Seizoenopruiming! KOPEN EN MEENEMEN JAPONNEN Sokken' SSÜSSlS.O". aÏÏÏÏÏÏ Politieke achtergrond van de ramp met de Constellation „Franeker" Europese vorsten schreven naar Enkhuizer vrouw JAPONNEN JAPONNEN Omgekomen journalisten hadden het Nederlandse standpunt begrepen Het nieuwe boek Boerderij voor de derde maal afgebrand Proces tegen Drew Pearson De Keer H. Oosterhuis werd voorzitter van het N.V.V. Nieuwe organisatie voor het Sterlinggebied? Koos Vorrink komt thuis Ook Praest naar Italië Bouwen tot 500 gulden vrij Dr. van Royen Zaterdag naar Djokja? Marktberichten ZZtS. .1) Remmen van aufo weiger<j#n VRIJDAGMORGEN NEGEN UUR REUZE KOOPJES IN ALLE AFDELINGEN ZOMERJAPONNEN vanaf 6.90 ZIJDEN 13.90 WOLLEN 22.90 10, 20 en 30 pCt korting 10, 20 en 30 pCt korting VERLAAGDE PRIJZÈnheRenSS (Van onze Haagse redacteur) De ramp, die de Constellation „Fra neker" b(j Bombay is overkomen, heeft in Den Haag grote verslagenheid ge wekt; in de eerste plaats, omdat men met deernis denkt aan al die slacht offers en hun nagelaten betrekkingen; in de tweede plaats, omdat men onze nationale luchtvaartmaatschappij, de oudste ter wereld, in haar jubileumjaar een betere gang van zaken toewenst; en in de derde plaats, omdat deze ramp er een is van politieke betekenis. De „Franeker" was het eerste Ne derlandse toestel, dat gedwongen door maatregelen van de regering van India de reis van Amsterdam naar Batavia via het eiland Mauritius maakte. De „Franeker" was ook het tf-rste toestel, dat na zoveel maan den blokkade het eerst weer toestem ning kreeg via India te vliegen. Het was een uitzonderingsgeval. Ofschoon eigendom van de K.L.M.. maakte het geen vlucht binnen het kader van de lijndiensten van de maatschappij; het was door het ministerie van Buiten landse Zak^p in Den Haag gecharterd voor het vervoer van in hoofdzaak een aantal vooraanstaande Amerikaanse journalisten. Dat zich ook anderen in het toestel bevonden, was een bij komstigheid. Deze journalisten waren van New York naar Amsterdam ko men vliegen, hadden hier een paar dagen doorgebracht als gast van mi nister D. U. Stikker, waren toen doorgevlogen naar Batavia met,... de Constellation „Roermond", die op de terugreis verongelukte aan de Zuid-Italiaanse kust. Zij zcrujlen op Schiphol terugkeren pm na Indonesië ook Nederland te leren kennen en om hier nog wat ge sprekken te voeren over de politieke verhoudingen in het Verre Oosten en West-Europa, teneinde goed ingelicht terug te keren naar de Verenigde Staten, waar zij. dan zouden gaan schrijven in dag en weekbladen en spreken voor de radio. Uit telegrammen was reeds geble ken, dat bij het hele gezelschap een goed begrip was ontstaan voor het Nederlandse streven in en het Ne derlandse standpunt ten aanzien van Indonesië. Een hunner had reeds op zienbarende onthullingen gedaan over het vervalsen van Unci-rapporten. Men hoopte van hem en van anderen nog veel. dat aan Nederlands goodwill in de Verenigde Staten ten goede zou kermen, te vernemen. In politieke kringen juichte men deze reis in Den Haag dan ook toe en men had de beste verwachtingen, van de resul- taten. Helaas, die zullen nu (althans ten dele) voorgoed in de pen blijven.. Men zal zich het bericht herinneren, dat deze groep journalisten Sukarno danig in het nauw heeft gedreven door het stellen van scherpe vragen waarop hij het antwoord schuldig moest blijven. Over het algemeen was deze persreis de Republikeinse autoriteiten van Djokja 'hoogst onaan genaam. Zij wilden liever niet op de vingers gekeken worden. Gezien dit feit behoeft het niet te verwonderen, dat men in Den Haag al spoedig na het bekend worden van de ramp hoorde spreken over sabo tage, tijdbommen enz. Er is in feite geen enkele aanwijzing in die rich ting: het slechte weer schijnt de lan ding bemoeilijkt te hebben. Ware het ren geval van opze'. geweest van de zijde van anti-Nederlandse elemen ten maar nogmaals: niets wijst erop dan zou deze ramp, zo meen d" men, Amerika hebben wakker ge- 'Chud met het gevolgmaar laat ik verder elke veronderstelling laten rusten. Juist met het oog op deze en andere geruchten is het goed, dat er omtrent de oorzaak spoedig ophelde ring ontsta. Hoe gevaarlijk de tegenwoordig voor komende hooibroei is, bleek Dinsdag avond toen tengevolge hiervan brand ontstond in de schuur van de landbou wer Mensing, staande aan de straatweg tussen Nijverdal en Rijssen. Spoedig was de schuur met inhoud een prooi van het vuur, dat zich inmiddels ook had medegedeeld aan de in de nabij heid staande hooiberg en boerderij, die tot de grond toe afbrandden. Slechts een klein gedeelte van de inboedel kon worden gered. De brandweer uit Nij verdal was spoedig ter plaatse. Ook die uit Wierden en Rijssen verleenden assistentie. Wegens gebrek aan water kon men echter weinig uitrichten. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat dit de derde keer is, dat deze boerderij afbrandde. Niets was verzekerd. Norman M. Littel, advocaat te Was hington en voormalig tweede procu reur-generaal in de VS. heeft bij de districtsrechtbank van Columbia een rechtszaak aanhangig gemaakt tegen de Amerikaanse radiocommentator en journalist Drew Pearson. Littel eist een schadevergoeding van 300.000 dollar, omdat Drew Pearson in April Littel's goede naam zou hebben besmet door te verklaren, dat Littel naar verluidt als ongeorganiseerd propagandist voor de Nederlandse regering is opgetre den. In een interview met ANP-Aneta heeft Littel verklaard, dat hij bij ver schillende gelegenheden uiting heeft gegeven aan zijn sympathie voor het doel der Nederlandse politiek, op dezelfde wijz zoals hij dit voor andere kwesties heeft gedaan, doch dat hij nooit in di nst is geweest van de Ne derlandse regering. De algemene vergadering van het NVV ging Woensdagmiddag, over *oP de verkiezing van de nieuwe voorzit ter. Als zodanig werd met algemene stemmen benoemd de heer H. Ooster huis, de huidige vice-voorzitter, terwijl het dagelijks bestuur verder als volgt werd samengesteld: J. G. Suurhoff, 2e voorzitter en redacteur; K. Korte Jr., Algemeen secretaris; J. Landman, pen ningmeester; A. Vermeulen, P. de Vries en J. Berger, secretarissen. Er zijn uit verschillende kringen aan wijzingen, dat mogelijk op de conferen tie van ministersvan financien van het Britse Gemenebest, die gisteren be gon, een voorstel zal worden bespro ken tot stichting van een organisa tie, die voortdurend haar aandacht aan het sterlinggebied zal besteden. Deze organisatie, waarin alle landen van het sterlinggebied vertegenwoor digd zouden zijn, zou haar hoofdkwar tier te Londen hebben, doch voorzitter zou mischien een staatsman uit een van de dominions worden. Naar het schijnt is de reactie op dit voorstel in Britse kringen uiteenlopend. Men gelooft, dat Sir Stafford Cripps niet overtuigd is van het nut van een dergelijke organisatie. Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid die op 17 Januari met een speciale missie naar Scandinavië vloog en daarbij in een klein Aero- Holland vliegtuig in de buurt van Nykobing neerstortte, zal Zaterdag middag per vliegtuig naar ons land te rugkeren. Hij wordt om ongeveer 16.30 uur op Schiphol verwacht. De heer Vorrink is geheel genezen, maar zal tot 1 September nog rust hou den. Het Deense elftal raakt zijn beste speler, de aanvalsleider Carl Aagt Praest, kwijt. Evenals Faas Wilkes heeft de Deen een contract getekend voor een Italiaanse club. Praest gaat naar Juventus. Hij heeft zich voor drie jaar aan deze club ver bonden. Praest ontvangt een som van ruim 65.000 gulden ineens, een maandsalaris van 600 gulden plus een premie voor eike gewonnen en gelijkgespeelde wed- s' ijd. Het contract verplicht Juventus e'-eneens Praest een auto te geven. Naar het Vrije Volk verneemt, is binnenkort een beschikking van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting te verwachten, waarin be paald is, dat voor bouwwerken, die minder dan f 500 bedragen, geen ver gunning meer nodig zal zijn. Uit Djokja ontvangen berichten meld den. dat aldaar verwacht wordt, dat dr. Van Royen Zaterdag naar Djokja zal reizen. Kringen van de Nederlandse delegatie te Batavia konden dit bericht niet bevestigen. Carel Scharten, Het Verloren Paradijs. - (A. J. G. Strengholt, Amsterdam 1948.) Dit gedenkschrift over zijn kinder jaren is uitgegeven ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de be kende auteur. Deze aanleiding zowel als de uit dit boekje blijkende piëteit jegens dat verleden sluiten kritiek uit. Toch mag, nu deze stof aan de open baarheid is prijsgegeven, men zich bij een aankondiging niet onthouden van een enkele aanduiding ten gerieve van het lezend publiek. Wat Scharten vertelt over „het enige kind in een grote familie van oude mensen" is uiteraard belangrijk voor hemzelf en voor zijn familie, waarover hij in een anecdotisch relaas omtrent oom en tantes, neven en nichten uit weidt. Voor de buitenstaander krijgt dergelijke lectuur echter eerst beteke nis, wanneer zij een objectieve waarde vertegenwoordigt, hetzij als studie-ma teriaal voor de kinderpsychologie, het zij als historische bijdrage omtrent een bepaald tijdvak, hetzij om de bijzondere sfeer of visie. De waarde van Schartens geschrift ligt niet zozeer in deze din gen, doch beperkt zich vrijwel tot de documentaire bijzonderheden, die als gegevens voor een eventuële biografie betreffende de auteur te pas kunnen komen. K. v. dGeest: Ponker Hendrik onder de Rovers. - H. P. Leopolds Uitgeversmij. Dit is nu eens een jongensboek zoals er geen twaalf in het dozijn gaan. Het verenigt vele goede kwaliteiten in zich en mag worden aangeduid als een boek waarvan onze jongens zullen „smullen". Zij zullen het in één avond uitlezen. Immers het verhaal is uitermate span nend door de grote reeks avonturen die jonker Hendrik beleeft in gezelschap van een groep rovers die in de Napo leontische tijd ons land en het Duitse Rijnland onveilig maakte. Aan het slot blijkt de roverhoofdman een heel wat minder slecht mens dan men had ver ondersteld, wat o.a. blijkt uit de wijze waarop hij de jonker het minder juiste van zijn ontvluchting onder het oog brengt, 't Is hierdoor dat de schrijver zijn boek ook uit opvoedkundig oog punt verantwoord doet zijn. B. Klaus Mann, Tsjaikofski. - (An- dries Blitz, Amsterdam z.j.) Eduard van Beinum, die de door Jan Wormhoudt vertaalde Pathetic Sym- phony met een woord vooraf inleidt, meent, dat de muziekliefhebber met meer spanning en respect naar een werk zal luisteren, wanneer de compo nist hem ook als mens vertrouwd is geworden. De lectuur van Klaus Manns biografische roman doet ons hieraan twijfelen. Wij vrezen, dat het genot van de muziek vertroebeld zal worden door bijgedachten aan de oorsprong daarvan. De smart, die volgens dit verhaal Tsjai kofski zich tot taak had gesteld in schoonheid te veranderen, wordt door zijn levensbeschrijver niet tot zoiets verhevens gemaakt als Romain Rolland dit ten opzichte van Beethoven gedaan heeft. De in zijn Russische onbeheerst heid en om zijn perverse aanleg naar onze zeden als persoonlijkheid weinig aantrekkelijk kunstenaar is door de iet wat gezwollen stijl en de naar het ge- exalteerde en macabere neigende geest van zijn biograaf bovendien nog om huld door een hem niet flatterende slui er, die ons doet afvragen, of wij soms niet meer Klaus Mann dan Tsjaiwofski ontmoeten. Met dit al blijft het boek op zichzelf boeiend genoeg om een ver taling te rechtvaardigen. Moeder worden zonder vrees door Granthy Dick Read. Uit het Engels vertaald door de art sen H. SchmidtLedeboer en A. L. C. Schmidt. - Uitgave Scheltema en Holkema's Boek handel, Amsterdam. Veel Nederlandse artsen zal dit boek je, dunkt me, uit het hart gegrepen zijn. Het oorspronkelijke is een reactie op de, vooral in de Anglo-saksische landen, zo veelvuldig toegepaste nar cose bij iedere normale bevalling vooral de hedendaagse Amerikaanse vrouw eist een, door narcose, vrijwel pijnloze baring. Dit verlangen is te begrijpen, er is echter een groot bezwaar. Deze me thode brengt namelijk grote gevaren mee, zowel voor moeder als kind. In Nederland is dit verlangen nog lang niet zo algemeen, maar toch komt ook hier de vraag naar een pijnloze beval ling steeds meer naar voren. Dit boek je wil nu, vooral de a.s. moeders duide lijk maken, dat de baring een natuur lijk proces is en dat een nagenoeg pijn loze baring mogelijk is. wanneer de angst er voor wordt weggenomen. Door duidelijke inlichtingen en goede raad gevingen trachten de schrijver en de vertalers dit doel te bereiken, 't Is zo als de uitgevers zeggen een boekje on ontbeerlijk voor elke arts, vroedvrouw, verpleegster en vooral ook voor elke a.s. moeder. f oeboutoen van de Koninklijke Militaire Academie te DrBreda zijn Woensdag door Z.K.H. prins Bernhard officieel heropend. NOORDERMARKTBOND, 13 Juli. 90.000 kg aardappelen. Eerstelingen f 7.208.30; rode Eerstelingen 8.408.70 Eigenheimers 9.309.50. blauwe Eigen heimers 7.809.10, drielingen 46,40, kleine 3.904.40. 280 stuks bloemkool 23.500 kg bieten 4.100 kg tuin bonen 7.200 kg zilvernep 25. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Juli 949. —Aanvoer 70.000 kg aardappelen, erstelingen 7.408.80; drielingen 6.10 -6.80; eigenheimers 910; 650 stuks cioemkool. I A 22.20; I 1319,60; 2200 Kg gele kool 16—17,50; 42.000 kg rode <ool 15.30—17,80. WARMENHUIZEN, 13 Juli '49. Aan gevoerd 30400 kg aardappelen: Schotse muizen 7.308.40. drielingen 4.10 5.60. kriel 3.804.30. rode Schotse mui zen 99.40, witte eigenheimers 9.50; bloemkool (80 stuks) 16.1020. HEM. 12 Juli. 30.000 kg. aardappe len, middel Schotse 7.508.20, kleine 5.506.50, kriel 3.303,80, middel rode 8,20—8,60. - ntio Pete naar Soestdyk Wie in de afgelopen week zUn weg behaagde de Koinngin nam langs de Oosterhavenstraat moet van deze kleine Enk- het opgevallen zijn, welk een prach- om perso j en in ontvangst te tige expositie staat uitgestald voor het hiuzer jo^ We, mevr. raam van het woonhuis van de heer zaterdagmorgen naar P. Blom. Diens echtgenote, mevr. Blom Blom Boud begeven en ten, de secretaresse van de Koningin, mej. Snellen, te spreken. „Mevrouw, ik kom van Enkhuizen zei mevr. Blom. En ogenbUkkeUJk daarop zei de secretaresse. „Dan ben U mevr. Blom!" En de secretaresse vertelde, dat zij juist deze week nog een brief naar Enkhuizen gezonden had „Lw naa is op het Paleis niet onbekend. Want mevr. Blom is niet verzamelaarster zonder meer, maar een grote oranje klant en al haar brieven eindigen met de kreet „Leve ons Vorstenhuis Dat wordt gewaardeerd. Daarom kreeg mevr. Blom een goed plaatsje tijdens het défilé en de kleine Pete het voor recht bloemen aan te bieden. Toen de Koningin vorig jaar, daags na de In huldiging, Hoorn bezocht, had hij ook bloemen gegeven aan de Landsvrouwe. „Blieft" zei de kleine peuter en de Koningin informeerde naar zijn leeftijd en riep Prinses Beatrix naar zich toe om Pete een hand te geven. Van Soestdijk kwam mevr. Blom met drie van de nieuwste foto's van het Ko ninklijk gezin thuis. Daar zijn er twee bij, die nog nimmer gepubliceerd wer den. In de kamer bij mevr. Blom han gen twee prachtige kleurenfoto's van Koning Leopold en wijlen Koningin Astrid. Een geschenk, dat haar door de Belgische gezant, mr. Maskins, in dertijd, persoonlijk werd overhandigd. Honderden Men kan de verzameling van deze vrouw niet in één dag bekijken. Brie ven en foto's van de Engelse Konink lijke familie, van Zweden, Noorwegen en Denemarken, van ex-koningen vul len vele dozen. Maar er zijn ook brie ven en foto's van de grootste artisten der wereld. Een zeldzame foto van Yehudi Menuhin, de vermaarde vio list, van de helaas te vroeg gestorven zangeres Heleno Cals en haar man, de diep-betreurde Nico Treep. Met deze beide mensen onderhield zij een grote vriendschap en vaak werd ze in hun gastvrij huis uitgenodigd. Aan alle foto's en brieven zijn herinneringen verbonden. „Hier ziet U een algemene dankbetuiging," zegt mevr. Blom, „maar kijk, met de schrijfmachine is nog een persoonlijk woord voor haar bijgevoegd." Wanneer na een verjaardag van één men weet de Gemalin van Koning der leden Van het Koninklijk Huis een Leopold een zelfvervaardigd kiekje dankbetui in wordt ro„dgezonden, van de kleine Prins Alexander, die de dan wor|en5 deze genummerd. Die vorige week vijf jaar werd. nummers lopen vaak in de driedui- „Bekende naam". zend, oe laatste keren, tweemaal ach- Zaterdag is mevr. Blom met haar ter elkaar, ontving mevr. Blom zo'n —Stammes, beschikt over een uitge breide collectie brieven van alle Euro pese vorstenhuizen, die zü door een langdurige correspondentie verwierf. Naast deze brieven zjjn er nog een dui zend foto's, die ze ontving van konin gen en koningskinderen, alsmede van de grootste kunstenaars ter wereld. Wanneer men daarbij nog ziet de tientallen albums met foto's, die zij vergaarde uit alle mogelijke tijdschrif ten, die op het continent verschijnen, dan' beseft men, dat deze vrouw over een ongekend grote fotodocumentatie beschikt. Het begin. Mevr. J. BlomStammes begon in 1929 te verzamelen. Eigenlijk onbe wust. Ze had in een krant gelezen hoe een meisje aan de koningin een pop vroeg en met St. Nicolaas ontving ze het gevraagde. Dat bracht mevr. Blom op het idee om eens ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majes teit Koningin Wilhelmina een geluk wens te zenden. Ze had er thuis niks van gezegd, maar de postbode was zo „vriendelijk" het geheim te verraden en haar ouders wijs te maken, dat op zoiets straf stond. Dat pakte geheel anders uit. Enkele weken na de ver jaardag kwam er een schrijven van de secretaris der Koningin, waarbij haar dank werd gebracht voor de fe licitatie. Van toen af begon het ver zamelen. Van Otto van Habsburg ont ving zij een persoonlijk schrijven met een originele foto. Toen Koning Alexander van Joegoslavië door moordenaarshand viel, ontving zij van de Koninklijke Weduwe een dankbrief. Toen Gustaaf Adolf van Zweden bij de vliegramp te Kastrup om het le ven kwam, zond mevr. Blom een con- doleantiebrief en drie dagen later ont ving zij via Radio-Holland een tele gram van de vader der overledene, waarin hij in warmgestelde bewoor dingen zijn dank bracht aan deze Enk huizer vrouw. Koning Frederik IX van Denemar ken zond haar een foto met zijn per soonltjke handtekening en de brieven die Koning Leopold haar uit Le Repo- soir deed en doet toekomen zijn vee) en hartelijk. Deze brieven, onderte kend door de secretaris des Konings, hebben een persoonlijk cachet en zijn soms zeer uitgebreid. Enkele weken geleden stuurde Prinses de Rethy, zo men weet de Gemalin van Koning Tengevolge van het plotseling Wei ren van de remmen heeft een vrach» auto, bestuurd door J. K. uit Almelo gistermorgen op de brug over hJ Overijssels kanaal te Almelo een aantal voetgangers en fietsers aangereden, jv 27-jarige ongehuwde mej. B. Reurink uit Aadorp werd door de bumper Van de vrachtwagen in de rug geraakt en nagenoeg op slag gedood. Anderen, ai. zich op de brug bevonden trachtten zich in veiligheid te stellen door op een leuning van de brug te gaan hangen doch twee personen merkten de auto té laat op en werden eveneens aangereden Zij liepen vrij ernstige verwondingen op- VUURGEVECHT TUSSEN POLITI» EN ANTI-COMMUNISTEN In de nabijheid van Castelnuovo, in de voormalige Italiaanse provineie Istria, is een vuurgevecht geleverd tussen leden van de Joegoslavische staatspolitie en anti-communistische elementen, als gevolg waarvan vijf ]e. den der politie waaronder een ka- pitein van de Joegoslavische geheime politie en vier anti-communisten zijn gedood. VERSE HARING SEIZOEN BEGONNEN Het verse haringseizoen is voor Ij. muiden begonnen. Nadat de afgelopen weken reeds kleine hoeveelheden ver se haring door de trawlers waren aan- gevoerd, zijn Woensdag twee boten met een aanzienlijke hoeveelheid van dit zeebanket aan de afslag gearri- veerd. De IJmuiden 9 „Haarlem" bracht 1000 kisten haring, binnen en enige an dere vissoorten en besomde daardoor voor de totale bank 31.750. Hiermede wordt geacht, dat het verse haringsei- zoen op de Noordzee is begonnen. INDONESIË IN STILLE-OCEAANUNIE? Volgens de Philippijnse onderminis ter van buitenlandse zaken, zullen Siam, Indonesië en mogelijk ook Birma worden uitgenodigd zich aan te sluiten bij de anti-communistische Stille-Oceaanunie, waarover Tsjiang Kai Sjek eri de Philippijnse president, Quirino, dezer dagen besprekingen hebben gevoerd. ITALIAANS OPLEIDINGSSCHIP NAAR ANTWERPEN Naar wij vernemen zal in de tweede helft van Augustus het Italiaanse op leidingsschip „Amcrigo Vespucci" een bezoek aan Antwerpen brengen. Het is een groot zeilschip van 3543 ton met hulp motorvermogen. Doorgaans be vinden zich aan boord van dit schip 400 koppen bemanning en 150 adel borsten. dankschrijven genommerd met é^n. Twintig jaren correspondeerde deze Enkhuizer vrouw met de groten der aarde en nog nimmer bleef een brief onbeantwoord. Zo groeide een collec tie, die ongekend groot ls. DAMESMANTELS van 48.75 voor 26.90 MANTELCOSTUUMS van 73.75 voor 59.90 PLISSÉ ROKKEN van 24.75 voor 1 7.90 WOLLEN SPORT ROKKEN voor 6.40 FINGERTIPS prima siof voor 23.50 PEIGNOIRS TRICOT nu 22.90 TRICOT MEISJESVESTEN 4.90 PLASTIC DAMESMANTELS 6.90 EGYPTISCH KATOEN GUMMI MANTELS van 23.75 nu 13.90 FANTASIE GUMMI MANTELS moderne sfrepen van 28.75 nu 1 7.90 SPORTCOLBERTS van 49.50 nu 39.90 TWEED HERENJASSEN van 49.75 nu 38.90 HEREN-LAKJASSEN van 29.25 nu 13.90 Aparie kooples van 64.75 nu 39.75 59.90 29.90 23.25 16.90 UNI ZIJDEN EN GEBLOEMD HEREN GUMMI JASSEN 16.90 JONGENSTWEED JASSEN 19.90 HEREN PLASTIC JASSEN 9.90

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4