacht werd door de Pool se gedelegeerde bij de V.N., Katz Su- chy, aan Trygve Lie, de secretaris-ge neraal, overhandigd. Katz Suchy ver zocht Evatt, voorzitter van de Alge mene vergadering, de kwestie op de agenda té plaatsen. Met 43 tegen 1 stem en 10 onthoudin gen werd dit verzoek van de hand gewezen. Dinsdagavond zijn in Londen vijf protestvergaderingen gehouden in ver band met de aanhouding van Gerhard Eisler. Op een van deze vergaderingen werd gezangen door Paul Robeson, op een andere werd het woord gevoerd door Deken Hewlett Johnson, de „Rode Deken" van Canterbury, en op een derde door N. Pritt, parlementslid, die door de Labourpartij is geroyeerd wegens ondersteuning van de commu nistische politiek. Gistermiddag omstreeks kwart voor vjjf startte een Gloster „Meteor" Mark 7 van de jachtvliegschool der Nederlandse luchtmacht van het vliegveld Twenthe. Tijdens de start weigerden opeens de beide motoren en daardoor kon het toestel niet in de lucht blijven. Het kwam in de omge ving van het vliegveld terecht. Het tweepersoons vliegtuig is zwaar be schadigd. De twee inzittenden, een in structeur en een leerling, zijn er met de schrik af gekomen. De Britse Labourpartij heeft de La gerhuisleden Konni Zilliacus en Les- lie Solley als partijleden geroyeerd. Beiden maakten deel uit van de lin kervleugel der partij. UITSLAG DER HONGAARSE VERKIEZINGEN Volgens de officieel te Boedapest bekend gemaakte uitslagen van de Zondag in Hongarije gehouden ver kiezingen is bijna 95 procent van het aantal kiesgerechtigden opgekomen, waarvan 95,6 procent vóór het Volks front stemde.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1