Kort Bestek Tiny Jonker niet in Engeland, maar in Galais aangekomen Acheson: „Dringend behoefte aan vredesverdrag met Japan Luistervinken in de Praagse kerken Conrad Adenauer wordt Kanselier Geen crisis op Ronde Tafel-conferentie Donderdag 15 Sept. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 74e Jaar*an8 No'10684 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Besprekingen ie Washingion over alle belang rijke poliiieke kwesties Desnoods ook zonder de Sowjetunie Gemaskerde roofoverval op boerenleenbank Ministers van defensie in October naar Washington Kamp Vughi onder de hamer Griekse waarschuwing aan Albanië Steekpartij in ijssalon Meisje omgekomen bij boerderijbrand Minister Stikker ontmoet Dean Acheson Tekort van 10.000 bij Rotterdamse voogdijraad Pistoor verjaagd om lijkdienst te houden Zes-en-twintig maal kwam haar maag in opstand Vandaag en morgen op verkenning HET IS een avontuurlijke reis geweest, die de IJmuidense kotter „Albatros" met aan boord de Zaanse kanaalzwemster in spé Tiny Jonker, baar trainer Maarten de Ruyter, diens echtgenote, de deskundige P. Termes, uw speciale verslaggever, zijn collega en de vijf leden van de bemanning gemaakt hebben- Na 28 uur tornen te gen de elementen, waarbij zelfs de helft van de bemanning over boord ging hangen, is de notedop in Calais binnengelopen. Dit was gistermiddag omstreeks vijf uur. De aanvankelijke bestemming Dover werd Dinsdagavond verlegd naar Calais omdat de weerbe richten steeds spraken van Noord- Noordoostelijke wind en in dat geval een start van Tiny aan de Franse kust gunstiger gedacht werd. Nog Woens dagmorgen om 7 uur was men deze mening toegedaan. Daarna verarmde het weer met opzienbarende vaart De wind draaide naar het Zuidwesten, uit RAMP IN DUITSE URANIUMMIJN? Zeventien arbeiders zouden levend begraven zijn Kruidenteelt door kleine boeren Internationale regeling voor ziektekosten Nederlandse en Indonesische dansers te Venetie BUREAU: Koningstraat 78—80 L)en Helder Telefoon 2345 post gironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. Kleine advertenties Juttertjes'tot 15 woor den f Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per fcwar taal 4 oij vooruitbe taling. Dlus incassokosten II Pe Amerikaanse en de Britse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson (H Emest Bevin, hebben Woensdag een bespreking van een uur en tien minuten gehouden over problemen, voornamelijk op basis van de politieke ontwikkelin gen in Europa, met inbegrip van de Balkan, aldus is in een korte verklaring te Washington medegedeeld. Verder wensen Acheson en Bevin nog deze week met ge Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, te spreken over puitsland en Oostenrijk. Acheson verklaarde op een door hem gegeven pers conferentie, dat hij en Bevin het er over eens waren, dat er dringend behoefte hestaat aan een vredesverdrag met Japan. Deze kwestie zou opnieuw bestudeerd gorden. Op een vraag, of er een mogelijkheid bestond, dat de Westelijke mogendheden zonder de Sowjetunie verder zouden gaan met de opstelling van een vredeSVerdrag, antwoordde Acheson: „het grote doel is, iedereen bij deze taak te betrekken die er mede te maken heeft." prijs zou stellen wanneer Amerikaans kapitaal gestoken zou worden in pro jecten voor irrigatie en het bouwen van electrische centrales in Egypte, de Soe dan en Brits-Oost-Afrika. Balkanlanden beschuldigd Dean Acheson heeft verklaard, dat Roemenie, Bulgarije en Hongarije in de algemene vergadering der V.N. er van beschuldigd zullen worden de mense lijke rechten geschonden te hebben. Hij veroordeelde de landen, omdat zij niet bereid waren mede te werken bij de regeling van het dispuut over de schen ding der desbetreffende clausules in de vredesverdragen. Hun houding in dezen trok volgens de minister de goede trouw der landen bij de ondertekening van de vredesverdrageh in twijfel en vormde een duidelijk voorbeeld van het „botte voorbijzien van internationale verplichtingen". De „New York Herald Tribune" meldt dat gesproken is over de mogelijkheid van voorbereidingen voor een vredes verdrag met Japan zonder medewer king van de Sowjetunie, over de Britse wens om de morele steun van de V.S. te verkrijgen voor de verdediging van Hongkong, over het ontwerpen van me thoden van bestrijding van het com munisme in Zuid-Oost-Azie, o.a. door het verlenen van steun aan de nationa listische bewegingen in dit deel van de wereld, en over de eventuele beschik baarstelling van Amerikaanse kapitaal voor de economische opbouw van lan den als India en Pakistan, die tot dus verre op de Britse kapitaalmarkt wa ren aangewezen. Ook zou de kwestie van de verplichting van Groot-Brittan- nie om wapens te leveren aan sommige Arabische staten ter sprake gekomen zijn. Acheson zou zich uitgesproken hebben voor het uitvoeren van irri- gatiewerken in Israël als middel om een einde te maken aan de impasse, waarin de vredesonderhandelingen tussen Israël en de Arabische staten zijn geraakt. Bevin zou te kennen ge geven hebben, dat Engeland het op Op de Coöperatieve Boerenleenbank te IJsselmonde is gisteravond een roofoverval gepleegd door vier gemas kerde mannen. Op het ogenblik van de aanslag bevond de boekhouder zich alleen in het gebouw. Twee der man nen trokken een pistool en dwongen de boekhouder, een tas met enkele dui zenden guldens af te geven. Vervolgens werd hij onder bedreiging met de vuur wapenen gedwongen in de kluis té stappen, waarop de mannen de deur dichtgooiden en verdwenen. De kluis deur is niet in het slot gevallen, zodat de boekhouder de politie kon waar schuwen. Het onderzoek heeft tot nu toe weinig resultaat opgeleverd. Op het ogenblik voeren de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen aangesloten bij het Atlantisch Pact in Washington besprekingen over kwes ties van belang voor de verbonden lan den. Aangenomen wordt dat deze be sprekingen begin October zover zullen zijn gevorderd, dat ook details inzake de defensie der verschillende landen in behandeling zullen worden genomen Daartoe komen de ministers van de fensie van de landen begin October in Washington bijeen. Voor Nederland zal minister mr. W. F. Schokking naar Amerika reizen. Hij wordt, zo verne men wij uit Washington, op 4 October daar verwacht. Woensdag werd in Hotel „De IJze ren Man" te Vught de inboedel van het voormalige kamp Vught geveild. Honderden opkopers, boeren uit de omtrek en andere belangstellenden vulden de grofe zalen. Tienduizend personen hadden tijdens de kijkdagen eindelijk eens de gelegenheid gehad om het beruchte kamp van binnen te bezien. Men had een route afgepaald, die langs de oude „Kommandantura", de keuken, een aantal barakken en over de grote appèlplaats voerde. De opbrengst van de catalogi en van de fietsenstalling wordt afgedragen aan de Stichting 1940-'45. De veiling wordt vandaag voortgezet. De goederen, die thans publiek verkocht worden, zijn afkomstig uit de tijd na de bevrijding, dus niet, zoals velen ten onrechte menen, uit de bezettingstijd. Alexander Diomedes, de Griekse minister-president, heeft meegedeeld, dat de Griekse regering besloten heeft te handelen volgens het handvest der Verenigde Naties, ingeval de thans buiten de Griekse grenzen vertoeven de Griekse opstandelingen ,,hun aan- i Heuss heefi hem voorgedragen val tegen Grieks gebied zouden her nieuwen". In het Nederlandse paviljoen voor telecommunicatie-apparatuur op Najaarsbeurs te XJtrecht toont Philips-N.S.F. een maquette, die op een schaal 1 20 een beeld geeft van de opstelling van een kortegolf wereld omroepzender van 100 K.W. vermogen in een zendergebouw. Herderlijke brieven onder censuur In Praag is een ministerieel de creet bekendgemaakt, waarbij de plaat selijke autoriteiten gevolmachtigd worden toezicht op kerkelijke aange legenheden uit te oefenen „teneinde vrijheid van godsdienst te waarbor gen en te voorkomen, dat de gods dienst misbruikt wordt tegen het volksdemocratische regiem". Het decreet, dat al van 31 Juli da teert machtigt de plaatselijke gezags organen „nota te nemen" van her derlijke brieven om na te gaan of zij geen „ongewenste inhoud" hebben. Naar AFP verneemt heeft het Praagse gewestelijke comité der com munistische partij besloten, elke Zon dag naar alle kerken van de hoofd stad inspecteurs te zenden, om al!» predicaties te beluisteren en de na tionale veiligheid in te lichten over „elke verstoring van de openbare orde". Panayotis Canellopoulos, de Griek se minister van oorlog, verklaarde tegenover Reuter: „Er zijn geen op standelingen langs de GrieksAlba nese grens. Het is algemeen bekend, dat er circa 8000 geconcentreerd zijn op Albanees grondgebied. Wanneer een poging gedaan wordt opnieuw over de grens te komen en Grieken land binnen te vallen, hebben wij het recht ons er geen zorg over te maken of het Grieken zijn of niet. Het zal de plicht zijn van het Griekse leger hun niet alleen weerstand te bieden doch hen te achtervolgen tot op hun bases, zoals elk land in dergelijke omstandigheden zou doen". In Britse kringen blijft men van mening, dat een schending van Al banees grondgebied de toch reeds moeilijke situatie in de Balkan nog gevaarlijker zou maken. De nieuwe Westduitse president, Theodor Heuss, heeft de „Bundestag" te Bonn verzocht Adenauer te kiezen als eerste federale kanselier. Adenauer is de leider der christen-democraten. Het officiële voorstel van Heuss kwam na een dag van tegenstrijdige geruch ten. jMen zegt, dat de president eerst de lijst van het door Adenauer voorgesteld kabinet wenste te zien, alvorens hem als kanselier voor te dragen. De presi dent was zich namelijk ervan bewust geweest, dat hij volgens de nieuwe grondwet aan iedere door de kanselier voorgestelde kabinetssamenstelling zijn goedkeuring diende te hechten en om ongewenste benoemingen te voorkomen had hij zich van te voren van Ade- nauers plannen op de hoogte gesteld. Woensdagavond omstreeks 7 uur kregen twee Italianen in een Italiaan se ijssalon in de Kalverstraat te Am sterdam zo'n hooglopende ruzie, dat één hunner zijn zakmes openknipte en zijn landgenoot, de 47-jarige P M., een aantal steken aan voorhoofd en rechterhand toebracht. Met een particuliere ziekenauto werd het he vig bloedende slachtoffer naar zijn woning in Bentveld vervoerd. De dader F. B. werd gearresteerd en is in het politiebureau Singel op gesloten. Dinsdagavond brak brand uit in een kapitale boerderij te NederWeert. Be halve twee kleine kinderen, waarvan er één op de eerste verdieping sliep, was er niemand thuis. Een grootmoeder Probeerde één der kinderen, een 5-jarig JBeisje, te redden, maar werd zelf door het vuur verrast. Haar man schoot haar te hulp, doch hij zou met de vrouw en het kind in de vlammen zijn °wgekomen als een inwonende zoon niet had ingegrepen. Allen kregen ernstige brandwonden. De grootouders het meisje moesten in zorgwekkende °estand in het ziekenhuis te Weert op genomen worden, waar het meisje is overleden. Zoals de plannen thans zijn, zal de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken Stikker Vrijdag op het State Department een onderhoud hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot Acheson. In kringen van het State De partment heeft men tegenover Aneta te kennen gegeven, dat Acheson voor-i nemens is een diner bij te wonen, dat Vrijdag wordt gegeven door de Ne derlandse ambassadeur, waaraan ook minister Stikker en andere Nederland functionarissen zullen aanzitten. Hiervan kon echter van de Nederland se ambassade geen bevestiging worden verkregen. BRITSE AMBASSADEUR IN CHINA WORDT TERUGGEROEPEN De Britse ambassadeur bij de Chinese regering, Sir Ralph Skrine Stevenson, die zich thans te Nanking bevindt, zal worden teruggeroepen. Er is reeds enige tijd sprake van geweest, dat Sir Ralph naar Londen zou terug keren, om overleg met zijn regering te plegen. ®tJITSERS WEER PER AUTO OVER DE GRENS Met ingang van 15 October zullen Duitsers weer met hun eigen auto's in et buitenland mogen reizen. De beno- 'gde passen zullen uitsluitend gelden Voor West-Europa. Weerbericht Verwachting tot Donderdagavond: wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien In 't uiterste Noordwesten van het land aan vankelijk tijdelijk nog krachtige, overigens meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Weinig Verandering in temperatuur. Bij de voogdijraad te Rotterdam is een kastekort ontdekt van meer dan 10.000 gulden. In verband hiermee is een hoofdboekhouder gearresteerd. Voogdijraad en politie wensen omtrent een en ander nog geen nadere mede delingen te doen. Wel gaf men de ver zekering, dat geen enkele particulier hiervan geldelijk nadeel zal ondervin den en dat geen anderen dan de hoofd boekhouder bij deze malversatie be trokken zijn. Communisten hebben in een kerk te Pozzuoli bij Napels een lijkdienst ge houden voor een gestorven kameraad, nadat zij de pastoor van de parochie hadden verjaagd. De pastoor had, toen hij de lijkstoet met rode vlaggen voor op zag naderen, de kerkdeuren gebarri cadeerd. De communisten waren toen via de sacristie binnengedrongen; zij plaatsten kaarsen rond het stoffelijk overschot, deden het orgel spelen, lui den klokken en zongen op eigen gele genheid requiemgezangen tot zij na een handgemeen met de inmiddels gear riveerde carabinieri de kerk moesten verlaten. Besprekingen zijn niet op dood punt; wèl problemen inzake de Unie „Het woord „deadlock", dat in enige persorganen is verschenen, geeft een totaal vals beeld van de stand van za ken ter RTC", aldus verklaarde een hooggeplaatste autoriteit in de Neder landse delegatie tegenover de speciale correspondent van het ANP. „Het is volkomen natuurlijk, dat de Centrale Commissie, die door de grote omvang der werkzaamheden van de verschil lende commissies geen totaal beeld heeft van de vorderingen op alle be sproken punten, eens een rustig week end wil hebben om het geheel te over zien en precies te bepalen hoever men is met de conferentie", zo voegde deze Nederlandse zegsman hieraan toe. Voorts zijn in de afgelopen weken enige essentiële problemen gerezen, waarvoor de conferentie eerst de op lossing tnoet vinden, alvorens men ver der kan gaan. Eén van deze problemen is inderdaad gelegen op het gebied van de Unie, zodat men mag aannemen, dat de Unie een belangrijk onderwerp van bespreking zal zijn op de weekend- conferentie. In gezaghebbende republi keinse en federale kringen was men eveneens zeer nadrukkelijk in zijn ver klaringen, dat van een „deadlock" geen sprake is. Ge zult het met mij eens zijn, vrienden, als ik u zeg, dat het weer wat raar begint te doen. Buiïg en kü en zo en lang niet meer de warme nazomer van de laatste weken. Het is gebeurd met de zomer, de herfst staat voor de deur. landbouwer En daarna de winter met koude en sneeuw en ijs. Hoe ik erop kom, op dit weerpraatje? Door de mededelingen van een Canadees-Amerikaanse Noord- pool-expeditie, die vertelde, dat het vroeger op de top van de aarde een zacht klimaat was. Er woonden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiit Eski- D. De landbouwschuur ging geheel in vlammen op. En het woonhuis, op een kamertje en de keu ken na, brandde ook uit. De veerpont bleek te smal om de brandspuit toe te laten, zodat er niet geblust kon wor den. En dat in de verlichte eeuw! O Weet u, wie er getrouwd is? Rudy mo s die sinds lang Zuidelijker streken yallee, de bandleider. Voor de vierde hebben opgezocht en er was zelfs plan- keer Zjj is een en twintig. Hij acht en tengroei. O, het was lang vóór de tijd van Amundsen en Nobile en al die andere koude-trotserende ontdekkers, maar het is toch wel aardig om even te vertellen. Misschien kan het u tot troost wezen, als het van de winter een steendik vriest. O Voor een Londense rechter verscheen een taxichauffeur, die ervan beschuldigd werd beledigen de taal te hebben gebruikt tegen zijn passagiere, een kamermeisje, (tot in Mayfair werkt. De chauffeur werd vrij gesproken, omdat het meisje met bu machte was, de gewraakte woorden te herhalen, zelfs niet toen ze kon volstaan met ze op te schrijven. np het eiland Tiengemeten is brand U uitgebroken in de boerderij van de veertig. Je hebt hele volksstammen die het nooit leren! q Twee griezelbibbers: In een chemische fabriek in Neder- Hiééé! Je bent Tiny Jonker niet Saksen heeft een ontploffing plaats ge vonden, waardoor twee arbeiders wer den gedood en twee ernstig gewond. O Nog erger: Bij Rouaan is een autobus in botsing gekomen met een vrachtauto, waardoor twee inzittenden levend zijn verbrand. Uebt u gehoord van de man met de orchidee in z'« knoopsgat? Die ont moette een vriend. „Mooie roos heb jij daar" zei de vriend. „Kerel, dat is geen roos dat is een orchidee". „Niks hoor, een roos." „Nietes, een orchidee". „Nou" zei de vriend, „spel dat dan eris". „Je hebt gelijk", zei de man toen, „het is toch een roos." Flauw, he? Maar, vrienden, ge zijt de zenuwflodder- rubriek alweer vergeten, en daar ging het maar om. Ergens in Michigan heeft een 83-jarige boer zijn woonhuis en vier andere gebouwen op zijn land in brand gestoken. Omdat zijn familie leden alsmaar heibel maakten, wie er nu eigenlijk zal erven. Het is een beetje ongebruikelijk, maar wel afdoende. Mrs. Mary Buckley in Seattle won een eis tot echtscheiding tegen haar heer en meester, toen ze vertelde, dat-ie, sinds hij uit het leger terugkwam, zel den uit bed was te krijgen behalve voor een bezoek aan een bar. 't Is ook meer dan bar! (Van onze redacteur aan boord van de „Albatros") Het met Britse vergunning verschij nende Berlijnse dagblad „Sozialdemo- krat" meldt dat Zondag jX in een door de Russen geëxploiteerde uranium- mijn te Aue, in Saksen, een gang is in gestort, als gevolg waarvan negentien mijnwerkers levend begraven zouden zijn. Het blad meldt verder dat acht andere mijnwerkers, die werden gered, door de Sowjetrussische geheime poli tie werden gedwongen een belofte tot geheimhouding te tekenen. Niettemin zou het nieuws van de ramp naar Ber lijn zijn uitgelekt. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening verklaart in een nota aan de Tweede Kamer over de teelt van geneeskrachtige en aromati sche kruiden, dat deze teelt, welke na de oorlog hier te lande werd ingevoerd, haar betekenis vooral ontleent aan het feit, dat zij bij uitstek geschikt is om door kleine boeren en tuinders te wor den beoefend (voor zover deze teelt in hun bedrijven kan worden opgenomen) waardoor de mogelijkheid om in het bedrijfje een bestaan te vinden, wordt verbeterd. Op het ogenblik zijn reeds plm. 350 kleine kwekers met deze teelt bezig. De kruidenteelt is arbeidsintensief en kan in verhouding tot de benodigde grond- oppervlakte een goede financiële op brengst geven. Het drogen der kruiden geschiedt door twee coöperatieve ver enigingen, waarvan de kwekers lid zijn. De tot heden verkregen producten zijn van goede kwaliteit en kunnen de con currentie met het buitenlandse product doorstaan. Van de teelt en verwerking dezer kruiden, een voor ons land nieuwe agrarische industrie, heeft de minister goede verwachtingen, zij kan zich ont wikkelen tot een der hulpmiddelen bij de sanering van het kleine boerenbe drijf. MARINIER RIDDER M.W.O. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder der vierde klasse der mili taire Willemsorde de tijdelijk sergeant majoor der mariniers J. da Waard. welke richting zich bovendien lood grijze wolken boven het eenzame scheepje op de onmetelijke watervlak te verzamelden. Een plensbui ontlastte zich kort daarna en hulde het vaartuig in een ondoorzichtbare waas, terwijl een krachtige tot zeer krachtige bries met sterkte de golven over het dek spoelde. Het scheepje steigerde en stampte als een op hol geslagen paard. De 120 p.k. van het 24 meter lange vaartuig konden er nauwelijks doorheen bijten. Er kwamen uren, dat er nauwelijks twee mijl opgeschoten werd. Zeevaste lieden verdwenen van het appèl, groen en geel terugkerend of zich beschei- denlijk terug trekkend in de weinig luxueuze vertrekken, waarin visnetten als bedden dienst deden. Laat ons kort zijn. Zonder ongelukken zijn wij in Calais gearriveerd, al hadden de weer goden het ook onmogelijk gemaakt radio-grafisch contact met Schevenin- gen te krijgen. Zelfs het weerbericht was Dinsdagmiddag te 1 uur onver staanbaar geweest. En nu staan wij dan op de Franse bodem practisch zonder deviezen, maar met een dosis optimisme, waarop bui tenstaanders naijverig mogen zijn. Vandaag wordt de situatie verkend. Als de zee zo woelig blijft als Woens dag. dan zal de zwemmerij onherroe pelijk afgelast moeten worden. Maar zover zijn wij nog niet. Windrichting en kracht zullen bepalen of overge stoken zal worden naar de Engelse kust. of dat in of bij Calais gestart zal worden. Geensterveling kan het nog zeggen, maar Zondagavond zullen wij thuis moeten zijn. niet alleen omdat de geldmiddelen voor een langer verblijf tekort schieten, maar ook omdat de vaarvergunning van de „Albatros" in het Kanaal, het 32 km. brede water tussen Frankrijk en Engeland, dan af loopt. Tot Vrijdagnacht gaan wij op ver kenning uit. in het stellige vertrouwen ook in de komende dagen tot de ge lukkigen te behoren, die, welke zee dan ook. niet over de tong gaan. Hoe erg dat Is? Tiny Jonker weet er thans van te vertellen. Zil keerde op dit heenrelsie 26 maal haar maag om. En dan te weten, dat wil deze reis met Tulk stralend mooi weer begonnen. Een burger van één der vijf bij het pact van Brussel aangesloten landen (Nederl., Belgie, Luxemburg, Frank rijk en Groot-Brittannie) die tijdens 'n verblijf in één der andere vier lan den medische hulp of bijstand van openbare diensten behoeft, zal deze hulp kunnen verkrijgen op kosten van het land, waar hij vertoeft, wan neer een conventie dienaangaande komende maand door de ministers van buitenlandse zaken van de vijf lan den te Brussel, zoals verwacht wordt, ondertekend zal worden. Op het internationale folkloristi sche congres te Venetie is Nederland vertegenwoordigd geweest door Ja vaanse en Balinese dansers en door de folkloristische dansgroep „De Hen geler spoilers en daansers" uit Hen gelo. Met de Zweden waren de „Olan- da's" de meeste populaire groep. Er werd gedanst voor 60.000 belangstel lenden. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de Woensdag ge speelde wedstrijden voor de Engelse League luiden: Arsenal—West Brom- wich Albion 41; Birmingham City Wolverhampton Wanderers 11; Charl- ton AthleticHuddersfield Town 22.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1