Kort Bestek Ontwerp Staatsregeling voor de Ver. Staten van Indonesië ter tafel Lages wordt gehoord over de Silbertanne-moorden Wapenstilstand tussen Israël en Syrië Vassil Kolarov premier van Bulgarije Coppi of Bartali zal de Tour winnen Donderdag 21 Juli 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10637 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Berst „Staakt het vuren" dan om de Ronde Tafel Ontwerp voor Federale regering Gissingen omtrent de Koningskwestie Van Cauwelaert verwacht laatste antwoord Weerbericht Vreemde oorlogsschepen bij Stockholm Het ultimatum aan de Londense stakers Jongen van 15 jaar uberoepsinbreker" Lof voor de bemiddelaar der Ver. Naties Ex-minister Kostov in ongenade Belgische onderscheiding voor A. Roland Holst Ook Birma heft landings verbod op „Ons systeem was nu eenmaal anders... Groot machtsvertoon der Italianen i Almelo's burgemeester gouverneur van Suriname? Terechtstellingen in Roemenie Geheime besprekingen over atoomenergie Amerikaanse hulp voor Engelands financiële moeilijkheden? Wilde neger aanslag op Truman plegen? Griekse regeringstroepen naar Joegoslavië? BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j bIJLSMA en C KRAK IIELflERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes"* tot 15 woor den f L—elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten De Inierindonesische conferentie re Djokja wordt thans de Inierindonesische conferentie gehouden, welke o a wordt ^gewoond door 20 Republikeinse afgevaardigden fn 66 g^deTegeerdTn van het BFO. De voorzitter mr. Tadjuddin Noor sprak de hoop uit, dat het resultaat van de eonferentie zou ten goede komen aan de betrekkingen tussen de Indonesiërs en de Nederlanders. Moh. Hatta, minister-president der Republiek «ei, dat het belang der eenheid van Indonesië gaat boven de belangen van ge bieden en individuen. Sultan Hamid noemde deze conferentie een grote gebeur tenis. „Misschien zon er meningsverschillen, maar de kloof is overbrugd", gukarno, de tenslotte het woord voerde, sprak ook van een historisch ogenblik. „Wij hebben hetzelfde doel, n.1. de vrijheid van geheel Indonesië onder één vlag: de rood-witte vlag". In de plenaire zitting van de confe- rentie werd Woensdagmiddag een con ceptie van de BFO voor een voorlopige staatsregeling van de Ver. Staten van Indonesië, dat voorziet in een procedure voor de totstandkoming van een Fede rale regering, die de souvereiniteit kan overnemen en als eerste regering van de VSI kan optreden, aangeboden. De organen van de VSI zouden be staan uit een president, gekozen door de gemachtigden der verschillende re geringen en ministers. De ministers zijn verantwoordelijk tegenover de senaat en de volksvertegenwoordiging. Onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit dient de regering maatregelen te treffen voor algemene verkiezingen voor het huis van afge vaardigden. De Britse consul-generaal in Indo nesië heeft een bezoek gebracht aan president Sukarno en Moh. Hatta. Kwestie weer in de Veiligheidsraad? De heer Sudarpo Sastrosatomo, pers attaché van de Republikeinse delega tie bij de Veiligheidsraad, verklaarde aan Amerikaanse journalisten, dat het in Batavia aangekondigde uitstel van de Ronde Tafel-conferentie een gevolg is van de Nederlandse eis, dat aan een bevel tot staken van het vuren een effectief gevolg behoort te zijn gege ven alvorens de conferentie een aan vang kan nemen. Hij zeide, dat de door elkaar heen lopende opstellingen van de Republikeinse en de Neder landse troepen de effectieve uitvoe ring van een bevel tot staking van het vuren onmogelijk maken en dat het uitstel van de Ronde Tafel-conferentie als deze daarop moet wachten, wel eens zeer lang zou kunnen duren. In dat geval zou het zeer wel moge lijk zijn, dat de Veiligheidsraad de In donesische kwestie wederom in haar discussies betrekt, daar deze kwestie, die thans gedurende verscheidene Belgie verdiept zidh opnieuw in gis singen naar aanleiding van een stroom van elkander tegensprekende berichten over een voorgenomen reis van gedele geerden der drie grote partijen naar Pregny, waar men de koning op de hoogte zou stellen van het standpunt der partijen in de koningskwestie. Het secretariaat van de koning sprak alle geruchten over een samenkomst Pregny tegen. Ondanks deze tegenspra ken handhaaft zich in politieke krin gen de mening, dat er inderdaad een bijeenkomst met de koning op het pro gramma staat. De meest waarschijnlijke gang van raken is, dat de drie partijen zich in derdaad met de koning in verbinding rullen stellen door middel van delega ties, maar c!at zij dat afzonderlijk zul ten doen. Een gemeenschappelijk be- roek aan de koning zou licht kunnen leiden tot een p"'itiek debat, waardoor het contact zijn doel zou missen.» De informateur, Van Cauwelaert, heeft met de drie delegaties de toe stand besproken en haar voorstellen gedaan „voor wat betreft de beperkte "«gelijkheden tot het vormen ener ^gering". Hij verwacht vandaag of rij dagochtend antwoord van de drie guties, waarna hij de Prins-Regent support zal kunnen uitbrengen over resultaat zijner missie. Zijn taak ,a." informateur kon echter thans in e als geëindgd beschouwd worden. Honing leopolds secretariaat i, weet van niets et secretariaat des konings verklaart trcff *e Weten van het bericht be den 6 de reis' die door verschei- z e ministers van staat naar Pregny «orden ondernomen. Weersverwachting tot heden- ®v°nd: In de loop van de dag toe- emende bewolking maar bijna veral drooc weer. Meest zwak- e wind en hogere temperaturen da" gisteren. maanden niet in bespreking is ge weest, nog altijd op de agenda, zowel van de Veiligheidsraad als van de Algemene Vergadering staat. In r-n Haag verklaarde een woord- voerde van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen: „Ik kan mij niet voorstellen, dat de Nederlandse rege ring bereid is aan de Ronde Tafel conferentie deel te nemen, alvorens de order tot het staken van het vuren is uitgevaardigd. Om het woord van minister Van Maarseveen tijdens diens verblijf in Indonesië te herhalen: „Men kan niet confereren en schieten tegelijk". Volgens een bericht dat door Radio- Stockhoim werd aangehaald, werden voor de tweede maal in één maand vreemde oorlogsschepen voor de Zweedse kust gesignaleerd. De schepen zouden enkele uren langs de Oostkust ten Zuiden van Stockholm, even buiten de driemijlszone, gevaren hebben. Zij droegen geen onderscheidingstekenen. Het regeringsultimatum aan de sta kers in de Londense haven om vandaag het werk te hervatten, zou volgens wel ingelichte kringen gesteld zijn om uit breiding van de staking over alle ha vens van het land te voorkomen. Zoals bekend,houdt het ultimatum in: het laten vervallen van het gegarandeerde loon, werk of geen werk. Het bestuur van de CGT, het door de communisten beheerste Franse vakver bond, heeft een oproep tot alle Franse havenarbeidersgericht om geen ladin gen van schepen te lossen, die door po litie of troepen in Londen aan boord gebracht zijn. Zij was de wijste... De Hengeloër H. zag tijdens werk zaamheden in de openlucht kans om te ontsnappen uit het Huis van Bewaring te Almelo^ Zijn vrouw vond het echter een domme streek, want toen zij van haar verrassing over zijn plotselinge thuiskomst was bekomen, bracht ze hem naar het politiebureau terug. Da 15-jarige A. J. M. kwam enige maanden geleden met de politie in aan raking terzake van het plegen van een 12-tal inbraken in Den Haag, Voorburg en Rijswijk. Door de justitie werd bij ondergebracht in een jeugdkamp te Huizen. Op 8 Juli nam hij de vlucht werd op 14 Juli door de recherche aan getroffen in een hotel waar hij logeer de. In de 5 dagen dat hij van zijn vrij heid genoot, stal hij een fiets te Baarn, pleegde een inbraak in een consumptie tent te Amersfoort en brak tweemaal in te Zeist, waar hij een bedrag van f 350 en f 25 buit maakte. Ook in Den Haag pleegde hij 2 inbraken. Hij ver schafte zich 's nachts toegang tot de percelen, door met een ijzeren staaf de voorruit te vernielen. In het Venduhuis aan de Paviljoensgracht zag hij een costuum hangen en, daar hij nog in ge- stichtskleding rondliep, poogde hij dit costuum te bemachtigen. Bij deze po ging tot inbraak werd hij gestoord, waarop hij de vlucht nam. Hij is thans weder ter beschikking van de justitie gesteld. Woensdag werd in een tent in niemandsland in Noord-Galilea, dat tussen door Israëlische en Syrische troepen bezet gebied is gelegen, een wapenstilstand tussen Israël en Syrië gesloten. Hiermede is een periode van onderhandelingen afgesloten, welke in April van dit jaar was begonnen. Het burgerlijke bestuur van het nie mandsland zal aan Israël komen, doch de politie in de Arabische dorpen zal Arabisch zijn. Vassil Kolarov, Bulgaars vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, is Woensdag met algemene stemmen tot KOLAROV: Op oud-collega Dimitrovs zetel eerste minister gekozen op een buiten gewone vergadering van de Bulgaarse nationale vergadering. Hij volgt Dimi- trov op, die 2 Juli te Moskou overleed. Kolarov is vroeger president van Bul- i arjje geweest en was waarnemend pre mier in de tijd, dat Dimitrov met ziek teverlof in de Sowjetunie verbleef. De nationale vergadering koos verder vijf vice-premiers. Drie van hen zijn leden van het Politburo. De 72- jarige Kolarov was secretaris generaal van de Comintern in 1922. Met Dimitrov had hij de leiding van de op stand in 1923 tegen de Bulgaarse rege ring. Hij woonde van 1923 toi 1945 in 't buitenland en keerde daarna als pre sident van de nationale vergadering naar Bulgarije terug. In 1947 werd hij benoemd tot minister van buitenlandse zaken. Het Bulgaarse parlement heeft voorts met algemene stemmen besloten, de voormalige plaatsvervangende premier Kostov, van zijn parlementszetel ver vallen te verklaren. Het centrale co mité van de Bulgaarse communistische partij verwijderde hem uit zijn midden wegens zijn „antisowjetrussische en antibolsjewistische acties", die getuig den van een „nationalistische gezind heid". Kostov zal vervolgd worden voor „ernstige misdrijven tegen de staat". Het parlement besloot ook een ander parlementslid, Huichef lid van de agrarische partij te doen vervolgen wegens spionnage en verraad. De 60-jarige Georgi Popov wordt van zijn taak van vice-premier ontheven. Israël heeft thans wapenstilstands overeenkomsten met Egypte, de Liba non, Transjordanie en Syrië. Naar men verwacht zal Syrië nu ook deelnemen het aan de besprekingen te Lausanne. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Acheson sprak tijdens zijn persconferentie met lof over de re geringen van Israël en Syrië, in ver band met het sluiten van de wapenstil standsovereenkomst. Hij noemde dit eens temeer een bewijs, dat vijandig te genover elkander staande partijen an dere wegen kunnen vinden om een moeilijk probleem op te lossen, dan wapengeweld. Acheson bracht ook nog hulde aan de waarnemend bemiddelaar der Ver enigde Naties in Palestina, dr. Ralph Bunche en diens assistenten brigade generaal William Riley (Ver. Staten) en Henri Vigier (Frankrijk). De Belgische regering heeft de let terkundige Adriaan Roland Holst be noemd tot Commandeur in de Orde van Leopold II. In Rangoon is officieel bekend ge maakt, dat Birma evenals India en s Pakistan het verbod voor het landen van vliegtuigen van de KLM te Ran goon en het vliegen over Birmees ge bied heeft opgeheven. Met ingang van 1 Augustus zal de frequentie van de KLM-lijn Amster damTeheran tot tweemaal wekelijks in beide richtingen worden verhoogd. Met het verhoor van een hyper-ner veuze 29-jarige Nederlandse politieke gevangene opende president, prof. Van Hamel, in het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof de tweede zitting van het proces tegen de vroegere chef van de Amsterdamse Sicherheitspolizei Lages. „Ik ben daar nu reeds voor gestraft," zei B. M. Swagers, die trillend voor het getuigenhekje stond, „Waarom moet ik er nu weer voor worden gestraft?" Dat was zijn antwoord op de vraag van de president of de getuige zich nog her innerde bij executies in Limmen en te Amsterdam aanwezig te zijn geweest. „U wordt hier niet gestraft", zei prof. Van Hamel, „het gaat hier uitsluitend om Lages". Tijdens het verhoor bleek, dat Swa gers zelf de< had uitgemaakt van de vuurpelotons. Weer hield het Hof zich bezig met de executie van Hannie Schaft. Krimi- nal-sekretar Schmitz en de Nederland se S.D.-agent Maarten Kuiper, die kort geleden zelf geëxecuteerd is, hebben haar in de duinen bij Overveen gedood. Prof. Van Hamel hield Lages voor, dat hij „voor dit gesol en gemodder met een mooi, jong vrouwenleven" uitein delijk de verantwoordelijkheid draagt. Lages wilde die niet aanvaarden en zei dat hij de opracht reglementair had ontvangen en correct had doorgegeven. President: „Dat is een van de krank zinnigste opvolgingen van het beruch te Befehl ist Befehl. U had toch min stens zorg kunnen dragen voor een niet-falende onmiddellijke executie?" Op dat moment stond Schmitz eige ner beweging op en zeide, dat Lages daar geen schuld aan had. „Ik had een aantal kameraden bij me, die allen van een machinegeweer waren voorzien. Maar ik wilde het meisje zo min mo gelijk kwellen en dacht er goed aan te doen haar vlug van achteren door het hoofd te schieten. Dat dit mislukt is is mijn schuld en niet die van La ges". (De kogel van S. ketste n.1.. waarna Kuiper Hannie Schaft neerschoot). De Silbertanne-moorden S.D.-chef Blumenthal was de eerste der Duitse politiebeambten, die werd gehoord over een Silbertanne -moord en wel over de eerste, die werd uitge voerd: die op de schrijver A. M. de Jong in Blaricum. Met Lages en Oehlschlagel ging ge- Met nog vier etappes voor de boeg kan het nauwelijks voorbarig ge noemd worden, wanneer men zegt, dat de winnaar van de ronde van Frankrijk 1949 óf Coppi èf Bartali zal heten. Het laatste gedeelte van het parcours, waarin zich behalve de berg-etappe St. Vincent d' Aosta- Lausanna nog de rit tegen het hor loge van Colmar naar Nancy bevindt, zal de positie van bedde Italianen slechts verstevigen. Van Cannes tot Aosta hebben zij met kop en schouders boven hun con currenten uitgestoken. Het waren Coppi en Bartali, die in deze etappes de course maakten en het rhythme niiiiniiiHiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiitiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiitiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiu politieagenten kijken nergens vreemd van op, maar de agent, die gisteren door een dokter naar een Rotterdams ziekenhuis werd geroepen, krabbelde wel even door z'n haren. Het rvjg dochter van de Amsterdamse was vreemd. Héél vreemd. Daar waren groenteboer Peterselie (hr namelijk twee glazenwassers, die wel staat het!) nam gisteravond in pa's connecties met glazen hadden aange- winkel teder afscheid van haar ware knoopt maar nog steeds niet tot was- Jozef en de liefde was zoet. Maar sen waren gekomen. De één lag op het plots kwam er een hand door het tui- dak te snurken als een os; de ander Fransman Pierre Cableaux werd tien jaar geleden in een cel gestopt wegens moord; hij kon toen lezen noch schrij ven. Leerde die kunsten in gevangen schap, werd een half jaar geleden vrij gelaten en zit thans weer voor drie groenteboer Peterselie (hoe be- jaar wegens valsheid in geschrifte. In de Kaapprovincie rijden nu zoveel vrachtauto's, dat de ezels overbodig worden. Ge kunt er een kopen voor 'n kwartje. Maar er lopen er hier ten slotte ook genoeg. zat al uren lang in de lift en liet die steeds maar op en neer gaan. De agent bestormde op het juiste moment de deur en vroeg aan de glazenpikeur, melraam en gapte een pot met zuur. Mien en d'r vrijer metéén klaar wak ker en de zuurgrijper na! Bleek de aan voerder te zijn van een zevenhoofdige jongensbende, die alles greep wat los en vast was. Is thans zelf gegrepen en waarom hij niet op de ladder stond te vast. q De gemeenteraad van Kaap soppen. „Ik kaik wel uit" zei de ar- stad heeft op alle wegen borden doen Tist en dat was wijs, want hij stonk als aanbrengen, die „heren in het verkeer" een jeneverstokerij. Alzo óók de snur- pogen te kweken. Het opschrift luidt: De mannen verklaarden dat ze „Wees versigtig met kindere en drente- ker. omdat een neutje hadden genomen, hun beider schoonmoeders tegelijk ja rig waren. Om het feest compleet te maken heeft de agent hun toen in het bureau sterke koffie geschonken tot ze kokhalsden. Ge ziet het, vrienden, de politie is ons aller vriend. Daarom lopen vanaf vandaag de Rotterdamse agenten overdag zonder revolver, 's Nachts niet, want er zitten nog een paar kwaaien tussen de vele goede Maaskanters. De Zuidafrikaanse mi nister van ruzie heet Erasmus en hij is een wijs man. Reist door Amerika en Engeland om moderne wapens te ko pen en voelt veel voor Atlantisch Pact en Westerse Unie als zü"de wan btiang mor die ou T.msvaal, waar Sarie woon. Die dochter van Marais. laars, met diere wat wil gaan drink en met mense wat gedrink het. De Dat paardenhoofdstel schijnt nou toch eindelijk van die muur ge haald te thjn! £)e speelzaalkoning Mickey Cohen in Los Angeles had al een paar (.lagen een voorgevoel, dat gangsters op zijn leven loerden. Hij kreeg gelijk: gisteravond werden hij en zijn drie vrienden, toen ze uit een restaurant stapten, met vuursalvo's begroet; allen zijn ernstig gewond. Het militair kampement bij Pretoria, dat tot dus verre naar Lord Roberts was genoemd, zal thans „Voortrekkershoogte" gaan heten. Malan wil geen Engelsen vóór- trekken. Ons beroemd ballon-varend echtpaar Boesman wil een reis om de wereld maken met de „Henri Dunant", die vorig jaar alom in Indonesië op steeg. Er zijn uitnodigingen uit Trini- dad, Mexico en Brazilië en het restje der naties komt nog wel. Miss Cald- well in Baltimore heeft twee tamme muizen, die zingen. Tweestemmig en bij voorkeur treurige liedjes. Ameri kaanse bladen beweren dat verschillen de katten uit de buurt stil onder het raam zitten te luisteren, min-of-meer aangedaan en met ingehouden tekenen van ontroering. Waarom niet? bepaalden. Noch Robic, noch Apo Lazarides, noch de Belg Ockers of de kleine Marinelli hebben terug kun nen slaan. De mannen van de andere kant der Alpen zijn van een bijzon dere klasse. Dit wist een ieder, maar het is de laatste dagen nog eens in alle duidelijkheid gebleken. En één van hun sterkste eigenschappen is wel, dat zij in staat zijn om spoedig en totaal een psychische of physieke inzinking te boven te komen. Dit is gebleken toen Coppi tijdens de vijfde etappe RouaanSt. Malo slachtoffer werd van een ernstige valpartij, het is ook gebleken toen Bartali in de etappe van Pau naar Luchon een ge duchte ram kreeg. Een ander sterk punt van beide Italianen is, dat zij zich niet laten meeslepen in een blinde rivaliteit on- dé^ling, maar dat zij, wanneer het er om gaat enkele gevaarlijke mededin gers naar de gele trui uit te schake len, deze ongetwijfeld grote naijver voor enige tijd kunnen vergeten om samen een aanval met rake klappen af te slaan. Deze taktiek zullen zij, naar alle waarschijnlijkheid, ook nog heden in de 18e etappe St. Vincent d' AostaLausanne toepassen. Daar na zullen zij onderling de finale uit vechten. Het kon wel eens een hete strijd worden (Van onze Haagse redacteur) Naar we vernemen, komt mr. J. M. Ravesloot, burgemeester van Almelo, in aanmerking vcror de benoeming tot gouverneur van Suriname, als opvol ger van dr. Huender, die om gezond heidsredenen is afgetreden. Mr. Ravesloot heeft nog geen be slissing genomen, met het gevolg, dat het K.B., zijn benoeming inhoudend, nog op zich laat wachten. Zeven personen, die door de mili taire rechtbank te Timisoara wegens „lidmaatschap van een terroristen organisatie" ter dood werden veroor deeld, zijn terechtgesteld nadat hun gratieverzoek was afgewezen, meldt een communiqué van het Roemeense ministerie van Binneaiandee Zaken. tuige op die avond per auto naar t Gooi. Zij namen 2 leden van de Ger maanse SS (Van Gogh en Bernard) mede, die de moord uitvoerden. Daar na keerden ze terug naar de auto, waarin hij met Lages zat te wachten. De opdrachten kwamen van Rauter. Lages noemde in zijn verweer de Sil bertanne „een zeer, zeer harde maat regel, die ons allen tegen de borst stuitte" waar die als militaire maatre gel in de oorlog noodzakelijk werd ge acht door zijn superieuren en die hij moest uitvoeren of hij wilde of niet. De zitting duurde voort. Lages sprak over illegalen alsof zij volwaardige tegenstanders waren van de Sicherheitspolizei en alsof de ille gale aanslagen precies dezelfde strek king hadden als de Silbertannemoorden. Prof. Van Hamel merkte op, dat er een groot verschil was: de illegaliteit vocht voor de vrijheid, de Sicherheitspolizei voor de overheersing. Lages repliceer de daarop met de aanvulling, dat beide partijen vochten voor hun vaderland. „Dat het Duitse systeem een ander sys teem was dan het Nederlandse, daaraan heb ik geen schuld". Achtereenvolgens passeerden Silber tannemoorden in Beverwijk en Velsen- Noord, de Beemster en Westwoud de revue. De zitting wordt vandaag voort gezet. Vooraanstaande Amerikaanse mili tairen, leidende figurei^ op het gebied van de atoomenergie en de diplomatie zijn in geheime zitting bijeengekomen om de betrekkingen met Engeland en Canada in verband met de atoom energie te bespreken. Dean Acheson woonde de besprekingen bij, evenals de minister van Defensie en Lilienthal. Een correspondent van de „New York Times" meldt, dat een meerder heid van de leden der Amerikaanse commissie voor de atoomenergie het Britse verzoek om inlichtingen nodig voor de vervaardiging van atoombom men wil inwilligen. Hiertegen waren vorig jaar in het toen overwegend Republikeinse Congres protesten ge rezen. De correspondent te Washington van de „New York Times" Arthur Krock, meldt dat een meerderheid van de le den der Amerikaanse commissie voor de atoom-energie het Britse verzoek om inlichtingen betreffende bepaalde bijzonderheden, nodig voor de vervaar diging van atoombomnjen in Engeland, wil inwilligen, waaraan hij toevoegt dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken dezelfde mening is toegedaan. Volgens Krock zou het door Ca nada ondersteunde Britse verzoek reeds een jaar geleden door de Ame rikaanse commissie voor atoom-energie zijn ingewilligd, indien hiertegen geen protesten waren gerezen van de zijde der meerderheidsleiders van het vorige Congres, dat overwegend republikeins was. Volgens de „Chicago Tribune" zou momenteel door het Amerikaanse de partement van financiën een plan voor hulpverlening aan Groot-Brittannie worden onderzocht, waarbij een fonds van 15 milliard dollar zou worden op gericht, waaraan voor de helft door de regering en voor de andere helft door het particulier kapitaal zou worden deelgenomen. Het zou belegd worden in een instelling zoals de wereldbank, doch uitsluitend ten voordele van Groot-Brittannie dienen. Te Chicago is gisteren bij een poort die toegang gaf tot het terrein, waar president Truman' de „Shrine Conven tion" heeft toegesproken, een 26-jarige neger gearresteerd, die in het bezit bleek van een pistool en een politie- insigne. De arrestant heeft tot 1948 een functie bij de politie bekleed, doch is thans strandwachter. Hij beweerde, dat hij optrad als bewaker en particu liere lijfwacht. President Truman maakte van een poort aan het andere einde van het ter rein gebruik. Alle Moskouse bladen publiceren een bericht uit Sofia van het officiële Russische nieuwsbureau Tass, waarin wordt gezegd dat het Joegoslavische leger de Griekse regeringsstrijdkrach ten toestemming heeft gegeven zich vrijelijk op Joegoslavisch grondgebied te bewegen om Griekse guerrillatroe pen aan te vallen. De toestemming zou verleend zijn na een conferentie tussen Joegoslavië en Griekse legerofficieren, die werd bij gewoond door Britse en Amerikaanse officieren.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1