Jaarvergadering (L l v. Marinepersoneel Bij 't veertigjarig jubileum der H.F.C. „Helder" Schipper Luiting als eerste door de finish, maar Opening van zwemseizoen 1949 Vluchtige flitsen uit vier decennia van bloei 'n Slapeloze Nacht Werkzaamheden aan de haven de week: R. P. DE BOER Portret van Voortvluchtige muts kost zeilpunten! Het water lokt! Er wordt gebouwd! Gymnastiekuitvoering W.G.W. 1 Juni a.s. is het 40 jaar geleden dat de v.v. Helder werd opgericht. De oud ste voetbalvereniging in onze stad en wanneer wU de gegevens van deze periode eens nalezen blijkt wel dat de ze vereniging ondanks teleurstellingen steeds gezond en sterk is geweest. 1 Juni 1909. De officiële datum van oprichting is 1 Juni 1909, maar toch willen wij nog even iets vertellen van de periode aan deze datum voorafgaand. Wij lezen in de gegevens, die ons ter hand wer den gesteld door een der mede-oprich ters de heer Dito, dat „Hard-gaat-ie' In 1910 werd gespeeld tegen Nieuwe Niedorp en Texel. Eerst in Maart 1913 werd er regelmatig gespeeld toen het actieve bestuur, bestaande uit de he ren Dorlijn, Goes en Reijnders. er in ge slaagd was het veld aan de Strowe;. te huren van de melkhandclaar Blom De entree was 10 cent en achtereenvol gens werd gespeeld tegen HBS. Adel borsten, Hollandia enz. De voetbalsport trok de aandacht en we lezen zelfs na men van verslaggevers van onze cou rant, nl.. W. van Schijen, C. van Schij- en en gebr. Flens. In het seizoen 19131914 werd het kampioenschap behaald van de NHVB. De spelers Taylor, Bak en Groote wer den gekozen voor het Noord-Hollands de club van Dorlijn, in 1905 tegen Hol- j f Junj wer(J vriendschap_ landia uit Hoorn 22 speelde. In 1904 behaalde HBS het kampioenschap met spelers onder de 20 jaar. Dat zijn dus al twee clubs. De competitie in 1904. 2e klasse, was als volgt Adelborsten, Ajax, Blauw Wit, AFC, Alcmaria, EDO, Haarlem, UVV, VOC en Victoria. In 1906 huurde HBS het Ankerpark- veld van de heer Steenbergen, nadat door burgemeester Steijn een veld was geweigerd. In 1907 huurden de geza menlijke clubs een veld van de heer Stroomer aan de Polderweg. In 1909 konden de clubs Leonidas en Hard-Gaat-Ie zich niet meer handha ven. Acht jaar hadden zij het volge houden, maar toen was de geest ge weken en werd besloten een vergade- ring te beleggen in café de Pool aan de Kanaalweg. Willem van Kalken van Leonidas was de bemiddelaar. Ter vergadering waren van iedere club 4 leden aanwezig. Enkele andere spelers sloten zich aan bij de fusie, zodat op 1 Juni 1909 de volgende personen de nieuwe vereniging vertegenwoordig den: W. van Kalken, C. Dito, J. Dor lijn, J. Boelsums, Polling, Reynders, gebr. vd Poll, Taylor, Bak. Koorn, Ra- pati en vd Wal. Dit was de v.v. HFC „Helder". Op Vrijdag 29 Augustus werd gespeeld tegen HBS op de Buitenha ven, ter gelegenheid van de V. V. feesten onder leiding van tandarts Feenders. Medewerking verleende het muziekkorps Winnubst onder leiding van Jb. ter Hall.. Scheidsrechter was de heer Rauch. HBS werd verslagen. We zijn zo langzamerhand in de loop er jaren, vooral tijdens de oorlog, verscheidene markante ma rinegebouwen kwijtgeraakt. De Buitenhaven is daardoor voor ons Nieuwediepers wel een beetje van aspect veranderd 't Was zo gezellig en genoeglijk met dat nie Wacht schip en de bedrijvige Marine ka zerne, met z'n jaarlijkse bevolking van achthonderd zeemiliciens. Waar zijn de dagen, dat we als jongen een wortel kregen van de bottelier in 't Peperhuis? Schone dagen van jolijt op de vlotten tus sen de steiger en de pantserschepen „Piet Hein" en „Kortenaer". Geluk kig is daar tussen Havenplein en Ankerpark één belangrijk manne- centrum uit de brand gered. De Marine-cantine. Vanavond dan op vriendelijke invitatie van de O.S. en O.-ofjicier Van Veen, naar de cantine. De can tine, die voor de manne man on eindig veel betekent. In de cantine bracht hij zijn eer ste vrije uren door met de jongens van 't zelfde jaar. Op de dansavon den in de cantine ontmoette Jan maat veelal dat aardigste meiske, waar ie mee trouwde. Ouder ge worden ontmoette je daar weer na jaren, oüë vrienden en vriendinnen. Vanavond zitten we dan weer in de stampvolle zaal en gaan al die herinneringen door je geest. Ook hier is veel veranderd. Vroeger maakte men een leuke avond onder elkaar. Tegenwoordig is dit alles goed georganiseerd on dergebracht, onder de dienst voor ontwikkeling en ontspanning. Mijn heer Van Veen heeft een fijne smaak en daarvan profiteren we ook weer vanavond. Uitgenodigd is de Haagse toneel vereniging A.D.O.D.V.S., die het blijspel „Een slapeloze Nacht" zal opvoeren. Een aardig stuk, dat een juiste uitbeelding geeft van de geest van deze tijd en dat ons feitelijk alle maal een beetje in de spiegel laat kijken. We erkennen dat 't waar is, dat we tegenwoordig ontzettend veel weg zijn, 's avonds. Vergade ringen, clubavonden, bioscoop, kort om U kent dat wel. Waar is nog te vinden die war me, intieme, gezellige sfeer van de huiskamer. We zitten feitelijk alle maal een beetje met dit levenspro bleem. Eerst kwam de radio, als een brutale vreemde indringer en later een overvloed van ontspanning. Dit alles wordt ons vanavond door dl* keurploegje uit Den Haag, op uit stekende wijze voor ogen gehou den. Er was al braaf door ons ge lachen, maar mijnheer Van Veen zou niet mijnheer Van Veen zijn, als ie in z'n dankwoord niet een geestig „bon mot" verwerkte. OS. en O., gelukwenst met deze prach tige avond en de hartelijke dank van TOEAN TIK-TIK. pelijk gespeeld tegen Haarlem en met 41 verloren. Er waren 2000 bezoe kers. Het veld aan de Bolweg. Door de heren Joh. Bakker en W. Biersteker van de V. V. V. was inmid dels veel werk verricht voor een nieuw veld. dat nog vrij 'onverwacht haar be slissing kreeg. Het was het veld aan de Bolweg, het terrein waarnu de nieuwe school staat bij de Middenweg HBS kreeg dit veld in huur, dat werd geopend met een wedstrijd Alcmaria UW. De oorlog bracht stilstand in het ont wikkelingsproces, hoewel er juist in die periode ontzettend veel werd ge speeld tegen militaire elftallen. Door dat HBS in het seizoen 19151916 het tegenwoordige HRC-veld huurde kreeg Helder de beschikking over het veld aan de Bolweg. Het veld werd officieel geopend met een wedstrijd tegen UW, met de internationaals Vos en Buiten weg. Er waren 3000 bezoekers. De uit slag was 23. Het seizoen 19151916 was een normaal competitie-seizoen, waarin de 2e plaats werd bezet achter WFC. De bekerwedstrijden brachten suc ces. Na 5 overwinningen kwam Helder met Stormvogels, HBS en Quick in de kwart-finale. Dat is anders dan in 1949. Helder kreeg door bemiddeling van Pelser, een speler van Ajax, de be schikking over Reijnolds als trainer. In het seizoen 19161917 kwam HFC met haar stadgenoot HBS in één afdeling uit. Eerst in de laatste wedstrijd werd ZFC kampioen vóór Helder. Daarna volgde een geweldige terug slag voor het Helderse voetbal. Het eerste elftal van HFC bedankte als lid en HBS trok zich terug uit de Bond. Het werd een slechte periode en de degradatie kon maar juist ontlopen worden. Enkele leden trokken zich te rug en richtte onder leiding van de heer Fasol een nieuwe vereniging op. Dat was in Mei 1918. In 1921 ging het weer beter. Onder leiding van voorzit ter Pieters werd de vereniging nieuw leven ingeblazen. Helder werd 2e klasser. In het seizoen 19241925 werd de eerste plaats bereikt, maar in het vol gende seizoen volgde eerst promotie naar de 2e klasse. Het waren twee spannende seizoenen geweest, waarbij vooral de wedstrijden tegen HRC en VSV nog lang in het geheugen blijven Wie herinnert zich niet de kopbal van Blinkhof uit een hoekschop van Bak, die de gelijkmaker betekende te gen HRC (2—2) en in feite beslissend was. De promotiewedstrijden tegen DWS en QSC hadden succes. Helder was 2e klasser. In de 2e klasse ging het aanvanke lijk vrij goed maar door vertrek van enkele spelers werd in het 2e seizoen de onderste plaats bereikt. Gelukkig werd de degradtie voorkomen. Inmid dels was ook HRC 2e klasser geworden en vooral deze wedstrijden waren uiterst interessant. Het derde seizoen werd Helder door KFC uit de 2e klas se gewipt. Helder weer 3e klasser. We derom volgde een minder goede perio de. Eerst in het seizoen 19411942 werd Helder weer kampioen, maar nu promoveerde ZVV. Het seizoen 1946 1947 bracht weer een kampioenschap. Nu was het Alkmaarse Boys dat suc ces in de weg stond. De twee laatste jaren zulen we maar vergeten, want Helder bracht er weinig van terecht. Twee belangrijke figuren. De oprichter Van Kalken kunnen wij als een der belangrijke figuren noemen van de v. v. Helder. Hij overleed in 1942, tijdens de Japanse bezetting in In die. De oud-voorzitter Taylor was een populaire figuur. Hij genoot be kendheid in geheel Noord-Holland. Hij overleed in 1933. De man die bleef. De heer Dorlijn is de enige oprich ter, die nog steeds actief aan het ver enigingsleven deelneemt. Dorlijn is 'n geboren penningmeester en aan hem heeft Helder ontzettend veel te danken. Hij beheerde de dubbeltjes. Altijd was hij tevreden, of hij nu f 30 ving in 1913 aan de Strooweg tegen de Adelborsten of f 400 tegen Haarlem in 1914 of dui zend en meer in de latere jaren. Dor lijn is geen spreker, hij weet dat en gebruikt dan ook weinig woorden. Ook op het veld en langs de lijn zegt Dor lijn weinig, vandaar waarschijnlijk zijn populariteit bij zijn sportbroeders. Wij twijfelen er niet aan of Dorlijn zal ook in de hulde worden betrokken. Onderstaande foto geeft het elftal van Helder in 1909, waarbij U Dorlijn op de voorgrond ziet met pet op. Het elftal speelde toen tegen HBS zijn eerste wedstrijd. De spelers wa ren: C. Dorlijn, C. Dito, A. Polling, P. Reynders, J. vd Pol, Chr. vd Pol, H. Bak, Ch. Taylor, P. Koorn, Louis Ra- pati en J. Voorn. Dit was in het kort de geschiedenis van de v. v. Helder, waarvan wij de gegevens ontvingen van de mede-op richter C. Dito, Ruyghweg 18 Helder bestaat 40 jaar. Veel is er gebeurd, maar veel is gebleven. De voetbalsport is populair geworden, in onze stad heeft Helder daar veel voor gedaan. De v. v. Helder heeft veel bereikt, teveel om alles hier te noemen. Laten wy hopen dat de huidige generatie kans ziet om ook op voetbalgebied zelf het hoogste te bereiken. Enkele magere jaren zijn weer voorbij. Het 40-jarig faest moet de inleiding worden tot een nieuwe bloeiperiode. Dat is onze wens. Tot besluit hier nog een rijmpje van een der oud-leden: „Helder" gaat nu jubileren Veertig jaar heeft ze bestaan. Werpt een blik in het verleden Op de afgelegde baan. Te veel ruimte zou het vergen Hier haar leven na te gaan Maar 'n dankwoord past aan Helder Wat voor voetbal is gedaan. „Helder" gij plukt thans de vrucht Die met moeite werd verkregen. Gedenk daaraan en ook aan hen Uw jongens van 1909. Door de directie Stuwen en Sluizen van de Rijkswaterstaat te Utrecht werd Dinsdag 17 Mei j.1. onderhands aanbe steed het maken van een bouwput ten Oosten van de strekdam langs het Nieuwediep. Laagste inschrijfster was de firma Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk, aan welk bedrijf inmiddels de opdracht werd verstrekt. De werk zaamheden zullen reeds zeer spoedig een aanvang nemen. Omtrent aard en omvang ervan staan ons nog geen officiële gegevens ter beschikking. t€7"dflO Zdl HJLC zijn, wat 'voor hem een prachtig jubileum betekent. Want hel ui inar lang door de vereniging gewaardeerd wordt en houdt tn, dat hV*3..jk og ianger het gevat zal zijn. „Als je gewaar- vermoedelyk nog wy heieken, dn, ook, dat dit vermoeu^w- ■-» ver{rol,wen in je stelt, betekent dat een ze- deerd wordt en dan oofc al die tijd je best gedaan dat kere verantwoordelijkheid. t. «lot io hpmhfl.- —d ,e riin en het niet te bescha- VJen°Tewiu Zn je voorzitterschap iets goeds maken Het behartigen van de ^mging^be- lanaen is op zich zMf niet voldoende, alle ver gadeZgen en bijeenkomsten moet je bewonen alle Wedstrijden uit en thuis rneem-ken en vooral, contact hebben en houden met medebe stuursleden en gewone leden, evenals metbe sturen van andere lenigingen. Aan iemand, die lid is, heb je niets, als hij niets d° 0 naamleden, maar daders hebben wel nodig. En daarom heb ik ook altijd gracht, door welover woren besprekingen tot daden te komen. In een grote vereniging els H.R.C. geworden is, zijn er diverse commissies, die het alle even druk hebben. Het bestuur moet ervoor zorgen dat overal de juiste man op de juiste plaats komt, waardoor een goede taakverde ling wordt verkregen. Alleen dan zal H.R.C. weer in een hogere klasse kunnen komen en dat is wel iets, wat alle leden en smpathiserendenh°. pen Er zijn nu ongeveer 1000 leden, die moeten tillen het idee hebben er niet maar wat bij te hangen, maar opgenomen te zyn in het geheet Onderling contact maakt trouwe leden en trouwe leden zullen harde wer kers zijn om H.R.C. vooruit te brengen. Er ligt hier een taak en ik wil er aan meehelpen, zolang ik dat kan. Als ik te oud word en jongere krach ten komen aan bod, goed, dan treed ik uit het bestuur, maar ook als ere lid zal ik proberen zoveel mogelijk nog te doen Na deze lange redevoering lacht hij eens naar zijn vrouw, en deze zegt dan, dat de heer De Boer haast heeft, want er staat weer een bespreking op het programma. Bijna niet één avond is hij thuis altijd in de weer voor de vereniging. En dat terwijl hij nooit meespeelde Aan voetballen deed hij alleen toen hij nog een kleine jongen was en de agenten dwars zat met een partijtje trappen op straat. Later keek hij liever en hield zich met de organisatie bezig. Dat deed hij 25 jaar met hart en ziel en het ziet er naar uit, dat er nog wel enkele jaartjes bijkomen. Daarom felici teren wij hem van harrte met dit mooie jubileum en ook H.R.C. met zo'n voorzitter. Onder bijna ideale omstandigheden hadden gistermorgen weer de zeilwed strijden voor marinesloepen plaats. Voor de derde maal zouden de zeilers trach ten elkaar de loef af te steken en het heeft er om gespannen. Wij zagen te negen uur aan de start de sloepen 1 t.m. 12, met als stuurlieden resp. Off. v. vakdiensten III H. J. Steijn van Hr. Ms. „Mercuur"; schipper H. Luiting van Hr. Ms. „Nep- tunus"; bootsman L. v. d. Linden uit Hilversum; kwartm. C. J. Jansen uit Hil versum; kwartm. Boom uit Voorschoten; schipper A. J. v. Kuyk van de Onder zeedienst; bootsman J. A. Bosman van de Onderzeedienst; bootsman J. Wind uit Hilversum; Ltz. 1 N. W. Sluyter van het Kon. Instituut; bootsman C. E. Ufkes van 't Kon. Instituut; kwartm. D. Dekker uit Hilversum en Ltz. 1 A. J. de Graaff van Argls. Wat zou de lezer ervan denken, voor het eerst dit jaar een bad te nemen in het buitenwater? Weliswaar lokt het zonnetje ons soms naar zee, rivieren of meren, doch het gros der zwemliefheb- bers heeft het nog niet verder gebracht (en misschien zelfs dat nog niet eens) dan het eventjes met de vingertoppen voelen of het water al „warm" wordt» Wij kunnen U gerust stellen, zwem mers! Het water begint aardig op temperatuur te komen. Wij zijn eens over de Dijk gewandeld en constateer den dat het clubgebouw van de H.Z.V. „Marsdiep" inmiddels gereed is geko men. De badmeester deelde mede dat het water ongeveer 15 graden Celcius is. Hoewel nog niet buitengewoon warm. toch zeker een temperatuur om het „eens te proberen". Verscheidene lief hebbers hebben zich reeds gemeld, zo dat de winterzwemclub de IJsduikers van dé troon is gestoten. Onze stad heeft niet te klagen over het percentage der inwoners daf de zwemkunst machtig is Maar zolang het devies van de K N.Z.B.: „Iedere Neder lander zwemmer" nog niet verwezen lijkt is. blijft het toch de plicht van een ieder om zo snel mogelijk de zwemkunst te gaan beoefenen. Met dankbaarheid kunnen wij constateren dat vooral voor de jeugd in deze rich ting veel wordt gedaan. Jammer is het echter steeds weer te moeten ondervin den dat veel ouders nog scentisch staan tegenover het zwemmen leren van hun kinderen. Wii kunnen er niet te veel op wijzen hoe nuttig het zwemmen is. Het is toch niet alleen een ontspanning, een tijdvulling? Zwemmen is noodzakelijk, vooral als men in ogenschouw neemt hoe water rijk ons kleine landje is. Hoevele ver- drinkingsgevallen hadden voorkomen kunnen worden indien men bij machte geweest was de juiste houding aan te nemen! Zwemmen bevordert de reinheid van volwassenen en kinderen. Wat is pret tiger dan zich na een verfrissend bad heerlijk schoon te voelen. Op de warme zomerse dagen merkt men dit wel het beste. Zwemmen kweekt doorzettingsver mogen. Immers het leren van een goede slag is voor een ieder niet even ge makkelijk. Het typische van deze tak van sport is echter dat elk, die ermee begonnen is, niet aan opgeven denkt alvorens hij of zij zich behoorlijk kan weren in het water. Wij kunne nog veel meer hierover zeggen doch het lijkt ons voldoende dit alles samen te vatten en te concluderen dat de zwemsport, karaktereigenschap- nen aankweekt, die de mensen tot goede leden van de menselijke samenleving stempelen. En wat voor mogelijkheden openen zich niet indien men de zwem kunst machtig is. Wij denken hierbij aan het mooie waterpolospel, waarvan onze stad ook a.s. seizoen weer naar hartelust zal kunnen genieten; de wedstrijden, zowel op de lange als de korte baan, ook hiervoor behoeven wij niet ver weg te gaan. de moeilijke maar o zo mooie kunst van het schoonspringen. Och, er ziln nog zo veel dingen. Daarom, Nieuwedieeers, toont Uw plaats aan het Marsdiep waardig te zijn. Den Helder kan een vooraanstaande plaats op zwemgebled innemen. De baan, moest met zon gezeild wor den en wel van de startlijn benoorden het Wierhoofd tussen de twee wrak tonnen door naar „de dode hond" en vandaar naar boei no. 1 aan de Zuid zijde van het Malzwin en terug naar de startlijn. Bij de eerste en de tweede wedstrijd was het niet mogelijk geble ken om deze baan tweemaal te zeilen, aangezien er te weinig wind stond, maar deze keer zou het er toch van komen. Een heerlijk briesje uit het N.O. stelde de zeilers in staat de sloepen naar hun hand te zetten en toen te kwart over negen het startschot viel bruiste het twaalftal met weinig tijdsverschil het wierhoofd voorbij. Ofschoon de vloed flink doorstond, zat er flink schot in en te 9.30 rondde schipper Luiting als eer ste de wrakton, maar de heren Steyn en Sluyter zaten hem zeer dicht op de hie len» Wat een verschil met de vorige wedstrijden: toen verspreid over het hele Marsdiep, door gebrek aan wind dikwijls bijna een prooi van de stroom, nu, op een enkeling na, dicht bij elkaar, profiterend van de wind, zonder welke een sloep onhandelbaar wordt. Het bleef spannen. Om tien uur zagen we de eerste de „dode hond" ronden en om 10.25 pas seerde bootsman Bosman boei no. beoosten de haven. Groot was de voor sprong echter niet, het was opvallend hoe weinig de deelnemers elkaar toe gaven. 10.40 wees onze klok toen Bosman als eerste het Wierhoofd passeerde voor de tweede ronde. Spoedig volg den de heren Sluyter, Luiting en Steyn en nog enkele minuten later v/aren elf van de twaalf scheepjes te tweeden male op weg naar de wrak ton. De stroom begon iets af te nemen en de wind was zeker zo gunstig als bij de aanvang, zodat de boten nog meer vaart liepen. Om half twaalf was nog niet te zeggen wie als eerste zou binnenlopen, maar spoedig kwam er tekening in. De zeilers haalden er uit wat er in zat, ieder vocht wat hij kon. maar Schipper Luiting scheen zich nog even extra in te spannen. De hele wedstrijd had hij al bij het eerste drie tal behoord, doch nu liep hij uit, de af stand werd groter en te 11.50 klonk het schot. Nummer één was binnen. Lui ting legde bijna 12 mijl af in twee en een half uur. Voorwaar een mooie prestatie. Nummer twee werd boots man Bosman en als derde noteerden we de heer Sluyter, die 11.54 de eind streep passeerde. Binnen een kwartier waren tien sloepen binnen van de twaalf. Wel een bewijs hoe dicht de heren elkaar op de hielen zaten. Het was een prachti- Wederom zal een nieuwe winkel met een woonhuis erboven verrijzen. Dit maal in de Spoorstraat, op de open plek tussen Café Royal en de groentewinkel van De Leeuw De heer Schutte, die nu in de Keizerstraat een sigarenzaak heeft, gaat weer naar zijn oude plaatsje in de Spoorstraat terug. Vorige week is er een schutting gekomen en gisteren zagen we werklieden bezig met het leggen van de fundering. Zo wordt toch langzamerhand de Spoorstraat weer vol, de lege plekken zullen verdwijnen en we hebben weer een gave binnen stad. En welke echte Jutter zal daar niet blij om zijn? ge wedstrijd, die tot het eind toe span nend bleef. Tot nu toe behaalde Ltz. Sluyter het hoogste aantal punten, terwijl ltz de Graaf als nummer twee volgt. Maar we zijn er nog niet. De volgende week Vrijdag zullen ze weer aan de start liggen, en iedere keer gaat het beter. Misschien komen er nog wel verrassingen. Pech! Juist is dit verhaal ons uit de pen gevloeid, en de eerste verrassing be reikt ons al. Een ongeluk zit soms in een klein hoekje. Luiting is met zei len gister zeer fortuinlijk geweest, maar een van zijn helpers had zijn muts niet vast genoeg op zijn krullen gedrukt, met het gevolg dat het hoofd deksel in het water terecht kwam. Het wedstrijdreglement schrijft uitdruk kelijk voor, dat overboord- geraakte voorwerpen moeten worden opgepikt en dat heeft Luiting in het vuur van het gevecht nagelaten. Lang heeft het wedstrijdcomité er over nagedacht, maar reglementen zijn er om te wor den nageleefd. Luiting heeft prachtig gezeild, maar het brengt hem helaas geen punten op, dank zij deze voort vluchtige muts, die niet alleen textiel- roaar ook nog zeilpunten kost.... NIEUW PENSIONBEDRIJF De minister van economische zaken heeft aan de firma „De Kooger Hoop" te Den Helder vergunning verleend tot het vestigen van een, pensionbedrijf aan de Kamerweg te De Koog. Twee avonden achtereen was Casino nagenoeg vol met belangstellenden, die de uitvoering van de gymnastiekafde- ling van de Kath. Sportcentrale WGW kwamen meemaken. Ook de afdeling wandelsport had een werkzaam aandeel in deze uitvoering, welke de eerste was in het nog korte bestaan van de ver eniging. De voorzitter, de heer Lücker, sprak in zijn openingswoord de wens uit, dat wat meer jongens en heren de ledenlijst van de gymnastiekafdeling zouden komen aanvullen, want daar is groot gebrek aan. Hij vestigde ook da aandacht op de verloting in de pauze, en op de komende fancy-fair Kaspoca! welke de kas weer kloppend moesten maken. Hij heette in het bijzonder wel kom deken A. H. Harst, de andere gees telijken en de besturen van zuster verenigingen. Omdat het de eerste uit voering was en alle leden maar een jaar hadden kunnen oefenen, verzocht hij enige - clementie, omdat men geen topprestaties zou kunnen verwachten. Het programma bestond uit afwisse lende nummers van gymnastiek en schetsjes. Vooral de knotsoefening van de meisjesjunioren werd correct afge werkt, evenals de diverse brugnummers. Er ontbrak natuurlijk veel aan de stijl, maar we konden het gepresteerde toch als een moedgevend begin beschouwen. De ringenoefening voor de jongens, variërend van 8 tot 18 jaar, had niette min aanmerkelijk beter kunnen zijn. Voor de kleintjes was de oefening te moeilijk en voor de grootsten te een voudig. Daarom moeten er werkelijk meer jongens meedoen, om de sport zelf en ook om de vereniging op hoger peil te helpen brengen. De dames op de brug en in de rhythmische oefening turnden vlot, hoewel nog niet foutloos. We zijn belangstellend naar hun ver richtingen op de volgende uitvoering. De schetsjes waren aardig, het onder werp was meestal de te krappe kas van WGW! De strekking was: „Wordt lid of donateur!" Na de sluiting door de voor zitter, die de leider, de heer Mooy, een verdiende pluim gaf, werd nog gezellig v/at nagedanst op muziek van de Mu sical Ramblers van Jaap Kwak. Uit alle plaatsen in Nederland, waar onderdelen van de Marine te vinden zijn, ?ekomen om de eerste jaarvergadering van de Ver- Tclin? Chnstelyk Marinepersoneel, gisteren gehouden in het Chr. Militair van L m-cnl hanflWef' te W°nen' °p de ^nda stond o.a. de verkiezing bestond 2 I 0D\dat het oude hoofdbestuur practisch niet meer dik^n en dC- d'enSt °f vertrek naar Indie. Verschillende vlootpre- fe Cointre en afrevaardiP!ieSenCe' 1°°^ ds' Swen' ds" Sepmeyer. de heer W. M. heer Knol vader van W Yereni^ Beroepspersoneel Zeemacht. De Vorig jaar Maart werd de vereniging opgericht. Er waren toen 17 leden en nu zijn het er in Nederland ruim 600, ter wijl in Indie ook een afdeling in wor ding is. Ruim 60 leden hadden een dag vrijaf gekregen om de vergadering te kunnen bijwonen. Na het zingen van psalm 118 werd een Bijbelgedeelte voorgelezen, waarna de heer Knol een korte toespraak hield over de liefde, het geloof en de eens gezindheid. die allen moesten bezielen om waarlijk iets te zijn. Na het lezen van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat er vooral t.n.v de kas nog wel iets te wensen overbleef. In de algemene beschouwing, waarin ieder precies zei wat hij dacht' en waarin desondanks een buitenge- woon prettige sfeer heerste, kwamen de financiën het eerst aan de orde. Er zal getracht worden een subsidie te ver krijgen. Ook moeten meer leden en donateurs worden geworven. De vlootpredikanten, die wel met het bestaan van de vereniging sympathise ren, maar er weinig contact mee heb ben. zullen nogmaals te hulp worden geroepen; ook de kerkeraden van de betrokken gemeenten zullen bij de arbeid worden betrokken, indien dat mogelijk is. Na de bestuursverkiezing, die vlot verliep, werd een gezamenlijke brood maaltijd genuttigd. In de middagverga dering zat het nieuwe hoofdbestuur achter de groene tafel, bestaande uit de voorzitter, korp. tel. P. R. van den Berg; secretaris P. Popma, schrijver 111 en de penningmeester D. Kraay, korp. schrijver. Bovendien nog vier leden: G. Abma, J. Dekker, G. J. Kruissink en P Risseeuw. Vooral de mededelingen en de voor stellen van het hoofdbestuur en de 14 agentschappen stonden in het middel punt yan de belangstelling. Enkele ver anderingen van ondergeschikte aard werden in de statuten aangebracht. Net. voornaamste besluit was dat de vereniging aan de minister een verzoek zal doen om een speciale regeling te treffen voor diegenen, die niet op Zon dag reizen willen en die des Zondags één of tweemaal een kerk willen be zoeken. In dit opzicht bestaat eigenlijk geen enkele regeling. Dit verzoek zal via de vlootpredikanten aan de minis ter worden gedaan. Ook werd een voor stel tpt toetreding tot de Ned. Mll. Bond „Pro Rege" te Utrecht goedge keurd. behoudens de zelfstandigheid van de eigen vereniging, en het uitge ven van een eigen orgaan, en de eis. dat een afgevaardigde zou zittinff hebben in het hoofdbestuur van „Pro Rege".

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2