Kort Bestek Dr. Drees betreurt verwijdering tussen de drie vakbonden Oplossing van de Koningskwestie eeste taak van Belgische regering Rumoerige filmvoorstellingen in Den Haag VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Minister van Maarseveen op Schiphol Sultan van Djokja roept op tot eenheid Zaterdag 2 JuK 1949 74e Jaargang No. 10621 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna C.N.V.-praeses hoopt op oplossing Nederlandse groenten naar Sowjet-zone 7000 Aanmeldingen voor Nationale Reserve .zwaar Engelse fabrieken getroffen" Hoge onderscheiding voor Dr. Valentine Groeiend optimisme in Indonesië'' Alle gewapende eenheden in de T.N.I. Droog en zonnig, maar niet warm Gevallen in Indonesië Paul van Zeeland in afwachting Ted Schroeder is Wimbledon-kampioen Demonsiraiie tegen ,,Het ijzeren gordijn" Chloorkoeler ontploft Intereuropees betalings verkeer geregeld 18 Dodfen bij vliegramp in Australië Parijse politie ontruimde vliegtuigfabrieken BUREAU: Koningstraat 7880 Uen Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur; A KAPTETN Directie: J BIJLSMA en C. KRAK mmm courant TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties „Juttertjes"' tot 15 woor den 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4— oij vooruitbe taling. plus incassokosten tn zijn rede op de feestbijeenkomst td gelegenheid van het veertig jarig instaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de minister-president 4'. W. Drees, het geschil tussen het NV.V. enerzijds en de K.A.B. en C.N.V. alderzijds ter sprake gebracht. Nadat de premier het C.N.V. ge- llkgewenst had met zijn jubileum, vees hij er op, dat het contact van de «gering met de vakbeweging zo lauw, veelvuldig en vruchtbaar is, tat er reden is, van belangstelling en lympathie te doen blijken. Dr. Drees wilde getuigen van de foede samenwerking tussen de drie vakcentrales, al lijkt het moment daarvoor niet zo goed gekozen, nu een oud strijdpunt weer naar voren is ge komen. Het zou volgens de premier jammer zijn, als dat tot een verwij dering zou leiden. Want het is van niet te onderschatten waarde, dat ten aanzien van de grote sociale en eco nomische vraagstukken de vakcen trales in constructieve arbeid op nor male wijze met elkaar blijven samen werken, vooral met het oog op de ko mende medezeggenschap. (Applaus.) In zijn dankwoord sprak de voor- Voor een millioen dollar Met de Russische zone van Duitsland is van Nederlandse zijde, buiten het bestaande handelsverdrag om, een com pensatie-affaire gesloten in het kader waarvan Nederland voor een millioen dollar aan groenten zal leveren, meldt de NRC. Daarvoor zullen wij van Oost- Duitse kant behalve galanterieën en speelgoed ook textiel-producten en schrijfmachines ontvangen. Dit is de eerste maal sedert de bezetting, dat Oost-Duitsland groenten van- ons af neemt. Een en ander vereist nog de goedkeuring van de Nederlandse auto riteiten. zitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, de verwachting uit, dat de onenigheid tussen de vakverenigingen niet een blijvende twist zal worden. Wie erkent, dat er principieel onder scheid bestaat in de grondslagen van vakverenigingen zal tot samenwerking bereid zijn, aldus spreker, die het vertrouwen uitsprak, dat het moge lijk zal blijken tot oplossing van de huidige moeilijkheden te komen. De directeur van de Nationale Reserve luit.-kol. Le Fèvre de Montigny, heeft verklaard dat tot op heden zich onge veer 7000 personen voor de Nationale Reserve hebben gemeld. In dit aanial zag hij geen reden tot optimisme. De toeloop van enige betekenis da teert eerst van Maart j.L De steden 's-Gravenhage en Dordrecht hebben in het aantal aanmeldingen een zeer gun stige plaats. Wat de provincies betreft kan gezegd worden, dat de provincie Noord-Holland de laatste tijd een flink aantal vrijwilligers heeft opge bracht. Wet op Bedrijfsorganisatie pas in najaar in behandeling? Wanneer men in aanmerking neemt, dat de regering na de terugkeer van minister Van Maarseveen uit Indonesië vermoedelijk een verklaring zal afleg gen over de situatie aldaar, waarop een gedachtenwisseling in de Tweede Ka mer is te verwachten, is het duidelijk, dat er weinig tijd voor de behandeling van omvangrijke wetsontwerpen zal overblijven. Het schijnt namelijk in de bedoeling te liggen, dat de Kamer 22 Juli uiteen zal gaan. In parlementaire kringen verneemt het ANP, dat de kans uiterst gering is, dat het ontwerp wet op de bedrijfsor ganisatie nog behandeld zal worden vóór het zomerreces. De tweede phase van de lucht- manoeuvres van de landen der West- Europese Unie en de V.S. ter be proeving van moderne verdedigingen, werd afgesloten met geconcentreerde „aanvallen" op de Londense havens Een groep van 30 Wellington bommen werpers deed een aanval op een olieraffinaderij. Straalvliegtuigen trachtten de aanval te onderscheppen. Twee andere aanvallen op de raffina derij werden uitgevoerd door Hornets, die straalbommenwerpers en vier motorige Lancasters moesten voor stellen. Mosquitoes van de Britse luchtmacht ln Duitsland voerden in formatie van grote hoogte een aanval uit op een auto- en wapenfabriek in Birming- ham, die de avond tevoren reeds „zwaar getroffen" was. H.M. de Koningin heeft het ver trekkende hoofd van de ECA-missie in Nederland, Dr. A. Valentine, be noemd tot groot officier in de orde van Oranje Nassau. Van deze hoge onderscheiding werd door minister Lieftinck mededeling gedaan tijdens een lunch ten huize van minister Stikker. Alvorens tot de uitreiking van de versierselen der onderscheiding over te gaan, releveerde minister Liftinck in een korte rede de buitengewone wijze waarop Dr. Valentine zich van zijn moeilijke taak hier te lande heeft gekweten. „Wij nemen hier afscheid van een man", aldus de minister, „die bewe zen heeft een bijzonder warm hart voor Nederland te bezitten". Zoeloe-dominee landde op Schiphol De kleine donkere Zoeloe-domi- né, die met de „Prinses Irene" DC 6 uit Johannesburg op Schip hol arriveerde, is vol geestdrift over Nederland, dat naar z'n me ning van de lucht uit leek op een grote tuin. Hij is voor het eerst in Europa en maakte voor het eerst een vliegtocht. „Mijn offi ciële titel, als vertegenwoordiger van de Zweedse kerk luidt mi nister van godsdienst, omdat ik namens de kerk besprekingen voer en contact houd met de Zuidafrikaanse regering over de bouw van scholen, kerken en hospitalen, die onder beheer en leiding van de Zweedse kerk in Zoeloeland staan. Vertrouwen in Republikeinse leiders Vrijdagmiddag arriveerde op Schip hol de constellation, die minister Van Maarseveen van zijn eerste reis naar Indonesië terugbracht in het vaderland. „Ik heb tot mijn grote vreugde over al in Indonesië een gezond optimisme aangetroffen", aldus verklaarde de mi nister aan de aanwezige vertegenwoor digers van de pers. Overal heeft men thans het idee op weg te zijn naar de definitieve oplos sing van het Indonesische probleem. Op een desbetreffende vraag ver klaarde de minister, dat naar zijn vas te vertrouwen de Republikeinse leiders alles zullen doen wat in hun vermo gen is om een algehele oplossing van het probleem te bespoedigen en de Ronde Tafel-conferentie te doen aan vangen op de „streefdatum" 1 Aug. a.s. Gevraagd of de vertegenwoordigers van Sumatra zullen deelnemen aan het inter-Indonesisch gesprek in Djokja antwoordde de minister: „Natuurlijk BRITSE SPOORMANNEN STELLEN ACTIE UIT. De Britse minister van arbeid, Isaacs, heeft in het parlement meegedeeld, dat de spoormannen besloten hebben hun „langzaam-aan" actie op te schorten. De actie zou Zondag te middernacht begonnen zijn. Ook de komende dagen zal ons land onder invloed van een krachtig gebied var hoge luchtdruk liggen, dat thans met het centrum over Oost-Engeland is gelegen. Aan het droge weer, dat thans al veertien wagen duurt, zal voorlopig nog geen einde komen. Daar de gebie den van hoge luchtdruk van de Oceaan komen, die nog steeds niet verder dan tot Oost-Engeland kunnen doordringen, blijft ons land steeds aan de Oostzijde hiervan liggen, hetwelk nu al drie we ken lang een Noordelijke wind tot ge volgd heeft. De algemene toestand is van die aard, dat er de eerste dagen nog geen veran dering in het droge en vrij zonnige weer zal optreden. In het binnenland is het overdag vrij warm maar hier in de kunststreek kan het ten gevolge van de aanhoudende Noordelijke wind nog steeds geen heerlijk zomerweer worden Weerbericht Verwachting tot hedenavond. Droog vrij zonnig weer met voor namelijk in de Noordelijke provin cies enkele overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets hogere temperatuur dan gisteren. In een radiorede voor Radio-Djokja heeft de sultan van Djokja verklaard, dat van 30 Juni af de gehele residen tie Djokjakarta terug is in handen van de Republikeinse regering. „De terugkeer van Djokja in Repu blikeinse handen betekent de voort zetting van onze nationale strijd. Een grote hoeveelheid werk ligt voor ons en vanzelfsprekend wordt van iedere burger verwacht, dat hij bijdraagt tot het vervullen van onze arbeid. De terugkeer van de Republikeinen in Djokja is een phase in de giganti sche strijd van het gehele Indonesi sche volk. De Republiek, die thans slechts 'n deel van haar gebied terug won, zal de strijd voortzetten, zij aan zij met de volken van Pasundan, Oost-Indonesie, Borneo, Sumatra en de andere deelgebieden, zodat onze gemeenschappelijke doelstellingen kun nen worden gerealiseerd. Wij dienen de eenheid onder ons te bevorderen en te handhaven. Terwille van de staatsveiligheid zullen alle gewapende eenheden onder commando van de TNI geplaatst worden. Daardoor voor komen wij krachtsverspilling en ver kleinen wij de mogelijkheid tot provo caties, welke ons voortdurend be dreigen. De sultan deelde mede niet te zullen aarzelen krachtige maatregelen te tref fen tegen hen, die onrust wensen te veroorzaken. Het is duidelijk, dat ieders taak vergroot is. Wij dienen er gezamenlijk onze schouders onder te zetten. Dan zullen onze opofferingen lichter vallen. De sultan, die de rede aanving met de aanhef „wapenbroeders", eindigde met „Zet de strijd voort. Eens vrij, al tijd vrij". Tiende roofoverval in de hoofdstad Wederom is bij de Amsterdamse centrale recherche aangifte gedaan van een roofoverval. Deze, de tiende, is eind vorig jaar door twee onbeken de jongens gepleegd in het Wetering plantsoen. Onder bedreiging werd het slachtoffer ook weer een man beroofd van zijn persoonlijke bezittin gen en een bedrag van Ld gulden. Eén der vijf jongens, die gisteren door de rechtbank wegens oplichting werden veroordeeld en ter zitting in arrest gesteld, blijkt een compagnon te zijn van etn der reeds eerder ge grepen jongelieden. Totaal zitten nu zes daders in de cel. De recherche heeft het vermoeden, dat bij het ver dere onderzoek nog meer gevallen aan het licht zullen komen. hebben wij hierover met elkaar ge sproken. Het ligt echter niet op mijn weg hierover mededelingen te doen". De minister besloot met zijn eerbied uit te spreken voor de houding van onzie troepen: „Natuurlijk willen zij het er allen levend afbrengen, maar, zoals een aalmoezenier mij zeide, is er bij hen nooit enige aarzeling, wanneer zij op patrouille moeten gaan". De regering maakt bekend, dat in de algelopen week de navolgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Korp. H. M. van Lier uit Venlo. Sold. le kl. G. A. Tenge uit Utrecht. Sold. H. Dekker uit Groningen Scld. J. J. M. Gozeling uit Amster- dam-W. Sold. J. H. Herbers uit Hardenberg. Sold. P. den Boer uit 's-Gravenzande. Huzaar P. Groenenboom uit Rhoon (ZH). Scld. A. H. C. Raymakers fut Helmond. Korp. A. J. van Schendel uit Dordrecht Sold. H. H. G. Simons uit Heerlen. Huzaar C. F. Cools uit 's-Gravcnhage. •2 M. G. Fokker uit Laren (NH). Huzaar J. T. M. Hovius uit Amster- dam-Z. Sold. le kl. P. J. Lockx uit Alkmaar Korp. L. Meurink uit 's-Gravenhage. Huzaar G. H. de Ruijter uit Zutphen Kcm. Ned. Ind. leger: Onderlt. inf. A. R. W. de Vries uit IJselmuiden. Daar de koningskwestie bij de vor ming van een nieuwe Belgische rege ring op de voorgrond staat, dient deze in het kader van de grondwet te wor den opgelost", aldus de Belgische kabi netsformateur Paul van Zeeland. „Er heeft zich een feit voorgedaan waar tegenover wjj niet onverschillig kunnen blijven: Er bestaat thans ln de Ver enigde wetgevende Kamers een katho lieke meerderheid. Deze meerderheid moet de gelegenheid hebben zich te uiten". De C.V.P. heeft de volksraadpleging voorgesteld. „Tot de andere middelen die wij hebben overwogen, behoort de afschaffing van de wet van 1945, op grond waarvan de Koning in de onmo gelijkheid wordt verklaard te regeren en het regentschap wordt ingesteld". De C.V.P. heeft de socialisten voor gesteld een drieledige dan wel een tweeledige regering te vormen, al naar gelang de omstandigheden zich voor doen. Eenzelfde voorstel is aan de libe rale partij voorgelegd. Alles zal afhan gen van de antwooorden dezer beide partijen, zo zeide Van Zeeland. Bij schitterend weer en voor stamp volle tribune:: is op het centre-court te Wimbledon de finale herenenkelspel Schroeder—Drobny gespeeld. Koningin Mary, de Hertogin van Kent, Prinses Margaret en de Hertog van Edinburgh waren hierbij tegenwoordig. De Amerikaan Schroeder won de partij in vijf sets. De eerste en de vier de set waren voor de Tsjech Drobny. De uitslag luidde: 36, 6—0, 63, 4—6, 6—4. Chinese plannen aan Acheson voorgelegd Geheime militaire plannen, opgesteld door de Chinese nationalistische rege ring, zijn Vrijdag aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, overhandigd. Acheson zou een gunstige mening over het militaire plan hebben geuit. Nederlands paardrijdster in Belgie verongelukt Tijdens de damesderby te Boitsfort (Belgie) heeft zich een ongeluk met dodelijke afloop voorgedaan. Mej. L. Wagenaar uit Den Haag. die „Etoile du Nord" bereed, kwam ten val door het springen van een stijgbeugelriem. Ze stond te vlug op en kreeg toen een trap van een paard dat achter haar aankwam. Mej. Wagenaar werd on middellijk naar de geneeskundige post van het raceterrein gebracht waar zij is overleden. DIAMANTTENTOONSTELLING VERLENGD. In de diamantbeurs te Amsterdam wordt wegens enorme belangstelling de tentoonstelling „Amsterdam Diamant stad" verlengd tot en met 11 Juli a.s. „Oorlogsophitsers, leugenaars, fascis ten" en meer dergelijke uitroepen klon ken Vrijdagavond in het Metropole- Theater in Den Haag, en daar bleef het niet bij) Enkele personen begonnen zelfs met amoniak te gooien. Dij Spaarndam, onder de gemeente Haarlem, heeft een jongetje een gaatje in de dijk ontdekt, waardoor het water siepelde. Hij doorzag het gevaar voor overstroming, stak zijn vinger in het gat en bleef zo, ietwat ongemakke- warmte ging in een dorp bij Parijs de lijk maar doordrenkt van nobele ge- postbode wandelen in het maanlicht, jetuniê". Zeven millioen Engelsen, voelens, een dag en een nacht zitten. Naakt als Adam, maar zonder blad. Des morgens was hij aldus een held Gearresteerd, geworden. Dit alles is een paar eeuwen geleden gebeurd, maar het staat niet IIIIUIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Niet dat van de Nederlandse schrij ver Teun de Vries, want die sprak op het jaarfeest van de vereniging voor Sowj et-cultuur aldus: „de hoop van alle vooruitstrevende mensen is geves tigd op de vredespolitiek van de Sow- die binnen het kader van het nationale gezondheidsplan hun ogen lieten onder zoeken, moeten een bril dragen. In to taal krijgt Engeland daardoor 20 mil- vast dat het gebeurd is en de naam TNe Roemeense oogheelkundige prof. lioen brillenisten. Vijf grote meubel- van hpf knaanip wn« Han« Rrinkor qi „44 4„i i„4 i_v4144 j_ van bet knaapje was Hans Brinker, maar dat is een verzinseltje van de nederige slaaf is van de decadente cul- Amerikanen, die er een kinderboek tuur, welke een voortbrengsel is van over maakten en er hier, ieder touris- het Westerse kapitalisme" tenseizoen opnieuw, naar vragen. Enfin. Schacht, de financiële goochelaar, zou er komt nu op de geredde dijk een standbeeld van 't legendarische knaap je, waar de touristen heen gesjouwd kunnen worden. Most interesting: Hans de dijkenredder. Zo wordt er historie gemaakt, 't Is al om de dollars, het zilver en goud. p Vlak voor zijn huwe lijk kreeg Billy Witchcock (Pennsylva- nie) een verschil van inzicht met een buurman dat resulteerde in drie mes steken en een operatie. Hij wenste op de vastgestelde datum te huwen en de bruid, de familie en de dominee schaar den zich rond de operatietafel, q Er wordt in Nederland een club van cir cusvrienden opgericht. Bestaan ook al in Frankrijk en Engeland, q Aange vuurd met daverend geloei voetbalde- Gronmgse en Drentse burgemeesters tegen elkaar: eindstand 3—3. Ten einde afkoeling te vinden voor de Blatt is ontslagen „omdat hij een auto's vol kunstschatten uit de middel eeuwen kwamen gisteren uit Belgie naar het Rijksmuseum in Amsterdam, Hjalmar waar ze tentoongesteld worden. Het klussie kost 120 millioen gulden. voor studenten in Goettingen twee le zingen houden over de volksvoorlich ting. maar zijn licht blijft onder de korenmaat, want er kwam een verbod. :0 w-t.: «-.-'vc&ai Een hele toer zo'n tourl y prins Bernhard heeft gisteren op Soestdijk de eerste 27 vaantjes ritgereikt, die in het vervolg als onder scheidingsteken worden verstrekt aan de beste pelotons van ons leger. Voor de infanterie rood. voor de andere on derdelen blauw. „Een stimulans voor geest en sportiviteit in de troep", zei de Prins, q Vijf studenten, die na de bevrijding aan de T.H. te Delft begon nen. hebben binnen vier jaar h-n inge nieursdiploma behaald, twee hunner zelfs met lof. Het is nog niet alles Sam ba en film wat de klok heit. Jere- mia Blom werkt aan een historische studie over de ontduiking der amateur bepalingen bij de Hethieten en de Sy rische zwerfstammen uit de nabloei- perlode van Ben-Hadad de harige. Dit alles om de film „The iron cor- tain" (Achter 't ijzeren gordijn), welke onder de titel „Het geval-Gouzenko" in de voorstelling van zeven uur de pre mière beleefde. Politie in burger dreef de demonstranten met medewerking van het publiek uit de zaal, waarbij voortdurend gebruik gemaakt moest worden van de gummiknuppel. De film moest worden afgebroken. De scherpe lucht van de amoniak werd door mid del van rondgespoten parfum verdre ven. Zeven lawaaimakers werden ge arresteerd. De voorstelling werd daarna voortge zet. Na afloop applaudiseerde het in de zaal aanwezige publiek. Op straat voor het theater was het wat rumoeriger dan gewoonlijk. Incidenten deden zich even wel niet voor. Ook in het Asta- Theater in Den Haag draaide „The iron curtain". In de eerste avondvoorstelling deden zich eveneens ongeregeldheden voor. Twee mannen en twee vrouwen werden gearresteerd. Tijdens de tweede avondvoorstelling maakte de politie in Metropole nog een arrestant, in Asta twee, van wie één een eierschaal gevuld met carbo- lineum naar het doek gooide, waardoor dit werd beschadigd. Wegens vernie ling blijft deze man voorlopig in arrest. De andere arrestanten werden 's avonds om 12 uur naar huis gezonden. Op een in Asta gearresteerde vrouw wer den drie kleine flesjes met zoutzuur gevonden. In Metropole nam de politie 700 pamfletten in beslag, waarin het pu bliek werd verzocht de beide theaters te boycotten. Een deel dezer pamflet ten was afkomstig van de vereniging NederlandUSSR. een ander deel was niet ondertekend Voorts werden twee stin''h"mmei in beslag genomen. De politie zal voorlopig voorzorgs maatregelen blijven nemen in de bei de bioscopen. 155 DODEN IN SJANGHAI. Volgens de laatste officiële verlies :st zijn bij het nationalistische bom bardement van Sjanghai 155 personen gedood en ruim 450 gewond. De nieuw gevormde regering zou, vol gens Van Zeeland, slechts van korte duin: zijn en zou hoogstens enkele we ken aanblijven. Het is weinig waar schijnlijk, dat zij belangrijk werk zal kunnen doen buiten het zoeken van een oplossing voor het koningsprobleem. Spaak is uit Parijs te Brussel aan gekomen. Hij zal besprekingen voeren met Paul van Zeeland. Met een knal, alsof een bom was in geslagen, sprong in het chemisch be drijf der Kon. Ned. Zoutindustrie te Hengelo een chloorkoeler. De explosie verwekte nogal enige opschudding. Toen het uitstromende vloeibare chloor zich omzette in dikke wolken chloor gas. welke door de werkplaatsen rol den. verliet het personeel in allerijl kantoren en werkplaatsen. Vele werkkrachten ademden chloor gas in, zonder dat dit voor één van hen tot ernstige nadelige gevolgen leidde. Een zestal werd weliswaar per Rode Kruisauto naar een ziekenhuis ver voerd, doch opneming bleek niet nodig. De landen van het Plan-Marshall hebben na uitvoerige discussies over eenstemming bereikt over een nieuw systeem voor het Intereuropees beta lingsverkeer. De nieuwe overeen komst maakt een einde aan de ge spannen verhouding, welke was ont staan tussen de E.C.A. en Engeland. 7.ij maakt tevens een einde aan het rWningsverschil tussen twee groepen van Europese landen, de ene onder leiding van Belgie en de andere onder leiding van Engeland. Het standpunt van de Britse minister, Sir Stafford '"ripps. heeft grotendeels sezecevierd. Engeland zal enige verlaging aan vaarden van het totale bedrag aan dollars, dat het in het tweede jaar van het plan-Marshall zal ontvangen. Belgie zal grotere credieten aan zijn handelsdebiteuren verlenen op veel gemakkelijker voorwaarden dan dtt land aanvankelijk had gewenst. Een Douglas „D C 3"-vliegtuig is, zeer kort na het opstijgen van een vliegveld te Perth, neergestort. Het toestel vloog in brand, waarbij alle 18 inzittenden door verbranding om het leven kwamen. Het vliegtuig had een uit vier koppen bestaande bemanning aan boord, de 14 andere slachtoffers waren passagiers. De Parijse politie heeft een aantal genationaliseerde vliegtuigfabrieken ont ruimd, die door de arbeiders bezet wer den gehouden uit protest tegen ge vreesde sluiting van de fabrieken. De arbeiders was n.1. aangezegd per 1 Ju li „vacantie" te nemen doch men vrees de dat deze vacantie permanent zou worden. Prins Bernhard naar de Zaan Op 19 Juli a.s. zal Z. K. H. Prins Bernhard een bezoek brengen aan de Zaanstreek. Des ochtends bezoekt hij de Verkadefabrieken in Zaandam en zal een bespreking voeren op het Zaandamse stadhuis. De lunch wordt gebruikt in Wormerveer, tezamen met het bestuur van de „Zaanse Gemeen schap". Na de lunch zal de Prins een rijtoer maken door alle plaatsen van de Zaanstreek. Wielrertkampioenschappen Het clubkampioenschap van Neder land op de weg zal dit jaar worden ge houden op 26 September op de Velu- we. De organisatie is in handen van de ASC Olympia. De volgende renners zijn aangewezen voor deelneming aan de wedstrijd om het stayer-kampioenschap op Zondag 10 Juli as. op de stadionbaan te Am sterdam: Van Amsterdam, K. Bakker, De Best, Van Gente, Matena, Pronk, Remkes en Reuter. DUITSE KOOPVAARDIJVLOOT WEER OP ALLE ZEEëN. Duitse koopvaardijschepen mogen weer alle zeeën bevaren. Sedert de oor log waren zij beperkt in hun beweging tot Brest in Frankrijk, Engeland, Scan dinavië en Finland en tot het vervoer van Duitse in- -of uitvoergoederen of transistladingen voor Duitse havens met zekere beperkingen. Naar men ge looft, bestaat de Westduitse koopvaar dijvloot uit ongeveer 1.100 schepen met een totale geregistreerde tonnage van omstreeks 270.000 ton. DE MOORDAANSLAG OP TOGLIATTI. De openbare aanklager heeft achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen de student Antonio Pallante. wegens de moordaanslag op de Italiaanse com munistische leider Palmiro Togliatti. De aanklager zei. dat de aanslag „in koelen bloede voorbereid was" was »n de „hoogste straf achttien jaar verdiende".

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1