Het Westelijk halfrond in de Openbare eindles school te landDouwnuishoud- Alkmaar .TifS«n £T°'ooe Een ulira-kortegolfsucces voor „Canada roept Nederland" Het nieuwe boek Meer vrijheid voor de bouwnijverheid Waarde van psycho-technisch advies -re De prijsbepaling bij overdracht landbouw gronden (Van onze correspondent te New York) £EN GROOT DEEL van de (nog lang niet ver smolten i „koude oorlog" wordt uitgevochten op de ultra-korte-golf. Het is een van de over blijfselen van de werkelijke oorlogsjaren, dia bewezen dat psychologische oorlogvoering een geducht vierde wapen was. Dat het thans niet anders is, kan hoogstens een wrange gedachte zjjn voor een correspondent, die ettelijke malen hooggeplaatsten van vele landen bij het openen van nieuwe radio-verbindingen de hoogdravende cliché's hoorde uitspreken van „het aanhalen der banden tussen de landen aan weerszijden van de oceaan". Wie in deze dagen zijn oor te luiste ren legt tussen de 13 en 45 meter banden hoort betrekkelijk weinig, dat wijst op het versterken der internationale vriendschapsbanden. In tal van landen zijn er nog steeds wantrouwigen, die het licht waarin men over de eigen zenders bepaalde gebeurtenissen stelt, graag willen toetsen aan wat het buitenland ervan beweert. Dit is op zichzelf al symptomatisch voor het wantrouwen en de spanningen in de internationale wereld. De Amerikaan heeft hiervan ongetwijfeld het minste last. Onder het grote publiek is de be langstelling voor niet-Amerikaanse zendstations uitermate gering. Daarbij komt nog, dat de gang bare modellen der Amerikaanse ontvangappara ten eenbandstoestellen zijn, afgestemd op de be trekkelijk compacte frequenties, waarop de Amerikaanse zenders werken en waarop geen ontvangst van overzeese stations mogelijk is. De radio-zaken hebben slechts zelden ontvangtoestellen voorradig, waarop men de stemmen van de buitenwereld kan beluisteren een duidelijke aanwijzing hoe weinig vraag daarnaar wel is. In de haven van Halifax interviewt Maja van Steensel een Nederlands emigrant, Paul Morel, juist in het nieuwe land aangekomen, voor „Ca nada roept Nederland", het dagelijks Nederlands programma van de „Cana- dian Broadcasting Corporation". QM HET AMERIKAANSE gezichts punt te doen doordringen tot de rest van de wereld maken de Ameri kanen zelf echter een uitgebreid ge bruik van de ultra-korte-golf. Dat de Stem van Amerika gehoord wordt blijkt uit allerlei aanwijzingen. Waar om zouden de Russen anders een res pectabel aantal zenders die toch in meer positieve zin gebruikt zouden kunnen worden voor voorlichting of verstrooiing hebben bestemd om de Russische uitzending van de „Stem van Amerika" te storen? Ook in de andere landen achter het ijzeren gordijn wordt geluisterd, al is dit verboden waar. De Amerikaanse uitzendingen zijn in eerste instantie bestemd voor de rand gebieden tussen de Russische en de Westerse invloedssfeer. Tal van pro gramma's en zenders bestrijken de Bal- kan-landen en het Oosten van Duits land. Aanvankelijk was het de bedoe ling een kwartier per dag te wijden aan een uitzending voor Nederlandse luisteraars. Doch uit politiek oogpunt heeft de noodzaak daarvoor zich niet voorgedaan en de mensen van de Stem van Amerika weten tevens, dat Neder landse luisteraars naar ultra-kortegolf- programma's de uitzendingen in het Engels zonder moeite volgen. ER IS IN de V.S. één station een zuiver particuliere organisatie W.R U.L., dat zich drie keer per week. van 9 uur tot 9.15 's avonds^CAmsterdamse tijd) op de golflengten van 16.85 en 19.60 meter tot Nederland wendt. Ge durende de oorlogsjaren was dit het station waarop de schepelingen in dit deel van de wereld afstemden om het laatste nieuws uit Nederland te horen. Thans vinden de uitzendingen van Amerikaanse actualiteiten en nieuws berichten. die men voor Nederland van belang acht, plaats op Maandag, Dins dag en Woensdag. Een afwisseling vor men daarbij de causerieën van de Ne derlandse schrijfster Dola de Jong. Maar de gaping van vier dagen, waar op WRUL niet naar Nederland uitzendt veroorzaakt een gebrek aan continuï teit en een vermindering van het (toch reeds beperkte) aantal luisteraars. Ook een aantal Zuidamerikaanse zenders richt zich bij tijd en wijle tot de korte-golf-aftasters in Nederland. Maar verreweg het meest omvattend is het werk van de Canadese Radio Om roep (Canadian Broadcasting Corpora tion) die dagelijks drie kwartier in de lucht is met een Nederlands program ma, dat men van half zes tot kwart voor zes en van half acht tot acht uur (Amsterdamse ti;d) kan beluisteren, op resp. 16.84 en 19.58 meter. Daarnaast onderhoudt de C.B.C. nog een speciaal Nederlands programma voor de Neder landse Antillen. DE UITZENDINpEN van „Canada roept Nederland* worden ongetwijfeld door meer Nederlanders beluisterd dan welke andere korte-golf-uitzending van het Westelijk halfrond. Voor een deel is dat natuurlijk te danken aan de toenemende belangstelling, die men in Nederland voor Canada koestert. De uitstekende kwaliteit van deze pro gramma's, die door een klein groepje Nederlanders in Montreal worden ver zorgd, draagt er echter veel toe bij deze belangstelling te doen toenemen. Bovendien, de CBC is zo spoedig mo gelijk na de oorlog reeds teruggekeerd tot het principe om alle propaganda te weren. De nieuwsuitzendingen van ..Canada roept Nederland" zijn derhal ve louter feitelijk en gedurende de debatten over Indonesië op Lake Suc- cess heeft deze zakelijke berichtgeving veel vrienden gewonnen onder Neder landers die naar zij onomwonden aan de CBC schreven uit hun eigen bladen niet altijd even duidelijk kon den opmaken wat er precies besloten BRAND TE AMSTERDAM SNEL BEDWONGEN. De Amsterdamse brandweer is gis termiddag om kwart vóór zes uitge rukt voor een grote brand in de Nieu we Uilenburgerstraat. De brand heeft gewoed in de foto- kaartenfabriek ..Helios", gevestigd op de eerste verdieping van het betreffen de gebouw. De brandweer was het vuur zeer snel meester en tegen zes uur kon het gevaar als geweken wor den beschouwd De fotokaartenfabriek randde geheel uit. was. „Canada roept Nederland" biedt voorts regelmatig programma's ten dienste van hen, die eerlang naar Ca nada hopen te emigreren; er zijn groe ten van Nederlandse gezinnen, die zich in Canada gevestigd hebben, voor fa milie en vrienden in Nederland; re portages over het Canadese platteland, de Canadese steden; beschouwingen over actualiteiten, die niet van humor gespeend zijn en een wekelijks over zicht over de gebeurtenissen der Ver enigde Naties vult' tenslotte het pro gramma aan. De correspondentie, die in de loop der jaren is ontstaan tussen de leden der Nederlandse afdeling van de CBC in Montreal en de luisteraars in Ne derland, bewijst ten volle het bestaans recht van het programma. „Aan de vooravond van ons vertrek naar Cana da", aldus schreef onlangs een Neder lands gezinshoofd, „wil ik u bijzonder dank zeggen voor de goede diensten aan ons bewezen. Wij hebben vele avonden genoten van uw uitzendingen en zo Canada steeds beter leren kennen. U heeft ons geholpen, dat wij straks in Canada niet helemaal onbeslagen ten ijs komen". Er komen aanvragen voor foto's van Canadese filmsterren, ver zoeken om baantjes, landbouwinlich- tingen, bijzonderheden over grondsoor ten en een Nederlandse landarbeider. die kennelijk beter met de spade dan met de pen wist om te gaan, schreef deze regels, die grammaticaal wellicht incorrect zijn, doch waarop de CBC bijzonder trots is: „Ik luisterd altijd van half acht tot acht en als ik hem (de zender) dan niet heeft kunnen vin den, ben ik altijd teleurgesteld". VOOR MAJA VAN STEENSEL, die de leiding van de Nederlandse afdeling op zich genomen heeft, is de wereld van reportages, microfoons en golf lengte een nieuw avontuur. Tijdens de oorlogsjaren hielden de Duitsers haar elf maanden in het kamp te Amers foort gevangen en toen zij naar een concentratiekamp in Duitsland op transport werd gesteld wist zij zich dank zij de hulp van vrienden via een sprong uit een trein uit de voeten te maken. Daarna sloot zij zich op nieuw aan bij ondergrondse werkers, die persoonsbewijzen en rantsoenkaar- ten voor onderduikers vergaarden. Haar huidige werkzaamheden op de korte golf zijn ongetwijfeld van min der wilde allure; maar het werk van de gehele Nederlandse sectie, dat zo krachtig bijdraagt tot het versterken der banden tussen de twee landen, is op de lange duur een meer bevredi gende taak. Voor wie eens een half uur lang zijn oor te luisteren wil leggen in het verre Canada, zijn de programma's van de Canadese omroep een voortreffelijke bron van inlichtingen. RADIO NEDERLAND WERELD OMROEP. Jaarverslag 1948. Bij drukkerij „Het Gooi" te Hilver sum is het Jaarverslag 1948 van Radio Nederland Wereldomroep verschenen. In dit boekje, dat tot doel heeft de kennis aangaande t werk van de We reldomroep te vermeerderen, is de op somming van belangrijke uitgezonden programma's iets uitgebreid vergeleken bij het verslag van vorig jaar. De ken- ni' van 't werk van de Stichting RNW i3 in ons land over het algemeen ge ring en dit is niet te verwonderen als men bedenkt dat de uitzendingen steeds bestemd zijn voor luisteraars buiten onze landsgrenzen. In ons land zijn de uitzendingen vaak moeilijk te ontvangen. Het doel van de uitzending is twee ledig. Enerzijds wil men de band tus sen het Moederland en zijn zonen, waar ook ter wereld, onderhouden en ver stevigen, anderzijds wil men de buiten landse luisteraars inlichten over wat Nederland denkt, zegt en doet. Het ver zekeren van dagelijks radiocontact tussen Nederland en de overzeese ge biedsdelen is een van de belangrijkste taken van de RNW. In de zendtijden naar Indonesië, Zuid-Afrika en West- Indie zal voorlopig geen verandering komen; op het terrein van de interna tionale uitzendingen zal zo spoedig mo gelijk een Frans programma worden toegevoegd. Aan de uitzendingen in de Oosterse talen zal eveneens meer aan dacht worden besteed. Het boekje, dat een goed overzicht geeft over de werk zaamheden van Radio Nederland We reldomroep, is verlucht met een groot aantal foto's. w«t h» verwijderd moeten worde gedekt" een Kersttafel behoort ^nlokkelijk Weet u hoe u de mee kiaarmaken uitziende schoteltjes m de band en °pdienen?DeiTiei Kennemer- bouwhuishoudschool aanweten straatweg - j,eie massa an- maal wel. en nog weten hoe ze "St alles hebben ze Dinsdagmiddag mocht verheugen. Het „„„zen ouders een lust, daar rond te neuzen en te bekijken, wat hun dochters aue maal weten te presteren als vrucht va het landbouwhuishoudonderwijs. De gehele tentoonstelling maakte ee allerprettigste indruk en vormde een waardig sluitstuk van de zojuisbee - digde cursus, die voor wat betreft het huishoudkundige gedeelte drie J duurt en voor hulp m de huishouding V1Dat niet alleen het practische gedeel te van de lessen onder de knie zit,maa ook de theorie bleek wel heel duidelijk uit het feit, dat niet een der leerlingen van de cursussen voor haar examen gezakt, integendeel, dat aan allen me lof het getuigschrift kon worden uitge reikt. Dat uitreiken ging met de nodige plechtigheid gepaard. In het gebouw „Waakt en Bidt aan de Laat verzamelden zich alle leerlin gen met ontelbare ouders, met de leer krachten en het bestuur van de Ver- eniging voor Landbouwhuishoudondei - wijs met deszelfs voorzitter, de Nobel uit Winkel, aan het hoofd mT was aanwezig mej. Piet, de directri van de zusterinstelling te Schagen Na een welkomstwoord van de aiv maarse directrice, mej. De Reus w de heer Nobel met een toepassen woord de diploma's uitgereikt, waarn een door de leerlingen zelf ontword® en in elkaar gezet feestprogrammü werd uitgevoerd, dat bestond uit zanT nummertjes onder leiding van de heer G. Pranger, uit een alleraardigst west fries voordrachtje, uit dansen en m," ziek van gitaren met zang. De aanwe zigen hebben hun bewondering Vo het gebodene niet onder stoelen 0# banken gestoken'en ook het nummertje „Reclamepoppen" oogstte veel bijval De limonade en de koekjes vielen ai evenzeer in goede aarde en zo kwam naar veler smaak het sluitstuk van de tr ppn modeshow Zoals gemeld heeft het college van algemene commissarissen voor de we deropbouw besloten, dat voortaan bouwwerken, waarmede een bedrag van 500.of minder is gemoeid, mo gen worden uitgevoerd zonder dat voor ieder dezer werken een Rijksgoedkeu ring is verleend. De capaciteit van het bouwbedrijf is nog altijd beperkt, omdat noch de ma terialen, noch de arbeidskrachten on gelimiteerd beschikbaar zijn. Het wordt daarom noodzakelijk geacht de totale omvang van de tot uitvoering komende werken binnen bepaalde grenzen te houden. Zoals bekend, geschiedt dit door middel van de zogenaamde rijks goedkeuringen. Het college van alge mene commissarissen voor de weder opbouw acht nu de tijd gekomen om, als een stap op de weg naar meer vrij heid voor de bouwnijverheid, voor de kleine werken een algemene Rijks- goedkeuring te verlenen. Deze maatregel is mede mogelijk ge worden, omdat door het opheffen van de distributie-bepalingen ten aanzien van de bouwmaterialen het verstrek ken van bonnen of coupure voor de uitvoering van ieder werk niet langer noodzakelijk is. Het vervallen van de noodzaak om voor ieder klein werk een Rijksgoed keuring aan te vragen, betekent voor de bouwnijverheid 'n vereenvoudiging, voor de overheid een administratieve bezuiniging. Voor werken, waarvan de gezamen lijke kosten aan materiaal en arbeid meer dan 5000.— bedragen, blijft een afzonderlijke Rijksgoedkeuring vereist. Indien overtredingen in dit opzicht worden geconstateerd, zal tegen de schuldigen streng worden opgetreden. Zodra de situatie in het bouwbedrijf het mogelijk maakt nog bestaande be perkende bepalingen op te heffen en dus grotere vrijheid te verlenen, zal het college dadelijk de daartoe ge schikte maatregelen treffen. Na het verlaten der schoolbanken O VER ENKELE WEKEN zijn de eindexamens achter de rug en sluiten de scholen voor een vacantie hun deuren. Voor een groot aantal jonge men sen zullen die deuren niet meer open gaan, want voor hen betekent dit examen het einde van een belangrijke periode in hun ontwikkeling. Maar voor ieder ls eigenlijk het afsluiten van de schoolperiode weer een begin, n.1. een begin van een lange en dikwijls moeilijke weg door het leven, die zwaarder is dan de meesten zich kunnen voorstellen. De toekomstverwachtingen immers zijn in menig opzicht verontrustend. Nederland leeft economisch onder een zware druk, met als gevolg, dat de stabiliteit van de arbeidsmarkt voor lopig wel een illusie zal zijn. In plaats van de nieuwe tijd, die na de ver schrikkingen van een oorlog in vrij heid zou opbloeien, zijn wij de veront rustende getuigen van een pijnlijk groeiproces, dat bezig is millioenen massa's uit de diepte hunner ellende op te stuwen naar een levensniveau, dat wellicht enkele strepen hoger zal liggen dan het bestaande, maar dat gekocht moet worden tegen de prijs van een aanvankelijk mindere wel vaart ook in de meer gezegende ge bieden Van de uit dit proces voort komende spanningen hebben wij allen de lasten te dragen. Daarom is het een bitter en somber beeld, dat deze jonge mensen, na een betrekkelijk onbezorgde schooltijd wacht. Meer dan voorheen zullen zij, die nu hun eerste stap in de maatschappij gaan zetten, de zekerheid in zich moeten dragen, dat zij een taak krijgen te vervullen, die, ondanks de barens weeën van deze tijd, een toekomst mo gelijk moet maken, waarbij nieuwe vruchten kunnen worden geoogst. Ieder zal deze taak op eigen wijze dienen aan te pakken, conform zijn karakter en capaciteiten. De vraag rijst echter: hoe worden deze jonge mensen op*de beste manier ingescha keld in het grote geheel der samen leving? Nu berust iedere samenleving op arbeid, is zonder die arbeid niet denkbaar. In toenemende mate splitst de arbeidsdeling zich de laatste tijd toe, steeds ingewikkelder machines nemen de plaats in van het eertijds eenvoudige werktuig. Er ontstaat dus een kloof, die overbrugd moet wor den. De psychotechniek in het alge meen en de beroepskeuze in het bij zonder krijgen een steeds grotere taak. want zij moeten de wetenschap pelijke hulp leveren dat ..ieder werk vinde naar aanleg" Het verdiepen van het inzicht in de sociale moge lijkheden van de men3, dat is kort geformuleerd cie bedoeling der psycho techniek. Zij streeft er naar door nauwkeurige selectie een betere samenleving mede te helpen mogelijk maken. De taak der ouders, die be sloten ligt binnen de kring der ele mentaire opvoeding, wordt hierdoor niet aangetast. Psycho-techniek wordt veelal geken schetst als psychologie in dienst van de maatschappij. De wetenschap der psychologie enerzijds en de stand der maatschappij anderzijds bepalen de mogelijkheden der psycho-techniek. Naarmate de maatschappij in al haar geledingen ingewikkelder van struc tuur wordt en een organisch samen werken steeds moeilijker, zal ook de arbeidsvreugde afnemen. De psycho techniek wil opnieuw de mens bewust doen worden, dat hij meer is dan een rad aan een grote draaiende machine, hem opnieuw inzicht geven in het samenstel der werkelijkheid. Meer vrijheid en minder kommer voor meer mensen, ziedaar de toe komst, die het komende geslacht wenkt. Om dit werkelijkheid te doen worden hebben wij nieuwe wegen in te slaan, en ons van nieuwe middelen te bedienen. Eén van die middelen is de psycho-techniek. Laten wij daarom niet aarzelen van deze methode een verstandig gebruik te maken, ver standig in die zin, dat wij de gren zen, waaraan nu eenmaal alles ge bonden is, ook hier niet willen over schrijden VOOR HEN, die juist van de school banken komen, is de psycho-tech niek vooral belangrijk bij de beroeps keuze. Terloops zij opgemerkt, dat de selectie van sollicitanten voor fabriek of kantoor ook tot de psycho-techniek behoort, doch dit is een hoofdstuk op zich zelf. Het bepalen van het beroep van de jonge man of het jonge meisje is een kwestie waarmee allereerst de ouders en de betrokkene zelf te ma ken krijgen en dan in wijder ver band de hele maatschappij. Om echter een verplichte beroeps keuring in te stellen van allen, die de lagere en/of middelbare scholen verlaten in contact met de arbeids markt voor Nederland, heeft geen zin. Dit zou trouwens op grote or ganisatorische moeilijkheden stuiten als men bedenkt, dat dan ruim 80.000 personen per jaar zouden moeten worden onderzocht, om nog niet te spreken hoe weinig aandacht aan elk afzonderlijk besteed kan worden. Een behoorlijk beroepskeuze advies vergt 16 a 17 uur werk en komt tot stand door de samenwerking van 5 tot 7 geroutineerde psychologen. Reeds nu komt het voor, dat er soms fouten gemaakt worden bij het beoordelen; Kinderen opvoeden is niet ge makkelijk, ook een beroeps kie zen is niet gemakkelijk. Geen wonder, dat er dikwijls hulp nodig is van anderen, die gespe cialiseerd zijn in het oplossen van zulke moeilijkheden. Een van hen, die altijd klaar staan voor een dergelijke hulp, is de psy choloog en een van de vormen waarin hij die hulp geejt, is het psycho-technisch advies. Hoe groot de waarde is, die ook de overheid hecht aan zcfn psycho-technisch advies, blijkt uit de benoeming van een aan tal psycho-technici aan enkele gewestelijke arbeidsbureaux in een paar grote steden van ons land. Dit artikel bedoelt een inzicht te geven in de mogelijkheden der psycho-techniek in het alge meen en van de beroepskeuze in het bijzonder. dat deze fouten schrikbarend in aan tal zouden stijgen bij een vluchtig on derzoek spreekt vanzelf. De taak der psycho-techniek en in dit geval dan speciaal de beroeps keuze is allereerst het vaststellen in welke beroepen of opleidingen de jonge persoon het best thuis is. Zij moet vaststellen wat er voor moge lijkheden later aanwezig zijn, hoe deze te ontwikkelen en te richten, opdat een harmonisch geheel verkre gen wordt. Dit onderzoek heet psycho- diagnose of in de gewone spreektaal: test Een test is dus een proef, die gedaan wordt om het karakter en aanleg van de proefpersoon te peilen. Aan de hand van een reeks tests of proeven komt de psycho-technicus te weten wat in de persoon bewust of onbewust verankerd ligt. Anderzijds moet de psycho-technicus natuurlijk op de hoogte zijn van de eisen, die de maatschappij aan de jongelieden stelt. Wat zijn de eigenschappen, zo zal hij zich hebben af te vragen, nodig om een goed chauffeur, een goede ambtenaar of een goede onderwijzer te worden? Nu zijn positieve aanwijzingen voor het vervullen van een functie moeilijk te geven, veel meer zekerheid bieden de negatieve conclusies. Of iemand h.v. een goed onderwijzer zal zijn kan nooit voor de volle honderd procent gegarandeerd worden, maar wel kan vast staan, dat hij absoluut voor het beroep onderwijzer ongeschikt is. Op zich zelf betekent deze negatieve vaststelling reeds een belangrijke vooruitgang in de ontwikkeling der psycho-techniek. Aan de andere kant, dat heeft de practijk geleerd, moet de psycho- technicus er voor zorgen de te onder zoeken persoon niet te snel voor een bepaalde functie of een bepaald be roep af te keuren. Er zijn vele voor beelden, dat iemand in zijn beroep ls ingegroeid, als hij tenminste de no dige ontwikkelingsmogelijkheden in die richting bezit. Het spreekt van zelf, dat het geven van een advies moeilijker wordt naarmate de per soon meerdere ontwikkelingsmogelijk heden heeft; hij is dan voor meerdere beroepen geschikt Voor de eenzijdig begaafden is de beroepskeuze het makkelijkst. Een klein voorbeeld moge dit illustreren. Iemand met een grote technische begaafdheid en sterke so ciale inslag zal bouwkundig of water bouwkundig werk goed liggen, terwijl iemand met dezelfde technische be gaafdheid, maar met een sterke com merciële inslag voor een electrotech- nisch beroep zeer geschikt geacht moet worden. pR ZIJN MERKWAARDIGE dingen, die bij een psycho-technisch onder zoek aan het licht kunnen komen. Wanneer het b.v. mogelijk zou zijn een statistiek aan te leggen van de verschillende arbeiders in de indus trie dan zou een der conclusies kun nen luiden, dat de arbeiders in de zware metaalindustrie gemiddeld vooruitstrevender zijn dan hun broe ders in de textiel- of electro-technische bedrijven. De oorzaak moet hier ver moedelijk gezocht worden in het ver schil van werkzaamheden. Eigenaar dig is voorts, dat de technicus in het algemeen wel, de chemicus niet revo- lutionnair kan denken. Bij vele nieu we vindingen en wij denken hierbij b.v aan een verbeterd type motor waarvoor brandstof nodig is met een hoog octaangehalte - zal de werktuig kundige eerder met zijn oordeel klaar zijn dan de bedachtzame chemicus. Wat de chemicus betreft heeft de psycho-techniek uitgewezen! dat hier zelfs van twee verschillende levens houdingen sprake kan zijn. In de eer ste plaats kennen wij de chemicus de6 stof1 1)0 V°°rkeur bezi& houdt met de stof en zijn leven wijdt aan het uit zoeken van chemische reacties. Daar- de stofV de ,chemicus. die met de stof „iets te maken wil hebben en zich werpt op de décompositie van de materie De psycho-techniek is dus hstigZ°kiniJeIaaS V6len n°S «enen, 'n JuutheU volbrengen, zii verantwoord, indien alle™"1 aUeen nauwkeurig tetren „iv gegevens wogen. Karakter Slenf &fge" voeding en natuur vormln d£ °P' kaar afhankelijke gegevens Va" 6 mder individu is EM. VAN KONIJNENBURG. nog te middag, een modeshow, toch vroeg. En een werkelijke modeshow werd het, waar de meisjes hun zelfgemaakte japonnetjes, hun deux-pieces, hun rij. costuum zelfs, om van nachtkledij nog maar te zwijgen, met gratie en 2W'ier wisten voor te dragen. Met een houding en een allure, echte mannequins waardig. De Lanbouwhuishoudschool kan te rug zien op een buitengewoon geslaag. de middag, die nog lang in het geheugen zal blijven. Vermelden wij tenslotte de namen der geslaagden. Deze zijn: De dames D. Bruyn, N. Dekker, A. Hos, j Koeman, M. Langedijk, W. Pauw, 'm! Pels, G. Reinders, L. V. Twïsk, A. Vis! ser, J. Haservelt, T. Wonder en voorts A. de Beurs, A. Bakker, B. Blom, M. Blom, W. de Boer, M. Hasevelt, T. Kuip 'S. Kuitwaard, M. Nieuwland, E. Ro! sendaal, A. van 't Riet, N. Schoonewil, T. Sevenhuysen, A. Smit, C. Zwakman! Het komt bij de aanleg van hoogspan ningsleidingen over bos- en landbouw grond meermalen voor, dat aan de eigenaren van de grond schadevergoe dingen betaald worden, die niet in ver- houding staan tot de werkelijke waar de. Dat spruit voort uit onwetendheid van de eigenaren over de vergoedin gen, waarop zij aanspraak kunnen ma ken. Het verschijnsel heeft de aandacht getrokken van de commissie grondge bruik van de Stichting voor de Land bouw, die nu de landbouworganisaties aanraadt hun leden in te lichten op welke normen schadevergoeding ge geven moet worden. 'Vanneer de grondeigenaren voldoende zijn voorge licht zal het namelijk niet meer moge lijk zijn, dat zij zich tevreden stellen met een bedrag, dat niet overeenstemt met een behoorlijke vergoeding en dan zal ook meer uniformiteit verkregen worden. Er zitten trouwens aan de prijsbepa ling bij overdracht van grond meer problemen vast. In November 1940 werd de beoordeling van deze prijzen opgedragen aan de grondkamers. Na de bevrijding echter is deze verorde ning nietig verklaard en de overdracht van landbouwgronden behoeft thans de goedkeuring van een prijsbureau voor onroerende zaken. De bedoeling is, dat in de nieuwe wet „Rechtshande lingen Landbouwgronden" deze beoor deling wederom bij de grondkamers zal komen. Omdat deze aangelegen heid dus wettelijk geregeld zal worden, heeft men het niet nodig geacht in de bestaande toestand wijziging te bren gen. Daar het echter nog wel enige tijd zal duren voor het ontwerp „Rechts handelingen Landbouwgronden" wet zal zijn, is het wellicht toch gewenst de beoordeling van de prijzen ook in deze overgangsperiode bij de grond kamers terug te brengen. In de prac tijk blijkt namelijk herhaaldelijk, dat in de prijzenbureaux geen deskundigen zitting hebben op het gebied van land bouwgronden. Slechts bij wijze van uitzondering wordt aan de grondkamer wel eens advies gevraagd. Een frappant voorbeeld moge dui delijk maken tot welke resultaten men komt bij een deskundige beoordeling- Een bepaald bedrijf van bijna 50 ha is verkocht voor 2482 per ha. De landerijen verkeerden in een zeer ma tige cultuurtoestand en waren sterk vervuild, terwijl daarbij de perceels indeling zee. oneconomisch was. Vol gens deskundigen op het gebied van landbouwgronden zou dit bedrijf zeker niet meer dan 1700 tot 1800 gulden per ha hebben mogen kosten. De Commis sie Grondgebruik is dan ook van me ning, dat toestanden, die dergelijke dingen mogelijk maken, niet besten digd moeten worden. Er zou reeds veel verbetering kunnen komen, indien de prijzenbureaux verplicht zouden zijn advies te vragen aan de grondkamers en indien de grondkamers een bindend advies zouden kunnen geven. De com missie is thans voornemens deze kwes tie te bespreken met de directeur- generaal van de landbouw. DEFINITIEVE SAMENSTELLING BELGISCHE SENAAT. Na de verkiezingen van de leden van de Belgische Senaat ziet de definitieve samenstelling er als volgt uit:, katho lieken 105 zetels, socialisten 66. libera len 29 en communisten 12 zetels. In de Kamer van Afgevaardigden' waar de Katholieken 104 zetels bezet ten, komen zij er enkele tekort voo een absolute meerderheid. De socia is ten bezetten 66 zetels, de liberalen en de communisten 12. In Athene is verklaard, dat J goslavie zijn troepen langs de 8ienZ.. met Griekenland, Albanië en Buig8™ versterkt. Aan de Griekse grens ware troepen gezonden naar Monastir en 8» dere naar Skoplje, aan de spoorW' naar Athene.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4