Belastingstelsel wordt gewijzigd nnrCTf In Diever davert het van Ibsen Wat denken de Duitsers er vanen wat wij? Onze Damrubriek Residentie - Vervroegde afschrijving op bedrijfsmiddelen Oud-commandant mijnen- veegdienst ten grave gedragen Op reis door Trizonie -1949 'n Steelt ol 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet... 1 Amerikaanse en Canadese studenten aangekomen Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Plattelandsbevolking voert met veel succes Peer Gynt op Het Radioprogramma AVONTUUR kortgeleden heeft de minister van financiën enkele wetsontwerpen bij de Sleede Kamer ingediend, welke ten 1 hebben, wijzigingen aan te bren- in ons belastingstelsel Ir» het al gemeen zullen deze wijzigingen voor het zakenleven een verlichting van las ten betekenen. In de laatste Troonrede werd reeds aangekondigd dat zou worden overwo gen om voor het bedrijfsleven enkele tegemoetkomingen te ontwerpen met betrekking tot de wijze waarop de be lastbare winst wordt berekend. Vanzelfsprekend is het niet mogelijk, jn het bestek van dit artikel een vol ledig overzicht te geven van al hetgeen jn ons belastingstelsel zal veranderen, indien de wetsontwerpen t.z.t. tot wet zullen worden verheven. Wij zullen ons dan ook beperken tot de mogelijkheid welke de minister van financiën wil openen, om op bedrijfsmiddelen ver vroegd af te schrijven. Toen, na de bevrijding van ons land, het bedrijfsleven weer langzamerhand op gang begon te komen, stond prae- tisch elke zakenman voor de noodzake lijkheid om nieuwe bedrijfsmiddelen aan te schaffen. Machines, gereedschap pen en vervoermiddelen waren versle ten of door de bezetter gestolen, terwijl talrijke bedrijfspanden waren verweest of afgebroken. Het aanschaffen van machines e.d en het bouwen van bedrijfspanden kon echter slechts plaats vinden tegen prij zen welke in veel gevallen een veel voud waren van die van vóór de oorlog. Wanneer men dan nog bedenkt dat de zakenman in niet geringe mate aan de fiscus moest offeren, dan zal het dui delijk zijn dat de financieringsmoeilijk heden in het algemeen zeer groot wa ren, terwijl deze tengevolge van de practisch in elke branche teruglopende winsten -» niet geringer worden. Om aan deze moeilijkheden enigszins tegemoet te komen zal dan straks ho pelijk de mogelijkheid worden geopend om door een vervroegde afschrijving op die bedrijfsmiddelen, de fiscale winst van één of meer jaren, in niet onbelangrijke mate te verminderen en daardoor de fiscale lasten te verlagen. Waarop mag vervroegd worden afgeschreven? Volgens het wetsontwerp zal ver vroegde afsc ijving mogelijk zijn op alle bedrijfsmiddelen welke na 1 Jan. 1946 maar vóór 1 Januari 1953 zijn ver worven, verbeterd, besteld of aanbe steed. Onder bedrijfsmiddelen moeten wor den begrepen alle zaken welke voor de uitoefening van het beroep of bedrijf worden gebiuikt. Daartoe behoren dus: machines, gereedschappen, vervoer middelen, gebouwen. Maar ook een f idwill welke tegen betaling werd verkregen, k n f1-? zaak welke voor de uitoefening van het bedrijf of be roep wordt gebruikt, worden, be schouwd. V vroegde afschrijving is ook mogelijk op de kosten voor ver bouwing van een bedrijfspand, mifs deze verbc i :ng tussen 1 Januari 1946 en 1 Januari '°53 heeft plaats gevon den. Hoeveel mag vervroegd worden afgeschreven? De vervroegde afsc' rijving mag ten bigste een derd deel bedragen van de na 1 Januari 1946 gemaakte kosten. Werd dus b.v. in het jaar 1946 een machine aangeschaft voor f 6000, dan mag f 2000 daarop vervroegd worden afgeschrev» Deze vervroegde afschrij ving mag plaats vinden naar eigen goeddunken. Het is dus mogelijk het g-hele bedrag daarvan in één jaar in mindering van de winst te brengen, maar het is -ok toegestaan om dit be drag over enkele jaren te verdelen. voo^he^eers^ iT7? W°rdt' 7al net eerst in het jaar 1948 (of boekjaar 1947/48) een vervroegde af- rijving mogen plaats vinden. d«e v,ln- ."f4'5011® betekenis van le er zal J u aandachtige hier niet hebben begrepen, dat het van h fit °m een kwijtschelding bepaald 4 Het bedra* dat in een n il vervroegd werd afgeschre- afvpJhl ln de 4°ekomst minder Wwf m°gen worden. In theorie van i <-US neer °P een verschuiving beLnkt h Tgen" Wanneer men echter bedenkt dat van de top van het inko ctAnnT"*- r:er hoog Percentage inkom stenbelasting wordt geheven, terwijl daarover n meeste gevalen nog 12 °n1 ememmgsbelBsting voldaan moet w orden, dan is het duidelijk dat de v vroegde afschrijving in zeer veel bet kent, dat belangrijk min der belasting wordt voldaan. Door een goed overwogen toepassing van deze mogelijkheid is de zakenman immers in staat, gedurende enige jaren het in fis- opzicht duurste deel van zijn v.nst, naar latere jaren te verschuiven. Bovendien betekent het, dat in de ja ren warin financiële moeilijkheden b uotst zijn. doordat veel kapitaal r/ioet worden geïnvesteerd, de belas tingen laag gehouden kunnen worden. We kunnen dan ook vaststellen dat de ri 'gelijkheid t vervroegd0 afschrij ving voor veel zakenmensen zeer wel- 1 i zal zijn. Op de R. K. begraafplaats te Utrecht werd Maandagmorgen het stoffelijk overschot van de te Amsterdam over leden oud-commandant van de mijnen- veegdienst en van Hr. Ms. werkschip „Vulcaan", kapitein-lut. ter zee G. P- Kuiler met militaire eer ten grave ge dragen. Te tien uur werden in de ka thedraal aan de Lange Nieuwstraat een uitvaartdienst gehouden. In de stoet op weg naar de begraaf plaats liepen mede deputaties van Hr. Ms. „Vulcaan" en van het vierde en zesde flottilje mijnenvegers. De stoet werd geopend door de marinierskapel, die treurmuziek speelde. Op de begraaf plaats gaven vele hooggeplaatste ma rine-officieren blijk van hun belang stelling. Bij aankomst van de stoet op het kerkhof werden de geweren gepresen teerd en loste een vuurpeleton uit ma trozen het gebruikelijke eresalvo. MEISJE IN ZEE VERDRONKEN Zondag is de 19-jarige coupeuse S. M. A. Baks uit de Westerbeekstraat te Rotterdam in zee nabij Hoek van Hol land verdronken. Een vriendin zou haar zwemmen leren. Daarbij heeft het meisje vermoedelijk teveel water bin nengekregen, zij verdween althans plot seling in de diepte. Vijf kwartier later werd haar ontzielde lichaam door de golven aangespoeld. Welk mens bij zijn volle verstand zal het zo ver laten komen? Zulke aanwij zingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-morgen met de weldadige Kruschen-kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimule ren van de eerste dag af mét de jaren verslapte bloedzuiverende organen en brengen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op natuurlijke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vast zetten Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van Pijnen, die U nu in Uw bewegingen be lemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. Het DRIE-ZONEGEBIED wordt te genwoordig veelal, maar voor de grap, Trizonie genoemd. Dit is alge meen zo en niemand, die er aanstoot aan neemt. Dat het. strijdig is met de „eer" en de „waardigheid", daar maalt niemand meer om in het tegenwoordi ge Duitsland. Vrolijk zingt men: Wir sind die Eingeborenen von Trisonesiën tjumla, tjumla, tjumla boem Wir sind ja keine Menschenfresser, aber küssen können wir umso besser.... Dat ademt, hoewel geen grote, toch wel een heel andere geest dan de uit gerangeerde generatie van „Bloed en bodem". Werkelijk, het Duitse volk maakt nu een heel andere indruk. 1933, .Het jaar dat Hitier aan de macht kwam, ligt al weer ver achter hen. De meeste Nazi's zijn voor goed uit leidende functies verwijderd. Ik loop op straat zo allerlei te fil men en geniet daarbij de levendige belangstelling van een troepje jongens van een jaar of twaalf. Niet alleen hun schooltas dragen ze, maar de meesten dragen ook een steelpannetje voor zich uit. Als ik vraag wat er inzit laten ze het mij graag zien: pap met krenten, schoolvoeding. Ze hebben al len nog een flinke soeplepel mee naar huis gekregen. Natuurlijk willen ze ook op de film. De Protestantse jon gens willen „er op" vóór hun Kerk. Dat gebeurt prompt. Maar de Roomse jongens willen ook „genomen" worden maar met hun kerk als achtergrond. Dat gaat makkelijk. De twee Kerken liggen nog geen drie minuten van el kaar af. Dit doet mij heel wat pretti ger aan dan twaalf jaar geleden, toen ik op dezelfde plaats een „Hitler-ju- gend"-optocht ontmoette, met haken- kruisvlag „in top" en ik mij snel in die kerk terugtrok om niet het vaan del te moeten groeten en daarmee een pak rammel van de één of andere op tochtleider riskeerde. Deze jongetjes hebben alleen nog de débacle van het „Duizendjarige Rijk" in hun herinnering en gedachten, en verder talen ze er niet naar. Als ze zo om me heen scharrelen met hun tas sen en hun pannetjes en hun vele vra gen, dan zijn ze net zo gewoon, pret tig en onschuldig als alle kinderen over de hele wereld zijn. Geen uniformen meer, noch inspire rende „hoerapetten". Geen soldatenlie deren, noch opgeschroefde „Kundge bunge". De enige uniformen die mij passeren behoren toe aan Heilssoldaten, die op gewekt neuriënd langs mij heen wan delen. Wanneer men mij, in intiemere kring, nog eens duidelijk tracht tema ken hoe het vroeger was, dan hoor ik allerlei zelfbeschuldigingen aan als: „Hitlerknechten, die wij geweest zijn", '.Hitier is onze ondergang geworden" Opmerkingen tussendoor, maar „en pleine publique" geuit door verschil lende - middenstanders en intellec tuelen. Ook arbeiders en arbeidersvrouwen zijn niet alleen opgelucht dat 't Nazi regime voorbij is maar de tevreden heid in het algemeen van bijna alle mensen met wie ik spreek, is opval lend, hoewel het levenspeil vergele ken met hier in Nederland toch stuk ken en stukken lager ligt. Men wil weer graag met een schone lei begin nen. Zou het mogelijk ook niet op de weg liggen van ons, Nederlanders, om onder diezelfde zwart-rode historie een streep te zetten en voor zover 't in ons vermogen ligt iets goeds en niguws mee te schrijven? Aan ons 't antwoord Op de terugweg pik ik in Oberhau- sen weer dezelfde leavetrein als waar mee ik gekomen ben. Nu is die trein niet zo leeg als een paar weken geleden. Een stoet jon gens en meisjes van om en nabij de tien jaar bevolken de vele grote wa gens. Ze zijn erg enthousiast, zingen 't hoogste lied en bolderen nu in een lange rij naar de restauratiewagen achteraan. Daar krijgen ze thee met cake. Straks compleet souper! Als ik er haastig één aanschiet verneem ik, dat ze op weg zijn naar „de Hoek" zo als ze het noemen, en vandaar naar Engeland zullen oversteken om er 'n vacantie van drie maanden door te brengen. Het zijn allen „uitgebomde" oorlogsweesjes uit Kiel. Als de hele karavaan mijn compar timent voorbijgehold is en ze hun „fi- ve o'clocktea" genieten, mijmer ik nog eens na. Wellicht dat zo'n toekomstige pleegvader in Engeland, die dit kind gastvrij opneemt, zelf als RAF-piloot op een oorlogsnacht „hoog" bezoek aan Kiel heeft gebracht en daar wie zal het zeggen Gisela's of Helmut's eigen vader en moeder het levenslicht heeft uitgeblazenWat is een mens DAMRUBRIEK Oplossing probleem 72. Zwart 10 schijven op: 7, 8. 9, 10, 12, 15, 17, 18, 26, 35. Wit 10 schijven op: 20, 21, 23, 24, 31, 32, 37, 39, 44, 48. Oplossing: 1. 4440 (35 x 33); 2. 48— 42 (16 X 2913. 42—38 (33x421; 4. 37 X48 (26 x 28); 5. 24x4 (15x24), 6. 4 X7! En nu nog het volgende eindstandje van de heer H. J. Toepoel te Alkmaar. Zwart 2 schijven op: 27 en 36. Wit 3 schijven op: 10, 23, 47. Wit aan zet speelt 104. zwart 27 32, wit 4—15, zwart 32—37, gedw. wit 2319, zwart 3742 gedw. (op 3741 zou 1510 volgen), wit 47x38, zwart 2641, wit 1914!! en wint. Op 4146 volgt 15—10 en op 41—47 volgt 14—10!! Ter oplossftig voor deze week: Probleem 73 van J. C. le Bleu. MM. Ï///Z Zwart 10 schijven op 4, 9, 10, 12, 13, 14, 18, 20, 21, 22. Wit 10 schijven op: 15, 24, 25, 29, 30. 32, 33, 34, 39, 41. Wit speelt en wint. Zondag is de „Volendam" van de Holland-Amerika-lijn, komende van Quebec, te Rotterdam aangekomen met 1444 Amerikaanse en Canadese studen ten aan .boord, die een bezoek aan Europa komen brengen. De studenten zijn bij de ontscheping namens de Ne derlandse regering welkom geheten door minister Stikker en later nog door de ambassadeur der Ver. Staten, dr. H. B. Baruch, de burgemeester van Rot terdam, mr. P. J. Oud en de Ambassa deur van Canada, de heer P. Dupuis. De studenten, die allen weer op 31 Augustus huiswaarts keren, zullen al len in Nederland blijven. Slechts 350 hebben Nederland als einddoel, anderen gaan naar Engeland, Scandinavië, Duitsland, Oost-Europa, Frankrijk,' Zwitserland en Italië, maar allen zul len toch óf aan het begin óf aan het eind van de reis ten minste één week in de lage landen vertoeven. GRIEKSE PARTISANEN TER DOOD VEROORDEELD Dertig Griekse partisgnenleiders zijn door een militair gerechtshof te Laris- sa ter dood veroordeeld. Zij zijn be schuldigd van samenzwering tegen de staat. Twee der beschuldigden kregen resp. levenslang en 17 jaar gevangenisstraf, straf. Puur geneeskracht voor Uw huid 110. De negeft denken, dat zij een oude vijand van hen, „Iwan de Ver schrikkelijke" in de kooi gevangen hebben en zegevierend trekken ze naar de tijgerval op. Pim, Pdm en Pom weten niet wat er allemaal aan de hand is. In de verte horen ze een dof krijgsgejoel. Het schijnt nader te komen, want het rumoer wordt al lui der en luider. Maar als de negers de tijgerkooi bereikt hebben valt er plot seling een stilte. En dan horen de drie broertjes een stem. Een vreemde stem! „Zijt ge daar, „'Schrik der Wil dernis?" Pim, Pam en Pom kijken el kaar verbaasd aan. Wat zullen ze nu beleven? „Geeft ge U over „Iwan de Verschrikkelijke?" klinkt het weer. Pim is de eerste, die weer bij zijn positieven is. „Gunst, ik wist niet dat we zó beroemd waren", merkt hij op. En.... als hij geen antwoord krijgt van zijn broertjes, gaat hij vrolijk door: „Wat denken jullie ervan? Nu we toch iedereen wakker hebben ge maakt,' kunnen we ook dat kippetje wel verder oppeuzelen". En opgewekt zet hij zijn tanden in het n.alse boutje. De onbewaakte overweg bij Mijdrecnt, die over de provinciale weg van Haarlem ntf.ar Hilversum loopt, kan gerust aanspraak maken op het praedi- caat „gevaarlijkste overweg van Utrecht". Vorige week hadden er twee ongevallen plaats, die aan drie personen het leven kostten. Dat valt niet te verwonderen) want de enige aanduiding is het bord, dat op slechts een paar'meter afstand van de overgang is geplaatst en waarop is aangeduid, dat de maximum snelheid 20 km mag bedragen. (Van. onze reizende redacteur) Burgemeester J. C. Meyboom, die aan het hoofd staat van de 31.555 in woners der Drentse plattelandsgemeen te Diever, verbaast er zich niet meer over, als het raadslid H. Daleman tij dens de bijeenkomst van de gemeente raad zijn betogingen doorspect met ci taten uit de werken van klassieken van de wereldliteratuur als Willem Shakes- peare en Henrik Ibsen, want tenslotte wordt hij bijna dagelijks bij het ont bijt al om de oren geslingerd met be roemde woorden van deze en andere beroemde mannen; mevrouw N. Mey boomVeltman heeft er wel voor ge zorgd, dat hij er aan gewend is ge raakt. Overigens blijft de levendige belang stelling voor grote toneelschrijvers in dit afgelegen oord, 'waarvan vele in woners nimmer een treinreis hebben gemaakt en nog nimmer een echte schouwburg hebben bezocht, niet be perkt tot dat ene raadslid en de burge meestersvrouw. Integendeel, zij strekt zich uit tot alle lagen van de bevolking. Dr. L. D. Broekema spreekt erover met de jeugdige veekoper Berend Bel, de timmerman G. Folkerts met de onder wijzeres Mada Zijlstra, ds. D. T. Rut- gers met de jeugdige Jantina Figeland, die de dochter is vgn de koffiehuishou der aan de Brink. Dit zijn dan nog maar enkele grepen. Twee jaar lang gonsde het Shakespeare door Diever, nu davert het Ibsen. Het is begonnen ergens ver weg in een universiteitsstad, waar de student L. D. Broekema uit geestdrift meedeed aan het studententoneel; met zoveel geestdrift, dat hij een tijdlang - als fi gurant ging fungeren in de troep van Albert van Dalsum, alvorens hij zich als dorpsarts in dit stille Diever ves tigde. Hij was ervan overtuigd, dat het nu uit zou zijn met de liefhebberij, maar dat was het niet, want het toeval wilde, dat hij er een ijverige Oranje vereniging aantrof, die wel eens iets anders wilde op Koninginnedag dan de traditionele optocht met versierde boe renwagens met een allegorische inslag. Overleg en inschakeling van de plaat selijke toneelvereniging leidde ertoe, dat op 31 Augustus 1946 in een ge- improviseerde openluchtschouwburg in ae bossen de „Midzomernachtsdroom" werd opgevoerd, die zó insloeg, dat de voorstelling een jaar later vijf maal herhaald moest worden. Jantina Figeland, die de hoofdrol vervulde, wordt door de dorpsbewoners nog steeds Puck genoemd en Shakes- peare's beeltenis haar geschonken door een bewonderaar, siert nog haar kamertje. In 1948 werd De Storm opgevoerd in Burgerdijk's vertaling. Men kreeg er zoveel plezier in, dat men in de afge lopen winter binnenshuis Sarivarius' „Paraphrase" op dit drama ten tonele voerde. Dif jaar greep men naar Ib- sen's Peer Gynt. Nog steeds is dr. Broekema de ziel van de opvoering, of liever het hart en U< ziel beide. Hij is de regisseur, leidt de repetities, vindt een oplossing voor alle moeilijkheden. Zijn rechterhand is des burgemeesters echtgenote, een ta lentvol speelster, die haar loopbaan be gon als journaliste en zich nu op het schrijven van teksten voor het platte- landsopenluchttoneel toelegt. Het derde lid van het stuwende driemanschap is het hoofd der school A. Andreae, die ook aan de organisatie deelneemt en de sensatie van het jaar is het meespe len (nog wel in de titelrol) van ds. D. T Rutgers, de jonge, orthodox-her vormde predikant, die, ware hij be roepsspeler geworden, zeker succes in grote steden zou hebben weten te boe ken, zó boeiend draagt hij dit stuk voor, bijgestaan o.a. door zijn echtgenote, mevr. J. C. B. Rutgers-Feenstra, die als Solvejg enige uitstekende zangnum mers weggeeft. Dan zijn daar verder boeren, middenstanders, landarbeiders, jongens en meisjes, 60 in getal, zonder Uitzondering inwoners van hetzelfde dorp. Zij vormen met meer of minder talent een prachtig geheel, dat met gro te overgave werkt aan deze taak, die hier reeds als een jaarlijks weerkeren de maatschappelijke plicht wordt be schouwd. Dezer dagen heb ik een opvoering bi gewoond. Zij begon om half tien, r.a het invallen van de duisternis. Alle £00 plaatsen waren verkocht, zodat zich tegen de avond een dichte menigte door het dorp naar de bossen spoedde. Het theater bleek te zijn ingericht tus sen twee heuvels, begroeid met vlieg- dennenhout en eikenhout en versierd met louter veldtijm. Het amphibithe- ater bevond zich onder de bomen. Er heerste doodse stilte toen Peer met moeder Aase opkwam en het spel be gon en die stilte, die aandacht, bleef geboeid tot half twaalf; toen was er een pauze tot middernacht. Het zou Iaat worden, maar slechts een enkeling vertrok. Het werd één uur, wéér' een pauze, om kwart vóór twee doofden de lichten voor het laatst. De 800 bezoe kers waren méér dan voldaan. Ruim 20 autobussen en vele tientallen perso nenauto's brachten de bezoekers terug naar hun haardsteden, die sommigen pas tegen het ochtendgloren bereikten. Een paar uur later, toen de dag weer begon, rinkelde te Diever, het Drentse Oberammergau, al weer de telefoon, voor het bespreken van plaatsen voor de volgende voorstelling VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. KRO: 6,00 Amuse mentsorkest. 6.20 Reportage Tour de France. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Rhythm.-sextet. 7.30 „Dit is leven". 7.45 Rubriek. 8.05 Viool en piano. 8.12 Omroeporkest. 9.18 Vragen van deze tijd. 9.35 Zangrecital. 10.00 Omroep- Kamerorkest. 10.45 Avondgebed. 11.15 Gra- mofoonplaten. 11,25 Viool en piano. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 6.15 Tom Ericb, piano. 6.30 Culturele ontwikkeling. 7.05 Edith Piaf zingt. 7.15 Lezing. 7.30 Anny Gould zingt. 8 05 Westeuropees commentaar. 9.00 Vrolijk programma. 9.15 Buitenlands overzicht. 9.40 Metropole-orkest. 10.20 Korte hoorspelen. 10.35 Piano. 11.15 Gramofoonmuziek. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - NCRV: 8.15 Te deum laudamus. 12.33 Trio-fantasia. 1.15 „Vrij en Blij". 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Reginald Foort, orgel. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Pro gramma-proloog. 8.10 Oratorium „Saroson". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair avond concert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 8.15 Symphonie-orkest. 12.00 Accordeola. 12.38 Hammond-klanken. 1.20 Gevarieerd program ma. 6.20 Piano-duo. 6.40 Uit het land van Bel Canto. 7.00 Lezing. 7.15 Het nieuws uit In donesië. - VPRO: 7.30 Voor de Jeugd. VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Prome nade-orkest. 9.00 Reportage. 10.00 King Cole trio. 10.15 Cor Steyn's orgel-ensemble. 10.45 Klankbeeld. 11.15- Gramofoonmuziek. 142 IN DE DOOR TJEERD A D E M A „Van Ginkel zal hij wel blijven he len", zei Steensma, „maai dat chauf feursbaantje op die vrachtwagen zal hij wel aan de kapstok kunnen han gen. Er ligt een betrekking in Rijks dienst voor hem klaar en u mag wel voortmaken met inpakken, want er kan ieder ogenblik bericht komen, dat u naar Den Haag moet verhuizen". „Is u nou lollig?" vroeg de vrouw erschrikt, „of „Waarachtig niet!" zei Steensma. „Ik meen het in volle ernst. Als u zo vriendelijk wilt zijn een klein beetje op zij te gaan, zal ik misschien even binnen kunnen komen". .Hou!" riep mevrouw Van Ginkel verschrikt. „Dat is nou ook wat! Daar blijf ik maar midden in het deurgat staan. Maar u zegt ook zulke rare din gen. Is het werkelijk allemaal waar?" „Op mijn woord", verzekerde Steensma. Hij ging naar binnen en vertelde in het kort, wat zy verlangde te weten. „Is de politie nog hier geweest?" vroeg hij. „En óf", zei mevrouw Van Ginkel. „Ze hebben alles onderste boven ge haald en alsmaar gezegd, dat ze wil den weten, waar u zich verstopt had Nou, dat begrepen we wel, maar we hebben natuurlijk niks laten merken. Loopt u nog gevaar, meneer, omdat u in zo'n postbode-pakkie „Ik ben tot nu toe nog een vogel in geleende veren geweest", zei hij glimlachend. „Vanaf morgen hoop ik mij weer in mijn eigen pluimage te vertonen. Ze hebben mijn kleren toch niet meegenomen?" „Alles hangt nog in de kast, me neer", zei mevrouw van Ginkel. ..Prachtig", zei Steensma. „Dan kom ik me morgenmiddag even verkleden. Doe mijn groeten aan uw man en zeg aan Albert, dat hij morgenmiddag met oom en tante mee mag naar een speel goedwinkel. Ik geef hem de grootste olifant op wieletjes, die ooit in Leiden verkocht is". „Tante?" vroeg mevrouw Van Gin kel verrast. „U gaat toch zeker niet trouwen met dat vaatje buskruit, dat hier eens op visite geweest is?" „Gelukkig niet", zei Steensma. „Die heb ik, dank zij uw goede hulp, nog kunnen ontsnappen. Ik hoop u morgen mijn aanstaande vrouw voor te stellen. Ik ben er zeker van. dat u tevreden over mij zult zijn. krijgt u nog goede berichten van Annie?" „Uitstekend", zei mevrouw Van Gin kel. „De volgende week mag zij thuis komen, meneer Smit". „Steensma". verbeterde hij. De chauffeursvrouw lachte. „Ik kan het niet allemaal meer ont houden", zei ze. „De politie zocht u hier nog onder een heel andere naam Morgen verschijnt u misschien wel als politieagent en dan heet u Jansen". Steensma glimlachte. „Hoe is 't met die meneer hierover?" vroeg hij. „Die is. foetsie", zei mevrouw Van Ginkel. „De dag, nadat u vertrokken was, is hij inenen verdwenen". „Met achterlating van een treurende hospita", zei Steensma deelnemend. „Niks hoor!" riep de chauffeurs vrouw. „Ze heeft de kamer al weer verhuurd. D'r woont nou een jonge dansleraar en elke middag kun je de gramofoon horen. Dan neemt ze privaatles en as je boven uit 't zolder raam kijkt, kun je ze allebei door de kamer zien zwieren". „O zarte Sehnsucht, süsses Ho ff en", citeerde Steensma. „Wat zegt u nou?" vroeg de vrouw verschrikt. Steensma stond op en liep glim lachend naar de deur. „Nogmaals mijn groeten aan de heer des huizes", zei hij. „Ik hoop hem morgen eens thuis te treffen. En ver geet niet mij te waarschuwen als An nie thuis komt. Ik wil haar zeggen, hoezeer ik mij over haar genezing verheug. Ik zal er voor zorgen, dat ditmaal de mooiste bloemen mijn tolk zullen zijn". BLOEMEN VOOR ZUSTER BLANCA Een week na de dag, waarop de minister een officieus bezoek aan Warmond en Leiden gebracht had, liepen ir. Steensma _pn zijn toekom stige echtgenote alsj twee grote, zor geloze kinderen door de residentie. Zij zouden die dag zogenaamd uit Parijs arriveren. Steensma zou, als gast van Storm, die nacht in zijn eigen huis slapen en voor Astrid had hij een kamer besproken in het voor name hotel, waarin hij op de avond van zijn verjaardag zijn vrienden een soupertje had geboden. Ook nu weer had hij daar voor die avond een tafel gereserveerd en Storm opgedragen allen te inviteren. „Je kunt je niet voorstellen, Astrid", zei hij, „welk een rustig gevoel het geeft weer in je eigen kleren te kun nen lopen, niet meer de beklemmende gedachte te hebben, dat je ovëral ge volgd wordt en niet langer in span ning te leven, doordat je weet, dat je voortdurend in gevaar verkeert. Het is, nu dat mij van afgenomen is, of ik weer een kind ben, dat zich in alles wat het* ziet en hoort kan ver heugen. Wat is het leven mooi, Astrid en wat zijn je ogen vandaag weer stralend blauw!" „Dat komtzei Astrid. „Neen", zei hij, „zeg dat maar niet meer. Ze bewijzen alleen maar. dat het zonnetje in jezelf aan alle kanten naar buiten straalt". Ze liepen naar het ziekenhuis en Jelle Steensèma kocht in een bloemen winkel een grote bouquet ontluikende rozen. „Kijk, mijnheer Van Waardenburg!" zei de ziekenhuisportier even later met een glimlachje van herkenning. „U heeft ons dus nog niet vergeten?" Integendeel", zei Steensma. „Wil je eens informeren of zuster Blanca ons kan ontvangen?" ^e portier drukte op het knopje van een huistelefoon, deelde het ver zoek mee en luisterde. (Wordt vervolgd». 9

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3