Het Canadese eten is goed, maar de ..Hollandse pot" wint het De Russen over de Amerikaanse manoeuvres in Duitsland Repatriëring 7 Dec.-Divisie begonnen Goede grond is ook hier vrij duur Waf doet Tito? Het speelplan van het Amsterdams Toneel gezelschap Twintig doden bij ontploffing te Saigon Pas tien jaar geleden De slag om Arnhem Cultureel Nieuws Vijf mensen gingen naar Canada (9) Rond ons huis spelen de eekhoorns, Arije gaaf naar school en wij blazen boomstronken op met springstof ARMSTRONG, September. QP NOG GEEN METER VAN ME AF zit, met schuin gehouden kopje en sierlijk gebogen staart, een eekhoorntje. Nieuwsgierig als hjj Is overwint h0 z'n angst en volgt met z^fn glinsterende oogjes elke beweging, totdat een wegwaaiend stukje papier hem verschrikt en hem luid schetterend naar de lop van de boom doet rennen omeven later weer heel schuchter terug te komen. Maar dan is hjj niet meer alleen, want het aantal supporters, dat zich elke dag van de situatie rondom ons huis op de hoogte komt stellen ls vrjj groot. Daar is b.v. ook de „shipmunk"-familie, kleine, verbazend aar dige diertjes, welke zeer veel met het eekhoorntje overeenkomen, alleen zqn z(j geel-bruin van kleur met vier zwarte en witte strepen van neus tot staart en ze zijn ongeveer zo groot als een muis. Ze rennen en springen de hele dag om het huis, tjilpen als vogeltjes en maken onze beide jonge poesen het leven zuur door telkens vlak voor hun ogen maar ongrijpbaar langs te lopen. Voor de krielkip-moeder hebben ze echter een gerechtvaardigde angst. Maar deze heeft op haar beurt weer heilig ontzag voor de honderden bijlen, welke idt de, op de heuvel staande korven, hier komen drinken. Hun voortdurend gonzen vermengt zich met de heldere schaterlach van de woodpecker (een spechten-soort) «/rAAR DIT is nog niet het mooiste. Vanmorgen ontdekten we sporen, welke volgens Tom de afdrukken en de mest van de zwarte beer zijn. De vannacht geheel van bessen gezuiver de en beschadigde bomen duiden trou wens ook op het werk van een vrij ruwe nachtelijke bessenplukker. Het is het eerste teken van de komende herfst en Dirk zowel als ik zijn er razend be nieuwd naar wat er alzo in dit seizoen te beleven valt. Vorige week schoten twee mensen in dit district binnen en kele vierkante mijlen ruim twintig coyotes (wilde honden), maar het nachtelijk gehuil is er nog niet minder om. De grote gevleugelde kuikendief, de hawk, zwalkt nog steeds tussen de boomtoppen of laag over de stoppel- landen, als een schaduw gevolgd door een klein, spitsvleugelig roofvogeltje. De patrijshanen stappen nog onbe vreesd over het land en kokkelen luid in het struikgewas. De tijd waarin de jacht wordt geopend is niet ver meer en dan zal menig bosbewoner het leven laten en de toch al goed verzorgde ta fel van de Canadees sieren. MU WE HET tóch over dit belangrijke onderwerp hebben: er wordt, voor zover ik dat heb kunnen vaststellen, hier lekker gegeten. Maar als ik mij de verhalen in Nederland herinner dan moet ik toch velen teleurstellen, want hoewel de etenstafel gewoonlijk wel van velerlei gerechten voorzien is, heeft de eenvoudige maar stevige „Hol landse pot" het naar mijn smaak nog steeds gewonnen. Het ontbijt bestaat veelal uit gepofte rijst, of andere uit rijst, mais of, aardappels gemaakte brosse korrels of vlokjes; hierover wordt wat melk gedaan en wat suiker, en dit wordt dan als pap genuttigd. Dan zijn er eieren, met of zonder schaal gekookt, of tot een soort pastei gemaakt hetgeen dan samen (doch niet op het brood gesmeerd) gegeten wordt. Enige brokjes kaas (geen Hollandse hoor), een paar dun gesneden boter hammen met een stukje gebakken spek of jam, veel koffie en een plakje cake maken het ontbijt volledig. Zo nu en dan wordt er eens verandering in ge bracht door inplaats van de rijst, mais of aardappelvlokken-pap, havermout te geven, gekookt in water, zodanig dat het het midden houdt tussen een mis lukt koekje en een havermoutpudding, maar met wat melk en suiker is het toch best te eten. Het „dinner", 't middageten staat meer in het teken van de gekookte aardappel. Deze knol is voor de Cana dese huisvrouw al even belangrijk als voor haar gelijken in Holland. En bovendien zijn de aardappels hier ook heel smakelijk (als je de aardappels thuis een beetje vergeten bent), de meest geteelde aardappel is wel de Netted Jam, een flinke wit-vlezige knol die echter ,ini de pan' een vrij geva rieerde aanblik kan geven. Ik weet na tuurlijk niet of dit de reden is waarom de aardappels gewoonlijk geheel ge kruimd worden opgediend. De groen ten, b.v. bloemkool en boontjes, wor den rijkelijk met een papje aange maakt waardoor de „juspan" overbodig wordt. Dè attractie van de Canadese keuken, voor ons tenminste, is de mais- kolf. Als konijntjes zitten ze dan bijeen en laten de geheel gekookte kolven tus sen hun vingers draaien en bijten zo de zachte gele korrels van de stengel af. 's Lands wijs, 's lands eer; knabbe len maar jongens, hier is nog een kolf je. 't Besluit echter is weer goed: cake en vers of geweckt fruit. Nu wil dit niet zeggen dat hiermede de spijskaart vol is; zeker niet, want hoewel ik de zaak niet altijd tracht te analyseren als ik bij anderen eet, het geen al vele malen is gebeurd, zijn mij toch wel verschillen opgevallen. Alleen het verhaaltje dat zo graag gehoord wordt, als zou het hier het land van de vleeseters zijn, moet men met een kor reltje zout nemen, ook al wordt hier meer vlees gegeten dan in het Neder land van nu. Maar ondanks dit is b.v. het „prakje" hier even bekend als „thuis" en het is dan gewoonlijk voor het avondeten bestemd. Een blik met worstjes wordt aangesproken en brood en koffie maken ook deze zaak weer volledig. (Wijzigingen voorbehouden). Nu ik even bij dit gecompliceerde gedeelte van het huisvrouwelijk werk stilsta, kan ik me best Artje's verzuch ting van Zondagmiddag begrijpen, na het eten waar ze samen met moeder zoveel werk aan had gehad: „Moeder, daar hebben we het nu de hele mórgen zo druk voor gehad en nu is alles weer weg". Het schoolgaan is iets heel anders en daar hoort ze nog thuis. De zesde Sep tember, bij het eindigen van de vacan- ties, begon daarom voor Artje weer de school, maar ditmaal in een nieuw land en met een nieuwe taal. Dinsdag morgen stapte ze vol moed met het woordenboek in haar tas naar de hoek van de weg waar de schoolbus haar, met een paar andere kinderen van de nabijgelegen farms, ophaalt voor de trip naar het dorp. Het was eerst na tuurlijk wel wat vreemd maar de ken nismaking met de klasgenootjes ver liep nogal vlot en naar de verhalen 's avonds te oordelen is er geeir enkele onoverkomenlijke moeilijkheid. „En vandaag had ik m'n som goed en de vraag hoeveel yard de „Empress of Britain" langer is dan een-tiende mijl heb ik zelf goed uitgerekend, er is niks aan, je moet het alleen maar we ten". Zo is het Artje: je moet het maar weten. EN WIJ WETEN óók wel wat. Zie ons maar eens lopen als we de spring stof onder de boomstronk hebben ge daan en het lont hebben aangestoken. Dirk, ik en de „old man", een oud soldaat nit het Engels-koloniale leger en avonturier, zijn aan het schoonma ken. De boomstronken die de bulldozer heeft moeten laten staan of die de houthakkers hebben achter gelaten moeten zo gauw mogelijk weg, opdat dit jaar het eerste zaad in de grond gebracht kan worden. Met behulp van een grote boor en een breekijzer maken we een gat onder de stam in de soms keiharde en rotsige gTond, stampen daar vier, vijf of meerdere staven poe der in, al naar gelang de dikte van de stronk en de lont wordt er in aange bracht. Als de zaak zover in orde is wordt het spul aangestoken en op een veilige afstand slaan we dan de ge beurtenissen gade. Een grote zandzuil stuift meters hoog de lucht in, zware houtbrokken slaan uit de grond en zei len meters ver weg, de doffe harde ontploffingen weerkaatsen knetterend als een donderslag tegen de bergwan den op waar ze nog lang na blijven galmen. De stukken hout die na een dergelij ke operatie nog in de grond achter ge bleven zijn worden er met de tractor uit getrokken of met de bijl los gehakt. De zon, die elke dag nog helder aan de hemel staat, maakt het werk niet altijd gemakkelijk maar het geeft toch voldoening als je zo langzaam-maar- zeker door die schijnbaar zo onmoge lijke chaos gaat. Een breed pad van open, soms nog rokende bosgrond blijft achter, maar de zware „breekploeg" zal er toch nog een geducht karwei aan hebben om er door heen te komen. Maar zogoed als de Batavieren het een tweeduizend jaar geleden geklaard hebben zo goed zullen wij het ook nu kunnen. Jammer alleen dat het nog niet onze eigen grond is, waar we onze krachten aan kunnen geven. Daarvoor zijn we te kort hier en daarvoor is de grond nog te duur. Want het is hele maal niet, zoals ik eens in een officieel krantje „ten behoeve van de adspirant- emigrant" las, dat de grond in B.C. 5 de acre geldt. Maar laat ik mij haasten de schrijver van dit nieuws even tegemoet te komen. Zeker, er is zulke grond, maar als het om grond gaat kan men beter naar de Sahara gaan. De grond van deze prijs is vrij wel ongeschikt voor enig doel. 't Is gewoonlijk grond tegen de bergen aan of vol rotsen of ver van de bewoonde wereld. De gangbare prijzen zijn op het ogenblik van 25 tot ongeveer 1000 per acre, ranch en farmland. Dan moet men natuurlijk niet ver geten dat er ook nog vele goede farms zijn die boven deze prijzen uitgaan. De aanbiedingen van bedrijven, boomgaar den, melk-, graan- zowel als gemengde bedrijven is echter groot, tenminste in vergelijking met het aantal te koop aangeboden bedrijven in Holland. Maar er bestaat hier zelfs tussen de zelfde soort bedrijven zulke grote verschillen dat dubbele voorzichtigheid geboden, is. De nieuw-komer behoeft zich daar echter niet direct bezorgd over te ma ken. Zijn contanten zijn daar bij aan komst te gering voor en, wat nog be langrijker is, hij mist elke kennis om trent de gang van zaken op de Cana dese boerderij, hetgeen onmisbaar is om in dit land financieel het hoofd boven water te houden. Daarom te meer is het zo belangrijk dat men bij aankomst zeker is, dat men vast werk heeft met redelijke voorwaarden. Hoe belangrijk het is dat men zich de taal een beetje eigen gemaakt heeft behoeft geen betoog, want men blijft toch in de allereerste plaats op zichzelf aan gewezen. De vroegere kolonel Walter Leh- wess-Litzmann van het ministerie van de Rijksluchtvaart in de Oostzone van Duitsland schrijft in de door de Rus sen gelicenseerde „Berliner Zeitung" een artikel over de Amerikaanse ma noeuvres in West-Duitsland. „De atoomstrategen", zo zegt Lehwess- JTR IS HEEL WAT gespeculeerd over de vraag, wat Tito doen zal, indien het Rode Leger ten slotte toch een aanval op zijn land onderneemt. Voor degenen, die de Zuidslavische maar schalk kennen, is het duidelijk, dat de plannen om de zaak in dat geval aan de Veiligheidsraad voor te leggen, hem heel wat minder druk bezig houden dan de organisatie van het verzet in de bergachtige gebieden van Zuid-Slavie, in het bijzonder in Montenegro zijn bolwerk in de strijd tegen de Duitsers. Tito gelooft, dat deze bergen, mo derne automati sche wapens en de vijandschap van het Zuidslavische volk voor de Kominform een veel be tere garantie voor zijn persoonlijke veiligheid en voor een succesvolle ver dediging tegen een eventuele aanval ler zijn, dan welke beslissing van de Verenigde Naties ook. Deze opvatting hieraan kan niet getwijfeld worden verklaart Tito's recente langdurige bezoek aan de bergachtige kust van de Adriatische Zee en de „vacantie" van zijn stafchef, generaal Kotsja Popovitsj, doorge bracht in de onmiddellijke nabijheid van de Montenegrijnse, Bosnische er Albaanse bergen. Wat het project van een nieuwe Ko minform, met Tito aan het hoofd be treft: ook dit is een onderdeel van Tito's strategische plan in geval van oorlog en het mag niemand verwonde ren, indien dit project in de nabije toe komst veranderd wordt in een militai re alliantie tussen Zuid-Slavie, Grie kenland en misschien ook, na een ver wachte omwenteling in dat land, Alba nië. En gaat de innige wens van de maarschalk in vervulling dan zal dit bloc later, wanneer de omstandig heden zich gunstig ontwikkelen, tiitge- breid worden met Hongarije, Bulgarije en Roemenie. A.N W.B. heeft de filmstudio „De Hoge Vuursche" opdracht gegeven tot het vervaardigen van de speelfilm „De horizon wijkt", die een tijdsduur "on vijftig minuten zal krijgen. In deze film wordt de ontwikkeling van verkeer en tourisme in beeld gebracht. Zowel een postkoets als de eerste auto, velocipèdes en c'raisiné's (loopfietsen) hebben een belang rijke rol. Litzmann, herzien langzamerhand hun verkeerde calculaties van de militaire en politieke gevolgen van het werpen van atoombommen, waarop zij hun ge hele naoorlogse politiek hadden opge bouwd". Door de manoeuvres in West- Duitsland wordt demonstratief onder streept, dat de partners van het At- lantic-pact zelfs aan de Verenigde Staten troepen beschikbaar moeten stellen. Het doel van de manoeuvres is een „elastische verdediging", dat betekent het sprongsgewijs terugtrek ken op een vaste verdedigingslinie. „Voor de manoeuvres zijn ook divisies uit Frankrijk, Belgie, Nederland, De nemarken en Noorwegen er bij ge haald". In geval van oorlog echter, zo meent Lehwess-Litzmann, zullen de Fransen hun vliegvelden, waarvan de vliegtuigen met atoombommen zullen starten, evenmin verdedigen als de Italianen. Belgie en Nederland zullen in hun koloniën geen mensen kunnen missen en in het bijzonder de Noorse krachten konden zonder meer hun p'"en kust niet verdedigen. Het Amerikaanse plan. om in geval van oorlog door de superieure lucht macht van steunDunten in de Europese ♦aten van het Atlantic Pact uit het orlogspotentieel van de Sowjetunie vernietigen, terwijl intussen de Eu ropese legers de „Rijn-Alpen-linie" bezet houden, is niet te verwezenlij ken Om de Amerikaanse aanvallen met atoombommen af te slaan, zou de zowel uit principiëele als militaire overwegingen zijn atoom bommen niet richten op Amerikaanse steden, doch tegen de Amerikaanse vliegtuigbasis in Engeland en moge lijk ook tegen de achterhoede, dus de Engelse havens. Het eerste Amsterdamse gezelschap dat ook nu de Stadsschouwburg be speelt, heeft de voornaamste plannen bekend gemaakt voor het seizoen 1949 1950. Zoals men misschien weet heeft dit gezelschap in Sept. reeds gebracht één van de meest bekende Shakespeare- stukken: Een Midzomernachtdroom Eind Sept. is de opvoering te verwach ten van „De Wereld heeft geen wacht kamer" van Maurits Dekker, terwijl in de tweede helft van October de be kende acteur Albert van Dalsum zijn 40-jarig toneeljubileum hoopt te vie ren in het door hemzelf geregisseerde stuk van P. S. Elliot: „De moord in de Cathedraal". Loudi Nijhoff zal de hoofdrol vervullen in een nieuw stuk van Leslie Storm (de schrijver van Toontje.... enz.) r.1. „Zwarte Chif fon". De 25-jarige herdenking van Heyermans' sterfdag zal brengen diens werk „Uitkomst". Verder staat nog een lichte comedie van James Bradie op het programma en wel „Daphne Laureola". Onder regie van de Zwitserse regisseur Steckel zal uitgebracht worden „De Zwarte Snoek", een blijspel met zang en muziek. De „Gysbrecht" zal weer vanaf 1 Januari gegeven worden. Van de stukken die verder vermoede lijk nog in het repertoire zullen wor den opgenomen noemen wij „Santa Cruz" van Max Frisch, „Zie de maan schijnt..." een oorspronkelijk stuk van Top Naeff en wellicht „Cyrano de Bergerac" van Rostand. Tot eind Mei 1949 was de wijk Musrara van Jerusalem een militaire zone. Onmiddellijk nadat de troepen Musrara hadden ontruimd, begon men de huizen te restaureren, opdat nieuwe immigranten, bijna allen afkomstig uit Turkije, onderdak zouden hebben. Immigranten uit Turkije op weg naar naar hun nieuwe woonstede. Sonja Henie weer in het huwelijk getreden Donderdag is in de Methodistenkerk in New-York het huwelijk voltrokken tussen Sonja Henie en mr. Linthrop Gardiner. Sonja Henie won tien jaar geleden het wereldkampioenschap schaatsen rijden en was in de jaren 1928, 1932 en 1936 Olympisch kampioene. Ook trad zij in verschillende films op. Zij scheidde in 1940 van haar eerste echt genoot, mr. Dan Fopping. Mr. Linthrop Gardiner, die 3 jaar ouder is dan zijn vrouw hij is thans 36 jaar is reeds drie maal geschei den. De belangstelling voor dit huwe lijk was enorm groot en de jong-ge- huwden konden na de kerkelijke plechtigheid ternauwernood hun auto bereiken. Naar het Franse persbureau AFP meldt, zijn ongeveer twintig personen om het leven gekomen en verscheide ne ernstig gewond geraakt, doordat een benzinetank in de buurt van Sai gon in de lucht vloog. Zij was in Indonesië als kind in huis (Van onze militaire medewerker) Zonder veel ophef in de meeste bladen heb ik het bericht niet aange troffen is Zaterdag 3 September j.1. een begin gemaakt met de repatriëring van de 7 December Divisie, of zoals haar officiële naam luidt: C-Divisie „7 December". Hoeveel inkt is over dit onderwerp verschreven, hoeveel papier ermee bedrukt, hoeveel woor den z(jn er over gesproken vóór de repatriëring een feit werd? De C-Divisie is in de loop der jaren een befaamd legeronderdeel geworden. Toen het in 1946 in de Overzeese Ge biedsdelen verscheen, werd het door de daar reeds aanwezige OVW-ers zeer uit de hoogte behandeld, zoals een groentje, dat in een bijeenkomst van vijfde jaars studenten verzeild ge raakt. De OVW-ers, die vooral op Java, maar ook op de buitenbezittin gen, al heel wat meegemaakt hadden, vermaakten zich met die grasgroene nieuwelingen, die er huns inziens niets van terecht zouden brengen. De prac- tijk heeft anders geleerd. In verbluf fend snelle tijd hadden de mannen van de 7 December Divisie zich in de vaak zeer moeilijke en precaire situ atie ingewerkt. Weldra moesten zelfs de meest geharde OVW-ers toegeven: Die knapen weten van aanpakken! Het is wel aardig in dit verband te vermelden, dat de mannen van de 7 December Divisie na enkele jaren met goedmoedige spot neerzagen op de melkmuiltjes, die met de 41e en 42e Zelfstandige Infanterie Brigade in Tandjong Priok aan land gezet wer den. Zo krijgt ieder op zijn tijd de beurt. In de drie jaren, gedurende welke de C-Divisie in Indonesië is geweest, heeft zij zich in de samenleving aldaar een vooraanstaande plaats verworven Bij de Indonesiërs, bii de planters, bij de ambtenaren, in alle kringen ge raakte zij ..als kind in huis" en nu de tijd van afscheidnemen is aangebro ken, komt dat wel zeer duidelijk tot uiting. Het afscheid van de le Infanterie 't Is vandaag vijf jaar geleden Dat de grote slag begon, Waardoor weer de hoop op vrijheid Bij een elk herleven kon. Iedereen was optimistisch, d' Overwinning scheen in 't zicht. Aan de donk're oorlogshemel Gloorde weer een hoopvol licht. Maar helaas, wij weten allen Dat het anders is gegaan, En dat veel nog moest doorleden Eer het vrijheids-uur zou slaan. Heden wordt de slag om Arnhem Weer in soberheid herdacht. Denken wij weer aan de offers. Die voor ons óók zijn gebracht. Leed is soms zo gauw vergeten, Wanneer denkt men er nog aan, Dat wij eenmaal, lotverbonden, Naast elkaar hebben gestaan? Egoïsme, eigen voordeel, Het belang van een partij ls weer nummer één geworden, 't Leed is immers lang voorbij Lezers, vrienden, vaderlanders Laten wij op deze dag Oenken aan de vele levens, Die daar vielen in de slag. Laat ons tonen dat we 't waard j: Dat ons Holland werd bevrijd. Laten wij elkaar hervinden In oprechte eerlijkheid. Laat ons trachten óp te bouwen Gróót te denken, en niet klein. Laat ons weer met ere tonen Dat wij NEDERLANDERS zijn. JABSON Brigade Groep, die van November 1946 af in de Residentie Buitenzorg, later ook in Bantam gelegerd was, toonde duidelijk, hoeveel vriendschapsbanden in de loop der jaren zijn gelegd. In het AMVJ-gebouw te Buitenzorg bood de Regent van Sukabumi sprekend namens de zes regenten van de Resi dentie, een bedrag van f 1000 aan voor het Brigade-steunfonds, gelden, die voor een belangrijk deel door de In donesische bevolking bijeengebracht zijn. En de heer Van Holst Pellekaan, die als woordvoerder van de planters op trad zeide: in 1946 kon men het aantal draaiende ondernemingen op de vin gers van de hand natellen. Nu zijn het er 175, die per maand l»/i millioen aan loon uitbetalen. Dit is mede te danken aan de le Infanterie Brigade Groep. De mannen van de 7 Dec. Divisie mogen trots zijn op deze reacties van de Indonesische en van planters zijde. Zii hebben daar goed gewerkt! Zaterdag 3 September is de „Kota Inten". nagewuifd door vele honderden belangstellenden, van Tandjong Priok vertrokken met het eerste contingent demobilisanten der 7 Dec.-divisie aan boord. Het zijn meest mannen van de Genie. o.a. de 5e en 13e Genie Veld- compagnie. Zij kunnen begin October in Nederland worden verwacht, waar hun ongetwijfeld een hartelijk welkom zal worden bereid. JN DE EERSTE PLAATS willen wij mededelen, dat dr. Franz Strauss, de zoon van de overleden componist Richard Strauss, het ook door ons ge publiceerde bericht, als zou zijn vader zijn laatste werk een kinderopera niet hebben voltooid, heeft tegengespro ken. De opera, aldus Franz Strauss, is wel gereed gekomen en kan ten tonele worden gebracht. Charleton Smith, de directeur van de Nationale Kunststichting te New York, is in Parijs aangekomen na een reis van tyree maanden door Oost- Europa, waar hij een onderzoek heeft ingesteld naar vijf verdwenen hand schriften van Wagner, die aan Hitier zoals bekend was deze een vurig bewonderaar van Richard Wagners muziek op diens vijftigste verjaar dag cadeau waren gedaan. Voorts be trof het manuscripten van de Zevende en de Negende Symphonie van Beet hoven en van Mozarts Toverfluit. Van de Wagnerhandschriften was geen spoor te vinden, terwijl bekend was, dat deze oorspronkelijke bezittingen van de Pruisische Staatsboekerij zich in een Pools klooster moesten bevin den. De Poolse regering had Smith verboden dit land binnen te komen. Teven6 bestond de vrees, dat het handschrift van Bachs Mattheuspas- sion verdwenen was, maar bij een be zoek aan bovengenoemde boekerij ontdekte hij. dat de Sowjetrussische autoriteiten het handschrift in een zoutmijn hadden gevonden en het aan de bibliotheek hadden teruggezonden. Smith vond enige kleinere hand schriften van Wagner en brieven van de componist in een onbewoond kasteel in Tsjechoslowakije. J)E LETTERKUNDIGE dr. K. J. Lt Alberdingh Thijm, die onder de naam Lodewijk van Deyssel vooral bij de z.g. tachtigers op de voorgrond trad, hoopt Donderdag 22 September zijn vijf en tachtigste verjaardag te vieren. Prof. dr. W J. M. A. Assel- bergs (Aniton van Duinkerken) zal des middags in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum te Haar lem een feestrede uitspreken. Gisteren ging in het Passagetheater te Den Haag de Nederlandse première van de Rankfilm „The passionate friends" naar de roman van H. G. Wells. De hoofdrollen in deze door David Leen geregiseerde rolprent worden vertolkt door: Ann Todd, Claude Ralns en Trevor Howard.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 5