Bos- en heidebranden op de Veluwe Kort Bestek Duitsland zal niet overijld worden toegelaten 1700 Doden bij strijd op Malakka VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN In Ausierlitz werd hei schemerdonker... Greta Garbo terug op het witte doek Doodstraf tegen Willy Lages geëist Britse Vakverbond voor zware taak Dinsdag 6 Sept. 1949 74e Jaargang No. 10676 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Gisteren de warmste dag in 1949 Zes hectare bos bij Driebergen verbrand Vliegtuig stort tijdens wedstrijd op woonhuis Nieuwe bosbranden bij Bordeaux Oud-concierge van graf kelder 100 jaar Autoraces in het Stadion Groie werklust ondanks hittegolf Met James Mason in Lover and Friend'' Nog vier a vijf duizend rebellen Nog geen terugtrekking der troepen Tibet volgend doel der communisten? Nederlandse vliegtuigen naar luchtmanoeuvres in Engeland Niet officiële stakingen te veroordelen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTE IN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK mum TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm - Kleine advertenties ...Juttertjes' 1 tot 15 woor den t L— alk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— iij vooruitbe taling, plus incassokosten Het was gisteren in ons land de warmste dag van het jaar. Op de mid dag was de temperatuur bijna overal drie en dertig graden celsius, dat is veertien graden meer dan normaal. Het was bovendien de warmste Sep temberdag in meer dan honderd jaar. De hitte en de droogte waren oor saak, dat gistermiddag om half vier twee bos- en heidebranden tussen Ol- debroek en Nunspeet nabij de spoorlijn Amersfoort-Zwolle 'n aanzienlijke om vang konden aannemen. Alle afdelin gen van de bos- en huisbrandweren uit de verre omtrek, geassisteerd door mi litairen uit Oldebroek en burgers, ruk ten uit om het vuur te bestrijden. Om zes uur gelukte het de brand tot staan te brengen. Toen waren ca. 11 ha bos, meest 60-jarige dennen, in welker kro nen het vunr gretig voedsel had gevon den, in vlammen opgegaan, Nabij het tweede militaire voertuigenkamp te Stroe en in de omgeving van Kootwijk braken eveneens branden uit, die even wel snel bedwongen werden en waarbij slechts een vrij gering oppervlak aan heide verloren ging. Erger was 't in de omgeving van Driebergen, waar zes ha bos door brand vernield werden. Laaiende bosbrand in Driebergen Roetzwarte rookwolken stegen Maan dagmiddag op boven de bossen van het Recordhouder Odom omgekomen Bill P. Odom, de houder van het snelheidsrecord van vluchten om de wereld is bij de Amerikaanse nationale luchtraces te Cleveland om het leven gekomen, toen zijn vliegtuig op een huis stortte. Het huis vloog in brand. Een 24-jarige huisvrouw is in de vlammen omgekomen, terwijl haar baby met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis is overgebracht. Odom, die 30 jaar oud werd, vloog in de wedstrijd voor vliegtuigen met propelleraandrijving. In April 1947 vloog kapitein Odom in de Reynolds Bombshell in 78 uur 55 minuten en 30 seconden om de wereld met als passagier de vulpenfabrikant Milton Reynold. In Augustus van hetzelfde jaar brak hij dit record met hetzelfde vliegtuig in een solo-vlucht van 73 uur, 5 minuten en 11 seconden. landgoed „Bornia", dat aan de Rijks weg nabij het station Driebergen ligt. Een vonk van een locomotief moet de kurkdroge heide langs de spoorberm aan de lijn Utrecht-Arnhem hebben aangestoken en in nauwelijks tien mi nuten tijds brandde een brede strook bos langs die berm als een fakkel. De felle wind blies het vuur aan, dat zich in Noordelijke richting 'n weg baande. Al spoedig onderschepten de opstij gende rookzuilen het zonlicht, zodat t zelfs tot in het dorpje Austerlitz mid den op de dag schemerdonker werd. De vrijwillige brandweer van Drie bergen deed haar best, maar kon alleen niet veel uitrichten. De burgers echter lieten zich niet onbetuigd, want zij be grepen, dat in deze bosrijke streek ge makkelijk een ramp kon ontstaan, die aan de recente branden in Frankrijk zou kunnen herinneren. Bij honderden stroomden zij daarom toe en sloegen met afgehouwen takken de vlammen uit, waarbij de zware rook en de verschikkende hitte hen voor een bijna bovenmenselijke taak stelden. Ook de bosbrandweren uit de omge ving, de brandweer uit Zeist, mariniers van het kamp Woestduin en andere mi litairen boden de helpende hand. Na ruim twee uur zwoegen, waarbij de blussers elkaar moesten aflossen, kon men zeggen, dat het gevaar voor uit breiding voorbij was. Zondag zijn in de streek van Bor deaux wederom bosbranden uitgebro ken. De bevolking van Saumejan is voor het naderende vuur op de vlucht gegaan. Het vuur woedt met grote snelheid voort in de richting van de kust. De Franse militairen, die aanwe zig waren bij de internationale athle- tiek-kampioenschapswedstrijden, welke Zondag te Bordeaux werden gehou den, moesten zich terstond naar het bedreigde gebied begeven om het vuur te bestrijden. Gistermiddag werd de brand bedwongen. Vier boerderijen zijn geheel verbrand en dorpelingen moesten de vlucht naar de kust nemen. Organiseert zelf haar feesi Op 16 September a.s. hoopt de we duwe J. Bakker te Wieuwerd haar hon derdste verjaardag te vieren. Als con ciërge van de grafkelder te Wieuwerd, waar een aantal stoffelijke overschot ten gedurende enige eeuwen op natuur lijke wijze geconserveerd zijn gebleven, heeft zij grote bekendheid genoten. Van haar 68ste tot haar 88ste jaar heeft zij die functie vervuld en aan vele Ne derlanders en buitenlanders (naar schatting komen er per jaar zes a ze venduizend bezoekers) de bijzonder heden over deze kelder verteld en hoe wel zij aanv nkelijk lezen noch schrij ven kon, deed zij dat op duidelijke wijze. Dat zc over grote geestkracht beschikte, toonde ze op haar 81ste jaar het lezen en schrijven toch nog te leren. Ze is nu zelf met de voorbereidingen voor de feestdag bezig. Het hoofd der plaatselijke school kreeg 200 van haar, waarvan de schoolkinderen getracteerd moeten worden. Mocht ze onverhoopt haar verjaardag niet meer beleven, dan moeten de kinderen voor dat geld een boek krijgen van de Friese schrijfster Nienke van Hichtum. Op 18 September worden op de wie- derbaan van het Olympisch Stadion te Amsterdam autoraces gehouden met de 500 cc wagens, die ook in Zandvoort aan de start kwamen. In Amsterdam starten de Engelsen Stirling Moss, John Habin, Peter Col- lins en de Nederlander Lex Beels. Zij rijden een achtervolging over vier ronden in zes ritten a deux. Apen als ziekenverplegers Gistermorgen is de „Bantam" van de Kon. Rotterdamse Lloyd gedebarkeerd. Bij de „passagiers" bevonden zich 65 apen, alle te Belawan aan boord gekomen. Ge zagvoerder P. Brunt, die de nuk ken van deze dieren uit ervaring kent en weet dat er onderling bloedige vechtpartijen worden geleverd, heeft tijdens de reis met goed succes een experiment toegepast. Hij zette drie jonge aapjes die in hun onschuld het nog goed met elkaar konden vinden, in één hok bijeen en tel kens wanneer één der grote die ren in een gevecht knock out was geslagen, of eigenlijk „gebeten", werd hij meer dood tan levend in het hok van de kleintjes ge dragen. Deze gingen dan ogen blikkelijk voor ziekenverpleger fungeren. Dag en nacht wer den de wonden gelikt om ze rein te houden en zo is ied"r slaht- offer er weer bovenop gekomen. Met dit exvcriment is het gelukt, de levende have zonder verlies over te brengen. Raadgevende vergadering van Europa Ondanks de hitte, die thans in een groot deel van West-Europa de werk lust verlamt, heeft de Raadgevende vergadering van Europa in Straats burg zich gisteren door een groot deel van het nog resterende werk heenge- werkt. De Assemblée weigerde daarbij de toelating van Duitsland tot 'n punt van de uiterste urgentie te verklaren, voor welk standpunt zoals men weet Winston Churchill zich als kampioen had opgeworpen. De Italiaanse delegatie had de oor spronkelijke suggestie van Churchill om Duitsland in een in Januari te houden speciale zitting toe te laten cis lid overgenomen en bracht dit voorstel formeel ter tafel. De Britse conservatieven hebben zich échter sinds de ongunstige reacties van Franse zij de op dit voorstel hiervan meer en meer teruggetrokken. De Britse con- Walter Wanger heeft Maandag aange kondigd dat de nieuwe Wanger Inter national Productiemaatschappij een film zal vervaardigen met Greta Garbo en James Mason in de hoofdrollen. Deze film zal over de gehele wereld worden GRIEKSE GUERRILLA'S MELDEN VERHOOGDE ACTTVrrEIT. I In een per radio uitgezonden commu niqué van het opperbevel van de Griekse guerrilla's wordt melding ge maakt van schermutselingen op grote 1 schaal en intensieve sabotage-activiteit. Gevecht aan Tsjechische grens Een Amerikaanse militaire patrouille heeft Zondagavond een gevecht van drie uur geleverd met onbekende ge- weerschutters, die van de dichte bossen over de Tsjechische grens het vuur op de Amerikanen openden. Volgens officiële cijfers zijn, sinds in Juni 1948 de opstand op Malakka uit brak, 790 opstandelingen gedood, ter wijl 112 anderen gevangen werden ge nomen. Men schat het aantal opstande lingen thans op tussen de drie en vijf duizend. De opstandelingen hebben 400 man politie-troepen en militairen gedood, terwijl zij 508 burgers om het leven brachten, 225 burgers worden vermist. In de loop van dit jaar zijn 3471 Proc.-Gen. brengf hulde aan Noord-Hollanders Gistermorgen om half tien heeft het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof 't proces tegen de 48-jarige Kriminalrat Willy Lages, voormalig chef van de Sicherheitspolizei en Sicherheitsdienst te Amsterdam, voorgezet met het re quisitoir van de procureur-fiscaal, mr. C. van Rij. Dit is de zevende dag van het proces. Mr. van Rij begon zijn requisitoir met een lange reeks argumenten, waar mede hij de bevoegdheid van dit Hof wilde bewijzen het proces tegen deze Duitse politieman te voeren. „Wij zullen moeten vasthouden, aan de overtuiging, dat wat verdachte deed doodslag of moord is en blijft. Moordpartijen, niet door militaire noodzaak gerechtvaardigd brandstichtingen, plunderingen, de ge mene Silbertannes, de uitroeiing van onze Joodse landgenoten, de systema tisch toegepaste mishandelingen, of dat nu een uit de band gesprongen groe pering is geweest, die ze heeft uitge voerd, of dat een gewetenloze, doorzijn minderwaardigheidscomplex geplaagd en in krankzinnigheid wegglijdende führer dat bevolen heeft, maakt voor Lages' verantwoordelijkheid geen ver- verschil" Volgens mr. C. van Rij ging daarom het beroep op een gegeven be vel niet op Het bleef gangster-optre den. Weerbericht Verwachting, geldig tot heden avond: Wat meer bewolking dan Maandag met slechts hier en daar een enkele regenbui. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Minder hogere temperaturen, vooral in de kustgebieden. De procureur-fiscaal wijdde vervol gens enige dankbare woorden aan 't moedige gedrag van de 31-jarige Trijntje Stam uit Noord-Zuid-Scher mer, al noemde hg haar niet bij de naam. Hij memoreerde hoe de moedige Westfriese de beulsknechten door el kaar rammelde toen zij er van getuige moest zijn hoe dezen hun boerderij afbrandden en ze de boer vermoordden en vervolgde: „Mijn hart wordt warm als ik in de proces-akten zie wat een enorm stuk onverwoestbaar verzet te gen dwingelandij in deze provincie Noord-Holland bestond. Zij bestaat onder onze Westfriezen en honderden andere burgers". Aan het slot van zijn requisitoir eiste de procureur-fiscaal de doodstraf. vreemdelingen en 58 Britse onderdanen uit Malakka gedeporteerd. De extra- kosten, die het gevolg zijn van de voor een groot gedeelte van Malakka afge kondigde noodtoestand, bedragen tot dusverre bijna zestien millioen pond sterling. De Hoge Commissaris voor Malakka, Sir Henry Gurney, verklaarde tegen over journalisten dat vliegtuigen van de Britse luchtmacht 250.000 in het Chinees, in het Tamil en in het Maleis gestelde pamfletten boven die streken der Maleise staten, waar de opstande lingen zich ophouden, zullen uitwerpen, waarin hen wordt medegedeeld dat degenen, „aan wier handen geen bloed kleeft", zich kunnen overgeven, zonder bevreesd te zijn, dat zij terechtgesteld zullen worden. GRETA GARBO terug naar de film Kon. Marechaussee 135 jaar Op 26 October a.s. bestaat het wapen der Koninklijke Marechaussee 135 jaar. Op deze dag zal te Apeldoorn een ge denkteken worden onthuld ter nage dachtenis aan de in de oorlogsjaren gevallen leden van het wapen en van het voormalig corps politietroepen, welks vooroorlogse taak thans weder wordt verricht door de Koninklijke Marechaussee. Het voornemen bestaat voorts om op 27 October een defile te houden voor autoriteiten en genodig den te 's-Gravenhage. Hieraan zal een groot aantal marechaussees van alle corpsen deelnemen. Zij zullen defileren zowel te voet, per motorrijwiel als met pantserwagens, terwijl het standaard eskadron gekleed zal zijn in de blauwe uniform. Minisier van Maarseveen Minister Van Maarseveen heeft gis teren voor de eerste maal het pers centrum van de Ronde Tafel-conferen tie bezocht. Een groot aantal journalis ten bekogelde hem met vragen. De Ne derlandse delegatie heeft geen stand punt over de uitvoering van 't „Staakt het vuren", omdat dit geen onderwerp van de conferentie is. Als lid van de Nederlandse regering zei hij van me ning te zijn, dat in dit opzicht wel vooruitgang was te bespeuren en dat hij hoopte, dat die vooruitgang zou aanhouden. Over de terugtrekking der Neder landse troepen zei de minister, dat er niet meer naar Indonesië gaan dan er terugkeren. Met het terugtrekken is nog geen begin gemaakt. De begin datum is juist een punt voor de confe rentie. Over de stand der besprekingen be treffende de Nederlands-Indonesische Unie meende de minister te kunnen zeggen, dat op dit punt grote eenstem migheid bestond onder de leden van de Nederlandse delegatie. Liet zou werkelijk een beetje afge zaagd worden om nu in dit apen- circus ook nog eens een tirade over de warmte te gaan afsteken. De weerman nen-Van De Bilt praten erover, de ra dio heeft verhalen van hoe warm het was en hoe ver, de kranten staan er vol van. Laat ons dus, vrienden, met z'n allen beamen, dat het warm is, heel warm, bar warm en laat ons deze scho ne nazomer prijzen, die veel goed maakt van wat in het begin van het seizoen bedorven werd. Maar laat ons daarbij het hoofd koel houden en het niet zover laten komen, dat de warmte ons naar de hersenen stijgt. Want dat kan óók. Luistert maar: Alle Sowjetrussische bladen bevatten een bericht van Tass uit Rome, dat de in vasie van colorado-kevers in Italië ver oorzaakt wordt door „een toewijzing van Amerikaanse aardappelen in het kader van het plan-Marshall." Zo'n vermaledijde Marshall toch! Tn St. Louis in de Verenigde kwam een dame bij de pol MlUIIHIlllBIHUlllHBHHlIWHHIIlllUttHMIIIIIIHHUIHlIlllIHnUlllHUUIIUIIIIIUIHIIIIIlUlUHIHHH tellen, dat zij van honderd dollar be roofd was. „Uw naam, alstublieft", zei de voorkomende agent. Want weet u, „Warm? Och wat! M'n stoel en s'raks een koud glas en laat dan de boeren maar dorsen!" zij was aardig en zo. De goede man kreeg het volgende op te schrijven: mevr. Anna Nillavicenciocreseauram. En dat met die hitte! De Spaanse filosoof /osé Ortega y Gasset zal in Berlijn twee lezingen in het Duits hou den. Waarschijnlijk in de hoop dat de Germaanse horden niet in opstand zul len komen. In de havenstad Vismar in de Sowjetzone van Duitsland heb ben meer dan vierhonderd mensen ty- phus gekregen. Jn Lissabon was een muis de oorzaak van het feit dat alle trams stilston den. Het diertje rende een schakel station binnen en veroorzaakte daar kortsluiting, q Het nieuwste snufje op speelgoedgebied is een home-perma nent voor poppen. Het poppenhaar is gemaakt van nylon. Het moedertje kan het haar van haar troetelkind was sen en golven en weer wassen, naar hartelust. En in Bournemouth werd mrs. Whitehead 105 jaar omdat ze, naar *e zelf zegt: „Nooit haast heeft gehad". gedistribueerd door RKO Radio Pic- tures. De producer juichte deze nieuwe vorm van samenwerking toe als een be langrijke stap naar het herstel van nor male internationale handelsbetrekkin gen op filmgebied, omdat deze film de eerste zal zijn van een serie, die, finan cieel en artistiek, tot stand zal komen door samenwerking van verschillende naties. De productie die thans op stapel staat is gebaseerd op „La duchesse de 1'An^lais van Honoré de Balzac en zal de titel krijgen „Lover and Friend". De film zal worden gemaakt in Rome. De productie zal een aanvang nemen op 15 September a.s. Het scenario wordt geschreven door Sally Benson. Watxde internationale samenwerking betreft zij opgemerkt dat Garbo Zweedse is, Mason Engelsman, en de regisseur, Max Opuls, Fransman, hoe wel hij gedurende enige tijd in Holly wood werkzaam is geweest. Max Opuls zal a.s. Donderdag per vliegtuig in Rome arriveren. James Mason en zijn gezin vertrekken op 14 September per boot naar Italië. Garbo wordt deze week te Rome verwacht en Wanger en zijn vrouw, Joan Bennett. vertrekken Zaterdag a.s. per vliegtuig uit Hollywood. In een hoofdartikel, dat door het of ficiële communistische Chinese pers bureau, het persbureau van het Nieu we China, is gepubliceerd, wordt ver klaard, dat de Chinese communisten voornemens zijn „Tibet zo spoedig mo gelijk van zijn huidig reactionnair be wind te bevrijden". Het persbureau beschuldigt Enge land, Amerika „en hun volgzaam hond je „Pandit Nehroe" ervan, dat zij „ons Tibet willen opslokken". Het communistische „Dagblad der Bevrijding" hamert op hetzelfde aam beeld. servatieve leider Mac Millan sloot zich dan ook aan bij de door de poli tieke commissie voorgestelde oplos sing, waarbij aan de ministers wordt gevraagd voor de volgende zitting voorstellen inzake nieuwe leden te doen. Ook de Franse socialist Philip waarschuwde nogmaals tegen haast; hij wilde eerst de nieuwe Duitse rege ring haar vertrouwen in het Statuut van Europa horen verkondigen. Hij voelde zich nogal ongerust over „be paalde dingen, die in Duitsland ge beuren". Met name de cpkon.st van nationalistische bewegingen en minder gelukige verkiezingsspeeches. Aan de andere kant zag hij in, dat een „wan hopige' Duitse jeugd bereid is de eer ste leider de beste te volgen, die l aar hoop geeft. Deze leider moest daarom, aldus Philip, Europa zijn. De Italianen trokken daarna hun kansloze resolutie in. Assemblée contra ministers Eveneens zijn vele andere der door de politieke commissie opgestelde aan beveling en door de Assemblée over genomen. Zij wilde het leven van de politieke commissie bestendigd zien om voor eind April te rapporteren ovel' noodzakelijk geachte wijzigingen in de politieke structuur van Europa en adviseerde een permanente com missie in te stellen, die na het uiteen gaan van de Assemblée het contact met de ministers kan onderhouden. Mede op voorstel van Van de Kicft (Ned.) werd uitdrukkelijk vastgelegd hoe de verschillende nationaliteiten in deze commissie vertegenwoordigd zul len zijn. Ook de voorzitters der ver schillende commissies zullen er in worden opgenomen, zodat het aantal leden van deze commissie op 28 is bepaald. Van dit permanente orgaan zal o.m. het initiatief tot het houden van extra zittingen kunnen uitgaan. Een reeks voorstellen tot wijziging die alle in de richting gaan van een versterking van de invloed der As semblée tegenover die der ministers. Zo vraagt de Assemblée o.m. eén eigen secretariaat om zelfstandiger te staan tegenover het comité der mi nisters. Na afhandeling van de politieke za ken keurde de Assemblée met 80 tegen 2 stemmen ook de economische aanbe velingen goed, niet dan nadat de Ne derlandse afgevaardigde Burger ver schillende bedenkingen hiertegen had geopperd, welke hem evenwel niet be lette zijn stem eraan te geven. Sensatie van Churchill Churchill zorgde ondanks zijn afwe zigheid nog voor een sensatie. Bij monde van zijn vriend Mac Millan liet hij weten, dat hjj reeds in October 1942 toen hq nog openlijk sprak over zijn „heldhaftige Russische vrienden" in een memorandum noteerde, dat het een mateloze ramp zou zijn, als Rus sisch barbarisme de cultuur en onaf hankelijkheid van het oude Europa zou overstromen. Weer rumoer om Robeson Na afloop van een Zondag door Paul Robeson te Paakskill (New-York) ge geven concert, waarbij naar schatting tienduizend personen aanwezig waren, is door oud-strijders een „anti-commu nistische" demonstratie gehouden, waarbij met stenen werd geworpen. Een vijftigtal personen, merendeels in zittenden van autobussen of auto's, die van 't concert terugkeerden, werd ge wond. Franse jachttoestellen, Nederlandse en Belgische straaljagers en Ameri kaanse zware bommenwerpers zullen met Britse oorlogsvliegtuigen meedoen aan luchtmanoeuvres in Engeland, die 23 September beginnen en vier dagen duren. De bedoeling van de aanstaan de oefeningen, die de codenaam „bull- dog" dragen, is de bommenwerpers er varing te laten opdoen in het aanval len van verdedigde doelen overdag en des nachts. De drie landen van de Westeuropese Unie zullen ook hulp personeel zenden voor de radarposten. Zaterdagmorgen is op de Vonde- lmgenweg te Rotterdam de 63-jarige wachtsman H. van Lammeren, door een autobus aangereden en gedood. De jaarlijkse conferentie van het Britse congres van vakverenigingen (TUC), dat negen millioen georgani seerde arbeiders vertegenwoordigt, is te Bridlington in Yorkshire geopend. Men verwacht, dat o.m. gesproken zal worden over het communisme en het besluit van het TUC om het we reldvakverbond (WFTU) te verlaten. De conferentie eindigt Vrijdag. Sir Wiliam Lawther, die de confe rentie presideert, verklaarde, dat de functie van het TUC is geworden het leiden naar een volledige industriële democratie, in plaats van het vieren van strijd tegen de werkgevers. Hij waarschuwde ér voor, dat Engelands onmiddellijke econmische problemen een nog voortdurende strijd zouden vereisen en „veel zwaardere taken" zouden opleggen. „De tijd is gekomen om te zeggen, dat niet-officiele stakingen buiten de wet moeten worden gesteld. De vak bondsdiscipline moet worden in acht genomen tegen diegenen, die niet-offi ciele stakingen op touw zetten, organi seren en leiden. Degenen, die deze sta kingen uitlokken, die er aan deelne men, zijn schuldig aan een ernstig ver raad jegens de werkelijke belangen van de arbeiders". Sir Wiliam maakte echter duidelijk, dat de vakvereni gingen zich tegen elke poging, om de arbeiders van hun stakingsrecht te be roven, zulen verzetten. In antwoord op critiek, dat Engeland te lijden had door veelvuldige sta kingen, zei Sir Wiliam, dat in de eer ste drie jaar na de tweede wereldo r- log 9.537.000 werkdagen door geschil len verloren gingen en in de eerste drie jaar na de eerste wereldoorlog, onder liberale en conservatieve rege ringen, 147.373.000 werkdagen. De totale industriële productie ligt op het ogenblik 25 pet. boven vóóroorlogse peil, zo zei hij. het Brandstichters te Tsjoengking Volgens „Central News", het offi ciële nationalistisch persbureau, is 'n communistische illegale werker, ter dood gebracht omdat hij medeplichtig geweest zou zijn aan de brand te Tsjoengking, welke Vrijdag en Zater dag j.1. heeft gewoed en waarbij een duizendtal slachtoffers is gevallen. Met hem is nog een andere man door het executie-peloton van het garnizoen terechtgesteld.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1