Prachtig rijden van Duyf Stad en Omgeving. Coaster „Antares" gestrand en weer vlot Chr. Opleidingsschool gaat weer verhuizen Het pokkengevaar verre van denkbeeldig s?n razet- Vreemde houding van lichiwachier Starrenburg Watervogels wint van Schagen-combinatie Gebouw Madoerastraat met September in gebruik Deze week gelegenheid tot kosteloze inenting Tweetal Lutherse Gemeente Gaat HRC-Hclder niet door? Wederom de veldenkwestie VAN MARSDIEP TOTlj De Ronde van Den Helder Voor goed dans onderwijs Da n sschool Siebeling Javastraat 116 Tel. 2681 Tussen Haaks en Kuitje Urk een prachtige zomermorgen, met een bladstille zee en 'n zicht van mins- een prachtige zomermorgen, met een bladstille zee en 'n zicht van min stens tien mijl, op de Haaksgronden te lopen, is een raadsel, maar een feit ia, dat het scheepje gistermorgen kort na tienen muurvast op een plaat schoof, een paar myi ten Noordwesten van de Razende Bol. De coaster was met een lading kolen onderweg van een Engelse haven naar IJmidden, en raakte na het passeren van het lichtschip „Texel" veel te dicht onder de «■al. Het gevolg was, dat zy in een geul tussen twee banken vastliep. Ze kon vóór- noch achteruit, en het was juist hoog water, zodat weldra de kans om op eigen kracht vlot te komen tot nul werd gereduceerd. De sleepboten Hector" en „Noordholland" san wysmuller kwamen er aan te pas, en deze mochten er zowaar in slagen, de onfortuiniyke coaster gisteravond mot hoog water vlot te brengen. Hedenochtend is het vaartuig te IJmuiden aange komen. al had de vloed ruim twee palm water minder meegebracht dan 's mor gens. Licht wachter Reitenbach kreeg bet scheepje in de gaten, toen het aan de Noordwester kim kwam aanzetten. Het nam een vreemde koers en een stran ding kon haast niet uitblijven.... Helderse zeelui, die tussen Haaks en Kuitje niets ontgaat, hadden de onge bruikelijke manoeuvres van de coaster cok al opgemerkt. Daar zou werk aan da winkel komen, en verscheidenen haastten zich naar huis, om maar vast het Zondagse goed te verwisselen voor kleding die er beter tegen kon. Zo doende lag de „Antares", een 267 brt. nietende coaster uit Groningen, nog maar net aan het zand gekluisterd, of er waren al vier Helderse scheepjes in de buurt: de kotter van De Wit, de diepraam van Runnenburg, een vlet mèt veertien man die bij de Windwij zer was gestart, en een vlet met aan boord oud-kapitein J. Kuiper en de heren H. van Dok en J. van Dok. Een klein zeilsloepje met een rood zeiltje, als ware het een Algerijn se zeerover, zagen de belangstellende toeschouwers ook al de richting van het gestrande schip zoeken. Het was voor de opvarenden blijkbaar een in teressante ervaring tijdens hun spele vaart over het rustige Marsdiepwater. Ook het motorslepertje „IJsel" zette koers in de richting van de „Antares", maar toen bleek dat de hele Razende Bol met al zijn onzichtbare trawanten het pad van de „IJsel" zou kruisen, keerde de kleine nijdas maar terug. De Helderse hulpvloot wist echter wel de weg. en het duurde niet zo heel lang, of de bemanning van de kotter had het volk van de „Antares" geholpen bij het uitzetten van twee ankers. Het water was inmiddels snel gaan vallen en de coaster begon lelijk droog te zitten, zodat men de pogingen om haar op eigen kracht vlot te bren gen, moest opgeven. De „Hector" erbij. Om een uur of elf vertrok de sleep boot „Hector" van de rederij Wijsmul ler uit IJmuiden. Om vier uur pas seerde ze Huisduinen en draaide uit het Schulpengat het Molengat in. Op ongeveer een halve mijl' ten Noord westen van de „Antares" liet kapitein Van den Burg zijn „Hector" maar stoppen, want hij kreeg te weinig wa ter onder de kiel. Hij stoomde terug, en probeerde het via een ander gaatje. Na enig manoeuvreren slaagde hij erin, het schip tot op een paar honderd me ter te naderen. Toen arriveerde ook kapitein Maarten de Koe met zijn 2300 paards „Noord-Holland" op de plaats van deze saaie scheepsramp. De eerste uren behoefde niet veel te worden ge daan, want de „Antares" kon niet vóór hoog water vlot komen. De zee scheen maar node te willen meehelpen. Gis termorgen, toen het scheepje strandde, stond het water 60 centimeter boven NAP, maar gisteravond wilde het nau welijks hoger komen dan 30 centime ter. Bij het invallen van de duisternis zagen wij de „Hector", die om half acht had vastgemaakt, zware rookpluimen uitstoten. Kapitein Van den Burg wilde kennelijk zijn 500 paarden flink laten trekken. Hij deed eindeloze pogingen om de zwijgzame „Noordholland" in de aether te krijgen, vermoedelijk om een tip-top plan de campagne te kunnen be spreken, maar de sup^r-sleper antwoord de niet. Het werd langzamerhand zo donker, dat we van de Dijk af slechts het sleeplicht van de „Hector" konden zien. Er bestond alle reden om te ver wachten, dat de „Antares" met dit tij niet vlot zou komen, maar wonder bo ven wonder klonk het om 10.25 uur als een juichkreet over de 179-meter band: „Het scheepje is vlot, hoor". De uit kijk, ditmaal de heer Starrenburg, had het blijkbaar gezien, en wij hoorden hoe hij het heuglijk feit onder meer Ban de kustwacht „Brandaris" rappor teerde. Even later vernamen wij, dat de coaster op sleeptouw naar Den Hel- tJmuiden zou worden genomen. Voor zover kon worden nagegaan had de „Antares" geen schade opgelo pen. Waarom een leugen? Hiermee zouden wij kunnen vol staan, ware het niet dat wij nog onze bevreemding moeten uitspreken over de houding van uitkijk Starrenburg. Naast een persoonlijke belangstelling hadden wij uiteraard een sterke jour nalistieke interesse voor de gang van zaken. Het bleek echter niet mee te vallen, om deze gang van zaken te volgen toen eenmaal de duisternis was in gevallen en de radio practisch in alle talen zwijgen bleef. Wanneer de „Hec tor" contact had kunnen krijgen met de „Noordholland", dan zou de situatie Blllcht minder duister zijn geweest. Wij besloten daarom, eens telefonisch contact op te nemen met de kustwacht. Het was toen negen uur. en de heer Starrenburg deelde ons kort en zake lijk mede, op de toon van iemand die veel omhanden heeft en zich graag tot de feiten wil beperken, dat er niets te rapporteren viel. „Het is donker, en ik kan er ook niets vaD zien", was zijn zeer aannemelijke toelichting. Om 10.25 uur hoorden wij echter de ze zelfde heer Starrenburg opgewekt via zijn zender omroepen: „Nou, dat scheepje is vlot hoor". Voor ons was het toen nog de vraag, of de „Antares" zou opstomen naar IJmuiden of dat zij naar Den Helder zou worden gesleept. Wij wachtten een kwartier, in de hoop op een radiocontact tussen de beide sleepboten, maar dit bleef uit. Daarom draaiden wij om 10.40 uur nog maar eens het nummer van de kustwacht. Wij begrepen, dat de heer Starrenburg nu veel omhanden had en zich graag tot de feiten zou willen beperken. Wij volstonden daarom met hem de vraag te stellen, of hij inmiddels reeds iets bijzonders te rapporteren had omtrent de „Antares". En wat was tot onze stomme verba zing zijn antwoord: „Neen, mijnheer, er is nog niets bekend, ik kan er niets van zien". Na deze leugen ontviel ons de geestkracht, om onze zegsman ge peperd van repliek te dienen. Weshalve wij dit thans zullen doen. Want waarom deze leugen? Wanneer de heer Starrenburg opdracht heeftom aan niemand inlichtingen te verstrek ken (wat onwaarschijnlijk lijkt, want een ieder kan de conversaties over de 179 meter band van A tot Z volgen), dan zou hij correct gehandeld hebben door ons te antwoorden: „Het spijt mij, maar ik mag zelfs aan de pers geen In lichtingen verstrekken. Ik zit hiervoor dienst, en belt U mijn superieur maar op" Wij zouden dan de weg geweten hebben. De heer Starrenburg kon deze cor rectheid blijkbaar niet opbrengen. En dat >s wel jammer voor de heer Star renburg. Niet voor ons en de lezers, want de voorspoedige vlotbrenging van de „Antares" was ons reeds een kwar tier bekend. Het is echter altijd jam mer wanneer iemand een slechte beurt maakt, vooral wanneer die slechte beurt een symptoom is van onbetrouw baarheid. Meer hebben wij niet te rap porteren. 'atervogels speelde Zondagmorgen tegen een Schagen-combinatie en wist met 43 te winnen. De cijfers tellen in vriendschappelijke wedstrijden niet en dus zullen we ons bepalen tot spel en spelers. De achterhoede van Watervogels met Dirks, Beers en Wijker voldeed wel goed, hoewel Wijker nog meer aandacht moet schenken aan de rechtsbuiten der tegenpartij, in deze wedstrijd de beste speler van het veld. In de middenlinie was Snijders in een behoorlijke vorm, maar ook de kleine Van der Hert liet zien dat hij in de toekomst een le elftalspeler kan worden. Jelle v. 't Hert was matig. De linksbuiten van de Vogels heeft iets dat vele spelers hebben, n.1. gebrek aan zelfvertrouwen. Een voetballer moet van een geboden kans gebruik kunnen ma ken. Linksbuiten Dirks had geen durf en aarzelde veelal bij een kans. Maar ten van der Hert speelde linksbinnen en zal het op die plaats wel redden. Midvoor Post (ex-HRC) scoorde drie doelpunten, maar kon ons toch niet helemaal bekoren. Hij bleef teveel achter en is te langzaam, hoewel zijn spelinzicht goed is te noemen. Misschien is zijn opname een verbetering, maar een halfplaats lijkt ons meer voor hem geschikt. De junior Ewald deed aardi ge dingen als rechtsbinnen. Beekhoven was weer de oude: verrassend goede dingen doen en opgelegde kansen om zeep brengen. Bruikbaar is hij echter nog steeds. Peetoom in vorm. Peetoom speelde bij Schagen rechts buiten en hij was in uitstekende vorm. Beheerst, technisch en fair deed hij zijn werk. Hij scoorde drie doelpunten en alle drie waren zij van een uitste kend gehalte. Hij zal zeer zeker zijn plaats in Schagen I kunnen handhaven. Overigens zagen wij bij Schagen weinig lichtpunten. Onze totaal-indruk van Schagen was een behoorlijk stel spelers voor het tweede elftal. Water vogels scoorde achtereenvolgens door Post, Beekhoven en Post, waarna Peet oom vóór de rust de stand op 32 bracht. Een kwartier vóór het einde wist Peetoom gelijk te maken, waarna Post toch nog voor de winnende goal zorgde. Scheidsrechter Brouwer leidde correct en toonde eveneens boven de spelers te staan. Een goed teken voor een scheidsrechter. Het is morgen hoog water om 11.20 en 23.55 uur en laag water om 5.35 en 18.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 17.5 graden Celsius. De bouw van de nieuwe Christelijke opleidingsschool aan de Madoera- straat vordert zodanig, dat men het gebouw met de nieuwe cursus in ge bruik hoopt te kunnen nemen. Het zal de meest vreugdevolle worden van de reeks verhuizingen, die deze school sinds 1942 heeft moeten meemaken. Zoals reeds enige malen onder de aandacht der Tengevolge van bestaat gevaar voor het optreden van pokken in ons yan hpt gehele de opheffing van de vaeeinatiedwang is dejacrmatiet r yan dpnU_ Nederlandse volk onvoldoende geworden. Het ls daa d fi ^„niet- beeldig. dat by een eventueel optreden van pokken telijke ziekte een groot aantal slachtoffers zal eisen. R; Dinsdag 23 Augustus S, Woensdag Ten einde dit gevaar zoveel mogelijk af te wenden, heeft de Geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voor Noord-Holland er bij de burgemeesters op aangedrongen, zo spoedig mogelijk op zo ruim mogelijke schaal de gele genheid te geven tot: le. kosteloze her-inenting van personen, die reeds eerder zijn ingeënt: 2e. kosteloze inen ting van kinderen beneden de leeftijd van twee jaren, die tevoren nog niet zijn ingeënt. Voor deze twee catego rieën is het gevaar voor het optreden van encephalitis postvaccinalis. wat dikwijls na inentingen het geval kan zijn, te verwaarlozen. Op welke data? In de gemeente Den Helder zal met ingang van heden t/m Donderdag 25 Augustus a.s., telkens des middags van 25 uur in het G.G.D.-gebouw aan de Middenweg, gelegenheid voor bedoel de inenting of herinenting worden ge geven, en wel hedenmiddag voor hen, wier geslachtsnaam begint met A of B: Dinsdag 16 Augustus C. D. E, of F; Woensdag 17 Augustus G of H; Don derdag 18 Augustus I, J of K; Vrijdag 19 Augustus L of M; Zaterdag 20 Aug. N, O of P; Maandag 22 Augustus Q en Het hoofd der Chr. Opleidingsschool, de heer A. Lever, vertelde ons dat men, na de gedwongen ontruiming van de Kanaalwegschool in 1942, moest gaan „inwonen" bij de Comeniusschool. Dat heeft niet lang geduurd, en weldra moest alles worden overgebracht naar de Chr. ULO aan de Vismarkt, waarbij ook een lokaal van de naastgelegen openbare school werd betrokken. Eind 1943 moest de school wéér verhuizen, ditmaal naar twee lokaliteiten van de Apostolische kerk en een woonhuis aan de Niasstraat. In deze lokaliteiten kon het onderwijs tot de grote vacan- tie in Augustus 1944 worden voortgezet. Na de bevrijding begon men welgemoed opnieuw, nu voorlopig in de Rehoboth- school aan de Keizersgracht, maar wel' dra volgde een nieuwe verhuizing: naar de Groen van Prinstererschool in de Koningstraat en het gebouw Iréne in de Hoogstraat. In September 1946 bleek het noodzakelijk, het aantal lokalitei ten uit te breiden. De school kreeg toen de beschikking over twee daartoe ingerichte hulplokalen boven de fa. Mannheim in de Koningstraat. Gedurende drie schooljaren was de heer Lever dus hoofd van een lichtelijk verssplinterde onderwijsinrichting: 4 lo kalen in de Koningstraatschool, 2 in de Hoogstraat, 2 boven Mannheim, en zelfs nog één in het Chr. Militair Tehuis aan de Kanaalweg. Aan deze ongewens te situatie gaat nu een einde komen. Onder architectuur van de heer E. Reitsma te Deventer is aan de Madoe- rastraat een semi-permanente school met negen lokalen gebouwd, waarvan de afwerking nu haar voltooiing na dert. Het schoolgebouw krijgt een doel matige, maar uiterst sobere inrichting. Wanneer wij wel zijn ingelicht, dan leeft onder de ouders der leerlingen de gedachte, een klein steentje tot ver fraaiing van het interieur bij te dra gen. Als lid der vereniging „Laat de kinderkens tot Mij komen", waarvan de school immers uitgaat, voelt men zich stuk voor stuk een beetje eigenaar van de school, zodat deze belangstel ling voor uiterlijk en inrichting van het nieuwe gebouw niet te verwonderen is. Het schoolbestuur wil graag de hulp lokalen boven de fa. Mannheim straks Ter voorziening in de predikantsva- cature, welke bij de Herst. Evang. Lutherse gemeente hier ter stede be staat, heeft de kerkeraad het navolgen de tweetal opgemaakt: 1. ds. J. Halle- was, Evang.-Luthers predikant te Nieu we Pekela; 2. ds. J. J. F. Harmann, Evang.-Luthers predikant te Bodegra ven. De verkiezing zal plaats vinden op Zondag 28 Augustus a.s., na afloop van de godsdienstoefening. in hun oude toestand opleveren. Dat zal naar schatting f 500 kosten, welk be drag B. en W. ingevolge de L. O.-wet 1920 aan het schoolbestuur beschikbaar willen stellen. Het dienovereenkomsti ge voorstel zal in de 'Donderdag avond a.s. te houden raadsvergadering worden behandeld. Uiteraard zal het genoemde bedrag slechts worden ge bruikt, wanneer de lokalen niet aan een andere school ter beschikking worden gesteld. In hetzelfde raadsvoorstel wordt de wenselijkheid bepleit van het aanbren gen van enkele verbeteringen in het gebouw der Rehobotschool aan de Keizersgracht. Vijf verouderde urinoirs en twee fonteinbakjes moeten nodig worden vernieuwd, waarmee een be drag van circa f 2100 gemoeid zal zijn. W.G.W. WON MET FLINKE CIJFERS In deze oefenwedstrijd heeft WGW getoond straks in de competitie menige club een zware tegenstander aan haar zal krijgen. Met liefst 72 klopte zij de 4e klasser Zouaven uit Lutjebroek. Wij zagen enkele nieuwe gezichten o.a. van Weesp en Winkel die zeer zeker een versterking betekenen. WGW vormde een sluitend geheel, iets wat van haar tegenstander niet gezegd kon worden. Bovendien begon Z. nogal lauw en dit had tot gevolg dat WGW al spoedig een 42 voorsprong veroverde en daar na kwam Z. er niet meer aan te pas. Over de match het volgende: Zouaven opende na een kwartie de score, maar hierna kwam WGW opzetten en al spoedig was de stand 3-1 voor de geel zwarten. Even voor de rust had een der Z. voorwaartsen met een kopbal suc ces en de rust kwam met 3-2 voor WGW Na de rust had de zwakke voorhoede van Zouaven haar kruit blijkbaar verscho ten en de enkele ballen die Bouma te verwerken kreeg gaven hem weinig moeite. Zijn collega aan da overzijde kreeg het heel wat zwaarder en WGW voerde de stand op tot 72. De doel man der gasten wisselde goede met slechte momenten af en had o.i. wel één of meer doelpunten kunnen voor komen. WGW 2 wist met 21 van Zouaven 2 te winnen. FRAAI SUCCES VAN HELDER-JUNIOREN 2e prüs in D.W.S.-tournooi De Helder-junioren hebben in het DWS-tournooi een fraai succes be haald. Zij wisten n.1. als nummer één te eindigen in haar groep en bereikten zodoende de finale. Eerst tegen 't Gooi werd verloren. Wij brengen morgen een verslag van dit tournooi, terwij] wij nu de uitslagen geven. Groep A: DWSZandvoort Meeu wen 12; 't GooiAFC 21; 't Gooi —Zandvoort Meeuwen 32; DWS AFC 0—0; DWS—'t Gooi 0—0 en Zandvoort MeeuwenAFC 40. Groep B: RCH—Helder 0—0; VSV— Alkm. Boys 10; RCHAlkm. Boys 1—2; VSV—Helder 1—2; Helder— Alkm. Boys 10. Finale: Helder't Gooi 02. 24 Augustus T, U of V; Donderdag 25 A^StaaSndTchf wYordt 'erop gevestigd, dat herinenting achterwege kan b.ijv en- wanneer sinds de vorige inenting nog geen drie jaren verlopen zijn. Het is half Augustus, de clubs ma ken zich op om het nieuwe seizoen te beginnen en alles gaat weer leven in de plaatselijke voetbalsport, r<og een maand van serieus oefenen, r.og enkele vriendschappelijke oefenwedstrijden en de strijd om de punten gaat beginnen. De strijd waarbij van HRC 17, Heider 12 en Watervogels 8 elftallen zijn be trokken of ongeveer 450 actieve voet ballers, met een gezamenlijke aanhang van zo om en nabij de 5000 stadgeno ten. Wel een bewijs dus dat deze sport reden heeft van bestaan, afgezien nog van de innerlijke waarde. Starten onze clubs goed voorbereid? Wanneer wij deze vraag moeten be antwoorden dan zeggen wij neen. Want er is niet eens gelegenheid om te oefenen. De gemeente heeft drie vel den tegelijk onder handen genomn om te voorzien van nieuwe graszoden. En dat een maand vóór de competitie. Het veld van Watervogels was verleden week Zaterdag 6 Augustus juist dicht. Gisteren speelde Watervogels er op. Om te beoordelen of dit goed is be hoeft men geen kenner te zijn. Het A- veld van HRC is nu ook weer dicht, maar absoluut onvoldoende hersteld. Binnen enkele weken zal dit veld weer open liggen. De kans is dan ook groot dat de plaatselijke consul dit zal afkeuren voor voetbal, althans de eer ste weken. Was dit niet anders te regelen? Wij vragen ons af was dit niet anders te regelen. Tussen de afgelopen com petitie en 15 Augustus lag een periode van minstelis 12 weken. Kon toen niet begonnen worden met de herstelwerk zaamheden? Waar blijven de twee toe zegde tussenvelden? Wjj hebben steeds horen verkondigen: de sport ligt de gemeente na aan het hart. In de praktijk kunnen wij deze woorden niet terugvinden. De bedrijfscompetitie, het verboden voetbal, moest eerst gespeeld worden en daarna begon de gemeente aan alle velden tegelijk te werken, met het gevolg dat de clubs er nu meezit ten. Toen wij deze week een vooraan staand lid van één der clubs spraken, zei hij dat deze gang van zaken een vooropgezet plan was, om de clubs te dwingen straks met vreugde naar het nieuwe complex te doen verlangen. Wij menen niet dat dit de bedoeling is, maar wel zijn wij er van overtuigd, dat de sport in onze stad niet die aandacht heeft, die zij verdient. Wij nemen ook nog nit aan dat de nieuwe sportvelden inderdaad daar komen, waar enkele personen deze graag willen hebben. De sport is voor het volk en alleen door de complexen in het bereik van het volk te brengen, dien met de sport en het volk. En dat is toch de bedoe ling. Wij wachten echter eerst af of a.s. Zondag het veld van HRC bespeel baar is. Het is te hopen voor de clubs, de aanhang en het Stedelijk Muziek korps. dat zoals bekend is een derde van de recette krijgt. De ZMT te Enkhuizen boekte ha tienduizendste bezoeker Dinsdag Augustus zullen de raadsleden van Bu» sum Enkhuizen bezoeken op uitnodL ging van burgemeester Haspels, die 0n 1 Juli j.1. het burgemeestersambt van Enkhuizen verwisselde voor dat van Bussum. Vandaag zal te Hoorn v00r het eerst de reserve-politie op straat verschijnen. Het corps telt acht man. schappen. Op 15, 16 en 17 September zal te Putmerend de 41ste veetentoonstelling alsmefle een districtsfokveedag worden gehouden. De ijveraars voor „Zaens skoon" juichen, want het schilderachti ge boogbruggetje bij het Ventje t« Zaandam zal blijven bestaan. Wegenj het uitkomen in ongeorganiseerde voet. balwedstrijden heeft de afdeling Noord. Holland van de KNVB elf spelers van Volendam tot Juli 1950 geschorst. De laatste dagen is sprake van een invasie van makreel aan de Afsluitdijk, Er worden door de hengelaars fantas tisch grote vangsten gemaakt. Dr. Euwe heeft te Egmond aan Zee een simultaanwedstrijd gespeeld en van de 35 partijen 29 gewonnen; drie ein. digden in remise en drie partijen ver loor hij (van mevr. Veis uit Alkmaar, J. Koopman, Egmond en K. J. de Waard uit Den Helder)De kerk te Veenhuizen (gem. Heerhugowaard) is de laatste jaren onderhevig aan verzak kingen; het gebouw vertoont scheuren en het glas in de ramen barst. De prov. Waterstaat stelt een onderzoek in. Vóór de aanvang van het Midden. Kennemerlandtournooi te Beverwijk is gisteren één minuut stilte in acht geno- men ter nagedachtenis van de Kinheim- speler J. M. W. Hout, een der slacht, offers van de vliegramp van de „Roer- mond". Zondag a.s. wordt te Wijk aan Zee een muziekfestival gehouden ter viering van het 50-jarig bestaan van de muziekvereniging „Arion" al daar. Acht korpsen nemen er aan deel. De Helderse wielrenvereniging DOK kan tevreden zijn. De door haar ge organiseerde „Ronde van Den Helder" is in alle opzichten een succes gewor den. De publieke belangstelling was zeer groot en begunstigd door mooi weer hebben de renners zich tot het uiterste gegeven. Zonder de andere renners te kort te willen doen was er naar onze mening één renner, die met kop en schouders boven de anderen uitstak. Wij bedoelen natuurlijk Duyf. Wat deze blonde Zaandammer heeft laten zien was klassewerk. Het is toch werkelijk geen kleinigheid om doorge winterde knapen als De Booy, v. Bre- men, Koeman, etc. te lappen en met een volle ronde voorsprong te winnen. Ruim het halve parcours heeft de Zaandammer alleen aan de kop gele gen met een halve ronde voorsprong op het peloton. En hij was na 83 ron den nog zo fris dat hij zijn tempo ver hoogde en een volle ronde voorsprong nam. Een wel zeer fraaie prestatie van deze zeer soepel draaiende Zaan dammer. Vanvelfsprekend ging onze belangstelling ook uit naar de verrich- tingen van de DOK-vertegenwoordi- gers. C. Ris deed het niet gek door als zevende te eindigen. De beide Wierin- gers Frans en Trompetter werden resp. negende en tiende. De Schagenaar Middenbeek werd twaalfde en Pranger uit Ewijksluis bezette de dertiende plaats. De overige DOK-leden hebben zich eveneens kranig geweerd, maar 't warme weer en 't hoge tempo dwon gen hun tenslotte de strijd te staken. Over het verloop van de wedstrijd het volgende: Gestart werd met een veld van 32 renners. Men begon direct met een boog tempo. De renners namen om de beurt de kop en het gehele peloton bleef de paar eerste ronden dicht bij een. Hierna begonnen enkele kleine uitlooppogingen die, voorlopig althans, nog niet veel om het lijf hadden. Men bracht het meestal niet veel verder als 20 a 30 meter voorsprong en dan kwam het peloton in gesloten colonne naar voren en haalde de weglopers weer in. Via de microfoon werd be kend gemaakt dat tussentijdse premies waren toegestaan en het duurde niet lang of een stroom van waardebonnen kwam los. Deze gaven aanleiding tot vinnige tussensprintjes en maakten de wedstrijd als kijkspel dubbel interes sant. Aanvankelijk was het Backer die de toon aangaf bij deze sprintjes. Hij nam tevens een kleine voorsprong en het zag er naar uit dat hij wilde pro beren een ronde uit te lopen. Het tem po van het grote peloton was echter dermate hoog, dat hij al spoedig in zag, dat hem dit in zijn eentje niet zou gelukken en zich liet terugvallen. Lang duurde het evenwel niet, want even later trok hij er weer tussenuit, ditmaal in gezelschap van Duyf. In de 35e ronde hadden beide renners een voorsprong van 40 seconden op een grote groep van renners en een halve ronde op de rest van het veld. De hoofdgroep, waaronder Ris. besefte het gevaar en verhoogde het tempo en de voorsprong der uitlopers werd teruggebracht tot 35 seconden. Even later schoten Stroomer en Hofland naar voren en zetten op hun beurt de achtervolging in. Duyf verhoogde z'n tempo nog wat, maar Backer begon tekenen van vermoeidheid te tonen en verloor merkbaar terrein. Wel poogde Duyf hem te helpen maar de man uit Ouderkerk begon zwaarder te draaien en de achter -olgers kwamen steeds dichterbij. Dit was voor Duyf aanlei ding om het dan maar alleen te pro beren en soepel schoot hij weer naar voren. Na 57 ronden lag hij nog steeds alleen aan de kop met een voorsprong van 15 seconden en was Backer terug gevallen naar het grote peloton, wat weer 20 seconden achterstand had op het kleine groepje achtervolgers. Vóór de aanvang van de wedstrijd was be kend gemaakt, dat 't aantal te verrijden ronden was teruggebracht op 85, dit in verband met het tijdschema. Met rog een derde van het parcours te rij den stonden Duyf's kansen dus niet slecht, maar eerlijk gezegd dachten wij dat hij te vroeg met zijn uitlopen begonnen was en op de duur zou wor den mgehaald door het inmiddels tot vier gestegen groepje achtervol- gers. De Zaandammer dacht er echter anders over. Steeds sneller draaide hij en na 68 ronden was zijn voorsprong gegroeid tot 35 seconden. Het publiek nu luid aan te moedigen en of dit hem stimuleerde weten wil niet maar een feit was, dat hij geen moment verslapte. Het tegendeel was der feM eh, ondanks al het gezwoeg der achtervolgers by wie vooral Booy zich onderscheidde, verloor hij geen meter terrein. Tot de 83e ronde kwam er weinig verandering in de striid Fn toen liet Duyf 2ien dat hij nog wat te hlw iL1" en 2ag zowaar kans zijn ^orr&l. Vervolgers1 «E de tweede prijs. en verov«de Na afloop van de wedstriiri renner^ e"' U dTTd^ gestart* en dat de beker uitred™ Helderse Courant' in de Zaterdagmiddag liep het Engelse zeiljacht „Wima", afkomstig uit Ro- chester en op weg van IJmuiden naar Texel, het Nieuwediep binnen. Aan boord bevonden zich de heer Cafergu- son en twee passagiers. Zij maken een vacantietrip. Een ander Engels jacht, het mo torscheepje „Hareth" uit Chichester, was op weg van Ramsgate naar Sta- vanger. Ter hoogte van het lichtschip „Texel" raakte het gistermiddag om streeks vijf uur te dicht onder de Te- xelse wal. De kustwacht waarschuw de het douanevaartuig „Zeemeeuw" dat zich op betrekkelijk geringe af stand bevond. De „Zeemeeuw" assi steerde het scheepje, dat motorpech bleek te hebben, en bracht het naar Nieuwediep. Aan boord bevonden zich twaalf personen, ouder wie gezagvoer der G. Lowe. Het kruiserjacht „Wegnam" uit Muiden, met aan boord de heer P. R. van Coeverden en een passagier, liep gistermiddag de haven binnen. De vol gende aanloophaven van dit vacantie- rtisje is Den Oever. Het prachtige kitsjacht „Alba tros" van de Nederlandse Bazalt Maat schappij uit Zaandam, met aan boord zes personen (gezagvoerder was J, Seefat) meerde eveneens gisteren in de haven. Het kwam hier voor zake lijke doeleinden. Gedurende het laatste weekend hebben de horsmakrelen tussen Haaks en Kuitje het weer zwaar te verduren gehad. Menige visser aan de Dok, bij het Wierhoofd en de steiger van de Texelse boot, wierp een spierinkje uit om zo'n lekkere vette krachtpatser uit het water te kunnen slingeren. En dat met succes! van Duyf en dus in !?.ezit kwam terecht is gekomen handen ve geven wij nog even gheidshal- 1 Duyf, 2 uur 35 min g^ 2^ 3 v. Bremen 4 e Booy, Ruiter, 7 Ris. a 5 H°Rand. 6 Trompetter, 11 Rijkhoff^io Frans> *0 postduivenvereniging nieuwediep De Postduivenvereniging „Nieuwe diep" hield een wedvlucht vanaf Quie- vrain (B.) en vanaf Amsterdam. De uitslagen waren als volgt: Molenaar 1, 9; A. de Ruiter 2; Leen 3. 4, 5; S. Koorn 6; P. Rab 7, 8; Klaas- sen 10; Scheer 11, 12. Vanaf Amsterdam was de uitslag! M. Ruiten 1; Geervliet 2, 10, 33; Gebr. Koom 3; J. Woort 4; R. Ruiten 5; p- Wit 6; Bakker 7, 14, 35, 43; Steinman 8. 30; Gebr. Koopman 9, 38; v. d. Werff 11, 15; Klaassen 12, 21, 23; Jansen U> 20; Boon 16, 17, 36; Ham 18, 19, 39; Holst 22, 28; Nehuis 24; Ligtenberg SI; Zondervan 34; Molenaar 37; A. de Rul ler 40, 41; F. Dienaar 42. Woensdagavond inkorven St. Quen (Fr.). Vrijdagavond inkorven Dord recht, tevens klokken stellen van 7—8 uur. hond meegelokt Toen de heer P. H. alhier liep te wandelen op de nieuwe weg naar Emmeloord. bemerkte hij dat *«n rond, een Franse bouvier, verdwenen vas. Het dier was niet meer te vin nen. Volgens aanduidingen van bui tenstaanders zcru de hond in een aut° gelokt zijn en medegenomen. Enig® oagen tevoren was van de heer H. nog f 400 voor zijn hond geboden. busdienst via nagele? et de N.V. Salland zyii besprekin gen gevoerd om een busdienst le onderhouden van Urk naar Kamp®" °ver Nagele. Een verzoek dienaan gaande is reeds by de betrokken autoriteiten ingediend.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2