Stad m Omgeving. Het Marsdiep als examenzaal FINGERTIPS 2 PI FINGERTIP met rok 392 Landmacht ook bij 't zwemmen favoriet Propaganda-avond „Steun Wettig Gezag" STEINBERG, keizerstraat Atletiekwedstrijden hadden vlot verloop Sluyier winnaar der periodieke zeilwedstrijden Minister Schokking in de stad Grote sortering geheel gevoerd mooie kleuren IN HET KORT Marva's redden marine-eer VLAGGESCHlP Zuivere huid Jubileumtrein van het „Irene-Fonds" jac. Bos naar Amerika Geslaagd dan zij RESA - HILVERSUM Op weg naar huis STOFFEN en ESKA De B loscopen Rimbu-kist Polo-nederlaag in Krommenie Driedaags uitstapje met de club van mevr. Geervliet Huisvlijttentoonstelling twee dagen verlengd Tussen Haaks en Kuitje Martiale klanken Juni. De maand van alle mogelijke schoolexamens. De maand daarin A en B weer samen een werk gaan verrichten. A wordt natuurlijk Kiek, C komt een handje helpen en op het laatste moment schiet meneer D ook noa te hulp. Als regel stagneert het werk nog een aantal dagen door een staking of door de slechte aanvoer van materialen, maar in ieder geval wordt onze kindertjes verzocht eens uit te rekenen, wanneer dit karwei nu wel klaar is. Wij hebben altijd wat sceptisch gestaan tegenover de werkwijze van de heren A, B, C en D en begonnen hen uitgesproken te haten, zodra ze elkaar tus sen P. en Q. tegemoet gingen fietsen, omdat we er zelden in geslaagd zijn de juiste tijd van hun ontmoeting te berekenen. Naarmate wij ouder werden, begonnen deze problemen ernstiger vorm aan te nemen en wij herinneren ons uit onze nautische opleiding nog de dwaas die op de 180e lengtegraad een bestek ging nemen van de maan en een paar planeten, juist toen het schip in verband met machineschade een prooi werd van de felle stroom en of we ntt maar eens wilden vertellen waar deze zot terecht kwam. Toen we daartoe in staat bleken, kregen we een groot diploma en we zijn zeer dankbaar, dat men ons nadien nooit meer van die gekke dingen gevraagd heeft, want dan hadden we dit gewichtige papier weer moeten, inleveren. Wij vonden het dwaas en we gaven onze leraren van wie overigens niets dan goeds de schuld. Maar gisteren zijn deze heren volkomen gerehabiliteerd. Zulke gekke dingen komen wel degelijk voor! Denk Hedenmorgen is Z. Exc. de Minister van Oorlog en Marine, F. W. Schok- nikg, te Den Helder aangekomen. On der meer hoopt Z. Exc. een bezoek te brengen aan de receptie, die ter ge legenheid van het vijftigjarige bestaan der Koninklijke Marine Jachtclub wordt gehouden. U eens in dat de wedstrijd- commissie, die gister de achtste en laatste zeilpartij voor sloepen moest beoordelen, bestaan had uit onze vroegere leraren en dat deze heren voor deze laatste race een examen opgave in elkaar hadden mogen schroeven. Tien tegen een dat ze ge zegd hadden: eerst wat eb met een beetje Oostenwind, dan wat vloed zon der wind en tenslotte felle vloed met wat wind uit het Westen. U en ik, wij zouden gelachen heb ben, we zouden gezegd hebben: „He ren, U bent niet op school, maar op het Wierhoofd, blijf met beide benen op de grond staan". Lezer, onze docenten waren er niet maar wél de zonderlinge opgave. Hulde aan hen die ons zo grondig voorbereidden op de wisselvallighe den van het dagelijks leven. Ziehier de lijst van zeilers die dit „examen" moesten afleggen: Ltz. 1 N. W. Sluyter, off. v. vd. H. J. Steijn, bootsman W. Kolenbrander, kwm. T. de Bruin, Ltz. 1 A. J. de Graaff, schip per A. J. v. d. Kuyk, schipper Groot- jans, schipper H. Luiting, bootsman E. J. Jansen, kwm. D. Dekker, bootsman J. Th. A. v. d. Zande, kwm. Boom. Van een leien dakje. Het ging allemaal van een leien dakje, ieder deed zijn voordeel met de ervaringen van vorige keren. Texels wal bleek echter een klein „examenvraagje" in petto te hebben: de eb stond langer en sterker door dan verwacht was, zodat de bereke ning wel eens niet helemaal klopte. Een enkele raakte hierdoor tijdelijk een beetje de kluts kwijt en moest daardoor met een bescheidener „rap port" genoegen nemen, maar belang rijke dingen zagen we niet gebeuren. Tegen twaalven kwamen de eersten terug van de eerste ronde. Luiting voorop met een flinke voorsprong, daarna Kolenbrander en Sluyter. Al les ging goed totdat voor de tweede maal de oversteek gemaaxt inoest worden van Texel naar de wrakboei. Luiting nog steeds voorop en niet zuinig ook. Alles leek prachtig: stil water en een koeltje, sterk genoeg om de vaart er in te houden. Maar als bij toverslag ging de Oostenwind liggen en kwam de vloed op. Daar ging Lui ting: stapje voor stapje achteruit, verliezend -wat hij in uren zo moei zaam gewonnen had. En zijn collega's hadden veel minder met stroom te kampen en profiteerden van een plaatselijk briesje. Het was angstig. Niet alleen voor Luiting, maar ook voor ons, want we gunden hem zo graag zijn eerste aankomst, die hij dubbel en dwars verdiend had. Niet graag zouden we durven gissen naar wat hij gedacht en gezegd heeft, teren hij daar zo hulpeloos ronddreef. Maar gelukkig kreeg het recht zijn loop en kon Luiting het morren staken: een frisse bries uit het Westen gaf de schepen nieuw leven en de eindstreep kwam ras naderbij Half drie was het toen schipper Luiting ons als eerste passeerde, z-ven minuten later ge volgd door bootsman Kolenbrander. Te 14.50 jewam de Bruin Pinnen en nt-ecies om drie uur de heer Sluyter. Vervolgens noteerden wij nog: v. d. Zande, Ltz. de Gaaff en kwm. Boom. Sluyter winnaar! En daarmee zijn de periodieke zeil wedstrijden voor dit jaar beëindigd. Ntz. N. W. Sluytea werd winnaar van de eerste prijs met een totaal van 55 punten. Schipper Luiting wera met 53 punten nummer twee, Ltz. de Graaf kwam op de derde plaats met 46 punten, de Bruin en Kolenbrander wisten 45 punten te verzamelen. Aan de stuurlui en hun helpers onze har telijke gelukwensen. En nu de Nationale wedstrijden van Zaterdag en Zondag, waarbij verschei dene van deze heren weer taaie tegen standers zullen blijken. Wie varen wil zij onvervaard en zeile bij ons in Nieuwediep! De geneeskundige dienst wordt ge durende dit week- end te Den Helder waargenomen door de artsen P. v. d. Nieuwenhuizen, Plantsoenstraat 1, tel. 2S135 en dr. J. B. Proost, Zuidstraat 13, telefoon 2030. Wij herinneren aan de gelegenheid tot plaatsbespreken voor de radio-avond op Woensdag 29 Juni a.s. in Casino, ter gelegenheid van prins Bernhards ver jaardag. Dinsdag 28 en Woensdag 29 Juni kan men aan de zaal terecht tus sen twaalf en één uur. Tot 15 September a.s. geeft het hoofd van de lagere landbouwschool te Julianadorp, de heer J. Henderikx, ge legenheid tot het opgeven van nieuwe leerlingen. Om zeven uur begon gisteravond het O. en O.-zwemfeest in het marinebad op de Rijkswerf. Ook hier gaven veie auto riteiten blijk van hun interesse, o.a. de Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge. Het eerste nummer was de 100 meter rugslag dames, waarin wij de Marva's De Bood en gez. Rosier als eersten za gen aantikken. Reeds direct bleek, dat het V.H.K. geen tegenstand bood. Ook de andere nummers (100 m schoolslag, 100 m vrije slag en driemaal 40 m wis selslag) waren voor de Marva's. De totaaltelling was: Marva's 51 punten, V.H.K. 21 punten. Bij de heren vertoonde zich een ge heel ander beeld. De landmacht was met verscheidene nationale cracks uit gekomen. Namen als Van Rooy, Kröbei\ Te Kloeze, Korevaar en Van Dijk ga randeerden goede tijden. Zij stelden niet teleur, hoewel onder de marine ook zwemmers van klasse bleken te schui len. De totaaltelling bij de heren was: Landmacht 49 punten, Marine 24 punten. De penningmeester van de Stichting „Comité O. en O." reikte na afloop met een enkel toepasselijk woord de prijzen uit. De uitslagen waren als volgt: 100 meter rugslag heren: 1. J. C. Kröber (KL) 1.14.9; 2. B. M. Korevaar (KL) 1.16.2: 3. E. P. Slegtenhorst (KL) 1.16.6. KL 15 p., KM 6 p. 100 meter vrije zwemwjjze heren: 1. W. L. M. van Dijk (KL) 1.05.1; 2. G. J. van Rooy (KL) 1.05.6; 3. W. te Kloeze (KL1 1.06.8. KL 15 p.. KM 6 p. 100 meter schoolslag heren: 1. G. J. van Rooy (KL) 1.13.9; 2. J. H. van Daat- selaar (KM) 1.16.6; 3. J. C. Kröber (KL) 1.23.5. KL 13 p., KM 8 p. Driemaal 40 meter wisselslag estafette heren: 1 KL 1 min. 16 sec., 6 punten; 2 KM 1 min. 18 sec., 4 punten. 100 meter rugslag dames: 1. I. W. de Bood (Marva) 1.36.4; 2 Annie Rosier (Marva) 1.44.2; 3 AKe Rosier (Marva) 1.47.2. Marva 15 p„ VHK 5 p. Vrijdagmiddag drie uur. In de flink doorstaande vloed ligt Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp" te rukken aan de dikke ankerket tingen. Varen wil zij kennelijk. Niet afwachten, maar beginnen. In een groot eskader, met „alles bij", en dan maar proberen de andere schepen de loef af te steken. Aan boord is het weinig anders.Ongeduld heerst overal. Van de driftig gehesen en ge streken seinvlaggen tot diep in de machinekamer. Op de dekken snellen matrozen heen en weer, dikke slangen worden uitgerold, aardappels krijgen in een koorts achtig tempo een jasbeurt, kanons worden geladen.... Het vlagge- schip wordt gereedgemaakt voor de strijd. De schout-bij-nacht is al aan boord. Zijn vlag wappert hoog van de steng. Aandachtige hoofden buigen over de zeekaar ten, plannen worden klaarge maakt en bestudeerd. Nog wei nige dagen en dan zal de „Tromp" deelnemen aan de strijd tussen de „witten" en de „blau wen". Het geschut zal daveren en pijlsnelle jagers zullen ook de Nederlandse eenheden onder vuur nemen. Het zal voor de „Tromp" zijn of een vreedzame onderbreking in de strijd ter zee een einde heeft genomen. He schip en zijn bemanning gaan deelnemen aan gewichtige ma noeuvres. Zodra daartoe de order komt, steekt de „Tromp" haar neus in de golven en stuift zf erop af. De andere eenheden var het Nederlandse smaldeel zuller volgen. Een behouden vaart! Lac de driekleur trots wapperen te midden der andere natievlaggen De „RS 2" ligt. ook al ongedul dip, met haar romp te schurer langs de touwladders, die van d „Tromp" neerhangen. Vlug klav teren toe naar beneden en dat varen we terug langs de Soem ba". Er worden glazen geslagen Vier uur. De plaatselijke commissie van het Nationaal Instituut „Steun wettig gezag" had geen klagen over de belangstelling, die vooral de jongeren van omstreeks 25 jaar aan de dag legden voor de propaganda-avond, die Donderdag in Casino werd gehouden. Tijdens de loop der vergadering bleek wel, dat de pl.m. twee honderd aanwezigen niet in de eerste plaats waren gekomen om de films „De bevrijding van Nederland" en „Moeder des lands" te zien. Deze films arriveer den namelijk niet tijdig uit Den Haag, zodat de avond alleen met gesproken woord moest worden gevuld. Dat was van één kant goed, want verscheidene bezoekers stelden vragen, teneinde op bepaalde punten nader tfe worden in gelicht. De heer Van Alfen, districtsvoorzit ter, sloot met een kort opwekkend woord. Hij was dankbaar voor de ani mo, die in het bijzonder uit de vragen was gebleken. Het zeer bevredigende aantal aanmeldingen, dat na afloop der vergaderingen ook gisteren bij de se cretaris (de heer J. de Jong, Prins Hen driklaan 9) binnenkwam, bevestigde de gedachten van de heer Van Alfen omtrent het succes van deze propa ganda-avond. Na het openingswoord van de plaat selijke voorzitter, de heer P. Th. Luyckx, hield de heer C. Raat uit Oosthuizen een kernachtige en over zichtelijke propagandatoespraak. Hij wees daarin op het communistische gevaar, dat dreigen blijft, al neemt de aanhang der communistische ideologie in Nederland af. Volgens spreker wil len de leidende figuren uit het com munisme profijt trekken van een door hen te zaaien tweedracht onder het Nederlandse volk. Zij sturen aan op het verwekken van onrust en een ont wrichting der maatschappelijke en so ciale waarden. Door hun optreden Wordt onze volkskracht ondermijnd en de toekomst van Nederland in gevaar gebracht. Het Nederlandse volk moet daarom paraat blijven. Eén van de ta ken is het nemen van maatregelen ter voorkoming van machtsmisbruik. Jon ge Nederlanders, die zich plaatsen in de gelederen van het Nationaal Insti tuut, kunnen in dit opzicht belangrijk werk verrichten De heer J. Ottenbros uit Alkmaar behandelde daarop de technische kant van het onderwerp „Dienstneming bij het Nationaal Instituut". Uitvoerig zet te hij uitéén onder welke voorwaarden men dienst kan nemen, alsmede welke rechten en verplichtingen de vrijwilli gers van de „Nationale reserve", „Re- serve-gemeentepolitie", „Reserve-grens bewaking" e.d. hebben. Tal van vra genstellers wensten hier en daar ver duidelijking en toelichting. De spreker en de overste Kooien, die de belang stelling trachtten te bevredigen, slaag den daarin niet altijd volkomen. Dat was ook welhaast onmogelijk, omdat de vragen veelal betrekking hadden op de omstandigheden waarin de stellers verkeerden zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wondeten. Doos 30 cent. 100 meter vrfje zwemwijze dames: 1 I. W. de Bood (Marva) 1.24.9; 2 Alie Rosier (Marva) 1.32.8; 3 Annie Rosier (Marva) 1.35.2. Marva 15 p„ VHK 6 p. 100 meter schoolslag dames: 1 E. de Neeter (Marva) 1.45.4; 2 L. A. V. Apeil (Marva) 1.46.2; 3 M. M. Vellinga (Mar va) 1.49.4. Marva 15 p„ VHK 6 p. Driemaal 40 meter wisselslag esta fette dames: 1 Marva I, 1.43.2; 2 Marva II, 1.52.0; 3. VHK 1.55.8. Marva 6 p„ VHK 4 p. DAMES! HEEFT U AL GE-PIN-UPD DE PIN-UP HUISPERMANENT natuurlijk even halen bij Ruim een jaar geleden werd de Stichting „Irene-Fonds" te Den Haag opgericht, met de bedoeling ontspan ning en verstrooiing van goed gehalte te brengen aan Nederlandse tuberculo- se-patiënten van alle gezindten, die in binnen- en buitenlandse saatoria wor den verpleegd. Er werd een speciale filmdienst in het leven geroepen, die regelmatig tournées maakt langs de sanatoria in ons land. Artisten geven voorstellingen en concerten, bibliothe ken werden ingericht, de patiënten ont vangen bloemen, speelgoederen enz. Op alle mogelijke manieren tracht de Stichting haar doel te bereiken. De onkosten, die aan al deze arbeid verbonden zijn, worden bestreden uit vrijwillige bijdragen, de opbrengst van liefdadigheidsvoorstellingen, e.d. Het spreekt vanzelf, dat de ontvangsten nooit groot genoeg zijn. Men heeft daarom een actie bedacht, waaraan iedereen kan meedoen. Ook de bevol king van Den Helder wordt hierbij be trokken. Van 27 Juni tot en met 13 Juli a.s. zal te Den Helder huis-aan-huis een groot vel papier worden bezorgd. Dat papier heet „Jubileum-trein". Men vindt erop de afbeeldingen van een vijftigtal „wagons", elk gereserveerd door een winkelier of bedrijf hier ter stede. Iedereen krijgt dus 50 verschil lende „wagons" thuis. Nu is het de be doeling om door onderling te ruilen zoveel mogelijk „wagons" van eenzelf de firma te verzamelen. Welke firma doet niet ter zake. H?t gaat er maar om, wie de meeste „wagons" van één firma bijeen weet te krijgen. Voor de rest verwijzen we naar de uitvoerige toelichting, die op de „Ju bileum-trein" staat afgedrukt. Men kan daaruit vernemen, op welke wijze men kan meedingen naar de mooie prijzen en extra-prijzen. In verband met zijn vertrek naar Amerika heeft de heer Jac. Bos in in tieme kring afscheid genomen van zijn vrienden bij „Harmonie". Jarenlang heeft de heer Bos onze plaatselijke operette-vereniging geleid, en menige succesvolle opvoering voorbereid. Vóór de oorlog was de heer Bos directeur van 1930 tot 24 Juni 1940, de dag van het fatale bombardement, gisteren juist negen jaar geleden. „Harmonie" spatte uitéén, maar de kernleden vonden el kaar na de bevrijding weer terug. En in December 1946 was het weer de heer Bos, diè de dirigeerstaf ging voeren. Onder zijn leiding doorstond de ver eniging de moeilijke eerste jaren na de oorlog. Het viel niet mee, om spoedig het oude peil weer te bereiken. Iedere opvoering plaatste „Harmonie" voor ontzaglijk hoge kosten, enfin, men kent het verhaalNu moet de vereniging de beproefde en bekwame leiding van zijn directeur ontberen. Wanneer de voortekenen ons niet bedriegen, zal men echter slechts korte tijd zonder leiding zijn. Onderhandelingen met een musicus van naam werden reeds aan geknoopt. Laten wij tot besluit enkele titels re, leveren van operettes, die onder lei ding van de heer Bos voor het voet licht werden gebracht en telkens een dankbare schare toeschouwers een aan gename avond bezorgden. Herinnert U zich nog? „De dochter van Madame Angot", „Het klokje van de heremiet'^ „De dochter van de tamboer-majoor", „De groot-mogol", „De geisha", „Rip Rip", „Jong Heidelberg", „Erminie", „De jonge hertog", „Der Vogelhandier" „Die lustige Witwe", „Der Bettelstu- dent", „Gri-gri", „De vice-admiraal" „De graaf van Luxemburg", „De klok ken van Corneville", „Masker in blauw", en nog andere operettes, als mede verscheidene ontspanningsavon den. Wij hopen, dat „Harmonie" onder nieuwe leiding een even succesvolle toekomst tegemoet mag gaan. De heer Bos en zijn gezin wensen wij in de Nieuwe Wereld alle goeds toe. Wij ho pen nog eens iets van hen te vernemen. (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus Middenstandsdiploma, Algemene Ont wikkeling, Engels. Aan boord van het s.s. „Kota Inten", dat op Woensdag 13 Juli a.s. uit Indo nesië wordt thuisverwacht, bevinden zich onze stadgenoten: sergeant-majoor J. Goutier. Asterstraat 26; soldaat A. Beun. Badl "jsstraat 31 soldaat T. den Hartog, van Galenstraat 33; sergeant A. G. Otten, Balistraat 15; serg.-maj. instructeur C. den Braber, Anemonen- straat 40; soldaat le klasse F. G. Schenk, Dahliastraat 119; R. G. Gijs- berts, Torenstraat 13. t Gisteren deelden wjj de volledige uitslagen mede van dd Donderdag avond gehouden athletiekwedstrijden tussen Marine <n Landmacht. De be langstelling van het publiek was groot en de Helderse athletiek-vereni- ging had gezorgd voor een perfect lo pende organisatie. Ook de aanwezig heid van een geluidswagen, welke tel kens de namen en tijden uitzond, droeg tot het welslagen van de wedstrijden bü. Nu konden ook de minder deskun digen het geheel zeer behoorlijk vol gen. Ook het weer werkte deze avond mede. Releveren wij nog enkele goede prestaties. Roffel (Landmacht) won in móóie stijl zowel de 800 meter als de 1500 meter. Ook het lopen van Els- tak (Landmacht), winnaar van de 400 meter, oogstte bewondering. Zeer span nend was het nummer kogelstoten. Hier waren het Pietersen (Marine) en Postma (Landmacht), die elkaar niets toegaven. Tenslotte zegevierde laatstgenoemde met een worp van 12.26 meter, tegen Pietersen 12,25 me ter! Bij het vèrsprinawi betwistten de Marva's Schoon en Enngerling elkaar elke centimeter. Eerstgenoemde won met 4 cm voorsprong (4,32 meter tegen 4,28 meter), waaruit wel blijkt hoe spannend dit nummer was. Wij schre ven gisteren reeds, dat de Marva's 't VHK versloegen, maar dat de marine mannen het tegen de landmacht moes ten afleggen, ondanks harde en spor tieve strijd. Prijsuitreiking In de grote zaal van „Formosa", waar het bijzonder gezellig was, reikte de heer Bouman de vele mooie prijzen uit. Namens de Koninklijke Marine bedankte het hoofd der marine-sport en gymnastiekschool, de luitenant ter zee der le klasse S. D. J. C. H. Bol, het comité O. en O. voor de voorbe reidingen tot deze dual-meet. Hij ver ontschuldigde de Marine, dat zij ander maal roet in het eten heeft moeten gooien. Was het Maandag het hockey- elftal dat verstek moest laten gaan, nu waren het de deelnemers aan de beide estafette's voor heren. De Marine be staat nu eenmaal bij de gratie van (zeer beweeglijke) schepen. Misschien kunnen deze beide nummers bij de mi litaire kampioenschappen in Den Haag op 10 Aug. a.s., worden gelopen. Majoor Bol bedankte ook alle deel nemers voor hun sportiviteit. Hierom gaat het immers bij de sportbeoefe ning. Het streven naar superioriteit moet niet in de eerste plaats vóórzit- ten. Namens de landmacht sprak kapi tein Storm, hoofd van de afdeling Sport van de RAO een enkel woord, onderschrijvend hetgeen majoor Bol omtrent het doel der sportbeoefening naar voren had gebracht. flk 2 woorden - 1 begrip fh W SPOORSTRAAT 10.8 Tivoli: Gisteravond hebben ruim vijf honderd bezoekers genoten van de prachtige film „Johnny Belinda". Het was muisstil in de zaal, waaruit we kunnen concluderen dat het een werke lijk genieten was. De Witte: „De witte duivel", een ver haal uit het -ujde Rusland met heel veel T ïarden. schilderachtige kleren, gevech ten en liefde. Een spannende reeks van gebeurtenissen, waarvan de liefhebbers naar hartelust kunnen genieten. Het ver haal op zichzelf is matig, maar de sfeer, waarin het zich afspeelt, vergoedt veel Sinds enige tijd hangt in één van de publicatiekasten voor ons bureau een foto van een rimbu-kist met inhoud. U weet welj dat zijn die kisten, welke door de Niwin worden gezonden naar onze militairen overzee. Vierhonderd en vijftig gulden is voor zo'n kist no dig. Wij plaatsten reeds een opwek king aan het adres van de Helderse bevolking, om ook het geld voor één (liefst meer) rimbu-kist (en) bijeen te brengen. Wij dachten daarbij in het bij zonder aan de sportverenigingen. Hoe staat het hier nu mee? Zijn al veel bij dragen gestort op giro 17392 van de Nederlandse Middenstandsbank? Wie weten wil, hoe precies de in houd van een rimbu-kist er uitziet, dus waaraan zijn bijdrage wordt besteed, lope eens langs de etalage van de fa. Bischoff in de Koningstraat. De uitge breide verzameling sportartikelen en gezelschapsspelen is daar pp bijzonder aantrekkelijke en smaakvolle wijze uit gestald. Alleen reeds de gramofoon is voor de jongens overzee goud waard! Voor de derde maal achtereen heeft het eerste zevental van de Helderse Bruinvissen in een tegenstander zijn meerdere moeten erkennen. Na de eerste wedstrijd tegen ZAR, welke met 1—0 werd gewonnen, kon de Hel derse ploeg niet meer tot winst ko men. Ook nu moesten de punten weer werden afgestaan. De tegenstander, de Ham uit Krommenie, behoort zeker r.iet tot de sterkste ploegen in deze af deling, doch het betere schieten van de voorhoede gaf de doorslag. Het veldspel der Bruinvissen was goed verzorgd en tot voor het doel van de tegenstanders werd aardig gecom bineerd, doch daarna was het mis. Een volkomen schotloze voorhoede deed alle geboden kansen teniet. Daarom is besloten het zevental te wijzigen, Wil denberg gaat weer in de voorhoed» spelen. Tijsen neemt zijn oude plaats in de achterhoede weer in. Verwacht wordt dat de voorhoede hierdoor aan kracht zal winnen, hetgeen in da eerstvolgende wedstrijd, tegen Nereus III, zal moeten blijken. Over de wed strijd het volgende: Tijdens de eerste helft werd met de laagstaande zon in het gezicht gespeeld, hetgeen vooral voor keeper v. d. w-tm- zeer moeilijk was. Spoedig stond het dan ook 1o voor de Ham. Kort hierop bracht Wil. denberg met een ziüver schot d'e par tijen weer op gelijke voet. Met da stand 1—1 ging de rust in. Na de rust werd getracht het zonvoordeel uit ta buiten. Aanvankelijk leek dit te luk ken toen Gode met een hard schot de Ham-keeper het nakijken gaf. Daarna v/as het echter geheel mis. Vele scho ten werden op doel afgevuurd, doch zij werden dusdanig onzuiver gericht, dat er van succes geen sprake kon zijn. Integendeel. Twee verrassende uitvallen van de Ham, waar de ver opgedrongen Bruinvissen niet meer tussen kondetn komen, leverden even zoveel doelpunten op, zodat de strijd met 3—2 in het voordeel van de Krom- meniërs werd beslist. Het was een tevreden en volkomen uitgerust troepje, dat eergisteren de grote bus verliet, waarmee het drie da gen naar Valkenburg was geweest. Onder leiding van mevr. de wed. Geervliet—De Wit hadden 27 dames (van 18 tot 80 jaar) gespaard, tot ze een flink aantal kwartjes en dubbeltjes bijeen hadden. Drie dames hadden ook genoeg voor hun mannen, die best met het overwegend aantal van het zwak ke geslacht uit wilden. Ze reisden met de bus via Breda, waar een heerlijke maaltijd gereed stond, naar Valken burg en maakten van daaruit tochten. Naar Luik en Spa en ook naar het ge corrigeerde gebied, waar behalve hun bus nog een respectabel aantal andere touringcars een bezoek bracht. Het lo geren in hotel „De grot van Lourdes" was een waar genoegen! De terugweg ging via Arnhem, waar de ook daar gereedstaande maaltijd de hongerige magen tevreden stelde. Het is al bijna dertig jaar geleden, dat mevrouw Geervliet op het idee kwam een reisje voor een groep kin deren te organiseren. Met een paar kennissen regelde zij het zo, dat de kinderen elke week een stuiver of een dubbeltje meenamen en als de pot groot genoeg was, gingen ze uit. Dra voelden de moeders er ook voor ert zo gebeurde het, vlak vóór de oorlog, dat er zeven bussen met meer dan 200 vrouwen er op uit trokken. Zelfs de zomer na de oorlog waren ze alweer een dagje gezamenlijk uit en als altijd slaagde het best. „Volgend jaar weer, totdat ik helemaal niet meer kan, want dit is nu mijn hobby", zegt de 77-jarige! Gistermiddag- en avond werd de O en O.-huisvlijttentoonstelling vereerd met een bezoek van de Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, de Commandant der Marine, kapitein ter zee I. W. Reijnier. se, en de directeur der Rijkswerf, ka pitein ter zee t.d. S. G. Barendregt. Tij dens de rondleiding legden deze auto riteiten een grote belangstelling voor de ingezonden werkstukken aan de dag Na afloop van hun bezoek spraken zij met bewondering en waardering over de expositie. Het totaal aantal bezoekers is thans tot 1500 gestegen. Het comité ver wacht een nog grotere toeloop, en het heeft daarom besloten, de tentoonstel ling Maandag en Dinsdag a.s. geopend te houden op dezelfde tijden (van 15 17 en van 1922 uur). Woensdagavond om acht uur zullen in „Formosa" de prijzen worden uitgereikt. In de cou rant van Dinsdag kunnen wij een op gave van de prijswinnaars publiceren Het is morgen hoog water om 7.30 en 19.55 uur, en laag water om 1.30 en 14.05 uur. Maandag zijn deze tijden resp. 8 10, 20.45, 2.20 en 15.00 uur. De temperatuur van het zeewater was 15,2 graden Cel sius. Het begint er op te lijken! BENOEMINGEN BIJ DE FISCUS De heren J. Gorter en E. L, Haukes, beiden te Den Helder, zijn al daar benoemd tot tijdelijk schrijver 2e klasse der directe belastingen, invoer, rechten en accijnzen, voordien schrij vers op arbeidsovereenkomst. Benoemd tot tijdelijk schrijver 2e klasse der registratie en domeinen. Th. Coppens te Den Helder, voordien op arbeidsovereenkomst aldaar als schrij ver. Stralend mooi weerDaarop hadden we gewacht. Tegen één uur werd het al druk aan de haven, waar negen detachemen ten matrozen en één detache ment mariniers stonden aange treden in afwachting van de komst der Marinierskapel. De Nieuwediepers konden hun on geduld nauwelijks bedwingen. Eindelijk kwam de kapel en toen zette weldra de troep zich in' beweging. Eén lange rij van uniformen, met een khaki mid denmoot. Voor en achter en op zij dromden de burgers, met en zonder fietsen, jong en oud, alle maal glimmend van genot. Een zomerse zon bescheen dit feest klare muziek golfde uit in de ruimte langs Hoofdgracht en Weststraat, weerkaatsend tegen de gevels in de binnenstad. En over al stonden de mensen. Keurig mar cheerde de kapel en stram liepen de detachementen erachter, het geweer op de schouder. Het was ruim half drie, toen de laatste trommelslag aan de Buitenhaven weerklonk, maar de mensen ble ven nog staan. Al te gauw had dit festijn een eind genomen, al pa relden onder menige matrozenpet de zweetdruppeltjes Gisteravond kreeg Nieuwediep de tweede gang van dit martiaal en muzikaal menu. Kapitein der mariniers Gijsbert Nieuwland en zijn mannen bezetten de muziek tent. en vormden dra het middel punt van een duizendkoppige me nigte. Het groen van het park en de fleurige kleding van de men den waren een prachtige entou- age voor deze uitvoering. Zulk een korps hoort thuis in de ópen 'ucht. Een dankbaar applaus kla terde telkens door deze wijdse concertzaal met haar dak van ritselend lover. Het vertolkte maar zeer ten dele de gevoelens van hen die luisterden. Het was de dank voor klanken uit een be treurd verleden en, misschien, een schone toekomst.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2