Kort Bestek Amerikaanse Senaat bekrachtigt het Noordatlantisch Pact Requisitoir pas op 6 September Alleen Roosevelt wilde Duitslands onvoorwaardelijke overgave Duitse „volkspolitie" in Sowjet-zone krijgt zware wapens Koningin opent nieuwe zender te Lopik De geheime bespreking van President Truman had niet veel om het lijf Vl ijdag 22 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaargang No. 10638 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Slechts dertien senatoren waren tegen Een plechtige belofte door historische stemming Lord Ammon legt zijn regeringsfuncties neer „De Labour-regering is gek" Vier 1e klasse afdelingen van vijftien clubs Oude man werd van Debat in het Lagerhuis Zaak-Lages wordt monsterproces Duitse getuigen in een Nederlands hotel Weerbericht Moskou verwerpt Westelijke nota's spaarduitjes beroofd Wordt een opstand uitgelokt? Viking-schip is op weg naar Engeland Meer schapenvlees op uw bonnen Canada kan atoombommen maken Geen uitlevering van de atoomgeheimen BUREAU: Koningstraat 78—80 Oen Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURAST TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm Kleine advertenties .„Juttertjes"'' tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling, phis incassokosten pe Amerikaanse senaat heeft Donderdagavond het Atlantisch Pact met een overweldigende meerderhe.d geratificeerd. De uitslag van de stemmig wïï 82 stemmen voor en 13 tegen. Onmiddellijk vöór de eindstemming haTde sena^ drie van republ.ke.nse z.jde geopperde restricties, die de verplichtingen vTn te V.S. jegens de landen van het verdrag beperkt zouden hebben verweren Door deze historische stemming be- ]oven de V.S. plechtig zich met Cana da Groot-Brittannie, Frankrijk en acht andere Europese landen in een alliantie van wederzijdse verdediging te verenigen. De meerderheid voor het pact is 18 stemmen meer dan de 64 stemmen of meerderheid van twee derden, die vol gens de grondwet voor de ratificatie van verdragen vereist is. De V.S. hebben nu het pact defini tief bekrachtigd daar het volgens de grondwet niet nodig is, dat het Huis van Afgevaardigden het pact ratifi ceert- Driedubbele zege Aan de eindstemming gingen drie stemmingen vooraf. De eerste betrof de restrictie, dat de V.S. niet verplicht zijn volgens het verdrag militaire steun aan andere landen van het pact te verlenen. Deze restrictie werd met 74 tegen 21 stemmen verworpen. De twee de stemming gold een restrictie, die de V.S. zou hebben ontheven van iedere verplichting de veiligheid in het Noordatlantisch gebied te herstellen en Lord Ammon, de 76-jarige voorzitter van de Britse nationale havenraad, die de Britse regering „gek" noemde, toen zjj een „ultimatum" van de raad aan de stakende Londense havenarbeiders verwierp, heeft erin toegestemd uit zijn regeringsfuncties te treden. Lord Ammon stelde een ontslagbrief op, onmiddellijk nadat hij een verzoek ontvangen had van premier Attlee, dat hij zijn twee regeringsfuncties Chief Government Whip in het Hogerhuis en Captain of Gentlemen at Arms in de hofhouding diende neer te leg gen. Verbetering in de toestand Volgens het Britse ministerie van Vervoer zou „een aanzienlijke verbe tering" in de toestand in de Londense havens zijn ingetreden. Er zou nog slechts op 22 schepen niet gewerkt worden. Dit aantal zou Vrijdag nog verder gereduceerd worden. Acht da gen geleden lag het werk op 113 sche pen stil. Sindsdien zijn 33 schepen uitgevaren.. te handhaven. De uitslag was 84 stem men tegen en 11 vóór. De derde restric tie werd verworpen met 87 tegen 8 stemmen. Hierdoor zou het congres ontslagen zijn geweest van elke ver plichting de oorlog te verklaren vol gens de bepalingen van het verdrag. De meerderheid zowel van de republi keinse als van de democratische frac tie steunde de ratificatie van het ver drag. Slechts twee democraten en 11 republikeinen stemden tegen. Het besluit werd genomen in de oude Senaatskamer waar meer dan een eeuw geleden de senatoren discussieer den over de Monroe doctrine, waarbij de V.S. hun sfeer van wederzijdse ver dediging uitstrekten over het gehele Westelijke halfrond. 25 Italiaanse padvinders zijn in Milaan per motor gestart vöbr een trektocht door Europa, met eind bestemming Oslo. Waarschijnlijk zullen zij ook Nederland aandoen. Eén der padvinders is uitgerust met een radio ontvang- en zend- apparaat. Afschaffing van degradatie Naar wjj vernemen is Woensdag avond te Utrecht de federatie van eerste klassers onder voorzitterschap van de heer Koolhaas (Ajax) bijeen geweest. Overeenstemming werd be reikt inzake de wenselijkheid om tot vier afdelingen van elk 15 clubs te komen. Men zou willen overgaan tot af schaffing van degradatiewedstrijden, echter niet van promotiewedstrijden. Lange tijd werd gediscussieerd over de indeling en verschillende voorstel len kwamen hierover ter tafel. Ten slotte werd besloten deze kwestie aan het KNVB-bestuur over te laten, dat conform het reglement de competiie indeelt. De wensen der vergadering zouden zo spoedig mogelijk ter kennis van het bestuur van de KNVB worden ge bracht. Churchill heeft Donderdag in het Britse Lagerhuis onthuld, dat hij te Casablanca ogenblikkelijk zijn houding moest bepalen tegenover de door Roo sevelt geëiste onvoorwaardelijke over gave van alle vijanden. Churchill zeide dit naar aanleiding van de door Bevin, de minister van buitenlandse zaken, geuite critiek, dat de geallieerde eis tot onvoorwaardelijke overgave verantwoordelijk was voor de na de oorlog in Duitsland aangetrof fen chaos, waarin de bezettingsautori teiten geen wet, geen gezag en geen ei kele verantwoordelijke functionaris tegenover zich vonden. Churchill verklaarde, dat Roosevelt ae eis tot onvoorwaardelijke overgave bekend maakte zonder hem te hebben geraadpleegd. Ofschoon de Britse pre mier ervan overtuigd was dat zijn ka binet ertegen zou hebben geadviseerd, was hij van mening, dat Engeland „in zijn groot bondgenootschap met loyale en machtige vrienden aan de overzijde van de oceaan zich moest schikken." Bevin zeide, dat hij nooit met deze frase zou hebben ingestemd als Chur chill hem deze als lid van zijn kabinet tijdens de oorlog had voorgezet. Hij beschuldigde de Ver. Staten er van, dat zij hem bij zijn ontmantelings program hadden tegengewerkt. „Eerst nam Amerika een bepaald standpunt in, dat het vervolgens veranderde", zo zeide Bevin. „Het benoemde toen com missies van onderzoek en kwam toen met een volkomen ander voorstel." Het ziet er naar uit, dat de rechtszaak fegen Kriminalrat Willy Lages, voor het Amsterdams Bijzonder Hof, zal uit groeien tot wat volgens Nederlandse begrippen zeker een monsterproces mag worden genoemd. Dinsdag en Woensdag a.s. hoopt men gereed te komen met het verhoor van de getuigen a charge (ruim 90 in toiaal), maar dan moeten nog de ge tuigen a décharge worden opgeroepen. °P verzoek van mr. O. G. Veenstra, de verdediger, verleende de president hem een maand uitstel voor het doornemen Van alle stukken en het opstellen van hjn pleidooi, dat „zeer uitvoerig" zal "orden. Gehoopt wordt, dat de getui- gan a décharge op één dag zullen kun nen worden verhoord. Die dag is be paald 0p Maandag 1 Aug. a.s. Het Requisitoir zal gehouden worden op 5 september, zo mogelijk ook het plei- a°°i. Mocht dat niet gelukken, dan Wordt voor het pleidooi 6 September gereserveerd. Mr. C. van Rij, advocaat eaal, verklaarde zich met dit uitstel Recoord met de nadrukkelijke opmer- j'ng, dat hij het van belang achtte, dat e verdachte als Duitser voor een Ne derlandse rechtbank alle gelegenheid digen ZiCh Z° g0ed rnogeli;'k te verde' v/rel openbaar ministerie als de erdediging stelt thans pogingen in lat Werk getuigen naar Nederland te 'en overkomen, die thans terug zijn Duitsland. Verwachting, geldig tot heden- av°nd: Geleidelijk afnemende be volking. Droog weer. Verdere stijging van temperatuur, vooral 111 het binnenland. Meest zwakke wind. Mr. Van Rij deelde mede, dat de Duitse getuigen zonder enig risico naar Nederland kunnen komen omdat het slechts de bedoeling was hen uitslui tend als getuigen te horen in het proces tegen Lages en dat zjj gedurende hun verblijf alhier in een hotel zouden worden ondergebarcht. Tot dusverre is het echter nog zeer dubieus of de Duit sers zich zullen laten overhalen naar Amsterdam te komen. (Voor het verslag van de zitting van Donderdag zie men pagina 3). Bevin wees op de verantwoordelijk heid, die Engeland heeft ten opzichte van Belgie, Nederland en Frankrijk, die alle door de Duitsers onder de voet waren gelopen, en hij geloofde niet, dat het ontmantelingsvraagstuk alleen uit een oogpunt „van modderige zakenpo- litiek kan worden benaderd". INDONESIË. McNeil, de Britse minister van Staat, die het debat sloot, zeide tenslotte over Indonesië: „Wij geloven, dat er goede reden is te hopen, dat midden-Augus- tus te Den Maag de Ronde Tafel-confe rentie zal worden gehouden. Indien het Nederlandse en het Indonesische volk er in slagen een bevredigende overeen komst uit te werken en hierin heb ben wij goed vertrouwen dan zou dit een beslissende invloed kunnen hebben op het algemeen herstel in Zuid- Gost-Azie". Hij bracht in dezen de ge lukwensen van zijn regering over. Volgen een door radio-Moskou om geroepen Tass-bericht heeft de Sow- jetrussische regering de tweede En gels-Amerikaanse nota, waarin wordt verklaard, dat Bulgarije, Hongarije en Roemenie de met hun gesloten vre desverdragen hebben geschonden en waarin de Sowjetunie wordt verzocht deel te nemen aan de in de vredes verdragen hiertegen voorziene stap pen, afgewezen. De maatregelen, die Hongarije, Bul garije en Roemenie tegen kerkelijke en politieke organisaties hebben ge nomen en die de Westelijke mogend heden schendingen van de clausules betreffende de mensenrechten in de vredesverdragen achten, noemt de Sowjet-nota „maatregelen in over eenstemming met de door de vredes verdragen aan deze landen opgelegde verplichting om organisaties met fas cistische inslag te ontbinden". De groenten-dollars zijn weer op Naar het bedrijfschap van groenteen fruit mededeelt kan er heden geen export van groenten naar Duitsland plaats hebben wegens uitputting van de beschikbare geldmiddelen. De 69-jarige W. G. te Rotterdam had door moeizaam sparen een bedrag van 230 gulden vergaard, dat hij bestemd had voor de aankoop van een gehoor apparaat en zo mogelijk voor een in validenwagentje, daar hij doof en in valide is. Dinsdagavond kwam hij tot de teleurstellende ontdekking, dat zijn spaarduitjes verdwenen waren. Een door de politie ingesteld onderzoek bracht geen klaarheid in deze diefstal. De vrouw van deze man vertoeft in 'n ziekenhuis. Het Berlqnse blad „Sozialdemokrat" meldt, dat de onder Sowjetrussische leiding staande Duitse „volkspolitie" in het dal van de Neisse, in Saksen, ge durende drie dagen oefeningen heeft gehouden met snel verplaatsbaar veld geschut en vlammenwerpers. De Sowjetrussische generaal Koebanof woonde de oefeningen als waarnemer bij en deelde na afloop van de oefeningen mede, dat de Duitse volkspolitie in de Sowjetrussische zone met zware wapens zal worden uitgerust. Reuter meldt nog uit Berlijn, dat volgens het met Amerikaanse vergun ning verschijnende blad „Abend" de Sowjetrussische autoriteiten voorne mens zijn in de nabije toekomst onrust te verwekken onder de bevolking van de Sowjetrussische zone van Duitsland, opdat de „volkspolitie" realistische oefeningen kan houden in het onder drukken van een opstand. Op „X-dag" De „Abepd" meldt verder nog, dat leerlingen van de school tot opleiding van officieren voor de „volkspolitie" reeds oefeningen houden in verband met de door hen verwachte burger oorlog. Een van de voornaamste doel einden van de oefeningen zou zijn het volkomen verbreken van de verbin dingen tussen de Sowjetrussische zone van Duitsland en de Westelijke secto ren van Berlijn. Op „X-dag" zullen 8000 man der Duitse „volkspolitie" ter beschikking van de Sowjetrussische troepen worden gesteld. Zij zullen de opdracht krijgen de Westelijke districten van Berlijn „in theorie" te bezetten. ,,F" van ,,Freiheit" Gisternacht is de „F" van „Frei- heit" door onbekenden aange bracht op openbare gebouwen en muren te Leipzig, Wei mar, Maag denburg en Brandenburg en ook in de Sowjetrussische sector van Berlijn. Sommige straten van deze steden waren bezaaid met uit krantenpapier gesneden letters „F". Dit is de eerste maal, dat iets dergelijks is voorgevallen. De „F" is door een groep strijders tegen onmenselijkheid tot sym bool uitgeroepen van de wil tot verzet van de inwoners der Sow jetrussische zone tegen het hen opgelegde bewind. Een „Viking"-invasieschip, de „Hu- gin", van Kopenhagen crp weg naar Engeland. Het 25 meter lange vaar tuig, dat door 25 roeiers wordt voort bewogen, is een volkomen getrouwe af beelding van de boot, waarmede de bekende „Viking"-vaarders Hengist en Hcrrsa 1500 jaar geleden in Groot- Brittanie aankwamen. De „Hugin" wordt vergezeld door de Deense korvet „Thetis". De „Vi- king"-boot vordert goed, dank zij de gunstige weersomstandigheden. In dien deze aanhouden, verwacht men het vaartuig vóór 28 Juli a.s. in En geland. De „Hugin", die thans reeds meer dan de helft van het traject over de Noordzee heeft afgelegd, zal eerst Broadstairs aandoen, om vervolgens de Theems op te varen naar West minster. H.M. Koningin Juliana heeft de nieuwe zender van de Wereldomroep te Lopik officieel geopend. De Koningin zeide daarbij o.a.: „Ne derland wil zich geregeld doen horen ir Indonesië, Suriname, Nederlandse Antillen en overal waar men onze taal verstaat in letterlijke zin, maar ook onze taal in overdrachtelijke zin. Vele zenders over onze aarde doen hun geluid horen, ieder heeft zijn eigen geluid Vergelijkt men het met dat bij muziekinstrumenten, dan is er veel samenspel, anderzijds is het vaak een cacophonie, een veelheid van wan klanken. Dit moet niet zo zijn. Wij willen daarentegen streven naar een op elkaar afgestemd zijn, naar harmo nie in de atmospheer der aarde en in de eerste plaats naar harmonie met hen, die ons in de wereld het naaste staan. De vorstin tijdens het uitspreken van Haar rede. V.l.n.r.: de heer L. Neher, dir.-generaal der P.T.T. H.M. Koningin Juliana; mr. Asn. d'Ailly, voorzitter van de stichting Radio Nederland Wereldomroep en mi\ L. A. Kesper, commissaris voor het radiowezen. itiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Ten Deens ingenieur heeft een pap- je uitgevonden, dat regen, stof en motten van kleding weghoudt. Textiel, die er mee bewerkt wordt, is oneetbaar voor flitspuitcandidaten, stof heeft er geen vat op en de malse Hollandse gisteren een snoek als een haai. Maar buien glijden er op af als op een een- meneer Pieper in Slagharen slaat alles, denrug Chemische wasserijen gaan er Hij haalde een compleet radiotoestel op. oo grote schaal gebruik van maken. En En vertelt, dat het ding met volle mu- over een poosje lopen u en ik in ons ziek naar boven kwam Sterk D Het overt cmmetje door de plensbuien. Van paard van boer Garsen te Vorden heeft de frisse' Voor ik het vergeet, moet een veulen gekregen en er van pure ik u even het verhaal vertellen van die moederweelde nog een moederloos kalf- gravende inbrekers in Trani, dat in je bij geadopteerd. Veulen en kalf de ltalie leit. Ze groeven een gang van len de melk samen. Volgens mijn dertig meter om onderaards in een agrarische adviseur een in Nederland bankgebouw te komen. Maar de gang nog nooit vertoond schouwspel. D Maar lïep een beetje scheef en derhalve dan het schouwspel dat ze in Nieuw kwamen de ondergrondse werkers in Zuid-Wales gaan produceren! Een aan een Tigarenwinkel terecht. Uit balorig- tal bar-geleerden gaat er met behulp hdd namen ze de hele tabaksvoorraad van twee masten en een boel radiogol- mee Engelse boeren, die stadslieden van hun land willen weren, plaatsen grote borden „pas op de stier", ook als er helemaal geen stier is. Daar staat nu boete op. Hetgeen ze stierlijk, vervelend vinden In de uitverkoopsdrukte zijn reeds tientallen Amsterdamse dames over d'r zenuwen gedraaid en tegen de vlakte gegaan. De geneeskundige dienst lapt ze op en dan rennen ze opnieuw de kolkende koopjesslag tegemoet, 't Zal wel uitbuien. in de hengelsport, hoe staan de zaken? Gisteren had ik nog een knappe karper en aar- |U[edebroeders Lvl atnnn Spreken is zilver, zuiveren ie ven de ionosfeer bombarderen en dat wordt dan een kunstmatig morgenrood. Wat een verzinsels, vrienden, 't Grapje kost voorlopig 500.000 gulden. Her innert u zich de rondborstige filmster May West, die er alles uitflapte wat ze leuk vond? Ze struikelde onlangs over een kapot kleedje in een Amerikaanse hotelbadkamer en is een proces tegen de directeur begonnen om een millioen dollar schadevergoeding, omdat ze voor lopig niet kan optreden. JTn die andere old-timer Greta (Di- vine) Garbo is ook weer op het slappe koord verschenen. Ze is 43 (onder ons gezegd), maar ze is 23 in de film. die ze in Frankrijk gaat maken. Giste ren kwam ze in Parijs aan en de bla den berichten ons met schreeuwende koppen dat ze glimlachte. We kunnen rustig slapen. Q Een andere Ameri kaanse, miss Elisabeth Achelis, reist de wereld af om een nieuwe kalender in te voeren. Houdt thans in ons land besprekingen en vliegt dan weer ver der. Bezield en gedragen door haar heilig ideaal. In Rotterdam werd een sleepboot gestolen en in Sliedrecht werd het geval plus de dader in een kreekje teruggevonden. De kaperkapi tein was een 19-jarige jongen, die in Mei met een andere sleepboot op sjouw ging, in Belgie te land kwam. maar niet kon worden uitgeleverd. Hij heeft zich tot levensdoel gesteld, een vloot bjj elkaar te stelen. Maar voorlopig is hfl cellist. Varkenskluiven zonder bon Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 22 Juli 1949 op de vleesbonnen per rantsoen (is 100 gram vlees) in plaats van 100 gram vers schapenvlees, 150 gram vers scha penvlees verkrijgbaar zal zijn. Voorts wordt, eveneens met ingang van heden de rantsoenering van varkenskluiven en staart van runderen en kalveren beëindigd. Twintig jaar voor Abetz De openbare aanklager heeft te Pa rijs 20 jaar dwangarbeid geëist tegen August Abetz, Hitiers ambassadeur te Parijs. Abetz was verantwoordelijk voor het roven van Joods bezit, massadeporta ties van Joden en Franse arbeiders, de arrestatie van gijzelaars en het voor stel om de vroegere ministers Mandel, Blum en Reynaud dood te schieten. De plaatsvervangende Canadese eerste minister, Howe, heeft volgens Reuter verklaard, dat Canada, indien nodig, zelf atoombommen zou kun nen maken. Onze bom zou mogelijk niet zo „goed" zijn als de Amerikaan se atoombom, maar het zou 'n atoom bom zijn, aldus Howe. Tour de France-rijders naar Amsterdam Woensdag 3 Augustus des avonds acht uur zullen op de Stadionbaan te Amsterdam internationale wielerwed strijden worden gehouden, waarbij on der meer de Tour de France-rijders Bartali, Robic, Marinelli, Magni, Kulb- ler, Goldschmidt, Apo Lazarides en de Franse en Belgische A-ploeg aan de start zullen verschijnen. Welke Nederlandse rijders zullen uit komen, is op het ogenblik nog niet be kend. Vijftien jaar voor Quispel Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde C. Quispel, destijds piano handelaar te Utrecht en tijdens de be zetting stafleider van de Nationale Jeugdstorm, tot vijftien jaar gevange nisstraf met aftrek en ontzetting uit de burgerrechten voor het leven. De pro cureur-fiscaal, mr. M. Drabbe, had 20 jaar geëist. BUSSTAKING IN NEW YORK TEN EINDE. Het bestuur van de bond van em- ployé's van openbare vervoersdiensten heeft besloten, de Newyorkse bussta king op te heffen. 3500 chauffeurs en monteurs zullen weer aan het werk gaan. Meer dan 30 autobusdiensten, die daglijks een millioen reizigers vervoer den, lagen door de staking stil. President Truman heeft op zijn persconferentie de pogingen ontweken van de journalisten om te weten te komen wat het onderwerp van bespre king is geweest op de besloten bijeen komst van atoomdeskundigen, Con gresleiders en militaire en diplomatie ke autoriteiten met Truman in Blair House op Donderdag van de vorige week. Truman verklaarde, dat die bespre kingen „betrekkelijk onbelangrijk" waren. Volgens de president was aan deze bespreking overmatige belang stelling gewijd in de pers. De bespre king had geen verband gebonden met een of ander „groot, donker geheim", aldus zeide Truman. Verder wilde hij er echter niet op ingaan. Truman zeide, dat het reeds vier jaar lang zijn gewoonte was om met deskundigen op verschillend gebied conferenties te houden. Dit was de eerste maal geweest, dat een zeker iemand er iets over losgelaten had aan de pers. Truman wees boos de be richten van de hand over de vrees, die bij het Senaatsdebat over het At lantisch Pact tot uitdrukking was ge bracht, dat de president atoomgehei men zou uitleveren aan andere mo gendheden. Truman verklaarde tot be sluit, dat hij zijn program voor mili taire steun aan de Noordatlantische en zekere andere landen naar het Congres zou zenden ter goedkeuring zodra het gereed was.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1