Kort Bestek Minister Van Maarseveen leidt de Nederlandse delegatie Tienduizend doden in Ecuador Raad van Europa komt op gang Tsjechoslowaakse kerk gereed voor de strijd tegen het communisme Belgische regering heden gevormd? Woensdag 10 Aug. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 74e Jaar,!an(! No' 10654 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Alle bijeenkomsten op U.N C.I. vestigt zich te Wassenaar en rondom Binnenhof Ind ia vriend van beide partijen Japan gedemilitariseerd Joegoslavische kinderen in Sowjetunie vastgehouden Cassabel verried inbrekers Eva Perón zendt hulp Het blijft goed zomerweer Mohammed Hatta te Karatsji Joodse vertrouwensman verried zijn rasgenoten Sfeun van acht millioen Katholieken Regering beidt haar tijd Eyskens zal zijn taak niet opgeven Maakt Spaak plaats voor Dick Schermer wil hedenavond starten Van Zeeland? Montgomery en De Lattre zijn het eens Heden rapport van de Amerikaanse stafchefs Handel in „Uranium 235" Snelle opmars der communisten in Zuid-China Zuivering in de Ku-Klux-Klan Zwitser wegens spionnage gearresteerd Comité van ministers bijeen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Heider Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A_ KAPTE IN Directie: BIJLSMA en C. KRAK EIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties .„Juttertjes"' tot 15 woor den t 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— bij vooruitbe taling. plus incassokosten (Van onze Haagse redacteur). Heden is de Nederlandse delegatie voor de Ronde Tafel-conferentie voor het eerst büeen geweest onder leiding van de minister van Overzeese Gebieds delen, mr. H. J. van Maarseveen. Am bassadeur dr. J. H. van Royen, die nog onderweg is, en mr. D. U. Stikker, die te Straatsburg vertoeft ter bijwoning van de conferentie der tien ministers van buitenlandse zaken, waren niet aanwezig; zij zullen naderhand als vice- voorzitters optreden. Wel waren de mi nisters H. Götzen en mr. A. M. Joekes ter vergadering. Ook zij maken deel uit van de delegatie. Al de overige leden en adviseurs zijn Kamerleden en hoofd ambtenaren en ambtenaren van lagere rang. Hun aantal is vrij groot, maar vele hunner zullen slechts voor een bepaald onderdeel aan de besprekingen deelnemen. De „negen mannen" krijgen een bijzondere positie in de delegatie. Méér wilde dr. M. J. Prinsen, secre taris-generaal van Binnenlandse Zaken die als hoofd van het secretariaat van de conferentie zal optreden, er niet over loslaten, toen hij de pers Dinsdag voor het eerst te woord stond en haar rondleidde door de vergaderzalen, die op het ogenblik worden ingericht. Dat inrichten bestaat in het aanbrengen van tafels, stoelen telefoonlijnen en al wat dies meer zij. Er komt inderdaad een grote tafel in de vorm van twee letters „u" met de openingen naar elkaar toe geschoven. Geen ronde maar dan toch een aan twee kanten afgeronde tafel. Daaromheen zullen losse tafels komen te staan voor de adviseurs, secretaris sen. vertalers en typistes. Ten behoeve van de commissieverga deringen staan de Weeskamer, de Ho- gerbeetskamer en de Lairessezaal ter beschikking, benevens aan de overzijde van het Binnenhof de Trèves zaal en de Statenzaal, en verder de Rode Zaal in de Witte op het Plein. Het secretariaat- generaal komt ook in de Witte, het secretariaat van de B.F.O. in de Eerste Kamer, dat van de Republiek in het Palace hotel. De Rolzaal wordt „lobby" voor deelnemers en pers. De Indonesische gasten zullen vrij vervoer per auto hebben in Den Haag en omgeving. Zij krijgen bovendien vrij reizen in de treinen. In het Palace- hotel zijn 75 bedden gereserveerd, in hotel Centraal 30, in hotel des Indes 14, in Oud Wasepaar 18, in Pomona 20 en in hotel Bali 8. Palace wordt het hoofd kwartier van de Republiek. Oud Was senaar van de U.N.CX; de B.F.O. zal verspreid wonen. Alle deelnemers zul len voor de duur van de conferentie toegang hebben tot de Witte (waar schijnlijk tot groter ergernis van som mige leden!) en er zal gezorgd worden voor allerlei uitstapjes en excursies. Er zullen vier officiële talen wor den gebruikt ter conferentie: Neder lands, Maleis, Engels en Frans. Het reglement van de orde moet nog wor den vastgesteld; dat is het werk van de voorzitters der delegaties. Ver moedelijk zal dr. W. Drees uitgeno digd worden de conferentie te ope nen, maar de minister-president zal niet aan de besprekingen deelnemen. In totaal verwacht men ongeveer 150 deelnemers uit Batavia en Djokja, benevens een 00 dames. Er komen 8 Indonesische journalisten mee, maar er zullen er meer zijn. Sommige bla den hebben hier of in Amsterdam al geruime tijd een correspondent. Met de Nederlandse deelnemers, de leden van het secretariaat en de vertalers mee zullen meer dan 300 personen aan de besprekingen en wat er aan vastzit gedurende enige maanden de handen vol hebben. Een bijzonderheid is nog, dat alle hotels zich hebben verplicht éénmaal per dag een rijsttafel te serveren. „Ik ben van mening, dat de hulp van Nederland voor het souvereine Indone sië van grote betekenis zal kunnen zijn", aldus verklaarde de in Nederland gearriveerde ambassadeur van India, dr H. S. Mehta. „De Nederlanders hebben inderdaad een grote ervaring in Indonesië maar het is moeilijk nu reeds voorspellingen te doen. Immers wij moeten het resul taat van de Ronde Tafel-conferentie afwachten. Hiervan zal afhangen, wat de toekomst in dit opzicht kan bren gen." De ambassadeur wees in dit ver band op het voorbeeld van Engeland. „De Britten zijn na de overdracht van de souvereiniteit zeer welkome vrien den en helpers in India." „India heeft grote belangstelling voor de Ronde Tafel-conferentie, doch slechts in zo verre het geïnteresseerd is bij de ves tiging van vrede en stabiele verhoudin gen in Z.O.-Azie". „Wij zij vrienden van beide partijen". Bezettingstroepen moeten voorkomend en vriendelijk zijn Naar te Tokio wordt vernomen, heeft generaal Douglas Mc.Arthur, de ge allieerde opperbevelhebber, de Britse en Amerikaanse bezettingstroepen in Ja pan medegedeeld, dat het karakter van de bezetting was veranderd van „het strenge regiem van een militaire be zetting" in „de vriendschappelijke lei ding van een beschermende macht". De Amerikanen zouden voortaan het overnemen door de Japanse regering van meer verantwoordelijkheid voor het beheer van Japans eigen aangele genheden verhaasten, aldus de instruc tie. De noodzaak van uitgebreid toe zicht op vele sociale, culturele en eco nomische ontwikkelingen bestond niet langer. Japan was volledig gedemili tariseerd en zijn sociale en politieke hervorming voldoende gevorderd om zijn regering meer verantwoordelijk heid te kunnen overlaten. De bezettings troepen zouden voorkomend en vrien delijk moeten zijn jegens Japanners op een wijze, die van democratische idea len getuigt.. Zij zouden zich van elke bemoeiing met de uitvoering van de taak der Japanse regering moeten ont houden en ook geen maatregelen mo gen nemen, die op militaire dwang wezen, zo voegde generaal Mc.Arthur er volgens de zegslieden aan toe. Mem meldt van officiële zijde te Eelgrado dat Joegoslavische kinderen van 10 tot 13 jaar in Rusland tegen de wil hunner ouders of voogden worden vastgehouden en dat de Rus sische regering op herhaalde verzoe ken van Joegoslavische zijde om re patriëring niet heeft geantwoord. Schulte eerste te Willebroeck Gisteren verschenen 71 renners aan de start voor een wedstrijd over 155 km te Willebroeck. Eerste werd Ger- rit Schulte in 4 uur 13 min., tweede Middelkamp op een lengte en derde Ockers (Belgie). De Nederlander Itemkes werd met vijf andere ren ners 19/25ste ex aequo geplaatst. In de nacht van Maandag op Dins dag werd ingebroken in het bedrijf van de Coöp. Winkelvereniging aan de Buiten-Nieuwstraat te Kampen. Nadat de inbrekers zich toegang had den verschaft tot' de winkel deden de heren een aanval op de vele lek kernijen die de „coöperatie" biedt, Bij deze werkzaamheden rinkelde de cassabel, hetgeen gehoord werd door een van de buren die toevallig wak ker was. Deze belde de politie op. De politie sloeg de ruit van de win keldeur in en kwam naar binnen. De volkomen verraste-inbrekers wilden op de vlucht slaan, maar een waar schuwingsschot bracht hen tot ande re gedachten. De derde wist via een achteruitgang over de daken na een halsbrekende tocht te ontkomen, doch werd later gegrepen. Een Noordamerikaan se diplomaat' die zojuist was teruggekeerd van de streek in Ecuador, waar de rampza lige aardbeving heeft gewoed, ver klaarde, dat het aantal slachtoffers veel groter is dan tot dusver officieel is opgegeven. Hij zeide, dat de volle dige opgave mogeljjk aan de 10.000 zal toekomen. De helft vaji de verwoeste stad Pelileo glijdt, volgens hem langzaam naar beneden een dal in. Vele over levenden van de ramp sterven nog aan koudvuur. De Noordamerikaanse hulpmissie, die uit Panama in Ecuador is aange komen, meldt, dat thans genoeg me dische voorraden aanwezig zijn. Het grootste gevaar, dat de overleven den nog bedreigt, is longontsteking, omdat veel mensen de nacht zonder dekens in de open lucht moeten door brengen. Een vrouw, die na vijf dagen uit een ruïne te Pelileo werd gered, vroeg eerst om water en onmiddellijk daarop wilde zij weten hoe laat het was. Argentijnse hulp. Heden vertrekken vier viermotorige vliegtuigen uit Buenos Aires naar In de afgelopen nacht trokken en kele onweersbuien naar het Oosten, die plaatselijk tot vrij veel regen en onweer aanleiding gaven. Zowel van- daag als morgen blijft er nog een kleine kans op een enkel buitje be staan, maar toch zal het weer het nangename en rustige karakter van de laatste dagen behouden, daar ons land de eerste dagen nog onder in vloed van een gebied van hoge lucht druk blijft liggen dat met het een trum even ten Zuidwesten van Enge land naar onze omgeving beweegt. Zeer wamn zomerweer wordt het "iet, maar voor het maken van uit stapjes blijft het weertype ideaal. Weerbericht Verwachting, geldig tot Woens dagavond: werwegend droog weer met wir~elende bewolking. Zwakke tot matige Westelijke wind. Ongeveer, dezelfde tempe ratuur als gisteren. Ecuador met 20 ton eerste-hulpgoede- ren, die verstrekt zijn uit het sociale nulpfonds van Eva Perón, echtgenote van de Argentijnse president. Deze uit rusting zou meer dan 3 millioen pesos kosten. Het Argentijnse Rode Kruis heeft een speciaal fonds gevormd voor het zenden van verdere hulp naar het getroffen gebied. Schok voor zakkenroller Een zakkenroller, die te Ber lijn terecht stond, verklaarde aan de rechter, dat hij ertoe was overgegaan zich bij de politie aan te geven nadat hij in een door hem gerolde portefeuille een liefdesbrief van zijn eigen vrouw had aangetroffen. Mohammed Hatta, de Indonesische premier, is op weg naar Den Haag te Karatsji aangekomen. Tegenover ver slaggevers verklaarde hij te hopen, dat de Ronde-Tafel-conférentie zou leiden tot de volledige overdracht der souve reiniteit aan het Indonesische volk. Hij verklaarde, dat Republikeinen en Fe deralisten sinds de conferentie in In donesië een sterk gezamenlijk front hadden gevormd. Hatta zou in de loop van Woensdag met een KLM-vliegtuig naar Nederland vertrekken. Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof behandelde de zaak tegen de 41-jarige J. H. de Leeuwe uit Rot terdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de periode van Mei tot De cember 1943, misbruik makend van 't feit Jood te zijn, vertrouwensman der Duitsers was en Joodse landgenoten in handen van de vijand speelde. Voor elke Jood die hij aanbracht zou hij 10 van de Duitsers hebben ontvangen. Tegen hem werd twintig ja&r geëist. Naar Reuters correspondent van hooggeplaatste Tsjechoslowaakse Katholieke geestelijken verneemt, is de Katholieke kerk thans gereed om het hoofd te bie den aan de intensieve regeringscampagne, die in September tegen de kerk ver wacht wordt. Het Tsjechoslowaakse episcopaat en de overgrote meerderheid der lagere geestelijkheid in Tsjechoslowakije zijn trouw aan Rome en zouden liever de gevangenis ingaan dan toegeven aan de eisen der regering. De woordvoerders, die Reuters cor respondent dit meedeelden, vertrouwen erop, dat de kerk eveneens kan blijven rekenen op de steun van de Tsjecho slowaakse katholieke bevolking van 8 millioen zielen. Daar de kerk in het bijzonder op de boeren steunt, zou de regering wachten tot de oogst is binnengehaald om daar na toe te slaan. De invloed van de kerk op de boeren zou geneutraliseerd moe ten worden, voordat de regering haar plannen tot collectivisatie van het boe renbedrijf ten uitvoer zou kunnen leg gen. De afwachtende houding, die de re gering intussen inneemt, heeft de kerk de gelegenheid gegeven om een onder gronds verbindingssysteem op te bou wen, aldus de woordvoerder. Organisatie gereed Er zijn maatregelen getroffen om priesters, die door de burgerlijke over heid onbetrouwbaar geacht worden en geen salaris meer ontvangen, te voeden en te kleden, aldus de woordvoerder. De kerk zou loyale priesters in de plaats stellen van de geestelijken, die wegens samenwerking met de commu- Dick Schermer, die zijn poging om het Kanaal over te zwemmen Maandag tien dagen uitstelde, heeft zijn plan thans weer gewijzigd. Hij heeft zijn trainer Piet Ooms verzocht naar Ca- lais te komen aangezien de omstan digheden gunstig lijken om heden avond ongeveer half zeven te starten. De Cubaanse zwemmer Cortinas, die Dinsdagavond klaar stond om de Ka naalovertocht te wagen, en die verge zeld zou worden door de heer Ranzon, vertegenwoordiger van de Channel Swimming Association en door de Ne derlander Dick Schermer, is niet ge start. Om 8 uur was de volgboot „No- tre Dame de Lourdes" nog niet gearri veerd, en bovendien was de zee te woe lig. Cortinas hoopt hedenavond om 6 uur te kunnen vertrekken. Kabinetsformateur Gaston Eyskens verklaarde gisteren tegenover de pers dat hedenavond wellicht een nieuwe Belgische regering zal zijn gevormd, üyskens deelde mee, dat hij besprekin gen heeft gevoerd met socialistische en liberale afgevaardigden en dat de on derhandelingen hedenochtend zouden worden voortgezet. De kabinetsforma teur zou zich giste ren in de loop van de avond naar de prins-regent bege ven om verslag uit te brengen over de stand van zaken. Op een vraag of hij, in dien de liberalen zich op het laatste ogenblik zouden te rugtrekken, zijn taak als formateur zou neerleggen, woordde Eyskens ontkennend. Aangenomen wordt, dat hij in een dergelijk geval aan de thans reeds 43 dagen durende crisis een einde zou willen maken door de vorming van een homogeen-Katholieke regering. SPAAK gaande man? ant- Naar vernomen wordt, heeft de perschef van de permanente commis sie van de landen van het Pact van Brussel te Londen meegedeeld, dat veldmaarschalk Montgomery volko men accoord gaat met de verklaring van generaal De Lattre de Tassigny, die hij gezien had vóór zij werd ge publiceerd. Naar de mening van de veldmaarschalk was hieraan niets toe te voegen. Vrienden, juicht met mij! Juicht hallelujah! want het is ons ge lukt de Russen een klap vóór te zijn met een ontdekking. En wat voor een ontdekking. Een Amsterdamse kleer maker heeft een systeem uitgevonden voor het vervaardigen van maatkle ding, waarbij het tussentijdse passen komt te vervallen. Zodra de maat is genomen, wordt het costuum meteen kant en klaar zó gemaakt, dat het tip top zit. Deskundigen beweren, dat deze uitvinding in de toekomst een grote besparing aan tijd en stof zal beteke nen. Zwartkijker, die ik ben, heb ik echter één schaduwzijde ontdekt. Hoe moet het nu met een confectie-pakje? Neem je dat nou zo maar onder de arm mee, op de bonnefooi, of hoe gaat dat? Een ander bericht, ook al uit het binnenland, meldt, dat de haring- logger Sch. 8 in Scheveningen een to nijn aan de markt heeft gebracht, die volgens de vishandelaren, die er mét schuddende hoofden omheen kwamen staan, pak weg 250 kilo woog. En dat moet toch óók in de krant, wat gij? r\e Franse wereldreiziger Lione) Brans is op 14 November van het vorige jaar uit Parijs vertrokken er thans in Saigon aangekomen. De reis werd per fiets afgelegd. De politie had de avontuurlijke wielrijder gewaar schuwd, niet door Birma te fietsen, IIIIMIIItllllNllllllttlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIjllllllllllliiliiuiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiil want daar, zo zeide zij, zwerven nog kannibalen rond. Dus laadde Brans zijn fiets, 60 kilo bagage en zichzelf in een vliegtuig en nam daarmee een sprong van Calcutta naar Saigon. En nu wil hü, alvorens naar madame Brans terug te keren, eerst nog even dwars door Amerika fietsen. Wat ziet zo'n man erin, niet? Misschien wil hij de chirurg wel gaan opzoeken, die in Ann Arbor in Michigan de merkwaardigste operatie van z'n leven verrichtte. Uit de borstkas van de tweejarige Judy Rae Carpenter haalde deze knappe Hoorde ik daar de cassa-bel? oom-dokter 'n ingegroeide foetus, die het tweelingbroertje van Judy had moeten worden. Het gezwel had de volledige anatomische structuur van een kind en het bracht de rechterlong van het kleine meisje in verdrukking. De artsen beweren, dat Judy volkomen gezond zal opgroeien. Een herders hond in Ilpendam kreeg voor het eerst in haar leven jongen. Maar dan ook achttien achter elkaar in 24 uur tijd. Eén jonkie schoot er het leven bij in. De andere hebben het best naar hun zin. Jn Turnhout is rumoer ontstaan op een zangersfeest, omdat er alleen Vlaamse en Noordnederlandse liederen werden gezongen. Dat was niet naar de zin van de Walen, die boos werden. En omdat het spreekwoord zegt: „Böse Menschen haben keine Lieder" hield toen het zingen van zelf op. Alleen de ruzie bleef.... Volgens mededelin gen van inheemse leiders op Madagas kar, zijn daar verleden jaar 60.000 in woners door koloniale troepen ver moord, bij de onderdrukking van een opstand. Klinkt dat niet wat als nieu we woorden op een oude melodie, vrienden? Of zou dr. Pope, die dit op een lezing vertelde. gelijk hebben, toen hij erbij voegde: „Afrika is een land van broeiende onrust achter een ebbenhouten gordijn". In politieke kringen is men van me ning dat in de nieuwe regering Paul Henri Spaak zijn post van minister van buitenlandse zaken zal moeten afstaan aan Paul van Zeeland. De Amerikaanse stafchefs zijn gis teren te Washington aangekomen. Zij zullen heden rapport over hun bezoek aan Europa uitbrengen aan de senaats commissie voor de strijdkrachten. Generaal Bradley noemde de bespre kingen in Europa een goed begin van het tot stand brengen van eenheid en collectieve veiligheid in het kader van het Atlantisch Pact. „Wij bespraken verschillende vormen van organisatie" aldus Bradley. maar wij hebben niet getracht tot een bepaald besluit te ko men. De Europese leiders beschouwden ons bezoek als een bewijs van onze be reidheid het pact te doen werken. Wij hopen dat de openhartige besprekingen en gedachtenwisselingen onze respec tieve regeringen van nut zullen zijn en de nog te houden conferenties over de organisatie zullen bekorten". De politie te Milaan heeft medege deeld, dat sporen „uranium 235" een belangrijke grondstof voor de atoom bomproductie in een hoeveelheid te koop aangeboden poeder aangetroffen is. Enkele dagen geleden arresteerde d- politie een persoon, die Luigi Mosca verklaarde te heten, en die ervan be schuldigd wordt „Uranium 235" aan de Italiaanse onderwereld te koop te heb ben aangeboden. Mosca had verklaard het poeder in Marseille van een Duit ser gekocht te hebben, die in een Duits laboratorium voor kernonderzoek werkte. Staking van New Yorkse havenarbeiders geëindigd De wilde staking van de 370 haven arbeiders, die bij de Hoboken-pier van de Holland-Amerika-lijn te New York werkzaam zijn, is Dinsdag ge ëindigd. Een week lang heeft 't werk daar stil gelegen. De Nieuw Amster- dpm, die Vrijdag te New York ver wacht wordt, zal weer normaal kun nen aanleggen. nisten geëxcommuniceerd zijn. Als de politie deze priesters zou beletten de kerken te betreden, zouden de gelovi gen andere kerken bezoeken. Men gelooft, dat een uitgebreid pro gram voor import uit de Sowjetunie en Roemenie de regering een reserve van 300.000 ton graan zal verschaffen. Als de oogst, die dit jaar 20 percent boven het gemiddelde ligt, is binnengehaald, zal de regering in September voldoende sterk staan om de communistische poli tiek ten opzichte van de boerenbedrij ven ten uitvoer te leggen, aldus de woordvoerder. De diplomatieke betrek kingen tussen de Heilige Stoel en de Tsjechoslowaakse regering hebben in feite opgehouden te bestaan, zo wordt te Vaticaanstad vernomen. De communistische opperbevelhebber Tsjoe Teh heeft, naar gemeld wordt, alle beschikbare manschappen in de strijd geworpen voor een opmars in acht richtingen op een front van twee duizend kilometer. In gewoonlijk wel ingelichte Chinese kringen wordt ge zegd, dat Tsjoe spoedig een coalitiere gering wil vormen. Het offensief strekt zich uit van Noordwest-China in een grote boog Zuid- en Oostwaarts naar de kust van Foekin, tegenover het eiland Formosa, waar generaal Tsjang Kai Sjek zijn „hoofdkwartier" heeft. Te Kanton, is, officieel meegedeeld, dat in de buitenwijken van Kantsjou, 370 km ten N.O. van Kanton, zware gevechten aan de gang zijn. Verder naar het Westen maken andere com munistische troepen uit Zuid-Hoenan snelle vorderingen in de richting van de provincie Kwansi, een van de Zui delijkste provincies grenzend aan Indo- China. De leider van Klu-Klux-Klan, „Grote Draak" Samuel Green, heeft officieel drie „klaverns" (afdelingen) verboden en de leden bevolen, hun officiële ge waden in te leveren. Green verklaarde tegenover de Chattanooga Times, dat de maatregel tegen de drie klaverns te Chattanooga, Trenton (Georgia) en Lafayette (Georgia) „in het be lang was van alle betrokkenen". De klavern van Chattanooga was verboden op grond van beschuldigin gen van terroristische invallen in ker ken, het toedienen van geselingen en gewapende intimidatie van burgers. De afdeling Trenton stond in betrekking met een groep lieden, o.w. de sheriff, wie het geselen van zeven negers ten laste gelegd was. De klavern te La fayette had 30 Juli des avonds een op tocht door de stad georganiseerd zon der toestemming van de plaatselijke autoriteiten. Volgens de reglementen van de Klan had deze optocht niet zonder toestemming van de autoritei ten gehouden mogen worden, aldus Green. De 59-jarige Zwitserse postbeambte Emile Steiner is gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd 20 jaar lang voor een buitenlandse mogendheid te hebben gespionneerd. Hij zal door 'n militair gerechtshof worden berecht. Een functionaris van het Zwitser se federale politieke departement verklaarde, dat „de zaak niet in ver band staat met de Sowjetunie of haar satellieten en evenmin met de Verenigde Staten". Hij weigerde echter de naam van het land te noemen, waarvoor Steiner gespionneerd zou hebben. Na afloop van de tweede bijeen komst van het comité der ministers van de Raad van Europa is Dinsdag het volgende communiqué verstrekt: Het comité van ministers is bijeen gekomen onder voorzitterschap van de heer Spaak. De ministers van Griekenland en Turkije waren aan wezig en voorzitter Spaak heeft hen welkom geheten. Het comité van ministers heeft vervolgens het verslag van de voor bereidingscommissie verder onder zocht. Goedgekeurd werden de ont werpbegroting, de financiële en ad ministratieve ontwerpregeling, het voorstel betreffende de kaders van het algemeen secretariaat, de ont werp- algemene overeenkomst betref fende de voorrechten es inunuiRtei- ten van de Europese Raad, de ont- werp-speciale overeenkomst tussen de Europese Raad en de regering van de Franse republiek betreffende de zetel van de Europese Raad, het aan deel van elk der lidstaten in de uit gaven van de raad en het huishoude lijk reglement van het ministerieel comité. De besprekingen der ministers, waaraan thans voor het eerst ook Turkije en Griekenland deelnemen, gingen voornamelijk over de vraag of de mensenrechten en fundamen tele vrijheden onderwerp van beraad slagingen der assemblée zouden moe ten uitmaken Slechts Engeland, De nemarken en Italië spraken zich voor behandeling van dit onderwerp uit. Andere ministers, onder wie de Ne derlandse, waren er tegen op grond van de overweging, dat de kwestie behoort tot werkingssfeer van de Verenigde Natie».

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1