Ruim driehonderd oudjes hadden stralend weer en een fijne tocht Stad m Omgeving. PITMOPPEN Komt er een korfbal-competitie? Nationale Haven-en Marsdiepwedstrijd wordt Zaterdagmiddag verzwommen Inschrijvingen waarborgen prachtige strijd Kinderfeest uitgesteld Van Teekelenburg maakt het redelijk wel Aanleg stalen damwand binnenkort aanbesteed Predikbeurten Tussen Haaks en Kuifje De elftallen van HRC en Watervogels Urk Texel Nylons Besommingen Ijmuiden Overzicht Schager markt Marktbericht Gezonde propaganda voor een mooie sport Scheepvaartberichten VAN MARSDIEP TOT IJ 'k Heb mijn wagen volgeladen Naar Volendam, Ariis en over 't IJ Treinstoring op de lijn Amsterdam-Haarlem- Alkmaar De Nederlandse verliezen sinds „staakt het vuren" Vader van zes kinderen gedood Alweer een jaar geleden bijna dat het Helderse pnbliek zich heeft mogen ver lustigen in de aanblik van zwemmers, jachten en andere boten in de haven en op het Marsdiep, dat steeds weer opnieuw een 10 aantrekkelijk beeld biedt. Aan vankelijk was de vaste datum gesteld op 31 Augustus, door de troonswisseling werd deze datum als wedstrijddatum echter uitgeschakeld en het bestuur van de Helderse Bruinvissen besloot, dicht hierbij in de buurt te blijven en de wed strijd thans vast te stellen op de laatste Zaterdag vóór 31 Augustus, met als ge volg, dat thans de tocht op Zaterdag 27 Augusus a.s. gehouden zal worden. de Het parcours. Om 15.15 uur zal Zaterdagmiddag de start plaats vinden yanaf de Koop- vaardersschutsluis. aan het einde van de buitenhaven. Dames en heren zul len gelijktijdig het water in gaan. De finish is bij het clubgebouw van de zwemvereniging Marsdiep, waar de deelnemers zich meteen kunnen ver kleden. Vorig jaar was door de be perkte tijdsruimte, i.v.m. het feest programma van de Helderse Gemeen schap, de tijd, waarop gestart moest worden niet al te gunstig voor de langzaamste deelnemers, waardoor dan ook enkelen moesten opgeven. Thans behoeft echter niemand zich ongerust te maken, het eindpunt niet te halen wegens kerend tij, daar de tijd zeer ruim genomen is. Wil men een juist inzicht krijgen van de stromingen waarmee, zowel in de haven als buiten de Dijk rekening gehouden dient te worden, dan kan men de route eens gaan zien, welke in de Bruinvissen-etalage bij de heer Dito in de Koningstraat is opgehan gen. De beveiliging geschiedt door een aantal vletten, ter wijl ook de H.W.N. bij gunstig weer met een aantal jachten het geheel zal komen opluisteren. Het Rode Kruis, dat zich aan boord van de redding- vlet bevindt, zal op alle eventualitei ten voorbereid zijn, zodat er practisch geen gevaar aan de tocht verbon den is. En nu de deelnemers. Allereerst is daar de beste lange- afstandzwemmer van Nederland, die we deze week op het journaal van Polygoon de IJseltocht zagen winnen. Hij zal trachten om zijn vorig jaar behaalde beker vaster in zijn bezit te krijgen. Ook de oud-Nederlandse Kam pioen op de 100 m. borstcrawl, Stan Scheffer, zal weer van de partij zijn, evenals Wiarda uit Heerenveen, de rugslagzwemmer uit het Noorden. Bij de dames is het Lies Put van de Robben, die voor de tweede keer naar Den Helder komt om de wedstrijd mede te zwemmen, of zij de beker weer in haar bezit zal krijgen, is ech ter de vraag. Verder is er nog een behoorlijk aantal inschrijvingen bin nengekomen, o.a. uit Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Ede, Alkmaar, enz., terwijl een nog grotere toeloop tege moet kan worden gezien. Het aantai deelnemers zal aanzienlijk meer be dragen dan de voorgaande jaren, waaruit blijkt, dat Den Helder voor de Nederlandse zwemmers een be langrijke plaats begint te worden. Wij menen er wel zeker van te kun nen zijn, dat de ingezetenen van Den Helder zullen bewijzen bij het water te horen en dat zij een even grote be langstelling tonen als vorige jaren het geval was. Ter bestrijding van de zeer hoge kosten, welke aan een dergelijke wedstrijd verbonden zijn, zullen door enkele leden van de Helderse Bruin vissen gedurende de wedstrijd vrij willige entreebonnen ter waarde van 0.10 worden aangeboden. Door verschillende omstandigheden kan het kinderfeest dat door de Chr. Oranjevereniging wordt georganiseerd niet op 31 Augustus worden gehouden. Aangezien het rijkspersoneel geen vrij af heeft, kon niet over een voldoend aantal spelleiders beschikt worden. Het bestuur besloot daarom de wedstrijden te verplaatsen naar Zaterdag 3 Sep tember. Hoewel door H.K.H. Prinses Wilhel- mina verzocht is geen feestelijkheden te houden, i. ïeende het bestuur, daar de prijzen en ballons reeds waren aan geschaft en het niet doorgaan voor de kinderen een grote teleurstelling zou zijn, de wedstrijden te moeten houden. De kinderen die nog geen kaarten hebben, kunnen deze bekomen op Za terdag 27 Augustus van 3 tot 5 uur in Iréne. Alex van Teekelenburg maakt het in Utrecht redelijk wel, hoewel het nog onbekend is hoelang hij in het zieken huis aldaar moet vertoeven. Het is te begrijpen dat hij zich in Utrecht nogal alleen voelt en daar wij in het Heider- nieuws zijr) '-c tegenkv- en zijn wij zo vrij dit voor belangstellenden te pu bliceren. Wij hopen dat vele voetbal lers en overige sportmensen de moeite willen nemen Alex een briefje te schrij ven. Zijn adres is: A. van Teekelen burg, Kliniek voor mondziekten en kaakchirurchie, Stichting Stads- en Academisch ziekenhuis, Catharijnesin- gel 101 te Utrecht. Indertijd berichtten wij, dat bij de de voorgenomen verbetering en uit breiding van de havenwerken te Den Helder, de aanleg van een nieuwe sta len damwand tussen de zeedoksluis en de marineschutsluis het eerst op het programma stond. Nadien is het om technische redenen wenselijk gebleken, te beginnen met het maken van een bouwput aan de overzijde van de strek dam. Gelijk bekend, zijn de werkzaam heden hieraan zeer voorspoedig verlo pen. Men is nog bezig met het bitume ren van de zanddijk, die tijdelijk om de bouwput is gelegd, maar dat werk zal over enkele weken gereed komen. Binnen afzienbare tijd zal nu ook be gonnen worden met het maken van de genoemde damwand, die dezelfde hoog te zal krijgen als de twee thans bestaan de steigers. De werkzaamheden daar aan zullen op Woensdag 14 September a.s., 's morgens om elf uur door de Di rectie Stuwen en Sluizen der Rijkswa terstaat te Utrecht worden aanbesteed. ZONDAG 28 AUGUSTUS 1949 DEN HELDER: Ned. Herv. Gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Easch; Palmstraat, 10 uur ds. Borg- hardt, 19 uur geen dienst. Huisdui nen, 19 uur, ds. Borghardt. Gerefor meerde kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Swen; 17 uur ds. Hamming; Rehoboth kerk, 10 uur ds. Hamming; 17 uur ds. Swen. Gereformeerde kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 en 17.00 uur, ds. I. de Wolff van Enschedé. Chr. Gereformeerde kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur, ds. K. Velema van Midwolda. Oud Gerefo meerde kerk, Hoogstraat 86, 10 uur en 17 uur lees dienst Gereformeerde gemeente, Janzendwarsstraat, 8, 10 en 16 uur, leesdienst. Lutherse kerk, Wezen- straat, 10.30 uur ds. A. Vermeulen van Amsterdam. Doopsgezinde gemeente 10.30 uur ds. R. C. de Lange. Oud- Katholieke kerk, 10 uur Heilige Mis, pastoor mr. J. W. Keij van Haarlem. Evangelisatie, Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondigschon1 Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrou- wenkrans; Zaterdag 20 uur openlucht samenkomst Visbuurt, 21 uur bidstond. JULIANADORP; Ned. Herv. Gem. 10 uur ds. Salm. Gereformeerde kerk 10 uur leesdienst, 14.30 uur ds. Swen. Star of hope mission, 10 uur en 19 uur samenkomst, 15 uur Zondagschool Dinsdag 16 uur meisjeskrans, 19.30 uur bidstond; Donderdag 19 uur meisjes krans; Zaterdag 19.30 uur bidstond. CALLANTSOOG: Ned. Herv. Gem, '19 uur ds. Salm. Twee Engelse jachtjes, de „Ha- reth" en de „Sadrene", en het Hol landse jachtje „Frida", bezochten gis teren de Helderse haven, Hr. Ms. „Johan Maurits" keerde vanmorgen in de haven terug. Het is morgen hoog water om 9.50 en 22.25 uur, en laag water om 3.55 en 16.40 uur. De temperatuur van het zeewater was 18.4 gr. Celsius. Het elftal van HRC tegen Overmaas is als volgt: Dijkshoorn, Swart, Bot, De Werker, De Jong. Van Trierum, Hui- tinga, Knijff, De Vries. P. de Vries, Rij kers. Het elftal van Watervogels tegen EHS is: Dirks. Beers. Van 't Hert, G. Snijders, J. Wijker, S. Been, W. van Beekhoven. J. Snijders, J. Post, J. v. d. Hert, G. Wijker. URK, 24 Aug. Door 105 vaartui gen werd aangevoerd: 10695 pond kuil- paling. prijs f 0.74f 0.80, 940 pond lijn- of beugaal, prijs f 1.05f 1.11. 1629 pond witvis, prijs f 0.03f 0.33 per pond en 291'/« mand nest prijs f 1.25 per mand van 25 kg. AFGEKEURDE KERK VERLICHTING De keuringsdienst van de IJssel Centrale te Zwolle heeft de electrische leiding door de Gereformeerde Kerk (Zuid) in haar geheel af gekeurd. Er zal nu een nieuwe leiding gelegd worden door J. Oost. BRLDGE-DRIVE Onder auspiciën van de VW Texel werd in Casino een bridge-drive ge houden. De deelname was bevredi gend. De uitslag was als volgt: dames Nieuwenhuisde Boer 931-4 punt! heren DrosKoningsveld 89 punten en heren RitecoIdema 8814 punt. Dit was de A-lijn. In de B-lijn was de uitslag: heren BosHopman 91 pun ten; heren Wildeboer 84 punten en heren MantjeVenema 84 punten. TAFELTENNIS-TOURNOOI Waarschijnlijk tengevolge van het prachtige zomerweer, werd het tafel- tennistournooi 1949 in „Casino'1 te Den Burg onder het oog van zeer weinig toeschouwers gespeeld. De gasten waren de leden van de zus tervereniging uit Den Helder. De Texelse club was niet bij machte één der prijzen te verwerven, hcewel zij als een nog zeer jonge club geen slecht figuur sloeg. BANKETBAKKERIJ GEBR. PRONK, KEIZERSTRAAT, V R IJ D A G Zolang de voorraad strekt! Een grote partij textielgoederen, waaronder vele paren Nylonkousen, die door de douane enz. in beslag werden genomen, zal te beginnen op Maandag a.s. onder toezicht van het Rijksbureau Distex tegen taxatieprijzen worden verkocht in de Bijenkorf, Spoorstraat hoek Koningstraat. GESLAAGD De heer J. Koorn Mzn. slaagde voor het diploma ambachtschool te IJmulden. Hij verwierf de beste cij fers van zijn mede-candidaten. Even eens met goed gevolg werd door hem het toelatingsexamen MTS te Am- sterdam afgelegd. VERGUNNINGEN Aan de heer J. Brouwer te Oos terend is vergunning verleend tot de uitoefening van de kleinhandel in tabak in het perceel Kerkstraat 24 te Oosterend. Aan de heer R. Beu- ving werd vergunning verleend tot uitoefening van het brood-banket- verkopersbedrijf in het perceel De Cocksdorp no. 103. SCHAPENFOKVEEDAG De jaarlijkse grote Texelse scha- penfokveedag zal op Maandag 5 Sep tember a.s. worden gehouden. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen, om op deze dag extra boten In te lassen, teneinde aan de verlan gens van de bezoekers tegemoet te komen. MARKTBERICHT Aangevoerd werden te Den Burg 94 lammeren van 27.tot 35. 23 schapen van 40.tot 50. 7 koeien van 425.tot 600.en 16 biggen van 45.tot 65. Voor de levering werden aange voerd 97 schapen, 5 nuchtere kalve ren en 4 koeien. De aanvoer van Woensdag was 6440 kisten haring, 460 schol, 100 koolvis, 140 kabeljauw, 140 tarbot-tong, 50 schar, 40 bot, 60 wijting, 60 schelvis, 30 makreel, 15 griet, 5 schartong, 5 heilbot, 10 leng en 50 diversen. Prijzen per kilo: tarbot 3.00—2.40; heilbot 2.50—2.90; gr. tong 3.102.90; gr. middel tong 2.95 2.70; kl. midd. tong 2.552.35; klein I tong 2.402.15; klein II tong 1.050.75. Prijzen per 50 kilo: gr. schol 5947; gr. midd. schol 49.5022.50; klein midd. schol 246.50; verse haring 12.6010.50; makreel 2823; kl. haai 16; gr. gul 44 41.50; kl. gul 30.50—17; bot 12—7.50; schar 157; ham 48; wijting 2619; gr. schelvis 4844; midd. schelvis 5047; kl. I schelvis 3533; kl. II schelvis 32 30; tongschar 60. Prijzen per 125 kg: gr. koolvis 4132; gr. leng 68; kabel jauw 12894. Besommingen: SCH 91 Abraham, 16820; IJM 16, Bergen, 24240; 1 trawler 19100; KW 89 4519; 21 433; SCH 2, 500; IJM 23, 2660 226 76; 203 400; 213 488; HD 125 1040. Voor de centrale werden overgeno men 44 koeien, 3 stieren, 1 pink, 1 gras- kalf, 16 nuchtere kalveren, 250 schapen. Op de centrale markt waren iets meer koeien aangevoerd dan de vorige week, doch toch was de slachtveemarkt matig bezet. Het heeft er alle schijn van, dat er de voorkeur aan gegeven wordt, de vette beesten in het land te houden tot na de opheffing van de vleesdistributie. Ook op de gebruiks-veemarkt was een matige bezetting. De handel in melk- en kalfkoeien was gering. Toch was de prijsnotering niets minder. De hoogste notering was dan ook deze week, even als de vorige week 800. Dit waren dan de dieren met de beste papieren. De notering van de geldekoeien was wel belangrijk minder. Hier was de notering tot 475. Voor de weide was niet veel ani mo. Het mocht wel wat regenen. Naar een tijdkoe werd wel gekeken. Jong vee werd nog niet aangevoerd. Op de paardenmarkt was niet veel te doen, hoewel er wel veel vraag naar een goed werkpaard is. De notering hiervan liep van f 300f 650. Slacht- paarden van f 400f 600. De wolvee markt was weer in hoofdzaak op de centrale aangewezen. Voor de export werden 64 lammeren verkocht. De handel „voor het leven'1 was nog kalm, zowel van schapen als lamme ren. De handel in biggen was zeer flauw en dalende prijzen Nu van f 35f 45. Lopers van f 45f 65. Op de kippen- en konijnenmarkt een hal ve handel. Vermeld kan worden, dat hier ook sprake is van een t.b.c.-vrije markt. Er was wel bennek. 6 paarden f 350f650; 6 veulens f 100f 180; 13 gelde koeien f 375— f 475; 18 kalfkoeien f 600-f 800; 2 tijdkoeien f 475f 54ü; 94 schapen (magere) f 50—f 70; 100 lammeren f 28—f 44; 80 biggen 33-f 45; 59 konijnen f 0,30f 4.80 kippen f 2 f 4. daarvan het sterke Het is ingewijden in de korfbal;spo al enige tijd bekend dat het KVH me zo goed gaat. Zeer zeker, men gaat ook dit jaar vol goede moed de com petitie weer in, maar het aantal twaal - tallen zal vrijwel zeker teruggebracht moeten worden tot twee. De oorzaak hiervan is, dat men over te weinig he ren beschikt. Onze korfbalvereniging telt ongeveer 50 leden, maar behoren er slechts 15 tot geslacht. Verscheidene veelbelovende spelers moesten in Indonesië hun plich gaan vervullen en bij een kleine ver eniging wreekt zich dat nu eenmaal meer dan bij grote verenigingen. Het ergste is evenwel dat men geen adspi- ranten bezit. Immers een sportvereni ging die geen jeugd achter zich heeft staan, moet onherroepelijk te gronde gaan. Het KVH-bestuur beseft dit van zelfsprekend ook en heeft zich in ver binding gesteld met de afd. N.-Hol- land van de korfbalbond. Ook daar begreep men dat het tijd werd. Het resultaat werd Woensdagavond, in het clublokaal van KVH, bij monde van de heer Schekkerman, secretaris der KNHLB aan de pers meegedeeeld. Men is van plan om nog van dit jaar een korfbalcompetitie uit te schrijven voor de scholen. De bedoeling is om eerstdaags de onderwijzers der diverse scholen uit te nodigen hiervan van ge dachten te wisselen. Als competitie leider zal fungeren de heer Lücker, iemand die de jeugd door en door kent. Het is de bedoeling dat de wesdtrijden op Zaterdagmiddag worden gespeeld, teneinde ook die meisjes en jongens te laten deelnemen die om principiële re denen dit niet op Zondag willen doen. Men krijgt waarschijnlijk de be schikking over de velden van de speel tuinen Vogelbuurt en Tuindorp. Boven dien deelde de heer Schekkerman ons mee, dat men dit niet alleen in Den Helder gaat proberen, doch dat men diverse plaatsen tussen Nieuwediep en Alkmaar wil inschakelen. Momenteel is er tussen Den Helder en de Zaan streek een korfballeegte en hierin moet verandering komen, Men gaat begin nen met op 4 September in onze stad een propaganda-middag voor de korf balsport te houden. Door de welwin.» de medewerking van het Hermes-bi" stuur heeft men voor die middag" d beschikking gekregen over het terrein aan de Meeuwenstraat. Zo zal h KVH 1 een wedstrijd spelen tegen d' sterke tweede klasser Rhoda 1 uit Vf6 Zaan. Ook KVH 2 gaat haar kunnen tonen Verder wordt medewerking verleend door de gymnastiekafdeling van WGW terwijl vooraf vanaf de Javastraat naar de Meeuwenstraat wordt gemarcheerd onder begeleiding van het Helder, trachten door filmavonden etc., etc. de rachen door filmavonden etc. etc. de belangstelling voor de korfbalsport on te wekken. Men hoopt in KVH kringen natuurlijk, dat men door deze school, wedstrijden vooral onder de jeugd be- langstelling kan kweken voor de korf! balsport en dat er vanuit die spelers (sters) weer adspiranten voor hun ver- eniging en HCSC zullen komen. Wij willen dit verslag niet besluiten al- vorens de Bond en de plaatselijke ver- enigingen hulde te brengen voor hun initiatief en spreken de wens uiit dat de zo mooie korfbalsport binnenkort een hausse mag beleven. Amstelkerk, Freetown—A'dam, 25-8 te Ha- vre - Blitar, R'dam-Java, 25-8 te Belawan Celebes. 25-8 van Soerbaja te Makassar - Delft, 25-8 van San Antonio te Coquimbo (Chili) - Friesland, New York-Java, 25-8 te Alexandrie. Heelsum, Montreal—Nederland, passeerde 24-8 Quebec Hersilia, 25-8 van A'dam te Barbados Laurenskerk, Calcutta— R'dam, 24-8 van Genua Maaskerk, A'dam Dakar, 24-8 van Bordeaux Maetsuycker, 24-8 van Singapore naar Fremantle Malvina (t), 24-8 van Singapore naar Miri Nigerstroom, 24-8 van Freetown naar Monrovia Oranje fontein, 24-8 van Lorenzo Marquez naar Beira Polydorus, Makassar—A'dam, 24-8 van Belawan Raki, 25-8 van Palembang te Singapore Roepat, 24-8 van Penang naar Belawan Rondo, 25-8 van Tuticorin te Co lombo verwacht - Ruys, 26-8 van Singapore te Penang verwacht. Rijnland, A'dam—Buenos Aires, 24-8 van Bahia Salawati, Colombo— Djibouti, 24-8 in Golf van Aden. Sibajak, 25-8 van Semarang te Soerabaja Singkep, A'dam—Batavia, 25-8 te Belawan Stad Arnhem, 24-8 van Danzig naar R'dam Ta- lisse, Java—A'dam, 25-8 te Beyrouth West- land, Buenos Aires—A'dam, 24-8 van Santos Zonnewijk, Mombassa—Amsterdam, 24-8 te Alexandrie Zuiderkruis, R'dam—Java, 25-8 n.m. te Port Said verwacht. Garoet, Java—New York, passeerde 24-8, 18 uur, Gibraltar Indrapoea, R'dam—Java, 24-8, 8 uur, van Genua Kertosono, Java—R'dam, 24-8 van Singapore Kota Agoeng, Java— R'dam, 24-8, 14.45 uur, van Djeddah, 26-8, 16.30 uur, te Suez verwacht Kota Baroe, Java—R'dam, 24-8, 19.30 uur, van Suez Kota Inten, R'dam—Batavia, passeerde 24-8, 17 uur, Anderhalfgraads-Kanaal Slamat, 24-8, cru 17.30 uur van R'dam naar Java. Alchiba, 25-8 van Muscat te Karachi Al- debaran, R'dam—Savona, passeerde 25-8 Gi braltar. Arkeldijk, Antwerpen—New York, 24-8 780 mijl oost Kaap Race Averdijk, 24-8 van New York via Antwerpen naar R'dam Ter gelegenheid van de ZMT zal op Zaterdag 3 September te Enkhuizen een brandweerdag worden gehouden. Veertien korpsen nemen hieraan deel, o.a. die van Alkmaar, Beverwijk en Hoorn. D Mr. v. d. Polder, advocaat en waarnemend kantonrechter te Dord recht, zal Zondag a.s. een poging doen om vanuit Stavoren zwemmende Enk- huizen te bereiken. De bioscopen te Beverwijk draaien met verlies. De directies hebben zich tot B. en W. gewend met het verzoek te willen bevorderen dat de vermake- lijkheidsbelasting ad 35 proc. wordt verlaagd. Gebeurt het niet, dan sluiten de bioscopen hun deuren. 'n Bekend Alkmaarder is overleden in de persoon van de heer B. Kuyper, De rijkspolitie te Heiloo is zoeken de naar een sadist die er zijn werk van maakt honden te verminken. Het nieuwe Alkmaarse sportcomplex in de polder Overdie en Achtermeer wordt Zaterdag a.s. officieel in gebruik geno- men. Te Ursem is het tweejarig zoontje van de heer P. Koger in een onbewaakt ogenblik te water geraakt en verdronken. De gemeenteraad van St. Pancras heeft enkele wijzigin gen aangebracht in htY; uitbreidingsplan en het daarna opnieuw vastgesteld. In één der ziekenhuizen te Zaan dam is een kind opgenomen, dat uit een fles met lysol had gedronken en daardoor ernstige brandwonden aan mond en keel had bekomen. De West-Friese week, welke van 24 September tot 1 October te Hoorn wordt gehouden, doet veel verwachten. Het programma vermeldt o.a. wielerrond», tentoonstelling en congres v. d. Noord hollandse Bond van Plattelandsvrou wen, kinderoptocht, demonstratie door landelijke rijverenigingen, fakkelop tocht te paard, en tentoonstelling op 't gebied van de mechanisatie in de tuin bouw met als attractie het landen en opstijgen van de helicopter. In het stralende zonnetje en uitgeleide gedaan door familie en vrienden, ver trokken gistermorgen om half negen de twaalf bussen met de ruim driehonderd ouden van dagen vanaf het storthula. Eerst waren ze op verschillende plaatsen in de stad opgehaald en allemaal waren ze met veel gescharrel In de goede bus terechtgekomen, waar ze door de busleiders onder veel gelach geteld werden. Verschillende verpleegsters waren aanwezig en die hadden grote dozen onder hun hoede, naar de inhoud waarvan ieder echt kinderlijk nieuwsgierig was. De ramen in de bussen moesten al direct open en ook de kappen werden terug geschoven, niemand, die meende last van verkoudheid te krijgen en ook niemand die de heren hun pijpje of sigaar misgunde vanwege de rook. Allemaal waren het blijde gezichten, die voor de raampjes lachten en het waren oude, maar vriendelijke handen, die naar ieder wuifden langs de weg. Eerst ging de tocht via de Wierin- germeer op Hoorn aan, waar een poosje werd gezwaaid naar de bewo ners van het grote tehuis van Ouden van Dagen aldaar. Toen door een smalle straat naar het plein om het standbeeld van Jan Pieterszoon Coen te zien en daarna weer terug om de weg te nemen, die langs de zeekant naar Volendam voert. In het schilder achtige dorpje aangekomen, bleek de staart vpn de stoet eraf geraakt te zijn en de pijlsnel aanronkende „motorbrik11 van de politie, die voor alle eventualiteiten was meegegaan, bracht de boodschap, dat bus 9 defect in Oosthuizen stond en dat de drie andere volgbussen onderweg waren Intussen gingen de aangekomenen maar vast hun kleintje koffie oppik ken in hotel „Spaander", waar de in vasie voor de gasten een sensatie was Vlugge dienstertjes in de alleraardig ste Volendammer klederdracht brach ten direct koffie en hielpen ieder naar de plaats, waar hij of zij graag zitten wilde. Twee zalen waren propvol, vooral, toen ook de drie andere bus sen arriveerden. Broodjes werden naar binnen gewerkt en nu kwam ook de verrassing uit de dozen op de prop pen, het waren gevulde koeken voor de dames en voor de heren een sigaar. Gezellig werd geredeneerd en ieder een meende briefkaarten en ansichten vol te moeten krabbelen om naar huis te sturen. Het was een geweldig gedrang om de arme ansichtenjongen, die het mis schien nog wel leuk vond ook. Ander ren bewonderden de prachtige antieke voorwerpen, die in kasten en zomaar voor het grijpen, hier bijeengebracht waren. Het gehele interieur van het bekende touristenhotel was trouwens best een kijkje waard, dikke balken- zolders en ruwhouten vloeren, leuke oude stoeltjes en prachtige oude schil derijen, blauw en koper en tin. En niet te vergeten de dienstertjes, die allemaal iets eigens in hun kleder dracht hadden, waardoor ze nog eens zo aardig werden. Hoewel bus no. 9 nog niet op de proppen was gekomen, ging het grote gezelschap toch maar om twaalf uur de bussen opzoeken, om niet het programma in de war te laten in Amsterdam de rij autobussen met de wuivende en lachende oudjes de IJpont opreed, was het twaalftal weer compleet. Direct zag ieder de „C. A. Banck" liggen en de „Willem Barends" en midden in het IJ de „Groote Beer" die bezig was te meren. Zelfs waren er op de pont nog oude kennissen en handen werden gedrukt. Rondvaart. Nu ging de tocht naar het Rokin, waar ieder een plaatsje zocht in de gereedliggende rondvaartboten van re derij Kooij. Om ruim 2 uur vertrokken de boten, die onderling contact hiel den door zakdoekgezwaai en fluitkre- ten. Door de grachten eerst en ieder was wat stil, om te bekomen van de warmte van de bussen. Maar op het IJ werd het weer levendig, vooral toen de bestuurder door zijn microfoon allerlei schepen en beziens waardigheden wees. Zo was er toeval lig net de „Neeltje Jacoba". die langs voer en het koninklijk jacht Piet Hein" dat de omroeper eigenlijk hele maal niet hoefde aan te wijzen. De Oranje, Tabinta, de Droogdok Mij. met het gelichte Prins Hendrikdok nog in de drijvende bokken en zo nog veel meer. Later, toen de boten door het oudste gedeelte van Amsterdam voe ren, daar langs de burgwallen en het Kolkje, werd ook menig aardig ge veltje opgemerkt en de oude marine mannen interesseerden zich buitenge woon voor het huis, waar Tromp ge woond moet hebben. Artis Na ruim vijf kwartier varen stonden de bussen weer klaar om het gezel schap naar Artis te brengen, waar eerst weer een kopje koffie gedronken werd met weer koek sigaren. Daarna kon men op eigen gelegenheid Artis rondgaan, als ieder maar weer op tijd bij de uitgang beloofde te zijn. Ze trof fen het, want juist werden de tijgers, lopen. Wat langzaam gereden en toen leeuwen en panters gevoerd en met machtige belangstelling mengden de oudjes zich onder de andere kijkers. Toen ieder te half zes bezig was z'n eigen bus weer op te snorren, begon het een beetje te druppelen en tot groot verdriet van alle puffers moes ten de dakschuiven dicht. Maar het was meteen weer over, zodat gelukkig de luiken weer open gingen. Dat scheelde tenminste iets, want als de bussen stilstonden, was het geen uit houden van de hitte. Zwart van al het Artisstof trok de ene helft naar de Hema, om daar de warme maaltijd te verorberen en even zwart landde de andere helft bij Ru- teck aan om daar ook hun warme hap te bemachtigen. Lekker was alles en ieder zat een poosje stil te genieten, maar toen kwamen de tongen los en onder leiding van een vrolijke Frans werd er gezongen van „We gaan nog niet naar huis", tot groot vermaak van het personeel en de andere gasten. Tot slot weer het kopje koffie en een paar speeches. De heer A. Kramer sprak als vice- voorzltter van de Helderse Gemeen schap woorden van dank aan het Ge meentebestuur, dat door de heer Steen- lage vertegenwoordigd werd. De heer De Reus als voorzitter van de Bond van Ouden van Dagen bracht ook de dank over aan het gemeentebestuur, de busleiders en ieder, die meegehol pen had. De heer Steenlage sprak als laatste z'n tevredenheid uit over de uitermate geslaagde dag en bedankte nogmaals ieder, die door medewerking of alleen maar een zonnig gezicht, de dag had helpen slagen. Kwart voor negen was het, toen de rij bussen Amsterdam verliet en door wachten bij de pont en het benzine station werd het half twaalf, eer de stoet in Den Helder terug was. Bij het storthuis werden de eersten uitgeladen, die alweer opgewacht werden doorbe-' zorgde familieleden. Maar niemand vond het te laat, de stemming zal er tot het eind prima in, en dit was ook te danken aan de twee accordeonisten die de tocht op een vrije dag hadden meegemaakt. Nogmaals brengen we namens de oudjes de dank over aan ieder, die meegeholpen heeft, en spe ciaal de heren Steenlage en Böhmer. Gistermorgen ongeveer half negen is er een technische storing in de elec trische leidingen van de spoorwegen ontstaan, waardoor de treinen welke om 9.42 en 10.42 uit Amsterdam richting Alkmaar moesten vertrekken zijn op gehouden. De trein van 11.42 «ou weer normaal vertrekken. De trein van 8.42 uur van Amsterdam via Haarlem naar Alkmaar viel uit en reed ook het tra ject daarna in omgekeerde richting niet. De storing trad op in een gemeen telijke electrische kabel van de stroom voorziening van post drie van het Am sterdamse spoorwegemplacement. Hier door kwam het Westelijk deel zonder stroom, waardoor de electrische bedie ning van wissels, seintoestellen enz. van het baangedeelte bij de splitsing van de lijnen richting Haarlem en Alkmaar uitviel. De seinen en wissels moeten op het ogenblik met de hand worden bediend. Men is thans doende de storing op te sporen, zodat nog niet vaststaat wanneer zij opgeheven ze' worden. Het treinverkeer naar het Westen heeft ongeveer een kwartier vertraging. Om 10.40 uur gistermorgen was de oorzaak van de storing opgeheven en werkte alles weer normaal. Korte tijd later was ook de vertraging op geheven. Van bevoegde zijde vernam Aneta, dat in Indonesië sedert het ingaan van de order staakt de vijandelijkheden aan Nederlandse militaire zijde in het tijdvak van 11 tot en met 20 Augustus de volgende verliezen zijn geleden: Op Java: 12 gesneuvelden en 31 ie' wonden. Op Sumatra 3 gewonden. In het overige gebied van Indonesis 1 gesneuvelde. Op de Dorpsweg te Nederhorst «n Berg is Woensdag de 30-jarige tim merman J. Hage uit Ankeveen, di» met een aantal mede-arbeiders naaf huis fietste, doch aan de linkerzijde van de weg reed, door een van de ander® zijde naderende autobus gegrepen. HU sloeg met het hoof door de voorruit en werd op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen na.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2