Algem. beschouwingen over begroting voortgezet Bruinvissen stevig op de tweede plaats Teitler tenniskampioen Noordholland-Noord SSfc M. ""fKrf O- Atletiekwedstrijden van a.s. Zondag s;„N"r r GEMEENTERAAD DEN HELDER Verhoging ziekenhuis-tarieven ie verwachten Ook wijziging der stroomtarieven Marine heeft be langstelling voor Kanaalweg De positie van de stedebouwkundige Eervolle onderscheiding voor de H.T.C. Zoetelief gaat uitbreiden De Vierceagse verfris U dan met Tussen Haaks en Kuifje Bevorderingen Vakschoo Complefering v. Speijkstraat U VAN MARSDIEP TOT Twaalf verenigingen nemen deel Keper van de Water in topvorm De heer Eyiders vatte gisteravond om acht uur de draad van zyn algemene beschouwing op, waar h(j deze Maandag had losgelaten. Met hem zetten nog vftf andere sprekers de inleidende besprekingen over de begroting 1949 voort. De begroting zelf kwam nog niet aan de orde. Noch de beide boeken, noch de raadsagenda, noch de bfylagen behoefden in deze vergadering dienst te doen. De communisten waren ook thans afwezig. De heer Eijlders (Prot.-Chr.) maakte na een lyrische inzet over de prachtige zomeravond enkele op merkingen over de monumenten. Hij zou het monument „Voor hen die vielen" graag hersteld zien; een even tuele verplaatsing wordt daarmede niet onmogelijk gemaakt. Ook de klokken in het carillon verlangde de heer Etjlders „voor de Kerstdagen" op hun plaats. Mede namens de heer Meyer (P.v.d.A.), die door ziekte verhinderd was, bepleitte de heer Ejjlders het vernoemen van verzets lieden bij het geven van straatnamen. Hij verklaarde zich geen voorstan der van een z.g. Volkscredietbank. De heer Landman (P. v.d. A.) keerde nog eens terug tot de verkie zingsuitslag en wat daarover gezegd was. Hij betwijfelde dat de Partij van de Arbeid zou hebben geprofiteerd van de achteruitgang der communis ten. „Daarvoor waren wij veel te ra dicaal anti-communistisch". Evenals in de vorige vergadering reeds door enkele sprekers was gedaan, bracht de heer Landman nog het een en ander naar voren over de wethou dersverkiezing van drie jaar geleden. De minderheidspartijen voelden zich toen een beetje bedrogen door de P. v.d. A., maar deze heeft twee avon den aan deze kwestie opgeofferd. „Dat doet men niet voor een operette opvoering". Ook zette de heer Land man zijn gedachten uitéén, waarom iemand zich Christen kan noemen en tegelijk lid kan zijn van de P. v.d. A. „Het Koninkrijk Gods is universeel, niet aan een partij gebonden. Ook in de P. v.d. A. kan ik denken en han delen in de geest van Christus". Voorts bepleitte de heer Landman om. de wenselijkheid van een spoedi ge opening van aen kampeerterrein, indien mogelijk met jeugdherberg. Hij was van mening, dat de sportvereni gingen niet altijd voldoende aandacht besteden aan de vorming van de jeugd. De verdeling van de beschikbaar ko mende woonruimte achtte spreker on bevredigend; hij vroeg een onderzoek naar de mate van overleg tussen ge meente, rijkswerf en marine. Tot zijn vreugde was de capaciteit van het zie kenhuis verdubbeld (van 70 tot 145 bedden), al achtte hij het grote tekort bezwaarlijk. Waarom geen contact ge zicht met omliggende gemeenten voor een tegemoetkoming in de verpleeg- kosten van inwoners uit die gemeen ten Waterleiding. De heer Van der Veer (Prot. Chr.) zag de plannen met betrekking tot de waterleiding belangstellend te gemoet. Hij was bevreesd, dat een uit breiding van het winningsgebied tot gevolg zou hebben het uitdrogen van belangrijke stukken cultuurgrond ach ter de duinen. Hij zag graag het bus- verkeer met Julianadorp uitgebreid en de route langs de Korte Vliet gelegd. Voor de toekomst verwachtte hij dat verscheidene landgebruikers de dupe zouden worden van de woningbouw; hij drong aan op het zoeken van „emigra tie-mogelijkheid") bijvoorbeeld naar de Noordoostpolder. Onderwijs. Naar aanleiding van de gemaakte op merkingen verdedigde wethouder Van L o o het onderwijs-beleid. Deze zaak gaat B. en W. zeer ter harte. Het spreekt vanzelf dat de belangen van het leerplichtige kind prevaleren. Het kleuteronderwijs heeft echter de war me belangstelling van B. en W. Wat Julianadorp betreft zijn er reeds plan nen in die richting, naar B. en W. heb ben vernomen. Wanneer de landbouw school verrezen zal zijn, kan inderdaad een gedeelte van de lagere school voor dit doel beschikbaar komen. De suggesties van de heer Weenink inzake het geven van renteloze voor schotten aan de eigenaren van te klei ne vissersschepen en de aankoop van een mijn-toestel voor de visafslag zul len in de visserij-commissie worden be sproken. De kwestie van het mijn-toe- stel was overigens reeds in behande ling. Ziekenhuis. Wethouder Steenlage lichtte toe, hoe het tekort bij het nieuwe ge meentebedrijf, het ziekenhuis, moet worden verklaard. Het is een jonge tak van dienst, die drie jaar geleden een tekort had van een kwart millioen. de capaciteit is sindsdien verdubbeld, dus ook de totale kosten zijn aanmer kelijk gestegen. Willen we het tekort geheel wegwerken, dan zal een verho ging der tarieven noodzakelijk zijn. Binnenkort kan de raad een voorstel tegemoet zien, waarbü de tarieven worden aangepast aan de normen van het directoraat-generaal van de prij zen. De wethouder wees er voorts op, dat de salarissen der verpleegsters zich nog steeds in stijgende lijn bevinden. Lange jaren zijn zij de sluitposten op de begrotingen der ziekenhuizen ge weest. „In de randgemeenten veronderstelt men ten onrechte, dat de Alkmaarse ziekenhuizen een betere verzorging zouden bieden dan de onze. Het ge meenteziekenhuis draagt een noodka- rakter, maar dat komt bij de verple ging niet tot uiting aldus de wethou der. Omtrent de volkscredietbanken heeft het college zich nog geen defini tief oordeel gevormd. Hier ligt een taak voor de nieuwe commissie voor sociale aangelegenheden en gezond heidszorg. Wijziging stroomtarieven. In zijn antwoord inzake vragen en opmerkingen over het beleid in zijn departement, deelde wethouder Van der Vaart mede, dat over enkele maanden een voorstel kan worden ver wacht met betrekking tot een wijziging van de tarieven voor electriciteitsleve- ring. Nog aanwezige onbillijkheden zullen daarbij uit de weg worden ge ruimd (o.a. ten aanzien van de z.g. maximale belasting). Omtrent de even tuele overnamen door het P.E.N. staat nog niets vast. De gemeente wil het distributiebedrijf zo lang mogelijk be houden. De besprekingen over de gasfabriek, het centrum-plan en de overweg suggestie wilde de wethouder graag uitstellen tot een speciaal daarvoor Ie beleggen raadsvergadering (op Donder dag 18 Augustus a.s.), waarin uitvoe rige voorstellen ter tafel zullen komen. Ook omtrent de watervoorziening zijn de onderzoekingen nog gaande. Zeker wordt rekening gehouden met de be langen van betrokken grondgebruikers. Ook deze aangelegenheid kan echter t.z.t. uitvoerig worden besproken. De kwestie van de plantsoenen etc. te Julianadorp zal worden bezien, evenals de bouw van arbeiderswonin gen aldaar. De wederopbouw. Sprekende over de wederopbouw, zeide de heer Van der Vaart: „Elke keer als wij het over onze eigen plan nen hebben, mis ik in de raad 't nood zakelijke enthousiasme. De raad doet de gemeente onnoemelijk veel schade, wanneer hij geen geloof blijkt te hech ten aan zijn eigen plannen. Ik ben de burgemeester dankbaar voor hetgeen hij heeft gedaan om het noodzakelijke enthousiasme en optimisme ln de ge meente aan te kweken. Ook wjj zijn niet voldaan over de bereikte resulta ten. Het gaat er echter om, of voldoen de is gedaan om het werk te bespoedi gen. De heer Prins kan wel zo terloops met een „initiatief-voorstel" komen, maar daarmee zijn we er niet Het ls maar goed, dat we nog even gewacht hebben met het bebouwen van de Ka naalweg, want de marine heeft Inmid dels een buitengewone interesse voor dit terrein getoond". Naar aanleiding van de twijfel, door de heren Luljckx, Prins en Eijlders uit gesproken over het profijt, dat de ge meente trekt van de arbeid van pro fessor Wieger Bruin, zeide de heer Van der Vaart, dat stedebouwen een vak is, „misschien wel een kunst". Wij hebben daarbij de hulp nodig van mensen die terzake kundig zijn. „Nu kunnen wij een behoorlijke stad maken, en nu zou het de heren te duur worden.... Het is overigens practisch zo, dat het rijk de aanwezigheid van een stedebouw kundige eist. Alle bouwplannen moeten de supervisor prof. Bruin passeren en ook het maken van de uitbreidings plannen moet door de stedebouwkun dige geschieden. Goede aannemers en architecten hebben geen last van de supervisor. Wij laten hier de persoon van professor Wieger Bruin buiten het geding, want de stedebouwkundige zou ook een ander kunnen zijn. De ge meente wijst deze functionaris aan, maar het is niet onmogelijk dat het Rijk zijn honorarium zal betalen". Inmiddels had de klok reeds elf ge slagen, zodat de heer Van der Vaart hier zijn betoog tot hedenavond acht uur onderbrak. Onder ideale weersomstandigheden hebben de finales plaats gehad van de districtskampioenschappen. In ver band met het jubileum van de K.N.L. T.B. vonden naast de z.g. A.B.-kam- pioenschappen ook voor de eerste maal C-kampioenschappen plaats. De bedoeling is dat nu de vier best ge plaatsten naar Rotterdam zullen worden afgevaardigd ter deelname aan de nationale B.C.-kampioen- schappen. Ook dit jaar hebben zich in enkele nummers verrassingen voorgedaan. Zo wist mevr. Sant uit Beverwijk al in de eerste ronde de kampioene van verleden jaar, mevr. Schuurman, in 3 sets uit te schakelen. Ook mej. M. Koel moest tot haar schade onder vinden hoe gevaarlijk de fore-hand van de Beverwijkse was. In de finale vond mevr. Sant echter haar meer dere in mej. A. de Wit uit Enkhuizen. Deze geroutineerde base-line speel ster, die al verscheidene malen de titel in haar bezit heeft gehad, is slechts te verslaan door gevariëerd, aanvallend spel. Mevr. Sant mist nog de capaciteiten om dit speltype te ontplooien en ging dan ook kansloos ten onder 6-0, 6-3. In het H.E. is het de kampioen van Den Helder, Teitler, gelukt ook het provinciale kampioenschap op zijn naam te brengen. Deze speler is sinds vorige ontmoetingen beslist sterker geworden. Voelde hij zich tot nu toe aan het net niet thuis, zijn volleren op het ogenblik mag er wezen. Zijn dodelijkste wapen is echter zijn drop shot, de korte, uiterst doeltreffende ballen vlak achter het net, die zjjn te genstanders vaak tot wanhoop bren gen. De fraaiste partij van de nieu we kampioen was die tegen Stumpel uit Hoorn. Welk een contrast vorm de dit faire, sportieve optreden van de Hoornse speler met net lauwe, tamme spel van v. Leyden uit Krom menie, die op deze weinig sympa thieke wijze zijn onmacht tegen dit weliswaar zachte, doch uiterst tac tische pel demonstreerde. Naast dit voor Den Helder zo ver heugende feit viel de H.T.C. nog de De firma R. Zoetelief in de Keizer straat gaat binnenkort belangrijk uitbreiden. Daartoe worden, of zijn eigenlijk al, de twee belendende pan den gesloopt. Op de vrijgekomen plaats zal, nadat eerst een stevige fundering is aangelegd op heipalen een winkelpand komen met twee bo venwoningen. Als dat gereed is, wordt de bestaande zaak verplaatst naar de nieuwe winkel en dan worden de twee winkelpanden, die nu in ge bruik zijn, ook verbouwd en bü het nieuwe pand getrokken. Boven deze winkel zal één woonhuis worden ge bouwd. Zo komt dus op de plaats, waar voor kort nog vier panden be stonden, een grote winkel met drie bovenwoningen. Op deze manier heeft de firma R. Zoetelief weer een flinke zaak, die zelfs nog 100 m2 groter is dan die op de Kanaalweg, die in de oorlog werd afgebroken. De heer Sok voert de architectuur. De aanbeste ding zal binnenkort plaats hebben, waarna zo spoedig mogelijk (over ongeveer een maand) met de bouw een aanvang zal worden gemaakt. grote eer te beurt, voor een jaar in het bezit te worden gesteld van de t.V'an Keeken-beker", uitgeloofd voor die vereniging, welke het meest heeft bijgedragen tot het propageren van de tennissport. In de overige nummers waren de uitslagen in overeenstemming met de verwachtingen, al dient vermeld te worden, dat de strijd in het H.D. en G.D. pas in de laatste games beslist werd. Zo wisten Kroon en v. Leyden pas in de 3e set na met 5-4 achter te hebben gestaan de overwinning met 7-5 uit het vuur te slepen tegen Stumpel en Buiskool. Ook in het GJD. ging de strijd in dé laatste sét gelijk op tot 4-4, waarna mevr. Eveleens/ v. Leyden de twee zo kostbare games op mej. de Wit/Stumpel wisten te ver overen. In het D.D. wisten de dames Koppen/de Wit de zege te behalen op haar rivalen Hillenius/Koel. Onmiddellijk na afloop werd bij monde van districtsvoorzitter Buis kool overgegaan tot de prijsuitreiking. Teitler sprak names de spelers een kort woord van dank aan diegenen die deze wedstrijden tot een sportief ge noegen maakten. KOOPJE VAN DE DAG! Gebloemde lingeriezijde, 90 cm. breed, wit, rose, zalm, bleu 2.75 Gebloemd katoen voor jong en oud 2.95 Zomerjaponnen, de laatste 12.50 Alles zonder punten. E S K A aan de top! Spoorstraat 103. De heer Does telefoneerde ons gis teravond uit Nijmegen, dat alle Helderse deelnemers aan de Vier daagse met succes het traject van de eerste dag hadden afgelegd. Het was warm geweest, maar de wan delaars hadden toch minder last daarvan gehad dan verleden jaar. Er waren, naar de heer Does ons mededeelde, 7204 wandelaars aan de start verschenen, afkomstig uit Ne derland, Belgie, Luxemburg, Frank rijk, Engeland, Denemarken, Noor wegen, Zweden, Zwitserland en Italië. De vlaggenparade bij de openingsplechtigheid was zeer in drukwekkend geweest. mmi Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" heeft gistermiddag weer op het Marsdiep torpedo's ingeschoten. Met belangstelling hebben we gewacht op een herhaling van de „run" van vorige week, toen de jager met een dertig mijls vaart over het water stoof, maar de „Piet Hein" deed het nu rustiger aan. Alleen de „RJ 2" liet haar vlieg tuigmotoren razen en jakkerde met een vaart van bijna veertig mijl ach ter de gelanceerde torpedo's aan. Het is morgen hoog water om 9.25 en 22.10 uur' en laag water om 3.25 en 16.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 19.3 graden Celcius. Nog een klein rukje! De „Buffel", die enige maanden geleden door de RS 9 en RS 21 naar Rotterdam werd gebracht, wordt door dezelfde slepers weer teruggehaald. Het logementsschip wordt in de loop van morgen in Den Helder verwacht. Het gaat rechtstreeks naar de aanleg plaats aan de Zuidstraat. Hr.Ms. „Soemba", die momenteel oefent in de Zeeuwse wateren, keert Vrijdag a.s. in de haven terug. De volgende leerli"^" Vp"n Helder school voor Mesjes derd „aar SnÏÏSISaS?"ontvingen het ge- tUlgSChrift 2-jarige primaire opleiding. BeVOrd^^TueÏinVAnFaBhaSonC n Roeien F. de Boer, M. Boe- zuye J?' i i c w A J Braakman, rema, T. Bontes, W. A. J- N. Carlebur, N. J. v. d. Eyk, E. Geer^ vliet, L. Geluk, M. Glim, M Graaf, M. Hubregtsen, L. M. Kaekebos, A C. van Krimpen,. M. P. de Lange,^AL de Lange, J. M. de Leeuw M_ C an Lien W. M. Lomans, P. E- L0°y* Ppiq A Pieters, E. M. v. d. Fiaai, y- Pot, F. C. Rosa, F. Ruiten, A. Schutte, L. Smits, F. M. G. Ufkes, W. Ver- meule, M. Vonk, W. Weysenborn, M. Wolthaus. M. C. Wijnants te Den Hei- teB F. J. Bonhof, J. W. Hogewonmg, J. Ókkerse. J. v. d. Vaart te Anna Pau- lowna, A. H. Vissers te Arkel, P. Dal- meijer, T. v. d. Meer, P. Terpstra, M. A. Timmer, E. A. W. Verstegen, M. Zoer te Texel. Niet bevorderd: 4; voorwaar delijk bevorderd: 1. Het getuigschrift verkregen: J. Bak ker, J. Bethlehem, G. Boon, J. A. M. Borking, A. M. Bijvoet, J. H. A. Com- pagne, J. Doeleman, W. M. van Drim- melen, H. C. Dijkshoorn, H. Dijkshoorn, A. J. Erasmus, W. den Hartog, R- J. Hoekstra, B. A. M. Jacobs, M. A. Kra mer, A. v. d. Kuyl, B. Launspach, E. A. Licht, A. A. G. v. d. Luit, P. C. Meyer, E. Molenaar, C. Oosterloo, T. M. Schol- tens, W. Smallegange, M. C. M. van Stratum, H. C. Swart, T. G. Timmer man, E. Uipkes, A. van Urk, M. C. Th. Wezenbeek, H. A. N. de Wijn, ^T. Zand te Den Helder, C. A. J. de Jong, J. van Zundert te Anna Paulowna. J. Boon, M. Daalder, M. A. M. Keyzer, B. E. Lange- veld. D. A. Parlevliet, E. G. Parlevliet, C. Wijngaarden *e Texel. J. G. Does burg, A. M. Duynker, M. C. Glim, A. T. Lont, E. Lont, G. C. Mulder, G. Veeter te Wieringen. Geen getuig schrift: 3. 2-jarige opleiding Huisnaaister. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: W. v. d. Beek, J, E. de Boer, M. H. Entjes, E. Frinks, C. M. Hoogen- dijk, J. A. van Hulsbergen, T. Jimmink, A. T. Klomp, H. K. de Loos, J. Meyer, J. K. Plooy, A. Steenhoek, E. I. Verlin den, G. v. d. Werff te Den Helder, L. van Dalen te Anna Paulowna, H. W. Hoogerheide, C. Keyser te Texel, N. Gorter te Wieringen. Het diploma Hulp in de Huishouding werd nog uitgereikt aan: D. v. d. Meer te Den Helder. De Van Speijkstraat wordt weer volledig, want het blok van vier hui zen, dat in de oorlog verdwenen is, wordt weer, zij het dan in de vorm van een driehuizenblok, opgebouwd. Sinds enige weken zijn werk lieden bezig geweest met het leggen van funderingen en nu zijn de muren van de benedenverdiepingen al opge trokken. De zolders worden nu ge legd en ook de bovenstukken van de huizen komen er langzamerhand bo venop. De vloeren zitten er nog niet in, omdat de bouw eigenlijk nog in een beginstadium verkeert, maar toch kun nen we al goed zien wat de bedoeling ervan is. Twee ruime kamers beneden, met brede, naar binnen slaande ramen aan de straat en dito ramen of tuindeuren aan de achterkant. Een flink hal en een toilet en een practi- sche keuken met stookgelegenheid voltooien het geheel beneden. Boven komen twee slaapkamers en waar schijnlijk ook een douchecel. Het werk wordt uitgevoerd door de aannemer J. H. Keijzer. PREDIKANT BEROEPEN Bij de chr. geref. kerk hier ter stede is als predikant beroepen ds. M. Hol- trop te Haarlem. In een sloot tussen Schagen Zijdewind is het lijk gevonden van en 31-jarige man, die. lijdende aan t** vallen, per fiets te water was eer„a en verdronken. De Ned. Hervorrna° Kerk te Middenmeer en de Rj - 9 te Wieringerwerf zijn door inbrek»* bezocht. De collectebussen bleken z der inhoud te zijn, wat voor de diev^ aanleiding was om in de ene kerk een naaimachine en in de andere miswi?1 te ontvreemden. Vissers uit Hink11 lijtushoef hebben een goudaal gekk gen. Het zeldzame dier is aan Arti geschonken. «mg De heer P. W, Groot zal Zater dag a.s. het penningmeesterschap v," het Hoogheemraadschap Noordholland. Noorderkwartier neerleggen, in w. band waarmede 's middags 5 uur een receptie plaats heeft in het gemeen, landshuis aldaar. Voor de derde maal in successie is ingebroken in da R.K. kerk en de R.K. meisjesschool ta Heiloo. Alleen in de school wordt enig geld vermist. O De gemeente Heer. hugowaard heeft verzocht om aansluit ting bij de Vleeskeuringsdienst van Alkmaar. Van 4 t.e.m. 7 Aug. wordt te Bergen een tennistournooi voor bad- gasten gehouden. In het kader van de Zuiderzee. Museum-Tentoonstelling te Enkhuizen wordt op Zaterdag 13 Augustus een Urkerdag gehouden. De Urkers zullen demonstraties houden betreffende de snurrevaart-visserij en met een ijsvlet. Bovendien zullen alle Urker zangkoren present zijn. Te Hoorn is de nieuwe autolad» der van de brandweer officieel in dienst gesteld. Te Venhuizen is een aardappel van 14 pond geoogst In het kader van de jeugduitwisseling tus. sen Hoorn—Enkhuizen en de Engelsa stad Wembley reizen Donderdag a.s. 28 jongelui naar Engeland. Op 19 Augus« tus komt een Engels gezelschap naar de beide Zuiderzee-steden. Q Het corps bewakers van de Hoornse straf, gevangenis wordt ingaande 1 Augustus met 18 man (allen arbeidscontracten. ten) verminderd. In het Gemeente Ziekenhuis te Zaandam is een 17-jarige leerling verpleegster uit Amsterdam gedood toen zij op haar kamer experimenteer, de met een oud raditoestel en de volle stroom door het lichaam kreeg. O B. en W. van Zaandam stellen de gemeen- teraad voor, de electriciteitstarieven met één cent per k.w.u. te verhogenj voor het nachttarief wordt een verho ging van een halve cent voldoende ge acht. Hengelaars in de Zaanstreek hebben enkele wilde zwarte ganzen waargenomen. Q De voetbalvereniging „Zaandijk" zal protesteren tegen de competitie-indeling; welke zij geogra fisch zeer ongunstig acht. Zoals wjj reeds meldden, organiseert onze plaatselijke athletiekvereniging, de H.A.V., Zondag a.s. grote athletiekwedstrijden op haar terrein aan de S porti aan. De inschrijving is nu gesloten. Er blijken van de volgende verenigingen wed- strijdploegen naar Den Helder te komen: A.V. *23, Amsterdam; AVA, Alkmaar; DOVES, Heiloo; DSV, Warmenhuizen; AV „Edam" te Edam; KDO, .Amsterdam; Lycurgus. Krommenie; MFC, Medemblik; HBS-Flevo, Enkhuizen; Olympia, Wie. ringerwaard; Zaanland, Zaandam en HAV te Den Helder. Hieronder bevinden zich enige goede athleten en op vele nummers zal dan ook veel strijd geleverd moeten worden. Het programma vermeldt enige attractive nummers als 800 m, J000 m, polsstokhoogspringen alsmede de estafettenummers en dan natuurlijk alle verdere nummers, welke op een athletiekdag thuis horen. bestuur in dit euvel te hebben voor- De HAV doet haar uiterste best om de wedstrijd organisatorisch zo goed mogelijk voor te bereiden opdat ook voor het publiek de wedstrijden aan trekkelijk zullen worden. Het program ma is niet te lang, hetwelk een vlotte gang van zaken zeker in de hand zal werken. Het is namelijk bij een atle tiekwedstrijd nog steeds zo, dat er vaak nog geen vaart in zit, er zijn perioden, dat het publiek zich zit te vervelen. Meestal komt dit, doordat er te weinig loopnummers op het programma staan; de technische nummers immers zijn niet overal op het veld even duidelijk. Door het toevoegen van een behoorlijk aantal loopnummers hoopt het HAV- Er heerste Maandagavond een grote bedrijvigheid op de Dijk in de nabij heid van het clubgebouw van de zwem vereniging Het Marsdiep. Velen hadden hun avondwandeling langs de Dijk ge maakt om hun belangstelling te tonen voor de polowedstrijd tussen de Hel derse Bruinvissen en Nereus uit Zaan dijk, terwijl men tevens kon genieten van het ideale weer. Het bleek al spoedig dat het Ne- reus-team uit oude eerstg- en tweede- zeventalspelers bestond, die, hoewel misschien niet meer zo snel, over een goede baltechniek beschikten, di£ hen als „oude rotten" kwalificeerde. Na het begin bleek dadelijk dat de Nereusmannen fel door alles heen dron gen. De Bruinvissen waren eerst een beetje aan het verkennen, doch toen enkele seconden na het aanvangssig- naai Nereus reeds een bal in doel ge knikkerd had. zagen ze dat een geheel andere tactiek gevolgd moest worden, hetgeen ook prompt gedaan werd. Het werd een zeer felle partij, waar bij stevig gespeeld werd. De Bruin vissen waren stuk voor stuk goed, éen uitzondering willen wij echter maken voor keeper Van de Water, die een staaltje werk te zien gaf, waarbij hij bewees wel degelijk in het doel en niet in de voorhoede thuis te horen. Nereus was een sterke tegenstander, doch. hoewel aanvankelijk anders ver wacht werd, de Bruinvissen wisten hen verreweg de baas te blijven, hetgeen diepers lieten keurige staaltjes van sa menspel zien en speelden wel hun beste wedstrijd van deze competitie. het De wedstrijd. wedstrijdverloop het vol- Over gende: Nauwelijks was het spel een halve minuut oud toen de Nereus-voorhoede direct kwam opzetten en op de Helderse helft drong. Zij gaven de Bruinvissen geen gelegenheid zich goed te realise ren wat er eigenlijk gebeurde, toen de bal al achter de keeper verdwenen was. Er volgde een erge druk op het Bruinvissendoel, doch v. d. Water wist alles keurig weg te werken, trouw ter zijde gestaan door zijn achterspelers, die ook deze avond weer keurig werk leverden. Na enkele hevige aanvallen op de Br.-helft wist Wildenberg de bal goed in zijn bezit te krijgen en zette magnifiek over naar de vrijliggende Gode. die er snel gebruik van maakte en de vijandelijke keeper geen schyn van kans gaf, 11. Het leek wel of de Bruinvissen hun systeem gevonden hadden, want voort durend waren zij nu in de aanval. Baarda wist zelfs van zijn eigen speel- helft de bal naar de op de meterlijn liggende God over te zetten, die er een prachtige doorslagbal van maakte, welke onhoudbaar voor de keeper was, 21. Nog vonden de Bruinvissen het blijk baar niet genoeg Weer was het Wil (denberg die een goede voorzet gaf naar wel uit de eindstand blijkt. De Nieuwe 1 Leder en ook deze jeugdige speler aar zeide niet lang. Hij bepaalde met zijn doelpunt tevens de rustscore, 31. Een voorsprong met de'rust geeft altijd een veilig gevoel, zodat de Bruin vissen zich niet ongerust meer maak ten. Toch moesten zij behoorlijk op hun hoede zijn, want de oude cracks van Nereus benutten de kansen die zij kregen zeer goed, zodat v. d. Water toch nog handen vol werk hield. Voor al toen Gode wegens een overtreding het water uitgestuurd werd en de Bruinvissen dus met 6 man verder moesten spelen, kreeg hij het hard te verduren. Het spel werd echter wel zo verdeeld dat de Zaankanters de groot ste moeite hadden om, ondanks hun numerieke meerderheid, de bal in het net te werken. Eindelijk echter wist de rechtsvoor op zeer korte afstand van v. d. Water vrij te komen en zijn kei harde schot kon onmogelijk meer wor den gestopt, 32 Weer was het Gode, die in een las tige positie de bal te pakken kreeg hij aarzelde enige ogenblikken, zette dan echter over naar de op de andere vleugel liggende Leder, deze wist ook geen raad met het leer en speelde weer terug op God:, die er teneinde raad dan maar een doelpunt van maakte. Buiten verwachting eigenlijk een V°or de Bruinvissen waar zij op een goede en sportieve ma nier voor gestreden hadden en die hun hveede plaats steviger stelde. Donderdagavond wordt hp iq«m derse zevental, deze kec „La. V tegen Nereus. Dat dit wellicht Ult verbetener strüd zal worden blbl wi nipt fP vprfpllnn a w behoeven °m "•«■taf t« mmch™ zien. Wij wijzen er ook nog op, dat voor het eerst nu ook het nummer polsstokhoogspringen op het program ma voorkomt, wat altijd een van de aardigste nummers op een atletiek wedstrijd is. Wilt u namen horen? Aan het eind van deze week hopen wij de bekendste namen van de bezoekende clubs te kunnen melden. De bekendste Helderse deelnemers zijn wel de junio ren Wiedenhoff, die dit jaar al tot goe de tijden kwamen op de 100 m; Mobach die ook op het polsstokhoogspringen uitkomt. Verder komt de Helderse Da- mesploeg nagenoeg op haar sterkst uit met de dames Zomer, De Bont, Van Straten, Bot, Van der Braak, enz. Bij de junioren verwachten wij een ver betering van het juniorenrecord 4 x 100 meter. In de loop van deze week hopen wij nog nadere gegevens te kunnen ver strekken. De Noordhollandse athletiek- kampioensc happen Een vijftal HAV-ers begaf zich naar de Noordhollandse Athletiekkampioen- schappen om mee te dingen naar de verschillende titels. Mobach verbeterde het clubrecord vèrspringen, dat ook al sinds kort op zijn naam stond, met 1 cm en bracht dit op 5.74 m. Lastdrager bleef niet ver achter en sprong 5.71 m. Lastdrager wist verder door te dringen tot de finale 100 m, waarin hij als 5e eindigde met 1.1,9 sec. Bij het vèr springen heren kwam Van Essen e'nd®* lijk weer eens over de 6 meter met 6.02 m wat een 5e plaats opleverde; bij he ingaan van de finale lag hij nog 2e. Arie v. d. Wal tenslotte toonde zun kunnen weer eens bij het polsstokhoog springen en kwam tot 3 meter wat toch een 3e prijs betekende. De prestaties, vooral bij de junioren, zijn ong steeds in stijgende lijn en wij zullen dan ook met vertrouwen hun prestaties van a.s^ Zondag hier op eigen terrein tegemoe zien. middenstandsexamens ln de examencommissie die te Scha- gen het Middenstandsdiploma zal afne men, hebben als examinatoren o.a. e volgende stadgenoten zitting genomen- de heren R. Datema, H. R. Kousbroek en mr. J. Blanken. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-examen slaagden Alkmaar voor diploma A: mej Dreef, C. Bijlsma en C. H. Buye. allen alhier.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2