Ontgroening Eeuwfeest Hollandse Maatschappij voor Landbouw Stad en Omgeving Prachtig feest met „Repelsteeltje Vacature Doopsgez. gemeente vervuld Twiniig jaar Speeltuin Tuindorp Haarlemse Orkestvereniging geeft eerste V.U.-concert Installatie en beëdiging van adelborsten Ds. van Sluijs in het ambt bevestigd Trompetter werd eerste, Ris goede weede Tussen Haaks en Kuifje In het kort Krakeel Fokveedag ie Julianadorp „Pro Patria" 65 jaar S* ""l" NoohS VAN MARSDIEP TOT IJ Hippolyiushoef De duivensport Tegenspraak van Anak Agung Het twintigjarig bestaan van de Speeltuin Tuindorp kon niet beter worden gevierd dan zoal* het Zaterdagavond is gedaan. Het tijdstip (in de overgang tussen zomer- en winterseizoen) was gelukkig gekozen, de speel tuinkinderen werden actief bjj het feest betrokken, er werden voor de volle zaal goede en stiBtilerende woorden gesproken en dat alles kwam prachtig tot zijn recht, vooral omdat de opvoering van Repelsteeltje" zo buiten gewoon slaagde. Onbewust hebben de kinderen zelf een stevig stuk propa ganda voor het speeltuinwerk geleverd. Het is jammer, dat het overgrote deel van onze lezers niet heeft kun nen genieten van de overgave, waar mee de jeugdige artisten zich van hun opdracht kweten. In het spelend ver vullen van een taak. zoals kinderen dat zo heerlijk kunnen, liggen voor volwassenen wijze lessen verborgen. Het was een zwaar en moeilijk werk, waarvoor hun krachten soms te kort schoten, maar ze gaven zich tot het uiterste, omdat ze het prachtig von den. Wij vroegen één der kleine actrices, hoelang zij gerepeteerd hadden. Ze wist het niet, maar repte zich naar Tante Charla om het te vragen. „Drie maanden," kwam ze ons vertellen. Het zou haar hetzelfde geweest zijn, wan neer ze had moeten zeggen „twee jaar" of „vier weken".... Tante Char la (mevrouw Tetering) is voor de speeltuin wel een zeer waardevolle medewerkster, die door de kinderen op de handen wordt gedragen. Is het wonder, dat onder haar leiding en met medewerking van de pianiste, mevr. Fluit, de operette erin ging als koek? Tante Charla en mevr. Noors had den ijverig gezorgd voor costuums, de opvoering van een operette waardig. En zo speelden daar Zaterdagavond op het toneel van Casino vier dozijn kinderen een kostelijk spel, tot vreug de voor zichzelf en allen die toezagen. Zij schiepen bij voorbaat een sfeer van welwillende aandacht voor de sprekers, die om een krachtige steun voor het speeltuinwerk vroegen. Niet alleen in de zomer moet dat werk worden gedaan, maar ook in de wintermaanden kan de speeltuinver- eniging voor de kinderen van grote op voedkundige waarde zijn. Mits het cen traal bestuur en de afdelingsbesturen maar voldoende steun ontvangen. In financieel opzicht en door de aanmel- ding van vele helpsters en helpers, die van kinderen houden. Toen het bestuur van de jubileren de afdeling aan het eind van de avond kon worden gecomplimenteerd, werd dat alles duidelijk naar voren ge bracht. Mevrouw De Graaf, die twin tig jaar geleden de speeltuin hielp oprichten, verbond aan haar geluk wens een warm propagandawoord, dat werd ondersteund door de heren Van Heek, Dekkers en Van der Vaart, die resp. spraken namens de speeltuinen Vogelwijk en Visbuurt en het Cen- Gelijk reeds aangekondigd, zal het winterseizoen van de Helderse Volks universiteit Woensdagavond 14 Sep tember worden geopend met een con cert in de Nieuwe kerk, te geven door de Haarlemse Orkestvereniging. Dit lijkt ons een goede start, gezien de re putatie van het ensemble en de keuze van de solist Dick de Reus. De muziek, die ten gehore zal worden gebracht, belooft veel muziekliefhebbers een ge notvolle avond te verschaffen. Brahms' „St. Antoni Chorale", varia ties over een thema van Haydn, vor men een prachtige compositie. Het stra lende slot van dit werk zal zekér een diepe indruk maken. Dick de Reus, wiens fraaie vioolspel verleden jaar tweemaal in Den Helder kon worden beluisterd, is Woensdag avond solist in het Vioolconcert in g van Max Ëruch. Deze componist is na zijn roemrijke loopbaan veel van zijn glorie kwijtgeraakt. Genoemd viool concert, dat nog steeds tot het vaste vioolrepertoire behoort, zal echter zijn naam tot in lengte van jaren in hoge ere doen blijven. Het - bestaat uit de volgende delen; Voorspel (allegro mo- oerato), Adagio en Finale (allegro ener- gico). Het derde werk, dat zal worden uit gevoerd, de 5e Sympbonie van Dvorak, „Aus der neuen Welt", is in de ge bruikelijke symphonievorm geschreven, maar draagt toch de sporen van de in vloed der negermuziek. Een Ameri kaanse schrijver noemde het tweede gedeelte van dit werk „Moonlight in the plantatios", en het is werkelijk of men een negerslaaf op een plantage in een maanlichte zomernacht zijn lied hoort zingen. Het is een fris werk, dat vele vrienden heeft verworven. Wij maken onze lezers er nog op at tent, dat plaatsbespreken dringend ge wenst is, want dit keer wordt voor bet gehele seizoen de volgorde voor het plaatsbespreken bepaald. Hiertoe kan men zich hedenmiddag aan het kerk gebouw vervoegen. Begunstigers tussen vijf en zes uur, de overigen tot half zeven. Programma's voor het gehele seizoen zijn gratis verkrijgbaar bij de boekhan del en mej. E. S. Held, Singel 53. traal bestuur. Mede namens de Raad van Toezicht en Advies bedankte de heer Van der Vaart in een gloedvolle rede het actieve bestuur van de afde ling Tuindorp, dat onder leiding van dc heer Noors tot zulke goede presta ties in staat blijkt. De avond werd verder gevuld door het „Cabaretgezelschap zonder naam", dat zeer succesrijk optrad, vooral door dè gezellige fratsen van de heer Trap en de keurige zang van mevr. Van der Wende. Het jeugdige operettegezel- rchap zag dubbel-genietend toe bij de prestaties van zijn collega's. En dar zwijgen we nog maar van de beide taarten, waarvoor kolonel Barendregt en een andere prijswinnaresse zorg den. Vermelden wij nog, ddi de kinderen '3 middags de operette reeds hadden opgevoerd voor de Huisduiner jeugd, die onder auspiciën van „Huisduiner Eelang" naar Casino was getogen. Een bloemstukje bezegelde de prettige simenwerking tussen „Huisduiner Be lang" en de speeltuinvereniging. Ten overstaan van de Commandant der Zeemacht in Nederland, Schoutbij nacht J. J. L. Willinge, en de com mandant der marine in Den Helder, Commandeur I. W. Reijnierse. zal de commandant van het Koninklijk Insti tuut voor de marine te Willemsoord, kapitein ter zee F. H. M. van Straelen, Donderdag 15 September, des middags om 14 uur, een honderdtal nieuwe adelborsten installeren op het voor plein van het Instituut hier ter stede. Na afloop van deze plechtigheid, waarmede de toekomstige marine-offi cieren hun intrede doen in de Ko ninklijke Marine, maken zij een mars door de stelling. De volgende dag, eveneens des mid dags om 14 uur, zal Schout bij Nacht Willinge in het Ankerpark een hon derdtal jonge marine-officieren beëdi gen. Zij zijn degenen, die hun oplei ding aan het instituut hebben voltooid en dan als adelborst der eerste klasse in het officierenkorps der Koninklijke Marine zijn opgenomen. Tienduizenden Amsterdammers hebben het Aalsmeerse bloemencorso door de hoofdstad, waarin zestig wagens meereden, bewonderd. De bloemkwe kers hadden hun uiterste best gedaan en de ene wagen was nog fraaier en origineler versierd dan de andere. Opvallend was het grote aantal, uit bloemen opgetrokken dieren in de optocht. Eén van de prachtig uitge doste wagens passeert het terras van het I.C.C. in het Vondelpark, waar vele autoriteiten, o.w. Indonesische gedelegeerden ter Ronde Tafel-confe rentie, de prachtige optocht gadesloegen. Ruim een jaar na het afscheid van da. T. Kraft-Rothfusz is de vacature b\j de Doopsgezinde gemeente te Den Helder vervuld door de intrede van ds. J. J. J. van Sluijs, die gistermiddag tot predikant werd bevestigd. Het riendel(jke kerkje aan de Kerkgraoht was nagenoeg geheel bezet. ik heb in mijn leven al heel wat mensen met rugnummers zien rond lopen. Ik zag Schulte zijn machtige kuitspieren spannen e" met fen aan zijn besmeurde trut de Amersfoortse berg be klimmen. Ik zag Engelse profs met grote num mers op hun ruggen over een voetbalveld zien draven en de volgende Zondag droegen mijn stadgenoten-voetballers ook rugnummers. Er is smakelijk om gelachen, want dat stdAt niet bij Nederlands voetbal". Heeft u al eens meege maakt, dat een provinci aal elftal van nummers gebruik maakteDe hele stad heeft gegierd, want ja, Engelse profs dat was nog wit, maar die slome duikelaar van een Jan sen met een getal °P 2'n rug, en nog wel nummer elf En nu wil de traditie, dat de nieuwe leerlingen van de Helderse Zee vaartschool de zoge naamde ontgroening on- {—S - dergaan. Hun zeevader stuurt ze de straat op, ge nummerd. Maar dat wist ik niet en toen tk dan van de week een jonge man, gewoon burger als alle jonge mannen, met een nummer op z" rug door de straten zag fietsen, heb ik er mij over verwonderd- Het vreemde van bet geval was, dat de jongen en alle mannen, vrouwen, jongens en meisjes op straat er niet de minste notitie van namen. Ik wilde geen flater s/aan, dus loerde ik naar Hnks en naar rechts, om toch maar eindelijk iemand te zien lachen. Zonder re sultaat: Den Helder bleef nuchter. Later merkte ik nog méér nieuwe Zeevaart scholieren op. óók rnet een getal op hun jasje en toen wist ik, dat dit er zo bij hoorde. Ik heb met m'n vroegere stad genoten gegrinnikt o* de voetballerij met mers van bekende jon gens en ik was geneig'd ook te grinniken om <)u dwaze schooljongens Maar ik ben ervan te- ruggekomen. Het is mers niet eens zo gek die ontgroening En toch, brengen die nummers en al dje óp. drachten die de jongend moeten uitvoeren, „u wel de ontgroening te- weeg? Ik geloof, dat de inum- ners van Den Helder, en ook ik, er nog even 'an ders over denken en rit ontgroening op schóól zinloos vinden Voor de Zeevaartscho- Heren zal het nummer- gedoe willen zeggen, dat hun knapen-tijd nu voor bij is. Ze zijn ver mej van moeder, die altijd voor hen klaar stond. Ver weg van vader, die hun er op wees, toch vooral niet te veel te ro ken. En nu? Volwassen zijn ze, maar niet door zo'n rugnummer D.K. heeft met twaalf renners en bij zonnig weer de training op de weg voortgezet. De uitslagen waren: Klasse A (110,4 km) 1 Trompetter 2.55; 2. Ris op een half wiel; 3. Pranger op één lengte. Bijl "af in de tiende ronde op en Walraven stapte in de elfde ronde van zijn fiets. Klasse B (92 km) 1. Kaptein 2.34.2; 2. Porsius 2.48.5; 3. Porsius jr. 2.50.2. De overigen gaven op. Klasse C (73,6 km) 1. De Neeve 2.11; 2. Geene 2.27.20; C. Ris, die Zaterdag in Amsterdam reeds een zware wedstrijd reed en nu tweede werd in de A-klasse, heeft dus wel een uitstekende prestatie geleverd. Het eerste deel van de dienst stond onder leiding van dr. G. W. Golterman uit Amsterdam, die een gedeelte uit Efeze 3 voorlas en een predikatie hield over Paulus' woord; „In elk opzicht bevelen wij ons aan als dienaren Gods". Dit sloeg op de positie van de predi kant binnen de gemeente, maar tevens op de plaats van de gemeente temidden van de wereld. De gelovigen zijn allen ambtsdragers, die de arbeid niet kun nen en mogen overlaten aan de predi kanten alleen. Ook in deze gemeente zal ds. Van Sluijs eerst zegenrijk kun nen werken, wanneer de gemeentele den een sterke band met hun leraar gevoelen. In een persoonlijk woord tot proponent Van Sluijs wenste dr. Gol terman hem en zijn echtgenote van harte Gods zegen toe, waarna hij tot de bevestiging overging. Ds. Van Sluijs hield zijn intredepreek over 1 Corinthe 3 vers 10 en 11, waar Paulus schrijft het fundament te heb ben gelegd waarop anderen kunnen voortbouwen. „Maar een ieder ziet toe, hoe hij daarop bouwt; want niemand kan een fundament leggen dan hetgeen gelegd is. hetwelk is Jezus Christus". In het licht van dit woord wilde ïfs. Van Sluijs zijn taak in Den Helder aan vangen. Na de godsdienstoefening ontvingen de kerkeraad en de nieuwe leraar van de Doopsgezinde gemeente gelukwen sen van verschillende zijden. Namens de kerkeraad verwelkomde de heer L. J. Daalder ds. en mevr. Van Sluijs in het midden der gemeente, en zegde hij ds. Goudsbloem van Wieringen dank voor de wijze, waarop hij het consulent schap heeft waargenomen. Vervolgens sprak dr. Golterman nog een kort woord van gelukwens, evenals ds. Van der Sluijs (namens de ring), ds. Gouds bloem („U komt in een springlevende gemeente!"), ds. Borghardt (namens de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente), de heer Keijzer (namens de Herst Ev. Luth. gemeente) en kapitein Bergsma (namens het Leger des Heils). Burgemeester Ritmeester vertegen woordigde het gemeentebestuur, en maakte in zijn toespraak een enkele opmerking over de toenemende on kerkelijkheid in ons land, en in Noord- Holland in het bijzonder. De burge meester bezag dit vraagstuk niet zo pessimistisch als dikwijls wordt gedaan. Hij was van mening, dat er in wezen weinig was veranderd, maar dat bij de vorigevolkstelling verscheidenen had den opgegeven lid van de Hervormde kerk te zijn, terwijl zij toch geen deel hadden aan het kerkelijk leven. Thans zouden zij „geen" kerkgenootschap heb ben Ingevuld, waardoor de cijfers min der rooskleurig, maar wel meer in over eenstemming met de werkelijkheid zijn geworden. Vrees voor een verdere ontkerstening behoeft dus niet op deze dode cijfers gebaseerd te zijn. Tenslotte werd ds. Van Sluijs geluk gewenst door de heer Klapmeijer en enkele studiegenoten, waarna hij alle sprekers persoonlijk bedankte. Al vorens de bijeenkomst te sluiten, deel de de heer Daalder mede, dat Dinsdag avond een gemeenteavond wordt ge houden, waarop de gemeenteleden met ds. en mevrouw Van Sltiijs kennis kun nen maken. Het is morgen hoog water om 10.25 en 22.50 uur en laag water om 4.40 en 17.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 19.0 graden Celsius. Het flottielje mijnenvegers, be staande uit Hr. Ms. „Walcheren". „Vlieter", „Schouwen", „Goeree", „Schulpengat" en „Roompot", ope reert thans met Borkum als basis. Hr. Ms. „Douwe Aukes", die als moeder schip fungeert, werd door Hr. Ms. -,.RS 21" daarheen gebracht. De sleep boot keerde gistermiddag in de haven terug. Dezer dagen heeft onze oud-stad genoot. de heer P. de Ridder (bij ve len onzer lezers wellicht nog beter be kend onder zijn pseudoniem Henk de Jutter) zich te Amsterdam geassocieerd in het accountantskantoor Josso De Ridder. Ook voor Helderse ingezetenen wil dit bureau actief zijn. Degenen, die bij de invulling der belastingaan giften deskundige assistentie verlan gen, kunnen zich wenden tot de heer J. M. Mooser, Goudsbloemstraat 47. die genoemd accountantskantoor te Den Helder vertegenwoordigt. Op Woensdag 5 October wordt op het bureau der Zuiderzeewerken te Den Haag aanbesteed het bouwen van een sluiswachterswoning tussen Den Helder en De Kooy.. De bekers, die onlangs bij de schoolvoetbalwedstrijden werden ge wonnen, zijn thans gegraveerd en kun nen door de winnaars worden afge haald bij de heer Van Waalwijk van Doorn, H. A. Lorentzstraat 66, 's avonds tussen zes en zeven uur. De heer W. C. Helsdingen is met ingang van 1 September benoemd tot commies in vaste dienst bij het minis terie van Marine. Aan dr. N. W. van Doorn werd op zijn verzoek met ingang van 1 Septem ber eervol ontslag verleend als advi seur-verificateur van 's Rijks zee instrumenten. Zaterdagavond geraakten twee dron ken marineschepelingen met elkaar aan 't bakkeleien in de Californiestraat. De motorbrigade kwam aangeronkt en ook de militaire politie greep in, maar de rust was niet weergekeerd alvorens aan alle kanten rake klappen werden uitge deeld. Ondanks de hevigheid van het krakeel behoefden geen geneeskundige hulptroepen in het veld te worden ge bracht De beide veroorzakers van het incident werden naar het hoofdbureau van jolitie overgebracht, waar zij kon den trachten hun evenwicht te hervin den. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten van de Veilingsvereni ging „Den Helder en Omstreken". Op Zaterdag 1 October Destaat de gymnastiekvereniging „Pro Patria" vijf en zestig jaar. Het actieve bestuur heeft terecht gemeend deze belangrijke ver jaardag op waardige wijze te moeten vieren. Welnu, hier is het feestpro gramma: Zaterdag 1 October 3 tot 5 uur recep tie in „Formosa"; 8 uur turnuitvoering in „Tivoli" met medewerking van het keurkorps der A.T.B. Zaterdag 8 Oc tober: Soiree in „Formosa". Als inzet van de herdenking: van het 100-jarig bestaan van de afdeling „Den Helder" van de Hollandse Mij van Landbouw werd Zaterdag op het ter rein van de heer J. Hoornsman een fok veedag gehouden, georganiseerd door de Rundveefokvereniging „Koegras". Er waren zeer veel inzendingen en de keuringscommissie, bestaande uit de heren H. Kooy, Harenkarspel; J. E. J. Kramer, Burgerbrug; W. Jimmink, 't Zand; C. W. de Wit, StolpenIr. W. van Oyen. Alkmaar (arbiter), H. Grin, Kolhorn en P. Kooyman, Haringhuizen, had geen gemakkelijke taak. De volgende bekroningen werden uitgereikt: - Rubriek Kuikalveren, geboren vóór 1 Januari '49: 1 Alie 7, fokker-eigenaar C. Paarlberg; 2 Schipper 31, K. Hoog- schagen; 3 Mieta 10, C. Paarlberg. Rubriek Kuikalveren, geboren van 1 Januari t/m 28 Februari '49: IA Aafie 10, E. de Boer; 1B Liesbet 8, G. v.d. Heide; 2A Emma 38, C. Hoogschagen; 2B Mieta 11, C. Paarlberg: 3 Helga, Th. A. A. Terra: Marius V. J. Hoornsman (eerv. verm.); Puck 3, Th. A A. Ter ra (eerv. verm.) op of na 1 Maart '49: IA Aafje 12. E. de Boer: 1B Petronella 8, Jn. Schouten: 2A Sonja. D. Bonselaar; 2B Marie 3. D. Bonselaar; 3A Aaltje 10, Jn Schou ten f 3B Miep 3. R. Kant: Zwaan 25. (eerv. verm.), KI. Hoogschagen; Hieke 48 (eerv verm D. Bonselaar. Rubriek V: Hokkelingen, geboren vóór 1 Januari '48: 1 Griet 18. K Hoog schagen: 2 Bosman 37, H. Hoornsman; 3A Aaltje 10. C. Hoogschagen: 3B Ha- ringa 33. J C Maters: eerv verm: Rubriek VI: Hokkelingen. geboren van 1 Januari tot 28 Februari '48: 1 KMne Zwpi-tie Joh. Vries; 2A Alie 18, S. Eriks; 2B Greta 8, E. de Boer; 3 Truus 5, Jb. Gouwenberg; eerv. verm. Pietje 16, S. Eriks. Rubriek VII: Hokkelingen, geboren op of na 1 Maart '48: 1 Maartje 187, D. Hoornsman; 2A Grietje 8, Joh. Vries; 2B Anna 23, E. de Boer; 3A Moortje 6, Joh. Vries; 3B Mina 35, E. de Boer; eerv. verm. Jans 14, P. Bijvoet. Rubriek VIU: Melkvaarzen: IA Prin sesje 8, C. Paarlberg; 1B Teatsche 55, H. Hoornsman; 2A Meibloempje 10, C. Paarlberg; 2B Rensje 3, Joh. Vries; 3A Alie 17, S. Eriks; 3B Melkbron, J. F. Romar: eerv. verm. Mieta 7 C. Paarl berg; Truus. Th. C. A. Terra: Gerie 3. J C. Los. Rubriek IX: Melktwenters: 1 Blok- kertje 3. Joh. Vries; 2 Irene. Th. C. A. Terra; 3 Maartje 143, D. Hoornsman; eerv. verm.: Kleine Zwartje 4, Joh. Vries; Mathilde 21, J. F. Romar; Marie 42. D. Hoornsman. Rubriek X: Derdkalvers: IA Grietje 4, Joh. Vries; 2A Hiltje 4. C. Hoogscha gen; 2B Dieke 12, Jb. Bijvoet; 3A Ma rie 40, D. Hoornsman: 3B Wies D. Bon selaar. J. C. Los; eerv. verm.: Gerie 2 J C. Los. Rubriek XI: Oudere melkgevende koeien: IA Lyda, Th. A. A. Terra; 1B Bles 3. Th. A. A. Terra: IC Liesbet. G. v.d Heide ;2A Maartje 10, D. Hoorns man: 2B Dieke 4. Jb. Bijvoet;2C Zwar te Alie. S. Eriks; 3A Aafje. G. v.d. Hei de: 3B Bosman 32. H. Hoornsman; 3C Annie 11. D. J. de Graaf Pzn.; eerv. verm Vïjzelaar, J. C. Los: Saartje 15, S Eriks: Aaltje 4. C. Hoogschagen. Rubriek XII: Zichtbaar drachtige Schotten: 1 Christina 3. wed. Jb Gou wenberg: 2 Zwartje 4. C. Paarlberg; Rubriek XIII: Zichtbaar drachtige koeien: IA Maartje 2, Th. A A. Terra; 1B Hekkema. Th. A .A. Terra: 2A Flo ra van Marie. D. Hoornsman: 2B Pur- mer 15, J. Hoornsman; 3A Jannie S. Joh. Vries; 3B Neeltje 20, S. Eriks; eerv. verm. Truus, J. C. Maters. Rubriek XIV: Eigenaarsgroepen: 1 Groep 5 (Bles 3, Lyda, Maartje 2, Hekkema), eig. Th. A. A. Terra; 2A Groep 10 (Mieta 8, Mieta 7, Meibloem pje 10, Mieta 5), eig. C. Paarlberg; 2B Groep 9 (Saa'rije 15, Zwarte Alie, Greta 19, Neeltje 20, Neeltje 19), eig. S. Eriks; 3A Groep 2 (Kleine Zwartje 4, Blok- kertje 3, Jansje, Grietje 4, Clara 3), eig. Joh. Vries; 3B Groep 8 (Maria, Geri 2, Geri, Vijzelaar, Geri 3), eig. J. C. Los; eerv. verm. Groep 4 (Marie 42, Maartje 10, Jacoba 3, Flora van Marie), eig. D. Hoornsman. Rubriek XV: Groepen afstammeling van één stier: 1 Groep 1 afst. van Jan- netje's Peter NRS 24302 S, eig.-fokker Joh. Vries; 2 Groep 2, afst. van Peter NRS 19602 S, eig.-fokker D. Hoornsman; 3 Groep 5. afst. van Const. 3 v. Hau- kushoef, NRS 24321, eig-fokker E. de Boer; 4 Groep 7,afst. van Peter v. Geer tje 8, NRS 24566 S, eig.-fokker Jofi. Vries; 5 Groep 4, afst. van Dora's Frans, NRS 19532 S, eig.-fokker S. Eriks; 6 Groep 6, afst. van Nijambt Hildebr. 2, NRS 25281 (verschillende eigenaars); 7 Groep 8, afst. van Rika's Adema, NRS 28271. eig.-fokker D. Bonselaar. Rubriek XVI: Moeders met afstam melingen (minstens 4 dieren): 1 Groep 1. eig. C. Hoogschagen; 2 Groep 4. eig. Joh. Vries. De kampioenskoe werd Lyda FR 3596, eig.-fokker Th. A. A. Terra; re serve kampioene Bles 3, FR 3598.eig.- fokker Th. A. A. Terra. De prijzen bestonden uit medailles, die door verschillende personen en ver enigingen waren beschikbaar gesteld Receptie. Zaterdagmiddag hield het bestuur een druk bezochte receptie in de smaak vol versierde zaal van café „Prins Hen drik" te Julianadorp. die een weelde van prachtige bloemstukken herbergde. De voorzitter, de heer N. Hoornsman. riep de aanwezigen een hartelijk wel - kom toe. in 't bijzonder het gemeente bestuur, vertegenwoordigd door burge meester Ritmeester en de wethouders van Loo en v.d. Vaart. Daarna gaf hij een overzicht van het 100-jarig tijdvak, dat echter niet geheel volledig kon zijn, omdat een deel van het archief was weggeraakt. Wel was de ledenlijst van 1849 nog opgediept en daarop prijkten naast de namen van burgemeesters, no tarissen en andere vooraanstaande per sonen slechts de namen van twee land bouwers, n.1. K. Kaan, landbouwer te Texel en P. Korff, landbouwer te Den Helder. De afdeling omvatte toen be halve Den Helder en omstreken de eilanden Texel, Terschelling en Wie- ringen. De organisatie betekende nog weinig en de leiding was voornamelijk in handen van intellectuelen. Vervol gens ging hij na. hoe de toestand' zich verder ontwikkeld heeft; waarmee de afdeling zich in de loop der jaren heeft bezig gehouden en hij wekte op tot een krachtige organisatie te komen. Verschillende sprekers voerden hier- Kwt£00rd,r Als.eerste burgemeester Ritmeester, die niet slechts 100 jaar torinngIsng mde geschiedenis- maar wel de Int Vk T' ?eeds Cicero heeft °P vLf betekenis van de landbouw spraak liet n" w* van z«n spraak het de burgemeester een ooti- mistisch geluid horen ten aanzien van de nieuwe landbouwschool. L, Hat Is ons onmogelijk, om al het ge- prokene aan te halen. Volstaan wy met te vermelden, dat voorts het woord werd gevoerd door de heren Tuinman (alg. secretaris van het hoofdbestuur) Hopman (voorz. afd Zijpel- K T (kring IV); W. Grootma.' Kevser en Co.); P. v.d. Veer (C.B.T.B. en Stich vooSUO-tüve'"bri*k Ring van n.'.rt i IS°ornsman (vereni gen)- T 1 b0Uwsch00,leerlin- Sloot de voorzitter de receDtie me" «oh d« De Grote of Sint Laurenskerk te Alkmaar, die thans geheel is gerestau reerd, zal op 20 Sept. officieel wor den in gebruik genomen. Er is f 1.332.000 aan deze restauratie ten koste gelegd. De internationale ppppententoonstelling te Alkmaar is tot Donderdag verlengd. Dinsdag wordt te Heiloo een middenstandsten toonstelling, de Gemidza, geopend. In Alkmaar zijn de stoffelijke over schotten bijeengebracht van de Franse soldaten, die in de zomermaanden van 1940 aan de Noordhollandse kust aan spoelden na de dood te hebben ge vonden in het inferno van Duinker ken. Dinsdagmiddag om 2 uur zullen de Franse gevallenen met militaiie eer uitgeleide worde gedaan. De telers van aardappelen te De Rijp hebben besloten bun gehele voorraad aardappelen, bijna 2 millioen kg., en- bloc te verkopen, q De Markerdag, gehouden In het kader van de ZMT te Enkhuizen, heeft ie oude vriendschapsbanden tussen beide gemeenten aanzienlijk verste vigd. De ZMT is nog tot 22 Sept. ge opend. Te Zwaagdijk heeft een zeug 19 biggen geworpen. De Prov. Bond van oud-leerlingen van inrichtingen voor Landbouwonderwijs in N.H. heeft te Hoorn een provinciale jonge rendag gehouden, waaraan door 300 personen is deelgenomen. Een be kende en zeer verdienstelijke persoon lijkheid is te Andijk overleden in de persoon van de heer Tjade Groot. Het personeel der gemeente Enkhui zen heeft een personeelsvereniging opgericht Donderdag zal te Zaandam het huwelijk tussen twee esperantisten, een Zaandams meisje en een Deense jongeman, plaats hebben. De ambte naar van de Burgclijke Stand zal het huwelijk in het Esperanto voltrekken. Te Zaandam is de heer Jac. Ver kade gehuldigd wegens zijn 25 jarig jubileum als directeur van de N V. Verkade's Fabrieken Donderdagavond hield de duiven sportvereniging onder voorzitterschap van de heer H. Kaan, een vergadering. Er werd overgegaan tot het vormen van een inkorfcommissie. Voorlopig zullen de heren H. de Grootte en R- Holtjes de eerste drie vluchten voor hun rekening nemen. Na een korte be spreking werd besloten het 1-punten- stelsel te aanvaarden. Besloten werd voorlopig alle vluchten 100 punten te geven. De vereniging zal deelnemen aan de tentoonstelling van „Nut en Genoegen". Men zal toestemming vragen voor een verloting. In Januari zal de jaarvergadering worden gehouden. Getracht zal worden verbetering te brengen in „het klok ken", wat vlugger dient te gebeuren. De minister-president van Oost- Indonesie Z.E. Anak Agung G. de Agung, weersprak Zaterdag te genover één onzer redacteuren het be richt, als zou door de regering van Oost-Indonesie hulpgoederen van de stichting „Nederland helpt Indie" aan di- republiek zjjn overgedragen. De premier verklaarde, dat men waar schijnlijk In de war is met het ge schenk van de regering van Oost- Indonesie aan de republiek ter waar de van ca. 100.000.—dat men gege ven heeft, toen de republikeinse rege ring na de tweede actie In Djokja 'eiugkeerde. Deze hulpgoederen zijn door Oost-Indonesie in Batavia aan gekocht en betaald en er is geen spra ke van dat door Oost-Indonesie goede ren van „Nederland helpt Indie" e republiek zou zjjn gegeven. Meer dan 100 politiemannen zijn te Pas gekomen bij botsingen in Hackney. Uost-Londen. De politie beschermd* aanhangers van de beweging van Sir Oswald Mosley tegen anti-fascisten, die van een vergadering in East End terug marcheerden. Deze wijk is voor een groot deel door Joden bewoond en sinds het einde van de oorlog hebben zich hier reeds herhaalde malen onge regeldheden voorgedaan.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2