Kort Bestek R.T. C. vordert slechts moeizaam Japanse militairen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vroegere Hongaarse communistische leiders zullen Vrijdag terecht staan Financiële besprekingen teWashington Griekse burgeroorlog vrijwel ten einde naar China? Maandag 12 Sept. 1949 74e Jaargang No. 10681 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna sch ermen Nieuwe rechtse partij in Duitsland De diamanten-diefstal te Bangkok Weerbericht Een rol naar het leven Ook een Britse lening aan Joegoslavië? TREIN RAMT STOOTBLOK Vier gewonden Amerika overweegt nieuwe leningen Terug naar normale omstandigheden Felle brand maakt zes gezinnen dakloos Het pensioen van Dr. Beel WERELDREGERING TER SPRAKE IN UNO Regering trekt interim regeling voor Suriname in Spoor in roofoverval te Den Haag Avontuurlijke zeiltocht Voor het eerst Nederlands vee naar Peru Guiliano krijgt steun BUKEAU: Koningstraat 78—«0 Den Heider Telefoon 2345 postg.ronummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j 8IJLSMA en C KRAK ELDU (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties ...Juttertjes' tot 15 woor den f 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.— lij vooruitbe taling, plus incassokosten Rajk c.s. beschuldigd van spionnage en samenzwering Tito achter de Zaterdag is te Boedapest de acte van beschuldiging tegen de voormalige Hongaarse minister van buitenlandse ,aken, Laszlo Rajk, en zeven andere medebeklaagden bekendgemaakt. Zij worden ervan beschuldigd spionnage te hebben bedreven voor de Amerikaan se en Joegoslavische geheime diensten. Het proces tegen Rajk en de anderen M1 Vrijdag beginnen. Onder de beschuldigden bevindt zich ook de vroegere Joegoslavische zaak gelastigde te Boedapest, Lazar Brankof Men is verbaasd over het terecht staan van Brankof, daar hij reeds verschei dene maanden geleden zijn functie heeft opgegeven, bij welke gelegen heid hij een verklaring aflegde, dat hij voor de Kominform en tegen maar schalk Tito was. Behalve van spionnage worden Rajk en zijn medebeklaagden ook beschul digd van pogingen om de Hongaarse regering met geweld omver te werpen. Men verwacht dat het Vrijdag begin nende proces door andere processen gevolgd zal worden. Vele andere Hon gaarse functionarissen worden in de aanklacht genoemd als agenten van het Amerikaanse bureau van strategi sche diensten, voormalige agenten van de Gestapo of van de Joegoslavische politie van vóór de oorlog. In de aan klacht wordt verder beweerd, dat Rajk bij het vooronderzoek bekend heeft, dat de hoofdpersonen achter de sa menzwering in Hongarije maarschalk Tito en de Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Rankovic, waren. Behalve Rajk en Brankof zullen o.a. terechtstaan lt.-generaal George Palffy Oestereicher, vóór zijn arrestatie stafchef van 't Hongaarse leger dr. Ri- bor Szony, lid van 't centrale comité var de Hongaarse arbeiderspartij, Be- la Korondy, hoge ambtenaar van poli- Herleving van nazi-groep Een zekere Hans Giessen, een archi tect in dienst van het Britse militaire bestuur in Wuppertal, heeft een nieuwe rechtse politieke party gesticht, de „kri"g van vrienden van Otto Stras- ser". Strasser was de leider van het te gen Hitier gerichte „Zwart Front". Hij beVindt zich thans in balling schap in Canada. Vroeger was hij lid van Hitiers oude garde. Het Britse mi litaire bestuur gaf Strasser indertijd geen toestemming om naar Duitsland terug te keren „wegens zijn fundamen teel ondemocratische bedoelingen". Giessen heeft verklaard dat zijn par tij vroegere nazi's welkom zou heten, doch niet hen, „die hun plicht als sol daat in de vorige oorlog niet zijn na gekomen." Het hoofddoel van zijn par tij zou de vorming van een Zwart Front in Duitsland zijn. Deel van buit terecht? Vierhonderd vijf en vijftig diaman ten, z.g. baguettes, die een zeer grote overeenkomst vertonen met de partij van 1099 diamanten, die op 2 October 1948 uit een postzak in bet postkantoor te Bangkok werden gestolen, zijn door de Siamese politie op verzoek van B. A. de Veille, adjudant van de dis trictsrecherche te Amsterdam, in een Chinese winkel te Bangkok in beslag genomen. Aan de hand van officiële stukken en beschrijvingen van de gestolen dia manten zal nu worden vastgesteld of het hier inderdaad de gezochte diaman ten betreft. De partij diamanten, die een waarde vertegenwoordigde van 60.000, werd destijds door de Amster damse Bank als aangetekende zending Per post via de KLM naar Bangkok verzonden. Het onderzoek door de rijkspolitie te Bangkok toen ingesteld had tot resultaat, dat de plaatselijke Politie twee postbeambten arresteerde, le de diefstal hadden gepleegd. Italiaanse zeelieden staken Een plotseling te Genua uitgebroken staking van Italiaanse zeelieden, die hogere gages willen ontvangen, is over geslagen naar Napels en Triest, als ge volg waarvan de scheepvaart in beide aatstgenoemde havens geheel stil ligt. Negen personen omgekomen Bij het eiland Nantucket is een mo torboot vergaan. Negen personen ver oren het leven. Drie konden zich red- •en- Alle opvarenden waren van red- 'igsgordels voorzien. Verwachting tot Maandagavond. Droog en over het algemeen zon- Pig weer met ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren Ma tige. in de middag vrij krachtige kostelijke wind. tie aan het ministerie van binnenland se zaken en dr. Paul Justus, vice-pre- sident van de Hongaarse radio-omroep. Rajk werd 15 Juni uit de arbeiders partij gestoten als „spion en Trotskis tisch agent van buitenlandse imperia listische mogendheden" en vier dagen later gearresteerd. Hij was lid van het politbureau van de communistische partij en een van de invloedrijkste communisten in Hongarije. Zijn arres tatie luidde een grote zuivering van de partij in. Nieuw protest van Mgr. Beran De aartsbisschop van Praag, mgr. Josef Beran, heeft in een brief de Tsjechoslo waakse regering beschuldigd van wetschennis. Regeringsagenten gingen hun bevoegdheid verre te bui ten door dispensatie te verlenen en an dere functies te verrichten die uitslui tend de kerk waren voorbehouden, al dus zegt de brief. Het gezelschap Jan van Ostade gaf een voorstelling in een kamp van de N.O.-polder te Vollen- hove. Tijdens het zingen van een liedje door een der artisten werd deze onderbroken door een man achter in de zaal, die met Am sterdams accent ongezouten zijn mening gaf over de zangkunst van de man op het toneel. Het publiek werd daarover zó kwaad, dat het de Amsterdammer te lijf wilde en de politie moest tussen beide komen om hem voor een geduchte aframmeling te vrij waren. Hardhandig werd hij daarna door de politiemannen uit de zaal verwijderd. Even later stond hij echter op het toneel, dat hij via de nood- ingang had bereikt en toen bleek, dat de man in kwestie de leider van het gezelschap Jan van Ostade was, die zijn rol dus wel meesterlijk moet hebben ge- speeld Terugtrekking der troepen ter sprake Ofschoon in de afgelopen week op informeel niveau hard werd gewerkt, heeft de Ronde Tafel-conferentie niet veel substantiële vooruitgang geboekt. Nog geen overeenstemming werd be reikt over de karakterisering van de Nederlands-Indonesische Unie. De op lossing hiervan kan slechts na lange interne besprekingen binnen de afzon derlijke delegaties worden bereikt. In tussen is de BFO met een werksche ma betreffende de Unie gereedgeko men. Dit schema zou slechts op de tailpunten van minder belang met de opvattingen der Republikeinse delega tie verschillen. Het militaire vraagstuk werd deze week niet in commissieverband be sproken, hoewel de Indonesische dele gaties zich uitvoerig hebben bezig ge houden met een plan tot opbouw van een federale strijdmacht. Deze bespre kingen concentreerden zich op twee punten, n.1. wanneer en hoe de Ned( landse troepen zullen worden terugge trokken en wat voor hen in de plaats kan worden gesteld. Hoewel het twee de punt een zuiver Indonesische aan gelegenheid is, zal toch overleg met de Nederlanders nodig zijn. Deze na melijk zullen bereid moeten worden gevonden om materiaal en uitrusting voor het nieuwe gezagsapparaat af te staan, terwijl het bovendien in het voornemen ligt, Nederland om steun De diplomatieke correspondent van de „Sunday Times" schrijft, dat Enge land in beginsel toegestemd heeft in een lening van negen millioen pond sterling over vijf jaar aan Joegoslavië. Dit, tezamen met de Amerikaanse le ning, vormt het resultaat, zo gaat hij verder, van een kortelings door Enge land en Amerika genomen besluit om economische steun te geven aan „niet- Kominform communisme, waar zich dat vertoont". HOOFDPRIJS VAN HET RODE KRUIS VIEL IN HOEK VAN HOLLAND. Ten overstaan van notaris mr. B. Grootenboer te 's-Gravenhage werden de prijzen van de doolhofprijsvraag van het Nederlandse Rode Kruis toe gewezen. De hoofdprijs, een Skoda- auto, viel ten deel aan de heer F. Ver sluis te Hoek van Holland, te verzoeken door aanhouding van een gedeelte der troepen. Voorts hebben de Indonesische dele gaties zich beraden over de buiten landse betrekkingen. Moeilijkheden op dit terrein worden niet verwacht. Men hoopt dan ook te komen tot de opstel ling van een gezamenlijk Indonesisch werkschema. Op belangrijke posten, zoals Washington, Londen, Parijs, New- Delhi en andere hoofdsteden hoopt men ambassadeurs te benoemen. In minder belangrijke plaatsen zal de Ne derlanders worden verzocht, de Indo nesische belangen waar te nenlen. Samenvattend zou men kunnen zeg gen, dat de afgelopen week er een was van voortgezette uitwisseling van standpunten, waarbij ten aanzien van vele problemen eenstemmigheid van inzichten bleek. De moeizame gang der Unie-besprekingen was echter wel van invloed op de gang van zaken in alle andere commissies. De voetbalcompetitie van de KNVB is Zondag begonnen. In Den Haag vond de wedstrijd ADO VSV plaats, welke door de Vel- senaren met 3—0 werd gewonnen. Een moment voor het doel der thuisclub. Met „bezwerende" ge baren trachten enige spelers het leder in zijn loop te beïnvloeden. Omstreeks 11.30 uur Zondagavond is een militaire trein op de route Utrecht- Arnhem ter hoogte van Wolfheze door tot nu toe onbekende oorzaak op een stootblok gereden. De locomotief werd geheel vernield, evenals de eerste coupé, waarin zich vier militairen be vonden. Drie der inzittenden werden ernstig gewond. Ook de machinist liep ver wondingen op. De sneltrein, die om 11.30 uur uit Arnhem vertrok, ramde de militaire trein. Hoewel ook deze trein zwaar beschadigd werd deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, daar de trein geheel leeg was. De 32-jarige mej. G. V. uit Arn hem is bij het baden in zee te Scheve- ningen onwel geworden en overleden. In betrouwbare kringen neemt men aan, dat het onderwerp van de gehei me Amerikaans-Brits-Canadese be sprekingen te Washington een nieuw systeem voor de handel in de gehele wereld buiten het „ijzeren gordijn" is. Naar vernomen werd, zouden de mi nisteriële delegaties tot Maandag voortdurend in geheime zitting bijeen- blijven. Zij bespreken naar verluidt metho des om de omwisselbaarheid van de valuta's der landen buiten het ijzeren gordijn te herstellen, de sterling- en de dollargebieden met elkander te ver binden, het vertrouwen in het Britse pond sterling te verstevigen, de Brit se verkopen op het Westelijk halfrond te vergroten en de traditionele Ameri kaanse tarieven met betrekking tot Britse goederen te verlagen. Men verwacht, dat de ministers van daag een beslissing zullen nemen in zake concrete programma's op korte termijn om de dollarkloof te over bruggen. Zij zullen van de werkgroe pen plannen ontvangen, welke Enge land millioenen dollars per jaar zullen besparen, doch welke niet voldoende zullen zijn om de dollarkloof perma nent te overbruggen. De voornaamste punten van de overeenkomst, die Zaterdag tot stand kwam, zijn: de Verenigde Staten zul len investeringsprojecten aanmoedigen en steunen; Engeland zal al het moge lijke doen om de hinderpalen voor in vestering uit de weg te ruimen; Enge land, de Ver. Staten en Canada zullen toetreding tot de wereldbank steunen van landen uit het sterlinggebied, die daarvan nog geen lid zijn en de Ver enigde Staten zullen de mogelijkheid onderzoeken van het verstrekken van leningen door de export-importbank aan landen van het sterlinggebied. Van gezaghebbende zijde werd Za terdag te Athene verklaard dat plan nen zijn opgesteld om in Griekenland wederom de normale staat van zaken, zoals deze in een land in vredestijd heerst, ingang te doen vinden. Een wetsontwerp wordt opgesteld, dat voorziet in een opheffing van de noodmaatregeien, die voor de duur van de burgeroorlog van kracht wer den verklaard, doch die thans, na het jongste geslaagde offensief van de re geringstroepen in de bergachtige grensgebieden in Noord- en Noord- West Griekenland, niet langer noodza kelijk worden geacht. Een van de voorgenomen maatrege len is het stichten van een school op het Makroniwi-eiland, waar gevangen genomen guerillastrftjders, gedepor teerden en personen, die door militai re gerechtshoven zijn veroordeeld, „van communistische smetten zullen worden gezuiverd". Er zal verder een wet worden uitgevaardigd, waarin de communistische partij onwettig wordt verklaard, „evenals elke andere orga nisatie van samenzweerders, wier doel het is de regering des lands met ge weld omver te werpen". De avond klok-maatregel zal ongedaan worden gemaakt. De beperkende bepalingen betreffende persvrijheid worden opge heven. De noodmaatregel, waarbij d regering speciale volmachten werden verleend om op te treden tegen per sonen, die betrokken waren in onder grondse, tegen de staat gerichte be drijvigheid, wordt ingetrokken, terwijl de regering ook niet langer de uitzon derlijke bevoegdheden zal bezitten, die haar waren toegekend om pogingen Zes gezinnen zijn dakloos geworden door een brand, die Zaterdagavond ont stond in een der Zweedse barakken te Groesbeek. De woningen, met bijna al le meubilair gingen in vlammen op. Door het kordate optreden der buurt bewoners konden twee kinderen, die reeds te bed lagen en waarvan de ouders niet thuis waren, gered wor den. Naar „De Volkskrant" in een hoofd artikel mededeelt, zal dr. Beel zijn pensioen als H.V.K. ten bedrage van f 12.000 's jaars niet opnemen zolang en in zoverre hij in staat is op andere wijze te voorzien in de behoefte van zijn gezin. Een besluit, dat dr. Beel in hoge mate tot eer strekt. Men verwacht, dat tijdens de ko mende algemene vergadering der Ver enigde Naties het denkbeeld van het uitroepen van een federale wereld regering een grote rol zal spelen. Daar aan wordt meer betekenis gehecht, dan aan de reeds als normaal be schouwde controverse tussen Oost en West. Tezelfder tijd wint steeds meer de mening veld, dat de Verenigde Na ties een organisatie bezitten, die te omslachtig werkt, om een oplossing te vinden voor de vele vraagstukken, waarvoor de wereld zich thans ge steld ziet. De leden der Amerikaanse delegatie ter algemene vergadering der Verenig de Naties zijn in steeds toenemende mate de mening toegedaan, dat de re geringen der verschillende landen, in het belang van de gehele wereld, moe ten instemmen met een beperking van hun souvereiniteit. tot opstand de kop in te drukken. De nieuwe wettelijke maatregelen zullen vóór 20 September, de datum waarop de Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Constantin Tsaldaris, naar Lake Success vertrekt voor het bijwonen van de aldaar te houden al gemene vergadering der Verenigde Naties, van kracht worden. Aangaande de interimregeling voor Suriname zegt de regering in haar Memorie van Antwoord in zake het be treffende wetsontwerp van de Eerste Kamer o.m.: De loop van zaken heeft de Eerste Kamer voor een moeilijke beslissing geplaatst. Uit het Voorlopig Verslag mag worden afgeleid, dat een niet on belangrijk deel der Kamer geneigd schijnt, het wetsontwerp niet in zijn tegenwoordige redactie te aanvaarden. Nu de voorgestelde regeling door de loop der gebeurtenissen in stede van de verhoopte wederzijdse bevrediging voor een der partijen een steen des aan stoots blijkt te zijn geworden, acht ook de regering met de handhaving van het ontwerp geen enkel belang ge diend. Dit heeft het kabinet tot de con clusie geleid, aan H.M. de Konngin machtiging te vragen, het ontwerp in te trekken. De politie te 's Gravenhage heeft de 20-jarige matroos F van D. gearres teerd, die van een onbekende geld heeft aangenomen, dat afkomstig was van de beroofde 60-jarige Hagenaar, die dezer dagen 's nachts op een terrein aan de Kranestraat werd neergeslagen. De matroos heeft met de beroofde en nog een onbekende map in een café aan het Spui staan praten en drinken. De onbekende nodigde zijn metgezel len uit elders nog een borrel te drin ken. Men verliet het café aan het Spui en de onbekende man wandelde met de zestigjarige Hagenaar naar het terrein aan de Kranestraat, waar de overval toen is geschied. De politie spoort nu naar de onbekende. van nu, de I AAT mij de eerste mogen zijn, vrienden, die u het grote nieuws kermt mededelen. Het nieuws, waar naar de ganse wereld reikhalzend heeft uitgezien, het nieuws, dat een zucht van verlichting zal doen gaan door de sidderende volkeren, die zich suf geprakkizeerd hebben over de atoombom, die murw gebeukt zijn door alsmaar nieuwe burgeroorlogen en opstanden, vliegtuigrampen, over stromingen en epidemiën. Hallelujah, miss Amerika is gekozen! Legt het hoofd gerust terneder, bewoners dit aardse tranendal. Wij weten wie het schoonste meisje van ganse Verenigde Staten is. De naam van de uitverkorene luidt: miss Mer- cer, zij is 1 meter 62 lang en weegt 48 kilogram. Omvang van borst en heupen respectievelijk 86 en 56 centi meter Miss Mercer verklaarde, dat zij in de eerste plaats wenst te trouwen. Daarna zal zij zien een carrière te maken bij de film of aan het toneel. Naar wij vernemen, is Jeremia Blom spoorslags naar Amerika ver trokken, daar de film hem reeds lang aantrok en hij een meester is in het slaan van twee vliegen in één klap Ne dit daverende bericht zal nauwelijks interesseren, dat de kende schrijver Sinclair Lewis met de Nieuw-Amsterdam onderweg is Nederland, om later door IIIIHMHMIIIIIIIII UllllillllllllllllllllllllllillllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIilllllll naar Venetie en Florence, waar hij de winter zal doorbrengen. y^AN de technische Hogeschool te Delft zijn thans twaalf hoogleraren en 25 andere docenten verbonden. Er zijn twee professoren Van Veen, twee hoogleraren Burgers, twee hoog leraren Kramers, een professor Bij- laard en een lector Bijlaard, een pro fessor Schouten en een lector Schou ten. En onder de studenten moeten 61 Jansens schuilen. Q De grootmees- te naar reizen Niet verder vertellen hoor, maar m'n dollars c\jn op. ters der coiffure zullen aanstaande Zondag en Maandag met hun model len bijeenkomen, om de wereld ver steld doen staan door hun meest- elegante ereaties op het gebied der haarmode. En niet in Parijs of in Washington, maar in Den Haag zal het feest der figaro's plaats vinden. Ook Nederlandse artisten en mode huizen zullen hun medewerking ver lenen En bepaald roerend vind ik het verhaal, dat Bevin en Cripps het roken eraan hebben gegeven in ver band met het Britse dollartekort. Jammer, dat zij niet zulke lange pana- tella's roken als Winston Churchill. Dan bespaarden ze nóg meer. \^'E gaan in Nederland een nieuw landskampioenschap creëren, na melijk in steno, tacho en velo. Dat heeft allemaal met schrijven te ma ken en het gaat razend vlug. Maar nu willen ze wel eens weten wie het 't al lervlugste kan. Een zestigjarige grootvader uit Chicago zal volgende maand naar Europa oversteken om met een 28-jarige Weense schone te trouwen. Hij heeft de Wienerin per brief het hof gemaakt. Maar hij heeft vast nooit geweten, dat miss Mercer enzovoorts enzovoorts. Zie bcfven. An ders was Opa wel in de States ge bleven. Na een eenzame peis is de 24-jarige Engelsman Henry Pigott te Lymington aangekomen. Hij legde 1.200 mijl af, geheel alleen in zijn 30-voetsjacht. Hij verklaarde 17 Juni uit Stockholm vertrokken te zijn. Voor de Deense kust raakte hij in een zware storm. De volgboot werd weggeslagen. Daarna lag hij een week lang ziek voor de Duitse kust en bij Zeebrugge raakte zijn vaartuigje vast op een wrak. Voordat hij naar huis vertrok hielden de Russen hem een week lang vast, toen hij in de territoriale wateren van Finland kwam. Voor l^et eerst in de geschiedenis van de vee-export van ons land zul len Nederlandse runderen naar Peru worden uitgevoerd. De Peruaanse re gering heeft nJ. goedgekeurd, dat 3000 stuks melkvee (vaarzen) in Nederland mogen worden aangekocht. Slechts die Peruaanse veehouders, die het vee behoorlijk kunnen onderbrengen en verzorgen, zullen in aanmerking ko men voor een gedeelte van de 3000 te importeren koeien, tot een maximum van 200 stuks Hoogstens 20 procent van het totaal aantal vaarzen zal stam boekvee zijn. De Siciliaanse nationalisten hebben in feite „de oorlog aan Italië ver klaard" door zich te verbinden met de bandietenleider Salvator Guiliano. In een verklaring van het separatisti sche hoofdkwartier wordt Guiliano als „held van de Siciliaanse onafhanke lijkheid" betiteld en worden hem broederlijke groeten" gezonden. Deze mededeling vormt een bevesti ging van hetgeen de separatisten ja renlang tegengesproken hebben, na melijk, dat zij Guiliano met wapenen en geld gesteund hebben om het de Italiaanse regering lastig te maken. Adenauer en Schuhmacher spraken over bondspresident Dr. Konrad Adenauer, de leider der Christen-democraten in Duitsland, die als toekomstig kanselier van West- Duitsland wordt gedoodverfd, heeft een onderhoud gehad met zijn voor naamste rivaal, dr. Kurt Schumacher, leider der sociaal-democraten, om te pogen tot overeenstemming te komen over de candidatuur van prof. Heurs voor het bondspresidentschap. De par- lementsfractie van de sociaal-democra tische partij zal heden haar beslissing bekend maken. BIJ HET MAKEN VAN PUT VERONGELUKT. De 20-jarige enige zoon van de land bouwer Jacobs uit 't Veulen, een ge hucht onder Venray, hielp Zaterdag middag zijn vader bij het vervaardigen van een betonnen drinkput nabij de boerderij. Door het verplaatsen van een der zware ringen kantelde er een cm waardoor de zoon onder het be ton werd bedolven en op slag werd ge dood. Tsjang werft piloten en technici in Tokio De Chinese nationalisten zjjn begon nen met de aanwerving in Japan van Japanse officieren en soldaten, die zij clandestien naar Formosa zenden. Reeds ruim 200 voormalige Japanse oorlogspiloten hebben zich op verzoek van de Chinese missie te Tokio laten aanwerven, een vijftigtal hunner be vindt zich reeds op Formosa. Talrijke anderen, die zich in haven van Zuid- Japan schuilhouden, wachten op een gelegenheid om clandestien naar For mosa scheep te gaan. Chinese geheime agenten, die in Ja pan werkzaam zijn, trachten 300 andere piloten aan te werven. Volgens functionarissen van de Chi nese missie te Tokio heeft TsjiangKai Sjek een begroting van 12 millioen dollar uitgetrokken voor de aanwer ving van Japanse piloten, militair# ad- viseurs en technici. Deze activiteit is door de Amerikaanse ^ezettingsauto- riteiten afgekeurd, doch de aanwer ving en de clandestiene inscheping van Japanse vrijwilligers met bestem ming naar Formosa worden in het ge heim voortgezet. Kanton bedreigd. Naar verluidt hebben zich negen le gers der Chinese communisten in de provincie Hoenan samengetrokken voor hun verwachte aanval op de na tionalistische hoofdstad Kanton. COMMUNISTISCHE AANVAL OP MALAKKA. Driehonderd communistische opstan delingen hebben een aanval gedaan op de afgelegen stad Koeala Kraoe in Pahang op Malakka. Twee Europese spoorwegemploye's, vier Maleise poli tiemannen en twee Maleise vrouwen werden gedood. De aanvallers verloren zelf acht mensen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1