De tijd van de toverlantaarn is voorbij r» "J5S5J5 rs SS» rjss^sr'Sïsatï"- "»u" Russen houden een slag om de arm K. L. M. in nieuw hoofdkantoor Prinses Elizabeth betrekt Londens modernst ingerichte woning Herdenking eerste vredesconfer@n#@ 18 Mei 1949: Een mene tekel Handel en industrie interesseren zich voor ..levende" reclame de Een vrij kostbare geschiedenis Wie zal het eerste binnen zijn? fnetmaêe Tsjiang Kai Sjek in Sjanghai Sportprogramma voor Zondag De nieuwste snufjes in Clarence House Een lange weg naar de vrede DONDERDAG 19 MEI 1949. DE XIJD VAN DE TOVERLANTAARN is voorbü en zün gewend U beweegbare beelden, die zoveel duidelijker en expressiever naar nen brengen wat wij de toeschouwers willen tonen. beweegbare beelden, die zoveel duidelijker n brengen wat wij de toeschouwers willen t Duizenden films hebben hun weg over de u. aan de voren kun- een deel van zijn productie vertoond en daarmede bewezen, dat de korte reclamefilm die thans nog in haar kinderschoenen staat een grote toekomst tegemoet gaat. Allereerst was daar b.v. de poppen- film „The big four". Men ziet de bui gende poppenportier bij het voorrijden der auto's, men hoort aan de gespeel de volksliederen van welke nationali teit de politieke figuren zijn, die uit de wagens stappen en de breede stoep van het enorme gebouw betreden. Men ziet daar in de hall de fotografen, de filmoperateurs en de journalisten in actie, allen in gespannen verwach ting van wat er achter de dichte deu ren van de grote conferentiezaal wordt besloten. Een livreibediende rijdt op een sierlijk wagentje diverse drink bare attracties binnen en plotseling komt er leven en beweging in alle wachtenden omdat het gerucht gaat, dat men het daarbinnen eens is ge worden. Het nieuws verspreidt zich vliegensvlug over de wereld, snelper sen draaien extra edities. The big four hebben uitspraak gedaan, zij zijn het eens geworden: Van Nelle's koffie en thee is de beste. Het is een filmpje van 100 meter, dat een tijd van 3 y, minuut voor weer gave eist, maar men moet niet vragen welke moeite en zorg het gekost heeft om deze luttele minuten tot een voor het product onvergetelijke reclame te maken. Allerlei producten en bedrijven. JO ZAGEN WIJ allerlei producten en bedrijven. „Geheime wapens voor de huisvrouw (B.K. Emaille), „De Muzikale-.apotheek", De blijde ge- beürtenis", „Een nieuwe ster" en „Het gebeurde in de dierentuin" (reclame filmpjes voor Philips radio, rijwiel lantaarns of scheerapparaten) Daarnaast is er de technicolor film, voor welker kleurafwerking men nog afhankelijk van het buitenland is. Maar dat betreft alleen nog maar de kleuren, want de film zelf met haar schaduw- en lichteffecten, met haar „levende" poppen, met haar spannen de dialogen worden in Joop Geesinks studio's vervaardigd. Wie zag nog niet de aardige films van Honing's artike len, waarin zowel het bedrijf als de daarin vervaardigde artikelen op geestige wijze ter kennis van het bios cooppubliek worden gebracht. Hoe be- MET IS NIET GEMAKKELIJK en bovendien vrij kostbaar om recla mefilms te maken. In de studio's aan de Duivendrecht- sche Kade te Amsterdam heeft Joop Geesinks film, productie „Dollywood" de oplossing gezocht door het gebruik van poppen. Deze poppenfilms worden in alle bioscooptheaters als voorfilm pjes vertoond en hebben reeds in bre de kringen van handel en industrie de aandacht getrokken. Het succes is natuurlijk van verw schillende factoren afhankelijk. Aller eerst moet men over een zeer grote verzameling poppen beschikken, die de meest verschillende typen uitbeel den en expressieve maskers moeten hebben. Wie weet hoeveel plaatjes een tekenfilm voor een opname van lut tele minuten nodig heeft, kan zich enigszins indenken met welk een ein deloos geduld armen, benen, lichaams houding en gelaatsexpressie voor op namen tot in onderdelen van seconden verplaatst en veranderd moeten wor den om in het filmbeeld de indruk van normale bewegende figuren te kunnen krijgen. Dat alles eist een zeer grote mate van geduld en de uiterste nauwkeu righeid om de indruk van een vlot lo pend filmbeeld ih geen enkele wijze té verstoren. Regisseur: man van veelzijdig talent. j7JR. IS MEER. Er is de entourage, het décor, er is en hier komt de ver beeldingskracht van de regisseur naar voren de noodzaak om machines een min of meer menselijke vorm te geven waardoor b.v. aan een hijskraan niet een verzamelbak maar een men senhand in de graankorrels grijpt, of dozen op een Jacobsladder niet door een machinale hefboom maar door aan stangen bevestigde handen op een lopendeband gezet worden. Wie dergelijke films wil maken moet een scheppende kunstenaar met grote tantasie zijn, oog hebben voor ver houdingen en afstanden, een juiste keuze uit poppen en maskers kunnen doen, de tekening van het décor en de lichteffecten beheersen, kijk heb ben op humoristische fragmenten en last not least het bedrijf of het pro duct waarvoor de film gemaakt wordt zo plotseling en op zo verrassende wijze naar voren brengen, dat men dit van alles wat men gezien heeft het langst in gedachten houdt. Een demonstratie te Alkmaar. T)E HEER GEESINK heeft in het Vic toria Theater te Alkmaar voor een belangstellend groepje toeschouwers wonderenswaardig zijn niet de techni color filpis van „De drie musketiers" (Philips radio) en „Een bezoek aan Bols", dat geen nadere verklaring no dig heeft. Het fabriceren van deze films is nog een kostbare geschiedenis, maar als men bedenkt hoeveel mil- lioenen mensen dus in welk een brede kring en op welke doeltreffen de wijze deze reclame verspreid wordt, zal men begrijpen, dat diverse bekende ondernemingen daarvoor gro te belangstelling hebben. Vele van deze films o.a. de Phi- lipsopnamen worden met teksten in diverse talen ook in het buitenland gedraaid. Toekomstmogelijkheden. yHANS zijn dit .alle nog films van 35 m.m. breedte, maar het ligt in de bedoeling ze ook op 16 m.m.-band te vervaardigen, zodat ze in vergader zalen en desnoods in huiskamers ge draaid kunnen worden. Binnenkort zal men tot een combi natie van poppen- en tekenfilms kun nen komen door een samengaan met Marten Toonder's ateliers waar teken films warden vervaardigd. Deze combinatie schept tal van nieuwe mogelijkheden en verwacht wordt, dat Joop Geesinks filmproduc tie, die voor ons land en voor geheel West-Europa nog een zeldzaam en markant bedryf is, zich op verrassen de wijze zal ontplooien. In haar prille jeugd heeft de film alleen de belangstelling van kermis bezoekers gehad en heeft niemand voorzien welke enorme vlucht ze zou nemen. Nu staat de reclamefilm nog in haar kinderschoenen, maar de belangstel ling voor het bewegende reclamebeeld groeit, de productie gaat met sprongen vooruit en zij zal in de toekomst voor handel en industrie van zeer grote be tekenis worden. Luchtopname van het nieuwe sta tionsgebouw op de Amsterdamse Luchthaven Schiphol, dat Dinsdag door Z.Exc. de Minister van Ver keer ,en Waterstaat, Mr. D. G. W. Spitzen, officieel in gebruik zal worden gesteld. Wegverkeer van Berlijn (Van onze Knagse redacteur) De K.L.M. heeft zün mannetjes, die tot dusver in een groot aantal panden, over Den Haag verspreid zaten, bij el kaar geikrege Op 24 Mei zal namelijk het nieuwe gedeelte van het grote K.L.M.-kantoor bü de Witte Brug offi cieel iri gebruik genomen worden, waardoor het gehele administratieve personeel op deze plaats geconcentreerd kan worden.' Alleen het Passage-kan toor op de Hofweg en het afrüstation op de. Kalvermarkt blijven bestaan. De K.L.M. is een imposant gebouw, gelegen aan de Raamweg tussen Den Haag en Scheveningen en reeds van zeer ver zichtbaar, rijk geworden. Het heeft een nuttige kantoorruimte van 10.000 m2, benevens nog 3000 m2 voor een aantal hulpdiensten en biedt plaats aan 1800 employé's. De K.L.M. vestigde zijn hoofdkantoor in 1919 in Den Haag in een klein pand op de Heerengracht; in 1924 ging men over naar de Hofweg, waar geleidelijk de ene verdieping na de andere in ge bruik genomen werd; in 1936 rijpte het plan voor een groot Hoofdkantoor en in 1938 besloot men een eerste vleugel daarvan aan de Raamweg te bouwen. Op 13 Januari 1939 begon men aan het werk. Tijdens de oorlogsdagen in Mei 1940 vorderde het Rijk het nog niet geheel voltooide gebouw op, aanvanke lijk voor de internering van politieke gevangenen, later voor de huisvesting van het ministerie van Sociale Zaken. In 1943 legde de Duitse bezetter be slag op het grote gebouw met het doel het af te breken. Het is zover evenwel gelukkig nooit gekomen. Na de bevrij ding namen de Canadezen er hun in trek in en eindelijk, in 1946 kreeg de K.L.M. er weer de beschikkking over. Op 1 April 1946 kon zij het gebouw in gebruik nemen. Met het oog op de te verwachten personeelsaanwas maakte men reeds in de tweede helft van 1945 plannen voor do bouw van een tweede, derde en vier de vleugel. Aangezien de bouwgrond iu een landelijke omgeving ligt en men niet hoger mocht bouwen dan 21 me ter, moest men het in de lengte en in de breedte zoeken. Op 11 Maart 1946 begon men met de bouw van de drie nieuwe vleugels, waarvan er één met een waterpoort over de Kwekerijvaart heen gebouwd is. Thans is het Hoofd gebouw, waarin voldoende reserve ruimte aanwezig is, gereed. Alle snuf jes der moderne techniek zijn erin ver-A wérkt. r(/ f nog niet vrij Nog steeds, nu zes dagen na de op heffing van de blokkade van Berlün, verhinderen de Sowjets, naar verluidt, vrijwel alle goederenverkeer over de weg en per rail van Berlijn naar West- Duitsland, en wel door vertoon van een bepaalde vergunning te eisen. Slechts een vrachtauto met schroot zou tot nog toe, en dan nog per abuis, zijn doorgelaten. Naar verluidt eisen de Sowjets ver toon van een vergunning volgens order van de Sowjetrussische militaire auto riteiten van 1 Januari 1948. Deze order zou volgens de Sowjets niet vallen on der de maatregelen, welke moesten worden opgeheven, daterend namelijk van Maart 1948. Wanneer de Sowjets om de juiste pas wordt gevraagd krijgt men ten antwoord, dat de procedure voor het uitgeven daarvan nog niet is vastgesteld. Volgens waarnemers wil len de Sowjets een slag om de arm houden tot de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken, wel ke Maandag aanstaande te Parijs be gint. Een 150-tal vrachtwagens met goe deren voor Berlijn zijn Dinsdagavond door de Sowjet-Russische autoriteiten bij Helmstedt aangehouden. In een bericht uit Hongkong zegt de „Christian Science Monitor", dat ge neralissimus Tsjiang Kai Sjek zich in het geheim in Sjanhai bevindt, blijk baar als opperbevelhebber van de na tionalistische legers. Hij is daar on danks de berichten, dat hij naar Amoy is gegaan, aldus het blad. De Sowjets zeiden, dat de vervoer- licenties, die door de westelijke auto riteiten waren uitgegeven, door de Sowjets gecontrasigneerd moesten zijn. Tevens weigeren zij geschenkzen dingen voedselpaketten voor Berlijn, die op andere wijze dan per trein ver voerd worden, door te laten. Een Britse woordvoerder noemde de houding van de Sowjets een schending van de overeenkomst van New York tot opheffing van de blokkade, ,daar voor Maart 1948 geen dergelijke bepa ling van kracht was. Om het kampioenschap van Neder land: HeerenveenVSV, NO AD SVV, BW—AGOVV. Promotie tweede klasse, district III: NECGelria, Be QuickLabor. Promotie derde klasse. Hilversum Zilvermeeuwen, IVVZaandijk, Vel- sen—Hollandiaan. Scheveningen— TYBB. Promotie vierde klasse: OFCPur- mersteijn, DRCDTS. Bekerwedstrijden, derde ronde: Slik kerveerAlphen, WFCVolendam, KFC—Neptunus, Ajax—Emma, F'noord Zeeburgia, DWS—CVV, HVC—SCE, GVAVQuick N.j Enschedese Boys PEC, Heracles—Be Quick Gr., Germa- nicusVelocitas, Sittardse BoysRK TVV, MVVBaardwijk, NACHelmon- dia, NSV—Willem II, Standaard- Sportclub Emma. MINIATUUR VLIEGTUIGEN IN AJAX—STADION. Engels oorlogsvliegers zullen Zater dagmiddag in het Ajax stadion te Am sterdam ten bate van de Stichting 19401945 een demonstratie geven met miniatuur vliegtuigen, waarvan enkele radiografisch bestuurd worden. (Van onze correspondent te Londen) 'EN NIEUWE bezienswaardigheid naar de eetzalen, heeft zij haar klein dochter aangeraden haar keuken lood recht onder de eetzaal te doen bou wen, zodat het eten via een speciale etenslift de kortst mogelijke weg af legt. De liftkoker is electrisch verwarmd. drukknoppen openglijdende deuren af beth's keuken is ongetwijfeld de mo- St. James Park. De lichtgele muren tot een volledige bioscoopinstallatie dernste in het hele land. De vloer en zijn gedecoreerd met dieren- en toe. Het hele huis is er op ingericht om de muren zijn geheel geel betegeld en sprookjesfiguren. het leven zo gemakkelijk mogelijk te mt blauwe tegelranden afgezet. Ook Admiraal Mountbatten, de oom van maken. Bijna ieder lid der Koninklijke alle potten en pannen zijn kanariegeel Prins Philip, heeft zijn stempel ge- familie heeft hier nuttige ideeën toe en alle planken zijn met glasplaten drukt op de vertrekken van zijn neef. zamelplaats van alle nieuwste vindin gen geworden, van door electrische nu toegevoegd aan het vaste pro- bijgedragen. De oude Queen Mary bij- bedekt. De hele batterij kookinstalla- Philips kleedkamer bijv. is geheel nma Hat elke toerist in Londen j„ gramma, dat elke toerist in Londen afwerkt. Het is Clarence House, de nu büna gereed zünde officiële Londense woning van prinses Elizabeth en prins Philip. Het, ligt op een paar honderd meter afstand van Buckingham Palace, aan de linkerkant van de brede, scha- duwrüke Pall Mali. Het zojuist witge schilderde nieuwe huis van het prinse- lijk paar staat daar in opvallend con trast naast het sombere eeuwenoude St. James Palace, het fortachtige verblijf der vroegere prinsen van Wales. Hoewel Clarence House reeds 125 leden werd gebouwd voor William IV en de massieve bouwstijl uiterlijk ge heel in deze historische omgeving past. verraden de televisie-masten op het dak reeds de metomorphose die bin nen in heeft plaats gehad en die het tot het modernst uitgeruste huis in Engeland heeft omgetoverd. Ruim een jaar lang is men nu bezig geweest om het in de oorlog zwaar be schadigde huis geheel te repareren, om te bouwen en te moderniseren. Met de goedkeuring van het parlement werd hier destijds 50.000 pond (een half mil- .Jioen galden) voor beschikbaar ge- echtgenoot voorbeeld, heeft speciaal op keuken- ties is electrisch. De ijskast heeft de ontworpen in de stijl van een officiers- gebied haar invloed doen gelden. Ge- afmetingen van een kleine kamer en is hut op een Engels oorlogsschip. De dachtig aan de onpractische inrichting groot genoeg om in te walsen. Hij kan decoraties zijn uitgevoerd door dezelf- .n Buckingham Palace, waar het per- 10 kilo ijs tegelijk produceren. Er zijn de firma die de schepen Queen Mary roneel enige honderden meters door de speciale afdelingen in voor wild, vis, en Queen Elizabeth heeft ingericht, gangen moet wandelen van de keukens greenten en bevroren fruit. Het hele De apartementen van Prinses Eliza beth liggen eveneens crp de tweede verdieping. De gehele eerste verdieping is hoofdzakelijk bestemd voor de officiële functies van het prinselijk paar. De grote ontvangkamers zijn overwegend in ivoorkleur gedecoreerd en hebben de nieuwste ingebouwde plafondver lichting. Zoals overal in Clarence House, kamen ook hier Je vele huwe lijkscadeau bijzonder tot hun recht. Voor informele cocktailpartijen is er voorts een minder officiële, gezellig ingerichte ontvangkamer. Op de benedenverdieping is er o.a. de grote, door Prins Philip ingerichte bibliotheek, met beige tapijten, barn stenen lichtschalen en zware leren clubfauteuils. Ook de bioscoop, die in het sousterrain gelegen is, is geheel zijn eigen ontwerp. Het is een com plete kleine luxe cinema, met een paar dozijn rijen opklapstoelen, een pro jectiedoek van normale grootte en een toneel. De perfecte geluidsinstallatie en verdere technische uitrusting zijn jMmEiiikseeschenken van de Britse (Van onze parlementaire redacteur). £JEEN VREEMDELING ZAL Den Haag bezoeken zonder het Vredespaleis te gaan bekijken, het fraaie gebouw aan het begin van de Oude Scheveningse- weg. Het herinnert aan de eerste optimistische pogingen der mogendheden om door onderling overleg de oorlog uit te bannen en de vrede te verzekeren. Het staat er als een ironisch symbool van het aanvankelijke, vruchteloze getob der diplomaten om een internationale rechtsorde te vestigen én door arbitrage in geschillen tussen de naties gewapende conflicten te voorkomen. Het herinnert ons ook aan de eerste Vredesconferentie, die op 18 Mei 1899 dus dezer dagen juist een halve eeuw geleden geopend werd en tot 29 Juli duurde. Deze gebeurtenis is op 18 Mei in een plechtige bijeenkomst in de Rid derzaal in Den Haag herdacht. gres op 18 Mei waren vertegenwoor digd Belgie, Bulgarije, China, Dene marken, Duitsland, Frankrijk, Grie kenland, Groot-Brittannie, Italië, Ja pan, Luxemburg, Mexico, Montenegro, Nederland, Oostenrijk, Hongarije, Per- zie, Portugal, Roemenie, Rusland, Ser- vie, Siam, Spanje, Turkije, de Ver enigde Staten van Amerika, Zweden, Noorwegen en Zwitserland. Het initia tief tot de bijeenkomst moge dan uit een niet geheel onverdachte bron ge sproten zijn; er moge me't laatdun kendheid over gesproken zijn; er mo ge weinig bereikt zijn voor de werke lijke toenadering der volkeren, ach teraf dient te worden erkend, dat op volkenrechtelijk gebied nuttig werk is verricht en dat dit eerste begin nodig was om de gedachte aan internationa le samenwerking en arbitrage te doen postvatten. Ontwapening het doel QPVALLEND WAS, dat het hoofd doel van het Congres niet was wat de naam doet vermoeden naar wegen te zoeken, die de vrede in de toekomst zouden verzekeren, maar tot overeenstemming te komen op het punt der ontwapening. En dit streven zelfs is niet met succes bekroond. Het enige resultaat was, dat men een ver gelijk trof over de reglementering van de oorlog, behoudens dan het eerste verdrag, dat op 29 Juli werd onder tekend: het verdrag over de vreed zame beslechting van internationale geschillen, dat ons land goedkeurde bij de Wet van 9 April 1900. Hieruit is voortgevloeid de instel ling van het Permanente Hof van Ar bitrage daarna geheten Permanent Hof van Internationale Justitie en tegenwoordig: Internationaal Hof van Justitie dat later zijn zetel kreeg in het in 1913, een jaar vóór het begin van de eerste wereldoorlog.... ge- leedgekomen Vredespaleis. De overige op 29 Juli 1899 geteken de verdragen en verklaringen waren: Verdrag betreffende de wetten en ge bruiken van de oorlog te land; Ver drag betreffende de toepassing op de zee-oorlog van de beginselen van de Conventie van Genève van 22 Augus tus 1864; Verklaring houdende verbc' van het werpen van projectielen of ontplofbare stoffen uit ballons of op dergelijke nieuwe wijzen....; Verkla ring houdende verbod van bezigine van projectielen met het enige doel verstikkende of vergiftige gassen te verspr.eiden en Verklaring houdende verbod tot beziging van kogels, die zich in het menselijk lichaam gemak kelijk uitzetten of vervormen, zoal- k.ogels. met harde mantel, waarvan de mantel niet geheel de kern dekt of van inkervingen voorzien is. Wantrouwen alom Reeds vóór het bijeenkomen van hé' eerste Vredescongres en ook tijdens ar zitting werd de betekenis van de ver gadering niet hoog aangeslagen; hei wantrouwen in de bereikte resultaten nam nog toe, toen enkele maanden nr cie sluiting het Permanente Hof ziek onbevoegd verklaarde tot bemiddelir- in hét conflict, dat tussen Engeland en de Boerenrepublieken van Zuid Afrika gerezen was. Van 15 Juni tot 18 October 1907 kwam de tweede Vredesco"ferent' samen. Er zijn later meer pogingen geweest om toenadering tussen de vol keren te brengen. Zij hebben nieuwe oorlogen niet kunnen voorkomen mensheid gaat een lange en mociiii' weg naar de wereld, waarin b-t rtecc vrede zal zün, maar dat zal haar er niet van mogen weerhouden door t- zetten. Een herdenking van de eors' Vredesconferentie op 18 Mei heef haar aan haar plicht herinnerd. QP HET EIND VAN DE vorige eeuw stond de vredesbeweging nog in haar kinderschoenen. Het publiek wantrouwde de betuigingen van paci fistische gezindheid der vorsten en di plomaten. Het geloofde niet in de mo gelijkheid van vreedzame beslechting van geschillen. En het wantrouwde in elk geval Czaar Nicolaas II van Rusland, die het initiatief voor de eer ste vredesconferentie nam. Vandaar ook, dat het weinig belangstelling toonde voor de vertegenwoordigers van de 27 staten, die naar het Huis Ten Bosch, het verblijf van de pas gekroonde, jonge Koningin Wilhelmi- na, in Den Haag kwamen om er een aantal resoluties op te stellen. Vooral de socialisten uit die dagen stonden afwijzend tegenover de con ferentie en de militairisten, vooral de Duitse, overlaadden de deelnemers met hoon. De socialisten zagen in deze „comedie der diplomaten" een be lachelijke vertoning van schijnheilige vriendschap van mensen, die achter de rug een revolver verborgen hielden. Anderen voelden geen behoefte aan een gezamenlijke bestrijding van het oorlogsgevaar, omdat zij in een frisse, vrolijke oorlog de voorwaarde zagen van de vooruitgang der „beschaving". Aan Nederland werd opgedragen het eerste Vredescongres te organise ren. Schoorvoetend is daaraan vol daan. Ook in regerings- en parlemen taire kringen was men van scepsis vervuld. Bij de opening van het Con- geval kostte 2000 pond 20.000) en was een der nuttigste huwelijksge schenken. De baby-suite van Prins Charles is ingericht onder het speciale toezicht bovendien nog van Koningin Elizabeth en ligt op de Prinses Eliza- tweede verdieping met het uitzicht op

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3