W Engels kabinet kondigt noodtoestand af Kort Bestek Kupers opent de algemene vergadering te Amsterdam VERENIGDE NOORD HOLLANDSE DAGBLADEN Burgerlijke slaat van beleg als gevolg van de havenstaking Junkers-vliegtuig stort in zee Truman wil Amerikaanse hulp aan het arme buitenland voortzetten Stille Oceaan-Unie tegen communisme Dinsdag 12 Juli 1949 74e Jaargang No. 10629 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringerr en Anna Paulowna De groenten-export naar Duitsland wordt hervat Koninklijke familie naar Engeland De „kleine blokkade" te Helmstedt Nederland zal Benelux niet verlaten Het N.V.V. is gezond en sferk Kousenfabriek te Hilversum door brand verwoest De situatie te Djokja Locomotief in IJmuiden te water Zes-assige locomotieven voor Ned. Spoorwegen Marshall-hulp met tien pet. verminderd sst»» *■«- ïïsïsfz UIT, EEN ONDERZOEK is geble ken, dat de brand aan boord van de „Corum" in de haven van Istanboel, die het leven kostte aan 57 personen, niet te wijten is aan kwaadwilligheid, doch aan slechte organisatie op het schip en aan onvoorzichtigheid. Meer dan 300 personen zaten in het ruim te midden van goederen, waaronder niet aangegeven brandbare stoffen! Abel Gance, de Belgische cineast die de film Nieuwe legercommandant richt zich tot de troep Haringvangsten blijven gering Britse transportarbeiders bond royeert communisten De „C.A. Banck" nog niet vlot Doodstraf voor Joegoslavisch priester Koninklijk Paar dankt de marine Franse ambassadeur over geplaatst S'JÏÏÏSÏ.'Ï.Ss BUKlSAU: Koningstraat 7880 Uen Helder Telefoon 2345 post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTE IN Directie: j BIJLSMA en C KRAK 111 MIMI TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm Kleine advertenties „Juttertjês'1 tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— oIj vooruitbe taling. plus Incassokosten Het Engelse kabinet heeft besloten ln verband met het geschil de noodtoestand af te kondigen. Eondense haven- Minister-president Attlee heeft dit besluit jneiit medegedeeld door voorlezing van een boodShap van Kon'hiv r* ^vV Chuter Ede, de Engelse minister van Binnenlandse Zak™ he^T*6 J' delliik een aantal noodmaatregelen getroffen die te mi,i,i onmid- Sen. Deze maatregelen hebben ten JT" het vervoer en andere diensten t„ beschermen. watervoorziening, Piratjn riepen „neen" toen de vraag aan de orde kwam, of het debat oensdag gehouden moest worden. De motie om Woensdag het debat te houden werd met 315 tegen nul stemmen aanvaard. Soley en Piratin traden als tellers van de tegenstem men op, zodat hun stemmen waarde loos waren. In een overzicht van de toestand zeide de minister voor Ar beidszaken, Isaacs, onder meer, dat op de massavergadering van gistermor gen 2500 van de 10.000 stakers aanwe zig waren, dat 10.200 arbeiders staak ten en 15000 aan het werk waren. Op 112 schepen in de haven ligt het werk stil. pe 6000 stakende havenarbeiders, die gisteren tegenwoordig waren op de jn Victoria Park belegde vergadering, hebben met op één na algemene stern en voor de voortzetting van de sta king de Londense haven gestemd. Hierdoor ontstaat op sociaal gebied de ernstigste toestand, welke Engeland heeft doorgemaakt sedert Labour in 1945 aan het bewind gekomen is. Ingevolge de aankondiging van de regering wordt nu de noodtoestand af gekondigd. Overeenkomstig de gebrui kelijke voorschriften in dergelijk ge val zal de kroonraad on^er voorzitter schap van de Koning in Buckingham Palace vergaderen om de daartoe strekkende proclamatie op te stellen in de vorm van een reeks „Orders in jouncil". Uiterlijk één maand Deze decreten zijn zeven dagen gel dig en kunnen dan, met toestemming van het parlement worden verlengd. De noodtoestand mag evenwel niet langer dan een maand duren. Gedu rende die tijd mag worden overgegaan tot vordering van goederen en mate rieel en gebruik van het leger, arres taties zonder rechterlijk bevel en sum miere rechtsbedeling. De noodtoestand wettigt echter niet de mobilisatie van burgers. Tot dusver werd de noodtoe stand tweemaal uitgeroepen, n.1. in 1920 en 1926, naar aanleiding van een algemene staking. Nadat de boodschap in het Hoger huis was voorgelezen, deed Herbert Morrison, de voorzitter van het Lager huis, mededeling, dat de boodschap door minister-president Attlee ter ken nis van het Lagerhuis was gebracht en Woensdag in debat zou komen. Solley die onlangs door Labour werd geroyeerd en de communist Philip Het voortgezette overleg over de export van Nederlandse groenten en fruit naar Duitsland heeft een bevre digend resultaat opgeleverd. Er is een regeling getroffen voor de export dezer producten gedurende de maand Juli. Woensdag 13 Juli zal de export wor den heryat. H.M. de Koningin, Z.H.K. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene zullen in het White City Sta dion te Londen de National Horse Show, die daar van 22 t/m 29 Juli wordt gehouden, bijwonen. De moge lijkheid bestaat, dat de Prins Donder dag 28 Juli ook deelneemt aan een dressuurproef. Van Britse zijde te Berlijn wordt ver nomen, dat de Sowjetrussische autori teiten te Helmstedt Zondag vier tot zes Duitse vrachtauto's per uur door lieten. Voor het grensstation stond echter cog een rij van 50 vrachtwagens te wachten. De Britse autoriteiten hebben nog geen antwoord van de Russen ontvan gen op hun protest tegen de „kleine blokkade". Wegens grondmist moest de activi teit van de luchtbrug gisterochtend worden stopgezet. De goederentreinen uit het westen komen ongehinderd en op tijd te Berlijn. Als tegenmaatregel tegen de houding van de Sowjets bij Helmstedt houden de Britten alle vrachtautoverkeer naar de Sowjetzone op, totdat alle wagens met goederen voor Berlijn zijn door gelaten. Dit werd echter later tegen gesproken. Ook bfl Frankfort. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de Sowjetrussische autoriteiten aan de g'ens van de Amerikaanse zone sinds Vrijdag geen enkele vrachtwagen met goederen voor Berlijn hebben doorge laten. In bevoegde Belgische kringen acht men de geruchten over een Neder lands voornemen tot uittreding uit de Benelux, die in het buitenland de ron de hebben gedaan, ongegrond. Men is in deze kringen juist van mening, dat de voorbereiding der Unie normaal op gunstige wijze wordt voortgezet, even als de besprekingen over Belgische credieten aan Nederland. Ook van officiële zijde wordt het gerucht, als zou Nederland ervan af zien een economische unie met Belgie te sluiten, absurd genoemd. Moens de Fernig, minister van buitenlandse han del in het demissionaire kabinet en verantwoordelijk voor de tenuitvoer legging van het plan-Marshall in Bel gie, heeft tegenover Belga verklaard, dat de onderhandelingen tussen Ne derland en Belgie actief worden voort gezet. Conflict over het kerkelijk verbod ter sprake gebracht Kort na het opstijgen van Agadir (Marokko I is een Junkers-vliegtuig in zee gestort. Het was op weg naar Da kar, in Frans-West-Afrika. Volgens de eerste berichten bevinden zich twaalf passagiers en een bemanning van vijf personen aan boord. Vannacht is de kousenfabriek „Sal vo", welke in het centrum van de ge ffieente Hilversum aan de Noorderweg ligt, slechts een honderd meter van het Hilversumse station aan de overzijde van de spoorlijn, door een bijzonder felle brand totaal verwoest. De brand werd omstreeks half twaalf door om wonenden ontdekt, toen plotseling een steekvlam door een der bovenramen naar bniten schoot. Even later stond het voorgedeelte van 't gebouw, waar in o.a. een aantal nieuwe, kostbare ma ehines stond opgesteld, reeds geheel in vlammen. De brandweer stond voor een hopeloze taak. daar vele zeer brand bare stoffen als wol, garens en een grote partij kousen voor de vlammen ®en gemakkelijke prooi vormden. En kele uren na het uitbreken van de and was er van het grote fabrieks pand niets meer over dan enkele brok ken muur. De oorzaak kon nog niet orden vastgesteld, evenmin als de schade, welke echter zeer omvangrijk s- De schad- wordt door verzekering gedeeltelijk gedekt. De redacteur van Aneta te Djokja- arta meldt, dat de opperbevelhebber v.a.n de T.N.I.. generaal Sudirman Psteren om twaalf uur te Djokja werd crwacht. Gistermiddag te 4 uur zou den parade worden gehou- Sjafrudin is op het vliegveld van aguwo aangekomen, waar hij onder eer werd opgewacht door premier phammed Hatta, de sultan van J jakarta en door Mohamed Rum n echtgenote. Sjafrudin is door pre- Vang^ Sdkarno in diens paleis ont- da^i Worden thans te Djokja twee dafi en gepubliceerd, n.1. de „Ke- atan Rakjat" en de „Nasional", slecht*1 vert)and net het feit, dat er Word S nachts electrische stroom hen t 8eIeverd, 's morgens verschjj- Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: r°og en zonnig weer met voor- ln het binnenland zomerse •ahiperaturen. Meest zwakke gen** U*^ uiteenlopende richtin- MASSA-ARRESTATIES IN SPAANS MAROKKO? Uit Tetoean (Spaans Marokko) zijn berichten binnengekomen over massa- arrestaties en ontdekking van geheime wapendepots. Vroegere berichten uit Casablanca ge waagden van een door de Spaanse en Franse autoriteiten inge stelde strenge censuur van berichten uit het betrokken gebied. Maandag omstreeks acht uur is bij de kleine vuurtoren van IJmuiden een locomotief van de rijkswaterstaat, die 20 tons betonnen blokken naar het open water vervoert, te water geraakt. Het locomotiefje, dat ongeveer 10 ton weegt, duwde een lorrie met een be tonnen blok voor zich uit. De machi nist, C. Dijkhuizen, kon eraf springen doch liep door de val een hersenschud ding en een ribbenfractuur op. Een drijvende bok heeft het locomotiefje gelicht. DE VER. STATEN EN DE DEVALUATIE VAN HET POND. De bekende commentator Walter Lippmann schrijft, dat het Amerikaanse ministerie van Financiën het vraagstuk van de devaluatie van het pond sterling trachtte op te lossen door druk van buiten in plaats van door vertrouwelij ke onderhandelingen met de Britse re gering. Hij verwijt het ministerie, dat het de financiële crisis verergerd en versneld heeft door over devaluatie te praten voordat het wist, hoe te hande len ten aanzien van de gevolgen. Betere verzorging van eigen werklozen In zijn halfjaarlijks rapport aan het Congres over de economische toestand van het land zet president Truman een programma van tien punten uiteen, dat ten doel heeft een krachtig en gjoeiend economisch leven te handhaven. Het beperken van de investering in het bedrijfsleven of van de productie, het ver minderen van de werkgelegenheid of verlaging van de lonen, omdat het econo mische leven een kleine teruggang te zien geeft, kan er alleen maar toe dienen, het economische leven nog verder omlaag te trekken. De president dringt aan op voortzetting van de hulpverlening aan het buiten land. herstel van een onbeperkte wet op de handelsverdragen, op wederkerig heidsbasis en uitbreiding van de buitenlandse investering door rechtstreeks dol lars beschikbaar te stellen voor de economisch minder ontwikkelde landen. De president gelooft niet, dat de werkloosheid in de Verenigde Staten „vol ledige noodmaatregelen" nodig maakt, daar zij nog niet tot een gevaarlijk peil is gestegen. De president verzoekt aan het Congres om de minimum-maatstaven voor de werkloosheidsverzekering te verhogen tot een uitkering van 26 weken van maximaal 30 dollar per week per persoon. De Nederlandse Spoorwegen beslo ten alsnog tot aankoop 10 6-assige electrische locomotieven met een snel heid van 180 km. bij een Franse fa briek. De leveringen begint in Sep tember 1951. NEEF VAN DE ENGELSE KONING IN NEDERLAND Gister arriveerde uit Londen de Earl of Harewood. een neef van de Engelse koning, op Schiphol. De Earl of Harewood zal een week in Nederland blijven. Hij is speciaal overgevlogen om enkele manifestaties van het Holland-festival bij te wonen. De negentiende algemene vergade ring van het NW is Maandagochtend geopend met een rede van de verbonds voorzitter, Kupers. De vergadering zal vier dagen duren. De grote zaal van „Krasnapolsky" in Amsterdam was feestelijk versierd met bloemen en affiches en geheel bezet met de talrijke afgevaardigden uit het binnenland en de vele buitenlandse gasten. De heer Kupers zeide o.m. dat het NW groeide tot een ledental van 365.000. Dat betekent een groei van ruim 50%. Inmiddels is het ledental verder gestegen. Het bedroeg op 1 Mei 1949 373.101. De vakcentralen, waarme de in het raam van de raad van vak centralen werd samengewerkt, stegen ook sterk in ledental. Zo nam het le dental van de Katholieke arbeidersbe weging toe van 183.000 tot 268.000. Dat is een groei van 46%. Voor het Chris telijk Nationaal Vakverbond bedroegen deze cijfers respectievelijk 94.000 en 147.500 dus 56%. In grote lijnen kan men dus zeggen, dat de sterkteverhou ding tussen deze drie vakcentralen ge lijk is gebleven. De EVC heeft het tem po van deze groei niet kunnen bijhou den. „Ik ben er van overtuigd, dat de EVC nog geen 100.000 leden heeft". Tsjang Kai Sjek en Philippijnen voornaamste deelnemers Generaal Tsjang Kai Sjek en de Fhilippijnse president Elpidio Quirino hebben besloten „de bal aan het rollen te brengen" voor een Stille-Oceaan U- me tussen de landen van het Verre Oosten. De Philippijnen zouden het ini tiatief nemen. Volgens een gezaghebbende bron zul len de Philippijnen, China en Zuid- Korea in eerste instantie tot vorming van een dergelijke Unie overgaan. Men wijst er op, dat zowel de Philip pijnen als China concrete maatregelen zullen nemen tegen communistische import. Op de Philippijnen behoort tot deze maatregelen een verbod op illega le Chinese immigratie. Wat betreft de economische samen werking zouden de Philippijnen op zich nemen, het nationalistische China van grondstoffen als copra. ijzererts en v'n.merhout te voorzien. Uit officiële bron wordt vernomen, aat de Stille-Oceaan-Unie, waarvan men verwacht, dat zij alle anti-com munistische Aziatische landen zal om vatten, voor de morele en materiële bijstand eventueel van de V.S. afhan kelijk zou zijn. Een functionaris van de men'fc-aanse ambassade te Manilla heeft dat echter tegengesproken. Een lid van de begrotingscommissie van de Amerikaanse Senaat deelde Maandag mede, dat de commissie be sloten heeft het bedrag, dat voor het tweede jaar van het Europese herstel programma is voorgesteld, met 10 pet. te verlagen. p»E ASSISTENTIE der Hilversumse politie werd ingeroepen bij een scherp toegespitst meningsverschil tus sen twee buren, die elkaar alle overlast aa.ideden. D bemiddelde brigadier van politie koos een nieuwe weg. Hij verenigde beide families voltallig aan een ronde huiskamertafel-conferentie en met succes. Hoewel er geen offi cieel communiqué werd uitgegeven stond toch in het politierapport ver meld' Na zeer breedvoerige besprekm kingen hebben beidé families zich ver plicht elkaar gedurende de eerstvol gende veertien dagen geen enkele overlast of hinder aan te doen. Aan?®^ zien over veertien dagen een der beide families naar elders vertrekt, kan deze oplossing alleszins bevredigend worden genoemd. Als we deze politieman eens naar Djokja stuurden? De chef van de Amerikaanse marinestaf hee^ d® begrotings subcommissie van de Senaat i - JL*M Hat de Sowjetunie thans ™Le 250 a 300 duikboten beschikt en TJ 20 a 30 dezer duikboten gevaarlij- zl dande „Schnorkels". Een militair gerechtshof heeft naeenproce*. 1 drie weken in beslag nam, te War- thau Adam Doboszynski ter dood ver- w beschuldigd van spionnage 00rde J Amerikanen na de oorlog en v0°aboratie met de Duitsers tijdens de spionnageoroces oorlog. Li up r w Aal—H A AT^Sreve de'dag te herdenken het vóór 70 jaar in de echt Waarop he en de WCrdJ^ iaa oud; ^de oudjes genie lilluillllHlllllllllllllllllllllilillllillilii!i::!ii!!!!:iii:iiiiiiiiiiiuiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Heemskerk is -wel mooi, maar nu het strand en het zand en de Noordzee vanwege de zedelyk- hedens verboden benne, blijf ik maar in me tentje zitten. En da's een drope boel, burgemeester! „Monsieur Vincent" gemaakt heeft, koestert het plan in Marokko de buiten opnamen te maken van zijn film „Di- vine Tragedie", die het leven schetst van Christus. Deze grote historische film zal gefinancierd worden door ver schillende personen uit alle landen ter wereld. Een bedrag vap enige honder den millioenen Franse francs is reeds door een Amerikaanse maatschappij verstrekt. O In verband met het voor komen van aardappelziekte heeft de plantenziektenkundige dienst bepaald, dat met ingang van 13 Juli alle con sumptieaardappelen, die voor export naar overzeese landen worden ver scheept, twaalf dagen in quarantaine opslag moeten zijn geweest. QNDER LEIDING van Sir John Boyd -Orr zal van 713 Septem ber te St. Cergue (Zwitserland) een in ternationale vredesconferentie worden gehouden, die wordt georganiseerd door de wereldunie van vredesorgani- =aties. Zwedens 91 jarige koning Gustav verraste gisteren 't badplaatsje Saeroe aan het Kattegat door in zee te ■:aan zwemmen. De burgers van Na tasaki, de tweede stad, die door een atoombom werd verwoest, hebben bij stemming besloten „een internationale culturele stad" op de ruïnes te bou wen. De Sjah van Perzie heeft in een interview een beroep gedaan op de Westelijke geallieerden, zijn land edel moediger te behandelen. De sjéh gaf uitdrukking aan zijn bezorgdheid, dat sinds het einde van de oorlog „niets" voor Perzie is gedaan. In een door Quirino en generalissi mus Tsjiang Kai-Sjek gezamenlijk uit gegeven verklaring wordt gezegd, dat cie landen van het Verre Oosten zich terstond moeten organiseren in een verbond tot bestrijding van de „com munistische dreiging". „Wij zijn overeengekomen", aldus het communiqué, „dat de betrekkin gen tussen China en de Philippijnen versterkt zullen worden en dat door onze respectieve regeringen terstond concrete en practische maatregelen ge nomen moeten worden ter bevorde ring van de economische en culturele samenwerking". De nieuw-benoemde commandant van de Koninklijke landmacht en van het Koninklijk Nederlands Indonesisch leger, luitenant-generaal Buurman van Vreede, heeft zich met een radio rede tot de onder zijn bevel staande militairen gericht, waarin hij o.m. zei de: In de jaren die volgden op de tweede wereldoorlog, hebben de K.L. en het K.N.I.L. hier te lande vaak voor hete vuren gestaan en ook nu moesten wij velen onzer achterlaten. Het is te voorzien, dat deze hete vuren nog niet dadelijk overal in In donesië gedoofd zullen zijn. Zolang dat niet geschied is, is de bijzondere taak, die u en mij is opgedragen, nog niet voltooid. En zo lang deze taak nog niet is voltooid, gaan wij, die al zo vaak voor hete vuren in welke vorm dan ook, stonden, niet uit de weg voor de moeilijkheden, welke wij nog zullen ontmoeten. Zeer in het oog lopend is, dat de geringe haringvangsten geruime tijd aanhouden. In visserskringen breekt men zich het hoofd hierover en men vraagt zich af. wat de oorzaak is van deze langdurige schaarste. Opmerke lijk is, dat veel makreel wordt gevan gen en men veronderstelt, dat de ma kreel de haring verjaagt. Ook de schrale Noordenwind kan een nadelige invloed op de haringvangsten gehad hebben. Ook acht men het niet onmo gelijk, nu de laatste jaren zo intensief de haring-trawlvisserij wordt uitge oefend, waardoor de zeebodem letter lijk wordt omgeploegd, dat veel schade aan het broed op de z.g.n. haringbed den wordt berokkend. Het Britse Verbond van Transport arbeiders de grootste vakbond in de wereld met een ledental van 1 1/3 millioen heeft Maandag besloten alle communisten, die officiële func ties in de bond bekleden, te ontslaan. Men gelooft, dat verschillende bezol digde functionarissen en een groot aantal onbezoldigden uit hun functies zullen worden verwijderd. NIEUW ECONOMISCH VERDRAG TUSSEN SOWJETUNIE EN TSJECHOSLOWAKIJE Het nieuwsbureau Ceteka meldt, dat tijdens het jongste verbljjf van de Tsjechoslowaakse regeringsdelegatie te Moskou onder leiding van de plaats vervangende premier Fierlinger een accoord voor de uitbreiding van het goederenverkeer en de economische samenwerking tussen de U.S.S.R. en Tsjechoriowakije is gestoten. I Tijdens de verslagperiode zijn de fu sie-onderhandelingen met de Eenheids- Vak-Centrale mislukt. NW en R.K. Kerk. Sprekende over het conflict met de Katholieke organisaties naar aanleiding van de rede van Vermeulen in Genève, zeide Kupers, dat de gemoederen ge lukkig al wat kalmeren. Er worden nu besprekingen gevoerd tussen de bestu ren van de drie vakcentralen. teneinde de onderlinge samenwerking te blijven bestendigen. Om evenwel een nog al eens voorkomend misverstand uit de weg te ruimen, alsof het NW de vak centrale van de onkerkelijke werkne mers zou zijn, stel ik er prijs op te verklaren dat het NW nooit onder stoelen of banken heeft gestoken, dat het 't bisschoppelijk verbod onrecht vaardig en grievend vindt. Van zijn op richting in 1906 af heeft 't NW zich krachtig gekeerd tegen anarchistische, syndicalistische en later communisti sche tendenzen in de arbeiderswereld. Het heeft nimmer enige Marxistische of materialistische wereldbeschouwing aangehangen of gepropageerd. Het heeft evenmin ooit iets gedaan of geschre ven, dat als tegen het geloof gericht kan worden aangemerkt. Minister Joekes spreekt. Minister Joekes, die na Kupers het woord nam, zeide o.m. dat twee wets ontwerpen getuigen van de belangrij ke plaats die de vakorganisaties inne<- men. Het zijn het ontwerp wachtgeld en werklozenverzekering, hetwelk de minister als een belangrijke stap ziet op het gebied van de sociale politiek. Als dit bereikt is, zal de gehele wer kende bevolking een garantie hebben tegen de werkloosheid. Ten tweede de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarvan het ontwerp, naar de ministc hoopt, binnenkort in de Kamer zal worden behandeld. Namens de PvdA-fractie in de Twee de Kamer sprak vervolgens de heer Burger. Na deze toespraken kregen de buitenlandse gasten gelegenheid de congressisten toe te spreken. De vele honderden, die gisterochtend voor dag en dauw half uitgeslapen en met verkleumde gezichten naar het Bloemendaalse strand waren getogen om getuige te zijn van het vlot slepen van de ,.C A Banck", waren tever geefs gekomen. De Zweed week geen centimeter van zijn plaats. De spring vloed bracht het water niet zoals verwacht werd hoger dan het bij normale vloed komt. De Noordoosten wind was de schuldige. Bovendien hing er zo'n dichte mist, dat de sleep boot „Ebro" niet eens zee koos. Na half vijf, toen het langzamerhand lichter werd en men zoetjes aan uit gekeken raakte op het onwrikbare sil houet van de stomer, aanvaardden steeds meer kijkers de terugtocht. Om vijf uur lag de Banck weer even ver laten als tevoren. De Joegoslavische Roomskatholieke priester Kragelj is door een gerechts hof ter dood veroordeeld wegens „vij andige activiteit tegén het bewindvan Tito en samenwerking met de Duitsers in de oorlog". Volgens de beschuldging heeft hij de Gestapo inlichtingen over Tïto's vrij- scharen verstrekt en na de oorlog ille gale brochures en artikelen geschreven politieke inlichtingen verstrekt aan buitenlandse inlichtingendiensten en is hij behulpzaam geweest bij de ontvluch tingen uit het land. In een telegram, gericht aan alle schepen en instellingen van de Konink lijke Marine in Nederland en Indone sië heeft schout bij nacht F Kist nlv chef marinestaf, de dank van de' Ko ningin en Prins Bernhard overgebracht aan al het marinepersoneel voor hot geschenk, dat het Koninklijk paar ter gelegenheid van zijn koperen huwe lijksfeest door de Koninklijke Marine werd aangeboden. De Franse ambassadeur Jean ri viere wordt in September "rS plaatst naar Praa? se- wordt Garnier, thans chef peSeel van het ministerie van buitenland zaken te Parijs, die tevoren „ooit ten Frankrijk werkzaam was? DE HERSTELBETALINGEN DOOR OOSTENRIJK. De plaatsvervangers voor het rw

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1