HEREN! Stad en Om [lïéiff' Een halve eeuw „Sint Antonius van Padua" De eerste dag der Marinekampioenschappen ln Oud Den Helder worden 104 montagewoningen gebouwd Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier krijgt een nieuwe penningmeester IN HET KORT SPORT JASJES v.a. 35.90 Pantalons 16.75 Overhemden,, 6.75 Wolhoeden„10.65 Haarhoeden 2675 Prima Interlock Camisoles, Korte Broeken Lange Broeken K.V.H.-nieuws Belangrijke punten op Raadsagenda Wieringen Streekwedstrijden Rijverenigingen Schoolvoefbalwedstrijd Den HelderHoorn Uitspraken Meervoudige Kamer te Alkmaar Texel Op 200 na alle Texelaars lid van Het Witte Kruis Sportprogramma voor Zondaa VAN MARSDIEP TOT IJ Receptie in Formosa en feestavond in Tivoli De belangrijke sociale taak, die een spaarbank in onze huidige maatschappij heeft, werd duidelijk belicht op de receptie die gistermiddag in „Formosa" werd gehouden ter gelegenheid van het vijftig-jarig jubileum van de R.K. spaarbank „Sint Antonius van Padua". Het is niet de bedoeling, dat de mensen hun geld „oppotten", maar wel dat zü het aan een spaarbank toevertrouwen, opdat zij zelf financieel gewapend zijn tegen mogelijke tegenslagen, terwijl de bank het geld voor nuttige en noodzakelijke doe'einden kan besteden. over de voorgeschiedenis van de spaar bank gelicht. In de gezellige zaal van „Formosa", waar het jubilerende bestuur onder feestelijke palmen en achter prachtige bloemstukken had plaats genomen, kon de voorzitter van het feestcomité, de heer P. Th. Luijckx, naast enige tientallen andere aanwezigen in het bijzonder welkom heten deken A. H. Harst, burgemeester G. Ritmeester, de vertegenwoordiging van Nutsspaar- bank en Nederlandse Middenstands- bank. Hij deelde mede, dat het be stuurslid D. Boon niet aanwezig kon zijn, evenmin als de enige overlevende oprichter, de heer J. Smit uit Bever wijk. Op zijn voorstel namen allen en kele ogenblikken stilte in acht ter na gedachtenis van de overleden oprich ters, die een halve eeuw geleden hun sociale taak goed hadden begrepen. Zij wisten door hun gedegen arbeid het vertrouwen van de mensen te verwer ven, zodat de kring van inleggers zich steeds uitbreidde. De beide wereld oorlogen hebben ook voor de spaar bank „Sint Antonius van Padua" grote moeilijkheden meegebracht, maar het bestuur heeft door een voorzichtig en zuinig beleid alle klippen weten te omzeilen. Bijna tien jaar geleden kreeg het ge bouw, waar de spaarbank vele jaren gevestigd was geweest, een andere be stemming. Bij de Nederlandse Midden- standsbank heeft men sindsdien een gastvrij onderdak gevonden, waarvoor het spaarbankbestuur zeer erkentelijk is. Het was de heer Luijckx een voor recht, te kunnen mededelen dat men -binnenkort een nieuw bankgebouw in het centrum van de stad hoopt te be trekken. Met een woord van hulde aan het bestuur, dat de spaarzin bij de Helderse katholieken heeft helpen aan kweken, en de wens. dat de spaarbank onder Gods zegen nog vele jaren in de zelfde geest werkzaam zou kunnen zijn, besloot de heer Luijckx zijn ope ningstoespraak. Geen winstbejag. Deken A. H. Harst was de eerste, die het bestuur complimenteerde. Hij her innerde eraan, dat de oprichters niet waren bewogen door winstbejag. Het was vijftig jaar geleden een zuinige tijd voor de kleine man. Spaarzaam heid werd terecht als een deugd be schouwd. De laatste jaren is dat wel anders geweest. Thans zal weer ge spaard moeten worden, al zijn de socia le voorzieningen sinds de...oprichting belangrijk verbeterd. „Het past de re delijke méns, dat hij ondanks de socia le voorzieningen aan de toekomst denkt." Ook burgemeester Ritmeester noem de de spaarzaamheid een deugd van grote betekenis. Hij achtte het belang rijk, dat de mensen ondanks de finan ciële druk nog willen sparen. Zij ko men vrijwillig bij de bank, en daaruit spreekt het vertrouwen dat zij de in de spaarbank hebben. Het gemeente bestuur is dankbaar voor hetgeen de jubilerende instelling heeft verricht ter bevordering van de burgerzin. De heer J N. E. Teune, die sprak als bestuurslid van de Nutsspaarbank, achtte het sparen van grote waarde voor het behoud van de zelfstandig heid der mensen omdat zij in voorko mende gevallen niet van anderen af hankelijk zijn. De heer J. F. van Wijn gaarden. directeur van de Nederlandse Middenstandsbank en „gastheer" van de spaarbank, bood een fraai bord van Delfts Blauw aan voor het nieuwe kan toorgebouw. De heer D. J. Snel, voor malig voorzitter van de Katholieke Ar beidersbeweging. feliciteerde namens de inleggers, en de heer C. Ran namens Katholiek Den Helder en de K.A.B Hij vhad uit de oude notulen van de K.A.B. enige interessante gegevens Aan boord van het s.s. „Groote Beer", dat op 8 Juni a.s. in Nederland wordt verwacht, is onze stadgenoot, marinier 2e klasse J. F. Groenendaal, Tuinstraat 45, op de thuisreis. Ten behoeve van het handen- arbeid-onderwijs aan de 2e ULO-school vragen B. en W. aan de raad een crediet van f 500. Aangezien sedert jaren geen paar denmarkt te Julianadorp meer wordt gehouden, willen B. en W. thans deze markt officieel afschaffen en de ver ordening betreffende het veeartsenij kundig toezicht op de markt intrekken De personeelsvereniging „Werken en Ontspanning" van de gemeentelijke dienstvoor Openbare Werken houdt morgen een feestavond in Casino. De wandelsportvereniging „De Duinkanters" behaalde bij de Nationale Vogeltocht op Texel de eerste extra prijs, door het gemeentebestuur van Texel beschikbaar gesteld voor de groep die de beste indruk maakte. Op de streekwedstrijden te Wie- ringen, waaraan door zeven rijveren! gingen werd deelgenomen, beha^de ..Hollands Noorden" te Julianadorp de volgende successen: een derde prijs in dividueel voor de heer Jaap Zwaan, een twee prijs viertallen, een tweede prijs achttallen en de eerste prijs groepsprin gen. Aangezien de film „Johnny Belfn da" (waarvan zes copieën in omloop zijn) andermaal in de grote steden werd geprolongeerd, moet de vertoning in Tivoli nog even worden uitgesteld. Tn plaats daarvan wordt in de Pinkster week de grote Amerikaanse showfilm in kleuren „Blue Skies" gedraaid. Nadat nog de heer De Klerk namens de Nederlandse Spaarbankbond waar derende woorden tot het jubilerende bestuur had gericht, bedankte de voor zitter, de heer J. J. Snel, alle sprekers en degenen die hun gelukwensen ver gezeld hadden doen gaan van prach tige bloemen. De feestelijke stemming, die tijdens de receptie heerste, werd nog verhoogd door de verversingen, die werden rond gediend. Deze stemming bereikte haar hoogtepunt echter gisteravond in Tivo li, waar het „Orkest zonder Naam" een vlot, aantrekkelijk en beschaafd feest programma afwerkte. De „Drie mus ketiers" en de „Drie marketentsters" verleenden daarbij hun zeer gewaar deerde medewerking. Bij de opening was wijlen de heer. Kolster, die veer tig jaar de spaarbank als bestuurslid heeft gediend, staande herdach. De avond werd o.m. bijgewoond door bur gemeester en mevrouw Ritmeester, wethouder en mevrouw Van Loo, de- deken Harst en pastoor Van Veen. De opgevoerde radioshow „Recht in de roos" had zo mogelijk nog meer succes dan het programma dat Ger de Roos en zijn staf van medewerkers vorige week Maandag voor de jubile rende N.R.K.M. uitvoerden. Op deze wijze krijgt het „Orkest zonder naam" in onze stad juist een uitstekende naam! Voor de Onze plaatselijke korfbalvereniging K.V.H. is uitgenodigd door „Roda" uit Westzaan om deel te nemen aan haar tournooi, dat zal worden gehouden op Eerste Pinksterdag. De andere deelne mende 'clubs zijn: Roda I uit Westzaan, Bornhoudt I uit Antwerpen en waar schijnlijk ook Watervliet uit Velsen. K.V.H. I speelt tegen Bornhoudt I, een sterke Belgische 2e klasser. Dit is de eerste maal, dat onze korfballers een buitenlandse ploeg zullen ontmoe ten. Wij zijn zeer belangstellend naai de prestaties van onze Helderse club. K.V.H. I vertrekt met de trein van 9.10 uur. 5. P. C. Waasdorp; 6. C. I. v. Hobo ken; 7. H. Maitland; 8. C. O. O. Tim mer; 9. J. C. v. d. Lagemaat; 10. J. Poldermans; 11. H. J. Bastmeyer; 12. C. Sinke. De nrs. 1, 2 en 3 komén hedenavond uit in de wedstrijden per soneel sabel le afdeling. NEDERLANDS HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving: Slijperij Sloot- dorp (S.S.) Wieringermeer-Slootdorp, Brink 10. Metaalslijperij, eigenaar C. v. Kaan. (Ontleend aan het Neder lands Handelsregister). Toen gistermorgen de Commandant der Marine, kapitein ter zee I. W. Rcü- nierse, de wedstrijden om het kampioenschap der Koninklijke Marine opende, kon hij terecht met vreugde spreken over het veelbelovende zomerweer, dat de sfeer tijdens de wedstrijden in de open lucht in niet geringe mate ten goede zou komen. Alle deelnemers waren in de sportschool op de Rijkswerf ver zameld. Zij kregen van de kolonel de opwekking mede, om de grootst mogelijke sportiviteit te betrachten, en de goede oude traditie, welke thans voor de tweede maal na de bevrijding werd voortgezet, in ere te houden. De eerste dag heeft in dat opzicht zeker niet teleurgesteld. Er werd gestreden in een sportieve sfeer, de eerste uren onder ideale weersomstandigheden, later op de dag onder een enkel verfrissend regenbuitje. Op het Ankerpark-terrein kwamen T. P. J. M. Stolz; 4. D. H. Everaarts; gistermorgen de mannelijke en vrou welijke athleten der Koninklijke Ma rine tegen elkaar in het veld, terwijl langs het welverzorgde terrein ver scheidene supporters genoten van de geanimeerde wedstrijden en het heer lijke weer. Gistermiddag werden op het werfsport-terrein de wedstrijden discuswerpen, hoogspringen en ver springen Marva's gehouden, aan de Sportlaan kwamen de handbalelftal len tegen elkaar uit, de schermwed- strijden op de sabel werden gister-' middag gehouden, en tenslotte werd gisteravond de eerste selectie tussen de tafeltennisspelers gehouden. De uitslagen van de tafeltenniswedstrij den zullen wij achterwege laten, omdat wij de namen van de sterkste der betrokken spelers morgen weer zullen tegenkomen. De overige uit slagen waren als volgt: 80 m. hardlopen Marva's: le serie: J. Schoon 11.6; H. N. J. Bulder 13.0; M. L. Hanlo 13,6; 2e serie: A. E. Kro nenberg 12,2; R. Hillenaar 12,8; A. Eysten 14,4; 3e serie: N. M. Singer- ling 11,6; W. A. van der Waal 12,6; A. F. Schipper 12,8; Ch. J. Vos 13,5. 100 m. hardlopen gevorderden: le serie: J. Derksen 12,0; C. A. M. v. Well Groeneveld 12,8; H. v. Egmond 14,5; 2e serie: Th. Ernste 12,4; J. H. Havenaar 13,1; G. Smelik 13,7; 3e serie: J. J. Jansen 12,8; J. H. Heyse 13,8; A. A. Noordennen 13,8; 4e serie: J. Harmsen 12,6; O. G. Lyon 12,6; C. Willemsen 12,7; 5e serie: D. Kalf 12,3; A. v. Pelt 13,3; G. v. d. Aakster 13,4; 6e serie: C. L. Dekking 12,5; F. Kruimink 12,6; J. Blokdijk 12,6. 100 m. hardlopen nieuwelingen: le serie: J. A. Balhan 12,5; W. Troost 13,3; H. M. Roukes 13,7; 2e serie: H. Schenkel 12,6; M. A. Zuidweg 13,2; T. L. Smeets 13,8; 3e serie: A. Zwigt- man 12,4; G. de Wilde 13,8; F. H. Kuipers 14,5. 400 m. hardlopen gevorderden: le serie: J. H. Havelaar 58,2; K. Krui mink 1 min. 3,5; 2e serie: A. v. Pelt 59,0; Dijksterhuis 1 min. 1,7; L. Meyer 1 min. 3,0; 3e serie: J. J. Ko ning 58,0; C. v. d. Well Groeneveld 59,4; D. Kalf 1 min. 5,0. 400 m. hardlopen nieuwelingen: le serie: J. van 't Zelfde 1 min. 2,4; P. C. Waasdorp 1 min. 9,2; 2e serie: H. J. v. Giessel 1 min. 0,5; IJ. v. d. Wal 1 min. 2,8. Hoogspringen: gevorderden: P. Smit I,75; C. L. Dekking 1,65; K. Pietêr- sen 1,60; nieuwelingen: C. F., v. Duim 1,60; A. Zwigtman 1,45; P. A. J. M. Peute 1,45. Verspringen Marva's: J. Schoon 4,31; R. Hillenaar 4,24; N. M. Singer- ling 4,11. Discuswerpen: gevorderden: K. Pie- tersen 36,47; J. F. B. de Winter 31,65; J. G. M. Nass 30,06; nieuwelingen: J. A. Balhan 29,67; J. A. Brugmans 28,13; W. N. Vosmeer 27,41. Handbal: Marine Opkomstcentrum VoorschotenHeemskerck 76; Ma rine Opkomstcentrum Voorschoten Marinekazerne Den Haag 111; HeemskerckMarine Opleidinskamp Hilversum 118; Marinekazerne Den HaagAfd. Mariniers Doorn 016; Marine Opleidingskamp Hilversum— Koninklijk Instituut 13—4; Afd. Ma riniers DoornKoninklijk Instituut 12—5. Schermen: personeel sabel 2e afd.: 1, P. T. Strates; 2. F. Deykerhoff; 3. Dinsdag vergadering De Raad der gemeente Den Helder zal op Dinsdag 7 Juni a.s. des avonds 8 uur ten Raadhuize bijeenkomen. De agenda omvat o.m.: Installatie van de heren H. Th. Weenink en C. Maasland als leden van de Raad. Voorstel tot het verklaren dat het noodzakelijk is, dat de bijzondere am bachtsschool voor Den Helder en omstreken wordt uitgebreid met een avondcursus voor voorbereidend mid delbaar technisch onderwijs. Voorstel betreffende net afschaf fen van de paardenmarkt te Juliana dorp. Voorstel tot het intrekken van de raadsbesluiten van 1 December 1948 betreffende de bouw van 56 wonin gen, enz., in het wederopbouwplan „Oud Den Helder". Voorstel betreffende de bouw van 104 montagewoningen in het weder opbouwplan „Oud Den Helder". Voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 5. De voordracht luidt: 1. Mej. C. C. van Dijk, onderwijzeres te Wieringen; 2. Mej. E. M. Mulders, onderwijzeres te Wieringen; 3. Mej. J. Sinjewel, onderwijzeres te Zijpe. Voorstel tot benoeming van de heer P. Janssonius tot tijdelijk leraar aan de zeevaartschool. Schrijven van de heer H. Korrelboom van 29 April 1949, houdende verzoek hem met ingang van 1 Juli 1949 of zo mogelijk vóór die dag, ontslag te ver lenen »als onderwijzer aan de openba re school voor uitgebreid lager onder wijs. Schrijven van de heer I. P. Clowting van 12 Mei 1949, houdende verzoek hem ontslag te verlenen als onderwijzer aan de openbare lagere school 5. Nader voorstel betreffende de bouw van 48 (thans 50) woningen, enz., in het wederopbouwplan „Oud Den Hel der". Voorstel tot het onderhands aanbe steden van de bouw van 74 woningen, enz., in het wederopbouwplan „Oud Den Helder". Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van C. N. van Konings- bruggen betreffende het bouwen van een steiger boven het Helderse Kanaal en het rooien van twee bomen ter plaatse. Voorstel tot het verlenen van een cre diet voor de aanleg van twee sportvel den, enz., aan de Sportlaan. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het maken van een zinker met aansluitende riolerings werken, enz., nabij de Singel. Vóorstel betreffende het beschikbaar stellen van grond voor de bouw van een nieuwe ambachtsschool. Zaterdag 28 Mei werden te Wester- land, naast het Tonegido-terrein streek wedstrijden gehouden voor de Lande lijke Rijverenigingen uit de kop van Noord-Holland. Hieraan namen een 30- tal ruiters me+ paarden deel. Met de individuele keuring werd 's morgens om 9 uur al begonnen. Door het grote aantal deelnemers werden ze in 4 rijbanen tegelijk gekeurd. De uit slag was als volgt: Rijbaan I, klasse B: 1. mevr. Burger— Rens van Rijvereniging Rossinant 7,30 p.; 2. Mej. J. A. Mechior van Rijver. Rossinant 7,— p.; 3. G. de Boer van Rijver. Hollands Noorden 7,P-I 4. Mej. M. B. Mechior van Rijver. Rossinant 6,93 punten. Rijbaan II, klasse N: 1. H. Dijken 7.36 p; 2. J. v. Schagen 6,93 p; 3 H. Dekens 6,86 en 4 J. Tijmens 6.79 p., allen van Rijver. Wieringermeerruiters. Rijbaan III. klasse N: 1. Mevr. B. RusselmanDekker, Rijver. Wironrm- ters 7,00 p.; 2 Gez. Koorn, Rijver. Wi- ronruiters 6,85 p.; 3. P. de Wit, Rijver. Hollands Noorden 6,50 p.; 4. Mej. B. Meeldijk, Rijver. Anna Paulowna 6,50 p. Rijbaan IV. klasse N: 1. Jac. Zwaan, Rijver. Hollands Noorden. 6.79 p.; 2. mevr. Kikkert—Eelman. Rijver. Wad- denruiters. 6,64 p.; 3. C. Bellis. Rijver. Holland Noorden, 6,57 p.; 4. P. Vries, Rijver. Hollands Noorden, 6,50 punten. Hierna moesten de hoogstgeplaatsten van rijbaan II. III en IV klasse N tegen elkaar uitkomen om de prijzen. De uit slag hiervan was: 1. H. Dijken, Wierin germeerruiters; 2. mevr. Russelman— Dekker, Wironruiters; 3. Jac. Zwaan, Hollands Noorden. 's Middags werden de dressuurproe- ven gereden voor vier- en achttal len. Uitslag achttallen: 1. Rijver. R.A.P., Anna Paulowna, 34,46 p.; 2. Rijver. Hollands-Noorden. Koegras, 33,71 p.; 3. Rijver. W.M.R., Wieringermeer, 33,02 p.; 4. Rijver. W.M.R., Wieringermeer, 31,55 p.; 5. Rijver. West-Friesland. Schager- brug. 30.92 p.: 6. Rijver. Wironruiters, Wieringen. 29,68 p.: 7. Rijver. Rossinant, Nieuwe Niedorp 29.34 p. Uitslag viertallen: 1. Rijver. Wadden- ruiters, Texel, 30.58 p.; 2. Rijver. Hol lands Noorden. Koegras. 30.37 p.; 3. Rij ver. Aurora. Opmeer. 29.50 punten. Individueel springen, klasse N: 1. H. Dijken. 2. J. v. Schagen, 3. H. Dekens, allen W M.R., 4. H. Kuiper, Waddenrui- ters. Springen, klasse B: 1. Jac. Hoogland, West-Friesland. Groepsspringen: 1. Rijver. Hollands Noorden: 2. Rijver. West-Friesland. Daarna werd nog ,een parade gereden waarna de prijzen werden uitgereikt. Er was niet veel publieke belangstelling omdat het weer niet erg meewerkte, maar desondanks kunnen de organisa toren op een geslaagde sportdag terug- In de besloten raadsvergadering van 28 Februari 1949 werd door B. en W. medegedeeld, dat onderhandelingen waren geopend met N.V. Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht, over de bouw van montage-woningen. De raad mach tigde B. en W. om op korte termijn de nodige maatregelen en beslissingen te nemen. Inmiddels werd aan genoemde N.V. de bouw van 104 woningen volgens het type 1949 en 48 woningen volgens het type 1948 opgedragen. Laatstbe doelde woningen zullen worden ge bouwd op het terrein aan de Ruygh- weg nabij de Lijsterstraat, dat de ge meente onlangs in eigendom heeft verkregen. In overleg met de stedebouwkundi- ge werd besloten, dat de woninget^ van het type 1949 zullen worden ge bouwd aan de Coenraad Botstraat, de Olivier van Noortstraat, de Jan Huij- gen van Linschotenstraat, de Adrianus Agenda in record-tempo afgewerkt Gisteren was het de laatste dag, waarop de penningmeester van het Hbogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier, de heer P. W. Groot zijn plaats achter de bestuurstafel van dit college innam. Met ingang van gis teren namelijk werd aan deze ver dienstelijke functionaris, die zo'n lange reeks van jaren zijn beste krachten aan 't Hoogheemraadschap wijdde, op de meest eervolle wijze pensioen ver leend, onder dankzegging voor de vele door hem in zijn functie bewezen diensten. In de vacature, ontstaan door het heengaan van de heer Groot, werd met 13 stemmen benoemd de heer P. J. Bozelic, thans commissie-verificateur ter secretarie der gemeente Nieuwer- Amstel. Nummer twee van de voor dracht. de heer VV. J. Russcher te Zwolle, verenigde zes. nummer drie, de heer E. J. Hoefman te Purmerend, geen stemmen op zijn naam. Wegens periodeke aftreding van de dijkgraaf, mr. A. W. Kamp,'werd een voordracht opgemaakt, om in deze per 1 Januari 1950 ontstaande vacature te voorzien. Na herhaalde stemming cn herstemming kreeg deze voordracht het volgende uiterlijk: 1 mr. A. F. Kamp, 2 de heer Sluis, 3 Joh. de Veer. In de eveneens op 1 Januari ontstaande vacatures P. Groot Jzn. (niet herkies baar) en P. Tromp Sr., werden op de voordracht als hoogheemraad geplaatst resp, de heren J. C. Dijksen, 2 J. de Boer Jzn., burgemeester van Assendelft, 3 S. Schagen en 1 P. Tromp Sr,, 2 J. de Boer Wzn. (Obdam) en 3 J. B. van Kampen. Het stembureau werd ge vormd door de heren Groot en Sluis. De agenda van 18 punten werd in 'n vlot tempo afgehandeld. Slechts af en toe werd een opmerking geplaatst, die evenwel aan het tempo geen afbreuk deed. Notulen noch ingekomen stukken gaven aanleiding tot op- of aanmer kingen en werden onveranderd vastge steld, resp. voor kennisgeving aanga- nomen. Besloten werd. een strook grond van pl.m. 120 ca onder Edam aan te ko pen voor een prijs van f 1 in totaal en voorts, om een gedeelte van een perceel in eigendom af te staan aan de gemeente Winkel, te gebruiken voor het uitbreidingsplan voor het dorp Lutjewinkel. Voorts verwierf het col lege zich de eigendom van de proef- polderdijk onder Andijk. In Egmond aan Zee is een gedeelte van de omgelegde Voorstraat in on derhoud gebracht ten laste van het hoogheemraadschap. Besloten werd de wijzigingen, door de omlegging nodig geworden, te aanvaarden. Zonder hoofdelijke stemming werd voorts overgegaan tot wijziging van de begroting ten behoeve van de bouw ener woning aan de Hoeverweg te Alk maar, Ook het voorstel tot vaststellen ener regeling voor uitkeringen bij ziekte of ongeval ondervond geen te genstand en werd aangenomen. Het zelfde was het geval met een regeling omtrent het verhaal van inkoopsom men, een voorstel tot wijziging der pensioen verordening, tot wijziging en aanvulling van da begroting dienst '48 en tot vaststelling van de rekening over 1948. IJsbrand Kuiperstraat en de Jacob Beenstraat. In overleg met het Minis terie van Wederopbouw en Volkshuis vesting en met machtiging van de di recteur-generaal van de Volkshuisves ting zijn de bouwkosten van deze 104 woningen bepaald op f 1.315.966. Een 20-tal dezer woningen de hoekper- clen zal als „duplex"-woning moe ten worden ingericht. Dit is een eis, welke door de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting is gesteld. De hieraan verbonden kosten, welke geheel voor rekening van de gemeen te komen, zijn vastgesteld op f 15 000. In totaal is voor de bouw nodig een bedrag van f 1.364.000, waarvoor B. en W. thans een crediet vragen. Zaterdag a.s. worden op het H.R.C. b- veld twee wedstrijden gespeeld tussen schoolkampioenen van Den Helder Hoorn. De Callantsoogschool speelt tegen de kampioen van de lagere afd. uit Hoorn, terwijl de avondvaktekenschool tegen de grote kampioen speelt van Hoorn. Twee interessante wedstrijden dus. De aanvang is half drie, de toegang vrij. VISSERIJ Door 103 vaartuigen werd Dinsdag aangevoerd: 10358 pond kuilpaling, prijs f 0.96—f 1.10; 2672 pond lijn- of beugaal, prijs 1.25—1.86 per pond en 396 manden nest, prijs f 1.95 per 50 pond. De Meervoudige Kamer van de Alk- maarse Arrondissementsrechtbank deed uitspraak in de geruchtmakende zaak tegen een drietal Hoornse inbrekers en een heler, die betrokken waren bij een aantal diefstallen in Den Helder De vonnissen luidden. Johannes van M„ vier jaar met aftrek; Hendrik S twee jaar met aftrek; Joris L., vier jaar met aftrek en Gerrit J. F. V. eveneens twee jaar met aftrek. Tegen hen was respectievelijk zes jaar, drie jaar, zes jaar en twee jaar geëist. De overige uitspraken waren: Hen drik van V., Urk, wegens zedendelict: zes maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en een boete van f 50 of 25 dagen. Wilhelmus H. van W. uit Amster- aam, wie diefstal ten laste was ge- legd, werd vrijgesproken. y,erc* wegens zedenmisdrijf veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. Geertje M. van der V., zonder vaste woonplaats, werd veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf met aftrek van tien dagen, wegens diefstal en ter be schikking van de regering gesteld. Of het Texelse publiek „vergader moe" is, of dat het meent dat het bei stuur van de afdeling in goede handen is, weten wij niet, maar een feit is dat de opkomst op de afdelingsvergadering van Het Witte Kruis treurig was. Bij een aantal leden en donateurs van 2466 konden wij buiten het bestuur slechts een zestal bezoekers tellen! Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat op 31 December 1948 het aantal leden 2428 bedroeg; niet-betalen- de leden 15, ereleden 2 en 21 donateurs" In de loop van 1948 werden 80 leden afgeboekt door overlijden en bedanken en 173 nieuwe leden geregistreerd. 200 Gezinnen op Texel zijn nog geen van de afdeling. Deze zullen bewerkt worden om alsnog toe te treden. Zus ter Mulder moest om gezondheidsrede nen eerder haar werk neerleggen dan, verwacht was. Dit was ook het geval met Zuster Meijer. Zuster Mulder heeft de vereniging 33 jaar gediend en wel op voorbeeldige wijze. Door H.M de Koningin werd zij onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Het consultatiebureau voor zuigelingenzorg kwam in September onder leiding van Dr. E. van Wijk uit Den Helder. Het aantal zittingen is daardoor verdubbeld thans tweemaal per maand. Het ligt in het voornemen hieraan een kleuterzorg tn verbinden. Om dit eerder te verwe zenlijken moet eerst het consultatiebu reau worden gebouwd. In 1948 werden door de Zusters in 115 gezinnen niet minder dan 4653 bezoeken afgelegd. De penningmeester deelde mede dat 1948 een winst van 6.315,28 had op- geleverd. Dit is een gevolg van het in 1948 dubbel ontvangen (over 2 jaren) van de rijks- en gemeentesubsidie, ais- mede door aflossing van enige schuld brieven. Het feitelijke saldo is derhalve f 471,12 nadelig. STIJGENDE PRIJZEN OP LAMMEKENMARKT De prijzen der Texelse lammeren bewegen .zich in stijgende lijn. Op de derde grote lammerenmarkt waren de prijzen f 1 a f 2 hoger dan verleden week. De aanvoer bedroeg 2700 lam meren. De prijs was f 30 tot f 38. De Coöperatie kocht 1300 lammeren voor export. Zij gaf voor de ooilammeren f 38. Er was grote vraag naar ooilam meren, in het hijzonder voor de ex port. De handel was over het alge meen vlot. Onder het talrijke publiek merkten wy de heer Veer, Prov. Voed- selcommissaris voor de provincit Noord-Holland op, die in zijn kwali- 1 teit van bestuurslid van de Export commissie een kijkje op Texel kwam nemen. Voorts werder nog aange voerd 4 koeien van f 550 tot f 725 en 43 biggen van f 50 tot f 80. Voor de levering 5 koeien en 10 nuchtere kal veren. MUZIEKUITVOERINGEN Hedenavond zal de mandoline- en accordeonclub uit Den Burg, onder lei ding van de heer J. Visser, een muziek uitvoering geven voor de vreemdelin gen. De uitvoering zal plaats vinden In de muziektent in Den Burg. Naar wij vernamen zal op 28 Juli a.s. het gezel schap „Vrij en Blij", onder leiding van Wesscl Dekker eveneens een uitvoering geven in de muziektent in Den Burg. Deze uitvoering zal door de N.C.R.V. door de radio worden uitgezonden. TONEELUITVOERING De toneelgroep „Maria-Congregatie" voerde in „Casino" het toneelstuk „Zonsopgang" van J. van Eekelen op. Regisseur was de heer Van Engelen. Het stuk liet ons zien, wat de gevolgen zijn van het niet willen begrijpen van een misverstand. De rollen werden goed ge speeld. Een woord van hulde is wel op zijn plaats voor deze jonge dillettanten (van 17 tot 22 jaar). Dat het publiek hierover ook zo dacht, bewees het har telijk applaus aan het slot van het stuk. Het was een goede avond. OM IIET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. SVVHeerenveen (Zaterdag 4/6). NO AD—BW (Zaterdag 4/6). AGOVVNO AD. OM DE K.N.V.B.—BEKER. Halve finales: EmmaQuick N.; HelmondiaFeyenoord/Neptunus. De gemeenteraad van Hoogkarspel heeft besloten een cultureel fonds *e stichten. De Bond voor Staatspen- sionnering telt in West-Friesland ni«l minder dan 6300 leden. V Het Franse padvinderscabaretge zelschap „Les Compagnons de Grand Vent" zal Vrijdag 10 Juni in het Gul den Vlies te Alkmaar optreden. De gemeenteraad van Oterleek besloot be halve tot de instelling van een vuilnis ophaaldienst, tevens tot de oprichting van een lagere landbouwschool te Stom- petoren. Vandaag is het echtpaar Duin-van Wonderen te Bergen 60 jaar getrouwd. De raad van Velsen verleende een crediet van f 1.447.500 voor het bouw rijp maken van gronden te IJmuiden. In Juli worden hierop 400 montagewo ningen gebouwd en in 1950 de overig® 300. Aan het Hoogovenbedrijf *Un de 24 arbeiders, die aan de bedrijfs- school een cursus in bankwerken volg den, er 20 geslaagd. Op Luilakmorgen (Zaterdag a-5 om 4,30 uur zullen in de Stationstraa te Zaandam korriewedstrijden worden gehouden. Het fanfarekorps „De "f1' monie" te Assendelft zal op Zondag 31 Juli wederom voor de VARA-micr foon optreden. De bekende evange^ list H .F. Huson te Oostzaan, is hf noemd tot evangelisch predikant Dordrecht.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2