tón r De Zwarte rchidee %ck-, Van Vliet en Derksen in demi-finale Puzzle-rubriek Hoe is de stand Mieke? Macht of Liefde? 1% Overige Nederlandse sprinters uitgeschakeld Het beJa mg kjj kste. m<i.vws van dc. week was z.<2k<ZF de opening van de pbn- de Ta fa! Conferentie in v, de kistori - scha Diddcr- .ziaal, waar [Nederland, en Indoncsia voorzitterschap k W. Drees tot ver onder vari Dk scandige besluite hopen te. komen. Ejoorme branden teis terden Zuidwest Fra nkrf) k Meer dan 230 dod(2n vielen te betreuren De, Franse reqerin schroef rouwdag y het eigen l< en een dek) verloren als ge- votg van het speren met vuurwerk door tw< twee }6-jange jongens In de hootdstaq qinq®, en dropte 'lammen i een dropfabriek in vlammen op De vor iqedag was de ^;aak o ij kc wj2<2 OjOopend in Kopcnviagcvi sreep- lande Faqi het wereld kampioen schap dar amateurs w r Op de wcq m de wacht: Een pres tatie, waar-of minnend F trots mag ^'jn. Onze soldaten hielden een oefen ma in clc Luxem burgse heu vels- Gene - raai Kruis ergerde zie. aan de hoofdtooi van velen -zijner jongens. „Het isue lanqèn soms gepermanent." and Heeft het haar van onze soldaten bgzon- dcre groei kracht, een appelboom in Schaaen bezrt zeker diezelfde eigenschap. Töcndc ei genaarde VjjpQ vruch ten wilde gaan pluk ken, ontdekte h i ,dat hem tfeqei Kerstmis een twee de oogst te wach- ten staat: De boom bloeit n.l. voorde tweede maal Een wichelroede lo per heeft vastqc- steldtdat een schip, dat smds 1917 e ven buiten Den Helder op ,de zecbo- IdGw rust, 2QV\ grOOt aantal kroten goud moet bevatten. l-loop doe t 1 £vc n Gestolen guldens te New York ontdekt Kruiswoord puzzelaars Pirrt, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur NAAR VASTE GROND CM, De wielrenkampioenschappen ie Kopenhagen Z*ry] eerfnat i ^na Ie nt.Ook in. land kraaide 0 de node 'Jf V <fiê) haan. l^Warnoen- /v\\//T- huizen Ox gingen een wodnhuis Jfces' Gisteravond hebben zowel Arie van Vliet als Jan Derksen zich te Kopenha gen in de demi-finale van de sprint geplaatst. Vooral Arie van Vliet maak te een uitstekende indruk. In twee rit ten versloeg hij de Italiaan Ghella en maakte daarbij met 11,6 een fantasti sche tijd. Jan Derksen. die aanvankelijk tegen Harris zou starten, kreeg later Scherens als tegenstander toegewezen. Ook .Poeske" werd in twee ritten ver slagen. De amateurs brachten er niet veel van terecht. Geukens en Buchly werden, evenals de prof Remkes. in dc series geklopt en Hijzelendoorn in de achtste finale. Die kwart-finaie zal het Kopenhaag- se publiek nog lang heugen. Van Vliet had de kop geloot tegen Ghella. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht de marreerde Ghella. Van Vliet was waak zaam. volgde onmiddellijk, sprong bij het uitkomen van de laatste bocht naast de Italiaan en won met een wiellengte. Tijd 12 sec. In de tweede manche ging het nog sneller. Ghella moest nu de kop nemen. Midden in de voorlaatste bocht verraste de wereldkampioen Ghella volkomen. Hij dook naar bene den, nam drie lengten, zette door en in de laatste bocht was Ghella, die de ra zende snelheid van Van Vliet met geen centimeter kon terugwinnen, geslagen. Geen wonder, de tijd van de laatste 200 meter bedroeg 11.6 sec., een fantastische tijd, de snelste van deze wereldkam pioenschappen tot nu toe. In de eerste rit tussen Jan Derksen en Poeske Scherens vertrok de Belg van kop. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht viel Derksen aan, Scherens liet onze landgenoot passeren, Derksen zette door en Scherens was op overtuigende wijze geslagen met drie lengten verschil. Tijd 12,5 sec. De twee de manche werd een lange sprint, waarbij het er alleen maar om ging of onze landgenoot de sprong van Sche rens op het laatste rechte eind kon weerstaan. Hierin slaagde Derksen vol komen en hij won met een wiellengte Tijd 11,9 sec. over de laatste 200 meter. Derksen plaatste zich hiermede in de halve eindstrijd. Gerardin had tegen Astolfi drie rit ten nodig om zich in de halve eind strijd te plaatsen. Harris had met Plattner geen moeite. Om de eerste vier plaatsen zullen thans strijden de Nederlanders Arie van Vliet en Jan Derksen, de Brit Harris en de Frans man Gerardin. Arie van Vliet komt tegen Gerardin en Derksen tegen Har ris. Bij de amateurs starten Patterson (Australië) tegen Lognay (Frankrijk) en Heid (Verenigde Staten) tegen Bel Alvorens dit resultaat bereikt was, had Van Vliet de Australiër Munro en de Belg Van Looveren geklopt en was Jan Derksen de meerdere geweest van Gillen (Luxemburg) en Priestley (Nw.- Zeeland). Remkes was door Gerardin uitgeschakeld. De amateur Hijzelendoorn had* gis termorgen zijn serie tegen De Schacht (Belgie) en Mohammed Kasain (India) gewonnen, maar in de achtste finale verloor hij van de Fransman Verdeun. Buchly. die geblesseerd was. bracht het niet verder dan zijn serie tegen Kamber (Zwitserland) en Cihlar Tsjechoslawakije). Geukens kreeg na zijn nederlaag tegen de Argentijn Cor- toni in de herkansingsritten een nieu we desillusie. De Zwitser Iseli was hiervan de oorzaak. Maar gedeelde mart is halve smart. Ook Remkes kon na de herkansing tegen de Luxembur ger Gillen zijn rennerstrui voor het tchillerhemd verwisselen Ml Hf De New Yorkse politie heeft een gedeelte ontdekt van een schat bank papier ter waarde van 300.000 gulden, die aan de Nederlandse regering be hoort en in 1944 was gestolen. De teruggevonden guldens zijn echter slechts een fractie van het verloren gegane bedrag, namelijk f 28.000. Waar dc rest gebleven is, blijft nog een raadsel, aldus H.V.V. Tijdens de oorlog heeft de Londen- se regering bij de American Banknote Company bankbiljetten besteld tot een bedrag van f 300.000 in coupures van één en vijf gulden. Begin 1944 werden deze bankbiljet ten in vijf houten kistjes verpakt en door de drukkerij afgeleverd bij een pier aan de rivier de Hudscm. Daar zijn deze kistjes gestolen. Onlangs kreeg de New Yorkse poli tie inlichtingen over een man die trachtte guldens te verkopen voor vier dollarcent per stuk, hoewel de officiële koers 37 dollarcent was. Deze man, de veertigjarige George J. Jes- sel, chef bij de Aero Interamericano Freight Service, werd gevolgd door detectives, die ten slotte d§den voor komen at zij op zijn aanbiedingen wilden ingaan. In Jessels woning werd hun door de vrouw van Jessel een valies overhandigd met 28.000 guldens. Jessel werd hierna gearres- I teerd. Het Radiooronramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I. 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.05 Wielrennen te Kopenhagen. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijdkrachten. 7.25 Promenade-orkest. 8.05 De gewone man. 8.20 Lichtbaken. 8.45 Klank beeld. 9.15 Orkest zonder naam. 10.00 Opera- concert. 10.30 Koorzang. 11.15 Kwintet. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Liedjes en melo dietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Accordeola. 8.45 Parade van de glimlach. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 Voor dracht. 10.40 Cor Steyn, orgel. 11.15 Twintig minuten in Parijs. 11.40 Piano-muziek. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 9,30, 1, 7.30 en 11 uur. - 8.30 Mor genwijding. 9.45 Omroep-Kamerorkest. 10.30 Hoogmis. 12.15 Apologie. 12.40 Amusements orkest. 1.45 Uit het boek der boeken. 2.00 Radio Philharmonisch-orkest. 3.00 Muziekfesti val te Edinburgh. 4.10 Wielrennen te Kopen hagen. 4.25 Vespers. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Koiaalbewerkingen. 7.15 Zonen in battle-dress. 8 05 De gewone man. 8.12 Uit en thuis. 10.37 Actualiteiten. 10.45 Avondgebed. 11.15 Avond concert HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 9.15 Men vraagt. en wij draaien. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 VT.cantie-halfuur. 10.30 Kerkdienst. 1.15 Zi- geuner-muziek. 2.00 Liederen. 2.30 Treurspel. 4 30 Sportrevue. 5.00 VPRO-conferentie. 5,30 Vindobona schrammel'n. 6.15 Wielrennen te Kopenhagen. 6.30 Wim lbo presenteert. 7.10 Vertelling. 7.30 Godwin en Silbermann presen teven. 8.05 Actualiteiten. 8.15 „Contrast in ihythm". 9.00 Hoorspel. 9.20 Franse volkslied jes. 9.35 Les Gars de Paris. 10.05 Oogsttijd. 11.15 Gramofoonplaten. 11.30 Frank Sinatra en Harry James. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.00 VI. Br. 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.0c Gram. 10.00 Eng. L.P.: Bioscoop-orgel. 10.30 Eng. H.S.: „Music while you work". 11.00 Eng. L.P.: Orkest Reynders. 11.45 Voor dracht. 12.00 VI. Br.: Orkest Cavallero. 12.40 Ferranto en Romanoni. 1.10 Eng. H.S.: „Those were the days". 1.55 Cricketuitslag. 2.00 Gram. 2.40 Orgel. 3.00 Serenade Orcli. 3,30 Orkest Atkins. 4.00 Eng. H.S.: Oude Dansmuziek uit Zweden. 4.30 Gram. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Eng. L.P.: Bioscooporgel. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Lichte chansons. 7.40 Fr. Br.: Gram. 8.00 Orkest Yorke. 8.30 Zang. 9.0C „Bagatelle". 9.10 Pauze. 915 VI. Br.: Gram. 10.15 Verz. progr. 11.00 Diversen. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Te deum laudamus. 9.15 Ochtendbezoek. 10.30 Morgen dienst. 12.33 Metropole-orkest. 1.15 Omroep- Icor. 1.45 Orkest Victor Silvester. 4.00 Bijbel lezing. 5.00 Het kleuterklokje. 5.15 Orgelbespe- aan de siag! Hozizontaal: 1 Sterrekundige, 5 Le geronderdeel, 9 Bewind, 11 Gewas, 13 Smart. 14 Land in Europa, 15 Duitse rivier, 16 Advies op de beurs, 18 Nacht verblijf, 20 Huisdier, 21 Met (Frans), 22 Zie Hor. 15, 23 Plaats in Zwitser land, 25 Rang bij de marine, 26 Plaats in Noord-Holland, 27 Vorig, 30 Hard lachen. 33 Water in Friesland, 34 Lijd zaam, 35 Scheepskant beneden winds, 36 Voormalig eiland, 37 Lidwoord, 38 Voorzetsel, 39 Omroepvereniging. 41 Imitatie, 45 Reeks, 46 Hoofdplaats van Bolivia, 47 Deel van de regering, 48 Zakuurwerk, 49 Altijd groene struik, 50 Toespijs, 51 Mensen met verbeel ding. Verticaal: 1 Lichamelijke oefening, 2 Al, 3 Rand waar twee stoffen aan el kaar zijn genaaid, 4 Ellendig, 5 Be roemd Nederlands geneesheer, 6 Zij rivier van de Severn, 7 Vrouwelijke gast, 8 Telwoord, 9 Persoonlijk voor naamwoord, 10 Gleuf, 11 ,Toespraak, 12 Oude lengtemaat, 17 Zie hor. 50, 18 Rode kleur, 19 Overeenkomstig de wet, 20 Gebied eens keizers, 23 Welriekend, 24 Recht van voren, 27 Drijvende vuurtoren, 28 Muzieknoot, 29 Volgens gewoonte, 30 Gevoelig, 31 Zie vert. 12, 32 Dwingen, 40 Strijkinstrumenten, 42 Plaats in Twente, 43 Grondslagen, 44 Uit naam van. (Voor de oplossing zie men tussen de advertenties). ling. 6.00 Piano-duo. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Actueel geluid 7.45 Vraaggesprek. 8.15 Kerkconcert. 9.00 Plaatsnamen en hun geschiedenis. 9.20 Ra- die Philharmonisch-orkest. 10.15 Sweelinck- kwartct. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Pro menade-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Ochtend- varia. 9.35 Een dansliedje deint. 10.00 Mor genwijding. 11.15 „Kerk- en torenklanken". 12.00 De Papavers. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Gerard van Krevelen en Jo Bos. 1.15 John Renova and his Music. 3.00 Bonbonnière. 4 50 De hond in het gezin. 5.00 The Sky- masters. 5.30 Hoort, zegt het voort. 6.15 Ra dio-filmkrant. 6.45 Aansluiting met de BBC. 7.15 Viool en piano. 7.45 Negro spirituals. 8.05 Lezing. 8.15 Promenade-orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.00 VI. Br.: Gram: 8.30 Dag klapper. 8.45 Gram. 9.15 Gram.^ 10.00 Casino- p^ogr. 11.00 Gram. 11.45 Radio-journaal. 12.00 J*\eet and Soft Players. 1.15 „Californians". 1.30 Voor de soldaten. 2.00 „Cosi fan tutte", opera van Mozart. 4.00 Causerie over Goethe. 4 15 Omroep Symph. orkest. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Éng. L.P.: „Rockey Mountain hhythm". 6.30 „Ignorance is bliss". 7.00 VI. Br.: Sportreportage. 7.30 Orkest Peter Yorke. 8.00 Relais uit Wenen (werken van Strauss). 9.30 Fr. Br.: Braziliaanse muziek. 10.15 Verz. progr. 11.05 Orkest Carber. 11.30 Piano en harp. Puzzle 98. Een aardige vermenigvul diging. (Opl.) Deze vermenigvuldiging zag er ge heel in cijfers als volgt uit: 247 X '42 183274. Onze puzzelaars hebben in groten I getale de juiste opl. gevonden en na loting onder de inzenders is de weke lijkse prijs a 5.— ditmaal gewonnen door: Mevr. A. C. Dangermond—Bruins Vondellaan 47, Beverwijk. Gefelici- teerd! Deze prijs zal worden toege zonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 99. Woorden van drie letter grepen. Van de volgende 48 lettergrepen I kunnen 16 woorden gevormd worden van drie lettergrepen. De eerste letters van de gevonden woorden kunnen zo gerangschikt worden, dat zij een kunst te lezen geven, die Uw belang stelling ten zeerste waard is. Lettergrepen. a a bi can cu daat das del der di di dom duin es gel gel gen hin i ka ka laap lak le lei li ma men na n(j nis nus oom plaat ra sa sa slag spraak te te ter tur U val vel zer zur Welke zijn de bedoelde woorden en wat kunt gij vormen uit de eerste letters? Oplossingen (per briefkaart) tot en I met Donderdag 1 September aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5.verloot). 150. Pepi schrikt heel erg als hij het mij toekwam heb ik hem maar die tak verhaal hoort, wat Pim hem doet. Het gegeven". „Tak gegeven?" „Wat is dat is voor Pom en Pam een onbegrijpelijk nu weer?" roept Pepi uit. „Kom laten verhaal van een boomstam die plotse- we eens gaan kijken". Pepi neemt zijn ling tot leven is gekomen, maar Pepi boomstam mee om de krokodillen af te begrijpt het maar al te goed. „Pim, schrikken. Maar als ze bij de oever Pim, wat ben je onvoorzichtig ge- komen zien ze de krokodil met zijn weest," zegt hij berispend. „Je had wel wijdopengesperde bek al weer in het opgegeten kunnen worden. En dan was water liggen, terwijl een kameraad met je nooit meer thuisgekomen!" Ja. dat een paar nijdige happen de tak in begrijpt Pim nu ook wel. „Ja, maar ik tweeën breekt. Zo, nu kan de krokodil kon toch niet weten, dat het een kro- zijn bek weer sluiten. Maar als ze de kodil was?" roept hij uit. „Bovendien dreigende Pepi aan de oever zien staan, geloof ik niet dat hij het zo kwaad besluiten ze toch maar om in het water meende. Toen hij met zijn bek open op te blijven. Hersengymnastiek door Bob Wallagh „Welke lamp wordt bedoeld", vraagt mij een lezer, wanneer men de uitdrukking gebruikt „tegen de lamp lopen"? Wel, vol ledige zekerheid hierover bestaat niet, maar het meest aannemelijk is de verklaring van Dr. F. A. Stoett, die meent dat deze zegs wijze ontleend is aan de.die ventaal, waarin onder een „lamp" namelijk een agent van politie wordt verstaan. Wanneer van een boosdoener werd gezegd, dat hij tegen de lamp gelopen was, dan betekende dat dus dat hij er bij was. En nu onze nieuwe vragen: 1. De namen van twee bekende weduwen zijn verbonden aan dranken, welke zijn dat? 2. We herinneren ons nog, dat na de bevrijding zoveel goederen in ons land gedistribueerd werden door de S.H.A.E.F. Wat betekende die naam? 3. Welke 2 zwaargewicht-bi r.ters streden in 1936 om het wereldkam pioenschap en wie won toen? 4. Wat is er fout in de mededeling dat de grootste helft van het aan tal bezoekers na de pauze de zaal verliet? 5. Hoeveel inwoners telt Suri name ongeveer? 6. Wie kan nooit zeggen: „ik ben dit jaar al jarig geweest"? 7. Als U zou horen: „de meester moet stoom hebben", wie wordt er dan met de meester bedoeld? 8. Van welk materiaal kunt U zeggen dat het „kort geslagen" is of „lang geslagen"? 9. Welke overeenkomst bestaat er tussen Troje en Breda? 10. Waar zit het meeste eiwit in het wit of in het geel? Voor de antwoorden zie men tus sen de advertenties.) 0 33 DOOR ALLAN SWINTON „Ik denk het wel. Herinner jij je niet. dat Hulpé zei, dat zij wensten, dat w:j vertrekken? In ieder geval zal ik het met hen bespreken. Als de enige vertegenwoordigers behalve je groot vader van het blanke ras. die zij ooit gezien hebben, hebben wij een zekere verantwoordelijkheid. We moeten op een behoorlijke manier afscheid van hen nemen. Hugh heeft eens gezegd, dat de primitieve volken zo iets ap preciëren en ik zal ze ceremonieel be handelen. Ik zal eerst uitdenken, wat ik zeggen wil en dat in Spaans omzet ten. Ik zal het met Hulpé repeteren, zodat hij weet wat hij te verwachten heeft en dan zal ik die hoofdman van hen laten komen voor een officieel ge sprek. Ik zal wat uitwerken Zij knikte. „Ik zou ook tot hen wil len spreken. Zij waren goede vrienden van grootvader." „Natuurlijk. En Hij zweeg plotseling, want zij staarde verschrikt naar het terras, waar door de poort muildieren en vreemde man nen de plaza opkwamen. Eerst, vooraf gegaan door een Indiaan, kwamen ze ven beladen pakdieren. Een tweede Indiaan volgde hen. Dan kwam er een man in smerige witte kleren en een grote strooien sombrero op het hoofd, hetgeen, heel Zuid-Amerika door, het kenmerk is van de mesties. Daarachtey kwam een achtste muil dier. geleid door een blanke', die zij herkenden. Toen hij een hand ter be groeting ophief, sprong Mary met c *n kreet van verrukking op en rende naar de brug. Sam volgde wat langzamer en was zich bewust van zeer tegen strijdige gevoelens. Toen Semple hen bij de brug ont nam 'tte, riep Mary: „O. Hugh! We dach ten, dat je vermoord vas. Ze hebben iemand gedood". „Dat weet ik. Heeft de Jivanté je niet gezegd, dat ik het niet was?" Zij en Sam keken elkaar aan Toen zei Sam: „Ik dacht, dat er iets eigen aardigs in hun houdin t was. toen zij. terugkwamen. Zij traehr.eu ons iets te vertellen. Maar Manuel vertaalde en het enige, wat hij er uit maken Kou. was. dat zij een man gedood hadden Wij wisten, dat ze op jouw spoor ge weest waren". „Ja. Ik dacht wel, dat zij dat doen zouden" Hij wees even op de karavaan, die hij meegebracht had. „Dit is het resultaat". Zijn gelaat veranderde van uitdiukking. „Maar, wat ik zeggen wil de, hoe is het met Don Arturo?" Mary's gelaatsuitdrukking was ant woord genoeg en hij zei: „Ik vreesde ai, dat het zo zijn zou. Het spijt me". Er hing even een onaangename stilte. Toen riep zij uit: „Je bent gewond" Een van zijn bovenarmen was verbon den en bevlekt met bloed. „Het heeft niet veel te betekenen. Vito, die je hier ziet, wilde eerst ni»t met mij meegaan". „Vito?" Hij maakte een beweging in de rich ting van de mesties en nu herkenden de anaeren Vito Pasquale, de man uit Caracas. wiens hoop, om hoofdman van de expeditie te worden. Hugh de bo dem ingeslagen had. Zijn ogen werden langzamerhand donkerpaars; zijn lin pen waren gespleten en opgezwollen èn zijn neus eveneens. „Hij is een beetje gedeukt", legde Semple uit Ik heb er nu eenmaal een hekel aan. als er met een machete naar mij geslagen wordt" En nu zagen zij dat hij. die vroeger nooit gewapend was geweest, een cal 45 automatic om geeespt had Do uitdrukking in hun ogen ziende zei hu: „Oh. ja, ik heb hier nog wat moor ortilJerie. waar wij zelf beter op letten kunnen". (wordt vervolgd) „De mens is het product van blinde oorzaken. Zijn oorsprong en ontwikke ling, zijn hoop en vrees, zijn liefde en geloof zijn slechts het resultaat van toevallige botsingen van atomen. Geen heldhaftigheid, geen genialiteit of emo tie kan de mens redden voor de dood. Het werk van vele eeuwen menselijke beschaving, alle devotie en inspiratie, alle helderheid van menselijk inzicht is voorbestemd om te verdwijnen met de ondergang van ons zonnestelsel. De tempel der mensheid zal ondergaan in een verpulverd universum". In deze woorden beschrijft een he dendaags natuurkundige en filosoof de conclusies van de huidige natuurwe tenschap. Nu wil ik er niet over twis ten of deze formulering in elk opzicht steekhoudend is. Het is genoeg te we ten, dat globaal genomen, de natuur wetenschap niet meer bereikt dan deze troosteloze visie. Wat zou nu eenvoudiger zijn, dan dat de mens de machten, die de natuur wetenschappelijke feiten voor hem stellen, zou aanbidden? Temeer toch, omdat het aanbidden van Macht ue mens naar het schijnt, is ingeschapen. Welnu, de machten die de wetenschap in de natuur werkzaam toont, zijn de tijd, de dood en het lot. Allereerst de tijd. Alle organisch en anorganisch leven is in de ban van de tijd besloten. Er mogen dan ééndags- vlinders zijn en een heel enkele mens jlie een eeuw oud oud wordt; de ouder dom der mensheid mag op vele duizen den, de ouderdom der aarde op vele millioenen jaren worden geschat: het blijft de tijd, die vlinder en mens, mens heid en aarde omspant. En alle tijd is eindige tijd. De huidige natuurweten schap spreekt van een begin en eind van ons zonnestelsel, van het univer sum zelfs, zowel wat de tijd als wat de ruimte aangaat. De tijd is een Almacht, waaraan alles onderworpen is. En met de tijd is een tweede Almacht direct verbonden, namelijk de dood. Aan het eind van de tijd staat steeds de dood. Dit geldt de vlinder en de mens, de mensheid en de aarde. Dit geldt zelfs het universum, dat in totale desorganisatie zal ondergaan. Tijd en dood. Vóór de tweede wereldoorlog ontstond er in Duitsland een filosofie, die het zijn van de mens in diepste wezen bepaald achtte door deze twee Machten. Tenslotte het lot. De natuurweten schap kent geen enkele andere verkla ringsmogelijkheid, dan die gegeven is in de wet van oorzaak en gevolg. Oor zakelijkheid en noodwendigheid heer sen. Maar deze oorzakelijkheid is blind, kent geen doel of perspectief. Zo wordt de oorzakelijkheid tot lot. Ook dit lot is een Macht. Daarom, wie zich aan de feiten wil houden, en uitsluitend de machten die de feiten openbaren wil vereren, dient zich te houden aan de Tijd, de Dood en aan het Lot. Wie zich hieraan houdt, mag zich met het volste recht een rea- li t noemen, die met beide benen op de bodem der werkelijkheid staat. En toch houd ik vol, dat diegene, die zich uitsluitend houdt aan de erkenning van deze Machten, een waarachtig mense lijk leven nog niet heeft bereikt. Want wie alleen de Machten van tijd. dood en lot erkent, is als een slaaf, die sid dert voor de zweep. Maar de mens is geen slaaf, hij is een vrij man, een vrije vrouw. Deze vrije mens nu heeft gezien dat de machten, die hem de werkelijkheid openbaart, niet goed zijn. Met recht kan zelfs de stelling worden verdedigd dat alle Macht onzedelijk is. Nu is de mengheid zich langzamerhand bewust geworden, dat de Macht onze verering niet waard is. In de geschiedenis van de godsdiensten zien we hoe de Mo loch godsdiensten, de natuurgodsdiens ten langzamerhand zijn teruggedrongen. Zij hebben plaats gemaakt voor het vereren van het Goede, van de Liefde. De godsdienst van de natuur is ver drongen door de godsdienst van de geest; de godsdienst van de macht is verdrongen door de godsdienst van de Zo is het besef steeds levendiger ge worden, dat de mens tot twee werelden behoort. In zijn hele aardse bestaan is hij onderworpen aan de machten van de natuur, aan tijd, dood en lot. En met hoeveel elementaire kracht deze groot heden zich ook aan hem mogen opdrin gen, hij kan er zich niet aan onderwer pen. Want in wezen behoort de mens tot een ander rijk, tot het rijk van goed heid en liefde. Dit is, mij dunkt, een elementair reli gieus besef, dat zonder meer niet Christelijk genoemd kan worden. Maar kan met recht woorden ontkend, dat de mens burger is, niet alleen van het rijk der natuur, maar ook van het rijk van de geest? Kunnen de machten van tijd, dood en lot met recht hoger wor den aangeslagen, dan goedheid en lief de? Het antwoord op deze vragen is dui delijk En omdat dit antwoord dermate duidelijk is. is de boodschap van het Nisuwe Testament svenzeer duidelijk. Want wat heeft Jezus Christus ons an ders getoond, dan een God die Liefde is? .KERKEN SNEL EN ZEKEP CRUS PER POEDER 6 Cl

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 6