Coppi: de keizer van de Tour Kort Bestek Grote uitbreiding bij Hoogovens VERENIGDE NOORD-HODAGBLADEN Surinaamse Staten wensen terug namevan ontwerp-interimregeling Federalisten en Republikeinen zijn tevreden over besprekingen te Djokja 25 Mi 1949 74e Jaarjjane No. 10640 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Harde woorden jegens Nederland Eyskens, nieuwe Belgische formateur Bevin en Schuman werden het eens Taft wil wachten met militaire steun Enthousiast Parijs begroette de Italiaanse kampioenen Geruchten over huur verhoging voorbarig Sowjetunie beschuldigt Joegoslavië Dr. Van Royen verwacht deze week order: Staakt het vuren!" Rum naar Nederland Nieuwe walserij en een blikfabriek Ideaal vacantieweer aangebroken Beatrix peei-iante Franse Catalina met 17 man vermist Acht personen bij aard beving gedood Overeenstemming tussen artsen en ziekenfondsen Ernstige waarschuwing voor aardappeltelers Oorlog kostte Duitsland 380 milliard Mark BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Post gironummer 448041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 et per mm. Kleine advertenties J uttertjes' tot 15 woor den f 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— uij vooruitbe taling. plus incassokosten op wordt aangedrongen om de ontwerp interim,.™» f Kamer met klem te verwerpen. De motie acht de amendementen betreffende^ het h" aemen^ „ijs „in flagrante strijd'' met de autonomie en een bijzonder onder- reeht. daar zij dwingende uitgaven voorschrijven". De StatJn^rISaarfi!>,,dSet genomen. Een voorstel van de voorzitter. E. de la Fuente, om afschriften van de motie te zenden aan de Interindonesische conferentie te D jok ja en aan de Ver enigde Naties, werd ook met alle 18 stemmen aangenomen. Ten slotte werd een voorstel om een afschrift te zen den aan de Panamerikaanse Unie met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. In het debat beschuldigde de heer Wijngaarde Nederland van voortduren de woordbreuk, terwijl de heer De la Fuente verklaarde, dat Nederland met vuur speelde en het er op aan stuurde, dat Suriname zich mogelijk tegen het Rijksverband zou uitspreken. De heer Findlay zeide zijn ..directe Eyskens hee^t de opdracht tot samen stelling ener regering, die de prins regent hem had gegeven, aanvaard. Men is van oordeel dat de oplossing van de koningskwestie nog langer uit gesteld zal worden, daar de CVP de steun van een andere partij nodig heeft om de koning terug te doen keren. De liberalen zijn het over deze kwestie onder elkaar niet eens. Zij zijn van oordeel, dat er thans be langrijker kwesties aanhangig zijn dan de terugkeer van de koning, hoewel sommigen voorstanders zijn van zijn aanwezigheid. Naar men meent doelt Gaston Eys kens op een drie-partijenregering met een program, gericht op financiële, economische en sociale vraagstukken. Van Cauwelaert, voorzitter van de Belgische Kamer, is naar de koning ge reisd. hoop thans op de Amerikaanse repu blieken" te hebben gevestigd. Nu de „socialisten en rechtse groepen verraad hadden gepleegd", achtte hij het „geen wonder dat de communisten het in de koloniale gebieden winnen". Ook de heer Lachman beschuldigde Nederland van woordbreuk. Waarnemers te Parijs geloven, dat de besprekingen, die Zaterdag te Pa rijs gehouden zijn tussen de ministers Bevin en Schuman, de Franse angst over de bedoelingen van de Britse re gering in Tripolitanie hebben ver minderd. Dit probleem in de Engels-Franse betrekkingen heeft zich toegespitst sedert de Britse erkenning van Emir Sayid el Senoessi als hoofd van de nieuwe Arabische staat Cyrenaica. De bijeenkomst tussen de ministers Bevin en Schuman heeft er toe bijge dragen de grondslag te leggen voor volledig Engels-Frans begrip in dat strategische deel van Noord-Afrika. Senator Taft heeft de regering ver zocht te wachten met het program voor militaire steun aan de pact-landen, tot dat de raad van het Atlantische Pact gezamenlijke verdedigingsplannen heeft opgesteld. In een interview zeide hij, dat eerst de behoeften der Europese landen bestudeerd dienden te worden, alvorens het Congres te verzoeken tot handelen over te gaan. Hij zeide voor stander te zijn van het leveren van wapens aan Griekenland en Turkije. Mogelijk zou hij stemmen voor de overdracht van surplusuitrustingen aan sommige der pactlanden. Hij zou zich echter verzetten tegen een alles om vattend militair hulpprogram, daar hierdoor een begin aan de bewape ningswedloop zou worden gemaakt. Taft stemde tegen de ratificatie. Trage lijstaanvoerders Te Voorschoten is bij openbare pu blicatie bekend gemaakt, dat in plaats van de heren Drs. H. A. Korthals, B. van Vliet en G. Schrama tot leden van de nieuwe gemeenteraad be noemd zijn verklaard de heren Dr. J. F. Sirks, C. D. van Oosten en A. Lin deman. De eerste drie zijn lijstaanvoerders, resp. van de V.V.D., de Prot. Chr. lijst en de K.V.P. en twee van hen zijn zittinghebbende lijstaanvoerders. Zij hadden hun geloofsbrieven niet op tijd ingezonden. De voorzitter van het Hoofdstembureau moest daarom de volgende candidaten van de lijsten benoemd verklaren. Ter nagedachtenis van de dertien bij het vliegongeluk te Bombay om het leven gekomen Amerikaanse journalisten, hield de Oversea Press Club te New York een herdenkingsbijeenkomst. Onder de aanwezigen bevonden zich v.l.n.r. de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. E. van Kleffens, mevrouw H. R. Knickerbocker, weduwe van één der omgekomen journalisten, R. Sumarto, Indonesisch federalistisch journalist en Frank Kelly, president van de Press Club. Fausto Coppi, de grootste der groten op de weg, is winnaar geworden van de Ronde van Frankrijk. Op ondubbel zinnige wijze heeft de Italiaan bewezen een klasse apart te zijn in dit soort wedstrijden en dat hij nog iets anders kan dan achtervolgingen van vijf kilo meter rijden. In Parijs en omgeving bestond voor de binnenkomst van de dapperen die het bestonden de monsterrit uit te rijden een enorme belangstelling. Van La Queue-en-Brie, op de grens van het departement van Seine et - Oise, tot aan Parijs toe, dat wil zeggen over een afstand van vijftig kilometer, reed de hoofdgroep tussen ononderbro ken hagen van toeschouwers door. Evenals de vorige jaren waren weer vele honderdduizenden wielerenthou- siasten op de been om de renners toe te juichen. Dit laatste deel van de koers werd een ware triomftocht. Het is aan genaam te kunnen melden dat de me nigte geen onderscheid van nationali teit maakte en allen zonder uitzonde ring bejubelde, zodat dit laatste stuk ook voor de, zekerheidshalve, zwaar versterkte groep motoragenten aan de Naar aanleiding van berichten in zake een eventuele huurverhoging per 1 Januari 1950 deelt het ministerie van financiën het volgende mede: Omtrent de percentages, waarmede de huren zuilen worden verhoogd, staat nog niets vast, zodat een min of meer con crete mededeling dienaangaande in het huidige stadium als praematuur moet worden beschouwd. Ook de vraag met welke fiscale voorzieningen de huur verhoging gepaard zal gaan, is nog bij de regering in beraad. De Sowjetunie heeft in een door Tass gepubliceerde nota Joegoslavië er van beschuldigd op een geheime regeling met Groot-Brittannie te heb ben aangestuurd, onder opgeven van de territoriale aanspraken op Oosten rijk. Koninklijk Gezin bij ijs-revue te Londen Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben met de prinsesjes Beatrix en Irene Tom Arnold's ijsrevue „Ice Vo- Sues" in het Stol Theatre te Londen bezocht. Bij aankomst bood een der vrouwe lijke schaatsers van het revue-gezel- de koningin een bos rozen aan. Dit weekend heeft de algemene I"thtdrukverdeling zich in een voor Ms land gunstige zin ontwikkeld. Gisteren kwamen er vooral buiten 0,l2e grenzen zeer hoge temperaturen J>oor. in Frankrijk heerste zelfs al een Jttegolfdaar steeg 't kwik tot 32 a n smden Celsius. Ook in Belg ie, "uitslond en tot zelfs in Zweden tjjom warm zomerweer voor. Tot op heden is het nog voorname- de koele zeewind in de namiddag, hier langs de kust afkoeling 'engt, maar het centrum van het luchtdrukgebied behoeft zich tènT meer hef oosten te verplaat- 2* ook hier zal het kwik tot boven graden Celsius stijgen. ,e situatie was vanmorgen zo, dat Qfootste deel van deze week vrij rtn en zonnig weer verwacht kan zeT C" ^at 2Q1 in de vacantietijd r z.eker welkom zijn. Verw; Weerbericht 'achting: Droog en warm ol VrÜ warm Ujk weer met voorname- het Noorden van het land °verdrijvende wolkenvelden. Wakke, af en toe matige wind, °p de meeste 0fd en Oost. plaatsen tussen Naar „Het Parool" verneemt, zal de N.V. Kon. Nederlandse Hoogovvns en Staalfabrieken binnen afzienbare tijd tot een zeer grote uitbreiding over gaan. Het betreft een object, waarmede 80 tot 100 millioen gemoeid zou zijn. Hiervoor zou een nieuwe ven nootschap, de N.V. Breedband, worden opgericht, waaronder een nieuwe warm-walserij een koud-walserij en een blikfabriek zouden ressorteren. De gezamenlijke capaciteit van de nieuwe walsbedrijven zal ca 1.800.000 ton per jaar uitmaken. De oude walserij „Van Leer" (cap. 50.000 ton) zou dan komen te vervallen. De Staat zou in het nieuwe kapitaal voor de hellt deel nemen. Met de Marshall-instanties te Parijs zou overleg gaande zijn, teneinde voor dit object „Marshall-geiden" te verkrijgen, welke zouden worden ver strekt uit een fonds van 400 mill., dat in totaal ten behoeve van de uitbrei ding van de Europese ijzer- en staal industrie zou worden beschikbaar ge steld. De nieuwe N.V. zou echter eveneens een beroep op de kapitaalmarkt doen. De nieuwe walserijen zullen blokken van 8 ton verwerken tot platen met een minimale dikte van een kwart mil limeter. Deze platen worden dan in de te bouwen blikfabriek vertind. GROOT OFFENSIEF IN GRIEKENLAND OP KOMST? Volgens radio-Moskou heeft de secre taris van de Griekse communistische partij verklaard, dat „de autoriteiten te Athene" bezig zijn vliegtuigen en artillerie te concentreren in het Gram- mosgebied voor een groot offensief. Sultan Hamid heeft namens de Bij eenkomst Federaal Overleg verklaard, zeer tevreden te zijn over de op het eerste gedeelte van de Inter-Indonesi- sche conferentie te Djokja bereikte resultaten en sprak de hoop uit, dat het tweede gedeelte, dat te Batavia zal wor den gehouden, even vlot zal verlopen als dat te Djokja, opdat er zeer spoe dig een oplossing zal kunnen worden gevonden voor de grote problemen. Moh. Hatta zeide, dat de resultaten niet alleen zijn te danken aan de werkwijze der delegaties, doch ook aan de gunstige sfeer, waarin zij hebben gewerkt. Anak Agung verklaarde: „Bij alle verantwoordelijke leiders bleek begrip te bestaan voor elkanders standpunten. Gedreven om te zoeken naar een syn these, is het gelukt de kunstmatige scheidslijn, die aanvankelijk tussen de z.g. Federalisten en Republikeinen scheen te bestaan, volkomen te doen vervagen". Anak Agung noemde dit een der belangrijkste resultaten «van de conferentie en zeide, ervan overtuigd te zijn, dat op het tweede gedeelte der Critiek van Schumacher Dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische partij in West- Duitsland, heeft Zondag in Keulen be kend gemaakt, dat de partij een be roep zou doen op de arbeiders in West- Duitsland om geen hand uit te ste ken voor de ontmanteling. Volgens het Duitse nieuwsagentschap DPD zeide Schumacher, dat zijn partij ook hen zou steunen, die terecht stonden we gens het niet gehoor geven aan ont mantelingsbevelen. ♦*Tal van landen hebben de grootste moeite om de schatkist gevuld te houden.. Onze excellentie Lieftinck heeft zijn spulletjes aardig voor el kaar, maar in Engeland trekt Sir Staf ford Cripps zich nog de haren uit het hoofd, om er iets dragelijks van te ma ken. Europa's kleinste land echter, de miniatuur-republiek San Marino, is er achter. Daar gaan per 1 Augustus de roulettes draaien om de staatskas te spekken. Er wordt een fonkelnieuw speelcassino geopend. Als dat niet lukt, lukt niets meer! Mevrouw King, er gens in Californie, sprong een gat in de lucht, toen zij hoorde, dat ze in een ItltllllllllllllllllllllllllllllllDIIIIIIIIIIIIIIKIIIItlllllllllllllllllülilllllll'lllllilülllKIIIIIIIIIIIKIIIIIlllllll canapé op een stokje zaten te zitten. Van de opbrengst wenst de heer Blom een voetreis naar Alaska te bekostigen teneinde de invloed van de sneeuwval op jonge wasberen te bestuderen. O We zitten midden in het reisseizoen. En ondanks de deviezen-positie trekt ie dereen kris-kras door Europa. In Fries land gonst het momenteel van de Fran sen, allen nakomelingen van de Huge noten. Q De stad Roosendaal beleefde gister een zonsverduistering, toen niet op het station werden losgelaten, ter gelegenheid van een massaconcours. In Oss is het feest. De stad. waar ze knakworst maken en hoofdpijntablet ten, de stad waar eens Toon de Soep J.S radio-wedstrijd een olifant had gewon- mjn(jer dan honderdduizend postduiven nen Het kippenhok in de tuin werd al verbouwd. Maar groot was haar de ceptie toen zij niets anders ontving dan een kist olienootjes, een stel kleren en een vrijkaartje voor een circus. Nu wil ze van de omroep 3000 dollar als troost prijs hebben. En de kippen kunnen hun weelde niet op. Uit Finland komt bericht, dat brood, bloem en boter daar ou 1 Augustus van de bon gaan. En nog zijn* er mensen, wie het bij ons in Holland niet vlug genoeg gaat! ••peorge Bernard Shaw, vrienden, U weet wel, de eeuwig-jeugdige- met-de-baard, heeft op een veiling in Londen een spinet verkocht, dat hu 28 ïaar geleden voor 160 gulden aanschaf te Het instrument bracht bijna een rriel 00 Op het vernemen van dit feit heeft Jeremia Blom aangekondigd af- stand te willen doen van een paar op gezette parkieten, die gedurende vier- en-dertig jaar achter zijn groenpluchen „Wat een weer weer!" aan de touwtjes trok, bestaat 550 jaar. En laat dat op een grote tentoonstelling duidelijk zien. In Surabaja is de doodstraf uitgesproken tegen een inlan der, die zes moorden zou hebben be dreven. Tijdens het proces kwam ech ter vast te staan, dat het er geen zes, doch zestig waren. Het vonnis onder vond geen wijziging. Tijdens een plaatselijk „staakt het vuren" op Su- matra hebben TNI-soldaten thee ge dronken met de Nederlandse jongens en ze hebben rustig sigaretten gerookt. Zulk een bericht geeft de burger moed. Want de Ronde Tafel-Conferentie staat voor de deur en goed voorgaan doet goed volgen '•parijs gaat in 1955 weer een wereld tentoonstelling organiseren, om dat het dan honderd jaar geleden zal zijn, dat voor het eerst zo'n expositie gehouden werd. In Israël heeft men een hekel aan Engels gekregen. Bij het narlement is een wetsohtwerp inge diend, om voortaan het Frans en het Hebreeuws als officiële talen te ge- iruiken. De regering ging al vóór, vant diplomatieke visa en douanepa- ieren zijn vanaf heden in die talen esteld. o En hier is gelukkig ook weer en Russische uitvinding, die vice-ad- "-iraal Nikolai Koelakof via Radio- Moskou heeft uitgebazuind. De gewa gende kruiser niet alleen, maar ook de nderzeeboot zijp Russische ontdekkin gen. En ook hebben de Russen voor hun Vadertje Czaar in 1909 al de syn thetische rubber uitgevonden. Wat een ontdekking, vrienden, al die ontdek kingen! conferentie volledige overeenstemming zal worden bereikt over de staatkun dige structuur van Indonesië, welke van zoveel belang is om de Ronde-Tafel Conferentie vlot te doen verlopen. Hierdoor zal de overdracht der souve- reiniteit, waarnaar wij zo vurig verlan gen, kunnen plaats hebben binnen de tijd, die wij ons voor ogen hadden ge steld". Naar Aneta's correspondent te Djokja verneemt, zullen Mohammed Rum en Pringgodogdo binnenkort naar Neder land komen om voorbereidingen te treffen voor de Ronde Tafel Conferentie. Vóór zijn vertrek uit Singapore, waar hij enige dagen de gast is geweest van de Engelse commissaris-generaal voor Zuidoost Azie, zeide dr. Van Royen tot een vertegenwoordiger van Reuter, dat het enige feit, dat zou kunnen leiden tot het niet overdragen van de souve- reiniteit in Indonesië, een voortzetting van de guerillastrijd zou zijn en hij voegde daaraan toe, te weten, dat de Republikeinse leiders er evenzo over denken. Naar zijn gevoelen zullen zij in staat zijn, hun militaire commandanten hiervan te overtuigen en hij was er ook zeker van dat de order tot het staken van het vuren, die hij binnen een week verwacht, door de grote meerderheid van de Republikeinse troepen zal wor den opgevolgd. Dr. Van Royen deelde verder mede, dat hij vandaag een be zoek aan Djokja zal brengen voor het voeren van slotbesprekingen met de Republikeinse regering inzake de over eenkomst tot het staken van het vuren. kop een plezierritje werd. In het Prin senpark gingen de ovaties vooral uit naar Coppi, Bartali, Merinelli, Robic en Apo Lazarides, alsmede naar de ge hele Italiaanse squadra, nummer één in het ploegenklassement. Het eindklassement van de Ronde van Frankrijk'was: 1. Coppi (Italië A) 149.40.49; 2. Bartali (Italië A) 149.51.44; Marinelli (Ile de France) 150.06.02; 4. Robic (West Noord) 150.15.17; 5. Dupont (Belgie B) 150.19.48; 6. Magni (Italië B) 150.22.59; 7. Ockers (Belgie A) 150.25.24; 8. Goldschmidt (Luxemburg) 150.28.13; 9. Apo Lazarides (Frankr. A) 150.33.17; 10. Cogan (West Noord) 150.49.44. (Zie verder pagina 3) Koningin Juliana, Prins Bern hard er de Prinsesjes Beatrix en Irene waren Zondag aanwezig bij de doopplechtigheid van een Engelse baby in de parochiekerk van Warfield (Berkshire). Prin ses Beatrix is één van de peet tantes van de baby, Robin Ed- ward Furber, zoon van de heer en mevrouw Stanhope Furber uit Bracknel (Berkshire). De heer en mevrouw Furber raakten met de Koninklijke fa milie bevriend in de oorlog, toen Prinses Wilhelmina te Maiden- haid (Berkshire) woonde. Een Catalina van de Franse marine, met 17 man aan boord, die aan vloot- manoeuvres ter hoogte van Agadir (Marokko) deelnam en waarvan men sedert Vrijdagavond niets vernomen heeft, wordt thans als verloren be schouwd. Een duikbootcommandant seinde, dat hij iets in lichter laaie in de zee had zien vallen. Op de plaats waar hij het zag neerkomen, trof hij wrak stukken aan van een vliegtuig maar geen lichamen. Bij een aardbeving in het district Izmir in Turkije zijn acht personen ge dood en 500 huizen beschadigd. Zaterdag is door een aardbeving veertig procent van de huizen op het Griekse eiland Chios in de Aegische ie* verwoeet In Utrecht zijn gisteren de huis artsen, aangesloten bij de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst, in vergadering bijeen ge weest. In deze druk bezochte bijeen komst hebben de leden van de afde ling huisartsen van de Maatschappij met nagenoeg algemene stemmen de overeenstemming die met de zieken fondsen is bereikt, gefiatteerd. Hier mee is alle gevaar voor een conflict bezworen en is een definitieve rege ling. evenals een maand geleden voor de specialisten werd getroffen, defini tief. De nieuwe overeenkomst wijkt op enkele detailpunten af van de be staande regeling, maar brengt geen enkele wijziging in de positie van de patiënt. Feitelijk blijft alles bij het oude en de medewerking van de art sen aan de ziekenfondsen blijft vol ledig verzekerd. Tengevolge van de warme periode is de situatie met betrekking tot het op treden van de coloradokever thans zó ongunstig geworden, dat aantasting van het gewas op vele plaatsen ernstige vormen heeft aangenomen. Gebleken is, dat, ondanks de waar schuwingen, vele aardappeltelers te weinig aandacht schenken aan de ver delging van deze kever. De Planten- ziektenkundige dienst wijst er daarom nogmaals met nadruk op, dat iedereen verplicht is kevers of larven zo goed mogelijk te verdelgen. Tegen nalatige telers zal thans stren ger worden opgetreden. In gevallen van verwaarlozing zal zonder vooraf gaande waarschuwing worden overge gaan tot het opmaken van proces-ver baal. Indien nodig, zullen tevens op kos ten van de teler de nodige verdelgings maatregelen worden uitgevoerd. Volgens dr. Siegfried Schultzenstein, leider van een groep financiële deskun digen, welke voor de geallieerde con- troleraad een overzicht heeft opgesteld van de schulden van het voormalige Derde Rijk, heeft de tweede wereldoor log aan Duitsland 380 milliard mark gekost. Men heeft het overzicht kunnen sa menstellen aan de hand van microfilms, die in evacuatiegebieden waren onder gebracht. Amsterdamse messenstekers Zondagavond waarschuwden burgers de politie van het bureau Singel te Amsterdam, dat zij nabij het bureau op straat een ongeveer 20-jarige be woner van Curacao hadden aangetrof fen, die een messteek in zijn dijbeen bad opgelopen. De man verkeerde in shocktoestand en is naar het Binnen gasthuis vervoerd. Hij was daar nog niet in staat te verklaren, hoe hij de messteek had opgelopen. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd in een woning aan de Jodenbree- straat te Amsterdam een verjaars- partij gevierd. De gasten bleken echter niet bestand tegen de drank, die er werd geschonken, tengevolge waarvan een der aanwezigen een ander te lijf ging en met een mes ernstig in het gelaat verwondde. De messensteker werd gearresteerd en opgesloten en de gewonde naar het Binnengasthuis overgebracht om verbonden te worden. DEPORTATIE VAN PERSONEN UIT RUSSISCHE GRENSGEBIEDEN? Volgens berichten heeft de Sowjet unie een kwart millioen personen van niet-Russische afkomst uit gebieden langs haar grenzen weggevoerd om „binnenlandse gevaren" te bestrijden, aldus zeiden ambtenaren te Washing ton. De berichten noemen in het bijzon der het Sowjetrussisch-Iraanse grens gebied van waaruit de Sowjetrussische veiligheidsstroepen ongeveer 50.000 personen van Griekse, Turkse en Iraanse afkomst weggevoerd zouden hebben. DE „KLEINE BLOKKADE" OPGEHEVEN In een order van de Sowjetrussische autoriteiten worden drie interzonale kruispunten genoemd, welke van he den af open zullen staan voor een normale omvang van goederenverkeer tussen de Westelijke zones en West- Beriijn.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1