Stad en Omgeving. Minderheidspartijen bedanken voor benoeming in Raadscommissies Middenstanders beraden zich over „gemakkelijke betalingsvoorwaarden" Vertegenwoordigers van de H.A.V. deden het goed in Zaandam Fazantenleed Efficiency en openbaarheid als uifersien W.G.W.-dames legden In Alkmaar beslag op 2 prijzen VOP-duiven vlogen op Mons Burgerlijke Stand Spanning bij P.V. Nieuwediep In het kort Komen er kinderkoren te Huisduinen Hel' leg voor hel grijpen Wie wordl kampioen van de Polilie-sportvereniging Krijgt Den Helder een Volkscredietbank? Mieke Schenk eerste bij het vèrspringen Internationaal maritiem congres te Amsterdam Nieuwe opnemings- vaartuigen voor de Koninklijke Marine Tussen Haaks en Kuitje Chr. Lyceum Ie Alkmaar Texel VAN MARSDIEP TOT U De gezamenlijke raadsfracties van de Anti-Hevolutionnaire party, de Volks- perttJ voor Vrijheid en Democratie, de Katholieke Volkspartij en de ChrlsteltJk- Historische Unie hebben gisteren aan de voorzitter van de raad der gemeente Den Helder, burgemeester G. Ritmeester, bericht, dat hun leden geen benoeming tot lid van de raadscommissies aanvaarden. Golijk bekend, werden in de raads vergadering van Dinsdag 6 September twee leden van de minderheidsfracties benoemd in elk der vijf Commissies van Bijstand, hoewel deze fracties de raadsvergadering hadden verlaten en hebben onttrokken, is de conclusie ge- maken, dat in de raadsvergaderingen breder en langduriger gedachtenwisse- lingen het gevolg zullen zijn. Nu inderdaad de minderheidsfractiss zich aan de arbeid in de commissies vooraf hadden verklaard, geen benoe ming te zullen aanvaarden. Zoals de voorzitter in dezelfde vergadering naar voren bracht, kan de raad volgens ar tikel 80 van de Gemeentewet commis sies uit zijn midden met bepaalde werkzamheden belasten. De leden der vier genoemde minderheidsfracties zijn blijkbaar van mening, dat daaruit niet de verplichting voor ieder raadslid, om in zo'n commissie zitting te nemen, be hoeft te worden afgeleid. Het wetsar tikel schrijft, volgens deze opvatting, niets voor omtrent de samenstelling der Commissies van Bijstand. Van 3 September 1946 tot 6 Septem ber 1949 werd de raad bijgestaan door de volgende vier commissies: voor de water- en lichtbedrijven, met als voor zitter wethouder P. S. van der Vaart en als leden 2 P vd A. 1 Prot.-Chr. en 1 CPN; voor de Openbare Werken, met als voorzitter wethouder P. S. van der Vaart en als leden 1 P vd A. 1 WD. I KVP en 1 Prot.-Chr.: voor het On derwijs met als voorzitter wethouder L. F. van Loo en als leden 1 P vd A. 1 KVP. 1 Prot.-Chr. en 1 CPN: voor de Financiën, met als voorzitter wethou der P. S. van der Vaart en als leden 8 P vd A en 1 Prot.-Chr. Belangrijke taak De taak dezer commissies is zeer be langrijk gebleken, omdat alle voorstel len door hen werden behandeld alvo rens zij aan de raad werden voorge legd. De commissieleden konden op- en aanmerkingen maken, hun bijval be tuigen of bezwaren naar voren bren gen. zodat in de meeste gevallen alle aspecten van de zaak reeds waren be licht voor de behandeling in de open bare raad. Alle fracties waren bij dat vooroverleg betrokken, en hun leden droegen mede - verantwoordelijkheid voor het advies dat aan de raad werd uitgebracht. Hieruit bltlkt de belangrijke positie van deze commissies. Naarmate zij meer werk verrichten, wordt de taak van de raad kleiner. Theoretisch kan tenslotte worden volstaan met het stemmen over de voorstellen. Voor 'n efficiënte werk wijze is het gewenst, dat niet alle ha ken en ogen in de raad worden uitge vochten. Hoe meer werk door de com missies wordt verzet, hoe groter de efficiency, maar ook hoe geringer de openbaarheid, terwijl bii afwezigheid van commissies alles zeer openbaar, maar aanmerkelijk minder efficiënt verloopt. Taak en verantwoordelijkheid van de Commissies van Bijstand zullen hun juiste proporties hebben, wanneer de efficiency niet teveel Uidt onder de openbaarheid, en de openbaarheid niet teveel onder de efficiency. Het besluit van de minderheidsfracties kan niet worden beoordeeld, wanneer men de positie van de Commissies van Bijstand niet juist heeft gesteld. Door hun houding erkennen de minderheids fracties de grote betekenis van deze commissies, maar zij spreken hiermede tevens uit dat voor hen de openbaar heid zwaarder weegt dan de efficiency. Men zou ook kunnen zeggen, dat naar hun mening de efficiency niet wordt geschaad door een verminderde pro ductiviteit van de raadscommissies. Tn hoeverre dat juist is. moet worden af gewacht. Wij kunnen er wel staat op Zondagmorgen vertrokken twaalf dames van WGW, afdeling gymnas tiek, vergezeld van het bestuur en enkele trouwe aanhangers naar Alk maar om deel te nemen aan de wed- strijden van de Katholieke Sportbond, kring Alkmaar. Om half twee verza melden zich op het Canadaplein onge veer driehonderd deelnemers en van daar werd voorafgegaan door het RK Muziekkorps St. Caecilla, naar de Stedelijke Muziektuin in de Aikmaar- derhout gemarcheerd. De WGW-dames kwamen uit in de derde graad en zij sloegen geen slecht figuur. Mej. I. Sneekes behaalde met 22,6 punt een tweede prijs en mej. A. Goutier legde met 22 punten beslag op een derde prjjs. Als we in aanmer king nemen, dat 23 punten een eerste prqs rechtvaardigen in een groep met drie prijzen, dan kunnen de Helderse dames tevreden zijn. Om ongeveer Vier uur traden de dames gezamenlijk op met een knots oefening, die zeer goed werd uitge voerd. Het eerste optreden van de WGW-dames naar bulten is dus wel een succes geworden. De postduivenvereniging VOP hield •en wedvlucht voor jonge en oude dui ven van Mons af. De afstand bedroeg 284 km. De eerste duif werd geklokt ©m 13.45.17 uur. De prijswinnaars wa ren: P Bontes 1; M. de Boer 2, 3 22, 26, 27; Vroome-De Boer 4, 12, 24; H. Fritz 5 13. 14, 29,; Wit-Buis-Boon 6, 25, 28; P J. Hufkens 7, 15, 18; A. Agema 8: H. v.d. Glezen 9, 10, 19; G. Hendrikse 11, 17; J. Vlaming 16; J. Bruin 20, 23; J. Petrus 28. wettigd dat niet alleen de Partij van de Arbeid de volledige bestuurslast draagt, maar dat bovendien de andere partijen in de hoek der oppositie zijn gaan zit ten. Wij erkennen het goed recht van een (mits gezonde en verantwoorde) oppositie, maar hopen in het belang van onze stad en haar bevolking dat oppositie slechts zal worden gevoerd wanneer dat beslist noodzakelijk ls. Uiteraard achten ook wij een zo groot mogelijke openbaarheid van be tekenis, maar een vlotte behandeling der gemeentelijke aangelegenheden is in deze tijd wel van buitengewoon be lang. WU vertrouwen dat ieder der 23 raadsleden in deze zijn roeping zal be seffen, en dienovereenkomstig zal han delen. Bevallen: J S M Kikkert-Kolk, d. A Haasdijk-Snoek. z. H van Ber- kum-Hollander, d. A L Bakker-Hin- tertür, d. M C vd Stoop-Sprenkeling, d. M I van Velsen-Winckler, z. M M Zwanink-Winnubst, d. D Kruimink- Robinson, d. H. Rijkers-Krooss, d. D. Hiemstra-Papo, d. C Koning-Willems, z. J Koopman-Kuiper, d. C Kroon- Mulder, z. C J de Boer-Htlber, z. M A Bruin-de Koning, z. S Bakker-Adema. z. C P Eisma-McLean, d. Ondertrouwd: T A van Bergen en C vd Poll. W van Geel en A Bruin. A de Jong en T Provillj. J A Koop man en H Bosboom. I de Haan en C T Zwetsloot. T Appelman en M M Burger. W van Eerde en W H vdVeer. Gehuwd; C Welbóren en C H ïsaksson. A J A vd Brug en L Kuiper. Overleden: Wed. E van Leeu- wen-Hardebol, v. 61 jaar. W G de Jong-Bierau. v. 52 jaar. D van Dok, m. 66 jaar. H C Visser, v. echtg. van J. Kossen, 73 jaar. De duiven van de PV Nieuwediep vlogen Zaterdag op Neufvilles (B). Ondanks de regen legden ze ongeveer 60 km per uur af. De uitslag was: Leen 1, 3, 7, 8, 13; Kater 2, 9, 11! Bakker 4, 5, 12; Gebr. Koorn 6; Mo lenaar 10. Zaterdag wordt de laatste vlucht van dit seizoen gehouden van Qui- vrain (B) af. De spanning blijft er tot het einde toe in, want het is nog lang niet zeker wie kampioen wordt. De stand is nu: 1 Bakker 477 pnt; 2 Leen 469 pnt; 3 P. Wit 303 pnt; 4 en 5 Gebr. Koorn en Molenaar met 254 punten. Het inkorven voor Qul- vrain geschiedt tot zeven uur. Klok ken stellen van zeven tot acht uur. Vrijdag! Het huisadres van de heer D. W. de Bas, die deze week de avonddienst der apotheken waarneemt, is Timor- laan 21 en niet Timorlaan 21, zoals in onze courant van Zaterdag en in het telefoonboekje vermeld staat. De verbouwing van de winkel van bakkerij Klopper in de Koning straat werd ontworpen door het ar chitectenbureau Joh. A. Peters en ir. B. Roelofs en werd uitgevoerd door de aannemer A. Quak uit de Hoogerwerf- straat. De zang-, reciteer- en orkestver eniging „Harmonie" streeft naar de heroprichting van het eigen orkest. In een bijeenkomst ten huize van de heer C. Wever, Meeuwenstraat 19, zal heden avond over dit onderwerp van ge dachten worden gewisseld. De Zaterdag op het station Den Helder gehouden collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding onder het spoor wegpersoneel, heeft f 160.20 opgebracht. In Huisduinen ls een circulaire ver spreid die de bewoners er op atten deert dat er In verhouding tot Den Hel der voor de jeugd veel te weinig ge beurt op het gebied van muziek, zang en toneel. Nu zal men trachten een jeugd-zangkoor op te richten, zo nodig voor kleuters en voor kinderen die de lagere school bezoeken apart. Men wil in dezelfde richting werken voor jeug dige personen boven de veertien jaar. De heer A. Krijgsman, directeur van Ons Genoegen", heeft zich bereid ver klaard de leiding op zich te nemen. Op Woensdag 21 September (dus morgen middag) van vier tot zes uur kan men zich op Dennenheuvel voor deelname laten inschrijven. De circulaire was mede-ondertekend door mevrouw C. A. Boonde Groot en de heren J. Kreuger en S. Wynia. Gevonden: bruin lederen actetas (het koper afgewerkt), zwarte alpino pet, dubbeltjes armband, armbandje van witte anjelieren, horloge met armband (zilver of nikkel), blauwe autoped met massieve banden, motor- bril, bril. zilveren broche, lichtgrijze cape. gabardine kinder-ceintuur, zwart étui (inh. vulpen, potlood en gummi), fazant, zilverbon van f 1, handoek en blauwe zwembroek, kettinkje van imi tatie-parels, mondharmonica, zilveren corbel, vier portemonnaies, fietspomp van bakeliet, damesrijwiel, zilveren ringetje met rood steentje, strand- schopje, twee zwarte vulpennen. Verloren: chroom armbandhorloge, zilveren armband met kleine knopjes, doublé schakelarmband, ronde zilve ren broche, broche van drie zilveren kwartjes, bril met bruin montuur, bril met licht montuur, blauw bad pak met witte handdoek en muts, enveloppe inh. rijvergunning en be- lastingkaart. twee zonnebrillen, hand wagen, vijf portemonnaies, bruine portemonnaie inh. pl.m. f 120, bruine portefeuille Inh. twee foto's en zwem- kaart, gummi piep-popje, schaar, schooltas inh. leerboeken en rapport, vulpotlood van blauw bakeliet. De Helderse Politie-sportvereniging houdt Donderdagmiddag om twee uur op het HRC b-veld onderlinge at letiekwedstrijden. De ere-voorzitter van de HPSV, commissaris K. Rjjp- ma, heeft 'n wisselbeker beschikbaar gesteld voor de politieman die de bes te prestatie levert over de volgende nummers: 100 m hardlopen, vèrsprin- gen, hoogspringen, kogelstoten en dis cuswerpen. Deze mag zich voor een jaar kampioen van de Helderse politie noemen. Er zijn voorts elf medailles voor de eerste en tweede prijswin naars van elk nummer. Reeds enige tijd houden de besturen der plaatselijke middenstandsverenigin gen zich bezig met de vraag, welk standpunt moet worden ingenomen ten aan zien van afbetalingssystemen, spaarkassen en dergelijke mogelijkheden om de afnemers in staat te stellen, op een bepaald moment artikelen te kopen, terwijl z|j de contanten daarvoor nog niet beschikbaar hebben. Dat geldt vooral voor die handelswaren, welke een lange levensduur hebben en waarvan de aanvoer momenteel de vraag overtreft Elders In Nederland zijn reeds zaken werkzaam, die zulke artikelen „tegen gemakkelijke betalingsvoorwaarden" aan de man brengen. De plaatselijke middenstand vraagt zich op het ogenblik af, of het initiatief aan dergelijke zaken moet worden overgelaten. Verdient het geen aanbeveling, om aan de wens van het publiek tegemoet te komen, en daarbij te trachten de nadelen om te zetten in voordelen? Vast staat, dat de behoefte aan „ge makkelijke betalingsvoorwaarden" be staat, De klant kan verlegen zitten om een artikel, dat hij pas na vele maan den sparen zal kunnen bekostigen, zo dat de mogeiykheid van huurkoop e.d. hem een uitkomst toeschijnt. Gelijktij dig zal de leverancier het artikel graag willen verkopen, het liefst tegen con tante betaling, maar anders wanneer de concurrentie hem daartoe dwingen zou „op gemakkelijke betalingsvoor waarden". De besturen der plaatselijke midden standsverenigingen hebben gezocht naar een compromis, waarbij dus de klant zijn schuld in termijnen kan vol doen, terwijl de leverancier contante Onder zeer slechte weersomstandig heden z|jn Zondag in Zaandam athle- tiekwedstrijden gehouden tussen verte genwoordigende juniorenploegen van Amsterdam en de Rest van Noord-Hol land. Hoewel het bjjni voortdurend re gende, waardoor de baan en „de aan lopen" voor het vèr- en hoogspringen veel te ïyden hadden op dit veenter- rein, mogen w|j de prestaties over het algemeen goed noemen. De uitslag was een verrassing, want de Rest van Noord-Holland zag kans met 182 punten de overwinning te be halen. Amsterdam veroverde 167 pun ten. Reeds na het eerste nummer bad Noord-Holland de leiding, dank zij een eerste en tweede plaats op de 60 m. meisjes. Hier liep vooral N. Bakker van DOVES met 8.3 sec. een snelle race. En hoe de vertegenwoordigers van de H.A.V. het hebben gedaan? Henk Wie- denhoff eindigde op de 100 m. met 11.6 sec. als tweede, waarmee hij dus het clubrecord evenaarde. In de estafette startte hij als laatste. Jammer, dat vrij wel alle wissels mislukten. Zodoende gelukte het Wiedenhoff niet de laatste man van de sterke Amsterdamse ploeg in te halen. De tijd was nog behoorlijk, n.1. 47.7 sec. Jo Kwast had bij het nummer hoog springen voor meisjes B zeer veel con currentie. Nummer één sprong 1.45 m. en nummer twee 1.40 m. Mieke Schenk uit Wierlngerwaard werd derde met een sprong van 1.30 m. en Jo eindigde als vijfde met 1.25 m. Jan Mobach viel in bij het vèrsprin gen voor jongens A ên men zal hier van geen spijt hebben gehad. Met 5.68 m. werd hy achter Diemeer uit Alk maar tweede. Op het drassige veld was deze sprong lang niet slecht. Mobach zal echter moeten trainen op een regel matige aanloop, dan zal hij ongetwijfeld verder komen. Mieke Schenk wist met haar laatste sprong van 4.72 m. de eerste plaats te bezetten. Zij had veel pech, want s|| maakte vier maal een ongeldige sprong. Nel Coster uit Anna Paulowna ten slotte kwam uit op de 4 x 80 m. estafet te meisjes B. Zy ging helaas een ver keerde baan op en kon de achterstand, die zij hierdoor opliep, niet wegwerken. In Amsterdam werd gisteren het eenentwintigste internationale maritie me congres, dat zich de unificatie van het zeerecht ten doel stelt, plechtig ge opend. De minister van Justitie, mr. Wijers, sprak er in een rede zijn vreugde over uit, dat 's lands hoofdstad thans ten derde male als congresstad werd geko zen. Vervolgens behandelde de minis ter ln den brede de verschillende as pecten van het werk dat het congres zich ten doel stelt. Nadat de minister gesproken had werd de bijeenkomst geopend door de president van het „Comité Maritime International", Albert Lllar, minister van Justitie in Belgie. Deze roemde Ne derland als „de heerlijke vrucht van onversaagde strijd met de zee, die wij zien te bedwingen ln het belang van alle volkeren". De heer Lilar achtte Amsterdam, gezien zijn historie, die zo nauw met de zee verbonden is, de aan gewezen plaats voor het houden van deze conferentie. Prof. mr. J. Offerhaus, voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, werd door het congres als president gekozea In zijn presidentele rede wees hij er op dat wij wat betreft het zeerecht een zeer grote mate van vrijheid bezitten, die ons in staat stelt vrij ver te gaan bij het unificeren van het recht, onder voorwaarde, dat wü niet de nationale zwaartepunten uit het oog verliezen. De congressisten zullen heden en ook een gedeelte van Woensdag wijden aan de herziening van de conventies van York en Antwerpen 1924. De deelnemende landen zijn Neder land. Belgie, Denemarken, de Ver. Sta ten, Finland, Frankrijk, Griekenland, Engeland, Ierland. Italië, Noorwegen, Portugal ec Zweden. betaling verkrijgt. Elders (o.a. in En schedé en in Kennemerland) zijn z.g. Volkscredietbanken werkzaam, die aan de afnemers credieten verstrekken, waarvan de leverancier contant kan worden betaald. Wanneer alle midden standers daarbij zijn aangesloten, kan worden voorkomen dat een klant in meer dan één zaak op crediet koopt en tenslotte niet meer aan zijn verplich tingen kan voldoen. De financiering ge schiedt daar in samenwerking tussen de gemeentebesturen en de gezamenlij ke middenstand. Teneinde de mening van de Helderse middenstanders eens over de moeilijk heden en mogelijkheden op dit gebied te horen, werd gisteravond in „Formo- sa" een vrij goed bezette openbare ver gadering gehouden, waarbij men teneinde een uitgangspunt te hebben bij monde van de heer J. Bregman, die als voorzitter fungeerde, enige bijzon derheden over het systeem der Volks credietbanken liet vertellen, Het doel werd bereikt, want de tongen kwamen los. Echter naar achter de bestuurs tafel werd geconstateerd merendeels tongen van middenstanders die zelf weinig belang bij de oprichting van 'n Volkscredietbank of soortgelijke instel ling hadden. Zo werd als belangrijk bezwaar naar voren gebracht, dat men eerder een omzetverschuiving (van de ene zaak naar de andere) dan een om- zetvermeerdering zou krijgen, omdat de mensen hun geld toch maar éénmaal kunnen uitgeven. Anderen waren be vreesd, dat de Volkscredietbank de klanten zou gaan beïnvloeden bij de keuze der te kopen artikelen. Nog an deren hadden de overtuiging, dat het de leverancier meer zou kosten dan de twee proeent, waarvan aanvankelijk sprake was. Maar in leder geval bleek uit de zeer levendige gedachtenwisse- llng. dat het onderwerp aller belang stelling had en zeer zeker voor een na dere bestudering in aanmerking kwam. Niet experimenteren. Vooral na het samenvattend woord van de heer C. Steenlage, de wethou der van Sociale Zaken, met wie de be sturen reeds een voorbespreking had den gehad, kwam tot uiting dat men bij het zoeken naar een oplossing niet mocht gaan experimenteren. Het is, een vraagstuk met verschillende aspecten, waarin men zich grondig zal moeten verdiepen. Wanneer de gemeente even tueel haar steun zou verlenen, zou voor haar het sociale aspect voorop staan, met op de tweede plaats de hulp aan de middenstand. Het zou echter geen vorm van armenzorg mogen worden. De wethouder verklaarde zich bereid, het probleem in nauwe samenwerking met de besturen der middenstandsver enigingen te bestuderen. De voorzitter nam zijn suggestie over, om in dit star dium niet langer over de zaak te dis cussiëren en stelde de vergadering voor, zo spoedig mogelijk met een uitgewerkt bestuursvoorstel te komen, De vrucht van het gisteravond besprokene is dan geweest, dat zowel de besturen als de wethouder van Sociale Zaken kennis hebben kunnen nemen van de gedach ten, die onder de middenstanders over het onderhavige vraagstuk leven, ter wijl ook de middenstanders stof tot overpeinzing hebben gekregen CTELT u zich voor, ge- achte lezer, dat er b|j u een fazant naar bin nen komt vliegen. Kdn dat niet? AU men het ons Zaterdag zou heb ben verteld, dan hadde» ook wij onze schouders opgehaald, taant w te heeft er nu nooit 3e hoord, dat een fazant zo maar even aanwipt Het ls toch zo, luistert maar. Zondagmorgen is het ge beurd, op de Singel. De familie Van der Schoor was eigenlijk nog maar pas ontwaakt. TJ weet, hoe dat gaat op zo'n heerlijke uit-slaap-dag. Het was ongeveer negen uur, die tijd dat je wat na-geniet van een lange nachtrust, toen die dwa ze fazant plotseling kwam. Wij weten niet of hij boze plannen had of levensmoe was, maar hij vloog pardoes door de grote ruit in de voorka mer naar binnen, zich als het ware aandienend voor het Zondagse mid dagmaal. Wij begrijpendat de familie Van der Schoor vreemd heeft opgekeken. De glasscherven vlogen in het rond, plantjes op de vensterbank werden vernield en "e fazant kroop bloedend en ge- schrokken van zijn mis- lukte glijvlucht weg in een hoekje. Het duurde even voordat men tot de conclusie kwam, dat het voorwerp in de kamer maar een vogel was Wat later zat de zwaar gehavende en ongeluk kige fazant bij de buren in het kippenhok en hij zit er rvu nog, omdat een hond hem Maandagnw, gen heel vroeg te ontsnappen. Bij de, ontmoeting gingen hii* alle veren, die de }a?2 over had na zfj„ noo£ landing, er aan. Kaal half dood wacht hij -T op zijn lot. Men heZ hem bij de politie aan- gegeven als gevonden voorwerp, het e— waarschijnlijk wat een gezonde fazant kan aandoen. Maar nu de ruit.' jtfe„ vraagt zich op de sin^, af of daarop b(j de één of andere instantie ver haal kan worden gehaald. Wij hebben voorgesteld de fazant te slachten »n er een sausje van te ma ken, maar mevrouw Van der Schoor ziet Hevir een hele ruit terug. Nu schijnt de arme vogel ook niet bijster vet te zijn Zoals reeds enige tijd geleden werd bekend gemaakt, zijn thans drie op nemingsvaartuigen voor de afdeling hydrogafie van de Marinestaf in aan bouw. Twee van deze opnemingsvaar tuigen zun bestemd voor de Indonesi sche wateren, en staan op stapel resp. bij de Scheepswerf en Machinefabriek van P. Smit Jr. te Rotterdam en bij de werf Gusto (fa. Smulders) te Schie dam. Voor het te Rotterdam op stapel staande vaartuig werd op 3 Januari vpn dit jaar de eerste kielplaat gelegd en voor het andere vaartuig op 22 April j.1. De tewaterlating zal vermoe delijk zijn resp. omstreeks 1 Juni en 1 September 1950. De schepen hebben een standaard- waterverplaatsing van 1.275 ton, en worden uitgerust met twee Stork die selmotoren van 1000 apk elk. De af metingen zijn als volgt: grootste lengte 71,40 m, breedte 10,98 m en diepgang 3,60 m. Bovendien is nog een opnemings vaartuig, bestemd voor de Nederlandse wateren, ter vervanging van de ln de oorlog verloren gegane „Eilerts de Haan" besteld. Voor dit vaartuig, dat gebouwd zal worden bij J. en K. Smits scheepswerven te Kinderdijk, hoopt men over ca. 14 dagen de eerste kiel plaat te leggen. Oorspronkelijk was de bouw van dit schip gegund aan de werf van A. Vuijk en Zn. te Capelle a/d IJsel, en zou de firma J. en K. Smit de motorinatallatie monteren, doch moeiiykheden met de staalleve- ring hebben ertoe geleid, dat deze op dracht thans geheel is verstrekt aart de Kinderdijkse firma. Deze opnemer, die veel kleiner is dan de voor Indonesië bestemde schepen, zal een standaard- waterverplaatsing krijgen van 368 ton en moet vóór 1 Augustus 1950 worden opgeleverd. Nieuwe zeesleper Verder zal de nieuwe zeesleepboot Orkaan", die zich thans in aftimme ring bevindt bij de scheepswerf van de Gebr. Flkkers te Foxhol, en die een machinevermogen bezit van 1200 apk, vermoedelijk op 3 October a.s. aan de Koninklijke Marine worden opgele verd. Dit is de eerste zeesleepboot die speciaal voor de Koninklijke Marine is gebouwd. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aan gevoerd: 644 kg. bot, 964 kg. garnalen, 274 kg. kaan, 280 kg. kabeljauw, 19 kg. makreel, 212 kg. rog, 1842 kg. schar, 10240 kg. schol, 45 kg. pieterman, 66 kg. poon, 488 kg. tarbot, 1925 kg. tong, 168 kg. wijting. Hr. Ms. „Piet Hein" heeft gister morgen de haven verlaten, met bestem ming Amsterdam. Hr. Ms. „Vlieter" van het mijnen- vegers-flottielje dat bij Borkum ope reert, kwam gisteren in de Buitenhaven om een kleine reparatie aan één der motoren te laten verrichten. Gedurende het weekend hebben twee coasters in Nieuwediep gelegen. Gistermorgen is de „Maria" vertrokken naar Nystvret en de „Gorch Fock" naar Rostock. De .Amsterdam" van het Loods wezen heeft gisteren het lichtschip „Texel" naar binnen gesleept. Het lichtschip zal op de werf een periodie ke dokbeurt ondergaan. Het is morgen hoog water om 6.30 en 19.30 uur en laag water om 0.25 en 13.25 uur. De temperatuur van het zee water was 17.7 graden Celsius. De nieuwe sleepboot „Orkaan" van de Kleine Vaartuigendienst der Ko- ninkiyke Marine wordt op Maandag, avond 3 October in de haven verwacht In een te Alkmaar gehouden verga- dering, waar talrijke voorstanders van het Christelijk onderwijs waren, is op gericht een vereniging tot bevordering en instandhouding van een Christeiy. ke school voor Middelbaar- en Voort gezet Hoger Onderwijs. Als plaats van vestiging van dit Christelijk Lyceum is het oog gevallen op Alkmaar, zodat de kaasstad in de nabije toekomst naast een Katholieke, ook een Christelijke middelbare onderwijsinstelling zal be zitten. In de commissie van onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting kreeg o.a. zitting de heer A. Lever te Den Helder. 176 SOLLICITANTEN Voor de betrekking van directeur en directrice van huize „Irene" te Den Burg bestaat grote belangstelling. Niet minder dan 176 sollicitanten uit alle delen van het land hebben zich voor deze betrekking aangemeld. BESTUUR FRIESE VERENIGING In haar algemene vergadering ba- noemde de „Fryske Krite" de volgende bestuursleden; de heer O. Goenga tot voorzitter (herbenoemd); de heer SJ. Hoekstra tot secretaris en de heer P. Oosterhaven tot penningmeester. BELANGRIJKE RAADSVERGADERING De raad der gemeente Texel zal op Vrijdag 23 September a.s. in vergade ring bijeenkomen. Aan de orde komt een zeer belangrijk punt, n.1. het stemmen over een verdere uitbreiding van de electrificatie van het eiland, alsmede algemene invoering van het 5-cents-tarief (voorheen 614), onder gelijktijdige verhoging van het vast recht. Te Schagen bestaat het voornemen de badinrichting „De Wielen" te her scheppen in een modern natuurbad. 's Was feest bij Houthandel Eecen te Oudkarspel. Negen personeelsleden vierden hun zilveren feest en één herdachtzijn 40-jarig dienstverband. De jubilarissen mochten een keus ma ken uit een gouden horloge en een radiotoestel. Een 3K-jarig jongetje, dat gistermorgen in de Kooltuin te Alkmaar geraakte, is cfp moedigs wijze gered door een passerend meisje. Het aantal bezoekero i»<>n de te Heiloo gehouden middenstandstentoon- stelling heeft, ondanks het slechte weer, toch nog 4632 bedragen. De wielerronde van Enkhuizen ie bij de amateurs gewonnen door W. Snijders, Halfweg, in 2 uur 3 m. 57 sec. en bij de nieuwelingen door de Zaan dammer A. Kleyn in 1 u. 0 m. 55 sec. In de staalfabriek van de Hoog ovens is de 23-jarige hulp-bankwer ker E. Blaak uit Bloemendaal in aan raking gekomen met een stroomrail en op slag gedood. Dr. P. C. de Weerdt is op 1 Oct. 30 jaar arts te Velsen, Twee branden woedden in de Zaan streek: te Krommenie ging de siga renwinkel van de heer Palmboom aan Blok 36 ln vlammen op en 1® Zaandam ontstond door broei brand ln de lading van twee dekschuiten, ge meerd bij de fabriek van de firma Schoemaker. Een roeibootje b renet Tlny Jonkerv^^t^J^^^^^^ Wmm Albatros". Het flepoeoteeerd- tl 1 Van Folkestone naar de vepowxeeerde vaartuig vergezelt de roeiboot.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2