Marinekampioenschappen zijn bevochten Vanmiddag begint het (eest te Huisduinen Stad en Omgeving. De Helderse Orkestvereniging gaat voort onder uitstekende leiding Hoe is de siand Mieke? De Bioscopen JAAP KWAK Noordermeer tweede in zware sterrit Het eerste concert in de Lutherse Kerk Tekencursus gaaf beginnen TIVOLI: DE WITTE: Administratiegebouw Centrale Marinemagazijnen vv GEZELLIG DANSEN IN HET KORT Film over de diepzee Twee nieuwe sportyelden Portret van de week: De heer J. de Jong f Thnna boven de kleine wereld der mensen, Huisduinen. We zaten daar9 hemel was zonnig en wijd. C SSi. w Race mei hei horloge over 574 K.M. Prijsuitreiking door Staatssecretaris van Marine De Helderse Orkestvereniging heeft in haar dirigent, de heer J. C. van der Teet, de juiste man op de juiste plaats gevonden. Deze musicus verstaat zijn vak en zou voor een beroepsorkest een uitstekend figuur slaan, maar nu hij voor een aantal goedwillende amateurs staat, weet hjj zijn eisen aan te passen aan de mogelijkheden van het ogenblik. Met groot geduld brqpgt hij het orkest stap voor stap verder op de weg naar het ideaal: het geven van uitvoeringen die zo wel in technisch als in kunstzinnig opzicht volmaakt zijn. De HOV behoeft zich uiteraard niet te vleien met de hoop, dat zij dit ideaal zal bereiken. Wanneer zij op de thans ingeslagen weg voortgaat, kan zij het echter wei zeer dicht bena deren. Sinds de eerste kennismaking (op de uitvoering van Helders Mannenkoor) werden alweer vorderingen gemaakt. Dat bewees de HOV in de Lutherse kerk, waar zij Donderdagavond con certeerde. Er kwamen tijdens het op treden van het orkest twee belangrij ke elementen naar voren: enthousiasme en voorzichtigheid. Het juiste even wicht tussen die beide was nog niet gevonden, maar dat is een kwestie van tijd. Terecht besteedt de heer Van der Peet nu nog de meeste aandacht aan de techniek van het spel, van het sa menspel vooral, en neemt hij er genoe gen mee, wanneer zijn musici hun nootjes goed en op tijd treffen. Daar mee wordt bereikt, dat de onderhan den genomen composities in een goede klankverhouding en strak in de maat worden uitgevoerd. Afwijkingen ter eenre zijde kleine onzuiverheden in de stemming en een enkele ongelijke inzet kwamen nu reeds in verheu gend geringe mate voor en zullen zich in de toekomst ongetwijfeld nog min der voordoen. Afwijkingen ter andere zijde het collectief verlevendigen van het rhythme waren reeds ver scheidene malen merkbaar, wat even eens een belofte voor de toekomst in houdt. Vooral het werk van de eerste violen was veelbelovend, de bassist streek keurig en ook de pianopartijen werden goed gespeeld. De soli voor cello wa ren dikwijls nog onzeker, bijvoorbeeld in het andante uit Mozart's Symphonie nr. 1 in Es. Er konden een cellist en een bassist meer zijn. Het andante mol- to uit de 17e eeuwse suite van een on bekende Engelse componist voldeed ons in artistiek opzicht het meest. De an dere werken had het orkest wel be hoorlijk onder de knie. s Tezamen met mevr. A. Graaff Kamp voerde het orkest het concert voor orgel in g moll van Handel uit. Dirigent en orgeliste verschilden even van opvatting over het tempo. Onder de gegeven omstandigheden konden wij het van de heer Van der Peet zeer waarderen, dat hij zich in zijn directie .richtte naar het orgel, en alleen in de orkestpartijen het tempo iets opvoerde. Zijn bekwaamheid en muzikaliteit be- Een lezer vraagt ons de oor sprong van de bekende zegswijze „Hij heeft de prins gesproken", in de betekenis van: hij is aangescho ten, dronken Zeer waarschijnlijk is die uit drukking een herinnering aan de gilden, aan het hoofd waarvan een prins, een koning of een keizer stond. Vooral in latere tijd ontaar den de gildemaaltijden in zwelg partijen en dronkemansavonden, waardoor de uitdrukking: Kijk, hij heeft de prins gesproken, niets meer aan duidelijkheid te wensen liet. Hier volgende de nieuwe vragen: 1. Hoe heetten de twee beroemd ste liedjes (Amerikaans) uit de eerste wereldoorlog? 2. In een plank van jong hout wordt een vierkant gat gezaagd. Na verloop van enige tijd is het hout helemaal droog. Is dat gat nu kleiner of groter geworden? 3. Behoort een meloen tot het fruit? 4. Van wie is de ouverture Wil helm Teil? 5. Noem eens drie bekende Ne derlandse organisten, die een cine ma-orgel bespelen? 6. Wie werd de „Engelse Blaauw- baard" genoemd? 7. Sluiten slangen 's nachts de ogen? 8. Wat is een springhaas? 9. Iemand wil voor f 1— post zegels kopen van 5 en 3 ct. Hij wil zoveel mogelijk zegels van 5 ct. hebben. Hoeveel koopt hij dan van elk? 10. Waar werden de Olympische spelen van 1930 gehouden? (Voor de antwoorden zie -men tussen de advertenties.) De „Noorder Kunstkring" begint a.s. Woensdagavond met de voorgenomen tekencursus. De belangstelling bleek zeer bevredigend, wat reeds tot uiting kwam op de bespreking met adspirant- cursisten en hun ouders. Men heeft het totale aantal cursisten het zijn er ruim dertig in twee groepen moe ten splitsen. De leeftijden waren juist zo verdeeld, dat men een groep „jonge ren" en een groep „ouderen" heeft kun nen vormen, welke beide nagenoeg even groot zijn. Wij vinden het pret. tig, dat de initiatiefnemers dit succes hebben kunnen boeken en dat hun plan waardering heeft gevonden. Wij hopen, dat de „Noorder Kunstkring" en de cursisten een vruchtbare periode te gemoet gaan. wees de heer Van der Peet ten over vloede door het geven van een clari- netsolo. Hij speelde met uitstekende orgelbegeleiding het mooie adagio uit Mozart's Clarinet-concert in A. Met een orgelsolo, Widor's beroemde Alle gro vivace uit de 5e Symphonie, werd het concert besloten. Ook in dit werk musiceerde mevr. Graaff zeer beheerst en trefzeker, terwijl zij fraai regis treerde. Na afloop bedankte de heer J. van Waalwijk van Doorn, die ook het ope ningswoord gesproken had, de bijna driehonderd aanwezigen voor de grote aandacht waarmede zij geluisterd had den. BLUE SKIES Zoals wij reeds aankondigden een grote Amerikaanse showfilm in kleu ren met in de hoofdrollen de bekende acteurs Bing Crosby en Fred Astaire. Het spreekt vanzelf dat zang en mu ziek een vooraanstaande plaats inne men. Talrijke melodieën van Irving Berlin zal men kunnen herkennen. Ve len zullen deze films met groot genoe gen zien. TARZAN IN DE GOUDEN STAD In de Koningstraat draait tot en met morgenavond het avontuur „Tar- zan in de Gouden Stad", het vervolg van Tarzans belevenissen in de populaire creatie van Johnny Weis- müller. Van Maandag tot en met Donderdagavond wordt „Nice Girl" vertoond met Deanna Durbin in de ti- telrol. Een gezellige film. I Spring niei van de hak op de iak, maar komt U amuseren bij Eind 1947 heeft de gemeente drie nieuwe Zweedse barakken gekocht, j Twee ervan werden gebruikt voor de openbare lagere school tussen de H. A. Lorentzstraat en de Prof. Blokstraat. De derde barak was bestemd voo^ een R. K. noodschool, maar dat is nu niet meer nodig, omdat over enige maan den het nieuwe schoolgebouw aan de Stakman Bossestraat in gebruik zal worden genomen. Aangezien de Ko ninklijke Marine behoefte heeft aan een administratiegebouw voor de Cen trale Magazijnen, werd de barak voor de tijd van drie jaar in bruikleen af gestaan. Jaarlijkse opening van hel badseizoen Vier dagen zal het op Huisduinen feest» zijn. Vandaag, morgen, Tweede Pink sterdag en Dinsdag a.s. wordt de traditionele opening van het badseizoen ge vierd. De vereniging „Huisduiner Belang" heeft weer voor verscheidene attrac ties gezorgd, de winkels in het dorp hebben speciale étalages, en er is een klein kansje op een vuurwerk Dinsdagavond. Wanneer het weer wil meewerken, zul len stellig velen uit Den Helder naar onze badplaats trekken om het feest mee te vieren. Op warme dagen in de komende zomer zullen zij dan eerder denken aan de gezonde ontspanning en verfrissing, die zij aan de kust tussen de Lange Jaap en Falga kunnen vinden. Dat is niet alleen een Huisduiner belang, maar ook van de velen, die anders misschien amechtig in een zwoele kamer wachten op frisse lucht. Op het pleintje rond de kerk hebben allerlei vermakelijkheden knus bij el kaar een plaatsje gevonden. De spin staat gereed om haar slachtoffers door de lucht te zwieren, de zweefmolen, luchtschommel en kinderdraaimolen kunnen hun eerste rondjes maken, het hoofd van Jut wacht op de zware mo kerslagen, de vliegbomsport kan wor den beoefend, er is een schiettent, een oliebollenkraam en men vindt er nog enkele attracties. Zo staat op het veldje tegenover „Dennenheuvel" een grote danstent. Even' verder heeft Joop Theunisz zijn ever het gehele land bekende variété tent opgeslagen. Deze veelzijdige artist men heeft hem nog kort geleden op Wieringen kunnen bewonderen maakte voor de KRO een tournée door Nederland, en trad o.m. op in het Am sterdamse Carré. Hij opent morgen middag met een voorstelling voor de kinderen. Dinsdagmorgen mag de Huisduiner jeugd gratis van de verschillende ver makelijkheden gebruik maken. De kin deren van de drie speeltuinen Vis- buurt, Vogelwijk en Thiindorp komen 's middags aan de beurt. Ook zij kun nen dan. na in optocht naar Huisdui nen te zijn gemarcheerd, naar hartelust genieten. „Huisduiner Belang" zal voor tractaties zorgen! Vanmiddag tussen 2 en 5 uur kunnen de ouders aan de drie speeltuin toegangskaartjes afhalen ad 35 cent. •We mogen aannemen, dat bij deze feestelijke opening van het badseizoen de meeste bezoekers het strand en het zeewater nauwelijks zullen zien! Er komen echter nog meer dagen. Het strand is opgeruimd, de heer Jongman heeft zijn paviljoen waar allerlei verversingen verkrijgbaar zijn weer aan het begin van het strand opge bouwd, en de gemeente heeft op ver schillende plaatsen keurige reddinglij- nen opgehangen. Eén ding is jammer: dat het betonpad aan de Dijkzijde slechts te bereiken is over oneffen ba- zaltblokken-en aan de strandzijde via een steil hellende glooiing. Mogelijk kan hierop nog iets worden gevonden. Eerstgenoemd gedeelte kan op eenvou dige wijze door middel van cement worden geëgaliseerd. Tal van stadge noten zouden er plezier van hebben, wanneer deze verbetering nog vóór het begin van de zomer werd aange bracht. Vil VANAVOND IE PINKSTERDAG 2E PINKSTERDAG De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. J. Fahrenfort, Westgracht 9. telefoon 2981, en P. vd Nieuwenhuizen, Plantsoenstr. 1, telefoon 2335. De afdeling Den Helder van de Bond var. brandstoffenhandelaren ver zoekt onze lezers erop attent te maken, dat de bon 08 van de oude kolenkaart, die geldig is voor elf eenheden brand stoffen gedurende het seizoen 1949 1950, vóór Vrijdag 10 Juni a.s. bij de handelaren moet zijn ingeleverd. Zo men weet. komen er geen nieuwe ko- lenkaarten, en de regering laat stipt de hand houden aan de gestelde inle veringstermijn. De watersportvereniging „Helder WillemsoordNieuwediep" houdt op Tweede Pinksterdag een propaganda- tocht naar het Amstelmeer. Er zullen wedstrijden voor zeiljachten, motorbo ten en kano's worden gehouden. In de vroege morgen van Tweede Pinksterdag vertrekken van het Sta tionsplein vijf bussen met NCRV- vrienden uit Den Helder en omgeving, die het jubileumfeest te Arnhem gaan bijwonen. Het gezelschap komt Dins dagmorgen in de vroegte terug. Het Blauwe Week-comité deelt ons mede, dat de onlangs gehouden collecte ten bate van de drankbestrij ding f 599.27 heeft opgebracht. Het co mité is dankbaar voor de ondervonden steun, waaruit de waardering van ve len spreekt. Te 's-Gravenhage slaagde de heer R. B. van den Berg, leerling van de gemeentelijke zeevaartschool, voor het diploma 3e stuurman grote handels vaart. Op Vrijdag 10 Juni a.s. zullen de leerlingen van de hoogste klassen der lagere landbouwschool te Julianadorp een bezoek brengen aan de Organon- fabriek te Oss. B. en W. stellen voor, de bouw van 74 woningen etc. in Oud Den Hel der, waarvoor de raad op 20 April j.1. een crediet verleende, voor f 754.700 onderhands op te dragen aan de fa. Evelein en Duiker te Beverwijk. Teneinde te kunnen beschikken over de noodzakelijke kantoorruimte, heeft de Ver. voor Vreemdelingenver keer een woonschip gehuurd. Over de ligplaats is nog niets bekend. Uiter aard zoekt men een plaats, die zo dicht mogelijk bij het centrum der stad ge legen is. Een klein tweedekkertje heeft bo ven de stad pamfletten uitgeworpen, ter propagering van het Rode Kruis werk. De aquariumhoudersvereniging „Ras- bora" heeft de heer J. S. Jansen uit Amsterdam bereid gevonden om op Donderdagavond 23 Juni a.s. een le zing te houden in de bovenzaal van café Postbrug. Leden en belangstellen den zullen daar interessante dingen kunnen vernemen over het diepzee- onderzoek van William Beebe, waar over een film zal worden vertoond. Ook geeft de heer Jansen een film met toelichting over het inrichten, beplan ten enz. van een aquarium. Teneinde enigermate te voorzien in het nijpende tekort aan sportvelden, wil de gemeente de braakliggende grond tussen de bestaande velden be speelbaar maken. Daarop kunnen twee voetbalvelden worden aangelegd, niet gedraineerd, maar met een ingezaaide grasmat. Men wil een nissenhut, zoals aan de Kanaalweg in gebruik voor de metselaarscursus, als kleedlokaal in richten. De kosten van het een en an der zullen f 16.000 bedragen. In het desbetreffende voorstel aan de raad delen B. en W. mede, dat zij uitgegaan zijn van de gedachte,' dat de sportvel den aan de Sportlaan nog enige tijd als zodanig in gebruik zullen blijven. t 1 1% ,i!\lt/l«l 4JV11 Iu>ee jaar geleden, hebben wij boren prachtige zomerdag, bij uurtje zitten praten met de heer in het lichthuis van de ruurtoren l ichter der kustverlichting te J de Jong, hoofd van de kustwa t «„aroiA der •menspn Op een de wind zong in het ^renhchaam en dejnen Het was v0or ons een nieuwe nahijheid van een glanzend bood dit geen nieuws. Hu was H'oeveel honderden keren zou hij de geslepen optiek, in zun eleme 23 opzichter tocht naar boven hebben gemaakt? Hv «omhm» W en thans heeft functie op Ameland werd geplaatst Wij kennen het eiland en ook de toren met ie huisjes en de dennen eromheen. Deze prachtige dennen: geplant door de heer De Jong. Hij heeft ze tn leen tien jaar gezien, maar het bos staat daar Ina als een monument voor deze opzichter, die Zn grote liefde heeft voor al wat leeft. Spreek Zet een oude Amelander en hv zal zeggen: Ah Zeneer, meneer bedoelt de vuurtorenwachter. Da-s een best mens, meneer En u kunt dan vernemen, dat de heer De Jong daar op het eiland het Groene Kruis heeft opgericht, voorzit ter was van de V.V.V. en op velerlei andere wijze een belangrijke stuwende kracht was in deze kleine gemeenschap tussen Holwerd en t oerd Toen hij na vijf jaar werd overgeplaatst j-T ie es?nir) ow heeft hii deze sociale belangstelling meegenomen $1) ZZt ZnSi»-..-.» BeUn," enMJ *8» W* zeer ruim opgevat. Een rustig en evenwichtig karakter, een werkzame geest een ruime blik en een volstrekte betrouwbaarheid hebben de heer De Jong tot een geziene figuur gemaakt. Zijn mening over uiteenlopende zaken werd dikwijls gevraagd en wanneer iemand zijn hulp nodig had, stond hij altijd klaar. Dat staat hier wel in de verleden tvd geschreven, maar dat is nog zo, nu het zesde lustrum enkele dagen oud is. Mevrouw De Jong weet daarover mee te praten! Haar man wilde zijn jubileum volstrekt ongemerkt voorbij laten gaan en het mocht ook niet vooraf in de krant worden vermeld. Toch stelde hij het op prijs, dat de directeur van het loodswezen te Amsterdam, overste Tichelman, hem persoonlijk per soonlijk kwam gelukwensen. Samen zijn directeur en opzichter toen nog even gaan kijken naar de nieuwe uitkijktoren, die al aardig zyn vol tooiing nadert. En er is nog een verbetering op til. Het noodlicht van de vuurtoren zal nu eindelijk worden vervangen door een pit, die nog sterker is dan voor de oorlog. Er komt een gloeilamp van 4000 watt met een nieuw optiek, dat aan Lange Jaap een lichtsterkte geeft van minstens 9.000.000 decalumen, het drievoudige van voorheen. Dat was een zwarte dag in het leven van de opzichter, toen hij na de capitulatie in 1940 alle kustlichten en verdere technische hulpmiddelen moest vernietigen, om ze aan de Duitsers te onttrekken. Langzaam mcar zeker wordt de zaak echter weer opgebouwd. „Over een half jaar", verzekerde ons de heer De Jong, „kan de scheepvaart rekenen op een kustwacht en een kustverlich ting, die aan de zwaarste eisen voldoet''. Wij hopen, dat de heer De Jong nog lang het op zicht daarover zal mogen hebben. Acht-en-zeventig lichte automobielen, alle van hetzelfde type, knorden Don derdag over de Nederlandse wegen. Ieder zocht zijn eigen route, maar alle moesten vóór middags vier uur in Appingedam zijn. Ter gelegenheid van de grote ATHIL-tentoonstelling op het gebied van handel, industrie en landbouw, was een sterrit voor Minor-auto's georganiseerd. Iedere deelnemer had de op dracht, bij zoveel mogelijk Minor-dealers een stempel te halen. Iedere stempel afdruk betekende tien punten. Het was dus zaak om een route naar Appinge dam uit te stippelen, waarop men tussen vijf uur 's morgens (het tijdstip van de start) en vier uur 's middags de meeste dealers tegenkwam. De heer H. C. Noordermeer uit Den Helder veroverde er 25 en daarmede de tweede prijs. Wij hebben de tocht meegemaakt en kunnen getuigen, dat voor deze prijs gevochten moest worden, én door bestuurder én door Minor. Om vijf uur Donderdagmorgen be gonnen de twee kleine zuigertjes (de motorinhoud is 615) als razenden op ^n neer te dansen met een gemid delde van 3000 toeren per minuut, en eerst om kwart voor vier kwamen zij voor een ogenblik tot rust. Op dat mo ment hadden zij het wagentje bijna voortdurend op maximum-snelheid over 574 kilometer gesleept. Elf uur lang waren bomen en bruggen, huizen en heggen, mensen en dieren, en voor alauto's langs de inzittenden ge suisd, en alleen op de 25 stempelplaat- sen kwam de wereld even tot rust. Het tempo, waarin deze monsterrit werd gemaakt, moge blijken uit de tijden, waarop de controleposten werden ge passeerd: Den Helder 5.00, Alkmaar 5.30, Koog aan de Zaan 5.50, Bever wijk 6.10, Haarlem 6.25, Hilïegom 6.45, Leiden 7.05, Scheveningen 7.35, Den Haag 7.45, Delft 8.00, Rotterdam 8.25, De laatste dag van de Kampioenswedstrijden van de Koninklijke Marine is nu ook voorbij en Voor een heel jaar is dit festijn weer afgelopen. Het verliep alles uitermate vlot en wanneer er een wedstrijd te laat begon, was dit niet meer dan een paar minuten. (Zoiets is prettig voor de mededingers en zij zullen ook met meer sportiviteit en enthousiasme trachten de beste prestatie te leveren en daardoor hun afdeling een kans op een wisselbeker te geven. Het weer werk te ook bijzonder mee, de paar kleine buitjes op de eerste dag niet meegerekend. Daarvan maakte kolonel Reijniersenant ter zee der le klasse J. C H ook gewag in zijn sluitingswoord, waar- bij hij zijn voldoening uitsprak over de geleverde prestaties. Want die waren vrij veel beter dan verleden jaar en het aantal deelnemers was ook belangrijk groter. Laat dit een aansporing zijn voor de volgende keer. Daarna nodigde hij Z. Exc. H. C. W. Moorman, de staatssecretaris van Marine, uit om de prijzen te overhandigen. De heer Moorman deed dit met klaar blijkelijk genoegen. Altijd heeft hij de sport een warm hart toegedragen en nu hij deze laatste dag had meegemaakt en ge zien en gehoord had wat er werd gepres teerd, is hij er te meer van overtuigd dat deze kampioenschapswedstrijden van een groot vormend belang zijn. De Marine is een monster van het Ne derlandse volk, deze dagen heeft dit „staaltje" blijk gegeven van een grote sportiviteit en gezond enthousiasme, dat is prachtig. Een gezonde geest in een gezond lichaam is een streven dat de moeite waard is en daarom is het prettig, dat deze sportdagen met een grote dosis sportiviteit tot iets goeds gemaakt zijn. „Hieraan hebben behalve de deelne mers verschillende organisatoren medegewerkt, van wie ik vooral de Marinecommandant van Den Helder, kolonel L W. Reijnierse, en de luite- Bol hartelijk bedank". De heer Moor man overhandigde vervolgens aan de winnaars, captains en afdelingleiders een zeer groot aantal prijzen, bestaande uit medailles, lauwertakken en bekers. Ook mevrouw Reijnierse werd door hem uitgenodigd enkele prijzen aan de gelukkige winnaars uit te reiken. On der de aanwezigen merkten we deze laatste dag nog op de Commandant Zeemacht Nederland, Schout-bij-Nacht J. J. L. Willinge, de Commandant van het Corps Mariniers, Generaal-majoor M. R. de Bruijne, kapt.-luit. ter zee B. J. Velderman, kolonel S. G. Baren- dregt, de hoofdvlootaalmoezenier en de- commandante van de Marva's, Overste Van Slooten Ook de burgemeester gaf van zijn belangstelling blijk, evenals Commissaris Rijpma* en nog tal van andere burgerlijke en militaire auto riteiten. De uitslagen van de finales, waarvan de eerste drie prijswinnaars zijn, lui den als volgt: 80 meter hardlopen Marva's: 1 Schoon, 11.8 sec. Det. Den Haag. 2 Singerling. 12 sec. Neptunus. 3 Hillenaar; 12.3 sec. 100 meter hardlopen nieuwelingen: 1 J. A. Balhan, 12.4 sec. Soemba (Balhan werd eerste, ondanks dat hij gebles seerd was, hulde!); 2 A. Zwigtman. 12.6 sec. Deelen; 3 M. A. Zuidweg, 12.9 sec. DKMR. 100 meter hardlopen gevorderden: 1 D. Kalf, 11.9 sec. KIM. 2 J. Derksen, 12 sec. KIM. 3 Ernste, 12.2 sec. AMD. (Dekking was laatste, maar niet eens oneervol, nadat hij 13 minuten van te voren de 1500 meter had gelopen!). 400 meter hardlopen gevorderden: 1 J. J. Koning, 57.5 sec. KIM. 2 Van der WellGroeneveld, 57.8 sec. KIM. S H. Havelaar, 58.3 sec. MVKV. 1500 meter hardlopen: 1 C. Meer man 4 min. 28.8 sec. AMD. 2 J. A. Hessels 4 min. 29.6 sec. GSS. 3 H. P. Klaassen 4 min. 40.8 sec. KIM. 3500 meter hardlopen: 1 C. Meerman 10 min. 4 sec. AMD. 2 J. A. Hessels 10 min. 9.1 sec. GSS. 3 H. P. Klaassen 10 min. 12 sec. KIM. Estafette 4 maal 100 meter: KIM 48.6 sec. en MOKH 50.1 sec. Hoogspringen Marva's: 1 Schoon. 2 Singerling. 3 Hillenaar. Alle drie sprongen 1-25 meter, maar marva Schoon maakte de minste fouten. Tafeltennis Marva's: De beslissings wedstrijd werd gisteren uitgevochten tussen de drie, die alle drie 10 gewon nen partijen hadden, ze eindigden als volgt: 1 De Boer, 2 Buisman, 3 Smul ders. Degen personeel le afdeling: 1 J. H. van der Wal, 2 T. J. W. van der Sel, 3 P. A. Abrahams. Degen personeel 2e afdeling: 1 P. T. Strates, 2 J. A. Hessels. 3 J. C. Crane. Sabel personeel le afdeling: 1 P. A. Abrahams, 2 P. R. d'Amaud Gerkens, 3 T. U. Bouwman. Sabel personeel 2e afdeling: 1 P. T. Strates, 2 F. Deykerhoff. 3 T. P. Stolz. 80 m. rugslag Marva's: 1 L W. de Bood 1 min. 15.6. 2 Annie Rosier 1 min. 22.4, 3 Alie Rosier 1 min. 23. 100 m. rugslag heren: 1 H. H. Ave rink 1 min. 20.8, 2 L. B. Tjebbes 1 min. 20.8. 3 P. C. Looyaard 1 min. 24 5. 80 m. schoolslag Marva's: 1 L. A. V. Appel 1 min. 22.1, 2 M. M. Vellinga 1 min. 22.2. 100 m. schoolslag heren: 1 J. H. van Daatselaar 1 min. 18.2, 2 J. F. Roele 1 min. 27.8, 3 W. vd Loo 1 min. 28.9. 80 m. vrije slag Marva's: 1 I. W. de Bood 1 min. 05.-—, 2 Alie Rosier Imln. 08.— 100 m. vrije slag heren: 1 G. S. M. Verrijdt 1 min. 07.—, 2 G. G. Gerrit sen 1 min. 08.3 L. B. Tjebbes 1 min. 09. Schoonspringen: 1 W. J. H. Kettler 37.40 punten, 2 Th. T. van Bijnen 20.82 punten, 3 H. Zijlstra 20.66 punten. 3 x 40 m. wisselslag est. Marva: 1 Leidun 1 min. 44 sec., 2 W. S. A. D. 1 1 min. 48 sec. 3 x 40 m. wisselslag estafette: 1 M. O. K. Hilversum 1 1 min. 17.7, 2 K. I. M. 1 1 min. 20.3, 3 K. I. M. 2 1 min. 21.8. Handbal: 1 AMD met 10 punten, 2 MOKH met 8 punten, 3 KIM met 55 punten, 4 MOCV met 5 punten. Voetbal: ValkenburgVolkel 22. De wedstrijd werd beslist met voor beide partijen vijf strafschoppen, waar van beide er 3 in kregen. De volgende vijf schoppen leverde voor Valkenburg de overwinning op. De wisselbeker werd op het veld door de aanvoerder van Valkenburg van Z. Exc. Moorman in ontvangst genomen. De wisselbeker voor degene, die de beste prestaties leverde, was voor Meerman, hoewel hij en marva Schoon een gelijk aantal punten hadden. Maar de administratie wees uit, dat Meerman een kleiner aantal fouten op z'n naam had staan en marva Schoon, met alle waardering voor haar prosta ties, stond ernaast. Toch willen wij ook Derksen nog even noemen, die, gezien zijn leeftijd en zijn concentratiekamp tijd, prachtige resultaten boekte. De uitslag van de puntenwedstrijd leverde het KIM, evenals verleden jaar de wisselbeker op met 52 punten, te gen MOKH 31 punten. De puntenwed strijd van de Marva's bracht de beker m Den Haag met 31 punten tegen Am sterdam, die het vorige jaar won, 16 punten. Den Helder werd nummer'drie op de lijst met 15 punten. Kolonel Reijnierse sprak nog een kort woord van dank aan allen, die deze drie dagen zo succesvol hadden gemaakt en sloot hiermee de kam pioenschapswedstrijden. Om vijf uur gingen de deelnemers hetzij naar hun detachementen, hetzij met Pinkster long-weekend. Woerden 9.10, Utrecht 9.35, Amersfoort 10.05, Sóestdijk 10.30, Naarden 10.55, Amsterdam 11.10, Monnikendam 11.50, Hoorn 12,15, Slootdorp 12,35, Bolsward 13.35, Franeker 14.05, Leeuwarden 14.20, Zuidhorn 15.05, Appingedam 15.45 uur. In een meesterlijke rijstijl heeft de heer Noordermeer deze rit gemaakt. Op de rechte stukken moest continu 90 kilometer per uur worden gereden, in bochten en met inhalen betekende ieder snelheidsverlies tijdverlies, dus ook dan moest het uiterste worden ge presteerd. Wij willen eerlijk bekennen, dat het ons dikwijls heeft geduizeld. Wanneer wij het stuur hadden overge nomen, dan zouden wij of in het zie kenhuis of twee uur te laat in Ap pingedam zijn aangekomen. Wanneer we dat nog niet geweten hadden, zou den we het nu geleerd hebben: snel rijden op een mooie brede weg is geen kunst, maar snel (en safe!) rijden in druk verkeer en door moeilijke boch ten is vakwerk. Het eerste verhoudt zich tot het laatste als een zachtge- kookt eitje tot een Indische rijsttafel. Als een raket slingerde de Minor zich langs het smalle, grillige lint, dat „rechter rijbaan" genoemd wordt. En aan het eind daarvan, op het sportter rein te Appingedam, kwam daar nog een extra grillig stukje bij. de klasse mentsproef. Op het grasveld was een bochtig baantje uitgezet, links en rechts gemarkeerd door busjes olie. Het wa gentje kon er precies tussendoor, maar het kwam onderweg nog enkele pitti ge hindernissen tegen. Bovendien werd de tijd opgenomen. Onze Minor liet netjes alle busjes staan, en maakte ook nu weer een zodanige tijd, dat nog 6 punten konden worden afgesnoept van de ralley-rijder Geert Hoogeveen, die 26 stempels had weten te vergaren. Zijn totale puntenaantal was 297, en hij verdiende daarmee de eerste prijs. De heer Noordermeer had 293 punten. De eerste prijswinnaar had het voor deeltje gehad, de stempeladressen nog van een vorig bezoek te kennen. Het Helderse team moest in driekwart van de gevallen naar de weg vragen, waar mee vele kostbare minuten verloren gingen. En in Amersfoort lieten we in de haast het stempelboekje liggen, wat gelukkig niet meer dan een kwartier kostte. Burgemeester Welleman van Ap pingedam zeide niets teveel, toen hii i,I de prijsuitreiking de bekwaamheid en het uithoudingsvermogen van de deelnemende amateur-coureurs roemJ o Het was een zeer zware, maar spor tieve strijd, waarin ieder'gelijke kan sen had. De wagentjes hebben alle hun bazen best geholpen, trouw draaiden ze hun kilometers, en niet één viel uit. regen zeven uur kwam nummer aatst binnen: een dame die onderweg drie uur oponthoud had gehad. Zij ■reeg voor haar taaie volhouden een errnlamp als troostprijs. Toen volgde de rit naar huis, en s avonds waren de 750 kilometer vol. Jat was het eind van een sterrit, waarbij drie letters vergeten waren. Het had „monsterrit" moeten heten. e bestuurder was nog fit (zei hij), maar wij konden geen pap meer zeg gen

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2