JUTTERTJES H. L. VRIES ZN. Vijf en zestig jaar Pro en tegenspoed Patria" in voor- „Toontje heeft 'n paard getekend" WIJ KUNNEN u LEVEREN: Wijker en Geus speelden simultaan Langs de velden Gymnastiekvereniging jubileert een Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit In het kort De heer M. P. van Hooydonk was bijna halve eeuw directeur Noorse onderscheiding voor de heer W. Velthuijs Ltz. Tung tenniskampioen der Koninklijke Marine Tussen Haaks en Kuifje Uit de zwemwereld Tijsen in PTT-zevental Texel Burgerlijke Stand Alleen Bais versloeg kampioen 1948 Komedianten brachten klucht naar het leven Duiven vlogen van Vilvoorde L^rKera/Saien: Ongeluk met dorsmachine „Draagt elkanders lasten'' collecteerde Callantsoog Wanhopige strijd Van Flevo 2 Urk VAN MARSDIEP TOT Ij Scheepvaartberichten Te koop aangeboden Te huur aangeboden Personeel Diversen 20-els Vloerkleden Cocoskleden Markiezen, tinnen. Wollen Dekens Gewatteerde Dekens Hand weef Tafelkled en Gisteren werden door prins Bernhard aan ruim 70 personen militaire onder scheidingen uitgereikt op het voorplein van de Rotterdamse Marinierskazerne, de „Van Ghentkazerne". De prins werd na zijn aankomst ver welkomd door de bevelhebber van de zeestrijdkrachten vice-admiraal jhr. E. van Holthe en de commandant van de marinierskazerne, kolonel P. J. v. Gijn. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. mr. W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, de luit.-admiraal buiten dienst C. E. L. Helfrich, gene raal mr. H. J. Kruis, chef generale staf, en de generaal buiten dienst H. G. Winkelman. Nadat de prins de compagnie mari niers en de compagnie territoriale troe pen, die stonden aangetreden, had ge ïnspecteerd, werden de gen.-majoor A. de Waal van het K.N.I.L. en de majoor der mariniers C. G. Lams door Z.K.H. beëdigd en tot ridder in de Militaire Willemsorde geslagen. De mariniers kapel der Koninklijke Marine speelde onder leiding van kapitein Gijsbert Nieuwland het Wilhelmus. Andere dra gers van de M.W.O., die deze plechtig heid bijwoonden, gaven eveneens de ridderslag aan de nieuwe ridders. Vervolgens reikte prins Bernhard de gedecoreerden de bronzen leeuwen, bronzen kruisen en kruisen van ver dienste uit. Het bronzen kruis werd ook uitgereikt aan mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecretaris van oorlog. Het vorig jaar werd de grote ge luidsfilm van het Nederlands Bijbelge nootschap „Geen grenzen meer" te Den Helder vertoond. Het kerkgebouw aan de Weststraat was toen tot de laatste plaats bezet en velen moesten teleurge steld worden. Daarom zal deze film thanff voor de tweede maal worden vertoond en wel op Maandagavond 26 September in de Nieuwe Kerk. De opbrengst van de collecte, die op Zaterdag 10 September werd gehou den ten bate van het t.b.'c.-fonds „Draagt elkanders lasten", bedroeg bru to 1 993,37 en netto f 962.59. Het comi té is collectanten en gevers van harte dankbaar. De KNVB heeft als scheidsrechter aangesteld onze stadgenoot, de heer J. Helder uit de Crocosstraat. M. P. VAN HOOYDONK .49 jaar directeur.... Binnenkort, om precies te zijn op Zaterdag 1 October, bestaat de populaire Helderse gymnastiek- en exercitievereniging „Pro Patria" vijf en zestig jaar. Het spreekt vanzelf dat deze „leeftijd" niet is bereikt zonder tegenslagen en voor spoed en de ouderen onder ons zullen op deze dagen nog wel eens terug denken aan vroeger, aan die eerste jaren van hun vereniging, toen men in. voor onze tijd, allerlei onmogelijke kledingstukken op z'n slofjes de moeilijkste brug- en rekoefeningen tot een goed einde bracht. In 1884 is Pro Patria met twintig werkende leden begonnen. Er werd ge oefend bij Polak aan de Kanaalweg. daarna bij Polak in de Koningstraat en weer later in het gebouw van OKK in de Wezenstraat. In 1937 kreeg de jubilerende vereniging eindelijk een eigen gebouw. Hiertoe werd het in terieur van de voormalige Apostolische kerk in de Hoogstraat omgebouwd. Maar vóór het zo ver was zou er nog heel wat gebeuren. Wie het initiatief tot de oprichting van de vereniging heeft genomen is helaas niet bekend, maar het is vrijwel zeker dat de toenmalige bestuursleden, de heren Schlahmilch, voorzitter, Ha genaar en Brakke er de hand in heb ben gehad. Tot December 1888 was de heer Grootendorst directeur en toen deed de heer M. P. van Hooydonk zijn intrede. Het staat hier zo nietszeggend: En toen deed de heer Van Hooydonk zijn intrede, maar het heeft zo véél bete kend voor Pro Patria. Deze bescheiden man, die de gymnastiekvereniging eigenlijk heeft groot gemaakt, was ne gen en veertig jaar lang directeur. Zijn vijftigjarig jubileum heeft de heer Van Hooydonk niet mogen beleven. Op 10 Januari 1938 is hjj op tachtigjarige leeftijd overleden. Emancipatie. Het ging Pro Patria intussen goed. Op 20 Mei werd er een schietafdeling opgericht en wat later kreeg men er zelfs een jeugdgroep bij, bestaande uit zes en twintig adspiranten. Zij deden onder meer aan steenstoten (kogel stoten). In de jaren 19081909 traden de eerste dames tot de vereniging toe. Het aantal leden steeg hierdoor tot acht en twintig (dames en heren), met vier en zestig adspiranten en drie en veertig „sportlievenden". In October 1937, toen de heer Van Hooydonk ziek werd, benoemde men de heer Nol tot directeur. Nog dezelfde maand stichtte Pro Patria een kleuter klas voor kinderen van vijf en zes jaar. Juffrouw De Snaijer had de leiding en toen zij in het huwelijk trad nam de heer Nol de kleuterafdeling over. Tij dens de jongste wereldoorlog was de heer Quak voorzitter van Pro Patria. De heer Nol was in militaire dienst; de heer Enklaar nam het lesgeven waar. Later, toen de heer Nol inmiddels om het leven was gekomen, kreeg de heer Bandt de leiding bij het toestel-turnen. Direct na de oorlog begon er een nieuwe periode van bloei. Zo keerde onder andere het bestuurslid de heer Planken, de tegenwoordige voorzitter, terug en in October 1945 begon men onder directeur A. Lagerwey met frisse moed naar het vijf en zestig-jarig ju bileum te werken. De vereniging telt nu ongeveer tweehonderd en vijftig le den en als op 1 October het grote feest wordt gevierd zal er vreugde zijn on der hen. Het bestuur, bestaande uit de dames Spruit, secretaresse, Planken, Zeedijk, Laféber en Vossenberg en de heren Planken, voorzitter. Quak, twee de voorzitter. Kil jan. penningmeester, en Veldman, hebben een feestprogramma samengesteld, dat er zeer goed uit ziet. We kunnen wel vast verklappen, dat de turnuitvoering in Tivoli enkele zeer bekende gymnasten naar Den Helder voert. Verder zal een groep heren op dezelfde avond een stokoefening uit vroeger jaren demonstreren. Er zijn twee echte veteranen bij: heren van tussen de vijftig en zqstig jaar! Gistermorgen kreeg de heer W, Velt- huys onverwacht een hoge bezoeker in zijn Verkeershuis: het was de heer L. Grönvold, consul-generaal van Noorwe gen. Deze was met zijn adjudant, kapi tein Steinar Heggemsnes, uit Rotterdam overgekomen om de heer Velthuys per soonlijk een hoge Noorse onderschei ding te overhandigen. Het had namelijk Koning Haakon be haagd om de heer Velthuys bij K.B. van 22 Augustus j.1. te benoemen tot Ridder le klasse in de Koninklijke Noorse Orde van St. Olaf, „zulks op grond van zijn veeljarige verdiensten voor Noorwegen ir. zijn kwaliteit als vice-consul van Noorwegen." Behalve het bijbehorende diploma reikte de heer Grönvold ook het orde teken uit: een achtpuntig wit geëmail leerd gekroond kruis met een gekroon de Angelsaksische O tussen de vleu gels. Op de voorzijde van het rode mid- denschild staat het wapen van Noor wegen en op de achterzijde de spreuk: „Ret og Sandhet" (Recht en Waarheid). De St. Olafsorde werd in 1847 ge sticht door Oscar I, koning van Zwe den. PERSONALIA De heer K. Keizer, directeur der P. en T. hier ter stede, is benoemd als lid in de examen-commissie voor ad junct-commies PTT (eerste gedeelte). De hulpbesteller PTT, de heer Ch. Neefkes, alhier, is benoemd tot besteller in vaste dienst. Door de OLTC „Animo" werden ge durende het laatste weekend op de ten nisbanen van de Rijkswerf wedstrijden georganiseerd om het kampioenschap der Koninklijke Marine. De belangstel ling voor dit tournooi was zeer bevre digend. Zes dames en 27 heren hadden ingeschreven, zodat in totaal aan de wedstrijden kon worden deelgenomen door 16 paren in het heren-dubbel, 7 paren in het gemengd dubbel, en voorts door 27 heren enkel-spelers en 6 dames enkel-speelsters, De vereniging, die 't tournooi organiseerde, droeg haar naam met ere, want er werd zeer geanimeerd gestreden. Onder de deelnemers waren verschei dene krachtige spelers, maar de luite nant ter zee der 2e klasse L. B. E. Thung, was alle anderen vefreweg de baas en behaalde dan ook glansrijk de eerste plaats in het heren-enkel. In het heren-dubbel werd hij nummer één met de luitenant ter zee SD der le klasse J. C. H. Bol, die de leiding van de wed strijden had. Bij de dames was vooral de Hoofdmarva II J. Slot uitstekend op dreef. Na afloop van het tournooi reik te de Commandant der Marine, com mandeur I. W. Reijnierse, de prijzen uit. De uitslagen waren: Heren-enkel: le ltz, II L. B. E. Thung; 2. adelb. I J. F. P. de Winter; 3. ltz. II H. Wijers. Heren-dubbel: 1. ltz. SD I J. C. H. Bol en ltz. II L. B. E, Thung; 2. ltz. I G. P. de Lange en ltz. I C. L. J. F. Douw van der Krap; 3. ltz. arts II J. A. Vonk en ltz. arts II L. A. Uchtman Ge- mengd-dubbel: 1. Hoofdmarva II J. Slot en ltz. II L. B. E. Thung; 2. Hoofdmar va II D. Dijkema en ltz. H. Wijers. Dames-enkel: 1. Hoofdmarva II J. Slot; 2. Hoofdmarva II D. Dijkema. Wij mogen aannemen, dat het succes van deze wedstrijden, die voor heit eerst na de oorlog werden gehouden, ook moge blijken uit het aantal deelne mers aan het volgend jaar te houden tournooi. Er zijn bij de Koninklijke Marine nog wel meer uitstekende ten- nis-spelers. zodat de wedstrijden dan wellicht in verschillende afdelingen kunnen worden gesplitst. Gisteren liep de Hebe Mobel de ha ven binnen. Het schip was onder weg van Rotterdam naar Delfzijl. Ook de Geja, onderweg naar Kopenhagen, kwam in de haven bijleggen. Het is morgen hoog water om 11.30 en 23.50 uur en laag water om 5.40 en 17.55 uur. De temperatuur van het zee water was 18.6 graden Celcius. Hoewel het zomerseizoen met het po- lotournooi op 4 September werd afge sloten, valt er toch een enkele maal iets uit de zwemwereld te vermelden. Vorige week werd bekend dat C. Tij sen, de midachter van het water-zeven tal der Helderse Bruinvissen, was op gesteld in het vertegenwoordigende waterpolozevental van de PTT. Inmid dels heeft dit zevental sijn eerste wed strijd te Den Haag gespeeld tegen het zevental der Nederlandse Spoorwegen. De spoorwegmannen bleven met 64 overwinnaar. Uit ontvangen inlichtin gen is gebleken dat Tijsen een goede wedstrijd heeft gespeeld en vrijwel ze ker opgesteld zal worden iri het zeven tal dat vermoedelijk binnenkort de strijd zal aanbinden tegen de Belgische Postmensen. Aangelokt door het mooie weer en het nog altijd heerlijk op temperatuur zijnde zeewater, ondernamen de beide Bruinvissen mej. L. Woerlee en H. W. Wildenberg Zondagmiddag een zwem tocht naar de Razende Bol, begeleid door een roei-vlet. Stroom en zeegang waren gunstig, waardoor zij de tocht in 41 minuten volbrachten. Toekomsti ge Kanaalzwemmers? Binnenkort komen alle Bruinvissen weer in vergadering bijeen om het komende winterseizoen te bespreken. Er staan grote plannen op het pro gramma, waarop wij t.z.t. terug hopen te komen. Voor het Volksuniversiteitsconcert van hedenavond zijn aan de Nieuwe kerk nog plaatskaarten verkrijgbaar. Geboren: Hans, z.v. Pieter J. H. W. Verstegen en Christina W. Borgman Adriaan Willem, z.v. Dirk van der Vliet en Margaretha Dooren Paulus, z.v. Jan Vermeulen en Jantje Compagne Johanna Elizabeth, d.v. Abram de Rid der en Maria Verbrugge Johanna Catharina, d. v. Willem H. Zijm en Heintje Bar horst. Ondertrouwd: Johan C. Roeper en Geertje Keijser Arie Dros en Aaltje P. van der Schans. Getrouwd: Gerardus Baijlé en Aafje Koorn. Overleden: Cornelis Huisman, 83 jr., wedn. van Adriana Smit Arie Dros, 88 jr., echtg. van Kr'ina Knol Pieter Bakker, 82 jr., wedn. van Jannetje Bruin. MARKTBERICHT DEN BURG, 12 Sept. Aangevoerd werden 120 schapen van f 40f 60; 80 lammeren van f 28f 38; 22 rammen van f 70—f 120; 2 graskalveren van f 180—f 225 en 36 biggen van f 45— f 65. Voor de levering 2 nuchtere kal- Maandagavond werd de door MSC georganiseerde simultaanséance ge houden. De belangstelling hiervoor viel enigszins tegen, hetgeen wel te wijten zal zijn aan de brand op de werf. Deze brand was er ook de schuld van, dat. de tweede voorzitter van MSC, de heer Herderschee, eerst om half negen zijn welkomstwoord kon uitsprekep. Hij begroette in het bijzonder de simultaanspelers, de he ren Geus en Wijker, en bracht hun dank voor de welwillendheid deze avond te komen spelen. De beide heren moesten het elk toch nog opnemen tegen een en twin tig borden. Toen ruim een uur was gespeeld, begon in de strijd enige te kening te komen; Wijker had twee partijen gewonnen en Geus legde op een zege beslag. De laatste leed na anderhalf uur zijn eerste nederlaag en wel tegen de huidige kampioen, de heer J. Bommel. Naarmate de tijd „Kijk mij eens!" was de triomfkreet, die Tilly Perin-Bouwmeester in haar rol van Mrs. Parsons gisteravond om kwart voor elf slaakte, toen het doek voor de laatste maal viel. Wat die kreet zeggen wilde voor Clare en Alfred, Tim en Grootvader en alle anderen op het toneel, en ook voor de vierhonderd toe schouwers in de zaal, kon pas duidelijk zjjn na het mee-beleven van de hoogst vermakelijke en toch verre van zinloze verwikkelingen, die de kleine Toontje op zjjn geweten had door het tekenen van een paard Dat beeldende kunstenaartje in spé had niet zo maar een doodgewoon paard getekend, maar hij had blijk gegeven het leven scherp waar te nemen. De vader en moeder van Toontje, die bij zonder veel om elkaar gaven, maar toch dikwijls ernstige meningsverschil len hadden, kregen door dat paard op de gangmuur tegenover vaders spreek kamer een hevig conflict. Een principe kwestie, waarin oprechtheid en con ventie met elkaar in botsing kwamen. Daar moesten heel wat woorden val len en vooral mama, Clara Fleming (Henny Alma) moest heel haar gedis tingeerde emotionaliteit uitleven, alvo rens mrs. Parsons de triomfkreet sla ken kon: „Kijk mij eens!" Dit uit het Engels vertaalde stuk van Lesly Storm was verre van dwaas, maar de manier waarop het de zaken behandelde sluit iedere serieuze be spreking uit. Het is onmogelijk om ernstig terneder te gaan zitten, en haar fijn uit te stippelen volgens welke psy chologische krachtlijnen het drama rond Toontje (een sympathiek knulle tje. al heeft hij zich den volke niet vertoond) zich heeft ontwikkeld. We zouden auteur, regisseur en spelers on recht aandoen.wanneer we „Toontje heeft een paard getekend" aan een ernstige beschouwing gingen onder werpen. Onder de voortreffelijke regie van Tilly Perin-Bouwmeester staken „De Komedianten" juist een beetje de draak met allerlei diepzinnigheden. Daarom paete de figuur van grootva der (geestig en raak getypeerd door Piet Urban) wonderlijk goed in het stuk en waar hij assistentie nodig had, zorgde Alfred Parsons (Matthleu van Eysden) voor de finishing touch. Daar moest gelachen worden, niet om flau we grapjes, maar om het leven zelf, en daarom werd een kleine, in zichzelf ge sloten familiekring, met zijn „lief" en zijn „leed" op lichtelijk caricaturale wijze ten tonele gevoerd Zo droogweg konden rake dingen gezegd worden, en de dialogen leenden zich uitstekend voor een felle en levendige vertolking. Aanvankelijk was Henny Alma op dit punt de prima donna, maar Tilly zelf streefde haar met een ontzaglijk flux- de-bouche naar de kroon. Volkomen in overeenstemming overigens met haar rol van spontaan en venijnig vrouwtje, dat zich zo graag Lady Parsons zag worden. Het werd een zeer onderhoudende geschiedenis, waarin Willem Faassen als de volksredenaar Pschenschynoff (naam en persoon liepen elkaar in merkwaardigheid weinif uitéén) een aantrekkelijk en goed-gespeeld rolletje vervulde. Ingeborg Winckler en Wim Hart hadden (resp. als Ellvs Parsons en dr. Howard Flemin«i goede momenten- Ben Aerden. Mimi Lintvelt en Joh. Bouwmeester-Kluun deden het aardig. Fn allen met elkaar brachten in Tivoli een paar uurtjes gezelligheid. verstreek moesten steeds meer heren hun partij opgeven en toen om half twaalf de strijd aan het laatste bord was geleverd, was de stand: J. Wijker veertien gewonnen partijen, zes remise, één verloren. K. Geus elf gewonnen partijen, vier remise, zes verloren. De heer Bais was de enige speler die het genoegen had de heer Wijker te verslaan. Een keurige prestatie dus. Hierna nam de heer Herderschee nog even het woord. Hij dankte de si multaanspelers voor hun goede en taaie strijd. Beide heren mochten na mens MSC een prachtig bouquet bloe men in ontvangst nemen. De heer Wij ker, die zoals men weet onlangs naar Haarlem is vertrokken en nu zijn va- cantie in Den Helder doorbrengt, dankte MSC ook namens de heer Geus voor de bloemen. Hij sprak de wens uit nog vele malen met zijn oude ver eniging in contact te mogen komen. We kunnen geruit zeggen, dat deze avond van grote propagandistische waarde was voor de schone kunst van Caïssa. Het was verheugend te kun nen constateren dat ook enkele niet- leden van hun belangstelling blijk ga ven, al gelukte het geen hunner een overwinning te boeken. Over .prigeveer veertien dagen hoopt MSC een gong wedstrijd te houden. Wij komen hier op nog terug. De hoeveelheid hout, die bij'de brand op de Rijkswerf verloren is ge gaan, bedroeg ten naaste bij 600 ku bieke meter ter waarde van rond f 150.000. H/ppo/y^Jshoe/ De duiven van ..De gen Zondag van Vilvoorde. van 222 km me F N;euwen- l G' f^H Kraan S 6 G. Goedkoop burg 4. G. H. Kraan a Gzn. 9 10. N. Helsloot 12 w. ra De eerste duif was thuis om 12.50 uur. De laatste om 13.20 uur. Pe heer A. v. Bodegom uit Slootdorp had het ongeluk met zijn voetbe^ te raken in de dorsmachine waarmea Mj op het land van N. de Vries werk zaam was. Een teen werd verteJzeK een andere teen gewond. Gen:e**u dige hulp werd spoedig verleend e" op advies van de dokter zal de neer van Bodegom nu enkele weken rust m ten houden. De collecte van „Draagt elkanders lasten", uitgaande van het CNV is een groot succes geworden. De opbrengs was als volgt: Den Oever 131.41, Hip- Acht moedige Flevospelers hebh», negentig minuten een wanhopige str^D gespeeld tegen elf. Een kwartier la wist F. de stand blanco te houden do"!! toen Callantsoog eenmaal had gescona was 'iet hek van de dam en volgde a doelpunten elkaar snel op. Bij de ruiÜ was het dan ook 6—2. Na de rust We,*} weinig fraais gepresteerd en voerde c de stan<f op tot 9—2. De Vlevo-speW, verdienen een pluim voor hun sportivi teit Aan beide zijden werd trouwe* fair gespeeld. fns polytushoef Haukes 46.44. 103.15, Westerland en DE HEER G. SNEEK OVERLEDEN. De oud-direc^ur van de Eerste Urker Stoomboot Maatschappij, de heer G- Sneek, is Zaterdag te zijnen huize op Urk overleden. Onder de bekwame lei ding van de heer Snoek is de Eerste Urker Stoomboot Maatschappij tot gro te bloei gekomen. Hij was in vele kring en aan de wal een zeer geziene figuur. De overledene, die de leeftijd van 74 jaar bereikte, heeft maar zeer kort van zijn verdiend pensioen mogen ge nieten. VISSERIJ URK, 13 Sept. Door 105 vaartui gen werden Dinsdag aangevoerd: 11354 pond kuilpaling f 0.65f 0.80 p.p.,' 1829 pond lijn- of beugaal f 0.75f 1.10 p.p. en 2316 pond witvis f 0.05f 0.38 p.p. Dé jaarlijkse landbouwtentoonste», ling te Alkmaar, ditmaal op 28 Sept. t« houden, belooft deze keer zeer belang, rijk te worden doordat zij tevens is dé jaarlijkse centrale keuringesdag van het Texeise Schapenstamboek in N.H. Cn het Noordhollandse Groot Yorkshir. Varkensstamboek. Te Graft ontstond een binnenbrand doordat niet de stek ker van een lamp doch die van een strijkijzer in het stopcontact was ge- stokeh. Onder de vier gewonden bij het spoorwegongeluk te Wolfheeze be vinden zich twee uit Alkmaar afkom stige militairen. De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Hoorn, de heer A. H. M Haring, is in gelijke functie benoemd te Delft. De verbetering van de ha vens te Medemblik is voor f 150.000 opgedragen aan de firma Daalder te Alkmaar. Op 22 en 23 Sept. zullen op slot ,.As- sumburg" te Heemskerk lezingen wor den gehouden over mechanisatie en en kele andere belangrijke zaken betref fende de akkerbouw. De heer Jb. Olof heeft bij de firma Jan Dekker te Wormerveer zijn 50-jarig dienstjubileum herdacht, bij gelegen heid waarvan hij een koninklijk» onderscheiding ontving. Schaakmees ter Keiler speelde te Koog aan de Zaan een simultaanwedstrijd. Hij won 18 par tijen en speelde 6 remise. Aalsdijk, New Orleans—K'dam, 12-9 te Lon den. Alcyone, A'dam—Basra, 12-9 te Dubai Aldabi, Buenos Aires—R'datn, 12-9 van Vic toria Asturias (charter), 12-9 12 uur te Ba- tevia, vermoedelijk 14-9 v.m. naar R'dam Bengkalis, Makassar—A'dam, passeerde i2-9 Kaap Guardafui. Boissevam, 12-9 van Pe- nang naar Singapore. Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 12-9 van Vic toria. Bomeo, New York—Karachi, pass. 12-9 Algiers. Celebes, 11-9 van Makassar te Sura- baja Delfland, Hamburg—Buenos Aires, pas seerde 12-9 Ouessant Esso Den Haag (t), Antwerpen—Aruba, passeerde 12-9 Guadaloup Badila (t), 13-9 van Miri te Singapore Hoog kerk, A'dam—Beira, passeerde 12-9 Ouessant Jacob Cats, 12-9 van Nanük naar R'dam Java, A'dam—Java, 12-9 van Singapore Kertosono, Java—R'dam, 12-9 17 uux van Djeddah Friesland, New York—Java, 11-9 17 uur te Belawan Mataram, R'dam—Java, pas seerde 11-9 16 uur Finisterre Mapia, San Francisco—^Philippijnen, passeerde 12-9 Saipan- eiland. Modjokerto, 12-9 van Makassar te Balik Papan Muiderkerk, 12-9 van Mon rovia naar Freetown. Nijkerk, 11-9 van Zan- zibar naar Tanga Ondina (t), 12-9 van Genua naar Abadan Oranjefontein, 11-9 van Tanga te Mombassa Rempang, Batavia—A'dam, passeerde 12-9 Minicoy Rüys, Java—Buenos Aires, 11-9 te Mombassa Salawati, Java— New York, passeerde 11-9 Kaap St Vincent Sarangan, 12-9 van Vizagapatan bij Calcutta voor anker Slamat, R'dam—Java, 12-9 15.30 uur van Aden Sumatra, 12-9 van Belawan naar Dabo Tabfnta, 12-9 van R'dam te New York Randkerk, A'dam—Mombassa, pas seerde 12-9 Gibraltar Weltevreden, 11-9 van New York te Batavia Willem Ruys, R'dam —Java, passeerde 12-9 18 uur Guardafui. Albireo, 13-9 van Bahrein naar Rastanura Alhena, 12-9 van Santos naar Montevideo Gooiland, A'dam—Buenos Aires, passeerde 12-9 Finisterre - Maasland, 12-9 van Buenos Aires naar Montevideo Prins Willem II, 11-9 van lVdam te Halifax. Aalsum, 9-9 van R'dam te Calcutta An- nenkerk, R'dam—Brisbane, 12-9 te Sydney Alcor, 11-9 van R'dam te Antwerpen Al- phard, 12-9 van Buenos Aires via Antwerpen naar R'dam Alwaki, 14-9 van Antwerpen te R'dam verwacht Arkeldijk, 13-9 van New York te Antwerpen, 14-9 v.m. te R'dam ver wacht Leerdam, 11-9 van Boston te New York Leopoldskerk, Calcutta—R'dam, 12-9 te Port Said Lindekerk, R'dam—Calcutta, 10-9 te Colombo Lutterkerk, R'dam—Bom- bay, passeerde 12-9 Gibraltar - Merwehaven, 12-9 van Liverpool naar Duinkerken - Mo- lenkerk, R'dam-Japan, 12-9 te Genua - Nor- biyn, Calcutta—R'dam, 12-9 van Aden - Pr. Johan Willem Friso, 11-9 van Montreal te Port Alfred - Prins Philip Willem, 12-9 van Havan na te Sulphur - Ridderkerk, Sydney-R'dam, passeerde 13-9 Ouessant - Rijnkerk, Japan- R dam, 12-9 te Manilla Soestdijk, Java New York, 12-9 te Suez - Stad Dordrecht, 12-9 van R'dam te Huelva, vermoedelijk 15-9 naar A'dam - Stad Haarlem, 11-9 van Lulea naar Bremen - Themisto, 13-9 van Lulea naar Bremen - Veendam, vertrekt 11-9 van New \ork naar R'dam - Wieldrecht (t), 11-9 te Durban teruggekeerd voor kleine reparatie van een tot twee dagen. ZONDAGAVOND. We gaan zo'n beetje naar 't einde van 't zwemseizoen en bijna zou alles voor deze tak van sport zonder emoties zijn verlopen. Maar voor de sensatie zorgde Joop. Joop is 't jongste lid van onze zwemclub en juistvier jaar ge worden. Vorig jaar zomer was ie al'een paar keer, met spelen aan de waterkant, 't kanaal in ge zeild en toen vond Vader 't be ter voor zijn zielerust en voor die van zijn vrouw, dat Joop leerde zwemmen, i Terwille van de eerlijkheid moet ik u bekennen, dat de eerste zwemlessen, die Joop van z'n ouders kreeg, niet altijd be vorderlijk waren voor de goede harmonie tussen dit echtpaar. Joop had natuurlijk met z'n drie levensjaren geen benul van tellen en bewegingen maken en vandaar dat die voorstellingen veel weg hadden van de Marine, order en tegenorder. Maar spe ciaal Vader zette door en zou 't dan in 1948 niet gelukken, dan werd de zaak in '49 op dezelfde voet voortgezet. En nu deze week wierp Joop met een voornaam gebaar z'n zwemboei op de wal, wuifde eens naar Vader en Moeder en zwom kalm naar 'f vlot. Wij „oue" mensen stonden natuurlijk paf. Maar dat is nog niet alles, dacht Joop. Hij nam een aanloop en dook er weer in. Onnodig te zeggen, dat ie even later, vrij wel barstend van trots, met z'n buikje vooruit, op 't platform van 't badhuis naar ons toekwam. Ik weet wel lezers, ergens in Amerika is een baby van negen maanden te zien, die feilloos over een afstand van tien meter, in een soort aquarium, de crawl zwemt. Maar minstens even trots als de Yankees zijn op dit mys terieuze „geval", zijn wij het op onze Joop, de Jutter van 4 jaar, die zich net zo thuis gevoelt in ons fijne Marsdiep, als V in Uw luie stoel. TOEAN TIK-TIK- Hotel „DE HOOP", De Cocksdorp, Texel, vraagt zo spoedig mogelijk een FLINK, NET MEISJE. Hoog loon. WELKE JONGEN heeft zin om opgeleid te worden in het kappersvak? JAAP BAKKER, Keizerstraat 57. GEVR. EERSTE SLAGERSBEDIENDE. K. BOEDER, Joubertstr. 40-42. Tel. 3154, Den Helder Een slijpsteen met bak. Be goniastraat 18. Chevrolet vrachtwagen 1939, platte laadbak. Garage Manshan den, Middenweg 191, Tel. 2953. Een prima jachtgeweer, Ham- meriess, kal. 16, Krupp stalen lo pen. J. Baken, Callantsogervaart 12, Julianadorp. In prima staat zijnd motor rijwiel, 300 cc. Eventueel ruilen met 200 of 250 cc. Te bevr. na C uur hij S. Bakker, Ooievaar- straat 56. Sierduiven O H meeuwtjes vanaf P* P* Te bevr.: J. van El- dijk, P. Quantstraat 4. Gemeub. gelegenheid. Bureau van kamers met Br. onder ni dit blad. kook- 189, Gevraagdeen nette loopjongen. Adres: J. Bruin, Sluisdijkstraat 53 Gevraagd werkhuizen voor één dag per week. Br. onder nr 191 Bureau van dit blad. Biedt zich aan: net meisje als leerling-verkoopster, 21 jaar. Br onder nr 190, Bur. v. d. blad Biedt zich aan: chauffeur-mon teur. Reeds jaren als zodanig werkzaam. Br. letter W, Adv.- Bur. C. Rezelman, Molen vaart 105 Anna Paulowna; Tel. 292 Biedt zich aan: werkster voor twee dagen per week. B. Ange vare, Narcissenstraat 20, Breezand Gevraagd fietsjongen plm. 16 jaar en net meisje. Wasserij Nen- tunus, Zuidstraat 79—80. Weggevlogen twee postduiven, nngnummers: Holl. 46/163703 HoU. 48/251798. Terug te bez? Oostslootstraat 25. Spoed! Jong echtpaar zoekt kauier m. gebr. van keuken, Vrouw ■s gen. huish.werk te verrichten.' blad B"r' van dit (motief Wilton) en diverse andere (2x3 meter) Grote collectie vanaf 19.50 grt. maat. 7.75 spotkoopje. maten. Complete meubilering Koningdwarsstraat 71—73 Tel. 2193

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2