Onverdeelde instemming met 't Centrumplan t' kunt niet slapen Voetbalprogramma voor Zondag 'A YIS; "WITTE GEMEENTERAAD DEN HELDER Eersie phase over twee jaar geleed? Voor goed donsooderwifs Dansschool Siebeling Jnastrwllie Tel. 2681 Morgen collecte voor de drie sanatoria HRC-HelderWatervogels—Succes WGW-Si. George Attentie voorrangsweg Tussen Haaks en Kuitje Dr. H. C. van Hoek ter aarde besteld Zwervers pleegden inbraken te Huizen Predikbeurten Texel Urk Besommingen Ijmuiden VAN MARSDIEP TOT ij Scheepvaartberichten Marktoverzicht Schagen Nog een jaar voorbereidend werk Doorbraak kan in 1955 voltooid zijn Afscheid van enkele raadsleden QEBREK AAN ENTHOUSIASME kon de Helderse gemeenteraad gisteravond zeker niet verweten worden, toen bet Basisplan Centrum in bespreking kwam. Kennelijk was deie materie méér dan ooit voor de raadsleden levend geworden, nn het college een concreet en overzichtelijk en tevens seer uitvoerig toegelicht plan ter tafel had gebracht. Had de raad drie jaar geleden kunnen volstaan met het betuigen van zijn instemming met een Centrumplan. dat goed deels bulten zijn toedoen was ontstaan, thans ging het erom, goedkeuring te hechten aan, en dus mede-verantwoordelijkheid te accepteren voor het schema, waarlangs thans zal worden verder gewerkt. Deze goedkeuring heeft de raad inderdaad met enthousiasme verleend, en de verantwoordelijkheid werd zonder restrictie geaccepteerd. Dat laatste was wel het geval, omdat het college bij de practische uitvoering van de plannen een voortdurend overleg met de raad toezegde. Zo heeft de eerste na-oorlogse gemeenteraad, die op 3 September 1946 zijn taak aanvaardde, in de laatste vergadering van zijn zittingsperiode een besluit genomen van wel zeer vérstrekkende betekenis. De grote eensgezindheid, waarmede dat geschiedde, stemde tot voldoening. Zij wettigt het vertrouwen, dat voor volgende vroedschappen nimmer aanleiding zal bestaan, om het op Donderdag 18 Augustus 1949 genomen besluit te betreuren. Nadat de raad een uur lang in beslo ten zitting had vergaderd, werden de deuren naar de publieke tribune ge opend. De 35 beschikbare plaatsen wa ren haast onmiddellijk bezet, en er moesten zelfs nog stoelen bijgeplaatst worden. Voor een dermate uitgebreid auditorium (dat waarschijnlijk niet uitsluitend kwam om 's raads zwa nenzang te horen 1 waren de vroed- schappelijke discussies sinds 3 Sep tember 1946 nog nimmer gevoerd. De voorzitter deelde mede, dat de raadsleden Maasland (PvdA), Prins (WD) en R«k (CPN) bericht van verhindering hadden gezonden; hij ver welkomde in het bijzonder de heer Meyer (PvdA), die van een vrij ern stige ziekte was hersteld. Onder de ingekomen stukken was 'n brief van de heer H. J. Heit, die mede deelde dat hij zijn benoeming tot on derwijzer aan school 4 niet accepteer de. Het een en ander werd voor ken nisgeving aangenomen, waarna een kleine collectie hamerstukken de re vue passeerde. Plan Centrum. Punt 3 van de agenda gaf de raad gelegenheid om te demonstreren, dat de belangwekkendheid van een onder werp en het enthousiasme waarmee het wordt ontmoet, niet altijd tot uiting behoeven te komen in de veel heid van woorden die eraan worden gewijd. Want belangwekkend was het ..Basisplan Centrum", zoals wij dat in korte trekken in de Helderse Courant van Vrijdag 1Z Augustus j.1. belichtten, zeer zeker, en de instemming van de raad was overduidelijk, maar men ver loor zich niet in uitvoerige beschou wingen, noch over het plan zelf, noch over détailkwesties. Aan het college werd carte blanche gegeven, om de momenteel gewenste stappen met spoed te ondernemen, waarna de raad altijd nog de gelegenheid kan krijgen tot het uitspreken van zijn mening over pun ten vin secundaire aard. Als eerste sprak gisteravond de heer C. Ran, mede namens zijn fractiege noot, de heer Luyckx. Hij onderstreep te, dat de raad voor een zeer belang rijke beslissing werd geplaatst, waar aan de KVP-fractie gaarne haar beide stemmen verleende. „Wij achten het van buitengewoon belang voor de ge meente en alle betrokken particulieren, dat dit plan wordt uitgevoerd. Wij willen slechts aandringen op een zo groot mogelijke medewerking, vooral op financieel terrein, van het Rijk en de Nederlandse Spoorwegen", aldus de heer Ran. De voorzitter van de prot.-chr. frac tie, mr. J. Mulder, onderschreef de ze woorden volkomen. Hij wees op de grondige wijziging in het karakter van onze stad, die van de uitvoering van het Centrum-plan het gevolg zal zijl». Spreker stelde het op prijs, dat in de huidige conceptie van het plan sterk de nadruk was gelegd op het belang van de oorlogsslachtoffers. Hij onder kende achter dit alles de sterke wil van het Nederlandse volk, om zich te ontworstelen aan de ellende, die de oorlog heeft teweeggebracht. Namens zijn fractie bracht mr. Mulder hulde aan het college van B. en W., de stede- bouwkundige en de technische dienst van de gemeente, die gezamenlijk dit enorme plan hebben voorbereid. „Wij hebben het plan nog niet tot in alle details kunnen bestuderen, maar toch plaatst onze fractie er zich geheel ach ter, omdat wij het volste vertrouwen hebben in het college van B. en W.", zo verklaarde mr. Mulder. Ook de heer J. J. Landman, die namens de PvdA-fractie het woord voerde, erkende het grootse karakter van het onderwerp. „Een lang gekoes terde wens van de Helderse bevolking zal nu in vervulling gaan. Eerst thans kunnen wij ons indenken, met welk enthousiasme uw college bezield moet zijn geweest, toen het onze stad in de geest zag groeien. Bij ons leeft de hun kering, om zo spoedig mogelijk met de uitvoering te beginnen. Wij kunnen slechts hopen, dat de houding der Ne derlandse Spoorwegen steeds meer te gemoetkomend zal worden en dat het begrip voor wederzijdse belangen zal toenemen. Ook bij het Rijk moet men oog hebben voor de positie van onze stad. waarover veelal in statistieken over de getroffen gebieden niet wordt gerept". Ook de heer Landman zegde de volle steun van zijn fractie toe. De heer G. J. Eijlders (Prot.-chr.) Wilde graag weten, wanneer men met de uitvoering van de eerste phase denkt te beginnen. „Wanneer de volgende phasen aan de beurt komen, willen wij graag de dingen nog eens beoordelen in het raam van de omstandigheden, die dan gelden." Terloops zong spreker nog even de lof van onze watertoren, die hij ook al met enthousiasme! een „pracht-juweel" noemde, waarna de heer Eijlders het college bij de uit voering van de plannen een Salomo's wijsheid en een Jobs-geduld toewenste! Volgend jaar! Op de practische vraag van de heer E. Eijlders kon terstond ant woord worden gegeven, daar geen der raadsleden meer het woord ver langde (de WD-vertegenwoordiger was, zoals in de aanhef medegedeeld, afwezig), en dus meteen de wethou der het woord verkreeg. Na zijn vol doening te hebben uitgesproken over de zeer welwillende stemming van de raad („Dit is de juiste sfeer, waar in enthousiasme kan geboren wor den!"), zeide de heer Van der Vaart, dat men nu onmiddellijk hoopt te beginnen met de onderhan delingen die op de goedkeuring van dit Basisplan moesten wachten. „Wij moeten met de Spoorwegen spreken over de technische en financiële zijde van onze plannen, en met de finan ciële commissie van het Rijk moet overleg worden gepleegd over de bij drage, die het Rijk in de kosten zal verlenen. Wij zijn van mening, dat het Rijk verplicht is, onze stad te hel pen bij de verwezenlijking van dit wederopbouwplan. De handeldrijven de middenstand heeft recht op een waardige plaats in het geheel. Velen staan nog te wachten op vervan- gingsgebied voor hun verloren ge- gane panden. Wij moeten voorkomen, dat zij daarom staan te dringen." De heer Van der Vaart achtte het waarschijnlijk, dat met de uitvoering van de eerste phase over een jaar een begin kan worden gemaakt. Over nog een jaar kan de eerste phase zijn vol tooid, waarna men voor de volgende drie phasen telkens weer een jaar rekent. De „doorbraak" van de Zuid straat naar het nieuwe station zal in 1955 gereed kunnen zijn. Deze door braak achten ook de Spoorwegen van grote betekenis, zodat de ge meente van deze zijde alle mogelijke morele en financiële medewerking verwacht. „Zo nodig zullen "ij geducht aan de bel trekken", beloofde de wethou der, die tenslotte namens het college zjjn dank uitsprak voor de woorden van lof en duik, die door de raad wa ren geuit. Het voorstel werd daarop door de raad zonder hoofdelijke stemming geaccepteerd. COKES Het gevraagde crediet van f 2400 voor de vernieuwing van een verwar mingsketel in de Molenstraat-ULO werd verleend, nadat de heer E ij ld e r s het college in overweging had gegeven, te onderzoeken of het gebruik van brech- cokes niet bevorderlijk was voor de levensduur van dergelijke ketels. De gascokes wordt nu geblust met kanaal water en dat zou, door de afzetting van zouten, voor het inwendige van de ke tel schadelijk zijn. De voorzitter zegde toe. deze zaak te zullen bekijken. Tanden. Behoudens een zeer instemmend com mentaar van de heer C. Ran (KVP), die vooral da preventieve waarde van de schooltandverzorging inzag, werd het voorstel tot aansluiting bij de „Stichting voor Schooltandverzorging" door de raad zonder meer aanvaard. Kleuteronderwijs. De toon bleef even instemmend (na dat de raad terloops besloten had tot aankoop van de boerderij aan de Jan Verfailleweg, waarover wij Zaterdag 13 Aug. j.1. schreven), toen de salaris regeling bij het kleuteronderwijs ter sprake kwam. De heer Smith (PvdA), die deze kwestie reeds menigmaal had aange sneden, kon de indiening van het voor stel slechts toejuichen, en ook mr. Mulder (Prot.-chr.) had de bijlage met vreugde zien groeien. Hij infor- raii de rheumatiek. U wentelt zich in Uw bed en de knagende pijn verlaat U niet. Wilt U rustig slapen neemt dan'n Witte Kruispoeder en de ellendige p(jn verdwijnt. Uitgerust, monter en opgewekt wordt U wakker. Poedersf0.83/>. doosje 12st. Cachetsf0.90koker 12st. Tabl. fl.7)24st. Bij apothekers en drogisten POEDERS-CACHETS-TABLETTEN Voor NederlandDUTIM. Oegstgeeet meerde of da bepaling, dat een kleuter school minimaal 50 leerlingen moet hebben, de stichting van een school te Huisduinen en Julianadorp zou kunnen tegenhouden. Wethouder Van L o o ontnam hem deze vrees, door te verklaren dat men altijd in deze dorpen een dépendence kan oprichten van een bestaande school in de stad. Afscheid. De agenda was hiermede afgewerkt, waarmede tevens een einde was ge komen aan de periode van drie jaar, waarin deze raad (behoudens een en kele wijziging) in het belang der ge meente werkzaam was geweest. De voorzitter vond daarin aanleiding, een kort woord van afscheid te spre ken tot degenen, die niet zouden te rugkeren. Hij bedankte de heren Schrender, Rijk. Maasland, Weenink. Van der Veer en Van Zwjjndrecht voor de wijze waarop zij hun aandeel in de taak van de gemeenteraad hadden vervuld. In bet bijzonder de beide laatstgenoemde heren, die van 1931 tot 1941 en sinds 3 September 1946 deel van het verte genwoordigend college hadden uitge maakt, bedankte de voorzitter voor de voortreffelijke wijze, waarop zjj de be langen der gemeente hadden gediend. „Het spijt ons, dat gij hier weggaat, en ik dank u namens de gemeente en namens de raad voor alle vriendschap en sympathie", zo besloot burgemees ter Ritmeester onder applaus. Mede namens zijn scheidende colle ga's bedankte de heer Van Zwirn- drecht met een enkel woord. „Ik r> dat gij allen in de toekomst alle ontvangen, wat gij voor uw wer dig hebt". Na deze woorden vie finitief de hamer, en kwam een c aan een belangrijke zittingsperiode, in een iets gewijzigde samenstelling zal de raad straks de werkzaamheden voortzetten. Wjj kondigden deze collecte reeds aan, maar dat gebeurde toevalliger wijze in zo'n klein lettertje, dat wfl graag nogmaals erop wijzen, dat morgen wordt gecollecteerd voor de „Commissie voor de landelijke orga nisatie van gecombineerde collecten voor de tbc-sanatoria". Dat is een lange naam voor 'n heel goede zaak. Het combineren van collecten, in deze tijd waarin zo dikwijls om finan ciële steun wordt gevraagd, is goed, maar het heeft voor de betrokkenen licht het grote nadeel, dat de op brengst verhoudingsgewijs niet ho ger wordt. De collecte van morgen wordt wel voor een bijzonder mooi doel gehouden: de tbc-bestrijding. Drie sanatoria, van verschillende richtingen, t.w. „Sonnevanck", „Zon negloren" en „Zonnestraal", zullen in de opbrengst delen. Zij hebben aan financiële steun wel grote behoefte. Het is waar, dat het tbc-sterftecijfer de laatste jaren weer tot beneden het niveau vin 1939 is gedaald, maar het aantal lijders is echter nog steeds groot. Het is zelfs nodig, om de sanatoria uit te brei den. Terwijl vroeger voor ieder der drie genoemde sanatoria apart werd gecollecteerd, zal men nu de op brengst van één collecte moeten de len. Wij twijfelen er evenwel niet aan, dat de burgerij met het doel van deze collecte instemt, en dat zal la ten blijken door met milde hand te geven. Niet leder is in staat om gro te bedragen te schenken, maar wan neer ieder naar draagkracht geeft, zal het comité zeker over de op brengst in Den Helder tevreden kun nen zijn. Zondag a.s. is de eerste voetbaldag na het gesloten seizoen en het ligt voor de hand dat de meeste clubs deze dag r illen benutten. Hoewel wij hier in Den Helder niet verwend zijn met hoger geplaatste tegenstanders mogen we dit seizoen lang niet ontevreden zijn. HR" krijgt na Zondag nog bezoek van Over maas en RFC. Vooral de laatste club is een gevreesd tegenstander daar zij juist uit de eerste klasse is gedegradeerd. Helder houdt het voorlopig nog op uitwed strijden, terwijl Watervogels na Succes nog tegen HRC 2 en EHS uitkomt. WGW tenslotte heeft nog twee wedstrijden tegen vierde klassers en één tegen Helder 3. Voor Zondag staat op het program ma de wedstrijden WatervogelsSuc ces. aanvang 10 uur. Een fraaie gele genheid voor de Torren om zich in te spelen voor de komende strijd op 13 September tegen Schoorl. Om 12 uur komen de 2e elftallen van de Vogels en Succes tegen elkaar. Het tweede elf tal van Watervogels zal dit jaar uit jonge spelers bestaan. Het elftal van Watervogels 1 is; Dirks; Beers en G. Wijker; G. Snijders, J. Wijker en S. Been; W. V. Beekhoven, J. Snijders, J. Post, M. vd Hert en J. Schoneveld. HRC—Helder. De grote strijd is op deze dag toch wel de derby HRCHelder. Wij behoe ven er feitelijk weinig aan toe te voe gen. Door de jaren heen is deze wed strijd zeer belangrijk geweest en veel al interessant waren omstreeks 1925, toen Helder voor 't eerst de tweede klasse wist te bereiken. Twee jaar later ontmoetten de clubs elkaar in de 2e klasse, waarbij Helder steeds het onderspit moest del ven. In de volgende periode kwamen geen competitiewedstrijden meer voor, doordat HRC 2e klasser was, met uit zondering van een jaar, en Helder 3e klasser. Eerst in 1942 kwam HRC ook weer in de 3e klasse, maar werden de clubs steeds in een andere afdeling ge plaatst. Wel werden vriendschappelijke wedstrijden gespeeld, waarbij de resul taten verdeeld waren, n.1. 11, 31 voor Helder, 81 voor HRC en de laatste strijd 30 voor Helder. Wij heb ben er al reeds eerder op gewezen dat het resultaat vanzelf belangrijk is, maar meer waarde dan de prestatie zelf moet er niet aan worden gehecht. Het is een derby en dat zegt genoeg. Helder won de laatste maal met 30 en maakte een slecht seizoen, terwijl HRC eerst in de laatste wedstrijd werd uitgescha keld voor de hoogste titel. Dit als voorbeeld. Een ding spreken we af. Het wordt een pittige strijd tussen 22 flinke mensen, die de sportiviteit bo ven alles stellen. De elftallen, die om 3 uur aantreden zien er als volgt uit: HRC: Dijkshoorn; Swart en Bot; De Werker, De Jong, van Trierum; Knijff, Nieuwstad, G. de Vries, P. de Vries en Rijkers. Helder: Boekei; Toes en Teekenburg; van Beekhoven, vd Neut en Bal; Rot tier, Himpers, Driehuis, vd Meulen en Wieren. Het Stedelijk Muziekkorps zal voor de wedstrijd en tijdens de rust mars muziek ten gehore brengen. WGW—St. George. WGW speelt om half drie tegen St. George. Ook deze vierde klasser zal de kracht van onze RK vereniging onder vinden. Woensdagmiddag kwam een mo torrijder uit de Nieuwstraat met het doel rechtdoor te rijden naar het An kerpark. Een van de Binnenhaven aankomende auto kon niet meer uit wijken, waardoor een botsing ont stond. Beide voertuigen werden beschadigd en een wielrijdster, die vanwege de consternatie kwam te vallen, liep lichte schrammen op. De motorrijder had voorrang moeten verlenen. Het is morgen hoog water om 3.15 en 16.10 uur en laag water om 9.45 en 22.15 uur. De temperatuur van het zeewater was 16.4 graden Celsius. De weekboot „Falcon", op weg van Leeds naar Harlingen. is gister middag tegen drie uur op de ree voor anker gegaan om het volgend tjj af te wachten. Toen gistermiddag tegen vier uur de met vele bloemen bedekte baar op de Algemene Begraafplaats te Alkmaar arriveerde, hadden zich daar reeds vele patiënten van dr. Van Hoek, artsen, verpleegsters, marine-officieren, een deputatie van de padvinders en verdere belangstellenden verzameld. Aan de groeve trad als eerste spre ker de vertegenwoordiger van de af deling Alkmaar van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunde, dr. R. J. schappij van Geneeskunde, dr. R. J. Hamburger naar voren. Dr. Hamburger die mede als collega en vriend afscheid van de overledene nam, zeide dat allen gehoopt hadden dat dr. Van Hoek spoe dig zijn werk zou hervatten. Dit heeft helaas niet zo mogen zijn. Spreker noemde de degelijkheid en de betrouw baarheid de kenmerkendste eigen schappen van wijlen dr. Van Hoek. Deze wist welke betekenis er aan zijn röntgenologische bevindingen werd ge hecht en hij was zich ten volle bewust van zjjn verantwoordelijkheid. Hij had belangstelling op allerlei gebied en hoewel hij nog maar een betrekkelijk korte periode in Alkmaar was, had hij zich ook hier een vooraanstaande plaats verworven. „Ook in onze kringen laat hij een zeer gevoelige leemte achter", aldus dr. Hamburger, die ook dena- gelaten betrekkingen in zijn toespraak betrok. Nadat nog een drietal Officieren van Gezondheid, een sergeant ziekenverple ger en de heer van Dongen namens de padvinders enkele woorden van af scheid aan de groeve gesproken had den, dankte de zwager van de overle dene. kolonel Wolf, voor de vele blij ken van medeleven en voor de hulp die bij dit verlies, dat vooral voor de fa milie een ontzaglijke slag was, werd verleend. De vader van de overledene memo reerde dat hij nu in korte tijd drie kin deren verloren had. terwijl zijn vrouw enkele maanden geleden overleden was. Nadat spreker op het diepe ge loofsleven van deze zoon gewezen had. dankte ook hij voor de vele blijken van medeleven. Ds. N. Den Oudsten, die zich in de aula van het ziekenhuis reeds met een toespraak tot de nabestaanden had ge richt. las het slotgedeelte van Romeinen acht. Nadat spreker was voorgegaan in het ..Onze Vader", werd de droeve plechtigheid besloten met het uitspre ken van de zegen. De Helderse pol.tie heeft en><e>c successen geboekt bij het ontdekken van inbraken te Huizen. Een paar aan het zwerven en werden s nachts te Bloemendaal aangehouden. waar ze verdacht werden van een poging tot inbraak. Wegens gebrek aanbe "Ds konden ze niet worden jastge houden, maar bij overbrenging naar Den Helder bleek, dat ze toch we het één en ander hadden uit^a^ Van 5 op 6 Juni waren ze nameiflK in Huizen in het huis van dei heer V. V. H. ingeslopen en hadden daar kostbaarheden en voor ïeder een blauwe pantalon gestolen. De siera- den verkochten ze btj een opkoper, waar gelukkig alles achterhaald kon worden. In de nacM van 5 op 6 Au gustus waren ze weer in Huizen, waar ze het huis van een met vacan- tie ztinde onderwijzer practisch leeg haalden. Ook deze Buit verkochten ze gedeeltelijk of sloegen het op in Am sterdam. Behalve enkele sloffen siga retten kon ook dit achterhaald wor den. Dat deze Horinezen nog meer op hun geweten hebben, daarvan is de politie overtuigd en daarom zullen ze nog verscheidene daagjes op water en brood moeten doorbrengen, in af wachting van volgende ontknopingen. VOOR ZONDAG 21 AUGUSTUS DEN HELDER. Nieuwe kerk, West straat, 10.30 uur ds. de Hoest; Palm straat, 10 uur ds. Borghardt; 19 uur ds. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Hamming; 17 uur ds. Swen; Rehobothkerk, 10 uur ds. Swen; 17 uur ds. Hamming. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe Kerk, Weststraat, 8.45 en 17 uur ds. T. de Haan, Oldenhove. Chr. geref. kerk, 10 en 17 uur student C. Verhage van Middelburg. Oud geref. kerk, Hoogstraat 86, 10 en 17 uur lees- dienst. Geref. gemeente, Janzen- dwarsstraat 8, 10 en 16 uur leesdienst, Doopsgezinde gem., geen dienst. Luth. kerk, 10.30 uur prop. C. M. de Vries, van Amsterdam. Baptisten Gemeente, 10 uur samenkomst; 20 uur evang. Hofhuis; geen Zondagsschool; Vrijdag Bijbelbespreking en bidstond. Oud-kath. kerk, 10 uur Heilige Mis, pastoor Verheij. Evangelisatie Vij zelstraat, 10 en 19.30 uur samenkomst; 12 en 14.30 uur Zondagsschool; Woens dag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag Openluchtsamenkomst in de Visbuurt en Bidstond. JULIANADORP. Ned. herv. kerk, 10 uur ds. Salm. Star of Hope, 10 en 19 uur samenkomst; 15 uur Zondags school; Dinsdag 16 uur meisjeskrans; 19.30 uur bidstond; Donderdag 19 uur meisjeskrans; Zaterdag 19.30 uur bid stond. Geref. kerk, 10 uur leesdienst; 14 30 uur ds. Hamming. HUISDUINEN. Ned. herv. kerk, 19 u. ds. Rasch. CALLLANTSOOG. Ned. herv. kerk, 19 uur ds. Salm. MARKTBERICHT. DEN BURG, 17 Aug. 1949. Aange voerd werden; 60 lammeren van 27 36; 12 schapen van 4055; 5 koeien van 475600; 4 pinken van 300 450; 6 paarden van 350—f 550 en 22 biggen van 45—70. VERGUNNINGEN. De volgende vergunningen werden verleend: aan de heer J. J. van Been te Den Burg tot uitoefening van het dro gisterijbedrijf en de fotografische klein handel in een perceel te De Koog; aan de heer J. M. Vroom tot uitoefening van het banketbakkersbedrijf in het perceel Westermient H 96 en aan de firma De Wilt te Den Burg tot uitoefe ning van electrotechn. install. en klh. in electrotechn. verbruikstoestellen en materieel. OPBRENGST INZAMELING De in de afgelopen week gehouden collecte voor de Protestantse kinder- tehmzen (Neerbos, Valkenheide, enz) heeft opgebracht 140. VISSERIJ URK. 17 Aug. Door 90 vaartuigen werd Woensdag aangevoerd: 1450 p kuilpaling f 0.70—f 0.92 p. pond; 435 p' lijn- of beugaal f 1.02—f 1.11; 2580 p witvis f 0.06—f 0.28 p. pond en 680 m' nest f 1.25 p. mand van 50 pond. De aanvoer van Woensdag is 3050 kisten verse haring, 250 kabeljauw 900 makreel. 400 schol, 250 schelvis 100 koolvis, 70 wijting, 50 tarbot tong, 50 schar, 70 bot, 30 hake, 20 haai, 10 leng, 5 heilbot, 5 tong-schar en 50 diversen. Prijzen per kilo; er. 3.803.70; gr. mld. tong 3.70— 3.20; kl. m. tong 3.302.80; kl I 24V~t2'w 0.80; heilbot 245, tarbot 3.15—2.55. Prijzen per 50 47 osfn Sm01 62~47: mid' sch<» 47—25.50; kl. schol 28—7.50; verse haring 15io.80; makreel 13.50 4^v?Cf\eQVi v. 48T38; mid' schelvis 45.50 39; kl. schelvis 3126.50* kl 11 25.5017.50; bot 13.50—3.20- schar 18.50—8; tong-schar 58—57- 61 «n g 3?i Wljtin8: 17~12: ham 61-60, poontjes 4.60-3.70; kl. haai 7.507; mid. hake 74; kl hake is- kl. koolvis 13.50; kl. koolvis, wit 27 gr. gul 4741; kl. gul 27 Prijzen per 125 kilo: gr. leng 67-56 g.«-*: k.b..ê5w I 2 trawlers- In de te Callantsoog gehouden raad vergadering is gebleken, dat de Stil* ting voor Schooltandverzorging U1' district Den Helder op 1 Septemh? haar dienst zal aanvangen. s H ger duivensportvereniging „Het Oud' Slot" heeft met de wedvlucht met dui. ven vanaf Mons verscheidene nrii? behaald. O; initiatief van de Wieringen is, in overleg met de best. renbond der Wieringermeer, besloten" tot oprichting van een VARA-afd. De Alkmaarse kaasdragers 2l: Woensdag naar Amsterdam geweest en werden er officieel door burgemeester d'Ailly ontvangen.- Het brandweer corps In de stad der Victorie heeft Woensdag in een gezellig samenzijn het 70-jarig bestaan van de vrijwillige Alk maarse brandweer gevierd. ln 't guj". den Vlies is het Prov. congres van d« Alg. Ver. Ned. Bond van Paardensla. gers gehouden. O De Ned. Herv. Orato. riumvereniging heeft de gemeent» f 2000 subsidie gevraagd. In Hoorn is in Huize Avondlicht een biljartwedstrijd gespeeld tussen de clubs „Tot Ons Genoegen" van Avond- licht en „Onder Ons" van Huize Wes. terlicht" in Alkmaar. „Avondlicht" won met 471 tegen 418 caramboles. p, harddraverij is vastgesteld op 7 Sept op de Turfhaven, 's Avonds zal er een vuurwerk zijn. O De Eerste Ned. Lucht- projectie-onderneming heeft een open- luchtvoorstelling op de Ged. Turfhaven gegeven. Op de rug van het Enk- huizer Zand is Dinsdag een scheepje gestrand. Het was een omgebouwde zeilsloep met drie jongens aan boord, die door de reddingboot aan land wer^ den gebracht. De veteranen Uit Ab- bekerk speelden een wedstrijd tegen een elftal van het Gesticht voor Zwak- zinnigen in Medemblik, die met 5—3 eindigde. De Hoogoven Statenjeugd heeft een fietstocht door Nederland gemaakt en is in beste conditie weer thuis geko men. De verbouwing van het ge meentehuis in Heemskerk nadert haar voltooiing. Het oudste raadhuis van Wijk aan Zee is gesloopt. Het dateerde van 1845. In het badhotel te Wijk aan Zee is een propaganda kunstavond gehouden. Aan de Rijksstraatweg is ingebroken en een bedrag van f 6 ge- stolen. In Koog aan de Zaan is in de Kruis straat een 3-jarig zoontje van de familie Van 't Kaar uit het slaapkamerraam van de eerste verdieping gevallen. Het ventje viel met het hoofd op straat en liep een hersenschudding op. In Wormers Raadhuis hebben de burge meesters van de tien Zaangemeenten hun periodieke vergadering gehouden. In Zaandam is besloten tot vorming van een Zaanse worstelploeg Blitar, R'dam—Batavia, 17-8, 6,30 uur, van Aden Congostroom, 17-8 van Lagos naar Tort Gen til Dordrecht, 17-8 van Dakar naar Liverpool Grote Beer, Batavia—A'dam, 17-8 op 129 mijl zuid van Kreta Hestia, A'dam W.-Indië, passeerde 17-8 Dungeness Hugo de Groot, 17-8 van Lorenzo Marquez naar Golf van Mexico Jndrapoera, R'dam—Bata via, passeerde 17-8 om 17 uur Sagres Jo- han van Oldenbarnevelt, Batavia, passeerde 17-8 cp 1300 mijl zuid-oost Kaap Guardafui Meerkerk. Japan—R'dam, 17-8 van Marsèilla Meliskerk, 18-8 van Kaapstad te Durban Overijsel, Java—R'dam, 17-8, 13.40 uur, van Port Said Papendrecht (t), 17-8 van Havr# op de Humber-rivier Ruys, 18-8 van Ma nilla te Singapore. Rijnland, A'dam—Bueno» Aires, 18-8 te Bahia Sibajak, R'dam-Java, 18-8 te Belawan Stad Maastricht, R'dam- Genna, passeerde 17-8 Gibraltar Tosari, R' dam—Java, 17-8 van Singapore Van 't Hoff, 17-8 van Baltimore te Philadelphia Van der \vaals, R'dam—Calcutta, 17-8 te Marseille - Weltevreden, New York—Java, 18-8 te Djeddah SCHAGEN, 18 Augustus. Voor de Centrale waren aangevoerd 31 koelen. 3 stieren, 1 pink, 1 gras- kalf, 44 nuchtere kalveren, 236 scha pen. Op de slachtveemarkt was het niet druk. De aangevoerde kwaliteit was prima. De zwaarste koe woog bruto maar liefst 850 kg. De handel in melk- en kalfkoeien vertoonde wei nig verandering, d.w.z. dat een g°ed exemplaar tegen een flinke prijs ge plaatst kon worden. Hoewel er van de zijde der boeren grote belangstel ling was bleek deze meer gebaseerd om iets van de prijzen te weten ta komen. Daarom was de handel matig- Goede koeien werden prijshoudend verkocht. De handel in vaarzen was van weinig of geen betekenis. Naar jong vee is weinig vraag. Op de paar denmarkt was een goed werkpaard iets vlotter te verkrijgen. Goede slachtpaarden waren redelijk en pnjS" houdend. Ook veulens werden groten deels voor de slacht verkocht. Rijtuig- paarden deden van ƒ600 tot ƒ700, werkpaarden van 500 tot W®> slachtpaarden van ƒ400 tot f900' veulens van ƒ100 tot ƒ160. De schapen- en lammerenhandel is in hoofdzaak op de lente aangewezen- Over het algemeen was er een stugge handel. Een enkel ooilam werd nog wel eens verkocht. De prijzen van kuikalveren varieerden van 3242. Da aanvoer was maar klein. Op de big- genmarkt was een aardige aanvoer en kalme handel. Van prijsverhoging is geen sprake. Schrammen deden van 5565. Op de kippen, en konijnen- markt was de handel maar gewoon tjes. Het bezoek was weer groot. .De prezen waren als volgt: 7 Paar" den 400700, 2 veulens 100160, 1® gelde koeien (magere) 450525, 49 kalfkoeien 600—700, 2 vaarzen 400-- 320, 128 schapen (magere) 5065, TT* lammeren 30—45, 99 biggen 40—5». 48 konijnen 0.75—5, 44 kippen 2—4.50, WARMENHUIZEN. 18 Aug. 80.000 aardappelen: Schotse muizen 9.409.50. Eigenheimers 7—8.10 Bintje 7.608.50, v-M - 7.90. io.iu, rjinijtr i.vv- - Koopmans blauwe 8, Meerlanders 7.90- Bevelanders 7.10; 10.700 kg. rode kool 5.50—6.40; 1700 kg. gele kool 6.70; 51.20® hg. witte kool 12.4013.70; 10.000 kg slabonen 3544. 4

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2