De Zwarte fi rchidee Zal het wonder der V.U.C.-tent zich weer voltrekken Driekus Veer door pech uitgevallen JF2* Training der topspelers begonnen Plannen voor een stadsverwarming Candidaat knoeide bij middenstandsexamen Albanezen schonden de Criekse grenzen Mr. Teulings minister van Binnenlandse Zaken? Het snelheidsrecord en de Zondagsrust Hongaarse sportiviteit TUMULT IN DE RECHTSZAAL ,,ls dit recht, heren?" Koude en hitte Dominee en dokter in de optocht Plan voor internationaal bestuur in Jeruzalem Opnieuw doodstraf geëist Centrale Commissie der R.T.C. gaat weekenden het buitenland Twee doden bij overval in Indonesië Pim, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur De besprekingen tussen Bevin en Acheson Successen voor Noord hollandse kaasmakers in Vragen over verhoogde radiodistributieprijs De dodende adem Vijftig ha. Veluwse bos- en heidegrond afgebrand Hei Radioprogramma r De centrale training van de top spelers van Nederland is Dinsdag avond op het VTJC-terrein weer be gonnen. De beide doelverdedigers Kraak (Stormvogels) en Saris (BW) waren reeds om 6 uur aanwezig waar IÜ speciaal door coach Van der Lek onder handen werden genomen. Om zeven uur traden de anderen aan. glechts één van de uitgenodigde spe lers ontbrak op het appèl, Kees Rij vers, die medegedeeld had, dat hij door drukke werkzaamheden en stu die voorlopig niet in de gelegenheid was de training der topspelers mee te maken. De volledige technische com missie van de KNVB was op deze avond aanwezig, alsmede hoofdeonsul Boeljon. De N.V. Maatschappij voor afstands warmtevoorziening, onlangs opgericht door een veertiental grote Nederlandse Installatie-bedrijven op het gebied der centrale verwarming, heeft zich tot verscheidene Nederlandse gemeenten gewend, teneinde tot besprekingen te komen om de mogelijkheden voor stads verwarming te bestuderen. Hierbij wordt van de gedachte uitge gaan. warmte vanuit productie-centra te distribueren, evenals zulks met gas-, water- en electriciteitsvoorziening het geval is. Amerika, Rusland, Duitsland, Tsjechoslowakije, Frankrijk en Zwit serland zijn wat dit betreft reeds in een min of meer vergevorderd stadium. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Heerlen de eerste stad zal zijn waar de maatschappij voor warmtevoorziening zal zorgen. Als alles zb loopt als men zich voorstelt zullen de werkzaamhe den aldaar nog dit jaar beginnen. Zoals bekend wordt te Utrecht en Rotterdam het lange afstandsverwarmingssysteem reeds door de gemeente toegepast. Een dertigjarige boerenzoon, die reeds twee keer voor het midden standsexamen was „gestraald", pleeg de in zijn angst voor de derde maal te zullen zakken valsheid in geschrifte. De papieren, waarop de opgaven moesten worden uitgewerkt, moeten slechts van een nummer, niet van de naam van de examinandus worden voorzien. De vertwijfelde candidaat zette na zijn laatste examen zijn num mer op het werk van zijn achterbuur man en crp diens werk zijn eigen nummer, met het gevolgdat hij tot één maand gevangenisstraf werd veroordeeld. De advocaat-generaal Ivan het Amsterdamse gerechtshof eiste nog een maand extra. De ver dediger, die het contact met de justi tie tot nu toe voor de jongeman en zijn ouders reeds een straf op zichzelf noemde, verzocht het Hof zijn cliënt tot een voorwaardelijke straf te wil len veroordelen. Over veertien dagen volgt de uitspraak. De Balkan-commissie der V.N. heeft Albanese militairen er van beschuldigd in de nacht van dertien op veertien Augustus, tijdens het jongste offensief der Griekse regeringstroepen in de na bijheid van de Grieks-Albanese grens, stellingen te hebben ingenomen op Grieks gebied. Het rapport vermeldt dat „20 solda ten, die deel uitmaakten van een Alba nese compagnie, werden gedood en drie anderen gevangen genomen, hetgeen op Grieks grondgebied geschiedde". In het rapport wordt verder ver klaard, dat de Griekse regerings troe pen vanaf Albanees grondgebied tij dens de strijd met de rebellen met ge schut en machinegeweren zijn bescho ten. Naar wordt yernomen, is mr. Fr. Teu- •ings te Den Bosch aangezocht voor de Portefeuille van Binnenlandse Zaken. De heer Teulings was lange tijd lid van de Tweede Kamer, waarin hij optrad sis de financiële expert van de Katho lieke fractie. Hij is thans lid van de Eerste Kamer. Na afloop van de training verza melden de officials en de spelers zich in de VUC-tent, waar .de voorzitter van de keuze-commissie, de heer Her- berts een toespraak hield. Van heinde en ver, aldus de heer Herberts, zijn de spelers naar Den Haag gekomen om deze training mee te maken en hij dankte de spelers voor hun komst, aangezien zij hiermede toonden zich gaarne opofferingen te willen getroos ten. In het afgelopen seizoen is het Nederlandse elftal ongeslagen geble ven. een prachtig resultaat, maar dat legt ons, zo vervolgde de KC-voorzit- ter. tevens verplichtingen op. In dit jubileumjaar van de KNVB zullen wij ons beste beentje moeten voorzetten om in het zware internationale seizoen goede resultaten te kunnen behalen. Slechts twee thuiswedstrijden staan voor de boeg, tegen Belgie en Dene marken, maar daar komen drie, in dien mogelijk vier uitwedstrijden bij, n.1. Belgie, Zweden. Finland en wel licht als er een datum gevonden kan worden, ook Zwitserland. De heer Herberts memoreerde nog het vertrek van Wilkes. „Het zal niet meevallen, om de haast onvergetelijke Wilkes te vervangen", zo meende de heer Herberts. „Maar het zal moeten gebeuren en daarbij reken ik op de medewerking van alle spelers". Hierna hield coach Van der Lek nog een inleiding over de wijze van voor bereiding en training. Hij wees er op, dat een voortreffelijke lichamelijke conditie van groot belang is voor de te leveren prestaties. Hij kondigde aan. dat er oefeningen in ploegver- band en individuele training zullen volgen, waarbij vooral het tempo zal worden opgevoerd. De tactiek, op het veld en theoretisch in de clubtent zal niet vergeten worden. Ten slotte vroeg Van der Lek aan de spelerss om de oefeningen met de grootste concentra tie uit te voeren. Gelijk bekend, heeft het lid der Tweede Kamer, de heer Roosjen (AR) destijds vragen gesteld aan de minis ter van oorlog en marine in verband met de snelheidsproeven met de Me teoor-straaljager op Ameland, welke proeven op Zondag werden gehouden. Daarin zag de heer Roosjen een aan tasting van de Zondagsrust. De minister van oorlog en marine, mr. Schokking heeft thans geant woord, dat deze proeven zonder zijn voorkennis zijn verschoven van Za terdag 27 Augustus naar de daarop volgende Zondag. Op Zaterdag name lijk waren de weersomstandigheden van dien aard, dat de proeven geen doorgang konden vinden. Men heeft niet gewacht tot Maandag uit zuinig heidsoverwegingen, teneinde de ver blijfskosten op Ameland zo laag mo gelijk te houden. De minister heeft Waardering voor het streven naar zuinigheid, dat aan deze beslissing ten grondslag lag. Toch kan hij zich niet met het genomen besluit vereni gen, omdat zonder op dienstbelang gegronde noodzaak de Zondagsrust geschaad werd en velen tot Zondags- arbeid genoopt werden. De minister heeft dan ook de chef luchtmachtstaf opdracht gegeven, ln den vervolge met zijn opvatting rekening te hou den, hoewel deze chef reeds menig maal eigener beweging blijk heeft ge geven, een open oog te hebben voor het hoge belang van Zondagsrust voor zijn personeel. AMERIKAANSE MISSIE 20 SEPT. TE BATAVIA VERWACHT Aneta verneemt, dat de missie van onderzoek voor het Verre Oosten van het Huis van Afgevaardigden 20 Sep tember te Batavia zal aankomen. De missie, waarvan Walter B. Huber voor zitter is, bestudeert de te besteden gel den van de V.S. in het buitenland. Het is mogelijk, dat de missie een tocht naar Bali, Djokja en Padang zal maken. De internationale motor-zesdaagse Op de tweede dag van de Interna tionale Zesdaagse hebben de motorrij ders het niet gemakkelijk gehad. He laas vielen er enkele ongevallen te noteren. Zo moest de Engelse deelnemer Wheller (Triumph) naar het zieken huis worden overgebracht na een aan rijding? zijn landgenoot Littleford (BSA) kwam 7 mijl vóór de finish ten val en verwondde zijn rug, en ook Christensen (Engeland) was betrok ken bij een valpartij, waardoor hij vrij ernstige verwondingen opliep en het opnemen in een ziekenhuis nood zakelijk was. De Italiaan Ventura maakte een raar avontuur mede. Hij kwam op een lege band binnen en reed recht op de tafel, waar de tijdopne mers zaten, aan. De tafel ging onder ste boven, maar gelukkig werd nie mand gewond. De 18-jarige Hongaar Nemtha, een der leden van het Hon gaarse A-team voor de Zilveren Vaas. stopte toen hij een Engelse deelnemer gewond aan de kant van de weg zag liggen. De Hongaar hielp de Engels man, legde hem wat geriefelijker neer, aangezien de machine van de gewonde nog boven op hem lag. Het is evenwel reglementair verboden orr tijdens de wedstrijd de machine van een andere deelnemer aan te raken en nadat de Hongaar zijn rit had volbracht was hij wel zeer benieuw, of de organisatoren hem voor zijn daad zouden straffen. De KNMV meldt uit Llandrindod Wells, dat officieel na de eerste dag de meeste Nederlanders nog strafpunt- vrij waren. Alleen Drikus Veer viel door pech uit (101 strafpunten) zodat het Nederlandse B-team op Jawa voor de Zilveren Vaas is uitgeschakeld. Cees van Rijssel (Den Haag) en Ben nie Jansema (Hengelo) rijden individu eel verder. De twee strafpunten voor het A-team, welke Flinterman opliep, zijn kwijtgescholden. Dit team eindig de de eerste dag met 0 strafpunten. Harry van Dinter liep 5 strafpunten op en Herman Zuur 10. De overge bleven rijders van het B-team, alsme de Bestebreurtje (Barendrecht)Haa- ker (Badhoevedorp), Zuur (Voor burg) en Lichtenbelt (Den Haag) lie pen deze dag geen strafpunten op Zoontjes (Tilburg) kreeg door ket- tingpech 4 strafpunten op zijn naam. Tot dusver zijn ongeveer 60 deelne mers uitgevallen, ongeveer 28 procent dus.. Gistermorgen werd door het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam de 51- jarige G. K. uit Heemstede veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek. De 40-jarige Haarlemmer H. werd bij verstek tot vijftien jaar met aftrek veroordeeld. Beiden verliezen hun rech ten voor het leven. Hen was ten laste gelegd, dat zij tijdens de bezetting de verspreider van het illegale blad Spar- tacus de heer Gerritsen uit Haarlem aan de Duitse politie hadden verraden, waardoor de gehele illegale groep ge liquideerd werd. Acht leden werden gefusilleerd, vier anderen werden naar een concentratiekamp overgebracht, vanwaar zij niet terugkeerden. Toen het vonnis werd bekend ge maakt, ontstond op de publieke tribune een hevig tumult. Daar zaten namelijk de weduwen van de leden der groep- Sneevliet, die Spartacus verspreidde, en zij toonden zich hevig verontwaar digd over de uitspraak. Een van de dames riep: „Is dit recht, heren?" De dames moesten door de parketwachten met zachte drang uit de zaal worden verwijderd, want zij hielden niet op, van hun afkeuring te doen blijken. In grote gebieden van de V.S. heeft de koude haar intrede ge daan. In Montana, Wyoming en Dakota daalde de temperatuur tot zes graden (Celsius) onder nul. In Alaska woedde een sneeuwstorm, waardoor duizen den bomen ontworteld werden In Algerie deed een sirocco uit de Sahara de temperatuur stijgen tot veertig graden Celsius in de schaduw. Het plaatsje Boornbergum in Fries land, niet ver van Drachten, viert jaarlijks een volksfeest, dat geopend wordt met een optocht van versierde Wagens. Een merkwaardig aspect vormden dit jaar in de stoet dominee A Horst, de Ned. Herv. predikant ter plaatse, en dokter K. Hornstra, de plaatselijke geneesheer, die tezamen op een wagen in de stoet meereden. Beiden waren uitgerust met de attri buten van hun ambt: de predikant met katheder en bijbel, de arts, in vr.tte jas, met onderzoektafel en me dische instrumenten. Met grote letters stond op de wagen ie lezen: „wy wolle sizze op dit feest: soun de lea en soun de geast". of in het Nederlands: „Wij komen zeggen op dit feest: gezond het lichaam en gezond de geest". De verzoeningscommissie voor Pa lestina van de VN heeft een plan ge publiceerd vuor een internationaal bestuur van Jeruzalem, volgens het welk de stad permanent verdeeld zou blijven in twee gedemilitariseerde zo nes, die een hoge graad van zelfbe stuur genieten. Volgens het plan zou er een commissaris van de VN voor Jeruzalem komen en een bizonaal parlement van Joden en Arabieren met een vertegenwoordiging van de minderheden. Het plan zal worden ingediend bij de algemene vergade ring van de VN, welke 21 September te Lake Success begint De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam mr. J. C. Louet Feisser, eiste gistermorgen de doodstraf tegen de 40-jarige Amster dammer J. F. J. Boxmeer, die beschul digd wordt van arrestaties en mis handelingen in het kamp te Ommen. Op 25 Januari was B. reeds ter dood veroordeeld, maar op verzoek van de verdediger liet het Hof Boxmeer aan een psychiatrisch onderzoek onder werpen. De verdachte bleek volkomen toerekeningsvatbaar. Tegen de SD-medewerker F. X. Lammers, voorheen taalleraar te Leeuwarden is gisteren door de Bij zondere strafkamer van de Leeuwar der rechtbank de doodstraf geëist. De rechtbank hield zich de gehele dag bezig met het verhoren van de getui gen, Van wie velen verklaarden, door verdachte te zijn mishandeld. In zijn requisitoir zeide de officier van Ju stitie, mr. Nubé, het aantal slachtof fers van verdachte niet te kunnen schatten. Bij het horen van de eis kon het publiek een appalus niet onder drukken. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Naar te Batavia werd vernomen is op 6 September een klein militair convooi, bestaande uit een fourage- auto en een filmwagen, nabij Tjikad- jang zwaar beschoten. Een Nederlands militair en een militair medewerker werden tengevolge vin deze beschie ting gedood, vijf militairen werden gewond, waarvan twee zwaargewond De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, en zijn Amerikaan se ambtgenoot, Dean Acheson, hebben gedurende drie uur vraagstukken met betrekking tot het Verre Oosten en het Midden-Oosten besproken. De mi nisters zullen vandaag weer bijeenko men. De bijeenkomst van Dinsdag was de eerste van een serie, welke te Washington zal worden gehouden. Naar van gezaghebbende zijde te Washington is vernomen, zullen Bevin en Acheson veelomvattende besprekin gen voeren over de houding, die hun landen tegenover de nieuwe Duitse re gering zullen aannemen. Tevens ver wacht men, dat de twee ministers over de opneming van Duitsland in de West- europese gemeenschap zullen spreken. Zijdelings zouden ook enkele ontman telingskwesties worden aangeroerd. Diverse Noordhollandse zuivelfabrie ken hebben deelgenomen aan de inter provinciale kaaskeuring ter gelegenheid van de tentoonstelling D.O.E.N. te As sen. De fabrieken te Julianadorp, Ou dendijk, Hem en Opmeer ontvingen een verguld zilveren medaille: een zil veren medaille kregen de fabrieken te Middelie, Bobeldijk, Julianadorp (2x) en Assendelft. Om moeilijkheden op ie lossen Minister van Maarseveen heeft me degedeeld dat de voltallige centrale commissie der R.T.C, zich Vrijdag voor een weekend in het buitenland zal te rugtrekken. Men zal hier op informele wijze de geschilpunten, welke zijn ge rezen, bespreken en trachten op deze wijze de voortgang van de conferentie te bespoedigen. Men hoopt Maandag weer in Nederland terug te zijn. De voorzitter van de conferentie, dr. Drees zal bij de besprekingen aanwezig zijn, evenals de UNCI. Het Tweede Kamerlid Gortzak (CPN) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk de vraag ge steld of de minister met ondergeteken de niet van oordeel is, dat, waar bij dC radiodistribuitie de werkende bevol king voornamelijk als abonne is aang^ sloten, de verhoging van de abonne mentsprijs een verdere spanning tussen lonen en prijzen ten gevolge moet heb ben. Hij vraagt de minister verder, of deze bereid is maatregelen te nemen, die een verhoging van de abonnements prijs voor de radiodistributie voorko men. 165. Dat was een redding op het nippertje. Dank zij het doortastend optreden van Pepi, zitten de broertjes nu veilig op een boomtak en zien zij de negers onder hen doorpeddelen. „Sneller, sneller!" horen ze hen roe pen. „Anders ontsnappen ze ons nog!" En de Panko-negerg gooien er nog een schepje op. Want zijne Majesteit Dub beldik is niet lekker als er buit ont snapt. Hij is zelf trouwens in een kano gestapt om de achtervolging mee te maken. De Panko-negers krijgen ech ter de schrik van hun leven als ze plotseling het lege vlot zien. Van de drie hondjes en Pepi is geen spoor te bekennen. ^Onmogelijk!" roept de aan voerder. Maar ja, onmogelijk of niet, het vlot is leeg en Pim, Pam, Pom en Pepi zijn spoorloos verdwenen. Een halfnaakte fakir, die de macht zou hebben om personen met zijn adem te doden, ontving giften van bloemen en lekkernijen van een opgewonden menigte, die zich verzameld had voor het politiebureau te Karatsji, waar de politie de man een verhoor afnam. Een politiefunctionaris zei, dat de fakir eerder in het jaar als geestelijk onvolwaardig uit het leger ontslagen was. De fakir had een moskee willen betreden, doch omdat hij vuil en half naakt was, had een muezzin hem weg gejaagd. Toornig had de fakir door zijn hand geblazen en de muezzin was dood neergevallen. Hij bleek later aan een hartaanval te zijn gestorven. De fakir werd door de politie vrijgelaten. Maandagmiddag ontstond op net terrein van het artillerieschietkamp van de legerplaats Oldenbroek een bos- en heidebrand, die weldra een grote omvang aannamen. Helaas verzuimde men in de hitte van de strijd de Ve luwse bosbrandweer te alarmeren, die met zijn tankwagens waarschijnlijk krachtdadiger had kunnen ingrijpen dan nu mogelijk was. Tegen zes uur had men het vuur overwonnen. Vijftig ha gingen in vlammen op. TWEE POOLSE GEESTELIJKEN WEGENS COLLABORATIE TER DOOD VEROORDEELD Twee Poolse Rooms-Katholieke gees telijken die schuldig zijn bevonden aan collaboratie met de Gestapo in de oor log, zijn te Lodz ter dood veroordeeld. Zij zouden leiders van het ondergrond* verzet in Polen aan de Gestapo heb ben verraden en de arrestatie van an dere geestelijken in de hand hebben gewerkt. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 ra. Nieuwsberichten cm 7, 8 en II uur. 6-00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Radio Philharmonisch- cikest. 9.15 Vergadering van Raad van Europa te Straatsburg. 9.35 Orgelconcert. 10.20 Piano- werken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Louis Levy en zijn orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Sociale problemen. 7.00 Lezing. 7.15 Nieuws uit Indonesië. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Dingen van de dag. 8,20 Metropole-orkest. 8.55 Een Weense ballade, hoorspel. 10.25 Cor Steyn, orgel. 10.45 Van boek tot boek. 11.15 Dansmuziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de deg. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Filmfragmenten. 9 40 Schoolradio. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 De Zonnebloem. 12,03 Licht piano-spel. 12.30 Mededelingen. 12.33 De Ze venklapper. 1.20 Septet Johnny Ombach. 2.00 Metropole-orkest 2.40 Even onder ons. 3.00 Rnmer-orkest. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Cello- soli. 6.15 Land- en Tuinbouw. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Nederlandse organisten. 7.30 Aansluiting met de Royal Albert-hall te Lon den. 8.45 Ik dacht zo. 9.00 Sociale belofte. 9.20 Ensemble-selecta. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 NCRV-kwartet. 10.15 De vaart der Vol ken. 10.35 Nederlands Kamerkoor. 10.45 Avond overdenking. 11.45 Residentie-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Ochtend- varia. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Van beroemde componisten. 9.35 Soft and sweet. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 1.50 Kleutertje luister. 11.00 Uit opera's. 11.45 van de hak op de tak. 12.00 Zang. 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Piano en orgel. 1.15 Zigeuner- muziek. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Solis ten-concert. 3.00 „Klimop". 4.00 Van vier tot vijf. 5.00 Avro-kaleidoscoop. 5.40 Ronde Ta fel-conferentie. 5.50 Kinder-cabaret. 6.15 Sport- praatje. 6.30 The Skymasters. 7.10 „Kleine man in grote stad". 7.30 Gerard van Krevelen, piano. 8.15 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.00 „Jody en het herte- jeng", hoorspel. 10.15 Ik zou zo graag. 10.45 11 dacht zo.... 11.15 Reportage wielerwed strijden in Olympisch Stadion. 11.25 Avond concert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7,05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 9.1-0 Verz- pr. 10.00 Orgel. 10.30 Voor de saldaten. 10.45 Voordrücht. 11.00 „Rendevouz in Hawaiï". 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Bd.: Orkest-concert. 12.15 Hans Flower en Gina Madson. 1.15 Orgel en zang. 2.00 Omroep-symph. orkest. 3 00 Eng. L.P.: Reg. King en ens. 3.30 Car- roU Gibbons en orkest. 4.00 NWDR: Corda- kwartet. 4.30 Diversen. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Eng. L. P.: Orgel. 6.30 VI Br.: Voor de soldaten. 7.30 Eng. L.P.: „Opportunity Knocks** 8.00 VI. Br.: Verz. pr. 9.00 „Roer, roer-om- me-de-pot". 9.30 Liedoicn van Schubert, Brahms en Schumann. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Br.: Gram. 11.00 Diversen. 47 DOOR ALLAN SWINTON Op een punt, waar de klip recht naar beneden viel, was van sterke bamboe een hijschkraan met een draaiende erno Bebouwd, die aan de laatst overgeble- Ven monoliet was bevestigd Daar er san het einde van het touw geen ka- bol zat, om het touw gemakkelijk dooi laten, was er een oog aan bevestigd bat met veei moeite uit ijzerhout ge sneden was. Van hieruit leidde het 'ouw naar de voet van de klip, ging ban door een andei oog en vandaai boor de tunnel naar het span muil- J^oren. De drijver daarvan had, nadat "j de gehele plaza was overgestoken en nog een eind een van de hoofdstraten jj'as ingegaan, een van te voren aange raeht merkteken bereikt en had daai .estopt. Door nu aan de arm van de hijskraan te trekken, werd de mand, die op die manier opgehesen was. in gehaald, tot men hem op de rots kon laten zakken. Hugh was niet bij de mannen, die zich hiermee bezig hiel den, maar Hulpé wel Onbewogen keken de ogen uit het verweerde gezicht van de Indiaan hen aan. In antwoord op Marv's vraag wees hij met zijn duim naar beneden. Zijn ..tem verheffend, om boven het lawaai van het water uit te komen, zei hij: „Hij is naar beneden gegaan. We moeten nog een man omlaag zenden." Naast hen stond de gevlochten mand. ruim en diep als die van een ballon. Zij vroeg' „Daarin? Hulpé knikte. Sam had zich inmiddels verbaasd ,iver de ingenieuse manier, waarop de hijschkraan de mand en het dikke cuuw werkten. Een gedachte kwam •nj hem op. die hij al eens eerder gehad u,ad' toegepast op de een of andere zaak of beroep, zou zulke energie, doorzet tingsvermogen en bekwaamheid als Hi ch bezat, succes gebracht hebben in de helft van de tijd, die hij gespen deerd had in een vergeefse worsteling met Don Arturo's RAADSEL in SMARAGD, de jungle. Zijn gedachten werden onderbroken, doordat Mary in de mand klom. Hij greep haar bij de arm. „Neen! Doe dat niet. We zullen een boodschap naar be neden sturen." „Laat maar. Ik heb de Mount Rainier beklommen". Hij haalde de schouders op. Zij keer de zich tot Hulpé. „AU right. Stuur me maar naar beneden". Hulpé gaf het teken. Buiten was het touw van het gespan losgemaakt. De mannen grepen het en heschen de mand ongeveer een halve meter op. Toen sloegen zij het om een staak, die daar voor dat doei in de grond gedreven was. en wachtten. Hulpé draaide de arm van de hijskraan naar buiten en de mand hing daar zachtjes zwaaiend boven de donkere leegte. Mary was wel een beetje bang. Zij beet zich echter op de tanden en greep de touwen, waaraan de mand i rig. Hulpé gaf de mannen sen teken, waarna zij het touw vierden; de slagen van het touw gleden om de staak en zij zonk langzaam omlaag. De zwarte lijn van de rand van de klip kwam gelijk met haar ogen, was even later boven haar en verdween snel tegen het toortslicht. Steeds lager zonk zij, naar het scheen aanvankelijk in het duister Maar toen haar ogen aan de omgeving gewend waren gebeurden er twee on verwachte dingen. Het gebrul van de kloof, dat daar boven verhoogd werd dooi de weerkaatsingen onder het koepelvormige dak van de grot, werd hier bij de bron minder en het licht van de opening, daar hoog in de rots wand, hetgeen dooi het een of andere oppervlak ver naar achteren in de kloof weerkaatst werd, werd sterker Tegelijk met de vale glans daarvan werd zij zich bewust van een geur die aan een kerkhof deed denken en van een sensatie van vochtige koude Al spoedig zag zij. dat de klip sterk ingevreten was. zodat zij reeds ver ip de ruimte hing. Daar onder zich be merkte zij nu de grond, terwijl de klip recht uit het bruisende water oprees, terwijl aan de andere zijde de bodem van de kloof bestrooid was door van water omspoelde rotsblokken. Aanvankelijk meende zij, dat zij in het water terecht zou komen. Maar toen het tot haar doordrong, dat zij aan de overzijde zou landen, zag zij, waar haar ogen reeds aldoor naar tuurden, een donkere rechte ge stalte, die met opgeheven gelaat stond te wachten. Toen zij dichterbij kwam, greep bij de mand, en hield die vast tot hij op de rots kwam te rusten. Het vage licht was daar helder en groenachtig, als het maanlicht. In zijn bleke glans was de uitdrukking op zijn gezicht, toen hij zag, wie er tot hem gekomen was. bij na komiek en hij riep: „Wel verdraaid" Plotseling voelde zij zich verlegen Haai knieën waren slap en haar stem trilde, toen zij zei: „B-b-ben je niet blij me te zien?" „Blij!", riep hij uit en haalde haar uit de mand als een konijn uit een zak. Toen zij elkaar eindelijk loslieten, zei hij met een spottende formaliteit: „In waaraan dank ik de eer „Je brief...." „Ah! Het was niet de bedoeling, dat je die zou vinden voor je weer in de stad terug waart". „Dat zou ik ook niet gedaan hebben, maar de muildierzak werd nat en ik moest ze wel leegpakken. Je zei, dat je int niet had wilien laten gaan. Als ik dat geweten had, zou ik nooit gegaan zijn en dus bracht ik Sam er toe mij terug te brengen". Hij bleef haar enkele ogenblikken aanstaren. Toen vroeg hij op verwon derde toon. „Je bedoelt dat je wilt blijven dat je mijn leven wilt delen?" „Als je dat graag zou willen". (Wordt vervolgd). Wie niet moedig genoeg is om. te wagen zal nooit iets tot stand brengen in zün leven.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3