Zondag wint het Duitse Nationalisme Kort Bestek Herriot ontstemd over opneming van West-Duitsland Bradley dringt aan op spoed Donderdag II Ang. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e J3"^ No- 10655 Tweeduizend guerrillastrijders vielen Zondag Surakarta aan Na ruim zes weken nieuwe Katholiek Liberale regering in Belgie Gevechten tussen Joden en politie te München Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De democratie maakt hei niei erg goed in aanvangsdatum r.t.c. staat nog niet vast de Westelijke zones Over Rijkseenheid, eten en onderdak Majoor Flinterman reeds Vrijdag de lucht in? Binnenlands luchtverkeer wordt stopgezet Krachtige tegenactie van Zeg het meteen benzineblik De Raad van Europa bijeen ie Straatsburg Spaak wordt waarschijnlijk Voorzitter der Assemblée De koningskwestie naar de achtergrond Levensduur van kabinet drie maanden? Nederlandse zijde Haigh opgehangen de nederlandse taal zal verdwijnen uit indonesië Taxi-chauffeur werd tö Naarden overvallen Het meeste materiaal gaat naar Frankrijk BUREAU: Koningstraat 7880 Oen Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J BIJLSMA eD C. KRAK HELDERSË COIRAMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties .„Juttertjes"1 tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal t 4.— bij vooruitbe taling, plus incassokosten Van bevoegde zijde wordt ons naar aanleiding van in de pers verschenen berichten, als zou de aanvangsdatum der Ronde Tafel-conferentie door de Nederlandse Regering zijn vastgesteld °P 22 Augustus, het volgende medege deeld: Vaststelling van de aanvangsdatum der Ronde Tafel-conferentie is geen kangelegenheid, welke door de Neder landse regering eenzijdig kan worden beslist. Hierover zal overleg gepleegd moeten worden met de Republikeinse delegatie, de d'elegatie van de BFO en de UNCI. Weerbericht Verwachting, geldig tot heden avond: Overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk enige regen Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. ging van gewapende conflicten, met inbegrip van de laatste twee wereld oorlogen, waarin de Duitsers vernieti gend verslagen werden. Maar zelfs de teleurstelling over de nederlaag in de eerste wereldoorlog was slechts in staat de halfgemeende poging tot vestiging der democratie van de Weimar-republiek voort te brengen. En de demoralisatie na de vernietiging van de oorlogsmachine der nazi's, ver gezeld van een bezetting door de Wes telijke en Oostelijke geallieerden, die zelf in een ideologische strijd gewik keld zijn, kan moeilijk beschouwd wor den als een gunstige atmosfeer voor het herstel der democratie. Het is een feit, dat de Duitser van het ogenblik in de eerste plaats belang stelt in voedsel en in onderdak en daarnaast in een herstel van de handel en normale economische betrekkingen. De Westelijke mogendheden weten dat en het is daarom, dat de Amerikanen millioenen Marshall-dollars in West- Duitsland pcfmpen om dit land weer op de been te helpen. (Van onze diplomatieke medewerker) yOOR HET EERST SINDS BIJNA ZEVENTIEN JAAR zal Zondag het overgrote deel van ongeveer 25 millioen stemgerechtigden deelnemen aan vrije algemene verkiezingen in de Westelijke zones van Duitsland. De overwinning zal dan behaald worden door het Duitse nationalisme dat staat reeds thans als een paal boven water. Nog nooit sedert het einde van de oorlog hamerden de leiders van de Westduitse politieke partijen zo op het nationalistische aambeeld als ge durende deze verkiezingscampagne. Zij vergeten daarbq zelfs critiek op elkaar uit te oefenen. Met z'n allen en uit alle macht spuiten zij zoveel mogelijk mod der naar de geallieerde bezetters. „Dat is de gemakkelijkste manier om in Duits land een verkiezingsoverwinning te behalen", zei een oude rot in de Duitse politiek mij dezer dagen. UET IS OPVALLEND, dat de Duitse politici de Russen en de Russische %ezettingspolitiek met veel minder na druk aanvallen dan de Wesrtelijke ge allieerden en de door dezen gevolgde gedragslijn. Niet slechts de communis ten, maar ook de meest conservatieve politieke leiders zqn gekomen met voor stellen tot overleg met de Russen, voor stellen natuurlijk betreffende de een heid van het land, die de Duitsers heel wat nader aan het hart ligt dan de de mocratie. De geallieerde ontmantelingspolitiek is, zoals sinds lang, een van de voor naamste doelen, waarop de Duitsers hun pijlen richten. Zij doen dat overi gens niet zonder succes. In ieder ge val hebben zij de Amerikanen al zover gekregen, dat deze het herhaaldelijk beknotte ontmantelingsprogramma thans het liefst geheel zouden liquideren. En naar ik weet zou men daartoe zelfs in Londen en Parijs bereid zijn, indien «een maar de overtuiging had, dat dit de Duitsers tot goede democraten en geestdriftige leden van de Westeurope- se gemeenschap zou maken. Deze over tuiging heeft men echter nie't; integen deel, men is er bijna zeker van, dat de Duitsers na een eventuele staking van de ontmanteling onmiddellijk storm zullen gaan lopen tegen het bezettings statuut en het contröle-apparaat voor de Ruhr. Ongetwijfeld zullen Zondag de grote democratische partijen, de socialistische van dr. Schumacher en de Christen democratische van dr. Adenauer, veel en veel meer stemmen op zich verenigen dan de communisten en de onafhanke lijke partijtjes, waarin vele oude nazi's schijnen te zijn ondergedoken. Maar men mag zich daardoor omtrent de aard van de politieke gézindheid der Duitsers geen zand in de ogen laten strooien. Men leze de verkiezingsrede voeringen van Schumacher nog maar eens na zij druipen van nationalisti sche leuzen. „Hitiers program was best". DE AMERIKANEN, die dol zijn op opinie-onderzoek, hebben in verband met de komende verkiezingen, in hun zone een enquête gehouden om de po litieke inzichten van de gemiddelde Duitser te leren kenpen. Het resultaat daarvan was bedroevend. De meerder heid van de ondervraagde personen gaf als haar mening te kennen, dat Hitiers nationaal-socialisme een pracht idee was geweest en dat slechts de uitvoe ring ervan niet gedeugd had. Verder was 40 procent ervan overtuigd, dat de Duitsers nog niet in staat zijn, zichzelve te regeren en zes van de tien onder vraagden verklaarden openlijk de voor keur te geven aan economische zeker heid boven de burgerlijke vrijheden, „indien zij voor de keuze gesteld zou den worden". Voor degenen, die ge hoopt hadden op een democratisering van West-Duitsland, moet dit resultaat wel bijzonder teleurstellend zijn. Daarom is het misschien goed, zich te realiseren, dat democratie iets is, dat men een volk niet vandaag op morgen kan bijbrengen. Dit geldt in het bijzon der voor de Duitsers, een volk, dat na een eerste zwakke poging tot een demo cratische revolutie in 1848, steeds on derworpen is geweest aan de ene auto cratie na de andere autocratieën, waarin de enige politieke idealen waren materialisme, macht en Duits nationa lisme. Dit heeft geleid tot een opeenvol- Natuurlijk is het een democratische grondwet, die de Westduitse volksver tegenwoordigers onder invloed van de Westelijke bezettingsmacht hebben op gesteld. Maar een democratische rege ring is niet zozeer een staatsstructuur als wel een levenshouding. En het is deze houding van individuele vrijhed en politieke verantwoordelijkheid, die op het overgrote deel der Duitsers nog steeds geen vat kunnen krijgen. Bij het Nationaal Luchtvaart La boratorium te Amsterdam wordt koortsachtig gewerkt aan de montage van de meetapparatuur ten behoeve van de hoogte-recordpoging, die ma joor Flinterman binnenkort per Glos ter Meteor 4 wil doen. De tijd dringt des te meer, daar de meteorologische toestand zich op het ogenblik voor deze recordpoging zeer gunstig ont wikkelt en majoor Flinterman van plan is om, mocht het hoge drukge- bied inderdaad bestendig blijken, zijn hoogtevlucht reeds op Vrijdagmiddag 12 Augustus a.s. uit te voeren, dus vijf dagen eerder dan oorspronkelijk in het voornemen lag. De KLM zal haar zomerdiensten op het binnenlandse luchtnet met ingang van 1 September stopzetten. De voort zetting van de exploitatie gedurende de wintermaanden stuit op ernstige prac- tische bezwaren. Een Amstelveense bloemist overtrad een Amsterdamse ver keersregel toen hij met zijn auto het Stadionplein passeerde. Een agent hield hem aan, maar de automobilist wilde de gewenste inlichtingen niet verstrekken. Er ontstond een vechtpartij tussen de bloemist Van der G. en de agent, waarbij de man de agent enkele slagen met een benzine blik in het gezicht gaf, welke snijwonden veroorzaakten. Deze bloemist zei het nu niet bepaald met bloemen. Straatburg, de uitbundig versierde nieuwe „hoofdstad van Europa" be groette Woensdagmiddag honderden leden van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa en de menigte die voor het universiteitsgebouw was bijeen gekomen, reserveerde al haar toejuichingen voor Winston Churchill. De Britse staatsman was zowel in als voor het gebouw, waarin de Europese De speciale correspondent te Solo (Surakarta) van het Chinese dagblad „Keng Po" meldt dat Zondag circa 2000 guerrillastrijders een aanval heb ben gedaan op de stad. Zij slaagden den er in de stad te infiltreren. Het hierna ontstane vuurgevecht, waarbij aan beide zijden van zware wapens ge bruik gemaakt werd. duurde tot laat in de avond. In de namiddag stegen, aldus de „Keng Po", vijf Nederlandse bom menwerpers op, die het Noordweste lijk stadsdeel bestookten, waarop ka nonvuur volgde, terwijl twee jagers 'n kwartier lang het Noordelijke stads deel met mitrailleurs beschoten. Van de zijde van het militaire uit voerende bureau van de UNCI werd vernomen, dat zich in Solo thans geen groep militaire waarnemers >evindt. De dichtsbijzijnde groep bevindt zich te Salatiga, circa 50 km ten Noordwes ten van Solo. John George Haigh, die bekend heeft negen personen vermoord en hun lijken in een zuurbad vernietigd te hebben, is gistermorgen in de gevangenis van Wandsworth bij Londen opgehangen. Met de executie van Haigh is een van de meest sensationele moordzaken in Engeland afgehandeld. Omtrent de aanval hebben Neder landse militaire kringen te Batavia toe gegeven, dat in en rond Solo incidenten van meer dan normale omvang voor kwamen, waarbij van Nederlandse zij de een krachtige actie gevoerd werd. Details over de gevechten kunnen ech ter niet gemeld worden. De Belgische kabinetsformateur, Gas ton Eyskens, heeft gisteravond mede gedeeld dat hij een nieuwe Katholiek- Liberale regering heeft gevormd. Hiermede is een einde gekomen aan de Belgische regeringscrisis, die 45 dagen heeft geduurd en een der langste was in de Belgische geschiedenis. De samenstelling van de nieuwe re gering is als volgt: eerste minister Gas ton Eyskens; plaatsvervangend eerste minister en minister van landsverdedi ging, Albert Deveze (Lib.); ministers van staat zonder portefeuille: Carton de Wiart (Kath.) en Octave Dierckx (Lib.); minister van Buitenlandse Za ken en Buitenlandse Handel: Paul van Zeeland (Kath.); Verkeerswezen: P. W. Segers (Kath.); Economische Zaken en Middenstand: Jean Duvieusart (Kath.); Arbeid: Oscar Behogne (Kath.); Bin nenlandse Zaken: Albert de Vleeschau- wer (Kath.); Landbouw: Maurice Or- ban (Kath.); Koloniën: Pierre Wigny (Kath.)Financiën: Henri Liebaert (Lib.); Justitie: Albert Lilar (Lib.); Anti-semietisme de oorzaak Te München is het tussen Joden en politie tot "evechten van man tegen man gekomen, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. Enkele politieauto's werden vernield. Het Duitse nieuwsbureau Dena meldt, dat ongeveer duizend Joden een pro testoptocht hielden tegen de publicatie van een ingezonden stuk in de „Süd- deutsche Zeitung", waarin de Joden werden aangespoord naar Amerika te gaan, en dat ook andere antisemietische uitlatingen bevatte. Het handgemeen ontstond toen gemo toriseerde en bereden politie op de plaats van de protestbetoging ver scheen. Na een korte kloppartij werden de demonstranten door de politie ver spreid, maar de gevechten werden voortgezet in naburige parken en zij straten. Op verschillende plaatsen bra ken de demonstranten de straat op en zij bombardeerden de politie met ste nen. De militaire politie greep niet in. Zij zette alleen een deel van de be trokken wijk af. Een politieauto werd in brand gesto ken en auto's van de brandweer wer den vernield. Er zijn geen arrestaties verricht. Als voorzorgsmaatregel zijn bij de krantenbureaux politiemannen op post gezet. In een verklaring van het Centrale Joodse comité wordt gezegd, dat de politie „meedogenloos en op SS-manier" is opgetreden en dat drie buitenlandse Joodse demonstranten schotwonden hebben opgelopen en ernstig verwond zijn. Reuter meldt nader, dat 300 Joodse verplaatste personen en 50 man Duitse politie bij de kloppartij betrokken wa ren. Vijf Joden werden gewond, van wie één ernstig. Een politieman maak te van zijn revolver gebruik. Aan de zijde van de politie waren 20 gewon den. Het ingezonden stuk, dat de aanlei ding van de ongeregeldheden vormde, was getekend „Adolf Bleibtrau". Alge meen wordt aangenomen, dat dit moet betekenen „blijf trouw aan Adolf". ÏVJET HET VERTREK van Faas Wilkes naar Italië is er, wonder boven wonder, geen einde aan de we reldgeschiedenis gekomen. Het draait allemaal gewoon door, en het gaat hard ook. Zeventig jaar geleden trouwden Willem van den Hazel en Gerritje van Steeg, die gezond en wel in Nijkerk wonen, en ze vinden dat de tijd omge vlogen is. 'k Voel me nog een jonge vent, zei Willem en Gerritje bloosde warempel, toen hij haar in de krullen kriebelde. Jong geluk op de winter avond Onze Londense correspondent seint een opgewonden verslag over de aankomst van een tienjarige Ameri kaanse evangelist, die al een jaar preekt. Hij vertelde uit de hemel ge daald te zijn precies boven zijn ge boorteplaats ir Indianapolis. En hij kan mensen genezen van allerhand gekwels. Het Russische tijdschrift „Rode vloot" brengt het bericht, dat radar door een Rus is uitgevonden. Ook de tele graaf staat op naam van een Iwan. (Niet die van de Nieuwe Zijds Voorburgwal, die is van Holdert). En ik mag u ook niet onthouden de jubelzang over de Russische mannen, die volgens Prawda model-echtgenoten zijn, omdat zij het vaatwerk afdrogen en niet zitten te sijbelen in kroegen, zoals de Westerse kapitalisten. Noch ook de verklaring van admiraal Bitowsky voor radio- Moskou, die zeide dat de Russen de grondslagen hebben gelegd voor de zeescheepvaart, 't Ontbreekt er nog maar aan dat Peter de Grote naar Zaandam kwam om de Zaankanters het scheep - maken te leren! r\E DOCUMENTEN, die vorig jaar in een Palestijnse grot werden Hllllllllllllllllll!llllllllll!lllllllllllllllllilllllllll!ll!llll)llllllllllllllllll!llllll:illll!lll!lllllllllllltllllllll gevonden, zijn nu in handen van Britse deskundigen, die geloven dat de perka menten omstreeks 2400 jaar oud zijn en hand toe. het eigendom waren van de sekte der Esseërs. Er zijn veel Bijbelteksten bij, o.a. de oudste versie van het boek Jesaja. Voor theologen 'n sappige sen satie. Q In een verzegelde fles ligt in de etalage van de Amsterdamse Bijen korf een modernere profetie. De Rot terdamse goochelaar Riebeek heeft na rika de bewering van professor Pope tegenspreken als zouden er vorig jaar op Madagascar 60.000 opstandelingen zijn afgeslacht. De Duitsers worden al weer te dik. Volgens officiële ver klaringen neemt de vraag naar verma geringsdrankjes en corsetten hand over J)E REGERING VAN SAKSEN (Sowjetzone van Duitsland) heeft het ontslag bevolen van alle onderwijs krachten, die lid zijn van „Jehova's ge tuigen". Zij worden „vijanden van een democratische schoolhervorming" ge melijk voorspeld welke koppen er in de noemd. 28 illegale immigranten uit dagbladen van 20 Augustus zullen ver schijnen. Op de avond van die dag zal de fles worden opengemaakt en zal Nederland weten, of er aan de boorden Portugal zijn met een zeilschip in Ma rokko aangekomen. Zij verklaarden, dat zij „de ellende in hun land willen ontvluchten". Een maatschappij van de Maas een nieuw licht is opga- voor de bouw van vliegtuigen heeft staan. Voorlopig eet 'ie brood. Frank- van de Amerikaanse luchtmacht een rijk zal in een officiële nota aan Amr bestelling van 16 tractorelevators ont vangen, die bommen van 11 tot 25 ton kunnen vervoeren en in vliegtuigen hijsen. We gaan hard vooruit, vrienden. Het Deense departement van volks gezondheid verklaart, dat verscheidene reizigers in Frankrijk de laatste tijd typhus of paratyphus hebben opgelo pen en raadt alle Denen, die voorne mens zijn andere Europese landen te bezoeken, dringend aan zich tegen typhus te laten inenten. O Reeds ver scheidene weken terroriseren benden bavianen Noord Kenia. Tot driemaal toe hebben de apen, die buitengewoon stoutmoedig en wreed zijn, inlandse dorpen aangevallen, kinderen meege sleept en gedood. De inlanders verdedi gen zich door voor hun hutten vergif tigde mais te strooien. Bij een dorp heeft men in twee dagen tijds 30 lijken gevonden van vergiftigde bavianen. Openbaar Onderwijs: Leo Mundeleer (Lib.); Publieke werken: Buisseret (Lib.); Volksgezondheid en gezin: Adol- phe van Glabbeke (Lib.); Wederop bouw: Jean Rey (Lib.). Hedenmiddag zullen de nieuwe mi nisters de eed afleggen. De Kamers zullen Dinsdag bijeenkomen. De datum van de eerste kabinetsraad is nog niet vastgesteld. De nieuwe regering bestaat uit zeven Vlamingen, vijf Walen en vijf Brusselaars. Het blijkt, dat de Liberalen 't stand punt innemen, dat de Koningskwestie in het regeringsprogram niet als het voornaamste punt mag worden opge nomen en de nadruk gelegd moet worden op de sociale, economische en financiële problemen. De meeste libe ralen zijn de mening toegedaan, dat een oplossing van de Koningskwestie in nationale zin slechts door een drie ledige regering bereikt kan worden en zijn van oordeel, dat de katholieke liberale coalitie slechts een tijdelijk karakter (men spreekt van een drie tal maanden) mag dragen. Hoe de houding van de nieuwe re gering ten aanzien van de volksraad pleging zal zijn is nog niet geheel dui delijk, aangezien de liberalen, even als de socialisten, verlangen dat een bepaald percentage wordt vastgesteld Op het stuk van de koningskwestie zijn katholieken en liberalen dus nog steeds verdeeld en het heeft er alle schijn van, dat de koningskwestie voorlopig weer op de achtergrond is gedrongen. In het algemeen heeft men in poli tieke kringen te Brussel de indruk, dat katholieken en liberalen, nadat 't land 44 dagen zonder regering is ge weest, meer gelaten dan enthousiast tot deze coalitie hebben besloten. Als de diplomatieke medewer ker gelijk krijgt, ga ik weer trouw naar de Engelse zender luisteren! Woensdagmiddag is wederom «en aantal deelnemers aan de R.T.C. op Schiphol aangekomen. Dr. Ali Sastro Amidjojo, voormalig Republikeins minister van onderwijs, thans lid van de republikeinse dele gatie, onderstreepte de verklaring van Mohammed Rum, dat er harde noten gekraakt zullen worden. „Hier is de gehele republikeinse delegatie het wel over eens. Die harde noten zullen in het bijzonder liggen op het gebied van economie en financiën." Toch was dr. Sastro Amidjojo opti mistisch gestemd. Over het onderwijs verklaarde de minister nog dat de Ba- hasa Indonesia de officiële voertaal zal worden. „Het Nederlands zal op den duur als een vreemde taal worden beschouwd. Trouwens de jongere gene ratie spreekt al bijna geen Neder lands meer". problemen thans een maand lang zui len worden besproken, het uitsluitend doelwit van de fotografen. De voorlopige voorzitter Edouard Herriot, de bejaarde Franse politicus, die moeizaam de voorzitterszetel was beklommen, bepaalde zich in zijn ope ningsrede niet tot een overzicht van de groei van de Europese beweging. Hij aarzelde niet ook direct de punten aan te grijpen, die in de komende discussies zonder twijfel tot de punten van ver uiteenlopende inzichten zullen behoren. Zo trok hij reeds op deze openings dag onmiddellijk de gedachten naar de zo omstreden kwestie van de intrede van West-Duitsland in de Europese Raad. Het eerste Franse woord, dat in deze kwestie gesproken werd getuigde vrijuit van Franse bezorgdheid voor de opneming van het nieuwe West-Duits land .Verwijzend naar Bevins Lager huisrede zeide Herriot, dat het beste was eerlijk te spreken en te constate ren hoezeer „onze geesten verdeeld zijn". Hij sprak zijn waardering uit voor Duitslands bijdrage aan de Euro pese cultuur, maar zei dat het tijdperk van gaskamers en massamoorden nog niet vergeten kan worden. Herriot dacht de Raad van Europa ook een grote rol toe in de behande ling van economische problemen en sneed daarmee het tweede der kern vraagstukken dezer assemblée aan. Het plan-Marshall had Europa een kunst matig regiem opgelegd, dat slechts van tijdelijke aard kon zijn. De verkiezing van de voorzitter werd tot Donderdag uitgesteld. Spaak is de voornaamste candidaat voor deze func tie. Een brief van de Nederlandse dele gatie aan de voorlopige president, waarin gevraagd werd om vóór de zit ting een ogenblik stilte in acht te nemen voor persoonlijk gebed, is zon der effect gebleven. Herriot begon onmiddellijk nadat hij het podium was beklommen met zijn openingsrede. Maar Jansen stond zijn mannetje De 50-jarige Amsterdamse blokband chauffeur G. Jansen is gisternacht in het Rembrandt-kwartier te Naarden bqna het slachtoffer geworden van een laffe overval door twee onbekende mannen, die nog niet zijn opgespoord. Deze twee mannen verzochten de chauffeur te Amsterdam naar het Gooi te rijden. Toen de wagen op het aan gegeven adres bijna stil stond, greep een der mannen de chauffeur van ach teren beet, terwijl de ander hem met een met zand gevulde, toegeknoopte herensok een klap op het hoofd gaf. De chauffeur wist zich aan de worgende greep te ontrukken, liet zich op de bank zakken, kon de portierkruk grijpen en slaagde er in uit de wagen te ko men. Ook de beide mannen gooiden het portier open en renden de Gerard Doulaan in. De chauffeur, hoewel da nig geschrokken, behield zijn tegen woordigheid van geest en zette, terwijl hij voortdurend „moord" riep, een ach tervolging in. Het gelukte hem echter niet de mannen te achterhalen. De po litie, die spoedig gewaarschuwd was, liet in alle richtingen speuren, doch zonder resultaat. NIEUW DROOGDOK VOOR ANTWERPEN. Naar ons wordt medegedeeld, zal de haven van Antwerpen met een nieuw droogdok worden verrijkt, dat hoofd zakelijk bestemd zal zijn voor het dok ken van tankschepen. De afmetingen van dit dok worden als volgt: lengte 190 meter, breedte 28 meter en diepte 7.25 meter. De mliitaire hulp voor Europa In een verklaring voor commissies uit de Amerikaanse senaat heeft gene raal Bradley, die met de andere Ame rikaanse stafchefs een bezoek aan Euro pa heeft gebracht, aangedrongen op spoedige aanvaarding van het wetsont werp tot militaire hulpverlening. Hij verklaarde te geloven, dat het wapen- program de basis zal vormen voor „een steeds uibreidend systeem van collec tieve verdediging, welks kracht niet alleen de waarschijnlijkheid van oorlog zal doen afnemen doch ook de crisis zal uitsluiten, waaronder wij zovele jaren achtereen geleden hebben". De Europese naties tonen een „toene mende eensgezindheid" bij het maken van vredesplannen, doch zij hebben dringende behoefte aan het materiaal om de vrede te kunnen handhaven, zo zeide Bradley. „Hulp in wapenen zal niet alleen bijdragen tot haar kracht, maar ook tot haar zelfvertrouwen en zal de dag naderbij brengen, waarop een verenigde en naar vrede strevende wereld kunnen zien". Bradley zeide, dat het communistische getij in Europa wordt gekeerd. „Wij worden niet genoopt door crisis, wan hoop of vrees voor een nabijzijnde oor log. Indien dit het geval was, zouden wij verzoeken om meer hulp dan waar in dit wetsontwerp voorziet". Tenslotte verklaarde de generaal, dat het merendeel van de militaire hulp voor de wederopbouw van het Franse leger zal worden bestemd. Hij dacht dat het vijf a tien jaar zal duren alvorens Europa een verdedigingsstelsel had op gebouwd, dat iedere aanval uit het Oos ten zou kunnen tegenhouden. „VERTREK VAN DE SUMATRA". Het motorvracht- en passagiersschip umatra" van de N.V. Stoomvaart Mij „Nederland", onder commando van kapitein P. Heeren, zal op 20 Aug a s van Amsterdam naar Indonesië ver trekken. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden kan de „Sumatra" c.a. 17 Sept. a.s. te Tandjong Priok (Bata- via) worden verwacht

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1