Om half acht trok Maarten de Ruijter Tiny Jonker aan boord van de volgboot HAAS AZIJN Sport in 't Kort Amazone G kampioen derdravers Het werd duister op het Kanaal finy kan slagen, mits. H NIET PRATEN ONTMOETING Hollarid-Belgie eindigde onbeslist De Wolves bijna geslagen TRIBUNE Damkampioenschap van Nederland Van Est tweede in monsterrit Goede tijd van Zatopek Fraai resultaat van Nederlandse motorrijders Het Radioprogramma UT WAS een zeer teleurstellend mo- 1 ment, maar Maarten de Ruyter wil de geen' risico nemen, dat er ongeluk ken zouden gebeuren. Eenmaal uit de roeiboot weer aan boord van onze kot ter zei Tiny spijtig: „Had ik maar niets eezegd. Ik ben helemaal nog niet moe en koud ben ik ook niet". Nog vertelde Tiny, dat zij de volgboot af en toe niet meer' kon zien door de golven, die haar tegemoet rolden. Het had haar een ver laten gevoel gegeven. Een uur voor zij opgaf had de official van de zwemver- en ging van Calais, Karl Neff, die als tijdwaarnemer meeging, al geconsta teerd, dat Tiny bleek wegtrok. Hij her- Kende dit voorverschijnsel van nade rende zeeziekte. Wel had hij toen op gemerkt: „Daar hebben ze allemaal last van, die het Kanaal overzwemmen. Als zij de maag een paar keer omkeert, gaat het wel weer over. Daar moet zij even doorheen bijten." Ook op haar oefentocht van Zandvoort naar Heems kerk had Tiny eenmaal last van zee ziekte gehad. Toen echter had zij de tocht lustig vervolgd. Nu lagen de omstandigheden echter even anders. Ongeveer een uur tevo ren was namelijk de wind gedraaid, waardoor de golven haar recht in het gezicht woeien, terwijl het al over het water begon te donkeren. Bovendien was er even tevoren een motorstoring aan onze volgboot, de „Albatros". Het uiteraard langzame tempo, dat gedraaid werd, had een van de drie cylinders van de Kromhoutmotor doen uitvallen; er was teveel roet in de uitlaat gevormd. Nog had kapitein Haasnoot geprobeerd de motor weer in orde te krijgen door de boot op volle toeren een twintig minuten lang rondjes te laten draaien (Van onze redacteur aan boord van de „Albatros") 7ATERDAGMIDDAG tien minuten voor vier stapte Tiny Jonker uit de roei- boot, die haar van de kotter „Albatros" naar het strandje aan de voet van de krijtrotsen van Shakespeare Cliff gebracht had. Drie en een half uur later precies gezegd 7 uur 35 's avonds hees Maarten de Ruyter haar weer binnen boord, nadat zij onder het zwemmen zwaar had overgegeven wegens zeeziekte. rond Tiny en haar begeleiders in de roeiboot. Toen wist de motordrijver Arie het euvel te verhelpen. Kort daar na gaf Tiny echter op. Het verloop van de tocht. HET WAS een hartelijk afscheid ge weest uit Folkestone. Op de pier stonden tientallen Engelsen te wuiven, toen de Albatros in letterlijke zin het anker lichtte. Een gepavoiseerd plezier- bootje met zeker 50 passagiers aan boord pufte langszij ons schip en bege leidde de Albatros een eindweegs langs de kust op weg naar de startplaats Shakespeare Cliff. Het was een prach tige vlakke zee, waarover een mild zo merzonnetje zijn eeste stralen schoot. Inmiddels heerste aan boord van de Albatros de grootst mogelijke bedrijvig heid. De suikerklontjes en andere in grediënten voor de in- en uitwendige mens werden aan boord van de roeiboot gebracht, die al achter de Albatros hing. Tiny werd grondig onder handen genomen. Er werd haar een kilo lano- line, een geelkleurige uit schapenwol getrokken vetsoort, op de huid ge smeerd en vele kilo's reuzel. Inmiddels was de Albatros ter hoogte van de Cliff gekomen, enige kilometers vóór Dover. Tiny, Maarten de Ruijter, Pieter Ter mes, Jan Zwaan, een der leden van de Katwijker bemanning van de Albatros en de Franse tijdwaarnemer Karl Neff stapten over in de roeiboot en korte tijd later betrad Tiny in een groen bad pak gekleed het smalle strand aan de voet van de krijtrotsen, nagewuifd door twee Engelse meisjes van tien en elf jaar. Het is geen langzaam aflopend Hollands strand. Na een paar meter in zee gewaad te hebben reikte het water haar al tot borsthoogte. 6 uur. De vertrouwde stem. van de radioman van het A.N.P. klinkt in de stuurhut van de „Al batros": „Tiny Jonker is vanmid dag om tien voor vier bij Folke stone gestart voor haar poging het Kanaal over te zwemmen". Wij buiten over het hejc van de stuurhut laten Tiny weten, dat gans luisterend Nederland, vanaf dat tijdstip met haar meeleeft. Zij glimlacht ons uit het water toe, maar zegt geen woord. „Niet praten" heeft Maart?™ Ruijter tegen haar gezegd en zij houdt zich streng aan dit consiglne. 6.50 uur. Een snel motorbootje komt langszij onze kotter, de „Jane Rose". Op het voorplechtje zit een dame, een lila zijden shawl om de haren gebonden, roodgeverfde lippen, een al of niet echte blos op de wangen van het lachende gezicht en gekleed in beige regenjas: Willy Croes van Rijssel, die deze zomer al drie maal probeerde het Kanaal over te zwemmen en dan ook al tien weken in Engeland vertoeft. Behalve de stuurman zijn nog drie heren aan boord, onder wie de heer Temme, wie het gelukt is het Kanaal twee maal over te zwemmen, namelijk vice versa. Willy Croes vertelt bedrijvig, dat eij 's nachts de Griekse Kanaal- candidaat zal begeleiden, die zich onder leiding van Temme had gesteld en om half vier Zondags morgens zou starten. Tiny aan de lijzijde van onze „Albatros" begon bij het vernemen van welke eer haar te beurt viel te zingen: „Op de hoek van de straat Een kwestie van apprceiatie. Slijkhuis versloeg John Barry nE NATIONALE atletiekwedstrij den, welke Zondagmiddag op de sintelbaan Te Werve te Rijswijk wer den georganiseerd, zijn een sportief succes geworden. De hoofdschotel van de middag, het duel op de Engelse mijl tussen onze recordhouder Wim Slijkhuis en de Ier John Barry, leverde een zeer spannen de en sportieve strijd op. De Ier, die als enige buitenlander aan deze wed strijden deelnam, had dit seizoen al een tijd van 4 min. 8.6 sec. genoteerd, hetgeen 0.8 sec. beter is dan het Ne derlandse record dat met 4 min. 9.4 sec. sinds September vorig jaar op naam staat van Slijkhuis. Ongeveer 15 deelnemers hadden voor het inter nationale numer ingeschreven en het was van Kreuningen die direct na de start de leiding nam om die gedurende een ronde te behouden. Slijkhuis nam daarna de leiding over, op de hielen gevolgd door Barry, waarna het in vrij hoog tempo verder ging. Het pe loton was na 2 ronden reeds 100 me ter op de beide koplopers ten achter. In de laatste bocht wist Slijkhuis van Barry los te komen en een eindspurt in te zetten. Toen hij in de tijd van 4 12.4 sec. door de finish ging, had hij een voorsprong van 20 meter op Bar ry, wiens tijd 4 min. 16.sec. bedroeg. Niet naar het buitenland Hoewel zijn besluit nog niet defini tief is, heeft Slijkhuis te kennen ge geven, dat hij de uitnodigingen, om dit seizoen nog op wedstrijden in Brus sel en Finland uit te komen, niet zal aanvaarden. In haar element. JINY sloeg de armen uit en zwom. De grote strijd was begonnen, de strijd tegen de getijdestromingen. Het was een gunstig gekozen tijd stip. De vloed had bijna zijn hoogte punt bereikt en van 6 tot 7 uur in de avond zou het doodtij zijn. Hiervan moest geprofiteerd worden om de on berekenbare stromingen onder de kust te ontlopen en zo'n tien kilometer ver- weg te zitten. Nauwelijks in het water voelde Tiny zich in haar element. De nervositeit, waartegen zij de laatste dagen gekampt had, viel plotseling weg. Rustig zwom zij haar 34 tot 36 armslagen-per mi nuut, een tempo, dat nog aanmerke lijk opgevoerd zou kunner worden als het nodig zou blijken te zijn. Binnen een half uur had zij onze „IJmuiden 277" bereikt. Kapitein Haasnoot stond aan het roer. Hij keek op het kompas en richte de neus van zijn schip zuid oost. Dat bleef voortdurenc" zijn koers.. De stromingen mochten dit keer vrij spel op* het vaartuig hebben, zoals zij vrij spel op de zwemster hadden, de wisseling dezer stromingen moest zelf corrigerend zijn. Nu eens naast onze boot zwemmend, dan weer achter ons naast het kleine roeibootje verstrijken de uren. Wij zien over onze expeditie een eskader van negen Engelse zware bommen werpers trekken. Het is of de lucht reuzen Tiny en haar begeleiders een donderend „Good Luck" toewensen. Langzaam, o zo langzaam, vleit zich tegen de rotsen een ijle grijze nevel. De zon zakt langzaam achter een don kere wolkenbank, totdat ten slotte alleen nog een gloeiende vuurand te zien is. Over het water valt een loden schaduw. De wind is inmiddels gedraaid en de zee woeliger geworden. Het wordt er voor Tiny niet gemakkelijker op. Om het uur zit in het roeibootje een andere roeier aan de riemen. Hoe dit alles afliep, het is bekend. Wij zeiden het al. De enorme teleur stelling bij allen, die de expeditie mee maakten en in het bijzonder bij Tiny, Maarten en zijn vrouw en Piet Ter mes, die zo ontzaglijk veel en onzeg baar grote moeilijkheden hadden over wonnen om deze tocht te kunnen ma ken, laat zich niet beschrijven. Genoeg er over. Geven wij alleen nog onze in drukken: Tiny zal kunnen slagen, maar dan pioeten haar dezelfde moge lijkheden daartoe worden geboden als aan Willy CroesVan Rijssel of de Egyptenaren. Men moet niet op geld behoeven te kijken. Als er op geld ge keken moet worden, wordt het een spel met mensenlevens en dan moet men Maarten de Ruijter groot gelijk geven, deze verantwoording niet te willen dragen. Na de afkondiging van de order staakt het vuren te Solo ruimden militairen der T.N.I. de versperringen op. De uitslagen van de eerste divisie zijn: Birmingham CityLiverpool 2-3; BlackpoolCharlton Athletic 20; Bolton WanderersArsenal 22; Der by CountySunderland 32; Everton- Wolverhampton Wanderers 12; Ful- hamChelsea 11; Huddersfields TownPortsmouth 01; Manchester UnitedStoke City 22; Middlesbrough Aston Villa 02; New Castle Uni tedManchester City 42; West Brom- AlbionBurnley 30. J4ATUUS AZIJN O P Z'N BEST (Van onze speciale verslaggever) De eerste grote fokdag van dravers en volbloeds is, wat betreft het aantal en de kwaliteit van de aangevoerde paarden een succes geweest. De publie ke belangstelling was maar matig, het geen overigens niet te verwonderen is daar de plensbuien het verblijf in de openlucht nu niet bepaald tot een ge noegen maakten. Het was voor de keuringscommissie een lastige taak om uit de uitstekende paarden die uit alle delen van het land waren aangevoerd, de beste paarden te kiezen. Na veel wikken en wegen werd Amazone G als kampioene van de dravers uitgeroepen. Amazone G is een zesjarige fokmerrie en eigendom van de heren W. H. Geersen te Naarden en A. J. Borst te Wieringerwaard. De prachtige zwarte hengst van mevrouw C. Jacobs te Amsterdam, Oranje J, ver wierf de tweede plaats. Bij de volbloeds viel de moeilijke keuze op de tweejarige merrie, Bon- heur Perdu, eigenaar de heer F. G. Buntenbach te Den Haag. Bij de toekenning van de prijzen in de rubrieken van de eenjarige paarden viel het op dat vele producten van de schitterend gebouwde hengst „Deter- mination" in de prijzen viel. De eerste prijswinnaars van de na volgende rubrieken werden: Dravers: Merriën: Amazone G. eig. W. H. Geersen en A. J. Borst, Wierin gerwaard; hengstveulens: Quite Heny, eig. M. France, Zeist; merrieveulens: Queen Deter, eig. E. G. in 't Veen, Voorburg; éénjarige hengsten: Peter Fried, eig. J. C. v. d. Bosch, Stompwijk en J. Smit, Groningen; éénjarige mer riën: Prinses Zora, eig. J. Wagenaar, Amsterdam; tweejarige hengsten: Oc- tavianus, eig. J. de Waale Amsterdam; tweejarige merriën: Olga Pluto, eig. J. Tuinier Hofman, Garrelsweer; drieja rige hengsten: Nico Maire, eig. G. Jou- stra, Utrecht; driejarige merriën: Niko- sa, eig A. G. Hibma, Midlum. Volbloeds: Fokmerriën: Laughing Water, eig. A. Montane, Den Haag; veu lens: Nuit Blanche, eig. A. Montane, Den Haag: éénjarige hengsten: Rivalité, eig. A. Montane, Den Haag; éénjarige mer riën: Flying Gal, eig. P. van Driel, Ne- derhemert; tweejarige hengsten: Trou badour, eig. J. A. Post, Nootdorp; twee jarige merriën: Bonheur Perdu, eig. F. Buntenbach, Den Haag; driejarige hengsten: Taragas, eig. Erven K. C. G. Verkijk, Den Haag; driejarige merriën: Constance, eig. C. Wassenaar, Noord- wijk. De ontmoeting tussen de beste Ne derlandse en Belgische paarden, welke daags na deze fokdag werd gehouden, eindigde onbeslist. De einduitslag was voor beide landen 59 punten, dit on danks het feit, dat geen enkele maai een Nederlands paard als eerste door de finish ging. Dat dit niet geheel en al volgens de verwachtingen was blijkt uit de abnormaal hoge cöte welke de Belgische paarden Franco en Fromen- tières in de draverij voor vierjarige paarden brachten. Voor iedere gulden welke men op dit koppel had gezet, be taalde de totalisator maar liefst drie honderddertig gulden en tachtig cent uit. De uitslagen waren als volgt: Holland-Belgie-prijs: draverij tussen drie 3-jarige Belgische en drie 3-jarige Hollandse dravers. Punten: Belgie 16, Holland 18: 1. Gaillard (A. Demeule naere); 2. Nellie Gregor (A. T. v. d. Veen); 3. New Spencer (W. H. Geer sen). Toto: winnend: f 2.30, plaats f 1.60 f 1.40, koppel f 4.50. Prijs van Wareghem: draverij tussen vier 4-jarige Belgische en vier 4-jarige Hollandse paarden. Punten: Belgie 23, Holland 19. 1. Franco (U. Marisse); 2 Fromentières (R. Bals); 3. Madame B (W. H. Geersen). Toto: winnend f 9.20 plaats f 2, f 5, f 1,20, koppel f 330,80. Prijs van Brussel: draverij tussen vier 5-jarige Belgische en vier 5-jarige Ne derlandse dravers. Punten: Belgie 20 Holland 22. 1. Egmont (R. Bals); Louis Axkit (W. H. Geersen); 3. Luxor (M. Vergay). Toto: winnend f 4, plaats f 1.20, f 1.—, f 1,20, koppel f 6.50. Het criterium der „Azen", een wegwedstrijd over 125 kilometer te Namen (B.), werd door Middelkamp vóór Diederich, Kint, Ramon en Ma- thieu, gewonnen. Met de internationaal Bouwman als midvoor heeft BMHC gisteren de finale van de jaarlijkse hockeydag ge wonnen. Eerst werd Deventer, een uur later SCHC (Bilthoven) en tenslotte De wedstrijden om dit kampioen schap, waaraan 15 spelers deelnemen en dat gedurende 8 weekends te Am sterdam wordt verspeeld, werden Za terdag en Zondag voortgezet. Vrijdagavond speelden O. Doornbos en J. H. Vos uit Amsterdam reeds huD partij uit de vierde ronde, die door Vos werd gewonnen. De uitslagen van Zaterdag waren: LigthartDukel, BaasMetz, Gordijn Laros en Vos-Onnink speelden remi se. Keiler won met zwart van O Drenth P. Beers verloor bij verrassing van O. Doornbos en Van Dijk won met zwart van Ph. J. Ham uit Rotterdam. De uitslagen van Zondag luiden: H. Laros—P. Beers 2—0; R. C. Keiler —F. Gordijn 1—1: J. Metz— O. Drenth I1; B. DukelJ. Baas 20; C. Suyk A. Ligthart 2—0. 117IM VAN EST, de sterke Brabantse Het schaaktournooi te Trencianske wielrenner, heeft een fraai succes Teppice werd gewonnen door de Zweed behaald door te Parus tweede te wor- Stahlberg De Nederlander Prins, die HTCc7EindhcTven)U verslagen. AlleTen den in de grote prys der Naties, een zyn laatste party tegen Kottnauer won, doelPunten, die de Bloemendalers in wedstrijd tegen het uurwerk over 141 eindigde op de achtste plaats. deze drie wedstrijden scoorden, kwamen kilometer. Onder de zesentwintig ren- In de handbalwedstrijd Nederland van de stick van Bouwman, ners stond onder meer ook ingeschre- —Zwitserland te Eindhoven, is het de Naast Beneluxwedstrijden hebben ven het Italiaanse wielerfenomeen Faus- Nederlanders niet gelukt de technisch wij nu ook een Benefraluxwedstrijd ge- to Coppi. De Fransman Coste won deze zeer goed spelende Zwitsers te slaan. had. Het was een athletiekwedstrijd monstertijdrit met een voorsprong Na een kwartier begon een doelpunten- tussen Belgie, Nederland, Frankrijk en van ruim dertien seconden op onze regen en al spoedig stond Nederland Luxemburg welke te Eindhoven werd landgenoot. Van Est had de Fransman met 4—2 voor. Nog vóór de rust echter gehouden. Belgie werd winnaar en echter nog dichter kunnen benaderen was de stand weer gelijk, 5—5. Na de Nederland eindigde op de laatste plaats, daar hy, met nog veertig kilometer voor rust bleken de Zwitsers over meer uit- Het Russische volleybal-team be de boeg, een verkeerde weg insloeg, houdingsvermogen te beschikken en re- haalde te Praag de titel van wereld waardoor hij enkele seconden verloor, gelmatig voerden zij de stand op tot kampioen, gevolgd door Tsjechoslowa- Coppi, die lange tijd achter onze land- 11—6. kije. Het troosttournooi werd door Voor het eerst sinds vijfentwin- Hongarije gewonnen. Het Nederlandse lig jaar werd in het Vondelpark weer team eindigde op de vierde plaats. een wielerwedstrijd verreden. Zondag- Zuidslavie won gisteren zijn middag kwamen de beste professionals tweede wedstrijd in het voetbaltour- en amateurs van Nederland aan de nooi om de wereldbeker. Dit land zal Dat Harris niet zo maar toevallig start. Bij de profs startten onder an- "u te8en Frankrijk moeten uitkomen, wereldkampioen sprinter is geworden, dere Schulte en Middelkamp en deze De Onnaar van deze wedstrijd wordt bewees de Engelsman in meerdere re- hadden blijkbaar nog rancune gevoe- aatst m de eindronden van het vanche-wedstrijden. Zondag versloeg ten» van de ronde van Nederland over- "^?001' 3a~r ïn ®raJllle hij Derksen in drie manches. In de gehouden, want zij reden slechts tegen 8esPeeld. Ook Zwitserland is laatste rit noteerde Harris de fantas- elkander. Het gebeurde dan ook dat nvan,,ef P ln het elpd" tische tijd van 11.2 sec. over de laatste Midelkamp ver in de achterhoede ein- De Helveten wonnen hun n- diode en Schalie in w„ wedstrijd van Luxemburg en zouden genoot zat, liep in de laatste kilometers een achterstand op en eindigde op de elfde plaats. De tyd van Coste bedroeg over de 141 kilometer drie uur, 41 mi nuten en 32.8 seconden. tweehonderd meter. De wedstrijd werd digde en Schulte in de laatste ronde, gehouden in Jutland op de baan te toen er niets meer te redden viel, van Esbjerg. zijn fiets stapte. Braspenninx ging met nu tegen Belgie moeten uitkomen. Bel gie heeft zich echter terug getrokken. De Nederlandse deelnemers aan de - Harting, onze coming-man op (ie "blenÏÏTÏÏLÏÏS lange afstand, won Zondag de interna- l loen Henk Faan'hof WeTe fhouden' Negen van de veertien Ne- tioale boulevardloop te Vlissingen. Hij derlanders brachten deze zware be legde de 3600 meter af in 10 minuten 7\ ,ljdens laatste etappe van de trouwbaarheidsrit tot een goed einde, en 40.1 sec. kilometer lange afstandmars Brus- Vijf van hen kwamen met 0 strafpun- rj' j s Rotterdam zijn twee van de vijf- ten binnen, waardoor zii de gouden me- Z^hJeed Zondag weer eens endertig deelnemers uitgevallen. De daille ontvingen. Bij de zilveren vaas rem ztch sprekem De <KWPUCh« kam- overlge deelnemers kwamen Zondag- werd Tsjecho-SIowakye eerste, gevolgd pioen won te Praag de 1OM0 meter avond omstreeks half zeven in de can- door Engeland en Nederland, wat voor in de schitterende tyd van 29 minuten t,ne van de bierbrouwerij „De Oranje- de Nederlanders een uitstekende pres- 38.8 sec. Met deze tijd bleef hij slechts boom te Rotterdam aan. Ongetwijfeld tatie is. Bij de Trophee werd Engeland tien seconden boven zijn beste per- zal hier voldoende vocht aanwezig zijn onbedreigd eerste, terwijl de Tsjechen soonlyJce prestotie. geweest om de dorstigen te laven. hier de tweede plaats bezetten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 De vijf Zaparaka's. 6.15 De Sportrubriek. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Landbouwrubriek. 8.15 Werken van Bo heemse componisten. 9.15 Lezing. 9.30 Met band en plaat. 10.15 Sweelinck-kwartet. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 5.30 Orgel-ensemble. 6.20 Strauss-walsen. 6.45 Parlementair over zicht. 7.00 Benny Goodman-kwartet. 7.20 Toe spraak. 7.35 Mannenzangvereniging. 8.05 Din gen van de dag. 8.15 Paul Godwin-sextet. 8.50 De Ducdalf. 9.10 Actuele kanttekeningen. 9.40 Rede door Koos Vorrink. 11.15 Dansmuziek. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 9.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken. 9.25 Omroep-Kamer- orkest. 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Ochtendconcert. 11.00 Muziek houdt fit. 11.30 Als de ziele luistert. 12.03 Orkest zonder naam. 12.30 Mededelingen. 12.33 Nationaal- programma. 2.00 Omroep A Capella-koor. 2.30 Onder ons. 3.00 Metropole-orkest. 3.25 Disco klanken. 4.00 De Zonnebloem. 4.30 Zieken verlof. 5.00 Na Schooltijd. 5.15 De Wigwam. 6.00 Amusements-orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Amusements-orkest. 7.30 Dit is leven. 7.50 Rubriek. 8.05 De gewone man. 8.12 „Miguel Manara", hoorspel. 10.35 Actualiteiten. 10.45 Avondgebed. 11.15 Avond concert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Ochtendvaria. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Herhaling hersen gymnastiek. 9.35 Aubade. 10.00 Morgenwijding 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Zang en piano. 11.30 De Wekker. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Nationaal-program ma. 1.45 Gramofoonrauziek. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio-matinée. 4.25 Beroemde componisten. 4.40 De Schoolbel. 5.00 Kinder koor. 5.30 Maria Zamora en orkest. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 The Skymasters. 7.05 Muziek. 7.30 Gevarieerd programma. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.20 Utrechts Stedelijk Orkest. 9.15 Perron-perikelen, vrolijk program ma. 9.45 De Speeldoos. 10.05 Buitenlands overzicht. 10.20 Au moulin de la chanson. 11.15 Amusements-muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN UI: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 8.15 Eng. II.S.: Casino-orkest. 9.10 Verz. pr. 10.00 Orgel. 10.30 Eng. H.S.: Anton en orkest. 11.00 Eng. L.P.: Muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Koormuziek. 12.32 Orkest George Larue. 1.15 Fantasie en Sentiment. 2,00 Gram. 3.00 Eng. L.P.: Celeste Octet. 3.30 Accordeon orkest. 4.00 Voordracht. 4.15 „The Southern Serenade Orchestre". 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Sonate van Chopin. 6.25 Post- duivenberichten. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Orkest Paul Whiteman. 8.00 Weense operette muziek. 8.45 Instrumentale soli. 9.00 Frag menten uit „Ernani". 10.15 Eng. L.P.: „Topic for today". 10.20 „Old Urne Dance Or chestre". 11.00 Voordracht. 11.15 Raeburn orkest. 1AE BRITSE verkiezingszenuwen op drift, De Labourchefg, terug in Londen van 't Bridlington badfeest der T.U.C., weerleggen de geruchten dat Attlee van plan zou zijn om de alge. mene verkiezingen zes maanden te ver vroegen en deze eind November jus. te houden. Volgens de conservatieven sou hy daarmee gebruik willen maken van de gunstige stemming die er heerst sinds Cripps en Bevin „de doUarcrislf tijdelijk afgeschoven hebben door de overblijfselen van het Gemenebest met een Amerikaanse hypotheek te belas ten". Intussen houdt Labour de conserva tieve campagne evenzeer in de gaten. Elke beweging van het oppositie-op perhoofd Churchill wordt nauwkeurig gadegeslagen. Elke stap die de Formb. dabele doet en elk woord dat hij uit, wordt met angst en beven ontleed in Transport House, het Labourhoofd- kwartier. De Labourzenuwen zijn zo gespannen, dat men nu zelfs een ver kiezingsmanoeuvre ontdekt meent te hebben in Churchill's recente aankoop van zijn eerste renpaard! Het dier, „Colonist" genaamd, liep twee weken geleden zijn eerste race. De jockey droeg de nieuw geregistreerde Chur- chill-kleuren, rose met bruine stre pen. Het beest werd zwaar favoriet, alleen, maar omdat het van Winston was. Toen het onder daverend applaus plotseling nog bleek te winnen ook werd de menigte dol van vreugde. Wat ziet Labour daar voor gevaar in? Omdat het publiek niet brulde „hup Colonist", maar „hup die Winston, vooruit Winnie, good old Winnie". De climax kwam Zaterdag, toep Colonist de tweede race van zijn carrière zou lopen. Weer werd het dier favoriet, daar tienduizenden op „Winston" gok ten. Toen „Colonist" met elf paarden- lengten voorsprong als eerste langs de eindpaal stoof, brak men de ren baan bijna af van enthousiasme. Het publiek loeide drievoudige hoera's voor Churchill. Onder luide kreten van „de verkiezingen wip je met een nog grotere voorsprongnam de unieke staatsman de teugels van zyn ■jockey over en leidde zijn paard oer soonlijk terug naar de stallen. Chur chill's paardensage heeft een nieuwe leuze doen ontstaan die als een wer velwind door het paarden liefhebbende Albion gegaan is, „wat Winston on derneemt, hij wint". Vandaar de som bere gezichten in Transport House. DE STEEDS venijniger wordende po litieke leuzen op alle suikercartonnen van de millioenenfirma Tate and Lyle zijn andere doornen in het Labouroog. De eerste leuzen verschenen kort na 't Labour Pinkster-congres van dit jaar, als protest tegen de aangekondigde na tionalisatie van de suikerindustrie. „Ta- te, not State" stond met grote letters op de voor- en achterkant van elk pondscarton suiker gedrukt. De rege ring protesteerde en eiste stopzetting van de leuzen. De firma, die een dag omzet heeft van twee millioen carton- nen en zestig procent van alle Britten van hun suikerrantsoenen voorziet, hield zich doof. Lord Lyle, de suiker- millionnair in eigen persoon, werd toen op het Labourmatje geroepen en kreeg een laatste waarschuwing. Resultaat ni hil. Uit pure koppigheid verklaarde de suikerlord, dat niemand hem ervan zou weerhouden om zijn eigen ideeën op zijn eigen cartonnen te drukken. De nieuwste leuze, die sinds verleden week met nog grotere letters triomphantelijk aan twee kanten op alle suikerpakjes staat, luidt „Indien U Uw hoop-op-sui- ker op het doodsbed van de Staat te rusten heeft gelegd, graaft U hiermede Uw eigen graf".! LONDEN toog deze week naar de première van J. B. Priestley's nieuwste toneelstuk, altijd een gebeurtenis. „Zo merdagdroom" is een beter stuk dan de gemiddelde HBS-er zou kunnen presteren, maar daar blijft het ook bij. Zelfs de trouwste Priestley-vcreerdere bekennen een lichte teleurstelling. Het stuk is een fantasie in het jaar 1975. Na het einde van de Derde We reldoorlog heeft Engeland zich in vreedzame retraite uit de wereld terug getrokken. Het heeft afgedaan als een mogendheid en vindt het onnodig om energie te verspillen aan het opbouwen van nieuwe legers, het worstelen met economische problemen of politiek. Mechanisatie met al haar lawaigelui- den is verdwenen. Het is een rustiek land geworden, bevolkt door minzame boeren met een voorkeur voor lieflijke muziek en gedichten van Priesley. Een Utopia, zonder auto's, telefoons of beursberichten. Geld is vervangen door op de wangen der dorpsschone, van 't lied van een vogel of van de smaak van eigengebrouwen bier. Londen amuseert zich met het stuk- Het is aardig om even tussen de oude idealen en vergeten illusies rond te divalen zoals men de glorie van het oude Griekenland opsnuift zonder de primitieve sanitatie. Of het stuk een gioot succes zal worden, is twijfelach tig. Het zegt niets, dat Shakespeare al niet eerder gezegd heeft en, mei alte respect voor Priestley, op betere wijze. DE ENGELSE politie jaagt het hele land af naar twee kale ontsnapte ge vangenen uit de Parkhurst-gevangenis op het eiland Wight. In het kader van het nationale gezondheidsschema had den beiden daar vlak vóór hun vlucht gratis staatspruiken ontvangen. De moeilijkheid is nu, dat de politie geen foto van hen heeft met de pruiken op. primitieve ruilhandel en radio doof charades op een dorpstoneel. Engeland zit kortom als een dorpsphilosoof op 'n houten bankje rustig op een strootjfe te kauwen en slaat, arm maar geluk* kig, met leedvermaak de jachtende ge mechaniseerde buitenwereld gade. Dd* ze laatste heeft nog niets geleerd en lust naar macht is daar nog steeds de enige drijfveer. De drie toonaangeven de concurrenten zijn Rusland, de Ver, Staten en India. Op een kwade dag da len drie afgezanten van deze landen op het neo-Middeleeuwse Engeland neer als een troep barbaarse parachutisten op een Griekse tempel, Bezield doop handelswedijver willen zij ieder rechten verkrijgen om een fabrieksstai op Albion's groene heuvels te bouwen, compleet met palais-de-dances en bios copen, en mynen gaan graven om een nieuwe synthetische grondstof te ont ginnen uit de oeroude krijtbodem. Drie coupletten van een gedicht van Prlest. ley zijn echter voldoende om hun plan nen te verijdelen en de industriële af gezanten gaan met lege handen naar de moderne buitenwereld terug, over tuigd, dat het menselijk geluk niet al tijd gekoppeld hoeft te zijn aan „voor uitgang", maar afhangt van een Mos

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3