Negerproblemen opnieuw op de voorgrond in de Verenigde Staten STUIPTREKKINGEN VAN DE KU-KLUX-KLAN Politieke speech van Amerika's Abe Lenstra Laffe gedragingen van Klan-„ridders" Amerikaans vlootbezoek aan ons land Wereldconferentie Dieren bescherming te Den Haag Verdrinkingsongeval bij Bakkum 37-jarige Casiricummer hei slachtoffer Beroving op Parijs station Kaas en vlees komen 1 October vrij C. D. K. wordi opgeheven Met het zwaard tussen de tanden Het vlees en de bonnen Marktoverzicht Schagen Texel Urk Purrnerendzr markt Marktberichten Scheepvaariberichien VAN MARSDIEP TOT Ij Julianadorp Prettig schoolreisje van de lagere klassen Fokveedag re Juljanadorp Hippoiyiushoef Hengelwedstrijd „De Snoek" Middenstandsexamens Besommingen IJmuiden (Van onze correspondent te New-york) in WITTE GEWADEN GEHULDE MANNEN, gemaskerd om voeral hun ware identiteit geheim te houden, waren in het holst van de nacht door een paar kleine plattelandsgemeenten in het Zuiden van de Verenigde Staten. Zij branden blakerende vuurkruisen op het erf van kleine, nederige woningen. Zit schieten revolverhulzen leeg in huizen, waarvan de bewoners in paniek gevlucht zijn. En al doen deze kwalijke gebeurtenissen zich voor in slecht* t'iif of zes van Amerika's 5!k9S8 gemeenten, de twijfelachtige ridders van de Klu Klux Klan en andere, eveneens reeds lang verboden organisaties, vesti gen meer aandacht op zichzelf en een der bedenkelijkste facetten van het Amerikaanse leven, dan zif waard zijn. Het Zuiden van de V.S. is een overwegend arm landEr wonen duizenden verarmde blanken, van goede familie, 'wellicht, doch die financieel en moreel de kluts kwijt zijn geraakt. Wellicht is het familie-kapitaal opgesoepeerd, wel licht is het uitgeput in de steeds stijgende levensstandaard. Onder hen leven de ontevredenen, de incapabelen, de mislukten, die het niet konden bolwer ken in een harde maatschappij. Onder hen vindt men de lieden, zoals er zich in ons land aansloten bij de N.S.B. in de hoop „er ook eens op los te kunnen tiaan". £R BESTAAN PLATTEL ANDSGE- MEENTEN, waar in totaal 1000 zielen wonen: 600 blanken, tegen 400 negers. Het gezag is er geheel in han den vgn de blanken. De negers heb ben er geen schaduw van evenredige vertegenwoordiging. Maar toch is het er de laatste jaren bijzonder rustig ge weest. Ontegenzeggelijk was men op weg en dat is nog steeds het geval het negerprobleem op te lossen in de goede democratische richting. Jon ge domine's betraden de kansel en predikten verbroedering met-de-daad; jongere bestuurders van stadjes en steden streefden er naar (zonder enig tam-tam of op de borst slaan) de negers een eerlijke kans te geven; op universiteiten en middelbare scholen is een merkbare vleug van grotere toenadering. De groep der teleurgestelden en mislukten ziet dit alles met lede ogen aan. In tegenstelling tot toenadering is „afzondering" van blanken en ne gers steeds hun leuze geweest. In het wonderlijke Zuiden is dat in het ver leden de banier geweest waaromheen rijken en armen, ontwikkelden en gees- tesarmen zich schaarden, als waren zij allen onder hypnose. De hypnose is wel licht de vrees voor weerwraak, wan neer de negers eens de numerieke meerderheid in een gemeenschap heb ben behaald. Wellicht is het ook uit angst, dat men ze „klejn wil houden", Een feit is echter, dat er ook hu nog bladen zijn, wier redacties geen regel zouden wijden aan enig onrecht een neger aangedaan. In het conflict tussen twee blanke groepen, waarvan de een de zegenin gen der democratie wil uitstrekken tot geheel de bevolking, blank en biuin, en de ander zich daartegen bitter verzet, zijn ontploffingen aan de orde van de dag; als zodanig moet men in de eerste plaats de nachtelijke ritten van een herleefde Ku Klux Klan bezien. Immorele methoden MERKWAARDIG IS DAARBIJ, dat deze manifestaties in eerste instan tie niet tegen de negers gericht waren, De „ridders" wilden eerst, klaarblij kelijk, het blanke huis „in orde bren gen". Om dat te bereiken sleurden zij een blanke vrouw en haar dochter uit huis en lieten haar toekijken, terwijl de man, met wie de vrouw een twee de huwelijk zou aangaan door een paar vlegels werd afgerost. „Een tweede huwelijk, ook al bestond er een formele echtscheiding, was immo- deel", beslisten de ridders. Dit was voldoende aanleiding door middel van zweepslagen de moraal van de ge meenschap te herstellen. Een ander maal nam men een arbeider te gra zen, die te veel tijd in de kroeg zou hebben doorgebracht. Wij kunnen 'ons nauwelijks voorstellen, hoe volwassen mannerl' er toe kunnen komen om op dergelijke immorele wijze te trachten moraliteit te doceren. Maar niemand zal ontkennen, dat deze gebeurtenis sen in Juli 1949 plaats vonden. Deze ritten worden vrij spoedig ge volgd door klopjachten op de neger- bevolking. Gedurende de laatste da gen is het zelfs voorgekomen, dat in Mascotte, een vlek in Flortda, en ln scortgelijke gehuchten ln Alabama, de staatspolitie enige avonden achtereen de negerbevolking moest evacueren naar de nabij zijnde steden, omdat men erachter was gekomen, dat een Ku Klux Klan groep er 's nachts op uit zou trekken. Toen deze laatsten derhalve niemand thuis troffen, sta ken zijn een aantal negerwoningen in brand. De plaatselijke „sheriff" (het politiehoofd) stond machteloos tegen deze bende. En toen een detachement van de staatspolitie de orde kwam herstellen, was het kwaad reeds ge schied. Een of twee van dergelijke inciden ten willen echter geenszins zeggen, dat zoals men het wel in het bui tenland heeft doen voorkomen de Amerikanen er opnieuw op uit zijn hun blanke suprematie over de neger- bevolking te bewijzen. Wel is het on miskenbaar, dat door de recente ge beurtenissen de gehele neger-kwestie in de V.S. in het felle licht der publi citeit is gesteld. Waarbij gebleken is. dat tal van blanke Zuiderlingen zich r,ar. de kant der negers hebben ge schaard. Het vasthouden aan de color-bar in het Zuiden is en blijft een bespotting van alle beloften der democratie. Dat er bitterheid in de harten van vele r.egers is, omdat de vooruitgang lang r.iet snel genoeg om zich heen grijpt, is evenzeer verklaarbaar. Maar niet waar is, dat de Amerikaanse neger, door zijn tweede-rangs-positie in de lande, een slecht Amerikaan zou zijn geworden. Van de Ku Klux Klan kant hoort men thans regelmatig beschul digingen uiten dat „alle negers com munisten zijn". Men kan daarin niet meer zien dan een poging om nieuwe aanleidingen te vinden voor nachte lijke klopjachten. Zelfs al maakt een eminent zanger als Paul Robeson van (zijn grote reputatie gebruik om prq- paganda voor Moskou te maken. Op een openbare bijeenkomst verklaarde hij, dat „niet één Amerikaans neger in het geval van een oorlog tussen Qpst en West de wapens voor de V.S. ?,ou opnemen", UET ANTWOORD OP DEZE INSI* M A l IK is niet lang uitgebleven, Een andere neger, wiens populariteit die van Roboson dezer dagen in bet honderdvoudige overtreft, is van het sportveld te New-York naar Washing ton gegaan om voer een Senaatscom missie een verklaring af te leggen- Dit is Jackie Robinson. het best te verge lijken met onze Abe Lenstra met die verstande dat 'Jackie Robinson de eerste neger ie geweest, die in de hoofdklasse van de nationale Ameri kaanse eport als beroepsspeler werd opgenomen. Robinson heeft gestudeerd, is in de oorlog aan het front geweest en heeft tenslotte z|jn carrière in de spert gekozen. Zijn verklaring getuigde, dat bij niet alleen als athleet aanspraak maakt op zijn plaats onder de tien meest populaire Amerikaanse base- ball-spelers van bet jaar. „De Ameri kaanse negers verzetten zich al tegen eer tweederangs-burgerschap, lang voordat er van een communisti sche partij sprake was", zei hij „en dat verzet zal krachtig doorgang vin den tot er geen discriminatie tegen ons ras meer bestaat. Die strijd kun nen ^-en zullen wij winnen zonder de hulp van het communisme. Wij heb ben die hulp ook helemaal niet nodig. „Voor mij persoonlijk is het aller minst plezierig gewikkeld te worden in een openbaar debat, dat niets te maken heeft met het-feit of mijn club dit jaar kampioen wordt en of ik volgend jaar de salarisopslag krijg, die ik mijn baas gevraagd heb. Er zijn natuurlijk een aantal communisten onder de negers, zoals er communisten onder de blanken zün- Maar verreweg de meeste negers zullen onder alle omstandigheden bun land trouw zijn, of het een oorlog tegen Rusland of tegen wie dan ook geldt. De negers hebben, evenals alle andere minder heids- en meerderheülsgroepen, te veel helang bij de toekomst vgn ons land. Dat wil niet zeggen, dat wij de strijd tegen rassenonderscheid opge ven. Wij zullen daarvoor met nog meer energie strijden juist omdat wij zo'n groot aandeel in de toekomst van ops land hebben". jACKIE ROBINSON stond diezelfde avond weer onder de booglichten van het stadion en toen hij op specta culaire wijze zijn club de overwinning hielp behalen, brachten 33.000 toe schouwers hem de grootste ovatie, die hem in zijn leven te beurt js gevallen. Een deel van die toejuichingen was mede bestemd voor Robinson, de poli ticus van-eemdag. Daartegenover staat, dat er nog nooit een Klan-groep van zoveel men sen bijeen is geWeest, of ooit bijeen- getrommeld zal kunnen worden. De excessen in het Zuiden behoren tot de laatste stuiptrekkingen van de Klan; zeker, zij zullen over een Be uode van tientallen jaren nog wel terugkeren, Maar zij rijn geen maat staf waaraan men bet land, of zelfs- maar het Zuiden van de V S., kan of mag roeten- Het beter inaiebt heeft daarvoor reeds te ver om zich heen gegrepen, ook al zou mep wensen, dat het tempo dat van de straalmotor was in plaats van de slak- Zoals bekend brengt de Amerikaan se zware kruiser „{Jolumbus" met aan boord de commandant van de V.S. Na val Forces Eastern Atlantic and Medi- terranean, admiraal Richard Conolly, van 39 Juli tot 2 Augustus een bezoek aan Amsterdam. Commandant is de captain John M. WH, U.8,8. Deze kruiser is één van de 14 een heden van de „Baltimore"-klasse, die een standaard-waterverplaatsing bezit van 13.600 ton en meer dan 16.000 ton in beladen toestand. Op 36 Juni 1943 werd de eerste kielplaat gelegd, op 30 November had de tewaterlating plaats en op 8 Juni 1947 werd deze kruiser officieel in dienst gesteld, te laat om nog aan de oorlog tegen Japan deel te nemen. Aan boord bevindt zich een beman ning van 1700 koppen. Op het achter schip van de „Columbus" zün twee ca- tapults geplaatst en verder kunnen ook 4 vliegtuigen worden meegevoerd. De lengte van de kruiser bedraagt 205.30 meter en de breedte 21.30 me ter. Tegelijkertijd zullen twee van de es corterende torpedobootjagers U.S.S. „Samuel B. Roberts" en U.S.S. „O'Ha- re", resp. onder bevel van commander Leslie K. Taylor en commander Rod- ney I. Badger, een niet-officieel bezoek brengen aan de Rotterdamse haven. „In Augustus 1950 zal in de Rolzaal te 's Gravenhage een wereldcongres over dierenbescherming worden gehou den", deelde dr. mr. W. Hugenholtz, voorzitter van het comité tot interna tionaal overleg op het gebied der die renbescherming mede. Op dit congres, dat ongeveer een week zal duren, zullen o.a. de volgen de punten ter tafel komen: 1. Het in ternationale transport van dieren te land, ter zee en in de lucht; 2. De qua rantaine van dieren; 3. Het vraagstuk der „olievogels"; 4. De internationale wetgeving op het gebied der dierenbe scherming; 5. Circussen en dierentui nen. Afgevaardigden uit alle delen der wereld zullen de conferentie bijwonen. COLLEGE VAN ALGEMEEN BESTUUR IN,SURINAME IS HET f.ENSIHET DE STATEN. Het college van algemeen bestuur in Suriname is het eens met de staten, dat door de amendering en de nalatig heid van de regering inbreuk is ge maakt op de autonomie van Suriname in inwendige aangelegenheden en op 't budgetrecht. Het college meent aan de interimregeling in de huidige vorm instemming te moeten onthouden en is bereid alle uit deze houding voortvloei ende consequenties te aanvaarden. MEISJE VERDRONKEN TE WESTZAAN. Het anderhalfjarig dochtertje van de veehouder A. Kat uit Westzaan is gis terochtend spelenderwüze in de langs de woning gelegen sloot gevallen. Kunstmatige ademhaling heeft niet meer mogen baten. Op 't strand bü Bakkum is Donderdag avond de 37-jarige Tb, Heere, ge woond hebbende Wilbelminalaan 18. door een verraderlijke stroming mee gevoerd en verdronken. Op het strand te Bakkum gingen de gebroeders Heer^ met enkele ka meraden gisteravond omstreeks half negen een bad nemen. Ter hoogte van paal 45 kwamen de gebroeders in een z.g. mui terecht en werden door de stroom meegevoerd. Een der broers kon nog wordefi gegrepen, doch de heer Th. Heere, die ten teken dat hij in nood verkeerde zijn handen om hoog stak, kon niet worden gered en is jammerlijk verdronken. Beiden wa ren goede zwemmers. De aan het strand aanwezige reddingsploeg van de EHBO heeft nog getracht de man te redden, doch is hierin helaas niet geslaagd. Het lijk was hedenmorgen nog niet aangespoeld. Donderdagochtend is op een der grote Parijse stations, op een spitsuur, een betaalmeestef van de Metro be roofd van twee zakken met in totaal meer dan zes millioen francs aan geld, die hij tezamen met twee helpers moest transporteren. Toen de betaal meester en zün gezellen in de trein wilden stappen, verschenen drie ge wapende mannen, die hen dwongen de zakken af te geven. Een der be ambten, Mie zich poogde te verzetten werd met, de kolf van een schietwa pen neergeslagen. De twee anderen achtervolgden de rovers, doch dezen dekten hun aftocht met revolverscho ten, zonder overigens iemand te tref fen, en ontkwamen in een gereed staande auto. WERELDBANK ZENDT MISSIE NAAR JOEGOSLAVIË. De Wereldbank heeft te Washington bekend gemaakt, dat er in de tweede week van Augustus een missie naar Joegoslavië zal gaan om een onderzoek in te stellen naar de grondslag, waar op een lening aan dit land kan worden verstrekt. De missie „zal de economie van het land bestuderen met betrekking tot de aanvraag om een lening, die de Joego slavische regering tot de bank gericht heeft, en zal een onderzoek instellen naar de te financieren projecten". GEVAL VAN NEKKRAMP IN KAZERNE TE BERGEN OP ZOOM Woensdag is te Bergen op Zoom wederom een geval van nekkramp ge constateerd, thans in de Oranje-Nas- sau-kazerne bij de dienstplichtige sol daat V. uit Oudendijk Zuid-Holland i De patiënt is onmiddellük naar de barakken van het Algemeen Burger- gasthuis overgebracht. Zijn kamerge noten zijn ir. quarantaine geplaatst. Alle maatregelen zijn getroffen om uitbreiding te voorkomen. Het ligt in de bedoeling bét Cen traal Distribntiekantoor met ingang van I October in liquidatie te brengen, zo meldt het Vrüe Volk. Hieruit mag niet worden afgeleid, dat op die datum alle nog bestaande rantsoeneringen zijn opgeheven. In de eerste plaats staat het wel vast, dat de distributie van kolen en textiel na 1 October zal worden voortgezet. Deze zal, wanneer het CDK is opgeheven, worden overgenomen door de Rijksbu- reaux- Voor de beëindiging van de distri butie van kaas en vlees heeft men reeds lang het oog op het najaar. In derdaad mag verwacht worden, dat deze artikelen vóór 1 October zullen worden vrijgegeven. Thans is echter hierover nog niets beslist. Dit in ver band met het feit, dat door allerlei omstandigheden, b.v- het weer en de voederpositie, nog roet in het eten ge gooid kan worden. Rijst en koffie tenslotte maken de beste kans om spoedig vrijgegeven te worden. Men verzekerde overigens, dat ook met betrekking tot deze arti kelen thans nog geen beslissing is ge nomen. Het Viking-schip de „Hugin" had bij de aankomst in Engeland te kampen roet de van de kust af waaiende stijve bries. De opvarenden waren echter in de beste stemming. Met de hoofdman Erik Suel Riersgaard voorop, stonden de krijgers met hun indrukwekkende baardgezichten, het zwaard tussen de tanden en in de historische Vikingkle- dij, krijgshaftig met hun speren en strijdbijlen te zwaaien. Duizenden vacantie-gangers braken door het politiecordon en overzwerm- den het officiële comité van ontvangst toen de 53 baardige Deense Noorman nen aan land gingen. De plaatsen voor de pers werden on der de voet gelopen en de persfoto grafen door de amateurs omver ge duwd. Toen de politie er tenslotte met man en macht ip geslaagd was de me nigte terug te dringen, waren de redevoeringen onhoorbaar door het gejuich van de menigte en de oorlogs kreten van dé „Saksische krijgers" die zich een weg wilden banen om de in vallers terug te drijven. De politie wist een nauw pad te ma ken, waardoor het hoofd der Noor mannen, Erik Suel Kiersgaard eer» 34-jarige verzekeringsagent bet ont vangstcomité kon bereiken, waarop Prins George van Denemarken zich er op beroemde, dat de Denen een der weinige volken waren, aan wie bet ge lukt was Engeland bmnen te vallen- De slagersorganisaties verzoeken ons op het volgende de aandacht te vesti gen; Niemand weet nog precies te zeg gen. wanneer de vleesdistributie zal worden beëindigd- Zolang deze voort duurt worden de slagers uitsluitend be voorraad op de door hen ingeleverde bonnen, Het is dus voor het publiek van het grootste belang dat de vlees bonnen ook inderdaad worden ver strekt, daar de slager door minder bon nen te verantwoorden zijn toewijzing in gevaar brengt. GAAN NATIONALISTEN KANTON VERLATEN? Volgens te Hongkong ontvangen be richten uit Chinese bron treft de na tionalistische regering voorbereidingen om Kanton te verlaten. De regering heeft reeds aan de de partementen order gegeven belangrijke documenten en andere zaken aan een speciale commissie ter hand te stellen voor verzending naar Tsjoengking, on geveer 950 km ten Noordwesten van Kanton, naar het eiland Formosa en tiaar het eiland Hainan. Ook de gezin nen der regeringsambtenaren bereiden zich op evacuatie voor. Voor de Centrale werden aangevoerd 155 koeien, 5 stieren, 1 pink, 1 gras- kalf, 53 nuchtere kalveren en 73 scha pen en lammeren. Voor de Centrale was er belangrijk meer aangevoerd dan vorige week. Dat laat zich denken. Te kort aan gras en de volgende week weer twee cent minder. De kwaliteiten zijn best. De aanvoer op de gebruiksveemarkt was minder dan de vorige week. De han del in kalf- en melkkoeien was zeer kalm, ofschoon de prijzen niet lager waren. Goede soorten met witte papie ren, enz. zijn nog niet makkelijker te verkopen. Ook in de weikoeien was de belangstelling niet groot. Handel ook zeer kalm, doch prijshoudend. Hoogste notering kalf- en melkkoeien tot f 800 en Geldekoeien tot f 550. Jong vee werd niet aangevoerd. Op de paardenmarkt was heel weinig druk te, hoofdzakelijk slachters, met 'n stug ge handel, prijzen iets minder. De schapen- en lammerenmarkt kenmerkt zich langzamerhand door een gedrukte handel. De Centrale neemt zo goed als alles over. De handel die er nog is is tussen de kooplieden. Alweer de droog te. De biggenmarkt vertoont een prijs daling. Goede soorten vinden nog wel iets aftrek. De handel was dan ook zeer flauw. Ook de geitenmarkt is de laatste tyd zeer stil. weinig aanvoer en stugge handel. De kippen gelden de laatste weken ook zeer weinig, een gedrukte handel en een sterke prijsdaling. Het zelfde geldt ook voor de konijnen. Jonge hennen van f 4 tot f 7. Het marktbezoek was zeer groot, ook veel vacantiegangers. Notering. Schagen, 28 Juli: 6 paar den f 400f 600. 8 geldekoeien f 400— f 550. 13 kalfkoeien f 600—f 800, 15 schapen f 45—f 60. 99 lammeren f 24 f 32. 3 bokken en geiten f 5f 20, 84 biggen f 40—f 65, 41 kippen f 2—f 4. examen. Voor het middenstandsexamen zun te Akmaar geslaagd: mej. A. A0ter heren O. J. Agter en .W. C. vd Berg, allen te Den Burg. u.haald Het Mulo-diploma A werd behaaM door C. vd Knaap, Oosterend, E Beek, Zuid-Eierland, C. A. Oudeschild, C. N. Riteco, Den Burg, K- Noble en C. Smit, Den Hoorn. PERSONALIA De heer J. C. Ladiges te Pen Hoorn is geslaagd voor het examen hoofdakie. TSSERIJ Door 150 vaartuigen werd dinsdag aangevoerd: 15441 P°nd fc">1,fallng' prijs f 0.80— f 0.94 per pond; 1643 pond lijn- of beugaal. prijs f 1.05—f 2.00 per pond en 626 pond witvis, prijs f 0.05- f 0.41 per pond, Het aanbod op de rundermarkt was heel wat groter dan vorige week. in de eerste plaats waren er veel meer vette koeien. Als gevolg van het war me en droge weer is de grasgroei op de hoge landen achteruit gegaan, vandaar dan ook dat het gebruiks- vee maar heel slecht geplaatst kon worden. Voor verse melltkoeien was de handel dan ook heel stug, want er was weinig vraag. Met de geldekoeien was het al niet veel beter; alleen een eerste klas dier vindt nog een koper en wordt dan goed betaald, doch de afwijkende konden slecht geplaatst worden. Ook het kleine aanbod van pinken en stieren had geringe be langstelling. De handel in de fokkal- veren kon geen naam meer hebben, daar hierin hoegenaamd niets was te doen- Het aanbod van wolvee was maar heel matig. Het marcheerde zo wel met de schapen als met de lam metjes zeer kalm. Voor export zag men weinig gebeuren. Wèl gingen er geruchten, dat volgende week Belgie weer als afnemer aan de markt wordt verwacht. Met de bokken en geiten blijft het droevig gesteld. Het begint er op te lijken, dat het voor de fok kers met de biggen de verkeerde kant op gaat daar opk dezen, bij een zeer stugge gang, flink in prijs dalen. De paardenmarkt blijft op sl&chtpaarden aangewezen; voor levende dieren is zowel naar paarden als veulens wei nig vraag. Op de pluimveemarkt was weer een flinke aanvoer; de handel was vlug en de prijs iéts hoger. Aangevoerd 601 runderen waar onder 232 vette koeien, IS stieren, 310 nuchtere kalveren, 130 schapen en 13 vette varkens voor de levering. 128 melk- en kalfkoeien 500760, stug; 258 geldekoeien 350600, kalm; 18 pinken 260—400, stil; 12 stieren 375 —625, .matig; 135 schapen 4670, 402 lammeren 30—48, kalm; 46 bok ken en geiten 1050, stug; 658 big gen 3562.50, heel stug; 33 fokaeu- gen 300—425, stugger; 55 paarden 375625, stug; veulens 110180, stug; 500 oude kippen en hanen (rode en witte) 1.601.80, 400 oude kippen en hanen (blauwe) 2,102.30, 14.300 jonge hanen (rode en witte) 1.60— 1.80, 2100 jonge hanen (blauwe) 2.20 2.40 per kg-, 1100 jonge hennen 3—4,60, 300 eenden 1,86-4.50, 800 konijnen 0.50—6 per stuk; 3000 kip eieren 0.130.1414, 4000 eendeieren 0.05 uo.09 per stuk. ALKMAAR, 27 Juli. Aardappelen; Schotse muizen 6-9 en idem kleine 3-6; slabonen 37-45; stoksnijbonen 52-7 J; stamsnijbonen 19-43; tuinbonen 4-6; peulen 6-50; dop erwten 6-22; bl. blauwschokkers 8-28; bloem kool: IA 18 en I 13-16; tomaten; A 32-50 en bonken 20-30; rode kool 6-6,90; spinazie 8-19; postelein 6-18; sla 1,50-U; andijvie 5-8; rabarber 4-ia; rode bieten 6; bospecn 6-8 en 15; waspeen 6-12; uien 6-8; soep groenten 6—9; selie 4—8; rode aalbessen 32— 42; klapbessen 18-33; perziken 6-18; fram bozen 26—39 per doos; aardbeien 2,10 per slof; meloenen (net) 26-75. NOORDERMARKTBOND, 28 Juli; 66.000 kg aardappelen: eerstelingen f 0.40f 7.50, rode eerstelingen f 8.10 f 8.60, eigenheimers f 7.60—f 8.40, blau we eigenheimers f 6.50—f 7.20, bintje f 6.20f 6.40, drielingen f 4.40—f 4 80 900 kg rode kool f 6, 700 kg witte kool' f 9—f 13.30, 400 kg slabonen f 38—f 40. Alnati, R dam—B. Air^s, 28-7 te Montevideo Amsteldiep, Java-A'dam, 27-7 te Penan- - Bah, New York-Java, passeerde 27-7 Malta - Camphuys, 27-7 van Surabaja te Makassar - Cistula (t), 27-7 van Singapore te Hytteltou Congostroom, 27-7 van Freetown naar Monro- Via Delfland, Buenos Aires—R'dam, 27-7 van Rio de Janeiro - Ena (t), 27-7 van Alezandrie naar Abadan Gaasterkerk 27-7 van Bremeq naar A'dam - Heemskerk, R'dam Bnsbane, 28-7 te Colombo verwacht Hes- t;a 28-7 van Trimdad te Lc Havre v ch, - H'lversvun 27-7 van Gdansk naar A'dam - Ittersum 27-7 van Aden te Muscat - Jol.an van Oldaibarnevelt, A'dam-Java, 27-7 v. Sa- beng - Laurenskerk, Caleutta-Rdam, 27-7 te karachi - Leerdam, 27-7 van New York te Antwerpen Leersum, 27-7 van Gibraltar naar Iepe! "Lirenberg, A'dam-Casabianca, pas seerde 27-7 Cherbourg Lievevrouwekerk Gothenb^rg—Calcutta, 28-7 te Madras verwacht T. ,M/>d""a, 28"7 vlu> A'dam te Batavia - Mehskerk 28-7 van A'dam te Kaapstad - Muiderkerk, 27-7 van Lagos te Port Gentd - N.gerstroom, West-Afrika-A'dam, passeerde 2,-7 Dungeness - Oran;efontein, A'dam-Beira, 27-7 van Las Palmas - Phrontus, Batavia- l li Colombo - Randkerk, Walvis baai A dam, 27-7 v. Ouessant - Willem Ruys Java-A'dam, 27-7 van Singapore - Salatiga, 2,-7 van Cebu naar Los Angetes - Sibajak CibraTur passeerde 27-7, 18.00 uur, Algorab, R'dam—Porto Alegre, 27-7 te San U 1 f>r h' IVdarPorf" Alegre. passeerde n?j Barendrecht (t), Kuweit- Bdam, 26-7 van Port Said - Beverwijk, 27-7 van Casablanca naar Engeland - Molènkerk Japan R dan;. 27-7' van Marseille - pr;nj M 7 VM te Montreal - e .j-1 na nV,n vancouver te Durban - Soestdijk, 26-7 van Batavia te Pladju. Leerdam, 29-7 v.m. van New York te R'. 27 7 Andijk, New Orleans-R'dam, '""den - Aalsdijk, R'dam-New Or- leans, 27-7 van Antwerpen. De heer J. F. H. Settels is dezer dagen gedurende 25 jaar als hoofd aan de R.K. school te Schagen verbon den- De gemeenteraad van Alkmaar verleende een crediet van 550.000 voor de bouw van 47 montagewonin- gen. D Te Bergen heeft de heer F Swart uit Groningen een merkwaardig jubileum gevierd: hij bracht aldaar voor de vijf en twintigste keer zün va- cantie door. Pater Henri de Greeve zal op 7, 8 en 9 Augustus ter gelegen heid van een aldaar op te voeren openluchtspel te Heer Hugowaard re devoeringen houden. De oude ko renmolen „Het Rode Hert" te Oudorp is thans voorzien van nieuwe wieken volgens het systeem Tan Have en daardoor een dér modernste molens in den lande geworden. Binnenkort zullen de twee IJmiji- dense loodsboten met radarinstaljaties worden uitgerust, p Het batig said0 10.000) van de Beverwijkse stads feesten zal worden aangewend voor het steunen van vierlingen en onder nemingen, welke aan Beverwijk reliëf kunnen geven, p De N.V. De Plaat- wellerij te Velsen-Noord gaat een fa briek bouwen voor de vervaardiging van eboniet. Tussen de gemeentebe sturen van Beverwijk en Castricum is (overeenstemming bereikt over de kwestie van de in oorlogstijd door Be verwijk overgenomen gasfabriek van Castricum. O De gemeenteraad van Velsen heeft besloten de retributiebef- fing van de gemeentebedrijven voor gas en water op te heffen. De Zaanse gemeentebesturen zijn 't eens geworden over de verdeling van de honderd toegewezen montagewonin gen. Als Ged. Staten hiermede accoord gaan, zal de verdeling als volgt zijn: Zaandam 63, Koog aan de Zaan 3, Zaandijk 6, Wormerveer 10, Kromme nie 3, Wormer 9, Assendelft 3, West zaan 3, Qostzaan 1. p Hier volgt de stand van de Zaanse hengelcompetitie: karper 81 cm, brasem 53'/» cm, snoek 101 cm, snoekbaars 65 cm. P De ge meente Wormerveer zal overgaan tet de bouw van een nieuwe gashouder. De heer A. M- Frons, psycholoog, tevens afdelingschef aan het Rijks- landbouwproefstation te Hoorn, is be noemd tot directeur. De afdeling Enkbuizen van da Kon. Ned- Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde heeft veel eer ingelegd met de organisatie van de jaarlijkse vriend- schdPsbij eenkomst, waaraan door 6?5 leden werd deelgenomen. ©e laagste drie klassen van scheel I hebben Dinsdag hun schoolreisje ge had. Met drie bussen ging bet langs de duinkant naar Schoorl, Onderweg werd nog even balt gehouden bü de Hondsbosse zeewering om een kijkje op zee te hebben. In Schoorl werd in de speeltuin naar hartelust geschom meld, gedraaid en gegleden. Ook het Zandgat werd beklommen en nadat schoenen en kousen van het overtolli ge zand waren ontdaan, ging bet met de bussen naar Alkmaar, waar eerst in de muziektuin gegeten en gedronken werd, waarna een wandeling werd ge maakt langs Hertenkamp, volière, de marmotjes, om tenslotte te belanden bij de apenkooi. Die blijft altijd een attractie voor de kinderen. Na de wan deling werden de bussen weer opge zocht en ging het naar Bergen, waar nogmaals hetzelfde spelletje van glij- den en draaien onvermoeid werd voortgezet tot het tijd werd om naar huis terug te keren. Om zes uur arri veerden de jonge reizigers weer op het dorp, veel van de leuke dag die ze gehad hadden. Een woord van dank aan het onderwijzend personeel en de Oudercommissie voor hun zorgen en aan allen, die hen in staat stelden de kinderen deze dag te bereiden, mogen -we niet vergeten. Ter gelegenheid, dat de afd. Den Helder van de Hollandse Mij- van Landbouw in de herfst van dit jaar, 100 jaar bestaat, hoopt men °P September te Julianadorp een grote fokveedag te houden, waaraan ook door niet-geregistreerd vee kan wor den deelgenomen, 's Middags zal het bestuur recipiëren en des avonds volgt een feestavond. Op 11 September wordt een draverij gehouden. De Hengelsportvereniging „De Snoek" <$11 makreelviswedstrijd. De veertig deelnemers hadden maar weinig succes. Alleen de heer J Bosker wist in de toegemeten drie uur tijds een makreel te vangen. De eerste, die dit jaar het examen vuor middenstandsdiploma aflegde was mevr. Asjes -Middelbeek te Westerland. Zij slaagde tc Alk maar met een aantal van 48 punten. De aanvoer van Woensdag was 4200 kisten haring. 400 schol, 200 koojvis, 250 makreel, 30 fijnvis, 20 schar, 5 leng. 30 kabeljauw, 30 wijting, 5 schelvis en 50 diversen. Prüzen |iei" kg: gr. tong 2.55—2.40, gr. mid. tong 2.35, kl. mid. tong 2.40, kl. I tong 2.20— 2.15, kl. II tong 1.1580, heilbot 2.25 2.15, tarbot I 2—1.70. Prijzen per 50 kg: schar 9—5, kl. koolvis 15—14, bot 11-50 —8, gr. schol 54—50, mid. schol 24— 17.50, kl. schol 10—3.50, horsmakreel 1-40, gr. gul 4032, kl. gul 1413.50, wijting 17—10.50. verse haring 11.70— 10.40. makreel 1810.50, kl. schelvis 10- Prijzen per 125 kg: gr. koolvis 27 —20, gr. leng 61. kabeljauw 166—73. Besommingen (gedeeltelük): IJM. 42, Assanreis f 15110,38, Zeelandia f 7060,49, Petten f 13120, RO 15, Antje f 900. Kustvissers: IJM. 213 f 240. 226 f 100. 241 f 100, 249 f 90, SCH. 2 f 300.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 4