Stad en Omgeving. Rijke sortering inzendingen op bakkerij-tentoonstelling Marine en Landmacht kruisten de degens Geschenk bij de koperen bruiloft van het Koninklijk Echtpaar Eerste team der Helderse Tennisclub toch niet naar tweede klasse Eervolle nederlaag in eigen huis interessante uitzending A.s. Zaterdag Anjerdag Dourdan Den Helder Volgend jaar opening van vakcursus VAN MARSDIEP TOT IJ Tussen Haaks en Kuifje Nieuwe groei Algemene Bond van Ouden van Dagen INGEZONDEN Hef fooiensfelsel Muziekkorps L.S.K. maakt mars door de stad Texel Huis in Eierland afgebrand In het kader van de Militaire Sportweek vonden Maandag in „Forinosa" de scherm wedstrijden plaats tussen de équipes van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht, op degen en sabel. Min of meer stond van te voren vast, dat de Landmacht-équipes zouden winnen, daar deze uit leden bestonden die onlangs waren uitverkoren om ons land militair op internationaal gebied te vertegenwoordigen. Toch heeft vooral de degenéquipe der Marine getoond, dat ook onder haar leden schermers schuilen, die uit het goede hout gesneden zijn. Van de 33 degenpartijen won de Landmacht er 22, en ook op de sabel boekte de Landmacht veruit de meeste winstpunten. Uit het aantal gemaakte louché's (trouwens ook uit het verloop der wedstrijden) bleek wel, dat deze winstpunten niet op gemakkelijke wijze waren verkregen. De Marine gaf be hoorlijk partij cn de strijd bleef dan ook van het begirf* tot het eind spannend en boeiend. De leden van beide degenéquipes loonden vrijwel allen een grote tech nische vaardigheid. Het degenscher- ihen moge voor een „outsider" minder spectaculair zijn, voor een „insider" geeft het toch een grote voldoening. Een gehele reeks van kleine kringbe wegingen met de degen om de tegen stander uit te lokken en in een zo danige positie te brengen, dat hij dooi" een uiterst snelle steek kan wörden geraakt, heeft immer iets fascine rends. Iets van de grote concentratie en opmerkzaamheid, de volstrekte gespannenheid en beheerste aggressi- viteit gaat onwillekeurig op de toe schouwer over. Het waarnemen van de reacties der beide schermers is 'n zeer boeiende bezigheid en wanneer- de één met een bliksemsnelle bewe ging een touché plaatst, is het alsof de toeschouwer zelf wordt getroffen. De treffers zijn vooral met degen- schermen dikwijls zeer moeilijk waar te nemen. Bij deze wedstrijden werd gebruik gemaakt, van de z.g. electri- sche touché-aanwijzing. Aan de punt van de degen is een drukcontact be vestigd, dat bij een minimum druk van 75 gram de stroomkring sluit. Een lange, dunne kabel, die op een trommel is gewonden, verbindt de schermer met de verklikker. Door middel van een veer in de trommel blijft het snoer losjes gespannen, zo dat de schermer geen hinder ervan ondervindt. Zodra een touché is ge plaatst met een druk van meer dan 75 gram, gaat in de verklikker een zoemer over en wordt een electrisch lampje ontstoken. Slechts wanneer de degenkom (en wanneer het goed is ook de loper) wordt geraakt, die bei de zijn geaard, wordt geen touché aangegeven. Voor hei overige kan het gehele lichaam van de tegenstan der worden geraakt. Tijdens deze wedstrijden werden verscheidene tref fers op de benedenarm geplaatst en een enkelo op de voet. De le luitenant G. Bonga van de Landmacht toonde zich op de degen de sterkste schermer, en legde dan ook beslag op de eerste prijs. Aan vankelijk liepen de partijen voor üe Marine vrij ongunstig, maar zij wist het toch aardig op te halen. De uit slag van het degenschermen was: 1. le luitenant G. Bonga (K.L.); 2. adj.- onderoff. H. Jansen (K.L.); 3. majoor J. P. F. v. d. Horst (K.L.); 4. adj.- onderoff. L. G. J. Kuikhoven (K.L.); 5. korp. der mariniers P A. Abra hams (K.M.); 6. SMI- J. Siebrand (K.L.); 7. lc luit. H. Vincent (K.L.); 8. ltz. AI J. H. van der Wall (K.M.); 9 ltz. I C. L. J. F. Douw van der Krap (K.M.); 10. ltz. AI P. R. d' Arnaud Gerkens (K.M.); 11. ltz. II van Amsterdam (K.M.); 12. serg. der mariniers G. H. IJzendoorn (K.M.). Op de sabel. De wedstrijden op de sabel vonden 's avonds plaats. De bewegingen, die met dit slagwapen worden gemaakt, zijn groter, dus minder fijn en beter te volgen. Ook hier weer een elegant spel van schijnbewegingen en werin gen, totdat een gunstige positie voor de aanval ontstaat De wedstrijd wordt gewonnen door hem, die het eerst vier touché's geplaatst heeft (bij degen drie touché's). Al bleek reeds na de eerste zes partijen het overwicht van de Landmacht uit het aantal touché's dat door de Marine werd geplaatst sprak toch de energie ke tegenstand. Dat viel temeer to o ven, omdat de Marine (die toch reeds een veel beperkter tmuze heeft dar. de Landmacht met haar veel groter personeelsbezetting) twee van naar sterkste schermers miste. Hordijk be vindt zich in de Oost en Lückman tr de West, terwijl ook Van der Sel niet kon uitkomen. Het was dus voor de Marine uiterst moeilijk om een équipe samen te stellen, dat teger. het zeer krachtige Landmacht-équipe goed partij zou geven. De sergeant W. van den Berg van de Landmacht bewees eer schermer van internationale klasse te zijn. Op vallend bij deze schermer was de uit stekende verdediging. Meestal lokte hij een uitval uit en wist dan door deze prachtig op t.e vangen tot de tegenaanval over te gaan, met een voor de tegenstandei noodlottig ge* volg. Opvallend was ook het soepele schermen van de korporaal der mari niers P. A. Abrahams, scherminstruc- teur van de Marine sport- en gymnas- tiekschool te Den Helder. Deze schermer is nog jong en uiterst snel Tegen meer geroutineerde schermers heeft hij door zijn verdediging een tikje te verwaarlozen, enige partijen onnodig verloren. Zijn stijl is echter uitstekend en de schermsport zal van -deze veelbelovende jongeman nog veel plezier hebben. De uitslag van de wedstrijd op de sabel was: 1 sergeant W. v. d. Berg (K.L.), 2 SMI J. Siebrand (K.I.). 3 lc luit G. Bonga (K.L.), 4 ltz. I C. L. J. F. Douw van der Krap (K.M.), 4 kapitein H. J. van der Meer (K.L 6'korp. der mariniers P. A. Abra hams (K.M.), 7 adj.-onderoff. L. G. J Kuikhoven (K.L.), 8 ltz. II van Am sterdam (K.M.), 9 ltz. AI J. H. van der Wall (K.M.), 10 adj.-onderoff. H, Jan sen <K.L,), 11 ltz. AI P. R. d'Arnaud Gerkens (K.M.), 12 serg.-adelborst F. M. Bouwman (K.M.) De heer G. J. J. Bouman, voorzitter van O. en O., reikte na afloop de prij zen uit. Hij zegde de schermers dank voor de sportieve sfeer, waarin zij hadden getreden, en de Haagse schermleraar J. B. A. Abrahams voor de voortreffelijke wijze, waarop deze als hoofd-secondant de wedstrijden had geleid. Kapitein Storm van de RAO bedankte in een sympathiek en geestig woord de organisatoren en de schermers, alsook de secondanten, en kon het Marine-équipe de verzekering geven, dat de Landmacht de zege niet cadeau had gekregen! In het Nationaal Programma, dat op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard (Woensdag 29 Juni a.s.) wordt uitgezonden, zal van 's avonds negen tot tien uur een, feestoiijk pro gramma opgenomen worden onder de titel „Nederland viert feest". Vijf ver uitéén gelegen Nederlandse steden zullen bij deze uitzending wor den bethokken, en daarbij werd ook Den Helder uitverkoren. De andere plaatsen zijn Groningen, Maastricht, Middelburg en Baarn. In elk van deze vijf plaatsen komt een radio-ensem ble op de planken, alsmede een her- sengymnastiek-team. Het publiek in de vijf betrokken zalen zullen in ge dachte één kunnen zijn, omdat de via de telefoon geproduceerde gelui den in de huiskamer het geheel zui len kunnen volgen. De voorbereiding van het program ma in Den Helder is opgedragen aan de Helderse gemeenschap. De avond zal worden gegeven in Casino, waar voor negen uur o.m. het optreden van „De Morali's" op het programma staat. Aande eigenlijke uitzending wordt o.m. medegewerkt door het populaire ensemble „Vrij en Blij" o.l.v. Wcssel Dekker. Na afloop volgt nog het optreden van een klein dans- qnsemhle, uit „De Optimisten". nf. De entrée is vastgesteld op vijftig cent. De -baten zullen worden bestemd voor de in voorbereiding zijnde auto tocht van alle ouden van dagen uit onze gemeente. Kaartverkoop en plaatsbespreken aan Casino, Dinsdag 28 en Woensdag 29 Juni a.s. van 11 tot 12 uur. Ook in deze gemeente zal ten be hoeve van het Prins Bernhardfonds een openbare inzameling worden ge houden in de vorm van een anjer collecte en wel op 25 Juni 1949. Op die dag zullen worden verkocht metalen speldjes in de vorm van een anjer, alsmede levende anjers, welke laatste door verschillende plaatselijke bloemenhandelaren ten verkoop zul len worden aangeboden tegen f 0,50 per stuk. Een beroep wordt gedaan op cje in gezetenen dezer gemeente, om aan deze collecte zoveel mogelijk mede werking te willen verlenen, opdat een behoorlijke opbrengst- zal worden ver kregen. Hierdoor toch wordt het Prins Bernhardfonds in staat gesteld om zijn mooie taak te vervullen, n.1, fi nanciële hulp te verlenen aan instel lingen, welke medewerken aan de wederopbouw van onze geestelijke en culturele weerbaarheid, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat de culturele nood van ons volk zeer groot is. Dat ernst wordt gemaakt met deze inadwerkelijke hulpverlening moge blijken uit het feit, dat reeds grote bedragen zijn beschikbaar gesteld voor: herstel en weder-inrichten van jeugdherbergen; ontwikkeling en ont spanningscentra; Protestantse en R.K, Militaire Tehuizen; Jeugdverenigin gen, zoals de Vrijz. Chr. Jeugd Cen trale, de A.J.C., het padvindersgilde de Oranjegarde, de Herv. Jeugdraad, de Ned. Chr. Studentenvereniging enz. Opgemerkt wordt, dat door de in stelling van Provinciale Anjerfondsen het mogelijk is gemaakt, dat van de ontvangsten 70% beschikbaar blijft voor de plaatselijke en gewestelijke culturele arbeid. Zodoende was het mogelijk, dat in 1948 o.m. een uitke ring werd verstrekt aan het Stedelijk Muziekcorps alhier. Men kope dus a.s. Zaterdag zoveel mogelijk het anjerembleem en drage dit tot en met 29 Juni a.s., de verjaar dag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard. Voor deze dagen geldt de leuze: Wie de cultuur ter harte gaat, Komt met een anjer op de straat. Een dringend beroep wordt gedaan op degenen, die gelegenheid hebben om op 25 Juni a.s. als collectant mede werking te verlenen. Voor het in ontvangst nemen van een collectebus e.d. kunnen zij zich öp die dag, van des voormiddags 9 uur af, vervoegen ten Raadhuize alhier. De duiven van de postduivenver. „Het Noorden" werden Zondagmorgen om kwart over zes in vrijheid gesteld te Dourdan (Frankrijk). De afstand bè droeg 538 km en de wind was Noorde lijk. Het - is weer-éen zware vlucht gf- worden en hét concours stond bfljha twee uur open voor de negen prijzen waren verdiend. De eerste duif werd geklokt om 16.1.54 uur, de laatste om 17.54 uur. De prijswinnaars waren: gebr, Buis 1, 3; G. J. Wittenberg 2, 5, 8; A. Rietveld 4; W. Manshanden 6; C. Bon- tes 7; J. Manshanden 9. Een rijke sortering van producten uit de brood- en banketbakkerij was gis teren te bewonderen op de tentoonstelling, die ter gelegenheid van de vak wedstrijd voor bakkersgezellen was georganiseerd in „Musis Sacrum". Deze aantrekkelijke tentoonstelling mocht zich de gehele dag in een flinke belang stelling verheugen, wat de afdeling Den Helder der Unie van hakkersgezellen- organisaties terecht als een blijk van .waardering voor haar initiatief mocht opvatten. Op vier lange tafels stonden de verschillende heerlijkheden opgesteld, voor het merendeel vervaardigd door bakkers- en banketbakkersgezel'en, in hun vrije tijd. Hier was goed te zien, hoeveel ver schillende broodsoorten er zijn. Hele stillevens van schuin doorgesneden broden stonden uitgestald, Wit en bruin, melk- en waterbrood, hoog en plat Casino. Weens en luxe brood. Welk een kostelijk interieur hadden al deze broodjes! De inzenders haddeh ééns extra hun best gedaan Kadetjes cn pain de luxe. beschuitbollen en be schuiten, alles zag er even smakelijk uit. Op de tafel ernaast stonden de inzen dingen gevarieerde koekjes en gebak jes. in zeer uitnodigende combinaties biieengebrach Prachtige room- en moccataarten. op kunstige wijze ver sierd. wedijverden met elkander in be koorliikheid. Ook aan deze oroducten was de uiterste zorg besteed, Het resul taat ervan mocht er in alle opzichten Z'in Onze Helderse bakkers- en banket bakkersgezellen kunnen met hun werk voor de dag komen! Ware kunstwerkjes waren te zien op de laatste tafel Ook daar stonden en kele taarten maar het meest verdien den daar toeh He z s vriie inzendingen de aandacht Hier kohHen de bezoekers zien. wat een me-stprhand uit suiker weet te hereiHoi- Van petrokken suiker en chocolade m,"-spriain en crémege- bak waren er mollige kussens en na tunreefrotiwe frnPmandon. bloemen die h'ina geurden en doosjes van keurig traliewerk, v .nders en boomstammen er ook sierliike diermodellen. Het was a'los een feest voor het oog. Gistermiddag om drie uur. nadat de jury de inzendingen had beoordeeld u-prd He tentoonrtpllinP door Wethouder Van der Vaart (die met wethouder fèteenlaffe het gemeentebestuur verte geuwoordigde! geooend Hij nrees he' initiatief vooral vanwege He stimule rende werking ervan Produeent »r consument gran Hnnr tentoonstellingen als deze elkander -beter begrijpen en waarderen. Gisteravond, nadat enige honderdon belangstellenden (waaronder ook tallo zen van het sterke geslacht) de tentoon stelling hadden bezichtigd, werden de prijzen uitgereikt. Dank werd gebracht aan de organisatoren, vooral aan de secretaris van de Unie- afdeling, de heer II. Leeuwaarden. ,Er waren (beschik baar gesteld door de Unie afdeling, de bakkerspatroonsorganisatie, en verder door fabrieken van grondstoffen) vele mooie prijzen, waaronder waardevolle vakboeken en keurige medailles. De or ganiserende vereniging bad bovendien voor diploma's gezorgd. In iedere groep waren drie prijswinnaars. Wij zullen hier de winnaars van de eerste prijzen de revue laten passeren. Broodbakkerij: wit brood: G. Broere; bruin brood: J. J. van Dam; klein brood: K. van der Linden; montée: M. Snip. Banketbakkerij: koekjes: P. Boer; gebakjes: P. Boer; cremetaarten: H. J. J. Buisman: m-occa-taarten gebr. Boo gaard; montée: M. Leeuwaarden. Inzendingen van personen beneden 20 jaar: het diploma ontvingen H. Ris en C Stijnman. De heer P. Boer ontving een extra prijs met lof der jury voor het groot ste aantal bekroonde inzendingen. Bakkerscursus Het bestuur van de afdeling Den Helder van dé Unie werkt alweer aan nieuwe plannen. Het aantal bakkers- en banketbakkersgezellen in Den Hel der is ternauwernood voldoende. Wan neer hier ter stede een vakcursus- kon worden gevestigd, zoals dat ook in en kele andere branches het geval is, dan zal dat ongetwijfeld gunstig werken. Hieromtrent werd reeds overleg ge- nleegd met het gemeentebestuur cn het bestuur der Ambachtsschool. Wan neer de voortekenen ons niet bedrie gen zal op 1 September van het vol gend jaar een avond-vakcursus voor bakkers- en banketbakkersgezellen hier ter stede worden geopend. Vooral met het oog op de groei van Den Hel der zal dat een zeer belangrijke ge-' beurtenis zijn. Zoals bekend is, is een Landelijk Comité voor de Koperen Bi viering van het Koninklijk Echtpaar in het leven geroepen, we zich voorstelt om op 17 Juli a.s. een passend geschenk aan het Bruidspaar aan te bieden. Iedere Nederlander zal in de gelegen./) den gesteld daaraan mede te werken. i ,„rrie Aangezien de Regering het voornemen koestert om het totaal vi Huis ten Bosch, historische verblijfplaats van de Oranjes, te ïes a"ic" zoveel mogelijk in de oude glorie te herstellen, besloot genoem voor een nieuwe parkaanleg, welke dringend noodzakelijk is. zor dragen. Deze parkaanleg vormt dan een waardig geschenk van he landse Volk aan zijn Vorstenhuis en pasj tevens in de nationale gedac c. Voorts werd besloten tot aankoop van een aanvullend gebruiksservie teneinde tegemoet te komen aan de wens van velen om het tevens moge lijk te maken ook in de meer huiselijke kring van het Vorstenpaar een e- scheiden aandenken van de natie te brengen. Teneinde nu een ieder in de gelegenheid te stellen om aan bedoelde ge schenken een bijdrage te geven, zal afgezien van de actie, welke in de lagere en middelbare scholen wordt gevoerd ook in deze gemeente een geldinzameling gehouden worden en wel op Zaterdag 2 Juli a.s. Zij, die gelegenheid hebben om aan deze inzameling daadwerkelijk mede te helpen, gelieven zich op 2 Juli a.s. van des voormiddags 9 urn1 af te ver voegen ten Raadhuize alhier. Ik ben overtuigd, dat velen dit zullen doen en alle burgers de collecte zullen steunen. DEN HELDER, 21 Juni 1949. De Burgemeester, RITMEESTER. Het is het eerste team van de Helderse Tennis Club toch niet gelukt om het zo fel begeerde tweede-klasserschap te veroveren. Met 53 heeft men de meer derheid der Alkmaarders moeten erkennen. Hieraan moet echter worden toe gevoegd, dat het krachtsverschil uiterst miniem is geweest. De laatste partij heeft pas de balans naar de zijde der Alkmaarders doen overslaan. op hun naam wisten te zetten. De Vries en mej. Flotat wonnen gemak kelijk de eerste set van de laatste partij, maar.... eilacie! De tweede set bracht na verbitterde strijd het keerpunt en in de derde set domi neerden de Alkmaarders volkomen. Na afloop feliciteerde de voorzitter van H.T.C., de heer K. Rijpma, de Alkmaarders hartelijk met hun duur- behaalde overwinning. Geen wanklank had deze zo belangrijke ontmoeting verstoord. Van deze bijzondere ge legenheid gebruik makend, overhan digde tenslotte dr. Creighton, voor zitter der Officieren-tennisclub „Ani mo", met een toepasselijk woord een alleraardigst vaantje aan de heer Rijpma. Hij betuigde zijn spijt, dat door bijzondere omstandigheden dit cadeau nu pas overhandigd kon wor den en niet op 5 Mei j.L, de dag van de opening van het tennispark „De Windwijzer". Mej. Flotat trof in mej. Koel een tegenstandster met soliede ground- strokes, waarvan zelfs de backhand de forehand overtrof. Wist mej. Flotat in de eerste set de pressie van haar rivale te weerstaan, in de tweede set capituleerde zij met 62. De cijfers van het tweede Dames-enkel geven de verhouding niet goed weer. Mej. Kuiper heeft veel meer tegenstand geboden dan de uitslag 62, 32 zou doen vermoeden. Deze twee neder lagen brachten dus de stand op 20 voor Alkmaar. Daarna volgden de twee partijen Heren-enkel. De Vries en Verroen waren twee linkshandige gelijkwaardige tegenstanders. Beiden wisten één set op hun naam te boe ken, zodat de derde set de beslissing moest brengen. Toen het 54 stond voor De Vries, gebeurde het echter, dat deze even doorzwikte in zijn zwakke knie, wat fataal bleek te zijn voor het verdere verloop der partij. Het werd 75 voor de Alkmaarder. In de andere partij demonstreerde Teitler welk een gevaarlijk wapen de drop-shót is. Met deze korte ballen bracht hij Haasbroek totaal uit zijn spel, waardoor hij de eerste over winning, vboï Den Helder boekte. Ook het Dames-dubbel scheen op een ge geven moment, toen de stand 43 voor Den Helder was, in de final-set een winstpuntje voor Den Helder te zullen opleveren. De Alkmaarse dames zetten zich echter schrap en het werd 75 in hun voordeel. Hiermee was de stand op 41 voor Alkmaar gekomen en rustte op de HTC-ers de zware taak om de drie resterende partijen niet alleen te winnen, maar ook in twee sets te beëindigen, daar bij een eventueel gelijk spel de sets de door slag zouden geven. Het Heren-dubbel werd al dadelijk een sensatie. De Vries en Teitler toonden zich een klasse sterker en zegevierden met 61, 75. De span ning steeg ten top, toen mej. Kuiper en Teitler, dank zij het enthousiaste pel van eerstgenoemde, ook het eer- te Gemengd-dubbel met 6—4, 119 Veertig jaar geleden, op 24 Juni 1909 kwam de tramverbinding Alkmaar-! Bergen aan Zee tot stand. Q ln het ge zin van de heer E. A. Teitsma te Mi<L den Beemster is een drieling geboren" allen meisjes. Na bevestiging door prof. van Ruler uit Utrecht, heeft ds. R B. Meyboom zijn intrede gedaan als predikant van de gecombineerde Ned herv. gemeenten Hensbroek, Obdam eri Ursem. De beer J. Poll heeft zijn 50- jarig dienstjubileum gevierd bij W. F. Stoel cn Zoon's Bouvmate.riaalbednjf N.V. te Alkmaar. Hot brandweer- corps van Langedijk werd winnaar van de brandweerwedstrijden te Medemblik. O In de Baanstraat te Alkmaar is gis! teren een 11- jarige jongen onder een auto van de gemeentereiniging terecht gekomen en op slag gedood. Te Hoorn heeft zich een comité ge vormd dat burgemeester Leemhorst ,»rn huldeblijk wil aanbieden bij zijn af scheid op 1 Augustus. Een 'zevsh- jarige jongen uit Hoogwoud heeft ëen sportieve prestatie geleverd door de Avondvierdaagse te volbrengen. In Enkhuizen had de traditioiiël# lappenmarkt een vooroorlogse belang stelling. O De gemeenteraad van Urk heeft concessie verleend aan de N.V. Waterleiding Mij. „Overijssel" te Zwolle voor de aanleg van waterleiding. De districts -schöolartsendienst in Midden-Kennemerland heeft in 1948 2148 kinderen onderzocht; speciaal de schoolgymnastiek leverde uitstekende resultaten op. In de streek Kenno- merland snakken de aardbeien als het ware naar regen. Het is morgen hoog water om 5.10 en 17.20 uur en laag water om 11.10 en 23.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 14.5 graden Celsius. Hr. Ms. „Vulkaan" is gistermid dag om kwart over twee op de ree gekomen, en zal daar tot na Zondag voor anker blijven liggen. Sinds in Mei 1948 de Helderse afde ling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen werd opgericht, is het leden tal gestadig gegroeid. Het bedraagt thans 183, dat is 60 meer dan verleden jaar. Deze vooruitgang mag voor het bestuur betekenen, dat men op de goe de weg is. In een dezer dagen gehouden ledenvergadering bedankte de voorzit ter zijn medebestuurderen en de leden voor de ondervonden medewerking. „Wij moeten op deze wijze voortgaan. Hoe krachtiger onze bond wordt, hoe meer kunnen wij bereiken voor onze oudjes. Veel, zeer veel, moet nog lot stand worden gebracht voor aan alle ouden van dagen een onafhankelijk en draaglijk bestaan kan worden ver zekerd. Laat het ook bii de jongeren doordringen, dat ook zij éénmaal tot de ou de "dag komen". Voor het verstrekken van inlichtingen en het aanhoren van klachten houdt het bestuur elke laatste Dinsdag van de maand, 's avonds om acht uur. zitting in de bovenzaal van café Sanderse, Koningsplein. Deze maand dus as. Dinsdagavond 28 Juni. D. HOLLESTELLE ZINGT. Donderdagavond zal aan 't NCRV- programma (415 m) te 9^0 uur onze oud-stadgenoot D. Hollestelle zijn medewerking verlenen. Het is een opera-programma van het Omroep orkest o.l.v. Henk Spruit, waarbij be halve de heer Hollestelle ook Anton Vonk, tenor, solistisch zal optreden. Beide solisten zingen samen het duet: Vivat Bacchus, uit „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart. David Hollestelle zingt de z.g. Register-aria uit „Don Juan" en „Wo berg' ich mich", uit „Euryanthe" van C. M. von Weber. Zondag a.s. zal ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de CJMV .Spreuken 9:10a" in de Palmstraat een jeugddienst -worden gehouden, waarbij hij ook z'n medewerking zal verlenen door het zingen van enkele liederen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redaotie, Het zij mij vergund naar aanleiding van het artikel „Het fooienstelsel moet verdwijnen" énige kanttekenin gen té maken. Laat ik voorop de op merking maken, dat wij het als orga nisatie van hotel-, café- en restau- rantpersoneel volkomen eens zijn met het opschrift van Uw artikel; het fooienstelsel moet inderdaad verdwij nen. Uw artikel maakt de indruk dat Amerikanen, Engelsen en andere bui tenlanders in hun land geen fooien stelsel voor het hotel-, café- en restaurantbedrijven kennen en zich verwonderen over het vreemde (Ne derlandse) volksgebruik. U schrijft verder, dat het fooienstelsel in het buitenland reeds tot het verleden be hoort. Ik moet er op wijzen, dat deze be wering volkomen in strijd is met de feiten. In Belgie, Frankrijk, Zwitser land, Luxemburg, Duitsland, Oosten rijk, enz. is het fooienstelsel nog altijd het loonstelsel voor het bedienend personeel. Het is de hoofdbron voor het inkomen en de „salarissen" zijn in de regel zó gering, dat ze eerder de naam fooi dan salaris zouden moeten dragen. In Engeland is er een soort garantie-stelsel, maar de fooien zijn evenmin afgeschaft, zomin dat in Amerika het geval is, al is daar de fooi geen hoofdbron van inkomen meer. In ons land heeft een klein deel van het bedienend personeel een zeer laag minimum-loon en velen slechts een z.g. „symbolisch 'salaris" van f 1.- zeggen één gulden per week. Ik meen de goed te doen Uw lezers dit mede te delen, omdat zij anders de indruk zouden krijgen dat alleen in ons land he( hotel-, café- en restaurantbedrijf ait antieke loonstelsel nog kent. Echter nu wat anders en wel een protest tegen Uw bewering, die aldus luidt: „Hoe het ook zij, de kellners van f 1400 en f 1000 per maand, maken U in hun houding en gezichtsuitdruk king voldoende duidelijk, dat U een gevoelloos mens bent, wanneer U te recht meent dat het vóóroorlogse per centage van 10 pet. voldoende is." Zou er één kellner in Den Helder zijn, die f 1400 per maand inkomen heeft? U gelooft het zelf niet. Ik ben er zeker van,, dat 98 pet. van nen nog geen f 200 per maand in komen heeft. Moet in deze tijd, nu de ondernemer in elke kleine en grote stad klaagt, dat de omzetten met 50 pet. zijn gedaald, het sprookje van de f 1000 nog opgeld doen? Ja. in de tijd tussen 1945 en 1947 gebeurde dat, in een of andere ge- 'egenheid waar een zeker soort pu bliek pleegt te komen. In deze tijd zijn er echter duizenden kellner die min de: inkomen hebben aan fooi, dan de z.g. „gewone arbeider" aan loon. Het is ook déarom dat het looienstelsel in z'jn tegenwoordige vorm weg moet. J- C. B. VAN HILST. Voorzitter der Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restaurant- personeel. Hedenmiddag om 17.00 uur zal het muziekkorps van de Luchtstrijd krachten uit Nijmegen per trein aan het station Den Helder arri veren. Met muziek zal onmiddel lijk na aankomst naar het sport terrein worden gemarcheerd, langs de volgende route: Stationsplein, Parallelweg, Sluis dijkstraat, Keizerstraat, Spoor straat, Koningstraat, Koningsplein, Polderweg, Middenweg, Hector Treubstraat, Crocusstraat, Brak- keveldweg, Tuinstraat, Sportlaan. De wedstrijd om de Burgemeester Ritmeester-wisselbeker zal door het korps muzikaal worden opge luisterd. Na de prijsuitreiking, dus om ongeveer half tien, mar- cheerj het muziekkorps langs de route Sportlaan, Tuinstraat, Brak- keveldweg, Overweg, Parallelweg naar het Station, Waar het met de trein van 10.18 uur weer naar- het Zuiden vertrekt. In de woning van de uit acht perso nen bestaande familie Zeegers aan de Postweg in de polder Eierland is brand ontstaan, toen de heer Zeegers een nieuw gevulde fles Butagas op het kooktoestel wilde aansluiten.- In een oogwenk stond het gehele huis in lich terlaaie. Het vuur breidde zich zo vlug uit, dat de familie zichzelf nauwelijks kon redden. Van de inboedel kon niets worden gered. De heer Zeegers liep brandwonden op aan gezicht en handen. Het wekt verwondering dat bijria direct het gehele huis in brand stond. Waar schijnlijk was de woning gevuld met gas, door lekkage van de fles. Zekerheid hieromtrent is er nog niet. De brand weer uit De Cocksdorp was" zeer vlug ter plaatse en gaf reeds 13 minuten na het ontstaan van de brand water. Er viel echter toen reeds niets meer te redden. De brandweer uit Den Burg kwam nog ter assistentie, doch behoefde niet meer op te treden. Het gehele huis met inboedel is verbrand. De heer Zee gers was laag verzekerd. Naar wij vernemen, zal in de polder Eierland en wellicht ook daarbuiten een actie op touw worden gezet, en met lijstén worden gelopen, teneinde de familie Zeegers. het zwaar getroffen arbeidersgezin, te helpen. Dat zou een fiooi bewijs van gemeenschapszin ziJn' HALVE EEUW KLOKKENIST Het was dezer dagen vijftig jaar gei®' den, dat de heer R. Dalmeijer uit D Koog benoemd tot klokkenist aldaar, in vaste" dienst der gemeente Texe- Dalmeijer luidt de klok bij bijzonder en gewichtige gebeurtenissen. ro° overlijden, officieel bezoek (prins H®r drik), verjaardagen in ons KoninM'J Huis, enz. Zijn aanvangssalaris bedroe f 15 nor jaar. Vóór zijn vaste benoem»" in 1899 nam hij do betrekking gedurc de een tiental jaren waar voor M grootvader. Dalmeijer heeft de trappen van de toren te De Koog heel wat keren bestegen. DEN BURG. Aangevoerd wer^en',ï lammeren f 28—f 38: 8 koeien f f 700 en 26 biggen f 50—f 70. PROGRAMMA VOOR HET SEIZOEN Thans is het programma van de V voor dit seizoen gereed. Het verme niet minder dan 57 muziekuitvoering" tuinconcerten, toneel- en filmvoors» lingen, bridge drives, demonstra paardensport, enz., enz. Met recht (.Voor elck wat wils". Bovendien W elke Zaterdag-, Maandag- en U'nc avond bioscoopvoorstelling in de b' coopzaal. Duidelijk blijkt dat de V* alles in het werk stelt het de gasten aangenaam mogelijk te maken. t

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2