ixMoAon tr- De Zwarte fj rctiidee John Haigh ter dood veroordeeld Coppi, de sterkste, leidt in de Tour de France Willy Lag es ontkent de moord op Ha nnie Schaft Belgische politieke leiders naar Koning Leopold Finkenrath Nederlands Interindonesisch overleg begonnen Noodtoestand afgekondigd in Guatemala Bertus de Harder wordt prof F.A.O.-congres over landbouwvoorlichting Koninklijk paar in Noord-Holland Gevallen in Indonesië Was Uw wol veilig in Last van zenuwen? Sensationeel pleidooi kon jury niet overtuigen (Telefonisch van onze verslaggever te Lewes). Het proces van John George Haigh nam hier vandaag, de tweede dag, een in mogelijk noe fantastischer wending dan gisteren toen de bekentenissen, door Haigh aan de politie gedaan van negen zwavelztiurmoorden, werd voor gelezen. Voor de verdediging had Sir Maxwell Fyfe gisteren reeds gezegd, te zullen aantonen, dat Haigh krank- rinnig was. Vanmorgen verklaarde de bekende Londensc psychiater Henry Vellowlees. die Haigh vijfmaal in de prixton gevangenis liad onderzocht, dat de beschuldigde leed aan paranoia, pen vorm van krankzinnigheid, waarbij de patiënt lijdt aan grootsmoed- of godsdienstwaanzin. De zaal kreeg een fantastisch aan doend relaas te horen van de dromen, die Haigh van zijn 16e jaar af had ge had toen hij als koorknaap in Wa- kefield Kathedraal had gezongen en die hem tot de moord hadden aange spoord, onder de instructie van een „hemelse geest". De psychiater zei, dat Haigh hem verteld had, hoe hij in zijn dromen de figuur van de bloedende Christus aan het kruis had gezien, hoe het kruis toen veranderd was in een cos, en hoe elke boom in dat bos in een kruis veranderd was. Van al deze kruisbomen had er bloed gedropen en Haigh had herhaaldelijk in zijn dromen gezien hoe een aantal mannen dit bloed hadden opgevangen, maar hij zelf kon die bomen niet benaderen. Na derge lijke dromen had hij een onweerstaan bare drang gehad om zelf bloed te doen stromen en had hij van 1945 af negen moorden gepleegd. De slachtoffers had hij volgens zijn bekentenis of door de nek geschoten of met een knots op het hoofd geslagen. Hierna had hij met een zakmes een snede in hun hals ge maakt en van ieder een glas bloed ge dronken. Vervolgens had hij alle slachtoffers opgelost in zwavelzuur. De psychiater weet de geestestoe stand van de beschuldigde gedeeltelijk aan een overdreven strenge opvoeding. Zijn ouders behoorden tot de religi euze sekte der z.g. Broeders van Ply- mouth. Zijn wanopvattingen van zeke- Koning Leopold van Belgie zal bin nenkort met leiders van de drie poli tieke partijen van Belgie een onder houd hebben over de politieke crisis. De besprekingen, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zullen worden ge voerd in het verblijf van de koning te Pregny bij Genève. De delegatie zal worden geleid door Paul Henri Spaak en Frans van Cauwelaert. Het vertrek van de delegatie wordt „aanstaande" genoemd. Belga meldt nader, dat de volgende ministers Van staat zich naar Pregny zullen begeven: voor de CVP de heren De Schrijver, Carton de Wiart en Hey- man; voor de socialistische partij de heren Buset, Soudan en Delattre; voor d. liberale partij de heren Deveze, Dierckx en Gillon. Een Nederlands-Britse grenscommis sie, zo meldt het Duitse nieuwsbureau DPD, heeft einde vorige week bij Her zogenrath en in Seifkant nieuwe grens correcties aangebracht. Bij de grens wijzigingen op 23 April was de defini tieve vaststelling van de grens aan deze commissie voorbehouden. Door de nieuwe correcties wordt van Seifkant een gebied met een oppervlakte van 4,2 m2 bij Nederland aangesloten. Voorts werd het ten westen van de spoorlijn AkenMünchen Gladbach gelegen dorp Finkenrath bij Nederland ingelijfd. re passages in de bijbel hadden Haigh tot de waanzinnige gewoonte geleid van zijn jongelingsjaren af bijv. altijd zijn eigen urine te drinken. Op grond van deze verklaring pleit te de verdediging „schuldig maar krankzinnig". De procureur-generaal Sir Hartley Shawcross. zag de figuur van Haigh echter als een geval van moord met voorbedachte rade om gel delijke winst en kon namens de kroon zich niet verenigen met de uitspraak der psychiater, dat beschuldigde krank zinnig is. daar Haigh met te veel ver stand te werk was gegaan in het uit voeren van de moord op mevrouw Du- rand Deacon. De jury was het hiermee eens. Zij had slechts vijftien minuten nodig om het schuldig uit te spreken, waarna de rechter de doodstraf uitsprak. Heden is te Djokja het inter-Indone- sisch overleg begonnen, zo seint Reuter uit Batavia. De conferentie zal ge volgd worden door een bespreking te Batavia voor de uitwerking der bij zonderheden van de plannen voor de Verenigde Staten van Indonesië. Men verwacht moeilijkheden bij de overreding der verspreide groepen Republikeinen om het vuren te staken. Mohammed Natsir verklaarde echter tegenover Aneta, dat zeker een order tot staken van het vuren uigevaardigd zou worden. In Guatemala is de noodtoestand af gekondigd. Door machinegeweervuur zijn de opperbevelhebber van de strijd krachten, kolonel Francisco Arana, en een hoge politiefunctionaris gedood. Hierna braken onder de manschappen van het leger gevechten uit. De PTT- diensten zijn gestaakt in de hoofdstad. Het paleis van de president dat streng wordt bewaakt, is door vliegtuigen met machinegeweren beschoten. Bertus de Harder, de linksbuiten van VUC en internationaal, gaat het Ne derlands amateursvoetbal verlaten, al dus „Het Vrije Volk". Tijdens zijn ver blijf in Bordeaux, waar hij onlangs met het Nederlands B-elftal tegen Frank rijk B speelde, heeft hij contact gekre gen met de profclub Bordeaux. Het is thans vrijwel zeker, dat men het over de voorwaarden eens is ge worden. De Harder zou reeds spoedig naar Frankrijk vertrekken. Het Europese bureau van de FAO te Rome organiseert van 113 Augustus a.s. een congres over de landbouwvoor lichting, waaraan ongeveer 18 Euro pese landen, alsook de Verenigde Sta ten van Noord Amerika deelnemen. De opening van dit congres zal geschieden op de eerste bijeenkomsten in Belgie en van 3 Augustus af worden zittingen en excursies in Nederland georgani seerd. Te Veisen en Beverwijk (Vervolg van Pag. 1) Reeds hedenmorgen te 8 uur verlie ten de Koningin en de Prins de ambts woning om zich naar Velsen en Be verwijk te begeven. Aan de grens van eerstgenoemde gemeente werd het Ko ninklijk Paar begroet door de burge meester, mr. M. M. Kwint. Een meisje, wier vader tijdens de oorlog is gefus- silleerd, bood de Koningin bloemen aan, onderwijl de schoolkinderen een welkomstlied zongen. Via Santpoort en Driehuis ging het naar IJmuiden- Oost, alwaar bij het monument voor de gevallenen een krans werd gelegd. Na deze plechtigheid reed het hoge gezelschap naar de vishallen te IJmui- den, waar de afslag van vis werd be zichtigd en Koningin en Prins zich lie ten voorlichten over de bewerking die de vis ondergaat. H.M. werd een heil bot aangeboden. Na een wandeling langs de kaden werd de reddingboot „Necltje Jacoba" in ogenschouw geno men. Door IJmuiden-Oost en het villa park „Velserbeek" ging het naar het raadhuis te Velsen. Hier vond een of ficiële ontvangst plaats. Het volgende bezoek betrof Velsen-Noord, waar een der nieuw gebouwde woningen voor ouden van dagen werd bezocht. Aardbeien voor de prinsesjes In Beverwijk werden de hoge gasten op het stadhuis „Scheybeeck" door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens verwelkomd. Vervolgens ving een rij toer door de Beverwijkse straten aan, welke door tienduizenden werd gade geslagen en luide toegejuicht. In de Breestraat ter hoogte van de veiling is aan H.M. de Koningin door een tuin der een kistje met vier porties aard beien in luxe verpakking aangeboden, bestemd voor de prinsesjes. Bij de St. Joseph-tehuizen bracht een 79-jarige bewoonster een bloemenhulde, het geen zich herhaalde bij het indertijd door wijlen Prins Hendrik geopende Rode Kruis Ziekenhuis. Ook werd een ogenblik halt gehouden bij het monu ment voor de oorlogsslachtoffers nabij het buitengoed „Westerhout". DERTIEN MELKKOEIEN DOOR BLIKSEM GEDOOD Tijdens onweer werden in een wei land behorende tot het buitengoed „Singraven" te Denekamp. 13 melk koeien door de bliksem getroffen en gedood In het weiland graasden in to taal 16 koeien en kalveren. De koeien waren het eigendom van de landbou wer B. L. Lorna, die toen hij zich 's 's avonds naar de weide begaf om de koeien te melken. 13 koeien dood aan trof. EERSTE KAMER IN COMITé GENERAAL BIJEEN. Gisteravond vergaderde de Eerste Kamer in comité generaal om te be raadslagen over een regeringsverkla ring betreffende Indonesië Om onge veer tien uur werd de vergadering be ëindigd zonder verdere publieke me dedelingen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Sold. S. J. van Thiel, Pijnacker; Sold. G. A. Verweij, Zwammerdam; Sold. G. Groene veld, Epe; Sold. A. van der Vorm, Pijnacker; Serg. maj. adm. F. Looij. Rotterdam; Serg. J. Wenders, Vaals; Wachtmeester G. v. Gorkom, Deventer; Sold. P. Bex, Maastricht; Sold. H. M. Bouman. Waalwijk; Majoor-veldprediker C. van Breugel, Zuidland; Korp. J. Boot, Kerkwerve (Z.) Sold. G. D. Meppelink, Zwartsluis; Vaandrig A. van Polaanen. Rotterdam; Sold. Ie kl. S. Bergakker, Herwijnen; Korp. G. Ruiter, Rotterdam. Serg. J. G. B. Beekman. 's-Gravenhage; Sold. A. Kanselaar, Apeldoorn. Van het Koninklijk Ned.-Ind. leger sneuvelden acht militairen. NEDERLANDSE SCHEPEN EN VLIEGTUIGEN MOGEN CEYLON WEER AAN DOEN. Naar het ANP von officiële zijde verneemt heeft de regering van Cey- lon met ingang van Woensdag 20 Juli het verbod van Nederlandse schepen en vliegtuigen om Ceylon aan te doen opgeheven. Een zegetocht op de Italiaanse grond De Italiaan Coppi heeft in zijn vader land de leiding in de Tour de France overgenomen van zijn landgenoot Bar- tali. Fausto won de etappe Briancon Aosta met vier minuten voorsprong op Bartali en elf minuten op de Fransman Robic en de Belg Ockers. Vier kilometer beneden het hoogste punt van de Iseran had Tacca (Italië) meer dan drie minuten voorsprong op een groep van 7 renners, te weten Coppi, Bartali, Marinelli, Robic, aesch limann. Ockers en Dupont. Helaas kreeg hij op het kritieke moment, nog slechts enkele honderden meters voor de mijlpaal, een lekke band die hem niet slechts enkele kostbare minuten deed verliezen, maar hem ook een mo rele opstopper gaf. Het gevolg was dat hij het hoogste punt wel als eerste passeerde, maar zijn voorsprong van 3 a 4 minuten geslonken was tot 30 se conden op Coppi, die zijn compagnons •-gelost had. Te Seez was een peloton van 13 man gevormd. Bij het bestijgen Een oude kous met dubbeltjes geldt wel eens als symbool van zuinigheid. Maar er is een betere manier om te sparen: zorgen, dat Uw wollen garde robe als nieuw blijft. Dat kan op een eenvoudige manier. Niet wassen in ge wone zeep, die wol doet krimpen, stug worden en slijten, maar in alkalivrije Echfalon, waarin Uw wol als nieuw blijft. 35 ct per pak. Netto 100 gr. Hollandse Schouwburg geen vermaakscentrum meer De stichting Hollandse Schouwburg deelt mede, dat bij akte. gisteren voor notaris E. Spier te Amsterdam ver leden, het gebouw Hollandse Schouw burg aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam is overgedragen aan ge noemde stichting. In de akte staat uitdrukkelijk ver meld, dat het gebouw niet meer voor vermaaksdoel-,r»''-n mag worden ge bruikt. ROEMENIE CONTROLEERT VLIEGTUIGEN UIT HET WESTEN. „Alle vliegtuigen, die uit het Westen over Roemenie vliegen, zullen verplicht zijn voor de controle te Orain of te Adar (Transsylvanie) te landen", aldus luidt een decreet van het Roemeense ministerie van landsverdediging. In het decreet is voorts bepaald op welke maximumhoogte de vliegtuigen in het Roemeense luchtruim mogen vliegen. TERREUR-ORGANISATIE IN OOST-SUMATRA Nabij Lubuk Pakam in Oost Suma- tra heeft de politie dezer dagen een uit Atjeh geinfiltreerde leider ener 'erreurbende gearresteerd, die over een „mandaat" bleek te beschikken voo! het oprichten van een terroris tische revolutionnaire organisatie in Oost-Sumatra. waarmede reeds een aanvang was gemaakt. Behalve deze leider werden nog 21 anderen gear resteerd en wapens in beslag genomen. Geen politiebeambte maar beulsknecht (Vervolg van pagina I) Talloze executies in veie plaatsen in Noord-Holland werden later in de middag onder dc 'cape u'. loni. u. Da gf'iipn en dc v-rdrvjit'".! beweerden dat voor het fusilleren van verdach ten a 11 ij d ren opdracht van Rauter noodzakelijk was. De dood van niet minder dan 372 gefusilleerden wordt op de verantwoording van Lages ge schoven. Pres.: „Er zijn talloze volkomen onschuldigen doodgeschoten en zelfs als we eens aannemen, dat w.U zegt juist is en er voor iedere fusil lade een bevel van Rauter kwam. dan wil ik U toch het volgende zeg gen: Met zulk werk houdt men op politicbeambte te zijn. Met zulk werk wordt men een beulsknecht. PiiTi, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur 117. Snelvoet heeft wel gelijk Juist als hij de brar.d in zijn dikke sigaar heeft gestoken, vliegt de deur weer open, en opgewonden komen de krij gers met hun buit binnen. Vlak voor de koning en zijn gemalin houden ze stil. De koningin kan haar ongeduld haast niet bedwingen. Altijd heeft ze er al naar verlangd om weer eens een huisdier in haar gouden kooi te heb ben. Haar lievelingspanter, die de vo rige bewoner van de kooi was, is ver leden jaar gestorven en de koningin was ontroostbaar. Daarom heeft ze de koning gesmeekt of zij nu de tijgei mocht hebben. En ofschoon de koning Boko niets met de oude tijger op heeft, heeft hij toch maar ja gezegd. Hij kan nu eenmaal zijn vrouw niets weigeren! Alleen is er op de gouden kooi een extra zwaar en groot slot ge maakt. opdat de woeste tijger onmo gelijk ontsnappen kan. De koningin die helemaal niet bang is, grijpt aan een staartje, dat door het net steekt „Wat klein" roept ze uit. „Ik dacht, dat tijgers een veel grotere staart hadden!" Dat houd ik U voor en U kunt er op antwoorden". Lages: „Daar kan ik niet op ant woorden". Maar meteen bedacht hij zich en ging er toch op in. Hij zeide, dat hij het als Duits militair in deze oorlog zijn plicht had gevonden ook het vui le werk op te knappen, want dat was militair noodzakelijk. Pres.: „Ik houd U voor, dat er vele gevallen zijn, waarbij onschuldige lieden in geheel andere plaatsen werden gefusilleerd dan waar de ille galiteit een aanslag had gepleegd. Dat geeft mij de indruk, dat er in de laatste maanden van de oorlog maar in het wilde weg werd gescho ten. gepaft, gearresteerd, geplunderd en brand gesticht". Hannie Schaft. Lages, die zich tot dusverre op kal me toon had trachten te verweren of ook wel bekend had, wond zich hevig op toen de fusillering van Han nie Schaft ter sprake kwam en Koh- litz, die als stafofficier was toege voegd aan generaal Schöngarth, als getuige verklaarde zich niet te kun nen herinneren Lages opdracht te hebben gegeven het meisje te laten doodschieten. „Vier jaar lang heb ik hier ge tracht in talloze zaken de waarheid te zeggen" zo riep Lages uit. „Ik heb nimmer getracht iets te verzwijgen en ik betreur het ten zeerste, dat voor deze Nederlandse rechtbank één van mijn meerderen, 'n hooggeplaatst stafofficier, de verantwoordelijkheid voor het doodschieten van een vrouw thans op mij wil afschuiven en daar mee opzettelijk staat te liegen. Ik sta hier terecht onder beschuldiging van misdaden van het zwaarste ge halte, maar ik ontken de schuld aan de dood van Hannie Schaft". In de loop van de middag daalde de publieke belangsttelling voor dit proces tot het nulpunt. De zitting wordt heden voortgezet. JONGETJE STAK BENZINETANK IN BRAND. Een driejarig zoontje van de familie Keydener te Hulsberg gooide Maan dagmiddag in een onbewaakt ogenblik een brandende lucifer in de benzine tank van een autobus, welke ter plaat se stond geparkeerd. De benzine ont plofte dadelijk met het gevolg, dat het kind ernstige brandwonden opliep. Maandagavond is het in het zieken huis te Heerlen overleden. van de kleine St. Bernard was Tacca de eerste, die na een lekke band, het contact met de groep verloor. Op het zelfde moment demarreerde Apo La- zarides, Coppi sprong onmiddellijk aan zijn wiel, terwijl Bartali zich rustig liet losrijden om 100 meter verder in een sprint het gat te dichten. Niet lang hierna voegde De Mulder van de Bel gische B-ploeg zich bij het drietal en ook Marinelli zat spoedig aan Bartali's wiel. Toen Coppi deze gevaarlijke con current zo dicht bij zich zag, reageerde hij dadelijk en hij zette een tempo in, als gold het een eindsprint. Alleen Bar tali was in staat te volgen en binnea k„rte tijd reden beide Italianen alleen. De top van de 2188 m hoge kleine St. Bernard werd het eerst gepasseerd door Bartali, twee lengten voor Coppi. Viva Coppi. Van de top tot aan de finish te St. Vincent Aosta, een lange afdaling van bijna 60 km en voor het grootste ge deelte over Italiaans grondgebied, weri het een ware triomphtocht voor de stond op elke muur, op elk huis met grote witte letters geschreven „Viva Coppi", „Viva Bartali" „Viva Binda". Bartali werd evenals Maandag kort voor de eindstreep het slachtoffer van een bandbreuk, maar nu kende Coppi geen genade, hij ging alleen door en won met vier minuten voorsprong. De etappezege leverde hem de gele trui. De stand Van de 17e etappe, BrianconSt. Vincent d'Aosta (257 km) luidt de uit slag: 1 Coppi (Italië) 9 uur 08 min. 42 sec.; 2 Bartali (Italië) 9.13.43; 3 Robic (West Noord) 9.19.43; 4 Ockers (Belgie A) 5 Marinelli (Ile de France); 6 De Mulder (Belgie B); 7 Dupont (Belgie B); 8 Aeschlimann (Zwitserland); 9 Gold- schmidt (Luxemburg), allen dezelfde tijd als Robic; 10 Apo Lazarides (Frankrijk) 9.23.22. Het algemeen klassement luidt thans: 1 Coppi Italië) 116 uur 49 min. 48 sec.; 2. Bartali (Ttalie) 116.53.41; 3. Marinelli (Ile de France) 117.01.56; 4 Ockers (Belgie) 117.08.00; 5. Robic (West- Noord) 117.10.58; 6 Dupont (Belgie B) 117.13.36: 7 Magni (Italië B) 117.17.20; 8 Apo Lazarides (Frankrijk) 117.20.2S; 9 Goldschmidt (Luxemburg) 117.26.12; 10 Cogan (West Noord) 117.38.06; 11 Kubler (Zwitserland) 117.45.23. Opgegeven hebben: Pevereliie (Italië B); Massal (centraal Zuid West) en Fachleitner (Zuid-West). VLEES VERGIFTIGING MET DODELIJKE AFLOOP. Door het gebruiken van gebraden vlees, dat een week oud was, is Maan dagavond de heer J. A. van der Wilk in het Hippolytusziekenhuis te Delft overleden. De echtgenote van het slachtoffer, die eveneens in dat zie kenhuis is opgenomen, verkeert nog in zorgwekkende toestand. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijd krachten. 7.15 NCRV-kwartet. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Radio Philharmonisch-okest. 9.50 Met band en plaat 10.15 NCRV-koor. 10.45 Avondoverdenking. 31.15 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. VARA: 6.20 Metro- pole-orkest. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws uit Iudonesie. VPRO: 7.30 „Amsterdam ont vangt". VARA: 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Promenade-orkest. 9.10 Hoorspel. 10.00 Piano-duo. 10.25 Johan Jong, orgel. 10.45 Van boek tot boek. 11.15 Muziek. 11.50 V iool en piano. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - KRO: 8.15 Pluk de dag. 12.33 De Zevenklapper. 1.20 Nederlands Kamerkoor. 6.15 Leger des Heils- kwartier. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Nederlandse organisten. 7.30 Actueel geluid. 7.45 De Re- gerings-Voorlichtingsdienst antwoordt. 8.05 Programma-proloog 8.15 Plaatvaria. 9.00 Le zing. 9.30 Marinierskapel. 10.15 De Vaart der Volken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Ka merorkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - AVRO: 8.15 Ochtendvaria. 12.00 Solistejjconcert. 1.15 Pro menade-orkest. 6.15 Sportpraatje. 6.40 Chami- nade-programma. 7.10 Lezing. 7.25 Muziek- journaal. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.15 Hoorspel, 10.30 Zangdeclamatie. 10.45 Roemeense rhap- scdie. 11.15 „Amsterdam ontvangt". 11.30 Gramofoonplaten. DOOR ALLAN SWINTON Dr. Samuel Poindexter Ryley, de jonge professor in de botanie, dionk zijn kleine kopje heerlijke zwarte kof- He uit, dat het laatste deel vormde van een nooit te vergeten diner in Hotel International in de schone Venezo laanse stad Caracas en kwam tot de ccnclusie, dat hij buitengewoon goed gestemd was. Niet, dat hij het uitwerken van zijn Project nu bepaald gemakkelijk had gevonden. Dit Zuid-Amerikaanse avon tuur was het resultaat van het feit, dat hij de Onderzoekers-Prijs had ge wonnen, die door de grote Zeigler Stichting was uitgeloofd ter nagedach tenis van wijlen zijn beroemde collega Luther Burbank Bovendien had deze PrÜs voor hem nog een speciale r>ete- kenis. Door tussenkomst van he' De- Partement van Landbouw was hij uit gesloten geweest van deelneming aan de oorlog en reeds lang had hij ver langd naar 'n wat levendiger ervaring den de bestudering der botanie hem yt dusver had opgeleverd en 'n tocht twaalf maanden door het oerwoud zou dit verlangen waarschijnlijk be vredigen. Maar ondanks het feit, dat de Stich ting hem met betrekking tot zijn on kosten vrijwel de vrije hand liet, kwam hij toch voor onverwachte moeilijkheden te staan Het was hem nog niet gelukt een geschikte aanvoerder voor zijn expe ditie te vinden. De enige, die ook maar enigermate geschikt was. was een ze kere Vito Pasquale, een gemelijk uit ziend man met een plat gezicht, die hem niet aanstond en die hij boven dien niet vertrouwde Het was Zaterdagavond; een tijd, waarop geheel Caracas danst. Hij had hard gewerkt en laat gedineerd. Voor Maandag kon hij met geen mogelijk heid iets beginnen, zodat hij bleef zit ten genieten van een tweede glaasje goed gekruide Cura?ao. waarna hij n lange dunne sigaar opstak en de hall van het hotel binnenliep. Door haar hoge ruimte had deze hall iets weg van een kerk en bevatte een klein aantal mensen van de soort, die men daar ook verwacht te zullen vinden. Er zaten mensen uit de petro- leum-wereld, internationale handels reizigers mijn-ingenieurs en een paar locale grootheden. Van t in de nabij- heid gelegen plein klonk muziek en daar hem dit meer aantrok, richtte hl] zijn schreden naar het smeedijzeren Toen hij de lessenaar van de Chef de réception passeerde, zag hij tot zijn verbazing, dat de klerk stond te pra ten met een meisje, van wier tegen woordigheid iedere man, naar hij be greep, zich op dat moment ten volle bewust was. Zij was blond, gekleed in een lichtgroene linnen jurk en naar haar uiterlijk te oordelen een Ameri kaanse. Zich overgevend aan overpeinzingen, die met de botanie in geen enkel ver band stonden, slenterde hij langs de lessenaar, op welk moment de klerk met zijn pen naar hem wees. Het ge zicht van het meisje toonde enige ver bazing, die echter onmiddellijk plaats maakte voor een glimlach, waarmee zij, tot Sam's grote verbazing, op hem af kwam. Haar haar was dik en goud kleurig en zij had mooie grijze ogen Mei een prettig aandoende buiging in haar slem vroeg zij: „Professot Ryley?" Terwijl hij dit bevestigde dacht Sam: Dit is je reinste Hollywood Zo iets gebeurt niet in werkelijkheid Zij zei: „Ik weet. dat het erg indrin gerig lijkt maar zoudt u een ogenblik «•oor mij beschikbaar hebben?" Zou ik niet! dacht. Sam terwijl hij tegelijk bij zichzelf reeds tot de con clusie kwam dat zij wel een corres pondente van het een of andere blad zou zijn. die er op uit was, om een artikeltje over zijn werk te kunnen schrijven Hij had dat soort al eens meer ontmoet en daar hij van oordeel was. dat in deze ontwikkelingsphase de academische noot het best op haar plaats zou zijn, zei hij ernstig: „Ik was juist van plan een eindje te wandelen. Misschien gevoelt u er iets voor om mee te gaan. Het is 'n te mooie avond om binnen te blijven." Zij keek hem een beetje taxerend aan. Zij moest natuurlijk rekening houden met de mogelijkheid, dat zij met een wolf in schaapskleren te ma ken had en dit was nu eenmaal een fel levende tropische stad. Zij zag een vriendelijk openhartig gezicht van een een en dertig-jarige man. nogal lang, goed gebouwd, met standvastige vriendelijke ogen en kort bruin haar, bijna knap door de opwinding van het ogenblik. Zij besloot blijkbaar om het te ris keren. glimlachte en zei: „Dank u. Dat zou erg prettig zijn". Zij slenterden naar het plein met zijn beelden, palmen, bloeiende strui ken en het heroïsche ruiterstandbeeld van de Zuid-Amerikaanse bevrijder Simon Bolivar. De zon was ondergegaan en de hitte van de dag had plaats gemaakt voor een zekere frisheid in de berglucht, die door geen zuchtje wind bewogen werd. zodat de open plek bezwangerd was met de geuren van duizenden bloemen In het Westen staken de heu vels fel af tegen het licht der onder gaande zon D lichten gingen hier en daar reeds aan en de kapel speelde opgewekte melodieën. Overal verdron gen zich de kleine donkerogige Vene- zolanen. Op de manier van een man, wiens geest vervuld is met de wetenschap en immuum voor romantiek, zei Sam: „En vertelt u mij nu eens, wat ik voor u kan doen?" In plaats aan zijn verzoek gevolg te geven, zei het meisje: „Zegt de naam Cottar u iets? Ik dacht, dat u als botanicus die misschien zoudt kennen", voegde zij er aan toe. Als botanicus? Zou dat betekenen, dat zij er ook een was? Er waren in die branche verschillende vrouwen, die een zeer goede naam op weten schappelijk gebied hadden, zoals b.v. Sara Marks, die zulk eersteklas werk had gedaan op het gebied van cacti. De naam kwam hem bekend voor, maar hij Icon die tocli niet thuis brengen. „Misschien als ik zeg Don Arturo' ging zij voort. „Don Arturo Cottar?' Toen wist hij het. Cotta.. de onder zoeker, schrijver en orchideeënjager die door de inboorlingen Don Arturo genoemd werd. Sam har de boeken ever zijn zwerftochten in de jungle gelezen Ofschoon zij geen A'etensohap- pelijke waarde hadden, slecht van vorm waren en onveranderlijk alle aanw.l:-»'ngen. wat plaatsen betreft ver meden. waren zij vol wetenswaarr'g heden over de onbekende en nog niet in kaart gebrachte streicen van hot land. Sam antwoordde: „Natuurlijk. Hij stierf gedurende de oorlog in het bin nenland, nietwaar?" „Hij verdween", verbeterde zij. „Het is best mogelijk, dat hij nog in leven is! Ik ben hier, om te trachten dat uit te vinden. Dat is de reden, dat ik naar u toekwam. U gaat de jungle in op zoek naar planten. Hij was daar ook op jacht naar orchideeën. U zoudt mis schien iets van hem kunnen horen. Als u mij zoudt willen toestaan u te vertellen, wat er te vertellen is en naar hem zoudt willen uitkijken, zou ik u zeer dankbaar 7" „Natuurlijk. Maar het is een zeer uit gestrekt gebied. Ik zal mijn werk te doen hebben in het dichtst van het oerwoud, zodat de kans niet groot is". „Dat begrijp ik. Maar men kan nooit v/eten. U zoudt de een of andere In diaan kunnen ontmoeten, of een orchi deeënjager of -onderzoeker, die u een aanwijzing zou kunnen geven. Op het ogenblik weet ik zelfs niet, waar ik beginnen moet en vanwaar hij ver trokken is. Ik heb maar verondersteld, dat hij van hieruit gegaan is, maar ik kan geen zekerheid krijgen, dat hij niet eerst naar een andere stad gegaan is Bogota bijvoorbeeld. Als ik dat alleen maar kon uitvinden of ik maar een plaats wist. waar hi: geweest is, nadat hij hier weggegaan is, zou ik al -en heel eind op streek zijn". „Wel. er is natuurlijk altijd een kans. Ik zal er om denken een ieder die ik ontmoet er naar te vragen. Ik zal met genoegen voor u doen. wat ik kan." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3