Residentie H.R.C. won van Hillinen Veteranendag in Den Helder slaagde goed Terreinwedstrijden te Egmond aanZee een sportief succes k.n.l.t.b. Lazarides liep twaalf minuten op Coppi en Bartali in avontuur Rietman zag zich kampioenschap ontgaan Gouden jubileum van Tiny Jonker en Dick Schermer trainen voor Kanaaltocht Callantsoog Plattelandsvrouwen op reis Pirrt, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Giquet won premie van 120.000 francs Het Raefioorooramma jy» motor-terrein wedstrijden, welke Zaterdagmiddag te Egmond aan Zee, als Inzet het kampioenschap van jfoord-Holland, zijn srportief een succes geworden. Weliswaar was de strijd in de verschillende klassen niet altijd even spannend, doch de manier waarop de deelnemers hun motoren door het 2 km. lange circuit ploegden, het doorzet tingsvermogen in de vele zandkuilen en do bravoure op de harde rechte stuk ken dwong allerwege bewondering af. Het was ons niet vergund de strijd geheel te volgen. Toen wij ons namelijk bij de wedstrijdleiding vervoegden voor een legitimatiekaart waarmee wij ons langs het parcours konden begeven, ontvingen wij een papiertje waarop stond dat wij lid waren van het comité dat belast was met de verspreiding van reclamebiljetten of iets dergelijks. Het gevolg was dat terreinbewakers en bochtcommissarissen nogal eens lastig te overtuigen waren van de noodzake lijkheid van onze aanwezigheid op som mige punten van het parcours. Bij de finish van de hoofdklasse der zware motoren werden wij door de zeer actieve wachtmeester der Rijks politie, die zeer goed wist dat wij be roepshalve bij deze wedstrijden aan wezig waren, weggestuurd. Nog andere personen moesten verdwijnen. Wij zullen in het midden laten of dat wegsturen noodzakelijk was, maar dan vragen wij ons toch af waarom dat be paald met willekeur moest geschieden. Spanning in 125 cc. klasse. De meest spannende wedstrijd was die der hoofdklassers met de lichte motoren. Het werd een dubbele Eysink overwinning. De Utrechtenaar H. J. Meynen werd na felle strijd met P. v. Dockum uit Rotterdam kampioen. Al leen het feit dat de Eysink van Meynen op de harde stukken wat sneller bleek bezorgde de Utrechtenaar de zege. Rietman scheen winnaar. De uitstekend rijdende Rietman scheen zonder enige moeite overwin naar te worden van de hoofdklasse zware motoren. Met iedere ronde liep hij op zijn achtervolgers uit, doch in de tiende ronde gaf zijn wisselbak er de brui aan en moest hij zijn snelle Triumph aan de kant zetten. Nu kwam de overwinning aan Fr. Baudoin. Het was van Baudoin een schitteren de prestatie om met zijn oude opgelapte Matchless het kampioenschap te* beha len, want hij was kansloos geweest als R'etman niet met panne de wedstrijd had moeten staken. De junioren. De massieve, rustig rijdende Mastwijk was bij de junioren boven de 125 cc. een klasse apart. Geen moment is zijn overwinning in gevaar geweest en er is geen twijfel aan dat het kampioenschap in deze klasse bij de juiste man is te recht gekomen. Bij de junioren klasse 125 cc. kwa men slechts drie motoren door de finish Lengers mocht zich van dit „veld" renners de kampioen noemen. Het bezoek. Het bezoek was minder dan vorig jaar. De regen- en onweersbuiten in de ochtenduren en de dreigende luchten van na de middag zullen hieraan niet vreemd zijn geweest. Naar schatting zullen een tweedui zend bezoekers de wedstrijd hebben gevolgd. Het district Noord-Holland (Noord) van de Kon. Ned. Lawntennis Bond vierde Zaterdagavond in het Victory hotel te Alkmaar het Gouden jubileum van de KNLTB. De heer mr. Buiskool opende het officiële gedeelte waarbij hij zijn ge noegen uitsprak over het feit, dat de secr.-penningmeester van het hoofd bestuur gevolg had gegeven aan de uit nodiging deze avond bij te wonen. Een speciaal woord richtte mr. Buiskool vervolgens tot de wethouder van het Alkmaarse Sportpark, de heer R. Bak ker, en de leden van de sportparkcom missie en hun dames. Spr. memoreer de vervolgens de verdiensten van de bond, vooral in het belang van het wedstrijdwezen en het aandeel dat net district Noord Holland (Noord) hierin heeft gehad. Weliswaar heeft dit dis- tric nimmer prominente figuren naar voren gebracht, doch de dertig levens vatbare verenigingen van ons district dragen toch zeer zeker hun steentje bij tot de verbreiding van de mooie tennis sport. De stuwende kracht van het wedstrijdwezen en de organisator van tournooien, de man waaromheen vrij wel alles in Noord-Holland draait, zei spreker, is de heer W. E. van Keeken uit Bakkum. De KNLTB verleende dan ook aan de heer Van Keeken de onder scheiding als lid van verdienste, waar mee mr. Buiskool, namens het gehele district, zijn gelukwensen aanbood. Het districtsbestuur had gemeend dat niet onopgemerkt voorbij te moeten laten gaan en had naar een passend geschenk voor de heer Van Keeken gezocht. Men meende niet beter te kunnen doen, dan een beker te overhandigen, waaraan de heer Van Keeken zelf een bestemming moest geven, opdat zijn naam onver brekelijk aan de tennissport verbonden zou blijven. Mevrouw Van Keeken, die steeds op alle manieren haar man ter zijde staat, werd een bloemenhulde geoffreerd. Na het officiële gedeelte waarin de heer Van Keeken zijn dank uitsprak, volgde een cabaret-programma dat door verschillende verenigingen uit het district werd verzorgd. De heer Bottinga, voorzitter van „ïn side", de vereniging die als gastvrouwe fungeerde, had de leiding van dit pro gramma, dat geslaagde en minder ge slaagde nummers telde. Een geani meerd bal hield de feestvierenden nog lang bijeen en deze avond zal onge twijfeld de band tussen de diverse ver enigingen uit Noord-Holland (Noord) nog sterker hebben aangehaald. De liefhebbers, die van plan zijn 't Kanaal over te zwemmen, worden met de dag talrijker. Onder hen bevinden zich twee Nederlanders, het Zaanse meisje Tiny Jonker en de 18-jarige Dick Schermer uit Venhuizen. Tiny Jonker zwom als trainings- tocht Zondag van Zandvoort naar Wijk aan Zee en terug. De afstand bedroeg ongeveer 35 km., welke zij in 10% uur aflegde. Dick Schermer zwom Zondag van Urk naar Lemmer, een afstand van 27 km., waarvoor hij 9 uur en 35 min. nodig had. Een compagnie van het Regiment Huzaren van Boreel is van Java te Palembang aangekomen om het derde eskadron, dat binnenkort naar Nederland vertrekt, af te lossen. Voordat de soldaten van boord gingen keken zij, hangend over de ruiling, belangstellend naar hun nieuwe omgeving. DE GROOT WINT TE LEIDEN Zaterdag heeft J. de Groot uit Lei den, lid van de voorlopige selectieploeg voor de wereldkampioenschappen, een wedstrijd over 80 km. voor amateurs gewonnen, uitgeschreven ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van de Swift-combinatie te Leiden. De uitslag was: 1 J de Groot (Lei den) 1.57.12; 2 v. d. Putte (Den Haag) z. t.; 3 Westerduin (Den Haag) z. t.; 4 Van Roon (Haarlem) z. t.; 5 Ouwe hand (Den Haag) op 500 meter. SCHERENS DOOR PAUWELS GESLAGEN Bij de Belgische baankampioenschap- pen werd Pauwels in twee manches sprintkampioen voor de oude rot Sche- rens. GERARDIN SPRINTKAMPIOEN VAN FRANKRIJK Tijdens de Franse baankampioen schappen te Parijs werd de sprint-titel voor professionals gewonnen door Ge- rardin, Senftleben werd tweede en Iacoponelli derde. De Zondag gehouden veteranendag ir een groot succes geworden. On danks het warme weer is er met élan gestreden en was er vaak goed voet bal te zien. Verschillende spelers mochten dan niet meer die snelheid bezitten van vroeger, maar hun tech nische capaciteiten waren vaak zeer goed. Voor de liefhebbers van beslis singsschoppen was het een goede dag, aangezien bij gelijk spel iedere voor hoedespeler een strafschop moest ne men. Zo zagen wij o.a. Helder a haar eerste wedstrijd, welke in een gelijk spel eindigde, door beslisingsschoppen winnen tegen K.F.C. a. Borgerding en z'n mannen knalden er drie in, ter wijl de doelverdediger der witjakken dr. Schoorl zich maar éénmaal liet passeren. Jammer was, dat de wit jakken hun tweede wedstrijd onnodig verloren en dat er tegen het einde enkele wat te forse momenten voor- kwamen. De houding van één der Hollandiaspelers na afloop van de wedstrijd vonden wij nu ook niet di rect een propaganda voor onze voet balsport. Ook in groep H. viel een wat minder prettig iets voor. Tn de beslissingswedstrijd 'tussen Alkmaar b en Alkm. scheidsr. verlieten op een gegeven moment alle spelers van eerstgenoemd elftal het veld. De re den hiervan was, dat één hunner spe lers het veld werd uitgezonden. Hoe wel het mogelijk is, dat het een fou tieve beslissing was van de scheids rechter, vinden wij het optreden van de Alkmaarders niet juist. Ook een scheidsrechter maakt af en toe een fout. Gelukkig was dit echter de eni ge wedstrijd, welke een abnormaal verloop had, voor het overige is het een zeer prettige dag geweest. De clubs hebben zich tot het uiterste ge geven en er is zeer sportief gestre den. Na afloop werden door de heer Sougé speldjes overhandigd aan de aanvoerders der winnende elftallen. Ook de scheidsrechters werden niet vergeten. Na de heren v. d. Linde en Ketel voor hun medewerking dank te hebben gezegd beslont de heer Sougé deze prettig verlopen veteranendag. Hieronder geven wij nog de uitslagen: Groep A: HRC a—WFC a 1—0: Alcm. aPurmersteijn a 30; WFC aPurmerstejjn a 35; HRC a Alcm. a 10. Groep B: Hollandia aOSV a 10; Helder aKFC a 4—2; OSV a—KFC a 12; Hollandia aHelder a 10. Groep C (halve competitie)IVV a Succes a 0—3; Schagen aSucces a 21; Schagen a—IVV a 10. Groep D: Alkm. a—Assendelft a 21; Alw. Forward a—EVC a 34; Assend. aAlw. Forward a 21; Alkm. aEVC a 04. Groep E (halve competitie): Nieuwe Niedorp aDe Rijp a 30; Randers a De Rijp a 31; Randers aN. Niedorp 1—0. Groep F: WGW aWieringerw. a 0—2; Kaagv. a—Sijbekarspel a 2—0; WGW aSijbek. a 31; Wieringerw. aKaagv. a 32. Groep G: WFC bWinkel a 31; HRC bPetten a 01; Winkel a HRC b 3—5: WFC b—Petten a 2—0. Groep H: Scheidsr. Alkm. aFlevo a 3—0; Alkmaar b—EVC b 1—0; Flevo aEVC b 10; Scheidsr. Alk maarAlkmaar b 40 (reglemen tair). Groep I; Scheidsr. Zaanstr.Ran ders b 10; SRC aSchagen b 20; Randers b—Schagen b 53; Scheidsr. Zaanstr.SRC a 12. Zaterdagavond speelde HRC tegen Hillinen uit Hillegom, een pittige derde klasser zonder meer. Het was enige weken geleden, dat wij HRC aan het werk zagen en gedurende deze tijd was de oefenmeester met vacantie, dus zullen de heren weinig aan training hebben gedaan. Het was bovendien drukkend weer en juist deze twee fac toren kunen voor ons 'n reden zijn om de minder goede vorm van Zaterdag avond enigszins te verklaren. De groot ste en belangrijkste factor zal echter wel zijn, dat HRC tegen ogenschijnlijk mindere clubs in vriendschappelijk verband nimmer goed voor de dag komt. Wij zijn er zeker van dat tegen ZFC a.s. Zaterdagavond uit een ander vaatje wordt getapt. Er lag over de spelers een zekere matheid en bij verschillenden een geest van: „ik maan; mij niet druk". Vooral van spelers die nog jong en fit zijn verwachten wij dit niet, en het publiek zeer zeker niet. Het is ook een menta liteit, een sportman niet waardig. Laat zo'n speler dan liever tegen de E.C. zeggen, dat hij enige weken rust wil nemen. Dat zal niemand hem kwalijk nemen en 'n ander krijgt dan ook eens een kans. Toch hebben wij in deze "wedstrijd nog enkele lichtpunten gezien en daar deze lichtpunten zeer belangrijk wa ren, heeft deze wedstrijd uiteindelijk winst gebracht. Op de linkshalfplaats van HRC stond een jonge speler, Van Trierum genaamd, die weliswaar nog niet een speler van klasse is, maar toch blijk gaf in dit milieu na taaie volharding, in de toekomst mee te kun nen. Het is een jongen die durft, zelfs eenmaal van de linkshalfplaats af bij na een doelpunt wist te maken, waaruit dus blijkt dat hij van plankenkoorts geen last heeft. Hij heeft een stevige body en wanneer nu zijn medespelers aanvoelen wat zo'n jongen nodig heeft (vanzelf geen gemopper) en hij geeft zichzelf ook helemaal, dan heeft HRC over enige tijd aan hem een belang rijke steun. Nummer twee is doelman Lingbeek. die meer en meer naar vo ren komt. Doelman de Haan moet over enkele weken naar Indonesië en was nu zo sportief om tegen Lingbeek te zeggen: ,.ga jij maar in doel staan". HRC zal de Haan missen. Hij was een goed doelverdediger, maar hij was een nog beter kameraad. Nimmer werd er door hem gemopperd, trouw lid als hij was en uiterst serieus. De Haan, het ea je goed en over twee jaar hopen wij jou weer tussen de palen van het HRC - doel te zien. Lingbeek heeft een kans dat hij de Haan moet opvolgen. Een kans. Dat 's er zijn meerdere kapers op de kust, en in een voetbalvereniging gaat het zo, dat de beste speler, bekeken naar zijn capaciteiten en als mens, de plaats krijgt die hij verdient. Misschien is het zelfs beter als deze jonge knaap eerst nog eens wat routine opdoet in een lager-elftal. Want een vriendschappe lijke wedstrijd is nog géén competitie. Over de wedstrijd zelf willen we kort zijn, want hij was niet boeienci. De gasten hadden een prima linksbul- ten, waarvan die van HRC nog veel kan leren. Actief en niet bang. een goe de balbehandeling en een meesterlijke techniek. Vóór de rust liet HRC onge veer 6 doelpunten liggen en Hillinen twee. terwijl na de rust de gasten vrij spoedig de leiding namen. Het was Knijff die met twee goede doelpunten bewees, dat hij niet alleen deze avond de beste speler was. maar ook de beste schutter van HRC. Veel was daar trou wens in de gegeven omstandigheden niet voor nodig. Vorig jaar werd er door de dames van de Afd. Callantsoog van de Bond van Plattelandsvrouwen aan enige da mes van de Afd. Leeuwarden van die Bond. die hier toen op bezoek waren, de belofte gedaan dat zij dit jaar een bezoek aan Leeuwarden zouden bren gen Deze belofte is dezer dagen nage komen. Een 14-tal dames aanvaardde Woensdagmorgen de reis naar Leeu warden voor een tweedaags bezoek. De ontvangst te Leeuwarden was zeer har telijk en de Friese gastvrouwen hebben zich veel moeite getroost om hun gas ten zoveel mogelijk de meestbeziens- v-aardigheden van stad en omgeving te laten zien. Om hier te omschrijven wat de dames in die paar dagen hebben gezien, zou ons te ver voeren. Er werd o a te Buitenpost de Kruidentuin be zocht. waar alle mogelijke planten worden gekweekt welke bestemd zijn voor het bereiden van verschillende medicijnen. Friesland bezoeken en geen meren zien. bestaat nu eenmaal niet en werden de z.g. kleine meren bezocht. Dit wat de eerste dag betrof. De twee de dag werd besteed voor een bezoek aan het prachtige Provinciehuis. De Statenkamer trok aller aandacht met de mooie glas in lood ramen en vooral de daar aangebrachte wapens van alle Friese gemeenten. Het zouden geen plattelandsvrouwen zijn als er niet een of meer boerderijen werden bezocht. De gastvrouwen brachten hen naar enkele boerderijen voor een junioren-doelverdediger een t mef stamboekvee, wat ook het vrou- Sardige prestatie. Maar om deze presta tie te volbrengen zal er nog heel wat van Lingbeek gevergd worden, want 115. De koning en zijn gemalin wilden juist hun ogen weer sluiten, toen zij opnieuw de bel in het bos hoorden. Zoals jullie weet, deed die brutale Pim dat, toen hij weer aan het kippenboutje begon te kluiven. Maar de koning weet daar natuurlijk niets van en zegt bezorgd tot de koningin: „Hoor je dat vrouw! Hoor Iwan eens te keer gaan. Ik hoop maar dat onze krijgers niet al te veel last met dat verschrikkelijke beest hebben". „Kom beste man, ga nog maar wat slapen. tot je bericht krijgt", zegt zijn gade. Maar de koning is ongerust geworden en stapt resoluut zijn bed uit en loopt naar het raam toe. „Nee, ik heb geen rust meer. Ik hoop dat we gauw be richt krijgen of het ondier werkelijk gevangen is!" Even later staan èn de koning èn de koningin bij het open raaVn om te kijken of er nog niemand in aantocht is. Gelukkig, daar komt „Snelvoet", de vlugste neger van de koning, zo hard hij kan naar het pa leis toegevlogen. De Franse aanval ten bate van Apo Lazarides, die Vrijdag al ver wacht werd, maar toen uitbleef, is Zaterdag los gekomen. Men kan ook zeggen, dat hij geslaagd is, want als men de algemene rangschikking raad pleegt blijkt, dat de renner uit Can- nes niet minder dan 12 minuten op de Italiaanse cracks is ingelopen. Na enkele kleine schermutselingen in het begin van de etappe, om bij de bestjjging van de Col de Carpiagne (327 M.), die niets opleverden omdat de Italianen paraat bleken, ontketen de Apo Lazarides het offensief onder de rook van Toulon (74 km.) Met een felle spurt flitste hij weg uit het pe loton, onmiddellijk gevolgd door Idee, Giguet, Camellini, Diederick, Keteleer en de Italiaan De Santi, die als ver kenner meeging. Ze losten elkaar goed af aan de kop van hun groepje en liepen steeds verder uit, zonder echter te kunnen verhinderen, dat Lambrecht zich bij hen voegde. De Belg zou overigens een kostbare aan winst blijken, want hij was er al even zeer op gebrand zijn positie te ver beteren als Lazarides en zorgde er wel voor, dat het tempo niet ver slapte. De Belg Keteleer won deze etappe tenslotte in de sprint, wat nie mand een uur tevoren had durven denken. Hij was n.1. los geraakt tij dens de 12 kilometer lange klim van Frejus (178 km.) naar de herberg van de Adrets in de heuvels van het Esterel. Bij de afdaling nam hij alle risico's op de slingerende wegen en het geluk was met hem, want pijl snel omlaag stormend kon hij de kop groep nog op tijd achterhalen om bij de sprint een beslissend woordje mee te spreken. Onderweg mochten de vluchtelingen elkaar te Beauvallon (154 km.) de grootste premie van de hele tour be twisten, de Desgrange-premie van 120.000 francs. Giguet trapte het hardst en ging juichend als eerste over de streep, voor Keteleer, die zich eenpaar uur later, zoals gemeld, te Cannes zou revancheren. Zondag wa-i het rustdag te Cannes. Vandaag gaat het voor het eerst de Alpen in, waarin naar verwacht wordt harde klappen zullen vallen. Uitslag 15e etappe. 1. Keteleer (Belgie A) 6.2.29; 2. Idee (Ile de France)3. De Santi (Italië A); 4. Giguet (Zuid-Oost Fr.); 5. Diederich (Luxemburg). Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Magni (Italië At 97.05.09; 2. Fachleitner (Z.O. Frank rijk) 97.07.19; 3. Marinelli (Ile de France) 97.07.50); 4. Dupont (Belgie B) 97.12.20; 5. Lambrecht (Belgie A) 97.14.37; 6. Kubler (Zwitserland) 97.15.23; 7. Ockers (Belgie A) 97.16.38; 8. Cogan (W.N.-Frankrijk) 97.17.13; 9. Bartalie (Italië A) 97.17.43; 10. Coppi (Italië A) 97.19.25. wenoog bekoorde. De Frico-fabrieken werden eveneens tezocht. Ook dat was de moeite waaid. Daar was men ook niet gauw uitgeke ken. Het uur van vertrek brak wel naar de zin van vele dames te vroeg aan. Maar aan alles komt een einde en Ponde-dagavond te half tien arriveer den de dames weer in hun haardsteden waar zij weer blijde door de diverse echtgenoten (hoewel zij dat niet toon- echtgenoten werden ontvangen. Twee Britse jachtvliegtuigen zijn tijdens mist en regen in de nabijheid van 'Maeclesfield. in Cheshire. in bot sing gekomen; beide bestuurders wer den gedood. DE RIDDERDAG 1949 De traditie getrouw waren Zater dagmiddag in de koningszaal van Ar- tvs te Amsterdam de ridders Militaire Willemsorde bijeen. Ook ditmaal wa ren er behalve de oude ridders, onder wie zij die in Atjeh hun onderscheiding verwierven, verscheidene jonge mili tairen, die voor hun moed, beleid en trouw en goede kameraadschap in In donesië of tijdens de Meidagen 1940 be toond, de hoogste miltaire onderschei ding hadden verworven. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.15 Sport- rubriek. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Landbouwrubriek. 8.05 Programma-proloog. 8,15 Kerkconcert. 9.00 Reis-impressies. 9.20 Residentie-orkest. 10.15 S weel inck-kw arte t. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde concerten. 11.35 Avond-melodie. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Gramo- foonmuziek. 6.30 Radio-filmkrant. 7.00 Le zing. 7.15 Sonate. 7.45 Symphonische minu ten. 8.05 „Carmen", opera van Bizet. 10.30 Les Gars de Paris. 11.15 Swing-corner. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8. 1, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.03 Piano-recital. 12.33 Or kest zonder naam. 6.00 Amusements-orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Rhythm. sextet. 7.30 Dit is leven. 7.45 Ru briek. 8.05 Een Rondetaf el-gesprek. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.35 Vragen van deze tijd. 9.50 Metropole-orkest. 10.30 Viool recital. 10.45 Avondgebed. 11.15 Utrecht# Stedelijk Orkset. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 8.15 Ochtendv&ria. 12.00 De Papavers. 1.15 The Romancen. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Cul turele ontwikkeling. 7.15 Lezing. 7.30 In stij gende lijn. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Succesnummers. 9.00 Vacantie in Engeland. 9.15 „Blue Skies". 9.45 Buitenlands overzicht. 10.00 Omroeporkest. 10.53 Reportage. .11.15 Dr. H. Faber. 11.30 Balletmuziek. 147 IN DE DOOR TJEERD ADEMA Portieren werden opengeworpen, oud en jong daalde van de treeplanken en dichte drommen reizigers stonden aan de achterzijde der wagons gereed de ledige plaatsen in te nemen. Witkielen reikten elkaar handkof fers door de brede, geopende ramen Jongens reden met hun rieten couran tenwagentjes langs de trein, kellners in wit gesteven jasjes hielden voor elk compartiment bladen vol papieren be kers omhoog. „Koffie om mee te nemen!" ..Chocolade. Haagse hopjes!" riep een man, die een glazen karretje achier 7-ich aantrok. „Telegraaf!!, Handelsblad!!, Nieuwe Rotterdammer!!" schreeuwde 'n A.K.O.- jongen daar tussendoor. Jelle en Astrid maakten zich los uit de menigte, die zich naar de uitgang spoedde en liepen, zoekend om zich heen kijkend, in de richting van hun vrienden. Daar heb je ze!" zei Storm. „Drommels," zei Van Veeren enthou siast dat lijkt helemaal niet op een Parisienne. Dat is een duvels knap meisje...." Houd je mond!" riep Storm nerveus. „Hier, De Ridder, jij bent de man van de bloemen Jij gaat voorop en ie steekt de Franse speech af. Denk er nou om, dat 't geen madame is, maar mademoiselle Met de zenuwachtige apotheker voorop stapte het groepje op de beide jongelui af. Allemachtig dat is aardig. riep Steensma. zich blijverrast tonend. Allemaal aan de trein! Nee maar, dat Hij schudde links en rechts de hem spontaan toegestoken handen. „Beste mensen," zei hij, „mag ik jul lie aan mijn meisje....?" De Ridder liet zijn wandelstok op het perron vallen, viste hem weer op en legde de haak over zijn arm Hij hield zijn hoed in de ene hand en de rozen in de andere. „Mademoiselle", zei hij, zich met een buiging tot Astrid wendend, „je vous donnenous vous donnonsun bouquet roses hollandaiseset.... ethmnous espéronsque.... que. „Doe geen nodeloze moeite, beste kerel", zei Steensma, hem glimlachend op de schouder kloppend „Mijn meis je heet De Leeuw en ze verstaat uit stekend Hollands". „Is 't waarachtig!" riep De Ridder met een zucht van verlichting. „Maar zo komt.... jullie komen toch uit Parijs?" „Natuurlijk", zei Steensma, „maar er zijn in Parijs ook nog Hollandse meisjes". De Ridder rijkte met een stralend gezicht zijn rozen over. „We zijn ver heugd u te mogen begroeten", zei hij hoffelijk. Astrid dankte hem hartelijk en drukte achtereenvolgens de handen van alle vrienden. „Hè, hè", zei Steensma zuchtend naar de lange trein kijkend. „Zo'n reis is vermoeiend hè", zei Van Dijk. „Waar is je bagage, kerel?" „Die komt achteraan", zei Steensma. „Daar wordt al voor gezorgd". Hij gaf Astrid een arm en begeleid de haar tussen zijn vrienden naar een uitgang, nadat hij Storm onopgemerkt zijn perronkaartjes in de hand ge stopt had. „Nu rijd ik met het jonge paar naar huis, lui", zei Storm teger. zijn vrien den. „Nogmaals dank voor jullie ajler- hartelijkste begroeting", zei Steensma, hun spontaan de hand schuddend. „We mogen er zeker op rekenen, dat jullie vanavond onze gasten zult zijn?" „En óf-, zei De Ridder met een ver trouwelijk knipoogje naar de spreker „Dat onverzadigbare individu...." begon Van Veeren, maar hij zweeg, toen hij de verwonderde blik van Astrid op zich gevestigu zag. „De Ridder", zei hij, „ga mee kerel, ik zal je veilig langs de soos bren gen. Ik begrijp, dat je je krachten voor vanavond wilt sparen, maar je moest eens bezwijken voor de ver leiding". „De Ridder", vroeg Steensma, „heb ik dat goed gelezen? Storm heeft me zo tussen de regels door laten vermoe den, dat je.... dat je plannen hebt om in het huwelijksbootje...." Storm glimlachte. ,,'t Is al weer over", zei hij, „ze bleek te zwaar voor het bootje". „Als zij er in zat kon De Ridder er niet meer bij", verduidelijkte Van Veeren. „Drama in zakformaat", concludeer de Van Diik. Steensma glimlachte. „Trek het je maar niet aan, kerel", zei hij bemoe digend. „Tot vanavond!" riep hij, toen zij met de hoeden in de hand bij de taxi stonden. De chauffeur reed weg en stopte even later voor het pension in het Noordeinde. Storm hield gelant het portier open en Steensma leidde zijn meisje naar de voordeur, waar juffrouw Van Lun- teren. met Martha op de achtergrond, het jonge paar met een geweldige bos chrysanten begroette, Die avond zat Jelle Steensma naast zijn meisje aan het hoofd van een feestelijk met bloemen gesierde tafel, waar zilver en kristal schitterden op het helderwit damast. (Wordt vervolgd^

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3