Helderse walvisvaarders in de twintigste eeuw Hollandse NietMv6 konteü' COR BIJL ollandseW mieuwe niemeiier S&liifi Langs de velden De «Willem Barendsz» terug Ondermaatse vis mag niet worden gevangen binnenkort verkrijgbaar bij Oud Den' Helder heeft zijn eerste winkel Onfortuinlijke journalist Verkeersexamen Nieuwe activiteit bij onze korfballers Gezellige contactavond van de „Band" Van de havenkant IN HET KORT VAN MARSDIEP TOT H.R.C. I speelt tegen een Engels amateur-elftal mm i Jk KOFFIE Ongeorganiseerd voetbal jyjOCHT de lezer ooit behoefte krijgen om op de walvisvangst te gaan, laat hü er dan rekening mee houden dat de walvis zich het best 's morgens in alle vroegte laat verschalken. Het dier slaapt dan nog half en is traag in zün bewe gingen. Een gemakkelyke prooi, zouden we haast zeggen! Trouwens ook in de namiddag, wanneer de walvis zich dik gegeten heeft, houdt hü zich rustig en Iaat hij zich weinig aan zün omgeving gelegen liggen. Vadsig drijft hü wat rond en zün regelmatige ademhaling blijkt uit de flinke stoomstraal die telkens uit z'n neusgaten spuit. Eén ding kan hem onmiddellijk tot grote activiteit aanzet ten; het geluid van een naderbükomend- schip. Dat maant de walvisjagers tot grote voorzichtigheid, want wanneer een walvis eenmaal op de vlucht is, heeft men hem niet gauw ingehaald. Hü kan een grote snelheid ontwikkelen en weet het tempo verbazend lang vol te houden. Het is tüdens de laatste reis van de „Willem Barendsz" gebeurd, dat één van de acht vangschepen met een zestien müls-vaart achter een blauwe vinvis aanjoeg, maar deze spannende jacht na 2'/« uur moest opgeven. Dat was een beestje van zeker honderdduizend kilo! Een prachtige prooi ging de neus van de „Willem Barendsz" voorbij! De killeris gelost... Maar dat is de risico van het vak. De mannen, die de expeditie hebben meegemaakt, kunnen boeiende verha len over dat wonderlijke bedrijf ver tellen. Wij hebben een paar uurtjes zitten praten met één van de Helderse zeevaarders, die de reis heeft meege maakt en nu ruim een week geleden thuiakwam. Aan de hand van een schitterende collectie zelfgenomen fo to's (enige ervan zijn bij dit artikel afgedrukt) vertelde hij ons het hele verhaal, over het vangen van de wal vissen en het functioneren van de reusachtige drijvende traanfabriek, die de „Willem Barendsz" in feite is. Elke dag brengt nieuwe wederwaar digheden, maar altijd wanneer het aan de Oosterkim begint te lichten neemt de uitkijk in het kraaiennest van iedere jager zijn verrekijker ter hand en spiedt hij de wijde omtrek af. Ontdekt hij een school van twintig a veertig stuks, dan kan men er staat op maken, met z.g. vinvissen te doen te hébben. De z.g. blauwvissen leven in een soort gezinsverband, met z'n drieën; pa, moe en een jong van het vorige jaar. Is er een vis in zicht, dan wordt langzaam daarheen koers gezet, terwijl de uitkijk zijn aanwijzingen geeft. Ondermaatse vis mag ook in het Zuidpoolgebied niet worden gevangen: een vinvis moet minstens 55 voet lang zijn en een blauwvis 75 voet. De groot te kan worden geschat aan de breedte van de rug. Ook hier: Nylon- Wanneer alles vlot verloopt, wordt van een afstand van pl.m. 25 meter de eerste harpoen op de prooi afgescho ten. Het harpoenkanon staat op het voorschip van de jager. De lijn, eerst zestig vaam nylonkoord en de rest manilla, loopt uit en dan moet terdege worden opgelet. Zijn er edele delen geraakt, dan sterft de walvis binnen een paar minuten, het dode lichaam wentelt zich een slag om, en dan kan de lijn worden ingepalmd. Is echter de walvis niet goed getroffen, dan gaat het dier op de vlucht. De jager moet er met volle kracht achteraan, om het breken van de lijn te voorko men. Op één van de foto's is een wal vis te zien, die na een vergeefse vlucht de z.g. „killer" (het genadeschot) heeft gehad. De machtige vinnen brengen het water nog in hevige beroering, maar over enkele minuten zal het met deze reus gedaan zijn. De vis wordt langszij gehaald en blijft daar liggen tot één van de bei de „boeiboten" hem komt ophalen. Soms heeft een boeiboot zoveel vissen naar de „Willem Barendsz" te trans porteren, dat de buit niet in één trek kan worden verwerkt. Bij tien tege lijk worden de vissen op sleeptouw genomen. Elke vis, die over is, wordt opgepompt en krijgt een vlag in z'n buik geplant. Zijn beurt komt later. De capaciteit van de „Willem Ba rendsz" is uiteraard ook aan een ma ximum gebonden. Gelijktijdig kunnen twee vissen op het dek worden gebor gen en tien andere aan de ketting. Zijn er meer, dan blijft één van de boeibo ten langszij, ook met een sleep achter zich. De schepen houden een éénmijls vaartje, om te voorkofrien dat de sleeptrossen verward raken. Per et maal (er wordt aan boord van de drij vende traanfabriek dag en nacht door gewerkt) kunnen 20 a 22 normale vis- sen worden verwerkt. De grootste exemplaren die tijdens de laatste ex peditie werden gevangen, waren een blauwvis van 95 voet (bijna dertig me ter) en een vinvis van 82 voet. De wijfjes (of moet het in dit geval „wüven" zijnovertreffen meest al de mannetjes in grootte. Vooral te gen de werptüd zün ze moeilijk te vangen. Verscheidene keren is het voorgekomen dat een drachtig vrouw tje (de walvissen zijn immers zoog dieren) werd gevangen; éénmaal zelfs trof men een ongeboren tweeling aan, „kleintjes" van 24 en 18 voet! In een andere vrouwtjes-walvis vond men een jong van nog slechts één voet lang. Dit diertje (in alle opzichten een wal- vis-in-miniatuur) werd op sterk wa ter gezet en als curiositeit bewaard. In de fabriek. Wanneer een walvis op het dek van de „Willem Barendsz" is getrokken, wordt hij op het z.g. „flensdek" (het öchtëf-deK) öhthoofd èrf vaffèijn "spélk- laag'ohtdaahi Deze spëklaag (in stren ge winters dikwijls 70 cm, ditmaal ge middeld 20 cm. dik) wordt door een flpnser losgehakt en met de winch verwijderd. De kop wordt met de stoomzaag in stukken gezaagd. Al het spek gaat in de kookpotten, waarvan er zes op het flensdek staan. De rest wordt op het „vleesdek" verder be werkt. De ruggegraat wordt blootge- hakt en de borstkas wordt gespleten. Nadat de vin eraf gehaald is, wordt de borstkas opgetakeld om de ribben los te kunnen hakken. Deze worden nog in tweeën gezaagd. Ook hier staan Een paarhonderd jaar gel eden woonden in Den Helder en Huis duinen verscheidene comman deurs van de walvisvaart. Veel is er sindsdien veranderd, maar nog steeds wonen er walvisvaarders in Den Helder, al zijn het dan ook geen „commandeurs". En in onze dagen nemen zij een mo dern-geoutilleerde traanfabriek mee op de reis. Enkele indruk ken, opgedaan tijdens de kort geleden beëindigde expeditie, vindt de lezer in bijgaand artikel. kookpotten, tien in getal, elk ongeveer 11 meter lang en 4 meter breed. In pl.m. vier uur tijd is de inhoud van een afgesloten volle pot gekookt. De traan wordt dan naar de benzinetanks geleid en vandaar naar het eigenlijke reservoir. Het bezinksel onderging de ze reis nog een kraak-proces, waardoor ruim 1300 ton traan extra werd ge wonnen. Dat was op de vorige reis niet het geval. Zodoende was het nu minder vet en glibberig op de dekken dan vorig jaar. Opening van de jacht. De eigenlijke walvisvangst kon pas op 16 December beginnen, na het ein digen van het verboden seizoen. Voor dien werd gedurende vier weken op potvissen gejaagd, dieren van kleiner formaat. De minimum-lengte, die mag worden gevangen, is hier 35 voet. De potvis is de leverancier van de z.g. „spermolie", een grondstof voor de zeepfabricage. Een potvis heeft de eigenaardigheid om na zijn dood met de neus boven water te gaan drijven. Verscheidene werden er gevangen, ook tijdens de walvisjacht. Er werden zelfs vier kookpotten voor de potvissen ge reserveerd. Toch was de potvissen- vangst in dit seizoen niet bevredigend. Het hoofddoel: een rijke productie van walvistraan, werd echter bereikt. De acht Helderse opvarenden van de „Willem Barendsz" kunnen er trots op zijn, dat zü konden medewerken aan het leveren van een belangrüke bijdrage voor de Nederlandse vet- ch .deviezen-pot! SPOORSTRAAT 47 De onderkaak wordt onder 't mes genomen. Zaterdag is de eerste winkel in Oud Den Helder geopend en dat betekent toch wel iets. Het is een groentezaak aan het eind van de Jacob van Heems- kerekstraat en al worden klanten over heel de stad bezocht, het voornaam ste afzetgebied vormt toch wel de omgeving. In dit geval is dit het nieuw gebouwde gedeelte van Oud Den Helder. Want de eerste zeven ge zinnen krijgen volgende week aanzeg ging, dat ze de huizen mogen betrek ken en twee weken daarna zal de rest van deze 28 huizen bewoond wor den. Aan het eind van het jaar hoopt de groenteman alle gezinnen in de nieuwe huizen, die dgn allemaal be woond moeten zijn, te kunnen bedie nen. „Wij werken voor de toekomst, nu is het nog niet druk, maar dat komt wel Zo'n plaats als we nu heb ben, een ruim huis met een prettige winkel krijg je volgend jaar niet meer. Zo'n mooi uitzicht door de gehele straat is ook heel wat waard!" Dat optimistische geluid liet mevr. Bontes horen en ze. voelde zich nu al in haar element. Van jongs af heeft ze in de winkel gestaan en dat was altijd haar lust en haar leven. Hun terugkeer naar Oud Den Helder is de vervulling van een vrome wens. „Vroeger hebben we ook twaalf jaar een fijne groente winkel gehad en het liep opperbest, ik vertrouw, dat het nu nog beter gaat". Daar komt weer een transport Gistermiddag wilde het Engelse zeil jacht ..Dusmarie", dat voor de School boys Sailing Training een tournee door Nederland maakt, komende van Den Oever, de Helderse haven binnen lopen. Dat ging door de sterke stroom r.iet enige moeilijkheden gepaard, wat werd opgemerkt door de opvarenden van 'n vlet van de Rijkswaterstaat. Bii het langszij komen raakte de heer Z„ journalist van de Leeuwarder Courant, die het reisje met de „Dusmarie" mee maakte, met zijn bovenbeen tussen beide scheepjes bekneld. Hij liep'een flinke vleeswond op en werd later naar de ziekenboeg van de Konink lijke Marine overgebracht. Na daar verbonden te zijn kon hij tegen de avond per ambulance-wagen naar zijn woonplaats vertrekken. Het .jacht kreeg ligplaats in de H.W.N.-haven. Gisteren hebben de gehele dag jon gens en meisjes met nummers op hun arm door de stad gereden, de één wat vluger dan de ander, maar allemaal zo secuur en voorzichtig mogelijk. Want overal kon één van de controleposten zijn, die hun fouten rapporteerden ert daardoor hun cijfers minder gunstig maakten. Er was weer verkeersexamen, en 402 jongelui zouden tonen, dat ze niet al leen op papier, zoals op de derde Mei,' maar ook practisch de lessen over vei lig verkeer in zich hadden opgenomen. Bij de school aan de Lorentzstraat werd gestart, elke minuut gingen twee fiet sers in geconcentreerde aandacht er vandoor. Hard rijden mocht niet eens. want dan zouden ze de slachtoffers vóór hen inhalen, en te langzaam gaan kon ook niet. Op elke hoek flink bellen en de arm horizontaal uitsteken. Sommi gen durfden het niet goed. leek het! want ze staken hun arm nauwelijks uit, alleen een paar vingers maar. zodat nimand er iets van zien kon. Die kre gen natuurlijk een aantekening, even als de kinderen die (vooral in de boch ten!) tóch nog rechts passeerden. Langs de route stonden zeven politie-agenten, f'ie met Argusogen de jeugdige exami nandi in de gaten hielden én één ervan zag een jongen biina een aanrijding ma ken. Het was aardig en betrekkelijk eenvoudig werk voor de jeugd, geen overdreven drukte pn straat en geen ingewikkelde routes. Van de Lorentz straat via Sluisdijkstraat en Keizer straat naar de Snoorstraat en dan ver der door de Koningstraat, om de lan taarn op het Koningsplein heen de Pol derweg op. door de Kvugerstraat. Van Galenstraat, Javastraat en" dan de Sn- matrastraat in weer naar de school te rug om hun nummertje af te geven Dan fietsten ze naar huis en de commis sie ging de cijfers bepalen en vergelij ken met de uitslagen van het schrifte lijke deel. We zullen hopen, dat alle jongens en meisjes slagen, misschien heeft het een invloed ten goede op het aantal verkeersovertredingen. Na geruime tjjd niets van onze korfballers te hebben gehoord, kun nen we nu weer van enige activiteit melding maken. In de eerste plaats lopen er 9 korf ballers mee in de optocht van de jaar lijkse Sportdag. Vrijdag 20 Mei 's avonds 7 uur speelt K.V.H. III thuis op het terrein aan de Kemp haanstraat een vriendschappelijke wedstrijd tegen H.C.S.C. I. Dit zijn altijd aardige wedstrijden om te zien. K.V.H. heeft ingeschreven met twee twaalftallen voor de Seriewedstrijden van de „Tovers" op 16 Juni te Zeist. Zoals men ziet, zitten onze korfbal lers niet stil. Echter het gemis van een clubblad wordt nu terdege ge voeld. Geruime tijd is dit blad ver- schenen, doch thans is het tijdelijk gestaakt door gebrek aan een goede schrijfmachine. Misschien is er een stadgenoot, die de korfbalsport een warm hart toedraagt en de KVH-ers uit de nood wil helpen. Ook de training van de speeltuin- kinderen is weer ter nand genomen; na een serieuze training kunnen zij, die er ambitie voor voelen, in de ko mende herfst lid worden van K.V.H. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het secretariaat: Goversstraat 47 of bij de voorzitter^ Anemonenstraat 9. De toeloop van nieuwe leden kan K.V.H. niet te groot zijn! In Musis Sacrum werd een gezellige contactavond gehouden van de Band Nederland—Indonesië, die helaas niet zo bijzonder druk bezocht werd. Nadat de heer De Bie geopend had en met een kort opwekkend woord de aanstaande terugkeer van zoveel jongens had ge memoreerd, deed hij nog enkele mede delingen over Hemelvaartsdag, waarop een twaalftal leden van de Band groe ten kunnen uitspreken voor het pro- grama van de Ned. Strijdkrachten. De avond werd verder opgeluisterd met muziek van de „Palm Beach Sin- gers", 'n zestal jongelui, dat het gita ren eri zang' en een hawaiïangitaar leuke liedjes van de Zuidzee bracht. Evenals de Bandmeisjes, die ook deze keer weer succes hadden met hun zang. De heer Wal zong met z'n soepele tenor- st°m enkele Italiaanse liederen en aria's, die door hun bekende melodieën dubbel tot hun recht kwamen. De heer J. F. Steindel, die met declamatie ook zou medewerken, was verhinderd; mej. Be- dorf verving hem met een korte, maar zeer in de smaak vallende voordracht. De heer U. F. van Veen, hoofd van de Marvo in Den Helder, hield een interes sante causerie over zijn loopbaan als zeeman bij de Koopvaardij en de Ma rine, in vredes- en oorlogstijd. Er werd veel en gul gelachen, hoewel toch ook ernstige ervaringen ter tafel kwamen. Z' maar voor de vuist weg praatte de heer Van Veen meer dan een uur vol en dat od bijzonder prettige en gezellige wijze. Daarom belooft de bijeenkomst van de VVV, die morgenavond in Cen traal wordt gehouden ook iets aparts te worden, want daar zal de heer Van Veen eveneens een causerie houden. De „Prinses. Julianh", het oplei dingsschip voor toekomstige koopvaar- dijofficieren, liep gisteravond tegen zes uur de haven binnen en ging.vanmor gen binnendoor naar de thuishaven Amsterdam. Het schip, vol met „zee- babies", kwam nu van Harlingen. De drie schepen van het loodswe zen, de „Amsterdam", „Regulus" en „Texelstroom", zijn de werf opgegaan yoor enkele reparaties. De „Zeemeeuw" doet alle diensten nu tijdelijk alleen. De „Queen Wilhelmina" gaat het week-end in Harlingen doorbrengen. De mijnenveger „Urk" kwam gis termorgen uit IJmuidcn om een hol- staaf te halen. Voor de uitreiking van bonkaar ten zijn op Vrijdag 20 Mei de familie namen N t.m. PI aan de beurt. Op Woensdag 8 Juni a.s. zal in liet bureau van de Zuiderzeewerken te Den Haag worden aanbesteed het 'oeruwen van een dijksmagazijn e Oostoever (gemeente Den Helder) me bijkomende werken. Het bestek nr. 587 Z.W. ligt na 25 Mei ter inzage op genoemd bureau, Herengracht 2, Den Haag. Op 17 Mei j.L werd te Den Helder een nieuwe vereniging van aquarium houders opgericht, genaamd „De Gup Het tijdelijk secretariaat wordt waar genomen door de heer D. M. Zand, Ruyterstraat 61, die gaarne alle ge wenste inlichtingen verschaft. Zaterdag a.s. wordt tot besluit van de „Blauwe week" een speldjesdag ten bate van de drankbestrijding gehou den. Vanavond wordt in de marine- cantine aan de Buitehhaven een toneelavond gehouden. Opgevoer wordt „Een slapeloze nacht" door het Haags amateurtoneelgezelschap „ADU- DVS". De collecte, die in het kader van de Mei-actie van de Stichting 1940 '45 werd gehouden in beide bioscopen, heeft f 375 opgebracht. Het afdelings bestuur is de directie en het personeel zeer dankbaar voor de betoonde me dewerking. De gasfitter T. G. raakte Dins dagmiddag bij het aanleggen van een gasleiding in de nieuwbouw in Oua Helder door uitstromend gas bedwelmd. Hij werd ter observatie naar het ge meente-ziekenhuis overgebracht, waar uit hij gistermiddag kon worden ont slagen. De regisseur van „De Postillon" verzoekt ons mede te delen, dat de décors, alsmede het meubilair en en kele requisieten, gebruikt bij de drie voorstellingen van „Dokter Bavino' door „De Postillon" waren gehuurd en reeds op 6 Mei j.1. in Casino aan wezig waren. Graag heeft men aan „De Lagedijkers" toestemming ver leend, ervan gebruik te maken tij dens de voorstelling ten bate van de Stichting 1940—'45. De gemeente Wieringerwerf j, op 1 Mei 6110 inwoners. Te Tuiy horn zijn twee eeuwenoude vazen 0n gegraven. De heer M. A. de Groot te Wqrmenhuizen heeft het persoon lijk biljartkampioenschap le y libre in 't-district Schagen verworven In het stedelijk museum" te Alk maar wordt van 22 Mei—4 Juni tentoonstelling gehouden van litho' van Toulouse-Lautrec. De P.v.d/ te Bergen houdt op Hemelvaartsdag een landdag met als sprekers minister Joekes en burgemeester Thomassen van Zaandam. In de raad van Ber- gen komt hedenavond een voorsel aan de orde voor de aankoop van het Dorpshuis, op welk terrein men eer- lang een nieuw raadhuis hoopt te bou wen. Koopprijs f 22.000. De voorma lige directeur van het Arbeidsbureau te Alkmaar is veroordeeld tot vier jaar met aftrek; de eis was 15 jaar. q politieelftal van Alkmaar is gepromo- veerd naar de eerste klasse van de politie-voetbalbond. -f Te Hoorn is de burgemeester met de politieke partijen overeengekomen, dat er voor de raadsverkiezing nje( zal worden „gekalkt" en geen blijet- ten worden geplakt buiten de gewone aanplakborden, die met vijf stuks wor den vermeerderd. In de gemeente raad van Hoogwoud werd geklaagd over de ernstige verontreiniging dei- sloten door het afvoerwater van de zuivelfabriek „Aurora", hetgeen ge- vaar voor de volksgezondheid oplevert. Het Enkhuizer Accordeon Orkest zal binnenkort een concert voor de VARA geven. V' In Beverwijk zal' de Floraliavereni- ging 1352 planten aan schoolkinderen uitreiken. De Melksuikerfabriek te Uitgeest stak de vlag uit omdat de campagne voor de export weer is be gonnen. Koog a. d. Zaan is de meest on kerkelijke gemeente van ons land. Het percentage onkerkelijken is daar 53.5 procent. O f 1250 boete zal de direc teur van de bioscoop te Wormerveer moeten betalen, omdat hij op ieder kaartje f 0.10 voor plaatsbespreking legde. De gemeenteraad van Edam besloot met drie stemmen tegen, dat 's Zondags vóór 11 uur in de café's geen sterke drank mag worden getapt, R. S. STOKVIS ZONEN NV. Het is de gewoonte van de Engelse elftallen om na het beëindigen van het voetbalseizoen naar het vaste land te gaan, om daar enige wedstrijden te snel en Verheugend is het daarom dat HRC door middel van de vereniging van le klassers uit Leeuwarden een uitnodiging kreeg om evenals zij als tegenstander te fungeren van de En gelse amateurclub Norfolk. Norfolk komt op Woensdag 25 Mei in ons land en speelt op Donderdag 25 Mei tegen HRC haar eerste wedstrijd. Op 28 Mei woidt tegen GVAV in Gronn-ngen ge speeld en twee dagen later tegen een elftal, samengesteld uit de drie eerste klasse clubs van Leeuwarden. HRC is dus de enige derde klasser die tegen de Engelsen uitkomt, een club die even sterk geacht wordt als een sterke Hollandse le klasser. Wij weten, dat het voor HRC moeilijk zal worden om zich tegen deze club 1e kunnen handhaven. Daarnaast zal het financiële offer ook niet gering zijn. En juist om deze feiten moeten wij het initiatief van HRC op hoge prijs stellen. Wij komen weer in de gele genheid het „betere" voetbal te aan schouwen en al zal HRC haar uiterste best doen om deze strijd tot een goed einde te brengen, de uitslag doet er in feite maar weinig toe. De wedstrijd vangt aan om 6.30 uur op Hemel vaartsdag, terwijl 't Stedelijk Muziek korns wederom haar medewerking heeft toegezegd. De zo langzamerhand in onze stad bekende ceremonie zal dus niet achterwege blijven. De prij zen zijn ongewijzigd. Het elftal van HRC zullen wij nog publiceren. muM m PAARSMERK De heer Van der Linde, official van de KNVB, verzoekt ons, de besturen v<;n erkende voetbalverenigingen en leden van deze verenigingen er op te wijzen, dat het verboden is deel te nemen aan ongeorganiseerd bedrijfs voetbal. Overtredingen van deze bondsbepalingen zullen worden ge straft met schorsingen van 1 jaar. Onder ongeorganiseerd bedrijfsvoet bal moet worden verstaan, georgani seerd bedrijfsvoetbal buiten het ver- tand van de KNVB, tussen elftallen van verschillende diensten of bedrij ven. Georganiseerd bedrijfsvoetbal, uit sluitend tussen elftallen van één be drijf, (zoals de Rijkswerf) is toege staan. Het ligt in het voornemen van onze plaatselijke KNVB-vertegenwoordiger. op de naleving van dit voorschrift scherp toe te zien. R.K. MIDDENSTANDSBOND BESTAAT DERTIG JAAR I ei gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Ned. R.K. Midden standsbond, afdeling Den Helder, wordt a.s. Zondag 22 Mei des middags van 3-4 uur een receptie gehouden in Casino. ZONDAGAVOND. Zoals U weet, heeft de Helder se Sportraad het voornemen op Hemelvaartsdag haar jaarlijkse Sportdag te houden, waaraan de vijf-en-dertig aangesloten ver enigingen zullen deelnemen. On der meer zullen die dag onze beste jeugdige voetballers aan treden tegen de fine fleur van Alkmaar. Een en ander in het kader van het uitgebreide sport- contact, dat wij dit jaar met de Kaasstad zullen onderhouden. Teneinde te kunnen vaststellen, wie de eer zullen genieten Nieu- wediep op Hemelvaartsdag te mogen vertegenwoordigen, heb ben de jeugdleiders van onze plaatselijke voetbalclubs een aantal spelers opgeroepen, die vanavond op het Geel Wit-ter- rein een proefwedstrijd zullen spelen. We wisten wel, dat de jongens 't fijn zouden vinden te worden aangezocht voor deze wedstrijd. We wisten niet, dat ze 't zo fijn vonden. Daar was een ijver, een toewijding en een enthousiasme dat weldadig aandeed. Daar werd de gehele wedstrijd geen kik ge geven en de jeugdleiders van de vijf voetbalclubs waren er een voudig stil van, dat dit hun jon gens waren. Meer nog dan het fijne par tijtje dat wij zagen, waren we verheugd met eigen ogen te kunnen vaststellen het peil waar op de sportiviteit van onze jeugd zich bevindt. Het was alles zeer bemoedi gend en verheugend. Na afloop stelde het bestuur xan H.R.C. de bestuurskamer beschikbaar voor de commissie, die de moeilijke taak had de besten uit te zoeken. Ook daar, waar toch ieder gaarne pleit voor zijn jongens, heerste die gezon de opvatting, die onze sport recht geeft op aanzien en erkenning. Reeds tijdens de voorbereiding van de waarschijnlijk zeer inte ressante ontmoeting Den Nel derAlkmaar kan in ruime mate winst geconstateerd worden. Hopen we van harte, dat bet 't Bestuur van de Helderse Sport raad moge gelukken in die rich ting succes te blijven boeken. TOEAN TIK-TIK.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2