Heuss president van West-Duitslarid Kort Bestek Over drie jaar evenwicht tussen sterling- en dollargebieden Prins Bernhard gelooft in toekomst van de luchtvaart VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Eerste president sinds Von Hindenburg Consultatieve raad der Westeuropese Unie in NovemberteDen Haag bijeen? Koerswijziging in Moskou op komst? Dinsdag 13 Sept. 1949 74e Jaargang No. 10682 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ma twee stemmingen viel de beslissing Aanslag op Goerion Koningin ontving de gedelegeerden ter R.T.C. Beroep op de Tsjecho- slowaakse regering Ook Britse manoeuvres in Duitsland 1314 Millioen dollar voor militaire hulp AMERIKAANSE B-29 NEERGESTORT Bejaarde man door huishoudster neergeslagen Engelands dollarcrisis wordt overwonnen I.A.T.A. strijdt voor vrijheid in de lucht Veiligheid met dertig procent toegenomen Verlangt Nederland vetorecht in Indonesië? PAARDEN OP HOL Drie kinderen te Hoofddorp ernstig gewond Ruim drieduizend nieuwe woningen in Juli De militaire gouverneurs voor het laatst bijeen BUREAU: Koningstraat 78—80 Uen Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK hëlderse mum TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties „Juttertjes1 tot 15 woor den f L— elt woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal ƒ4.— ojj vooruitbe taling, plus incassokosten Theodor Heuss, de 67-jarige leider van de (liberale) vrije democratische partij, is gisteren tot de eerste president van West-Duitsland gekozen. 416 van de 804 jeden der beide kamers van het Westduitse parlement kozen met hem de eerste puise president sinds Hitier dit ambt, dat het laatst door veldmaarschalk Von Hindenburg bekleed was, afschafte. Heuss heeft het presidentschap aanvaard. Bij de eerste stemming, waarbij Heuss •77 stemmen behaalde, de sociaal democraat Schumacher 311 en de links-katholiek Amelunxen 28, kon Heuss niet de vereiste absolute meer derheid behalen. De overwinning be haalde Heuss bij de tweede stemming, waarbij 800 parlementsleden hun stem uitbrachten. Heuss' loopbaan. Dr. Heuss, die steeds na de parle mentsverkiezingen door de machtige christen-democratische partij van dr. Adenauer voor het presidentschap is gesteund, stemde als afgevaardigde van de liberaal-democraten in de Rijksdag in 1933 voor de wet, die Hitier aan de macht bracht. Later werd hij door de Gestapo verhoord. Hij is echter nooit gearresteerd, ofschoon zijn boek „Hit- Iers weg" door de nazi's in het open baar verbrand is. Genoeg van elleboog-politiek. Na de eedsaflegging verklaarde pre sident Heuss, dat hij „genoeg had van de elleboog-politiek. De post, waartoe ik ben geroepen is er geen, waarbij men de ellebogen moet gebruiken. Zij is boven de politieke strijd verheven". „Ik hoop, dat wij erin zullen slagen de Duitse eenheid uit de huidige chaos te voorschijn te brengen", zo zeide hij. Baardige man hield siengun verborgen Een 35-jarige baardige man is er in geslaagd te Tel Aviv in de voorzitters- loge van het parlementsgebouw te dringen, met een stengun, gewikkeld in pamfletten over de bouw van een derde Joodse tempel te Jeruzalem. Aanvankelijk hield men hem voor een lid van de lijfwacht van premier Ben Goerion, doch toen hij zijn wapen richtte, was hij spoedig overmeesterd en weggeleid. In een actetas droeg hij een stapel stencils over de opbouw van de tem pel. De naam van de man werd opge geven als Auraham Tzfati. Verschil lende parlementsleden verklaarden reeds eerder afdrukken van bovenge noemd plan te hebben ontvangen. Na het incident werd het debat, dat over onderwijs handelde, voortgezet. Tzfati verklaarde later, dat hij niet van plan was Ben Goerion te vermoorden, doch dat hij de hand aan zich zelf wilde slaan. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren in het paleis Noord einde gerecipieerd ter ere van de ge delegeerden bij de Ronde Tafelconfe- renti. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich de voorzitter der RTC, minis ter-president dr. W. Drees, de voorzit ters, leden en adviseurs der Nederland se, Republikeinse en BFO-delegaties, Verschillende leden der voorlopige fe derale Regering van Indonesië en de leden der UNCI. Nadat het koninklijk paar de aan wezigen had begroet, onderhielden de Koningin en Prins Bernhard zich ge ruime tijd met dr. Drees, met leidende figuren uit de verschillende delegaties en met de leden der UNCI. ,Hij gewaagde van het „lot van Berlijn, dat mij na aan het hart ligt, daar ik mijn halve leven in deze stad heb door gebracht". „Het lot van Berlijn is met West-Duitsland verbonden", zo zeide hij, „doch wij moeten niet vergeten, dat het lot van geheel Duitsland met Ber lijn verbonden is. Oost Duitsland is niet alleen een reusachtig aardappelland, het is het thuisland van Duitse mensen. Het is Duitse grond, die wij niet kun nen afstaan". Dr. Heuss verklaarde, dat Duitsland Europa nodig heeft, doch dat Europa Duitsland evenmin kan missen. „Wij staan voor de grote taak een nieuw nationaal gevoel te scheppen. Wij wil len geen centralisme. Het nationaal- socialisme heeft ons getoond, waartoe dit leidt. De Lander behoren ieder hun eigen leven te leiden, doch niet hun eigen leven afzonderlijk. Wij willen geen gestandaardiseerde Duitsers". Buiten het glazen parlementsgebouw stonden honderden Duitsers langs de Rijnoever en luisterden door luidspre kers naar de verkiezing. Aanbod der bisschoppen De Tsjechoslowaakse bisschoppen hebben de regering een memorandum doen toekomen, waarin zjj verklaren bereid te zijn trouw aan de staat te zweren onder de voorwaarden van de bestaande regeling tussen de staat en het Vaticaan, en onder het beding, dat de regering haar aanvallen op de kerk stopzet, godsdienstvrijheid garandeert en het pauselijk gezag in kerkelijke zaken erkent. Het memorandum bevat de waar schuwing, dat de positie voor de rege ring zeer moeilijk zou worden, als zij wetten zou invoeren die de kerk niet kan aanvaarden. Het verlangt ook. dat de regering de „Katholieke actie" niet langer zal steunen. Te Praag acht men het, aldus meldt Reuters correspondent, niet waarschijn lijk, dat de regering de voorstellen zal aanvaarden. Eenheden van het Britse leger en de luchtmacht zullen, tezamen met Ameri kaanse, Belgische, Franse en Noorse be zettingstroepen, van 9 tot 14 October in de omgeving van Paderborn, bij Dussel- dorp, manoeuvres houden. Het doel van de oefening, die „Agility two" zal he ten, is eenheden van het Britse Rijn- leger meer ervaring te laten opdoen. Voordien zal een voor-oefening wor den gehouden, „Agility one" genaamd door de zevende pantserdivisie, de tweede groep van de RAF en de vierde Belgische brigade. - VADER VAN DRIE KINDEREN VERDRONKEN Maandagavond is de 27-jarige J Strijendonk uit Vlissingen bij het ba den ter hoogte van de Nolledijk te Vlissingen door de stroom meegesleurd en verdronken. Het slachtoffer was ge huwd en vader van drie kinderen. Hei werd Dr. Baruch ie.. koud onder de voeien Dr. Herman B. Baruch heeft Maandag na een bezoek aan Tru- man tegenover de pers verklaard, dat hij als ambassadeur in Ne derland is afgetreden, omdat hij niet opnieuw een Nederlandse winter wilde doormaken. Hij vond het met het oog op zijn 77- jarige leeftijd raadzaam om, na drie jaar het koude Hollandse weer te hebben doorstaan, naar huis terug te keren. De Senaatscommissies voor gewa pende diensten en voor buitenlandse betrekkingen hebben met twintig te gen drie stemmen een bedrag goedge keurd van 1.114.010.000 dollar voor mi litaire hulp aan de landen van het At lantische pact en andere. Het ontwerp zal thans voor het uiteindelijke debat aan de Senaat worden voorgelegd. De verdeling is als volgt: een milliard voor de pactlanden; 211.170.000 dollar voor Griekenland en Turkije; 27.640.000 dollar voor Perzie, Korea en de Phi- lippijnen; 75.000.000 voor steun aan anti-communisten in China zoals het de president goeddunkt, zonder ver antwoording aan het Congres te be hoeven af te leggen. Een B-29 (Vliegend Fort) van de Amerikaanse luchtmacht is nabij San Francisco neergestort, nadat een motor in brand was geraakt. Volgens oogge tuigen heeft de bemanning getracht zich met de valschermen in veiligheid te brenger), doch is slechts een enkel scherm opengegaan. Twee .vliegtuigen van de kustwacht zijn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Maandagmiddag werd te Kampen 'n aanslag gepleegd op de bejaarde heer J. Siebert. Na een hevige huiselijke twist sloeg zijn huishoudster het slacht offer, dat met zijn broer een klein pand in de Burgwal bewoont, met een hamer de schedel in. De heer Siebert is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Kampen vervoerd. De huishoudster is in arrest gesteld. Reuters diplomatieke correspondent verneemt uit gezaghebbende bron te Londen dat de driemaandelijkse vergadering van de consultatieve raad der Westeuropese Unie, die voor het komende weekend was vastgesteld, is uitgesteld tot November. De vijf regeringen hebben de plaats van bijeenkomst voor November nog niet bepaald, maar vernomen wordt, dat de keuze waarschijnlijk op Den Haag zal vallei). De consultatieve raad, bestaande uit de vijf ministers van buitenlandse zaken, heeft het laatst op 17 Juni te Luxemburg vergaderd. De September-bijeenkomst wordt in zekere zin vervangen door de eerste bijeenkomst van de raad voor het Atlantisch Pact, op Zaterdag a.s. te Washington. Intussen verneemt men, dat de ministers, die elkaar dus ook in Washington zullen ontmoeten, er prijs op stellen, de afzonderlijke procedure van deze unie te handhaven. Sialin zou compromis mei hei Wesien wensen (Van onze Londense correspondent). In Londen wordt aanzienlijke waarde toegekend aan berichten uit Weenen, volgens welke Stalin voorbereidingen zou treffen om een einde te maken aan de invloed der Sowjetunie op de Bal- kanlanden met uitzondering van Roe menie. Deze drastische verandering in de buitenlandse politiek der Sowjet unie zou het gevolg zijn van een be sluit van het Politbureau, dat genomen zou zijn na een krachtige uiteenzetting van Stalin over het falen. Er gaan ge ruchten dat Molotov in ongenade is gevallen. Stalin wil door terugkeer naar de overeenkomst van Yalta een com promis met het Westen bereiken. Enigerlei bevestiging van deze op zienbarende geruchten is niet te krij gen, maar men meent in welingelichte Londense kringen, dat zij in elk geval door meerdere feiten worden beves tigd. Men wijjt er op, dat de Sowjet unie voorlopig nog wel door allerlei manoeuvres zal pogen de schijn van 'n krachtige politiek te bewaren, teneinde zo sterk mogelijke troeven in handen te hebben bij eventueel komende on derhandelingen. De resultaten van Washington De ministers van financiën van de Ver. Staten, Engeland en Canada hebben bekendgemaakt, dat zü zijn overeengekomen maatregelen te nemen, die er toe zullen leiden, dat Engelands dollarcrisis in 1952 zal zijn overwonnen. In een officieel communiqué delen de ministers mede, dat het vooruitzicht bestaat, dat er in 1952 een „bevredigend evenwicht zal zijn in de betalingen tussen de gebieden van het pond sterling en van de dollar". Europa te helpen bij de vergroting van zijn export naar Amerika. Daar de ministers het over bepaalde punten niet eens hebben kunnen wor den, is besloten het overleg hierover voort te zetten. De ministers waren bet er volkomen over eens, dat de bereikte overeenkomst slechts noodmaatregelen inhoudt, die geen blijvende oplossing van het probleem kunnen brengen. Om Engelands dollartekort te over bruggen is een programma van tien punten opgesteld. De drie landen zullen de investering van particulier Ameri - kaans kapitaal in het buitenland zoveel mogelijk bevorderen. Canada is bereid zijn reservevoorraden van tin en rubber te vergroten. De Ver. Staten zullen hun programma voor strategische voorra den eveneens herzien en tevens een grotere import van natuurrubber toe laten. Zowel de Ver. Staten als Canada zullen de procedure bij de Jjeffing van invoerrechten vereenvoudigen om op die manier de import te vergemakke lijken. Bovendien zullen de Ver. Staten er naar streven om meer verlagingen in de douanetarieven in te voeren en zo ,,^LS OVERTUIGD LUCHTVAARTMAN geloof ik in de toekomst van de lucht vaart, omdat zij door het overbruggen van afstanden de volkeren der wereld nader tot elkaar brengt", aldus sprak Prins Bernhard gisteren in het Vredes paleis te 's Gravenhage toen hij de dertigste jaarvergadering van de Internatio nal Air Transport Association opende. „Luchtvaart," aldus de Prins, „is niet een doel, noch vindt zjj rechtvaardiging in zichzelf. Zy wordt slechts gerechtvaar digd inzoverre zij het mensdom dient. Mijns inziens is de I.A.T.A. in de grond van de zaak een organisatie, die ten doel heeft haar leden te steunen in het vol brengen van hun plicht de mensheid met het beste van hun kunnen te dienen". De burgerluchtvaart biedt een terrein voor activiteit, waarin de scheppende geest zichzelf tot verwerkelijking kan brengen, waarin moedige initiatieven in vrye mededinging zich een weg kunnen banen, waarin onbegrensde energie nimmer gebrek aan werk zal hebben en waarin zegenrijke verbeeldingskracht niet ge smoord zal worden in de stoffige mappen van bureaucratie". Dit prinselijk woord werd gesproken tot 200 directeuren en andere leidende figuren van zeventig luchtvaartmaat- maatschappijen, die na door de minister van Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, namens de regering te zijn verwelkomd £)e Nederlandse schrijver A. den Doolaard, die een paar weken in de Verenigde Staten heeft door gebracht, publiceerde in de New York Herald Tribune een artikel, waarin hij een oplossing van de dollarcrisis probeert te geven. Als we niet ge holpen worden, zegt hij, glijden we af de. Bovendien waren er 17.427 node loze waarschuwingen, waarvan 10.711 Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Matige, ih het Noorden overdag krach tige wind uit Oostelijke richtin gen. Dezelfde of iets lagere tem peraturen als vandaag. HllllllllllllllllllllllllllUUIMIIIIIIIIIIIlllUUIIIIIIIUIIIIIIIIUUUIIIIUIIIIIIIIHIIIlIUIMHUIttHHiHmUIIII en mijn ogen gaan steeds verder ach teruit. Het is een vergissing, dat ik in Groot-Brittannie werd geboren". r_ - llU O Verleden jaar rukte de New Yorkse naar de sowjet-sfeer, met uit ideolo brandweer 40 522 maal uit Deze gische redenen, ma*j; branden veroorzaakten 143 doden, 464 nruh Dollar-HooiaardDoor gewonden en 60 millioen gulden scha- overstromingen in Nieuw Zuid Wales zijn de etiketten van 10.000 gramo- foonplaten van Radio-Kempsey afge weekt. De programmaleider heeft ze alle tienduizend opnieuw moeten af draaien. ,.Old man river", „When the rain tumbled down" en „Singing in the rain" heeft-ie kapot gesmeten. De goede man kon van water niet meer hóren rv. gratis medische behapdeling, die iedereen tegenwoordig in Engeland kan krijgen, blijkt óók al niet jè van hèt te zijn. De mensen moeten te lang wachten. Wat zoudt ge denken van de meneer in Westcliff- -on-sea, die dit briefje schreef. „Ik Verleden jaar Januari recept van de dokter „Ik .tI. J (nnr Ta Tl ben 85 jaar. kreeef ik 66n voor' een bril, dat ik naar de opticien bracht. Nu heb ik m'n bril nog niet Dat is Twaalf j« nou? een daid, Theodoor'. weigeren. Waar blijf opzettelijk. De meeste branden wer den veroorzaakt doorslordige ro kers. O In de afgelopen week is in Londen het oesterseizoen begonnen. Voorlopig moet men het met Portu gese oesters doen. De import uit Hol land begint pas in October. Dan komt er weer leven in de Bruinisser brou- werjj. gadame Tussaud is niet in Pa- rjjs, maar ondanks de Franse naam, in Londen. Het Parijse wassen beeldenmuseum heet Grevin. Daar hebben twee politiemannen twee zak kenrollers, die de bezoekers van hun pasmunt en bankpapier ontdeden, op heterdaad betrapt. De politie had zich als beelden verdekt opgesteld. In Noord-Italie hebben zware onweders een eind gemaakt aan de droogste periode sinds tien jaar. Maar tegelijk werd de oogst geruïneerd en enorme schade aan de fruitbomen aangericht. Het is altijd vrat, maar zelden wat goeds! In Washington werd John Kafka voor een inbraak gearresteerd. Maar hij gaf alle schuld aan de ver kiezingen van vorige herfst. „Ik heb 4000 dollar gewed op Dewey" zei hij, „en lk moest op één of andere manier aan dat geld zien te komen!" Goed beschouwd ls Kafka dus een soort gevangene" geworden. Tijdens de openingsrede van Prins Bernhard. Rechts van de Prins dr. Plesman, voorzitter der vergadering. door de directeur van de KLM, dr. A. Plesman, werden toegesproken. In diens toespraak vormde de vrijheid in de lucht het hoofdmotief. Bij de ontwik keling van de luchtvaart zag de Neder landse luchtreder drie moeilijkheden, t.w. het feit, dat het vliegtuig en zijn bemanning in hun technische ontwik keling verder zijn dan de grondorgani- saties, de vrijheid van doortocht, die door verschillende regeringen te eng hartig wordt bekeken en de financiële resultaten van de exploitatie van alle luchtlijnen. jHet is de taak van de I.A.T.A., aldus dr. Plesman, om tot een gezamenlijke oplossing te komen, op dat sneller en goedkoper luchttransport voor alle volkeren mogelijk wordt, waarbij wordt uitgegaan van het ideaal van „één wereld" en blijvende vrede. In zijn jaarverslag deelde de direc teur-generaal van de I.A.T.A., Sir Wil- liam Hildred, mede, dat de leden van de organsatie in 1948 ruim 19 milliard passagierskilometers, 160 millioen ton- kilometers met vracht en 400 ton mil lioen tonkilometers met post hebben gevlogen. De veiligheid in 1948 is in vergelijking met het voorafgaande jaar met 30 procent toegenomen. Voor 1949 wordt een nog grotere toename van de veiligheid verwacht. Teneinde de mas sa der loontrekkenden, die een aan zienlijk nieuwe markt voor de lucht vaartmaatschappijen in het vooruit zicht stellen, te bereiken, zou een prijs verlaging nodig zijn. De stijgende kos ten maken dit evenwel onmogelijk, zo dat, volgens Sir William, de luchtlijnen voor lange tijd nog van hulp en bijdra gen van de overheden afhankelijk zul len blijven. Amerikaanse siem over de R. T. C. De correspondent van de New York Times, Sydney Cruson, schrijft, dat, ter bescherming van de grote Neder landse beleggingen in Indonesië en in verband met de vitale economische po sitie van Nederland aldaar, de Neder landse regering in uitgebreide mate het recht van veto verlangt op het stuk van de toekomstige economische en financiële gestes van de R.I.S., al thans voor de tijd, dat de nieuwe staat nog schulden heeft aan Neder land. Dit is zo vervolgt het arti kel wel het belangrijkste punt in ae grondslagen, die door Nederland aan de R.T.C. zijn voorgelegd voor wat betreft de financiële en economi sche overeenkomst met de R.I.S. Van Indonesische zijde bestaat tegen vrij wel elk punt van deze grondslagen verzet en, mede ook door het verschil van inzicht over het stelsel van de Nederlands-Indonesische Unie, is de conferentie thans in een ernstige im passe geraakt. Maandagavond reed een boerenwa gen, waarop een ploeg werd vervoerd en ook een zevental kinderen was ge zeten, zonder licht op de Kruisweg na bij de Sloterweg te Hoofddorp. Bij het passeren van een auto sloegen de paar den op hol. Dq ploeg begon te kante len en viel van de wagen. De kinde ren, die zich in hun angst aan de ploeg hadden vastgeklampt, werden in de val meegesleurd. Hierbij werden drie hunner zo ernstig gewond, dat zij naar het grote ziekenhuis in Haarlem moes ten worden vervoerd. De andere vier liepen minder ernstig letsel op en kon den naar huis gaan. Een passerende militaire auto verleende eerste hulp. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek kwamen in Juli jJL 3203 nieuwe wo ningen gereed. Deze zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de definitie ve cijfers over Juni 1949): Groningen 59 (112), Friesland 54 (106), Drente 206 (185), Overijsel (excl. N.O. Polder) 208 (195), Gelderland 409 (558), Utrecht 117 (89), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 180 (119), Zeeland 247 (201), Ncord-Brabant 510 (826), Limburg 400 (442), Amsterdam 61 (89), Den Haag 98 (121), Rotterdam 181 (201), N.O. Polder 50 (2). In de eerste zeven maanden van 1949 kwa men 22.700 woningen gereed. De drie militaire gouverneurs in West-Duitsland zijn voor het laatst als zodanig bijeengekomen. Op de eerste vergadering als Hoge Commissarissen voor Duitsland zullen zij de overgang bespreken van militair bestuur naar in direct gezagsorgaan voor supervisie, in het kader van het bezettingsstatuut. John McCloy heeft een onderhoud met dr. Adenauer gehad. Hij zal ook nog een bespreking voeren met Schumacher. Naar men meent staan deze besprekin gen in verband met de door beide par tijleiders uitgesproken wens om over de ontmantelingskwestie met de Ame rikaanse Hoge Commissaris te onder handelen. Nieuwe brand in Tsjoenking In Zuid Tsjoengking zijn door een brand, die vier uur duurde, 80 huizen verbrand, aldus het centrale Chinese persbureau. Vijf personen zijn, ver dacht van brandstichting, aangehou den. BEKEND ZANGER OVERLEDEN De bekende Italiaanse zanger Giu- seppe Reschiglian is Maandag op 74- jarige leeftijd in zijn woning te Am sterdam overleden. 0

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1