Glorieus ZEILFESTIJN op zee en rede Landmacht had sterker hockey-team Militair elftal en Politie-team presenteerden vacantievoetbal Zeventig tuinders bezochten het Westland en Rotterdam Vijftig jaar K.M.J.C. Hoogste marine-autoriteiten bij prijsuitreiking Prijsuitreiking door Minister Schokking Prins Bernhard bij de vlootmanoeuvres De O. en O-wedstrijden Chef van de Marinestaf reikt beker uit Na-uitreiking bonkaarten STOFFEN en ESKA VAN MARSDIEP TOT IJ Australische mijnwerkers staken Vergelijkingen Een prachtige tocht door de wereldhaven JjEN LUISTERRIJKER VIERING van haar gouilen jubilé had de Koninklyke Marine Jacht Club zich moeilijk kunnen wensen. Onder vooral gisteren bijzonder gunstige weersomstandigheden werden op het zoute yvater nabij Den Helder schitterend geslaagde zeilwedstrijden gehouden. Het was voor het KMJC-bestuur uitprmate vererend en verheugend, dat verscheidene hoogge plaatste autoriteiten o.w. de minister van Marine, de chef van de Marine staf, de commandant Zeemacht Nederland en de commandant van de Marine Luchtvaartdienst niet alleen hun belangstelling toonden voor de officiële gebeurtenissen by dit jubileum, maar ook voor het sportieve festijn, dat zich tussen Noordzee en Waddenzee afspeelde. Dat laatste bood ook de burgerij van Den Helder veel te genieten. Zowel Zaterdag als gisteren bevonden zich ver scheidene tientallen jachten van verschillende klassen op het rusteloze water vlak. Vier eenheden der Koninklijke Marine, die voor anker lagen op de rede, vormden van het bedrijvig en fleurig geheel een onbewogen middelpunt. Zaterdagmorgen om tien uur arri veerde Z.Ex. de minister van Marine, xnr. W. F. Schokking, in Den Helder. Voor het Commandementsgebouw, waar behalve de erewacht ook de Ma rinierskapel stond opgesteld, werd Z. Exc. ontvangen door kapitein ter zee I. W. Reijnierse, commandant der Ma rine te Willemsoord. Twee uur later kwam ook de chef van de Marinestaf, tevens waarnemend bevelhebber der Zeestrijdkrachten, vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, te Den Helder aan. Deze autoriteiten waren met de com mandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, die reeds Vrijdag was aangekomen, Zaterdag middag getuige van de eerste star's der zeilwedstrijden. Boven op de bat terij Wierhoofd speelde de Mariniers kapel vrolijke muziek. In de omgeving van de startlijn kruisten de sloepen en jachten heen en weer, zoekend naar de meest gunstige positie voor een vlotte start. Precies op tijd, 14.15 uur, daverde het startschot voor de Modelsl-oepen, ge stuurd door officieren en adelborsten, over de rede.' Negentien gelijk-getuig- de vaartuigjes zochten hun weg naar de meest Westelijk gelegen ton. waar bij de opkomende vloed de scheepjes soms lelijk achteruitzette. De wind was niet krachtig, elk vleugje moest wor den benut. Het was voor de stuurlie den zaak, om de speelse kuren der elementen terdege in het oog te hou den. Met telkens tien minuten verschil startten ook de pittige koopvaardij- sioepen, enkele met helrode of pik zwarte zeiltjes gelijk kaperschepen, de niet gemeten kajuitjachten. de sierlijke draken, en toen omstreeks drie uur gingen ook de RORC-jachten door de start. Scherp bij de wind zeilend stoven deze welgelijnde scheepjes te gen de korte golfjes van de vloed- stroom op. Het motorsloepje, aan boord waarvan wij ons bevonden, kon het met z'n maximum snelheid van acht mijltjes niet tegen deze gazellen der zee bolwerken. Wij kruisten toen maar wat rond tussen al de fel-striidende eenheden van deze rijk-geschakeerde vloot. Recepties Jachten en sloepen waren nog in het heetst va'n het gevecht, toen het be stuur der organiserende vereniging zijn belangstelling gedurende enige uren op andere zaken moest richten. In de Marineclub aan de Hoofdgracht namen van vier tot. vijf uur de voor zitter, kapitein ter zee I. W. Reijnier se, en zijn medebestuurderen verschei dene gelukwensen, hoofdzakelijk van Helderse ingezetenen, in ontvangst. In het Commandementsgebouw aan de Buitenhaven volgde van zes tot acht uur een officiële receptie voor een klein, doch select aantal genodigden. De autoriteiten, die wij reeds in de aanhef noemden, waren alle daarbij aanwezig. Voorts o.m. ook de kapitein ter zee b.d. Boldingh, oud-bestuurslid der KMJC, burgemeester G. Ritmees ter, de kapitein ter zee t.d. S. G. Ba- rendregt, directeur der Rijkswerf. Ie kapitein-luitenant ter zee C. J. Win- gender, commandant van Hr.Ms. „Nep- tunus", de kapitein-luitenant ter zee H. Tichelman, directeur van het Loods- wzeen, en enkele andere hoofd- en subalterne officieren, voor het meren deel met hun dames. Voorts ook ver tegenwoordigers van zusterverenigin gen. Kolonel Reijnierse hield een ope ningsrede, waarin hij op zeer overzich telijke wijze enige hoofdpunten uit de geschiedenis der KMJC releveerde. Al was dan, zoals de kolonel te zijner ver ontschuldiging aanvoerde, het archief der vereniging tijdens de oorlog verlo ren gegaan, het geheugen nam toch op voortreffelijke manier de taak der dos siers en notulenboeken over. De voor zitter herinnerde er nog even aan, dat één der voornaamste doelstellingen en daarbij één der gewichtigste rede nen van bestaan der KMJC is de zeemanschap van het marinenersnneel aan te kweken en on te voeren Daar om ook heeft de KMJC zo me de gewerkt bij de organisatie der pe riodieke zeilwedstrijden voor marine sloepen, die acht weken achtereen on de rede van Texel werden g°houden Bekwame marinezeilers van hoog tot laag hebben in de afgelopen twee maanden de geheimnissen van het Marsdiep en aanverwante wateren door vorst en grondig leren kennen. Met dankbaarheid herinnerde kolo nel Reynierse aan de arbeid van w"- len overste Coolhaas. alsmede aan de steun die de KMJC na de bevriiaing van vele zijden mocht ond«rvm-'«u. Daarbij gewaagde de kolone' in R-t byzondcr van de medewerving, die oud-minister Schagen van Leen—en heeft geboden. Minister Sch-kking sprak daarop in een geestige en zeer sympathieke rede zijn gelukwensen uit. Hij slaat het werk der KMJC uwt gro te belangstelling gade, omdat bet mede van zo grote betekenis is voor de ge oefendheid en het moreel van het ma rinepersoneel. De regering stelt 't zeer- op prijs, dat marinemannen hun vrije tijd besteden om nog meer vertrouwd te raken op het water. De uitgaven, die het departement van marine zich hier voor moet getroosten, zal minister Schokking eventueel gaarne in de Ka mer verdedigen! Van niet minder sympathie getuigde de felecitatie-toespraak van burge meester Ritmeester. Het gemeentebe stuur verheugt zich in de welstand en de groei der Koninklijke Marine, waar mee onwillekeurig de bloei der mari nebasis en die der KMJC gelijke tred houden. De burgemeester bood daar op een fraaie voorzittershamer aan, daaraan een hartelijke gelukwens voor de eerstvolgende jaar verbindend. De voorzitter bedankte beide spre kers voor hun gelukwensen, en voorts al degenen, die door het zenden van bloemstukken en telegrammen van hun medeleven hadden bliik gegeven. Onder aangenaam discours, terwijl 't bedienend personeel verversingen aan bood. bleef het gezelschap nog korte tijd bijeen. De deelnemers aan de zeil wedstrijden werden inmiddels in de Marineclub ontvangen, waar, na de ge meenschappelijke maaltijd, een feeste lijk samenzijn werd gehouden. De tweede dag. Gistermorgen om kwart over acht .st< rtten de RORC-jachten klasse A voor de race rond het vuurschip „Texel" en de Haaksgronden. over een afstand van 28 mijl. De jachten van de klasse B volgden tien minuten later en de Modelsloepen, gestuurd door korpo raals en manschappen, om 8.35 uur. In de middaguren startten in dezelfde volgorde als Zaterdag de andere deel nemers De wind was inmiddels aan gewakkerd. zodat de zeilers het uiterste uit hun scheepjes konden halen. Het passeren van de finish was vooral voor de sloenbemanningen geen sinecure, omdat de sterk doorstaande vloed veel vat op de scheepjes had. Het was een boeiend gezicht, de zeilers te zien worstelen tegen de felle stroming, ter wijl de wind bijna pal van voren in kwam. De grotere jachten waren meer for tuinlijk. De „Kortenaer", „Corabia II" en „Anna Elisabeth" keerden snel na elkander terug van de Haaksrace, voortgejaagd door wind en stroom. L?p°za?m dunde het veld van scheep jes, stuk voor stuk kwamen zij bin nen, als laatste de sloepen, die een harde dobber hadden gehad Oostelijk van. de havenmonding. Prijsuitreiking. Terwijl de wedstrijd-commissie nog druk bezig was met allerhande be rekeningen, kwamen de deelnemers reeds bij elkaar in de Marineclub, voor de prijsuitreikinc Evenals verleden jaar stonden er weer vele mooie prij zen, waaronder enkele fraaie zilveren bekers. Tegen half acht kon kolonel Reijnierse tot de uitreiking ervan overgaan. Hij sprak een inleidend woord, waarna hij schout-bij-nacht Willinge verzocht, de prijzen uit te reiken van de periodieke sloepwed strijden. De Commandant Zeemacht zeide, deze wedstrijden met belang stelling te hebben gevolgd, en twee ervan persoonlijk te hebben bijge woond. Er viel z.i. een grote vooruit gang in de bedrevenheid der stuur lieden te constateren. De voorzitter reikte zelf de pryzen uit voor de model- en koopvaardy- sloepen, waarna hij minister Schokking verzocht, de stuurlieden der RORC- jachten hun beloningen te overhandi gen. Ook Z. Exc. had voor ieder der prijswinnaars een persoonlijk, stimu lerend woord. Burgemeester Ritmeester vervolgde de serie met de niet-gemeten kajuit- jachten en de drakenklasse. Tcrt zijn genoegen trof hij enkele stadgenoten cnder de prijswinnaars aan. De heer A. E. Dudok van Heel sprak een hartelijk dankwoord namens de KNZRV en het Verbond van water sportverenigingen; de wedstrijden waren de zeilers buitengewoon goed bevallen. Kapitein Rijkers van de Stoomvaarmaatschappij „Nederland" was dezelfde mening toegedaan. In zijn slotwoord bedankte kolonel Reij nierse nogmaals allen, die tot het wel slagen van deze jubileumwedstrijden hadden bijgedragen. De prijswinnaars. Besluiten wij met een opgave van de prijswinnaars: RORC-A, met by'zeilen: Zaterdag: 1. Kortenaer, van Eesteren; Zondag: 1 Kortenaer, van Eesteren; 2 Corabia II, mr. Kars; 3 Anna Elisabeth, Beuken kamp. RORC-A, zonder bijzeilen: Zaterdag: 1 Fram II, ltz. van Wely; 2 Astrea, ltz. van der Star; Zondag: 1. Astrea, ltz. van der Star; 2 Noordenwind, Alofs. RORC-B, met byzeilen: Zaterdag: 1 Thalassia, dr. Vroom; Zondag: 1 Trial, Meijer. RORC-B, zonder bijzeilen: Zaterdag: 1 Halve Maen, kltz. van Meurs Schou ten; 2. Marina, Aten; 3 Loef-op IV, Franse; Zondag: 1 Marina, Aten; 2 Alerte II, mr. Van Otten; 3 Bestevaer, Van Dijk; 4 Akka. ltz. N. W. Sluijter. Niet-gemeten kajuitjachten: Zater - dag: 1 Minerva II, Van Swaay; 2 Lieuw, Den Broeder; 3 Soesah. Verhage; 4 Fov- tuyn, ktz. J. N. Sluyter: Zondag: 1 Mi nerva II, Van Swaay; 2 Fortuyn, ltz. Deelder; 3 Kemphaan, Egner; 4. Hol land. De Ruljter. Drakenklasse: Zaterdag: 1 Winde kind. Bakker; 2 Irene, ltz. Brakema; 3 Margriet, ltz. Heringa: Zondag: 1 Irene, ltz. Brakema; 2 Windekind, Bakker; 3 Margriet, ltz. Heringa. Koopvaardijsloepen: Zaterdag: 1 (Farmsum-beker) Oranjefontein, stuur man Visser, V.N.S2. Blommersdijk, bootsman Mariis. H.A.L.: 3 Trang Boe- lan, Kweekschool voor de Zeevaart; Zondag: 1 Margriet, J. Keulen, Zee vaartschool Den Helder: 2 Oranjefon tein, Visser, V.N.S.: 3 Trang Boelan, Kweekschool voor de Zeevaart. Modelsloepen, gestuurd door officie ren en adelborsten der Koninklijke Marine: 1 serg.-adelb. H. Statius Mul ler. Koninklijk Instituut; 2 ltz. III J. F. A. Wilhelm. Dienst Kleine Vaartuigen Willemsoord; 3 ltz. I C. A. de Neef, M O K. Hilversum; 4 serg.-adelb. W. E. 1" Vasbinder, Koninklijk Instituut. Modelsloepen, gestuurd door onder officieren der Koninklijke Marine: 1. W. B. Jonkmans, adj.-commies Ministerie van Marine; 2 bootsman E. Ufkes; 3. schipper A. J. van Kuyk; 4 schipper K Luiting. Modelsloepen, gestuurd door korpo raals en manschappen der Koninklijke Marine: 1. kwartierm. D. Dekker; 2. kwartierm. P. H. Giesbers; 3 matroos le klasse J. Bos; 4 vliegtuigtelegrafist H. C. Dogger. Toen Karei Bouwmeester van NAC tijdens, de rust van de wedstrijd Ned. Mil. elftalNed. Pol. elftal zei, dat het nog geen derde klasse was, meenden wij er in onze gedachten nog bij, dat wij wel eens betere wedstrijden zagen in de derde klasse. Wel ging het na de rust iets beter, maar het moet ons toch van het hart dat beide ploegen weinig gepresteerd hebben. Van Onselen, toch een le klasse midvoor, had tegen Van Tuyl van Eindhoven niets in te bren gen en vond het zelfs beter na de rust het veld te ruimen. Trouwens de ge hele voorhoede van de politie kon ons maar matig bekoren en juist dit onder deel kostte de overwinning, want deze linie was bij de Militairen iets beter. Een Van der Ruit van Volewijckers was heel goed en ook rechtsbuiten Lui',en. van Dos deed het niet gek. De binnenspelers waren ook niet onver dienstelijk en zo kon het gebeuren dat deze linie in de tweede helft althans nog voor twee doelpunten wist te zor gen. En doelpunten ziet het publiek graag, zodat deze helft nog enigszins aan haar doel beantwoordde. De wedstrijd. Over de wedstrijd kunnen we kort zijn. In de eerste helft wist in feite geen der spelers zich tot een bepaalde hoogte op te werken, een hoogte die wij in ieder geval van hen hadden ver wacht. De backs van de Politie waren wel gOcd. de invaller doelman Van der Pol van Ajax weerde zich uitstekend in het doel der Mil., maar voor de rest gmg alles veel 'e traag en te stug. In de tweede helft ging het zoals gezegd iets beter, mede door het vlotte spel van Van der Ruit, die steeds vanaf de linksbuitenplaats verwarring wist te stichten. Bij een aanval van de Mil. liep doelman Kokhuis van Haarlem te ver uit, waarna Van der Ruit het leder snel voor het doel plaatste. Van rechts werd de bal ingeschoten en gestopt, maar Kolkman van Go-Ahead was er bij en wist met hard schot- de stand op 10 te "brengen. Het tweede doelpunt kwam van de voet van Mangelmans van ADO, die de bal keurig van Lommen kreeg en Kokhuis geen kans gaf. Wij noteerden daarna nog een fraaie kopbal van Van der Ruit en enige wanhopige pogingen van de Politiemannen om de achter stand in te lopen, maar niets mocht er gelukken. De prijsuitreiking. Zijne Excellentie mr. W. F. Schok king, de minister van Marine, nam het woord en had niets dan lof voor de or ganisatoren van deze sportweek. Hij vond de wedstrijden een succes voor de militairen en voor de belangrijkste basis Den Helder. De sportieve strijd was hem opgevallen. Spr. hoopte dat de onderdelen in de toekomst zo moch ten doorgaan. De Landmacht ontving de beker voor de meeste punten, waar na aanvoerder Roubos van Emma een fraaie beker in ontvangst mocht nemen voor de wedstrijd tegen de Politie. De sportweek is weer, achter de rug. Wij kunnen de organisatoren niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen zij hebben gedaan voor de militairen, maar te vens voor onze stad. Den Helder heeft weer naam gemaakt en dat op een goe de wijze. De O. en O.-sportweek is voor goed gevestigd dank zij het werk van deze mannen. Op uitnodiging van de Britse ma rine-autoriteiten zal Z.K.H. Prins Bernhard in zijn functie van inspec teur-generaal van de Kon. Marine het begin van de vlootmanoeuvres der Westelijke Unie bijwonen. Op 3 Juli a.s. vliegt de prins, ver gezeld van zijn chef-staf, de luitenant ter zee le klasse T. W. T. Baron van Boetzelaer en zjjn adjudant luit. ter zee le klasse F. Steinmetz, met een Dakota van Soesterberg naar het vliegveld Culdrose by Penzance, waar hij tegen tien uur zal landen. Daarna begeeft de prins zich aan boord van Hr. Ms. „Tromp", die daar isor anker ligt, om de vlagofficieren van de vloot te ontmoeten. Hierbij zullen o.m. tegenwoordig zijn veldmaar schalk Montgomery en admiraal Sir Rhoderic Mc Grigor, commanderend admiraal van de Homefleet. Per sloep begeeft de prins zich dan naar het vlaggeschip van de vloot, de „Impla- cable", waar de prins de operatie met de leidende figuren van de vloot zal bespreken. De prins blijft de gehele avond aan boord van het vlaggeschip, gebruikt hier ook het diner en brengt in een door admiraal Ie Grigor ter beschik king gestelde hut de nacht door. Om zeven uur des ochtends, nadat prins Bernhard zich van boord heeft begeven, licht de vloot het anker. De prins vliegt dan met zijn toestel naar Portsmouth. Hier zal hij in het hoofd kwartier van de commandant van Portsmouth de aanvang der operatie „Verity" gadeslaan op de zg. „plot", een enorme kaart, waarop de bewe gingen van de vloot door miniatuur modellen worden uitgebeeld, De prins zal hier geruime tijd verblijven, ten einde een juist inzicht te krijgen in de problemen, die zich bij een derge lijke operatie kunnen voordoen. In de namiddag vertrekt de prins weer per vliegtuig naar Nederland. Strafschoppen moesten beslissen De strijd om de derde en vierde prijs der O. en O.-voetbalwedstnjden heeft een zeer spannend verloop ge had. Tweemaal namen de marechaus sees de leiding en tweemaal liepen de spelers van het Torpedo-atelier de achterstand weer in. Het eerste doel punt kwam reeds na 5 minuten spe len. Bij een pass van de rechtshal binnendoor in de richting van he doel was het rechtsbuiten v.d. Laan welke snel naar binnen zwenkte en keeper Van Baggum geen schijn van kans gaf. De mannen van Willems oord bleven het antwoord niet schul dig en geen vijf minuten later was de stand al gelijk. Het was linksbuiten Van Eeken, die bij een weifelen der backs plotseling voor het doel opdook en van dichtbij scoorde. Het spel golf- de hierna wat heen en weer en beide doelen kwamen in gevaar. Na 17 mi nuten spelen liep bij een aanval der marechaussee Van Baggum uit zijn doel om te trachten de bal te onder scheppen. Zijn spil stond hem echter in de weg, zodat hij de bal niet gauw genoeg kon bereiken. Genoemde spil kopte de bal, maar in de richting van het doel en midvoor Van Beelen had een klein tikje te geven om de mare chaussees opnieuw de leiding te ge ven. Geen tien minuten later werd de stand 2-2 toen bij een corner op het doel van keeper Pappot rechtshalf Koch de bal opving en hard inschoot. Van beide kanten is er daarna hard gewerkt om voor de rust de leiding te nemen. Doelpunten kwamen er ech ter niet. De tweede helft heeft wel scoringskansen gebracht, maar benut werd er geen, zodat het einde 2-2 ge lijkspel bracht. Bij het nemen van strafschoppen plaatsten de mare chaussees vier treffers tegen het tor pedo-atelier twee. Het was de heer Bouman die de beide aanvoerders de resp. 3e en vierde prijs overhandigde met enkele toepasselijke woorden. Zaterdagmiddag werd de uitgestelde hockeywedstrijd MarineLandmacht gespeeld. Over deze wedstrijd zullen we maar niet te veel schrijven. Na tuurlijk viel er voor hockey-deskundi- gen zo af en toe wel eens iets te ge nieten, maar over het algemeen was het toch teleurstellend. Trouwens het was niet eens een wedstrijd van elf tallen, maar slechts van negentallen. Voor de Landmacht was de Zaterdag middag zeer ongelegen gekomen; di verse spelers waren verhinderd en dus was er van een hechte ploeg geen sprake. Zonder de overige spelers iets te kort te doen, zullen ons drie landmachtmannen goed bijblijven, n.L aanvoerder en midvoor Baden, links buiten Couvret en Hans Drijver. Voor al bij deze laatste viel de buitengewone sticktechniek op en we kunnen ons nu wel indenken, dat hij al enige jaren als een der beste Nederlandse achter spelers wordt beschouwd. Bij de Zeemacht heeft vooral spil Goossens bergen werk verzet, maar alleen was hij niet in staat om zijn zwakke achterhoede voldoende steun te geven. Tot de rust ging het vrijwel gelijk op. Na een kwartier spelen liep midvoor Baden door de Zeemacht verdediging heen en schoof de bal be daard langs de aarzelende keeper, 0-1. Een paar minuten later reageerde de zelfde speler snel op een trekbal van zijn rechtsbuiten en schoot de bal hard tussen de palen door, 2-0. De marine werd hierna even feller en Kist wist na goed doorzetten van Van der Steur de achterstand te verklei nen. 21. Na de rust was het steeds de landmacht, die het spel in handen hield. Couvret demonstreerde enige soloruns en loste bij een ervan even binnen de cirkelrand een mach tig schot, waarbij de bal vlak onder de lat in het doel te,recht kwam, 3-1. Even later maakte dezelfde speler er 4-1 van, ter^vijl Baden er nog een vijf- dé aan toevoegde. Daarna kon vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, mede namens minister Schokking, die ook de wedstrijd bij gewoond had, het winnende team com plimenteren en de beker aan de cap tain van de Landmacht overhandigen. Degenen, die nog niet in het bezit zijn van de bonkaarten KL/909, kun nen gebruik maken van de na-uitrei king op Dinsdag 28 Juni a.s. Het kan toor aan de Spoorstraat is daartoe ge opend van 8.3012 en van 1416.30 uur. Men dient de stamkaarten mee te ne men, alsmede de inwisselingsbon links bovenaan de lopende bonkaart. Dit is de laatste gelegenheid! EINDEXAMENS RIJKS H.B.S. Voor het diploma H.B.S. B, 5-jarige cursus slaagden de volgende candidatén: mej. A. La- verman, mej. F. Nettinga, H. Beek, T. Bijls- ma, L. A. Veldhuizen, H. v. d. Vliet, J. Zijm. Afgewezen werd één candidaat. Het diploma H.B.S, A 5-jarige cursus be haalden mej. M. M. van Leuvensteijn, mej. R. Wijnia, C. A. de Voogd. Afgewezen geen. 2 woorden - 1 begrip SPOORSTRAAT 103 De gemeenteraad van Blokker besloot tot verbreding van de weg ta Westerblokker en voteerde daar voor een crediet van 36.000. Tevens werd het sluitingsuur der café's ver lengd tot 11 uur op werk- en 12 uur op Zondagen. Eén der raadsleden was tegen verlenging; hij vond 11 uur laat genoeg, „want we moeten op tijd naar bed". De heer A. Avegaart te Breda, eerder chef te IJmuiden en Bever wijk is benoemd tot stationschef te Alkmaar. De wethouder van Onderwijs van Velsen, dr. A. J. van Leusen (P. v. d. A.) zal zich voor de komende zittingsperiode wegens zijn drukke praktijk niet meer als wethouder be schikbaar stellen. Te Callantsoog is het Vit jaar oude zoontje van de familie v. d. Woude te water geraakt en verdron ken. Tot de slachtoffers van de vlieg ramp met de „Roermond" behoren twee Zaankanters. De heer S. C. van 't Hof, wiens moeder, mevr. de wed. Van 't Hof op Wandelweg 82 in Wor- merveer woont (doch tijdelijk in Amerika vertoeft) en zijn echtgenote mevr. L. van 't Hof—Dijkstra, wier ouders Hoogendijk 73 in Zaandam wonen, n In Westzaan had de P.v.d. A. juist één stem tekort voor de vijfde zetel. Bonk Schellingerhoudt. Cor Bakker en Gerard van Beek zullen worden aangezocht, deel uit te maken van de Nederlandse ploeg die van 8 tot 23 Augustus de Ronde van Polen zal rijden, Heden werd het werk in alle Austra lische steenkoolmijnen stilgelegd, daar ongeveer 23.000 mijnwerkers hun aan gekondigde staking zijn begonnen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND Zondagmiddag is de kapitale boerderij van de heer W. J. Eizer 1e Mijdrecht tot de grond toe afgebrand. Aangenomen wordt dat enige daar spelende kinderen brandende lucifers in het hooi hebben laten vallen. De schade is ongeveer 70000. De ANWB deelt mede, dat thans ook in Noorwegen de distributie van benzine is opgeheven. Onder bovenstaand kopje heeft d« heer Rondel in de Roodjak van ver» leden week een artikel geschreven, waarbij wij nauw waren betrokken. Het is niet onze gewoonte om op der gelijke artikelen in te gaan, maar daar de heer Rondel het heeft over jeugd voetbal, een zeer belangrijk onder werp, willen wij een uitzondering maken. Maandag 20 Juni j.1. gaven wij een verslag van de Helder-junioren- dag, waarin wij duidelijk lieten uit komen, dat het met ons jeugdvoetbal niet goed gaat. De heer Rondel is jeugdleider en lid van de P.P.C. van H.R.C., twee functies, die recht geven op een tegen- artikel. Dat de schrijver echter zijn artikel aanvangt met enkele goedkope opmerkingen stempelt hem niet tot een „heer met de pen". Wy kennen n.1. geen klippen, doch constateren al leen feiten. De opzet van brokken ma ker is by ons geenszins aanwezig, dcch mochten die er komen door erns goed bedoelde artikel, dan biykt wel duideiyk, dat het bouwwerk niet hecht is. Toch geiyk. Prettig voor ons is het te lezen, dat wy nog gelijk hadden ook bovendien. Dachten wy. dat na deze bekenteni» het artikel zou eindigen, het tegendeel bleek waar te zijn, want we kregen nog een pagina over de ware oorza ken van het gebrek aan kwaliteiten. Er volgde een heel relaas van velden- gebrek enz. De heer Rondel schrijft, dat het nog steeds hoofdzaak is de jeugd op ander gebied bij te schaven als op voetbaltechnisch. Wy zijn warme voorstanders van de jeugd en zeer zeker ook om de jeugd door middel van een sportorganisatie klaar te maken voor de maatschappij. Maar dat nu een voetbalvereniging als hoofddoel de opvoedkunde stelt bo ven de voetbaltechniek, is toch wel wat scherp gesteld. De heer Rondel zal dat ook zelf niet menen. Waarom lazen wij dan in de jaarverslagen niets, maar dan ook niets van een be paald, dat zulke vorderingen heeft ge maakt op opvoedkundig gebied, maar wel dat de elftallen 6, B en G zo fraai kampioen waren geworden. Neen, heer Rondel, die strafschop van U is mis. Wat wij gewonnen geven en zelf ook erkend hebben in de afgelopen jaren, is, dat wij door ons isolement minder in de gelegenheid zijn om beter voetbal te zien. Maar heer Ron del, kent U nog die adspiranten-elf- tallen van Helder en H.R.C. omstreeks 1930? Die waren ook geïsoleerd, maar die waren wel sterk en die spelers hebben voor zover nog aanwezig wel later uitgeblonken. Hoe kon dat? U heeft zich ons artikel aangetrok ken, U komt voor uw mede-leiders op. I-Iet is te begrijpen. Veel werk wordt er verricht door een jeugdleider, maar het feit al dat U het met ons eens is, bewijst, dat er onder de leiders nog ge -O tevredenheid heerst. Als wij schrijven ,dat er krachtige manpen moeten komen, wil dat niet zeggen, dat de tegenwoordige jeugd leiders ongeschikt zijn. Maar wel, dat het jeugdvraagstuk op krachtige wijze moet worden aangepakt. Trainen onder bekwame leiding. Kan de eminente oefenmeester van uw club dit niet verzorgen, dan is er wel een andere bekwame speler, die deze taak overneemt. Theorie-avon den over de techniek en taktiek van voetbal. En goede oefenwedstrijden, waarbij misschien een gunstige poging gedaan kan worden om steeds een voorwedstrijd te laten spelen van de wedstrijden van uw le elftal tegen de jeugd van dezelfde tegenpartij. Dat is niet zo duur en enkele malen zal die poging toch wel slagen. Het gaat er in een voetbalvereni ging om de jeugd op een hoger voet- balpeil te brengen. Buiten voetbal verband om vinden wij het belangrij ker goede mensen te kweken dan goede voetballers en stellen het daar om op hoge prijs, dat de voetbalclubs met het kweken van goede voetbal lers zo belangrijk medewerken aan het kweken van goede mensen. De Hollandse Maatschappü van Landbouw, afdeling TuinderU, organiseerde voor haar leden een excursie. Zo gebeurde het, dat des morgens reeds vóór zeven uur de touringcar van de heer Johannes te 't Zand en een NACO-bus, te zamen inhoudende een 70-tal tuinders uit de gehele omgeving, hun weg zoch ten door Alkmaar. Het eerste doel van de reis was een koel- en vrieshuis on der Leiden. Op het moment, dat het gezelschap by het vrieshuis aankwam, was men juist bezig de aardbeienoogst in te vriezen. Verder zag men hoe alle soorten groenten en fruit onder zeer lage temperaturen bewaard werden. De tocht werd voortgezet naar de ven in. Langs de kompaspaal, waar het kompas der zeeschepen getest wordt, ging het op de Maashaven aan. In deze haven werden de graanschepen, eleva tors en geweldige silo's bewonderd. Ook werd nog een kijkje genomen in de Rijnhaven.Met een boog ging het langs de kade van de Holland-Ameri- kaljjn weer op de Spido-aanlegpla^® af. Natuurlijk werd ook de veelbespro ken tunnel bezichtigd, waarvan men de luchtverversingsgebouwen tijdens de boottocht had kunnen waarnemen. Vooral de roltrap, waarmede ze fietsers afdalen en weer opstijgen, trok zeer veel belangstelling. Nog onder de indruk van al het grootse en imposante op deze dag gezien, werd de terugreis aanvaard. Inmiddels werd niet verge ten de inwendige mens te versterken. Omstreeks twaalf uur waren de tuin ders, vol lof over deze prachtige dag, weer thuis. veiling te Poeldyk. Men trof het niet: de veiling was niet aan de gang. Toch werd een goede indruk verkregen hoe alles in zijn werk gaat. In de nabijheid van de veiling bezocht men de drui- venkassen. De glascultuur in deze streek staat op hoog plan en vooral de tuinders die zich niet zo zeer met deze wyze van groentekwekenbezig hou den deden veel leerzaams op. Te Rotterdam aangekomen ging het gezelschap naar de Westerkade, waar het Spidoponton gemeerd ligt. Daar lag een snelle boot klaar die de tuinders door de machtige haven voerde. Eerst ging het langs de bekende Lloydkade, wrar de soldaten uit Indonesië arri veren. Vervolgens langs de Lekhaven, het grote HAKA-gebouw. IJselhaven, Kei- lehaven en Merwedehaven. Daar werd de steven gekeerd en voer men de grootste haven ter wereld, de Waalha-

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2