J D.D.T. langzaam werkend vergif? nationaal^P^ Duitse kroonprins krijgt Huize Doorn niet terug Residentie Heroïrsche strijd «van v.Swol in Wimbledon Statuut- van Raad van Europa ondervindt geen tegenstand Ca Zondag tijdig naar het Olympisch Stadion Overval op taxi-chauffeur berecht Op iumsmokkelaar gearresteerd Het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw HOOFDPUNT 150 a 200 millioen voor i uitbreiding Hoogovens Lady Baden Powell op bezoek De kerk in Duitsland mag niet langer zwijgen Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Cadeautje Het Radioprogramma AVONTUUR jy|ILLIOENEN MENSEN WORDEN DAGELIJKS langzaam maar zeker ver giftigd door het zeer wijd verbreide gebruik van het ontsmettingsmiddel DDT op groenten, koeien en in melkinrichtingen. DDT kan zich verzamelen in het vet van de behandelde huisdieren, waardoor het niet uitgesloten is, dat ook bij het nuttigen van vlees en vet vergiftigingen kunnen optreden. Dr. Morton Biskund te New York zou reeds honderden DDT-vergiftigingen behandeld hebben. Deze berichten, die enige weken geleden van de hand van de heer Al- bert Deutsch in enkele grote New Yorkse dagbladen verschenen, hebben ondier het grote publiek van de Ver. Staten een ware paniekstemming ontketend. Op het bureau van dr. Paul Dunbar, hoofd van de „Food and Drug Administra- tion" te Washington werden honderden telegrammen bezorgd uit alle delen van de TJ.S.A. gezonden door verontruste autoriteiten en andere lieden, schrijft de, Chem. Crt. Amerikaanse publicatie veroorzaakte onrust j-jET SPREEKT vanzelf, dat deze be richten aanleiding waren tot het be leggen van een conferentie, waarop tal rijke vertegenwoordigers van verschil lende regeringsinstellingen tegenwoor dig waren. Na afloop van de conferentie werd een resumé van de besprekingen uitgegeven, waaraan wij het volgende ontlenen: „DDT is een zeer waardevol insecü- cide, dat zeer belangrijk heeft bijge dragen tot het verhogen van de wel vaart over de gehele wereld. Het is met opmerkelijk succes .gebruikt zowel bij het bestrijden ,als bij het voorkomen van door insecten veroorzaakte ziek ten als malaria en typhus en bij het be strijden van insecten, welke schadelijk zijn voor het gewas, het vee of de wo ningen. Het is bekend, dat DDT een vergif is. Bij het geven van voorschrif ten voor het gebruik is met dit feit steeds rekening gehouden. Er is geen bewijs, dat het gebruik van DDT in overeenstemming met de uitgegeven richtlijnen ooit ee,n vergiftigingsgeval heeft veroorzaakt, waarvan de oorzaak aan het DDT zélf moet worden toege schreven. Dit niettegenstaande het feit, dat gedurende de laatste jaren millioe - nen kilogrammen DDT zijn gebruikt. Kleine vergiftigingssymptomen kunnen teweeg gebracht worden door kerosine of een ander oplosmiddel in combinatie met DDT. De „Food and Drug Administration" heeft niet het gebruik van DDT op melkkoeien verboden, maar slechts af geraden, hetwelk uitsluitend als voor zorgsmaatregel gezien moet worden. En toch DOVENSTAANDE gezaghebbende ver- klaring was uiteraard in staat de Centre court in extase Nel Hermsen heeft in de tweede ronde van het dames-enkelspel te Wimbledon een keurige 63 62 over winning op het Ierse meisje Lombard behaald. Beernlnk ging roemloos ten onder tegen de Australische tweehandige speler Geeff Brown. In straight sets 60, 62, 61 plaatste de Australiër zich voor de volgende ronde. H. v. Swol sloeg "de bekende Franse Davis Cupspcler Abdessalam in de 2e ronde van de internationale kam pioenschappen van Wimbledon na een heroïsche strijd in vijf sets. De strijd tussen Hans van Swol en Robert Abdessalam, welke op 't Cen tre court voor een talrijk publiek werd gespeeld duurde niet minder dan 2 y, uur. Het was de laatste match van de ze tweede dag, maar de ontmoeting had een dermate interessant karakter dat zij nog zeer lang in de herinne ring zal blijyen. Een daverend gejuich steeg op, toen een overgelukkige Van Swol, na herhaaldelijk te hebben ach tergestaan, de match wist te winnen. Slechts zelden is 't op de Centre court voorgekomen dat een speler, die zó vaak achter stond, zich zó schitterend heeft weten te herstellen. In de volgende ronde k9mt Van Swol tegen de Chileen Balbiers uit, die tot nu toe een voortreffelijke in druk in Wimbledon heeft gemaakt. Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het ontwerp van v/et tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa, ondertekend te Londen op 5 Mei 1949. Bij het afdelingsonderzoek van dit wetsontwerp bleek, dat men, op een klein aantal leden na, zich algemeen over de totstandkoming van het sta tuut van de Raad van Europa verheug de, al liepen de meningen over de vraag, in hoeverre de inhoud van dit statuut bevredigend moet worden ge acht, in vrij sterke mate uiteen. gemoederen wat tot bedaren te bren gen. Gememoreerd dient te worden, dat het Departement van Landbouw der V.S. er reeds voor het verschijnen van de publicaties van de heer Deutsch toe was overgegaan om het gebruik van DDT op melkvee of in melkinrichtingen af te raden. Na langdurige onderzoe kingen was n.1. gebleken, dat het voor komen van minimale hoeveelheden DDT in de melk op den duur toch nog nadelige gevolgen voor de gezondheid van de consument kan heben. Inplaats van DDT werd het minder giftige Methoxychlor aanbevolen. Deutsch mag gelogen of overdreven hebben, zijn artikelen hebben ons ech ter tot overpeinzing van dit probleem gedwongen. Er worden dagelijks tonnen en nog eens tonnen DDT-houdende ont smettingsmiddelen over de gehele we reld uitgestrooid. DDT is een uiterst vaste verbinding, hetgeen inderdaad met zich mee brengt, dat op den duur diverse consumptieartikelen een moge lijk klein p- ntage DDT zullen bevat ten. Tenslotte bedenke men, dat eigen lijk slechts zeer weinig scheikundige stoffen op den duur ongevaarlijk zijn. C E I D C 1 Al heeft LUST geen «üeS politieke D partij n zijn voorkeur hij scheert zich uitsluitend met AM EFA FABRIEKEN APELDOORN 8. NEEDE Nu weer vaststaat dat de 10e Olym pische dag aanstaande Zondag een ma ximum aantal toeschouwers zal trek ken verzoekt men ons namens het NOC er op te willen wijzen, dat, in verband met de opmars van de gym nasten, de hekken van het Olympisch Stadion om kwart over één precies gesloten worden. Het publiek dat dan nog niet binnen is, moet tot na het eerste nummer van het programma buiten blijven wachten. Naar het ANP van de zijde van de KNAU verneemt, zullen de bekende Zweedse athleten Nyberg en Aberg Zondag aan de start verschijnen resp. op de 3000 en 800 meter. Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd behandeld de zaak tegen de 21- jarige Van B. uit Haarlem, die te recht stond terzake dat hij vorig jaar in samenwerking met zijn vriend K. een overval heeft gepleegd op een taxi-chauffeur om aan geld te komen. Verdachte was in hoger beroep ge komen tegen het vonnis van vier jaar, dat door de rechtbank te Haarlem te gen hem was uitgesproken. De procureur-generaal eiste drie jaar gevangenisstraf met de bepaling, dat deze Zbl worden doorgebracht in een jeugdgevangenis. konkinklijk besluit bezoldiging rijksambtenaren spoedig t;e verwachten. Het Koninklijk Besluit waarbij het bezoldigingsbesluit 1948 voor rijks ambtenaren in werking zal treden zal, naar ons ter ore komt, zeer binnenkort verschijnen. Het bezoldigingsbesluit zal van terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1948 zijn. HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Maandagavond, van hun belangstelling voor het Holland Festival in de hoofdstad blijk gegeven door bijwoning van een uitvoering van het Monte Carlo-ballet in de Stadsschouwburg. H.M. de Koningin en de Prins tijdens het spelen van het Wilhelmus bij de aanvang van de voorstelling. Verzoek werd afgewezen De Raad van Rechtsherstel heeft het beroep van de Duitse kroonprins tegen de beslissing van het Nederlandse be heersinstituut, dat hem op 28 Mei '48 een non-enemy verklaring (ontvijan- ding) ontzegde, verworpen. Prins Friedrich Wilhelm von Ho- henzollern zal dus „Huize Doorn" en ander voormalig bezit van zijn vader in Nederland niet terugkrijgen. Prins Friedrich Wilhelm, die thans ir- Zwitserland woont, vroeg een ver klaring van ontvijanding aan het Be heersinstituut, omdat hij de bezittingen van wijlen zijn vader, de Duitse ex- keizer, in bezit wilde krijgen. Deze verklaring werd hem gewei gerd op 28 Mei 1948. Door dr. B. H. Wesseling, de gemachtigde van de kroonprins, werd beroep tegen dit be sluit aangetekend bij de Raad voor het Rechtsherstel. Deze raad overwoog in zijn uitspraak o.m„ dat het „Besluit vijandelijk ver mogen" zowel de vijandelijke staat zelf als haar onderdanen treft. Het is ge- Vrijdag is aan de Nederlands-Duitse grens bij Vaals bij de grensvisitatie aangehouden de Belg J. Daems, die daar met een auto ui't Aken de grens wilde passeren. Bij nauwkeurige visitatie, bleek in de kofferbagageruimte, op de bodem, on der een vies matje, een geheime berg plaats te zitten. Men vond daar am pullen met 400 gram morphine, een hoeveelheid opium, voorts een 72-delig zilVeren bestek, 70 dollars en ruim 4.000 Belgische francs, welke laatste artikelen niet bij de douane waren aangegeven. nomen om Nederland enigermate ze ker van schadevergoeding te stellen. Alle in Nederland aangetroffen vij andelijke bezitingen werden dan ook vervallen aan de staat verklaard. Uit zonderingen hierop worden gemaakt voor vijandelyke onderdanen, die met de Nederlandse samenleving zijn ver groeid en krachtens hun gedragingen in oorlogstijd als Nederlander kunnen worden aangemerkt. Voorts kan een non-enemy-verklaring worden ver leend aan vijandelijke onderdanen, die zodanig ten voordele van Nederland en zijn geallieerden hebben gehandeld, dat zij niet als vijand beschouwd kun nen worden. Het is de raad voor rechtsherstel ge bleken, dat de kroonprins niet in Ne derland woonachtig was en ook niet met Nederland vergroeid was. Ook ziet de raad geen gedragslijn die duidelijk ten behoeve van Neder land werd gevolgd. Leeuwenwelpen kregen een lieve stiefmoeder In de leeuwenfamilie van het circus Mullens had, zoals wij schreven, de zer dagen een blijde gebeurtenis plaats. -De leeuwin Corali werd moeder van vijf jongen. Moeder Corali toonde zich evenwel helemaal niet blij met haar gezinsver meerdering. Zij weigerde zelfs haar welpen te voeden. De temmer „Jefferson" heeft toen de vijf jongen aan de leeuwin Zeida toevertrouwd, die op 1 Juni een twee ling had gekregen en nu alle zeven Welpen reeds enkele dagen met liefde verzorgt. De directeur van het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw, de heer J. C. Schroder, heeft in een vraagge sprek voor de radio een en ander ver teld over deze pensioenregeling voor de landbouw. Het voornaamste doel van de regeling is een ouderdomspen sioen op 65-jarige leeftijd, dat na ten minste 40 jaar premiebetaling f -- per week zal bedragen. Voor arbeiders, die de 65-jarrge leef tijd hebben bereikt, en dus geen premiejaren kunnen hebben, is een overgangsbepaling in het leven geroc pen. De oudsten, dus zij die de 65-jarige leeftijd al dicht zijn genaderd, ontvan gen een uitkering van f 6 per week. De jongeren ontvangen meer naarmate zij nu nog verder van het 65e jaar af zijn. Ook aan degenen, die door invaliditeit geheel of gedeeltelijk ongeschikt zijn om te werken, wordt een pensioen ver strekt, dat 'twee derde zal bedragen van het ouderdomspensioen, waarop zij recht zouden hebben gekregen als zij tot aan hun 65e jaar onafgebroken hun premie hadden kunnen betalen. Het bedrijfs pensioenfonds verstrekt verder aan de weduwen van hen die bij hun overlij den in landbouwdienst waren, 'n direct ingaand pensioen van f 5 per week, dat eindigt bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Sterft de vader dan ontvangen de kinderen tot hun 17e jaar f 1 per Week, voor wezen bedraagt de uitkering 2 per week. Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. aar Het Vrije Volk meldt, zal nog in deze zittingsperiode van de Tweede Kamer door de regering een wetsont werp worden ingediend voor de ver strekking van een zeer groot kapitaal voor de uitbreiding van het hoogoven- bedrijf te Velsen. Het plan beoogt de bouw van een vierde hoogoven en de stichting van een walserij voor blik. Beide projecten maken een kapitaal van 150 k ff 200 millioen nodig. Koning George van Engeland heeft de „koloniale maand" geopend met een toespraak, waarin hij zijn ver trouwen uitsprak in de bestuurders, politici en vertegenwoordigende licha men van de Britse koloniën, dat zij de samenwerking zullen bevorderen en zich zullen keren tegen verdeeldheid en wantrouwen. De Nederlandse padvindsters krijgen in Augustus hoog bezoek. Lady Olave Baden Powell, „chief-guide of the world" heeft namelijk toegezegd, dat zij twee of drie dagen zal bijwonen van een training voor kabouterleidsters, die georganiseerd wordt door de We reldbond van padvindsters. Deze cur sus wordt van 16 tot 30 Augustus ge houden op het centrum van het Neder landse Padvindstersgilde „Buitenzorg" bij Baarn, dat zoals bekend Zaterdag 25 Juni a.s. door H. M. de Koningin zal worden geopend. DAMES VERBETEREN WERELD RECORD DRIEMAAL 100 METER WISSELSLAG In het oostelijk zwembad te Rotter dam heeft de estafetteploeg van de RDZ haar eigen wereldrecord drie maal 100 meter wisselslag dames vlin derslag met 1,1 sec. verbeterd en ge bracht van 3.46.7 op 3.45.6. Het oude record, waarvoor de KNZB een maand geleden erkenning aan de FINA had gevraagd, was op 19 Maart 1949 te Rotterdam gevestigd. Met ingang van gisteren zijn de prijzen van rijwielonderdelen en van geïmporteerde rijwielen niet meer ge bonden aan prijs voorschriften. HET KERKCONFLICT IN TSJECHOSLOWAKIJE De Tsjechoslo waakse minister-presi dent, Antonin Zapotocky heeft in een roep gehouden toespraak aartsbisschop Josef Beran ervan beschuldigd gebruik door hem voor de Praagse radió-om- te maken van de instellingen der kerk om het streven van de vijanden van de staat te bevorderen. Ook zou de aartsbisschop het publiek hebben op gehitst door middel van valse voor lichting. Zoals bekend heeft de evangelische bisschop van Berlijn met Pinksteren in de kerken een schrijven doen voorle zen, waarin hij op heftige wijze, pro testeert tegen wat er in de oostzone van Duitsland gebeurt. Hij is van oor deel, dat de kerk niet langer mag zwij gen, nu zich een macht openbaart, die zich niet bekommert om recht en die blijk geeft van innerlijke onwaarach tigheid en vijandschap tegen het evan gelie van Christus. In de gehele evangelische kerk van Duitsland heeft dit schrijven van bis schop Dibelius grote weerklank ge vonden. 93. Pim vraagt aan de kapitein of hij een telegram naar Moeder wil stu ren. Deze belooft het, want hij begrijpt ook wel, dat de moeder van Pim, Pam en Pom heel erg ongerust zal zijn. „Het komt dik in orde jongens", belooft hij. „Ik verwacht, dat wë morgen Banano, onze haven in Afrika zullen aandoen en als we dan geladen en gelost hebben zullen we zo spoedig mogelijk de thuis reis weer aanvaarden. Ik zal er per soonlijk voor zorgdragen, dat jullie weer veilig afgeleverd wordt". „Dank U kapitein", roept Pim. „Maar hoe moet het dan met Pepi? Die moet toch in Afrika zijn? Hij woont hier". „Ja, er staat in het reglement, dat verstekelin gen weer naar dé haven van oorsprong moeten worden teruggebracht", zegt de kapitein. „Maar we zijn juist op Uw schip terecht gekomen, omdat Pepi naar Afrika terug moest", roept Pom. „Ja, ik moet er nog eens een nachtje over slapen", zegt de kapitein zuch tend. Voor volwassen arbeiders bedraagt de premie f 2.50 per week. De helft komt voor rekening van de werkgevers. De lonen zijn dan ook van 1 Mei 1949 af verhoogd met een bedrag ter grootte van hun aandeel in de premie. Reeds verleden jaar hebben zich ruim 100.000 arbeiders vrijwillig voor het fonds aangemeld. Nu de deelneming verplicht is gesteld, zullen naar schat ting 200.000 deelnemers in het fonds moeten worden opgenomen, zodat zich nog een groot aantal moet aanmelden. rtom Bastiaan stond er op, dat ik meeging om het cadeautje uit tg zoeken, dat hij mijn vrouw voor haaf verjaardag wilde geven. Dit kwam mi) zeer ongelegen, want ik moest dit stukje nog schrijven en ook nog dringend met Snuiverhuig telefone ren; maar ja.... het behoort nu een maal tol de vaste familierituelen oom Bastiaan met toegevendheid te behan delen. Hij is de bezitter van een bi bliotheek met aandelen en langzamer, hand op de leeftijd gekomen, waarop de familieleden met iets dromerigs in de ogen grillige becijferingen in dt marge van de krant plegen te ma. ken. Weshalve ik de dop weer op de vulpen schroefde en met oom een odyssee langs de etalages begon. Bij een winkel met allemaal rose in de uitstalling rangeerde hij mij ver genoegd naar binnen en comman deerde bars tegen de gichelende juf frouw, dat ze maar eens een paar dozen moest openmaken. Hij joeg het wicht de stuipen op het ranke lijf door mij zo'n envelopje voor te hou den „omdat ik ongeveer even groot was als mijn vrouw en hij voor de drommel toch wel eens wilde zien of het wat leek". Toen wij .weer buiten stonden, heb ik oom ernstig onder het oog gebracht, dat ik in deze stad wat betéken en die reputatie niet wens te verspelen door in het openbaar als model voor dessous te fungeren. Oom mompelde, dat ik nou niet zijn middag moest be derven en wierp zich in de draaideur van een meubelzaak. Een puisterige bediende liet hij bijna bezwijken on der het aandragen van loodzware gothieke stoelen, maar elke zetel, die de arme jongen van zijn krakende rug liet neerglijden aan de voeten van oom, werd afgekeurd. Totdat de stum- perd met bloedbelopen ogen en een fluitende adem een Weener krukje voordroeg. Ooms - vitte hoofd knikte ingenomen. Hij hees zijn 200 pond' omhoog en liet zich met een steun op de gevlochten zitting neer. De frêle leuningen gleden onwrikbaar om zijn kamgaren middel. In de meubelmakerij zijn twee knechten een uur in de weer geweest om het stoeltje rond oom af te breken zonder zijn dure maatpak te beschadi gen. Mijn vrouw heeft een bedrag onder couvert gekregen. BEREND. VERTREK VAN HET M.S. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" De „Johan van Oldenbarnevelt" zal op 5 Juli met pim. 900 passagiers, hoofdzakelijk bestaande uit vrouwen en 1 'aderen, de reis van Amsterdam naar Indonesië aanvaarden, zodat hef schip omstreeks 1 Aug. Tandjong Priok (Batavia) kan aankomen. Daar het schip wederom omstreeks 11 Aug. van Batavia - Holland zal vertrekken, kan het c.a. 8 Sept. in Amsterdam wor den terugverwacht. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.20 Gramo- foonplaten. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Lezing- 7.15 Silvestri-kwartet. VPRO: 7.30 Voor de jeugd. VARA: 8.05 Verkiezingsuitslagen. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Ensemble Lachman. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Actueel gëluid. 7.45 Vacantie-voorpret. 8,05 Programma-proloog. 8.15 Verkiezingsuitslagen. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 8.15 Ochtendvaria. 12.38 De Speeldoos. 1.15 A®*1" sluiting met BBC. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Kobus Kwint. 7.45 D® Kegerings-Voorlichtingsdienst antwoordt. 7.55 Prof. Dr. F. J. Rutten. 8.05 In het Radio- Zocklicht. 8.15 Holland festival. 10.30 Lui* Mariano zingt. 11.15 The Skymasters. 11-45 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.03 Zangrecital. 12.33 Pro menade-orkest. NCRV: 6.15 Land- en Tuin- houw. 6.30 NCRV-koor. - 7.15 Nederlands» organisten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Pro gramma-proloog. 8.15 Plaatvaria. 9.00 Pro/' Dr. J. Waterink. 9.20 Omroeporkest. 10.05 De Vaart der Volken. 10.45 Avon do verdenking. 11.15 Beroemde concerten. 11.40 Gramofoon platen. 126 IN DE DOOR TJEERD ADEMA 's Avonds haalde zij meermalen haar geliefd instrument te voorschijn en Steensma betreurde van ganser harte de in jeugdige onbezonnenheid ver knoeide ureiï, toen hij nog in 't ouder lijk huis naast meneer Springs op het twee-persoons piano-krukje zat en meer aan zijn aquarium en aan een pas verslonden jongensboek docht dan aan de practijk en de theorie der muziek, waarin ais een van de eerste axioma's wordt aangenomen, dat mollen geen kruisen zijn en slechts eer. tuinman er anders over mag denken. Hij trachtte zijn verstijfde vingers los te maken door ijverig toonladders te studeren, maar hield er na enige dagen moedeloos mee op. Het had geen raison meer, het moest een muzikale moeder en een nog mu zikaler dochter natuurlijk geweldig vervelen en het kon bovendien node loos de aandacht trekken van nieuws gierige buren, die hem wel te horen, maar nimmer te zien kregen. 's Avonds als het donker was, waag de hij zich in de grote achtertuin en genoot van het buiten-zijn. Het meisje hield hem in de regel gezelschap en wanneer het niet te koud was, zetten zij zich op de grote tuinbank onder de eik, waarvan de reeds bruin en geel wordende bladeren elke mooie middag gloeiden in de gouden zonnestralen, -'kér licht zij doorzeefden. Hij vertelde haar 's avonds van zijn icugd en idalen en zij luisterde zwij gend. Hij verheelde niet, dat zijn ge vaarlijke missie hem een klein vermo gen had opgebracht en sprak de hoop uit. dat hij binnen afzienbare tijd een goed gesalarieerde betrekking op een scheepswerf zou vinden. Hij verhaalde haar, dat zijn vrien den hem naar dc trein gebracht had den en dat zij op Storir na allen dachten dat hij in Parijs zat. Hij zou hen in die gedachte laten en binnenkort met een D-trein aan het Haagse station arriveren. Tevoren moest hij zijn taak natuur lijk vervuld hebben en de gedachte aan alle moeilijkheden en gevaren, welke daaraan nog verbonden konden zijn deden hem een ogenblik in een scr.iber zwijgen vervallen. Het meisje sprak hem moed in. Hij zou wel zien, dat a-les veel gemakke- -i.iker ging dan hij zicli voorstelde, al kende zij dan ook niet precies de op dracht welke hij had uit te voeren en de man, die hij persoonlijk zou moeten spreken. Hij had haar verteld, dat hij een telegram verwachtte. Hij had aan Storm geschreven en zijn verandering van adres bekend ge maakt, zonder natuurlijk zijn naam aan de achterzijde van de getypte enve loppe te vermelden. Het telegram zou aan de heer Marcusse geadresseerd worden en juffrouw Boenders was daarvan op de hoogte en had strenge orders het na ontvangst direct aan hem te overhandigen. Op een mooie, bijna windstille herfstavond, toen zij samen op de bank zaten, had Astrid herinneringen opge haald. In een onweerstaanbaar verlan gen had hij zijn arm om haar schou ders gelegd en het meisje was doodstil blijven zitten. Zij had midden in een verhaal uit haar schooltijd plotseling gezwegen, een gevoel van onuitspre kelijk -geluk doorstroomde haar. Hij voelde hoe zij een moment onder zijn hand beefde en vóór beiden het besef ten, hadden hun lippen ekaar gevon den. „Astrid?" vroeg hij fluisterend, „is.„. is het werkelijk waar?" „Ik hield al van je" zei ze, „toen ik je daar zag in dat sombere gerechts gebouw. Weet je wel, dat ik toen alV „Ja", zei hij, „toen heb ik het in je ogen gelezen. Astrid, liefste, wat zul len we beginnen?" Het meisje legde haar wang tegen de zijne. „Laten we nog een ogenblik zo blijven zitten," zei ze zacht „en la ten we naar binnen gaan. Ik geloof niet, dat het voor moeder zo'n groto verrasing zal zijn." Gearmd kwamen zij door de tuin deur de kamer in en zagen mevrouw De Leeuw met een handwerkje bij de schemerlamp zitten. „.Astrid", zei ze opkijkend, „wo.rdt het geen tijd om het grote licht Zij voleindigde de zin niet eri keek een ogenblik verbaasd naar twee stra lende jonge gezichten. „Moeder", legde Astrid uit, „ik ben.... wij zijn Mevrouw De Leeuw stond op. „Zeg maar niet meer, meisje," zei ze. „Ik begrijp het zo ook wek" „Ik geloof, meneer Steensma „Neen, neen," zei hij lachend, „ik heet Jelle, mevrouw." Mevrouw De Leeuw glimlachte. „Ik geloof Jelle," zei ze, „dat Astrid een uitstekende keus heeft gedaan," „De mijne was veel beter, mevrouw" antwoordde Steensma, de arm van het blozende meisje vaster tegen zich aan drukkend. „Jelle, jongen," zei mevrouw De Leeuw aangedaan, „wees goed voor haar. Zij verdient in alle opzichten ge lukkig te worden." Het jonge paar bracht een officieuze visite aan de keuken om juffrouw Boenders met de veranderde stand van zaken op de hoogte brengen en juf frouw Boenders droogde haar natte knuisten uitdrukkelijk aan een keuken schort af en drukte daarna „met har telijke deelneming" de handen van 't stralende meisje en van de knapPe jonge man, wie ze reeds dadelijk een plaatsje in haar nog altijd niet verlo ren hart had gegeven. Er werd uit de kelder een fles wijn opgediept en juffrouw Boenders kwam na een avondlijke strooptocht door de stad met twee dozen gebakjes en een moccataartje thuis. Bij het licht van de grote schemer lamp hief Jelle Steensma zijn glas en dronk op het welzijn van moeder en dochter en op de behouden vaart van het toekomstige huwelijksbootje, dat zijns inziens slechts door rustige en veilige wateren zou kunnen varen. En allen dachten daarbij een ogen blik met weemoed aan Ingeborg, de jonge vrouw, die de oorzaak was geweest, dat de thans verloofden el kaar in dit huis hadden leren kennen- (Wordt vervolg).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4