Amerikaanse dollarsvoorTito Kort Bestek Robertson steekt Duitsland hand der verzoening toe VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wilde schietpartij in de Kamer van Columbia: een dode, een gewonde Meer dollars voor Marshall-landen? Ernstige aanvaring op de Waal Componist Richard Strauss overleden Nederlanders en Indonesiërs vinden elkaar op de excursies W' <^v/. Vrijdag 9 Sept. 1949 74e Jaargang No. 10679 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna om belediging Nazi nr. 2", Herman Esser gearresteerd Geen verwantschap met de grote" Johann Sultan Hamid contra generaal Suhardjo De C. A. Banck voor sloop verkocht Kinderverlamming in de V.S. neemt grotere vormen aan Naar hereniging in de Geref. kerken? Een Amerikaans oordeel Spoedig een tweede plenaire zitting Lening van 20 millioen Onhandelbare elementen worden gewaarschuwd DE BRITSE generaal Sir Brian Robertson, heeft in zijn eerste politieke rede als hoge commissaris op het congres van Duitse vakverenigingen te Hamburg verklaard, „de wrok, die de oorlog in Duitsland tegen de buitenwereld en in andere landen tegen Duitsland heeft achtergelaten" te willen elimineren. Hij sprak de wens uit, dat het nieuwe Duitse parlement een succes zou worden en verzekerde „als de vertegenwoordiger van mijn regering" de ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen en de samenwerking „tussen het volk van mijn land en het volk van Duitsland" te zullen bevorderen. Robertson liet echter een waarschuwing horen tegen „onhandelbare elementen", die naar hij hoopte door de nieuwe Westduitse regering in toom gehouden zouden worden. Belgie opent1 crediet voor Groot-Brittannie De strijd in Bolivia Vrouw bij burenruzie doodgestoken Lid van Giuliano's bende gearresteerd Forensen willen niet duurder reizen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per ml Kleine advertenties „Juttertjes"1 tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— r>tj vooruitbe taling, plus incassokosten Afgevaardigde werd boos pij een in de Colombiaanse Kamer van Afgevaardigden gehouden debat is het tot een schietpartij gekomen, waar bij één afgevaardigde werd gedood. Een ander lid werd ernstig gewond. Men meent, dat ongeveer honderd schoten lijn gelost. Gedood werd de liberale afgevaardigde Gustavo Jimenez; de li berale oud-minister Jorgo Soto del Corral kreeg een schotwond in het rechterbeen. Het vuur werd geopend door de con servatieve afgevaardigde Carlos del Castillo, naar aanleiding van een over bem door Jimenez in een redevoering gemaakte opmerking. Andere conser vatieve afgevaardigden begonnen daar- Engelands noodkreten in Washington Na afloop van de Donderdag ge houden bijeenkomst der Britse, Cana dese en Amerikaanse delegaties deelde de Amerikaanse minister van finan ciën. John Snyder, op een persconfe rentie mede, dat er vier commissies zijn ingesteld, die mogelijkheden ter bestrijding van de dollarcrisis in he't sterlinggebied zullen bestuderen. Op de bijeenkomst is het beroep be sproken, dat Sir Stafford Cripps op Amerika en Canada heeft gedaan om Engeland bij te staan in zijn streven raar verhoging van zijn dollarinko men door meer Britse goederen te kopen. De' besprekingen werden uit gestrekt tot het probleem van de ver.- hoging der dollarinkomsten van alle aan het plan-Marshall deelnemende landen. Snyder zeide met nadruk, dat En geland geen leningen of schenkingen buiten het plan-Marshall om heeft ge vraagd. De vraag, of de mogelijkheid van devaluatie van het pond sterling is besproken, weigerde hij te beant woorden. op ook te schieten. Er volgde een to neel van wilde verwarring; er werd niet meer gesproken, doch alleen maar geschoten. Toen de rust in de Kamer was weer gekeerd, liet de politie de afgevaardig den van beide partijen bijeenkomen en opende een onderzoek naar de toe dracht van de zaak. De president en het kabinet hebben in een communiqué hun afkeuring over het gebeurde uit gesproken en een beroep gedaan op de politieke partijen om een „patriottische vriendschap" te bewaren. De politieke situatie in Columbia is de laatste da gen gespannen geweest. Sterke troepenafdelingen zijn naar drie plaatsen gezonden, waar tieii per sonen om het leven kwamen bij bot singen tussen partijen. Met moderne wapens uitgeruste groepen zouden aan vallen ondernomen hebben op drie ste den. Het Columbiaanse verbond van vak verenigingen heeft een algemene sta king afgekondigd. De liberale partij zou zich niet bij deze staking, die 250.000 arbeiders omvat, hebben aan gesloten. Schipper kon zijn gezin ternauwernood redden In de rivier de Waal is Donderdag middag ter hoogte van Leeuwen- Beneden het m.s. Sophia, schipper J. C. Bennink, door de Zwitserse motor boot Erica uit Bazel aangevaren en gezonken. De schipper en zijn gezin konden ternauwernood worden gered. De Sophia, metende 144 ton, geladen met stenen, kwam van Lobith met be stemming Alkmaar. De in snel tempo varende Zwitserse boot liep achter op de Sophia en ver nietigde eerst de roeiboot. Schipper B. kon zijn vrouw en twee kinderen van twee en drie jaar, die zich in het onder schip bevonden, tijdig naar boven ha len en het gelukte het personeel van de Zwitserse boot met de grootste moeite hen in veiligheid te brengen. Doordat alles zeer snel in zijn werk ging, was er geen gelegenheid om ook maar iets te redden. Het schip verdween geheel in de diepte en ligt dwars in het toch al niet brede vaarwater. Herman Esser, tijdens het regiem van Hitier minister van economie in Beie ren en lid nummero twee van de partij der Nazi's, is te Neubiberg in Beieren gearresteerd. Volgens Duitse politie autoriteiten heeft Esser zich in deze kleine gemeente „enige tijd" verbor gen gehouden. 8 Augustus plaatste een Duitse zui veringsrechtbank hem op de lijst van „grote Nazi-misdadigers" en veroor deelde hem tot vijf jaar dwangarbeid. Politie-autoriteiten te Neubiberg gelo ven, dat de arrestatie van Esser ver band houdt met de berichten, dat zijn memoires, getiteld „Hitier, de grote minnaar", in een geïllustreerd tijd schrift te München zouden verschij nen. DE WERKLOOSHEID IN BELGIE Blijkens de statistieken der werkloos heidsverzekering werden in de week van 28 Aug. tot 3 Sept. j.1. in Belgie per dag gemiddeld 160 361 volledig werk lozen gecontroleerd, benevens 57.149 gedeeltelijk en toevallig werklozen. Tijdens de nationale luchtvaartwedstrijden in Cleveland (Ohio) stortte de machine van Bill Odom, wereldrecordhouder voor een lange-afstand- vlucht, op een huis in Berea en vloog daarna in brand. Deze foto, welke vijf minuten na het ongeluk werd genomen, toont het huis, geheel in vlam men gehuld, terwijl omwonenden de inwoners van het huis trachten te redden. De hoog oplaaiende vlammen beletten dit echter. (Telefcto). Richard Strauss, de bekende Duitse componist, is gistermiddag op 85- jarige leeftijd te Garmisch-Parten- kirchen overleden. Strauss was reeds 14 dagen ernstig ziek aan een hart- en nierkwaal. Zijn toestand was gisteren van uur tot uur slechter geworden. DE POSITIE VAN BORNEO Sultan Hamid, het hoofd van de daerah West-Borneo, heeft tegenover de politieke correspondent van ANP- Aneta zijn verbazing geuit over uitla tingen, die de republikeinse generaal- majoor Suhardjo volgens persberich ten zou hebben gedaan met betrek king tot Borneo. Hij zou hebben op gemerkt, dat elke poging om een af zonderlijke staat Borneo buiten de Republiek te stichten, tot mislukking 's gedoemd. Sultan Hamid zeide hier over: „De Republiek heeft zowel in de overeenkomst van Linggadjati als die van Renville, Borneo genoemd als een samenstellende staat van de Ver enigde Staten van Indonesië". Sultan Hamid zeide over deze persberichten te hebben gesproken met de republi keinse vertegenwoordigers op de Ronde Tafel-conferentie; deze ontken den echter ten stelligste dat iets van oeze aard in de bedoeling van de rePublikeinse regering zou liggen. Richard Strauss die geen familie is van de bekende componistenfamilie (Johann Strauss), wier leden de be roemde walsen schreven, was twaalf jaar, toen hij in het jaar 1876, op een hete zomerdag te München, het partij tje dat ter ere van zijn verjaardag ge geven werd, onderbrak, om de pre mière van zijn eerste grotere werk bij te wonen. Öp die dag, toen de kleine jongen zwijgend luisterde naar de uit voering van zijn „Festmarch für Orchester, op. 1" begon een muzikale loopbaan, die Richard Strauss beurte lings hooghartige critiek en geestdrif tige bijval, bittere armoede en grote welstand, de faam van een nationale held en politieke verachting zou bren gen. De meest bekende werken van Ri chard Strauss zijn: de opera's Rosenka- valier, Salome, Elektra en Intermezzo, de symphonische gedichten Don JUan, Tod und Verklarung, Till Eulenspiegel en Don Quichote en de Synfonia Do- mestacid kleine terts en f-kleine terts. Richard Wagner heeft in een vroege periode van het leven van Richard Strauss veel invloed op diens werk uit geoefend. In 1894 trad Richard Strauss in het huwelijk met de zangeres Pauline de Anna. Uit dit huwelijk werden drie zoons geboren. PATROUILLE BESCHOTEN: EEN DODE Donderdag is een Nederlandse pa- rouille op de onderneming „Marijke" en zuidwesten van Bindjéi. beschoten, oen zij contact zocht met de tegen Partij. Hierbij is een sergeant majoar ai* de K.L. gedood. Het Zweedse stoomschip C. A. Banck dat honderdvijftig dagen de attractie van het Bloemendaalse strand is ge weest, toen het daar hoog en droog zat, is thans door de reders voor sloop ver kocht aan de N. V. Frank Rijsdijk's Industriële Ondernemingen te H. I. Ambacht. Het bleek niet lonend, ge zien de verhoudingen tussen verzeke ringspremie en reparatiekosten, het schip te herstellen. Basil O'Connor, voorzitter van de Amerikaanse nationale stichting ter bestrijding van de kinderverlamming, heeft in een radiopraatje voorspeld, dat er vóór Kerstmis aanstaande nog een twintigduizend gevallen van kinderver lamming in de V. S. bij zouden komen. In de loop van dit jaar zijn reeds ruim twintigduizend gevallen bekend gewor den. In de laatste weken zijn in Berlijn ruim honderd gevallen van kinderver lamming geconstateerd. De generale synode van de Gere formeerde Kerken heeft besloten zich opnieuw te wenden tot de Geref. Ker ken onderh. art. 31 K.O. (groep Schil der) met het dringende verzoek tot een samenspreking, om in die weg te komen tot hereniging. Sinds enige jaren leven deze Kerken om een con flict over de leer en de Kerkregering gescheiden. Geen R.T.C., maar Koffietafel-conferentie De Ronde Tafel-conferentie, die be oogt in de komende maanden een rege ring te geven aan een staat van 70 mil- lioen inwoners, zou men eigenlijk de nieuwe naam van „Koffietafel-confe rentie" moeten geven, aldus Daniël Schorr in de Christian Science Monitor. In het Palace Hotel aan zee en elders in Den Haag ziet men kleine groepen mensen, schijnbaar verdiept in een on belangrijke conversatie. Soms schijnt 't onderhoud onsamenhangend met tus senpozen van rustig nadenken of met losse opmerkingen. Soms zijn de hoof den diepgebogen en hoort men een ern stig gefluister. Doch er is niets, dat op een conferentie lijkt. Deze groepen zijn verschillend van samenstelling. Soms ziet men Republikeinen met Federa listen praten. Dan weer ontmoeten In donesiërs vertegenwoordigers van ver schillende politieke partijen. Een an dere keer ziet men een Nederlands mi nister met een Indonesische autoriteit. Zo nu en dan bestaat een groep uit deskundigen op een bepaald gebied, bijv. economisch of militair. Voor dg Indonesiërs worden excursies door hét land georganiseerd. Toch maakt dit al les de conferentie uit. Langzamerhand beginnen de Nederlanders en Indone siërs elkander te begrijpen. Verschei dene Indonesiërs vertelden mij reeds, aat zij de Nederlanders „een goed volk vonden, dat men in het geheel niet kan beoordelen volgens de Nederlandse functionarissen, die wij op Java ken den". „Dit is de enig mogelijke manier", zo zeide de secretaris van een der beide Indonesische delegaties. „Het conferentie-apparaat zelf is te om slachtig om iets te bereiken. De politie ke commissie heeft 70 leden hetgeen te veel is voor moeilijke onderhande lingen ten tijde van een geschilpunt. De Amerikaanse export-import bank h »ft bekend gemaakt een crediet -van. 20 millioen dollar aan Joegoslavië te hebben toegewezen. De bank deelde verder mee, dat een lening van 2.350.000 dollar aan Israël voor de aankoop van Amerikaanse ma terialen voor havenwerken, voorname lijk te Haifa, werd goedgekeurd. Cre- dieten voor Ecuador ter financiering van de aankoop van benodigde Ameri kaanse materialen voor het herstel van de door de recente aardbeving aange richte schade zullen door de bank in overweging genomen worden. Het crediet voor Joegoslavië is de eerste rechtstreekse lening aan de re gering van Tito sinds de breuk met Moskou, 15 maanden geleden. Joego slavië kan tot een bedrag van 12 mil lioen dollar onmiddellijk van de lening gebruik maken. De resterende 8 mil lioen dollar zullen dienen als crediet waarover beschikt kah worden, wan neer over de aankoop van goederen en de verkrijging van diensten overeen- Weerbericht Weersverwachting tot Vrijdag avond: Half tot zwaar bewolkt en overwegend droop weer. Mati ge Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Twee Nederlandse studenten heb- ben het klaar gespeeld in tien weken een reis door tien Europese lan den te maken. Toen zij vertrokken, hadden ze vijf gulden op zak. Ze be reisden Belgie, Luxemburg en Zwit serland, werkten hier, liftten daar en zowaar zagen ze ook Denemarken, Zweden, Finland, Engeland en Frank rijk. Zij liftten meestal met personen auto's en vaak logeerden zijn in particu liere woningen. Het is niet helemaal zo als in „Met een kwartje de,wereld rond" maar het lijkt er toch aardig op! Ik weet zeker dat de twee jongelui niet minder van hun vacantie hebben- geno ten dan verwende gasten in hun luxe hotels. Romance in Bangkok is geen titel van een film, maar de nuchtere werkelijkheid. De 21-jarige koning Phoe- miphon Adoeldet van Thailand heeft zich verloofd met de 17-jarige dochter van de Thailandse ambassadeur in Londen. pen geheimzinnig geval deed zich k voor met het Nederlandse stoom schip ,31ijdendük". Volgens een radio- llllllll!!llllllllllllli-llllllllln»llllllllllililinilll!lllllll!!IHI>l!llllillllllllllllllllll|l|l!||i:il||||ll||lllllll bericht werd op dit schip een man ver mist. Maar op de plaats, die in het te legram was aangegeven, viel geen schip te bekennen. Het zal wel duren tot de Blijdendijk een haven aandoet vóór dit zoveelste mysterie van de zee wordt opgelost. Q Fokke Hofman in Drachten, die 80 jaar oud is, is 65 jaar in dienst van een lederfabriek aldaar. Als eerste van het personeel komt hij 's morgens de vuren aanmaken. Een zoon van de jubilaris is de bedrijfsleider, met 45 dienstjaren. De Frjezen zijn een sterk ras! q In Paramaribo is een kind ge boren met het hart buiten het lichaam Het heeft maar een uur geleefd. Wat dunkt je, Theo, t wintergoed maar uit de mottenballenT £)e Engelsman Carlton Hire, die in de gevangenis te Batavia zeven jaar uitzit wegens wapensmokkel naar de Republiek, heeft om gratie gevraagd. De drie Amerikanen, die medeplichtig waren, zijn onlangs ook vrijgelaten. „Ik heb in Singapore nog zaken te doen", verklaarde Hire. Ja, dat zal wel, de re putatie van Singapore in aanmerking genomen! In Berlijn is een officier van de Volkspolitie" door de West- berlijnse politie gearresteerd toen hij een Saksische zakenman wilde ontvoe ren. De zakenman zag kans telefonisch hulp te vragen en de Westberlijnse po litie arriveerde net op tijd. Prettige stad toch, dat Berlijn anno domini 1949! stemming kan worden bereikt tussen de bank en de Joegoslavische regering. Naar verluidt zou het besluit om de lening aan Joegoslavië toe te kennen voornamelijk door toedoen van Ache- son zijn genomen. Functionarissen ver klaarden. dat de minister van defensie, Louis Johnson, zich aanvankelijk tegen het plan verzet had op grond van de mening, dat Amerika geen „oorlogspo tentieel" achter het „ijzeren gordijn" moest scheppen. Acheson daarentegen zou gezegd hebben, dat de V. S. het „berekende risico" van economische hulpverlening aan Tito zouden moeten nemen. In een toespraak tot vertegenwoor digers van Joegoslavische emigranten in Frankrijk heeft maarschalk Tito Maarschalk Tifo van Joegoslavië tijdens een rede, die hij onlangs tot zijn volk hield. o.m. gezegd, dat de anti-Joegoslavische propaganda „ons niet veel doet". De dag was niet ver meer, dat machines het leven van het Joegoslavische volk zouden verlichten, aldus de maarschalk. Machinerieën waren voor de ontwik keling van Joegoslavië van vitaal be lang en daarom deed het er niet veel toe waar zij vandaan kwamen. Te Londen wordt bekend gemaakt, dat er een overeenkomst tussen de Britse regering en de Belgische rege ring is getekend, krachtens welke Bel gie voor Groot-Brittannie een crediet in Belgische francs tot een tegen waarde van 28 millioen Amerikaanse dcllars zal openen. Naar verluidt bevinden sterke afde lingen der regeringstroepen zich op 80 kilometer afstand van Santacruz in Midden-Bolivia, het voornaamste bol werk van de opstandelingen, die zich sinds twee weken tegen de regering verzetten. Men verwacht in de komen de 48 uur een beslissende slag om de ze stad. 'Van onze parlem. redacteur) De Ridderzaal bereidt zich voor op de tweede plenaire zit ting van de Ronde Tafel-confe rentie. Na de openingsvergade ring op 23 Augustus zijn de grote ovale tafel en de zetels van de le den en adviseurs der delegaties eruit verwijderd, omdat de zaai voor andere doeleinden, o.a. de receptie van de Nederlandse re gering voor de Indonesische gas ten, gebruikt moest worden. Nu wordt zij weer ingericht. De voltallige vergadering zal naar wij vernemen na 15 Septem ber bijeenkomen. Op welke da tum precies, is nog niet bekend, maar in elk geval streeft men er naar om vóór 20 September een plenaire zitting te houden. Op die dag begint namelijk de algemene /ergadering van de Verenigde Naties in Lake Success en men wil de heren daar resultaten tonen van de besprekingen, die op het ogenblik tussen de Nederlanders en de Indonesiërs in Den Haag worden gevoerd. De onderhandelingen hierover moeten door deze koffietafel-besprekingen goed voorbereid zijn en een en ander zal dan snel verlopen. Mr. Roem deelde mij mede: „Ons standpunt loopt uiteen en wij doen weinig schijnaanvallen. Dit gaat een tijd door en dan komen wij plotseling vooruit en bemerkt men, dat alles ge reed is. Zo ging het met de overeen komst tot het staken der vijandelijkhe den. De besprekingen duurden weken voort. Toen kwamen wij bijeen voor een conferentie en alles was in vier dagen gereed. De voorzichtige gevoe lens, die ontstaan uit het proces, dat zich thans ontwikkelt, is het beste be wijs, dat men aan alle zijden vastbeslo ten is. deze conferentie te doen slagen aldus Daniël Schorr. Haar man levensgevaarlijk gewond In de nacht van Dinsdag op Woens dag heeft in Maastricht tijdens een burenruzie een schoenmakersvrouw haar buurvrouw met een broodmes aangevallen en doodgestoken. Haar man bewerkte zijn buurman zodanig met een breekijzer, dat hij levensge vaarlijk aan het hoofd werd gewond. De vermoorde vrouw was moeder van eén kind. Al geruime tijd leefden de twee ge zinnen, die in één woning onderdak hadden, in onmin. De geringste aanlei ding was oorzaak van heftige woorden wisselingen en burenruzies, die dik wijls tot ernstige uitbarstingen van woede aanleiding gaven. In de bewuste nacht ging het ook zo. Het boven wo nende echtpaar, een mijnwerker en zijn vrouw, kwamen omstreeks twee uur thuis, toen zij werden aangeroe pen door de schoenmaker en zijn echt genote, die al te bed lagen. In de slaap kamer heeft zich toen de vechtpartij voorgedaan met de bovenvermelde tragische afloop. Agenten, die op het lawaai de woning binnendrongen heb ben de schoenmaker en zijn vrouw ge arresteerd. Een der meest geduchte lgden van de bende van Giuliano, Felice Milazzo, is te Poggio Reale door gendarmes aan gehouden. Hij werd bij verrassing ge grepen alvorens hij gebruik kon ma ken van de pistolen en granaten welke hij bij zich droeg. De aanhouding had plaats, toen hij zich in dé nacht naar zijn ouderlijke woning begaf. Giuliano zelf heeft weer van zich doen spreken door drie boer derijen van een rijke eigenaar, die ge weigerd had de door de bandieten ge- eiste som te betalen, in brand te steken. De algemene bond van forensen heeft aan de minister van verkeer en water staat een schrijven gericht, waarin hij uitvoerig het (telegrafisch) protest te gen de prijsverhoging van spoorweg abonnement- en trajectkaarten herhaalt en „in het belang van vele tienduizen den dringend verzoekt op het besluit tot deze verhoging terug te komen". DE EXPEDITIE NAAR DE ARK VAN NOACH. Volgens radio Moskou is de Ameri kaanse expeditie, die op zoek is naar de overblijfselen van de Ark van No- ach op de Ararat bij de Sowjetrussisch —Turkse grens, „aan de grens druk doende" om spionnageredenen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1