r Het Indonesische volkslied „Rode" luchtmacht viel Ede aan CULTUREEL NIEUWS CclifoCon Ordridet B.F.O. en Republiek zullen ontwerp voor constitutie opstellen -Sa*™™™* De v/ag rood-wit en hei volkslied „Indonesia Raya" Achtendertig ongevallen op onbewaakte overwegen Westelijke Marken voor Westberlijnse spoorweg arbeiders Eersle na-oorlogse legermanoeuvres Kraak volgende maand weer onder de lat Alle Nederlanders uit de Ronde van Zwitserland H". Stenografie in het leger Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Het Radioprogramma Was Uw wol Veilig in De inier-lndonesische conferentie De vlag der Republik Indonesia Seri- kat zal rood-wit zijn, de taal zal zqn de Bahasa Indonesia en het volkslied 't „Indonesia Raya". Dit waren de beslui ten van de inter-Indonesische confe rentie, die, naar Sultan Hamid consta teerde, een volledig succes is geworden. Door de beide delegaties zal een ge meenschappelijke technische commissie worden ingesteld, die een ontwerp voor de voorlopige constitutie zal opstellen. Het ontwerp zal, zodra dit gereed is, in Den Haag worden voorgelegd aan de leden van de beide delegaties der Re publik Indonesia Serikat, gebasseerd op de overeenstemming, bereikt op de in ter-Indonesische conferentie. Vervol gens zal het worden aangeboden aan de volksvertegenwoordiging van ieder deelgebied. Beide delegaties zijn het er over eens. dat binnen een jaar na de over dracht der souvereiniteit de constitu ante zal bijeenkomen, welke zal zijn samengesteld na vrije en geheime ver kiezingen, gebasseerd op een zo spoedig mogelijk vast te stellen wettelijke re geling. Beide delegaties aanvaarden, dat, wanneer de president en de ministers zullen zijn benoemd, de Republik In donesia Serikat gereed is' om de sou vereiniteit van Nederland te ontvangen. De samenstelling van de senaat en de Volksvertegenwoordiging zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. De president zal verkozen worden door vertegenwoordigers van de Repu bliek'en van de gebieden, die lid zijn van de. BFO, waarbij zal worden ge streefd naar eenstemmigheid. De Senaat zal een adviserende be voegdheid hebben met betrekking tot alle aangelegenheden. Daarnaast zal de Senaat wetgevende bevoegdheid heb ben inzake onderwerpen betreffende de verhouding tussen de centrale rege ling en de deelstaten, alsmede tussen de deelstaten onderling. Ten aanzien van de ministers met bijzondere positie kwamen de delega ties overeen, dat drie kabinetsforma teurs zullen worden benoemd door de president in overeenstemming met de gemachtigden van de deelstaten en deelgebieden. Deze formateurs zullen andere ministers bij de president ter benoeming voordragen. Vijf van de ministeries zullen worden aangemerkt als ministeries met bijzonder karakter, n.1. de ministeries van: deiensie, bui tenlandse zaken, binnenlandse zaken, financiën en economische zaken. Als tegel zullen de formateurs elk een van de vijf genoemde ministeries leiden. Op aanbeveling van de drie formateurs zal de president een hunner als minister president benoemen. De vijf (of zes) ministers metbijzondere positie zul len bevoegd zijn om in spoedeisende noodgevallen een beslissing te nemen, Welke dezelfde rechtskracht zal hebben als een beslissing van het voltallige kabinet. De souvereiniteit van de Republiek. De federale regering zal de souve reiniteit niet slechts van Nederlandse zijde ontvangen, doch op hetzelfde tijd stip eveneens ttfin de zijde van de Re publiek Indonesia. Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Wagenaar (CPN) in ver band met de ongevallen, welke zich hebben voorgedaan bij de onbewaakte o\erweg te Mijdrecht, heeft minister Spitzen geantwoord, dat, voor zover bekend, zich de laatste 19 jaar op dit punt niet eerder ongevallen met dode lijke afloop hebben voorgedaan. Overigens is deze overweg op de toeleidende wegen aangeduid door Aridreas-kruisen en zijn ter weerszij den van de spoorbaan op de overweg schrikhekken aangebracht. Bovendien zijn thans 12 bakens geplaatst. De ongevallen op overwegen zijn grotendeels te wijten aan onvoldoende zorgzaamheid van de weggebruikers. Gedurende het eerste halfjaar 1949 hadden Op onbewaakte overwegen 38 ongevallen plaats, tegen 138 op be waakte, aldus de minister. Inzake de Nederlands-Indonesische Cnie hebben de delegaties van gedach ten gewisseld, hetgeen geleid heeft tot een aanzienlijke overeenstemming van inzicht, die tot voldoening stemt. De besprekingen hierover zullen in Ne derland worden voortgezet. Betreffende het hoofdstuk over de financiën is bepaald, dat de Republik Indonesia Serikat een wettig betaal middel zal hebben. De drie Westelijke militaire com mandanten hebben besloten het West berlijnse stadsbestuur te machtigen de Ionen van ongeveer 2.000 spoorweg arbeiders, die in West-Berlijn wonen en in de Oostelijke sector werken, in Westelijke marken om te wisselen. De arbeiders werden, sedert het emde van de Berlijnse spoorwegstaking cp 28 Juni, door het spoorwegbestuur, dat onder Sowjetrussische controle staat, in Oostelijke marken uitbetaald. Het Westberlijnse stadsbestuur heeft tot nog toe slechts 40 pet. der lonen in Westelijke marken omgewisseld. De Nederlandse vertaling van het Indonesische volkslied „Indo nesia Raya" is als volgt: Indonesië mijn vaderland Grond waarop mijn bloed is gevloeid Daar sta ik als Een baken voor mijn moeder Indonesië Mijn natie en mijn vaderland Laat ons uitroepen: Indonesië zij één, Leve mijn land, Leve mijn landstreek Mijn volk, geheel mijn volk, Rijs op met ziel en lichaam Voor het grote Indonesië. Indonesië, eerbiedwaardig land Ons" rijke land. Daar sta ik voor altijd Indonesië, erfdeel mijner vaderen Erfdeel van ons allen. Laat ons bidden: Indonesië zij gelukkia Haar grond zij vruchtbaar Haar ziel zij vruchtbaar Haar volk en al haar onderdanen. Haar hart en haar geest zij Zich bewust: „voor het grote Indonesië" Indonesië, heilige grona Onze grond, die gewijd is Daarop sta ik om mijn eigen Moeder te beschermen, Indonesië schitterend land, Land, dat 'k liefheb. Laat ons zingen: „Eeuwig Indonesië" Haar volk zij gezegend Haar kinderen zijn gezegend Al haar eilanden en zeeën Haar landstreken mogen voor spoedig zijn. Voorwaarts haar standaard „Voor het grote Indonesië" Refrein: Groot Indonesië Vrij, vrij Land en volk, dat ik liefheb Groot Indonesië Vrij, vrij Leve groot Indonesië. >- Operatie „Phoenix". Een begrip, dat al een betekenisvolle klank gekregen heeft. Er is iets uit zijn as herrezen. Er zijn weer legeroefeningen, nadat ons land in 1938 voor de laatste maal zijn legermanoeuvres bij Arnhem ken de. Legeroefeningen op kleine schaal, aangepast aan hetgeen de moderne oorlogvoering bij verdediging en aan val vraagt. Legeroefeningen, waarbij fouten gemaakt worden. Fouten, die nodig zijn, want daaruit zullen de sta ven en de troepen lering kunnen trek ken. In de Willem III-kazerne te Apel doorn heeft generaal-majoor A. T. C. Opsomer, commandant strijdkrachten te velde, zijn hoofdkwartier. Er is overigens nog weinig te zien op de Veluwe dat een spectaculair karak ter heeft. De 6 a 7000 man, die over rode en blauwe troepen verdeeld zijn, bereiden zich voor. Een hevige aanval verwacht men eerst Donderdag. Na het ingaan van de oorlogstoe stand Dinsdag om 12.00 begonnen de rode troepen onder commando van kolonel J. J. Pape een verkennings actie. Een gepantserde verkennings afdeling ontwikkelde activiteit ten zuiden van de lijn ZwolleNunspeet. Een actie, die goed verliep. Op dat ogenblik ontwikkelde de actie zich onder een hevige regenbui. Dat baar de geen zorg. Men verzamelde waar devolle gegevens. Terzelfdertijd was er een neven actie langs de weg ZelhemSoeren. Een afleidingsmanoeuvre, waardoor blauw zich niet om de tuin liet leiden. En in de lucht? Er was enige luchtactiviteit, maar het weer was slecht. Zo werd het complex Hars kamp en het station Ede uit de lucht aangevallen. „Uit de reacties op de ZWIISU t 黫Uoor»1 luchtaanval bleek, dat deze niet ge slaagd was", zeggen de blauwen op de grond. "Men kwam naar buiten lopen en was verrast", zeggen de roden in de lucht. Op deze eerste dag bleven de klap pen, bleef het spectaculaire nog uit. Het eerste legerbericht is intussen verschenen. Het luidt: Blauw heeft de Rade opmars Westelijk van de IJseJ na hardnekkige gevechten in de lijn ErnstDoornspijk tot staan gebracht. Levendige patrouille-activiteit aan weerskanten. Luchtactie wordt be moeilijkt door slechte weersomstan digheden. Een vijandelijke luchtaan val op station Ede en complex Hars kamp werd door het heftig afweer- vuur der luchtdoelartillerie afgesla gen." Uiteraard kan op dit ogenblik nog niets over de resultaten van de oefe ningen gezegd worden. Zondagmiddag werd te Egmond aan Zee, ter gelegenheid van de opening van een sportveld, de voetbalwedstrijd KFCStormvogels gespeeld. In Egmond aan Zee had men gehoopt om Kraak onder de Ut te zien in het Stormvogels- doel. De Egmondenaren hebben Kraak echter alleen maar in burger mogen aanschouwen, daar onze nationale doel- verdediger de wedstrijd als toeschou w-er bijwoonde. Aan het na afloop ge houden diner deelde Kraak mede, dat hij volgende maand weer hoopt te spe len. Zoals men weet brak Kraak op 13 Maart van dit jaar. in de wedstrijd NederlandBelgie, een middenhands- beentje. Het is dus wel een zeer lang durige geschiedenis geworden en het is te hopen, dat de vorm van Kraak dit half jaar niet al te veel is verminderd. Syen, Jansen en Lambrichs hebben gisteren in de 4e etappe van de Ronde van Zwitserland, welke over 350 km van Ascona naar Geneve leidde, de strijd gestaakt Het was de langste etappe van de ronde met de Simplonpas als grootste obstakel. De beslissing te Geneve viel in de sprint, welke door Brule werd gewon nen. Zijn tijd bedroeg 11 uur 20 min. 31 sec., gevolgd door Weilenmann en Aeschlimann, beiden met dezelfde tijd. In het algemeen klassement leidt Weilenmann met een totaaltijd van 30 uur 17 min. 17 sec. met Aeschlimann op de 2e plaats in 30.17.26 en Brule als derde met 30.20.06. In de afgelopen maand is men be gonnen met het geven van onderwijs in stenografie „Groote" aan de mili taire schrijversschool in Kampen. Het onderwijs wordt gegeven door de commandant van de school, de eerste luitenant H. Hurkmans. Hiermee komt de wens van de ontwerper A. W. Groote, die zijn stenografie vijftig jaar geleden publiceerde, eindelijk in vervulling. Groote, die beroepsofficier was, ontwierp zijn stenografie name lijk met het doel om bij het leger, o.m. voor het doorgeven van bevelen, te worden gebruikt. AMERIKAANS CONGRES LATER OP RECES? President Truman eri de leiders van de democratische partij hebben beslo ten het Congres minstens een maand langer in zitting te houden, opdat het „een aantal constructieve wetsontwer pen" kan behandelen. Het Congres gaat normaal 31 Juli op reces. Er is niet be kend geworden welke wetsontwerpen men op het oog heeft. NEDERLANDERS IN ZUID-CHINA MOETEN EVACUEREN Het ministerie van buitenlandse za ken heeft aan de Nederlandse consu laire vertegenwoordiger te Kanton, China, opdracht gegeven de Nederlan ders en Nederlandse onderdanen in Zuid-China in overweging te geven te evacueren zolang dit nog met commer ciële transportmiddelen mogelijk is. 129. Pepi is alleen achtergebleven met de hofhonden in hun gouden kooi. Hij heeft de opperhof-honden-uitlater beloofd om goed op hen te passen. „Nu en dat zal ik ook", mompelt hij in zichzelf, terwijl hij zachtjes naai de gouden kooi toesluipt. „Zij hebben mij zo vaak uit de penarie gehaald, nu zal ik het hen moeten doen!" Om zichtig kijkt hjj nog eens om zich heen en begint dan aan de gouden kooi te trekken en te rukken. Maar die is veel sterker dan hij gedacht heeft. Het gouden slot is te verwikken noch te verwegen en ook de tralies zijn te gen de sterke armen van Pepi be stand. Bovendien treft hem het onge luk d^it één van de krijgers naar het dorp teruggestuurd is. En die ziet Pepi daar aan de gouden kooi staan te rukken. „Stop! Stoppen daar!" gilt hij en rent op Pepi toe. AANTAL BERICHTEN, dat ons uit de internationale muziekwereld bereikt, is weer zeer talrijk. Wat ons land betreft, willen wij in de eerste plaats melding maken van de oprich ting van de Oost-Nederlandse Opera te Nijmegen. Deze zal haar invloed niet alleen uitstrekken tot Zuid-Oost- Gelderland, maar ook naar Twente en Noord-Oost-Brabant. Ter nagedachtenis van de met de „Franeker" omgekomen violist Her man van der Vegt, heeft de pianist componist Hugo van Dalen een „poème" voor viool en piano (of or kest) geschreven. Hij droeg dit werk op aan de eerste concertmeester van het Residentieorkest Adolphe Poth. Frits Schuurman, de oude man van het Residentieorkest is met zijn echt genote in Johannesburg aangekomen om er de leiding op zich te nemen van het stedelijk orkest. Op 9 Augustus zal hij in de Stadszaal zijn eerste concert met de gecombineerde orkesten van stad en omroep leiden. Johannesburg heeft hem een zeer hartelijk welkom bereid, verheugd als het is weer een vaste leider van zijn orkest te hebben. En Schuurman zegt: Mijn taak zal hier dezelfde zijn als in Den Haag, want Beethoven blijft Beethoven, ook in Jo hannesburg. Te Salzburg zijn Woensdag in de „Karabieniri"-zaal van het stadhuis de beroemde Festspiele van dit jaar weer officieel geopend. Het Mozarteumor- kest speelde de ouverture- tot de ope ra „Lucio Silla", die door Mozart op zestienjarige leeftijd werd gecompo neerd. Dr. Leopold Fi#l, de Oostenrijk se Bondskanselier zeide naar aanlei ding van het grote muziekfeest: Hier wordt het onverzoenlijke verzoend. JONY GEMENIS KOCHT dezer da gen in een tweedehandszaak te Mel- bourne voor 24 pond sterling een olie verfschilderij, dat voor een onderzoek naar Engeland zal worden gezonden. Men meent n.1. dat het doek, dat een negental mensen.- en engelenfiguren vertoont, gemaakt is door de 16e eeuw- se Italiaanse schilder Titiaan. Tony heeft het bij voorbaat al zwaar verze kerd. In Jerezulem ontdekte men oqlangs enkele 1000 jaar oude christelijke gra ven. Zij bevatten zeer vele voorwerpen als lampen en beeldhouwwerk uit de vierde en vijfde eeuw. De villa te Ischl in het schilderach tige Salzkammergut, waar Franz Lé- har meestal vertoefde en waar hij zijn Gedwongen tewerkstelling in Oostduitse mijnen Het officiële, in de Duitse taal ver schijnende Amerikaanse dagblad „Neue Zeitung" meldde dat thans een groot aantal vrouwen in de industrie-bedrij ven in de provincie „Thüringen Sowjetrussische zone van Duitsland te werk wordt gesteld, teneinde de plaatsen in te nemen van mannen, die naar de uranium-mijnen zijn gezonden. Volgens het blad zullen vóór het eind van dit jaar twaalf duizend vrou wen op deze wijze de plaatsen van mannen hebben ingenomen. GRATIFICATIEBESLUIT RIJKSAMBTENAREN. De minister van Binnenlandse Za ken a.i. heeft besloten het gratificatie- besluit burgerlijke rijksambtenaren 1949 van overeenkomstige toepassing te verklaren op: het jeugdige rijksper soneel, waarvan het loon is vastge steld krachtens de algemene loonrege ling jeugdig rijkspersoneel 1948; de leerling-verplegenden bij de rijksver- plegingsinrichtingen; de rijkswerk vrouwen van wie het loon is vastge steld krachtens de beschikking van de minister van binnenlandse zaken tot herziening van de beloning voor rijkswerkvrouwen. FRANZ LéHAR Zijn huis nu museum in de gehele wereld bekende composi ties schiep, is te zijner nagedachtenis tot een museum herschapen. Op uit drukkelijke wens van de overledene zullen zijn woon- en werkkamers geen veranderingen ondergaan en voor le dereen toegankelijk zijn. Het doden masker van Frans Léhar, alsmede alle handschriften en partituren zullen in het museum een plaats krijgen. In Marianske Lazne (Tsjechoslowa- kije) wordt een internationaal filmfes tival gehouden. De Sovjetunie brengt o.a. de film „Het leven zal bloeien", handelende over de theoriën van de bioloog Michurin, de Ver. Staten: „Johnny Belinda" en Frankrijk ..Para de du temps perdu". Er zijn o.m. een prijs voor de vrede en een prijs voor de arbeid uitgeloofd. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Piano-duo. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Program ma-proloog. 8.15 Populaire orgelbespeling. 8.45 Trio Fantasia. 9.10 1100 jaar Zierikzee. 9.30 Kurhaus-concert. 11.15 Der Bettelstudent. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 6, 8 en 11 uur. 6.20 Amsterdamse Politie- kapel. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Kurhaus-concert. 9.10 De Pauweveer. 10.25 Kwartet Jan Corduwener. 10.45 Van boek tot boek. 11.15 Geraldo en zijn orkest. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.05 Songs van Irving Berlin. 10.00 Pièces en concert. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Sonate. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Mededelingen voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Promenade- oikest. 1.20Piano-recital. 1.45 Roeromme. 2.00 Ensemble Douwinsky. 2.40 Even onder ons. 3.00 Residentie-orkest. 4.00 Bijbellezing. 4.'45 Partita. 5.00 Het Radio-Jeugd journaal. 5.30 Onze zingende en voordragende jeugd. 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Pro gramma-proloog. 8.15 Plaatvaria. 9.00 Lezing. 9.30 Tuinconcert door Vrij en Blij. 10.15 Vaart der Volken. 11.15 Cyclus „Beroemde concerten*. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Ochtend- varia. 9.00 Symphonie. 9.35 Soft and sweet. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Een huisboot op de styx. 11.15 Musicorda. 12.00 Paolo Tosti. 12.30 Mededelingen voor Land- en Tuin bouw. 12.38 Kamermuziek. 1.15 Dolf van der Linden en zijn orkest. 2.00 Schijn en wezen in Turkije. 2.15 Solisten-concert. 3.00 Klimop. 4 00 Werken van Shakespeare. 5.00 Reizen en trekken. 5.30 Kwintet Jonny Meyer. 6.30 De kwintet spelen. 7.00 Troeven uit Amerika. 7.30 Ik zou zo graag. 8.05 The Romancers. 8.28 De twee brillanten. 9.05 Promenade concert. 10.00 Lezing. 10.15 Variatierijke ge varieerde vacantie. 11.15 Melodieën die U graag hoort. RADIO-DISTRIBUTIE LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Radio Rhythm. Revue 9.10 Verz. pr. 10.00 Bioscoop-orgel. 10.30 Ens. Denis. 10.45 Voordracht. 11.00 Honolulu Hawaiïans. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Xavier Cugat en orkest. 12.40 Hillegarde en Georges Ulmer." 1.15 Gram. 2.00 Oude muziek. 3.00 Kwintet Stevens. 3.30 „New Orgonalians" 4.00 Kalundborg: Tivoli's Promenade-orkest. 4.30 Diversen. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr Br.: Voor de so\daten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Eng. H.S.: Gedeelten van „Norma". 8.00 VI. Br.: Verz. pr. 9.00 Voor dracht. 9.20 Orkest d'Amico. 9.45 Actueel, 10.15 Fr. Br.: 'Dansmuziek. 11.00 Diversen. Men zegt wel eens, dat vrouwen stijfhoofdiger zijn dan mannen. Wat de was betreft is dat beslist niet waar, want steeds meer vrouwen overtuigen zich er van, dat de alkalivrije Echfalon haar wol smetteloos wast, zonder slij ten, stug worden of krimpen. Regel matig wassen van wol is nu geen be zwaar meer. v®*1* I 35 ct per pak Netto 100 gr. DOOR ALLAN SWINTON Wanneer je dan daaraan nog het enthousiasme van een jongmens toe voegt, heb je het antwoord. Tot dusver heb ik er alleen nog maar een hopeloze soep van gemaakt, maar Dit vind ik niet erg. Inmiddels heb ik veel gezien en heel wat beleefd. En op een gegeven ogenblik zal ik mijn slag wel slaan!" Met een zekere dubbele bedoeling merkte Sam op: „Daar twijfel ik niet aan." Niemand zei gedurende enige tijd iets, terwijl de wind door het onmetelijke bos fluisterde en ruiste, 't vuur flik kerde en de nachtelijke insecten sjiry- ten en ritselden. Toen waagde Sam de opmerking: „Heb ik in Caracas goed gehoord, dat je aan het een of andere Project gewerkt hebt om een rrhat op te sporen? Goud en smaragden in Co- lumbia of zo iets hier in het zuidwes ten, als i1- me goed herinner." De harmonica bleef halfweg naar Semple's mond steken. Hij hief het hoofd op en de blikken van de beide mannen ontmoetten elkaar. Er *vas geen spanning, alleen maar een soort wederzijds taxeren, maar het was duidelijk, dat Sam een strak gespan nen snaar aangeroerd had. ■Toen Semple begon te spreken was zijn toon echter onverschillig genoeg. Och? Wie heeft je dat verteld?" „Ik geloof, dat het de directeur van het hotel was. Hij geloofde het verhaal niet," zei Sam. Semple lachte. „Oh, Gonzalez. Dat arme mannetje! Hij heeft een hekel aan mij, sedert de dag, dat we in de tijd, dat ik nog ruim in mijn geld zat, hem eens in de hall zijn pantalon uit getrokken hebben. In die dagen was ik rog jong en speels.... Ja. ik heb 'n pro ject. En een goed ook." Bij de gedachte aan de herrie in het Hotel Internacio- nal glimlachte hij nog eens en begon toen zwijgend zijn mondharmonica op te poetsen. Sam hield aan: „Er doen hier zoveel van die schatverhalen de ronde. De meeste klinken heel mooi." „Dit project is goed," zei Semple met rustige beslistheid. Gedurende enige tijd heerste er stil te. terwi.il Semple somber in het vuur staarde. Toen bracht hij het orgeltje aan zijn mond. blies een paar zwakke accoorden. glimlachte even tegen Mary en begon toen met een vlot wijsje, dat naar hij wist haar voorkeur had. Maar plotseling brak hij zijn muziek weer af. En even zeker, alsof hij het openlijk uitgesproken had, wist Sam, dat hij tot een besluit gekomen was. Toen Semple sprak, bevestigden zijn woorden deze gedachte. „Dat schattenproject.ik zou jouw oordeel wel graag eens horen, Sam." „Het zal me zeer interesseren, Hugh." „Het is een heel verhaal," verklaarde Semple. „Het begint al lang geleden, toen dat land, wat nu de Republiek Co lombia is, voor het eerst gekoloniseerd werd. De eerste hier gekomen Span jaarden bereikten het uit het westen, maar al heel spoedig kwam er een an dere troep, zonderling genoeg onder het commando van een Duitser, Feder- mann geheten, over land uit Venezue la. Een van de verhalen, die zij ver telden, betrof een wonderbaarlijke ver laten stad, die gebouwd was van grote bekapte stenen en die zij ontdekt had den. ..Dat verhaal werd nooit onderzocht. En ofschoon er 'meer naar het zuiden vele tekenen wijzen op prae-historische bouwers, die steen als materiaal ge bruikten, is er sindsdien in het noorden door niemand over gesproken, behalve zeer terloops door één ontdekkings reiziger. Welnu, gedurende de jaren van de vrijheidsoorlog, ongeveer in 1820. mar cheerde Bolivar naar het zuiden, om Columbia te bevrijden. Bij Boyaca ver sloeg hij het Spaanse leger en de On derkoning laadde de schatten van het Gouvernement op muildieren en ging er van door. Maar in de duisternis en de opwinding verdween het escorte met de schatten. Een ondernemende kerel, Aragón genaamd, verdween met het escorte. Er is nooit meer iets van hem gezien of gehoord.... behalve door mij. Zie je, ik ben altijd tamelijk kame raadschappelijk met de Indianen ge weest. Ik heb bereikt, dat ze mij over hun geschiedenis gepraat hebben: iets, wat zij practisch nooit met blanken doen. Ik heb getracht alles, wat ik maar kon over het land te l#:en en telkens als ik er een aan het praten kon krijgen, heb ik hem zoveel moge lijk laten praten. Een van die lui, die mij op een tocht vergezelde, werd ten slotte werkelijk vertrouwelijk. O.a. vertelde hij mij. dat een van de drij vers van de muildieren, die die schat ten vervoerden, zijn overgrootvader was geweest. Hij zeide, dat Aragón ont snapte doordat hij in plaats van naar het Westen te vluchten, naar het Zuid oosten trok, een kring maakte en ach ter Bolivar aantrok en toen naar het Noorden naar de kust ging. Maar de pokken braken onder die troep uit en toen zij in een grote verlaten stenen stad kwamen, hielden zij daar halt en trachtten de ziekte van zich af te schudden. Voor alle zekerheid werd de schat op een bepaalde plaats verbor gen. Maar de blanken stierven allen en de paar inlanders, die het overleef den, gingen weer de bossen in. Wel, ik ken het oorspronkelijke Zuid-Amerika ik heb het om ver schillende redenen goed -bestudeerd. Ik zag, dat ofschoon zij de andere kant op gingen, die lui feitelijk op Feder- mann's oude routé te land gekomen waren. Dus keek ik alle gegevens na, die ik maar vinden kon en kwam de plaats, waar die stad gelegen was, aar dig nabij. Zoals ik zei, er is nooit open lijk over gesproken, behalve door Fe- dermann en door één ontdekkingsrei ziger. Ieder van hen noemde details, die deden zien, dat zij dezelfde stad be doelden. Het verhaal van mijn Indiaan klopte volkomen met het hunne. Ik ben er zeker van, dat ik ze vinden kan, als ik maar eenmaal in het land zelf ben en ik weet, waar de zaak verstopt is". „Maar dz Indianen zullen die toch zeker wel ingepikt hebben?" protes teerde Sam. „Neen. Slechts enkelen hebben het overleefd en zij hebben nooit gepraat omdat in die dagen dergelijke we tenschap voor Indianen ongelooflijke ellende betekende. Ze - waren uit de slavernij ontsnapt. Dat was hen genoeg. Ze dachten er niet over, om zich met iets anders te bemoeien. Bovendien waren de pokken er ook nog. Vóór de Spanjaarden kwamen, hadden zij nooit ziekten gekend en zij waren er doods bang voor. Wat de vent betreft, die het mij vertelde, hij zou dit waarschijnlijk ook niet gedaan hebben, als hij niet dronken was geweest en ik hem niet in zijn eigen taal had kunnen uithoren. De Indianen van heden zijn er niet meer bij geïnteresseerd. Zoals je weet, zijn zij een ziek, verslagen volk. Het enige, dat zij verlangen is wat cocaïne om op te kauwen en verder met rust gelaten te worden. Ten slotte en dit geldt ook heden nog evenzeer als toen is er een bijgelovige reden, waarom geen Indiaan het in zijn hoofd zou halen daar op af te gaan. Ongetwijfeld is dat ook de reden, waarom de Span jaarden de schatten daar plaatsten. De schat is in een grot, die, zoals de India nen zeggen, de ingang van de hel is. Er komt een gebrul uit voort, dat je een mijL verweg horen kunt en ze is gevuld met duivels, duizenden gevleugelde duivels, die in de duisternis fladderen en krijsen". Sam toonde een levendige belangstel ling en liet hem over dit punt verder praten. Toen zei hij: „Dat is zeer inte ressant. Een grot in de Andes, gevuld met fladderende krijsende duivels. Hét is niet zo fantastisch als het klinkt". „Ik veronderstel, dat het vleermuizen zijn. Die grote, die van vruchten leven". „De vruchtenetende vleermuizen krijsen niet en de Indianen kennen die maar al te goed". (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3