De Zwarte Q rchidee Huiduitslag DËBRAIINE HAARUITVAL Katholiek Thuisfront uit de Niwin Bloembollenteelt kan niet worden vrijgelaten HOOFDROOS Interview met „de geest van Hitier" Ons gesprek met minisier Mansholf Friezen herdenken de slag bij Warns Op de bres voor vrijheid Journaliste onthulde harem-geheimen Jongetje door bus overreden Heden kwestie van vertrouwen in Lagerhuis Spoedige opheffing van textieldistributie? vechtpartij in Den Haag Scheidsrechter Bronkhorst leidt Belgie-Zwitserland Geestelijke verzorging de oorzaak Spiritisten maken echter ruzie Wie gaf de klap? Kindje dronk zoutzuur Het Radioprogramma Gevolgen zouden catastrofaal zijn voor kleine teler (Vervolg van pag. 1) QNZE REDACTEUR vroeg de mi nister of er kans bestond, dat de sanering in het bloembollenbedrijf zou worden stopgezet. De minister antwoordde hierop, dat als men onder de sanering het gehele complex van maatregelen bedoelt, waardoor het bloembollenbedrijf is geregeld, dat reeds verschillende maatregelen zijn ingetrokken. Minis ter Mansholt gaf tpe, dat de maat regelen, die op bet ogenblik van kracht zijn, veel bezwaren hebben en dat in bepaalde richting verbetering gevonden kan worden. Met name noemde h(j het Bloembollensurplus- fonds. „Het is eigenlek een onzinnige toe stand", zo zeide hij, »,dat grote hoe veelheden bollen worden geteeld, die geen ander doel hebben dan tot vee voeder te worden verwerkt. Alle arbeid, die daaraan wordt verricht, drukt op de kostprijs. Men heeft gehoopt, dat een vrijwillige in krimping en het surplusfonds de teelt zouden doen verminderen, maar dat is niet gelnkt. Het vrijlaten van de bloembollenteelt en de afzet, zo ging de minister voort, zouden aanleiding geven tot een catastrofe voor honder den bollenkwekers. Er zou e«n wilde concurrentie ontstaan, waarin ook bona fide kleine kwekers ten onder zouden gaan. Men zal met een groot gevoel voor verantwoordelijkheid moeten trachten trachten een oplossing voor deze moeilijkheden te vinden. Pachtprjjzenpolitiek niet veranderd Het Ministerie van Financiën heeft het voornemen de pachten in de Wie- ringermeer te verhogen en aan de land bouwers is hiervan ook al kennis gege ven. Minister Mansholt gaf hierop als commentaar, dat het Ministerie van Financiën in deze zaak gelijk staat met elke andere verpachter. De Grondka mer zal deze voorgenomen verhoging hebben te toetsen aan de algemene nor men, die daarvoor bestaan. Dan zal blij ken of inderdaad een hogere pacht kan worden toegestaan of niet. Deze voorgenomen verhoging bete kent niet, dat de tot nu toe geldende normen gewijzigd zouden zijn. Deze blijven gelijk; de pachtprijzen blijven op hetzelfde peil. Daarmee zijn echter niet de moeilijkheden opgelost, die er öp het ogenblik voor de verpachters Het begint met onzuiver bloed. Onmerk baar. Maar als de eerste Rheumatische Pijnen zich demonstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. Ea al gauw ia er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet naar, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eerste kopje thee of zo maar met schoon water wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan je reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuiverende orga nen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uitbannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en verbaas Uzelf over Uw weerkerende energie, die veerkracht en dat bezielende ge voel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Het feit, dat op 26 September 1345 de slag bij Warns plaats vond, waarbij een legertje eenvoudige Friese boeren en vissers een overwinning op het prach tig uitgeruste leger van de Hollandse graaf Willem IV bevocht, werd Maan dag op het Roode Klif bij Laaxum her dacht. De herdenkingsrede werd ge houden door de voorzitter van het Kristlik Frysk Selskip, de heer P. van der Mark, die er op wees, dat ook de hedendaagse Friezen moeten ijveren voor het behoud van dezelfde vrijheden en rechten, waarvoor de Friezen in 1345 opkwamen. Eeuwen geleden ging het om het verzet tegen een macht, die, zoals dat in West-Friesland al was ge beurd, Friesland politiek en cultureel wilde gelijkschakelen. Dat de vijand toen werd verslagen betekent, dat de grondslag werd gelegd voor het behoud van eigen Friese cultuur en eigen Fries karakter. Cultuur en karakter zijn ook thans nog in gevaar en om hen te be houden moeten de Friezen voor hun ei- Ken positie steeds op de bres staan, daar een staat, die cultureel alles gelijkscha- kelt, ook nu nog dreigt. zijn ontstaan, doordat de veel hoge re lasten zijn gekomen en geen hogere pachten ontvhngen. Het onderhoud van gebouwen is duurder geworden, de grondrechten zijn hoger, de water schapslasten zijn gestegen, enz. De re gering heeft aandacht voor dit vraag stuk, maar men blijft op het ogenblik voortgaan met de beheersing van het pachtprijzenpeil, zoals at tot nu toe is geschied. Zou er geen regeling be staan, dan zouden de pachten sterk zijn gestegen. Er is nu eenmaal een grote landhonger en de boeren zouden bereid blijken hogere pachten te beta len dan met een redelijke rentabiliteit in overeenstemming is te brengen. Voor alle Nederlanders JIJDENS HET ONDERHOUD besprak de Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening nog enige pun ten, ae behalve voor de boerenstand van groot belang zijn voor de gehele bevolking. Een aer punten kwam ter sprake bij de kwestie van het boeren- overschot. „Naar mijn mening." zo zei de minis ter, „vindt er in Nederland door onoor deelkundig bouwen, door roekeloos op gezette uitbreidingsplannen, een niet te verwaarlozen vermorsing van cultuur grond plaats. Wij zullen ons in dit opzicht een grote matiging en zelfbeperking moeten op leggen. Nederland zal er aan moeten wennen op andere wijze te gaan bou wen. Ik weet, zo zei hij, dat er sport velden, parken, vliegvelden en nieuwe wegen moeten komen, maar dit alles zal op verantwoorde wijze moeten wor den uitgevoerd". Op de vraag van onze redacteur of dit onder meer inhield, dat men meer in de hoogte zal moeten gaan bouwen, antwoordde de minister bevestigend. Volle melk misschien niet meer terug. Of de volle melk terugkomt in haar vooroorlogse hoedanigheid kon de mi nister niet zeggen. Misschien komt ze wel nooit meer terug. Het vetgehalte van de gestandaardiseerde melk is thans 2 V*> Er is op het ogenblik geen be hoefte aan dit percentage te verhogen. Het vet kunnen wij allemaal exporte ren. Misschien zal het percentage in het voorjaar tot 3% kunnen worden ver hoogd. Dit zal echter ook meteen een verhoging van de melkprijs met 2 cent betekenen. Wat de ongestandaardiseer- de melk betreft, deze had vroeger een gemiddeld vetpercentage van 3>/i. Het is de vraag of het raadzaam is dit percentage vrij te laten. Met de gestan daardiseerde melk weet de consument, wat hij krijgt. Vroeger moest hij dit maar min of meer afwachten. Aan de standaardisatie zijn echter kosten ver bonden en het zal de vraag zijn of het in de toekomst economisch verantwoord zal zijn deze te blijven volhouden. Met de grote steden moet het beter. De minister gaf toe, dat de melkvoor- ziening in de grote steden'voor verbe tering vatbaar is. Het loopt nog over te veel schakels vóór de melk van de boer bij de consument is, zodat de melk ouder dan wel gewenst is, als ze geconsumeerd wordt. Het is niet een voudig in korte tijd tot verbetering te komen. Er is nog steeds een groot te kort aan flessen. Veel melkinrichtingen kunnen zich door kapitaals- en devie- zengebrek nog niet outilleeren zoals wel nodig zou zijn. Er is een tekort aan spoel- en flessenvulmachines; wij zijn nog te arm om direct in dit tekort te voorzien. Dit vraagstuk is bij de be- drijfsschappen in studie. Het is wel duidelijk, dat men tot een zekere con centratie in de bedrijven zal moeten komen om hierin een grote verbetering te krijgen. Het vlees van de bon TOT SLOT hebben wij nog eens ge ïnformeerd naar de vlees- en kaas distributie. De minister antwoordde hierop, dat het reeds eerder bekend gemaakte standpunt om de vleesdistri butie op te heffen, nog steeds wordt ingenomen. De kaasdistributie zal ver moedelijk tegelijkertijd worden af geschaft. Het kan echter pas gebeuren op het moment dat er evenwicht is in de aanvoermogelijkheden en de behoef te. Beneluxproblemen zijn hierbij in geen enkel opzicht betrokken. De mi nister legde er de nadruk op, dat het zeer onvoorzichtig zou zijn, indien de vleesverkopers zouden menen met de komende opheffng van deze distributie rekening te kunnen houden. Even af wachten dus nog. De Landrechter te Batavia veroor deelde de journaliste mevr. M. A. Roth-Friederich, tot een boete van 250 gulden subs. 30 dagen, omdat zij 2tch in een in de „Nieuwsgier" gepu bliceerd artikel beledigend had uitge laten over de Radja van Gianyar. waarover zij schreef, dat deze in zijn harem de schoonste jonge vrouwen van zijn gebied opsloot en indien zij weigerden haar met hun families ver moordde. Mevr. Roth schreef verder, dat de bovengenoemde Radja van Gianyar peper strooide in de ogen van de meisjes als hij kwaad was. De premier van Oost-Indonesie, Anak Agung Gde Agung, een der zo nen van de Radja van Gianyar, diende een klacht in wegens belediging. De beklaagde zei tijdens haar ver hoor, dat zij meende, dat het algemeen belang ermee gediend zou zijn, wan- neer de „zeer feodale gebruiken" aan het licht werden gebracht. Maandagmorgen fietste in de dr. Schaepmanlaan te Haarlem een dame met op de bagagedrager haar zevenja rig zoontje. Een autobus van de NZH, die haar achterop reed, maakte haar blijkbaar nerveus. Zij remde plotseling, waarop de jongen van de bagagedra ger viel en onder de wielen van de bus terecht kwam. Het kind was op slag dood. TROEPEN SCHIP VOLENDAM VERTREKT WOENSDAG. Het troepenschip „Volendam" zal Woensdag 28 September met aflossings detachementen van het Kon. Ned. In donesisch Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertreken. In de motie, die de Britse regering heden aan het Lagerhuis zal voorleg gen, zal worden verzocht de devalua' tie goed te keuren, evenals de maatre gelen, waartoe te Washington is be sloten. De motie komt neer op een mo tie van vertrouwen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de leider van de oppositie, Winston Churchill, van de gelegenheid gebruik zal maken premier Attlee nadere in lichtingen te vragen over de stand van zaken bij de ontwikkeling van de atoombom. Gistermorgen is een Scheveningse logger gestrand bij paal 93 te Wasse naar. De logger is vermoedelijk tenge volge van de mist omhoog gevaren. JONGEN DOOR BLIKSEM GEDOOD Tijdens het hevige onweer van Za terdagavond werd de elf-jarige P. Ver hoek te Nieuwerkerke (Schouwen) door het hemelvuur, dat via de elec- trische geleiding de woning van zijn ouders binnenkwam, getroffen en ge dood. Al enige malen is er sprake van geweest dat de textieldistributie in de loop van dit najaar zou worden opgeheven. De datum van opheffing werd toen min of meer afhankelijk gesteld van de inwer kingtreding van de Voor-unie met Bel- gie en Luxemburg. Nu is Vrijdag jJ. bericht, dat de Voor-Unie naar alle waarschijnlijkheid met ingang van 1 Oc- tober, dus Zaterdag a s., zal beginnen. Dit betekent echter niet, dat gelijktijdig de textieldistributie een einde zal ne men. Wel mag men verwachten, dat het in werking treden van de Benelux- Voor-unie o.a. van invloed zal zijn op de vaststelling van de datum, waarop de textieldistributie kan worden beëin digd. Aanger^Ê^jfcwyn elk geval teffing van Chma zal de Sowjetunie me-r OD van beschuldigen het Chine trussische verdrag te nog honden en de politieke ons kheid en territoriale onschi id van China te hebben 1 !eft dr. T. F. Tsjiang, het hoagn Tijdens een vechtpartij in de Laan te 's Gravenhage werd Zaterdag de 24-jarige J. W. J. neergestoken door Van B. Er bestond reeds geruime tijd een vete tussen de families van B. en de familie J. Bij een ontmoeting in een café daagden Van B. en zijn vader Zaterdag J. uit, naar buiten te komen. Daar geraakte hij in gevecht met Van B. Jr. Van B. Sr. bemoeide zich er ook mee en werd door J. tegen de grond geslagen. Hierna stak Van B. Jr. J. in de rug. J. is in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Van B. Jr. werd gearresteerd. Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen, wordt de interland voetbal wedstrijd BelgieZwitserland, welke Zondag 2 October te Brussel wordt ge speeld, geleid door de Nederlandse scheidsrechter J. Bronkhorst uit Velp. Zijn collega's W. B. Aussum en H. J. Laar zullen hem als grensrechters bij staan. Zoals men weet zal scheidsrechter Bronkhorst een week na dit interna tionaal debuut op 9 October te Hel sinki de wedstrijd FinlandIerland lei den. EN VROEGTIJDIGE KAALHOOFDIGHEID Wetenschappelijke proeven hebben be wezen, dat de werking van ACALVIT, gebaseerd op de nieuwste ervaringen met HORMONEN en VITAMINEN, inderdaad een eind maakt aan haar uitval en hoofdroos en in 8 van de 10 gevallen de groei van gezond, glan zend haar herstelt. Flacon, voldoende voor 4 weken, f. 3.60. Interessante brochure op aanvraag b(J N.V. v/h Fa. B. Meindersma, afd. G, Den Haag. NIEUWE URANIUMLAGEN IN SAKSEN? Het met Franse vergunning verschij nende blad „Kurier" meldt, dat te Eis- leben in de provincie Saksen (Russi sche zone) nieuwe lagen uraniumhou dend erts zijn ontdekt Meer dan dui zend arbiders zouden hier onder toe zicht van een Russische ingenieur te werk zijn gesteld. NOG GEEN RAPPORT OVER HET ONGELUK MET DE „FRANEKER". Naar wij vernemen is bij de Neder landse autoriteiten tot dusverre geen rapport ontvangen van de luchtvaart- autoriteien in India, die he onderzoek naar de ramp met de „Franeker" heb ben geleid. DRIELING GEBOREN Op het gemeentehuis van Zwijndrecht is de heer P. v. d. Keuvel komen mede delen, dat hij vader is geworden van een drieling. De kinderen heten: Corne- lis, Paulus en Gerrit Rokus. Moeder en kinderen maken het wel. Naar wij van de zijde van de NIWIN vernemen is „Katholiek Thuisfront" uit het hoofdbestuur van de NIWIN getreden. De reden hiervan is, dat de samenstelling van het bestuur van Katholiek Thuisfront is gewijzigd en het nieuwe bestuur de overwegingen van het oude bestuur, die intertijd bij de toetreding golden, niet meer tot de zijne kan maken. De NIWIN betreurt dit besluit in hoge mate, temeer, omdat zij meent, alles in het werk te hebben gesteld om tot een vruchtbare samenwerking met het Katholiek Thuisfront te geraken Teneinde misverstand in den lande te voorkomen deelt de NIWIN mede, dat zij ook in de toekomst onveranderd alles zal blijven doen ten bate van alle militairen in de tropen. Katholiek Thuisfrbnt motiveert de uittreding met de mededeling dat ge hoopt werd, dat de geestelijke en de materiële verzorging van de jongens overzee samen kon gaan binnen het kader van de NIWIN. Dit bleek even wel niet mogelijk, vooral niet omdat de afdelingen van Katholiek Thuisfront er naar streven contact met de parochie leden overzee te onderhouden en Je Niwin zich in het algemeen tot de militairen in Indie richt. Nieuw pijnstillend middel Na maandenlange onderzoekingen heeft het laboratorium voor scheikun dige synthese te Gent volgens een nieuw procédé een pijnstillend ge neesmiddel vervaardigd, dat de naam „Mephenon" draagt. Dit product is drie tot vier keer zo sterk als mor- phine en bezit rdet de nadelige gevol gen daarvan. Verwacht wordt, dat het nieuwe geneesmiddel een ommekeer zal teweeg brengen in de behandeling van pijn in al haar vormen. De weten schappelijke naam van dit middel is: dimethylaminodiphenylhetanonech- Inrhydraat. In de lounge van het zittingsgebouw der Verenigde Naties te Flushing Meadows bespraken de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Aeheson (links) en de Fngelse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Berin de inhoud van de rede, die de Russische minister van Buiten landse Zaken Andrei Wysjinski had gehouden. Wysjinski had hierbij alle geruchten over een atoom-explosie in Rusland genegeerd. Tijdens een spiritische seance, op een niet nader aangeduide plaats op 6 Juli gehouden, is een „interview" tot stand gekomen met de geest van Hitier, aldus meldt de te Stuttgart verschijnende periodiek „Neues Euro pa", die zich bezig houdt met astro logie en sensationele pseudo-weten- schappelijke voorspellingen. Uit dit interview was gebleken, dat Hitier „een strijder voor de vrijheid en de menselijke vrijheden" zou worden, indien hij nu terug kwam met de ken nis, die hij thans heeft opgedaan, al dus het blad. „Van hier uit (het hier namaals) heb ik een andere kijk op de dingen dan tijdens mijn aards be staan. Mün omgeving vertelde mij nooit de volledige waarheid en die wilde ik ook niet horen. Alle geruch ten, dat ik my in Zuid-Amerika be vind, zijn vals. 30 April 1945 ging ik vrijwillig over naar het hiernamaals. Ik doe een beroep op U allen, in vrede en harmonie datgene weer op te bouwen, wat door mijn. schuld in In de nacht van Zondag op Maan dag is op de Keizersgracht te Amster dam een man aangetroffen, die tame lijk ernstig aan het hoofd was ver wond. Uit het onderzoek is gebleken dat de man is neergeslagen. Hij was die avond uit geweest en had meer dan één borrel gedronken. Op weg naar huis ontmoette hij een bekende aan wie hij nog geld schuldig was Er is een twist ontstaan omdat de „vriend" er op stond het geld terug te krijgen. Tijdens deze twist is het slachtoffer neergeslagen. Zelf weet hij zich ech ter niets meer te herinneren. Wel staat vast dat hij geld mist. Voorlopig staat de politie nog voor een raadsel. HONGARIJE EIST VERTREK VAN JOEGOSLAVISCHE LEGATIE Hongarije heeft Maandagavond ge- eist, dat tien leden van de Joegoslavi sche legatiestaf Boedapest binnen 24 uur Hongarije zullen verlaten. De enige Joegoslavische diplomaat, die door dit besluit niet wordt getroffen, is de ge zant zelf, Javanovic. 1 M. S. „TABINTA" MET 1100 MILITAIREN NAAR INDONESIË. Het m. s. „Tabinta" van de Mij. Ne derland zal 30 September met 1100 mt- litairen van Amsterdam naar Indcmesie vertrekken. Het schip kan omstreeks 29 October in Priok verwacht worden. Op 7 November zal de „Tabinta" even eens met militairen de thuisreis weer aanvaarden. MR. J. KLAASESZ GOUVERNEUR VAN SURINAME. Met ingang v$n 1 October is bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot gouver neur van Suriname mr. J. Klaasesz, thans burgemeester van Wageningen. 57 DOOR ALLAN SWINTON Het had geen zin, om nu te gaan ar gumenteren en dus zweeg Sam, toen Hugh opstond, naar de klip liep en op handen en voeten langs een richel be gon te kruipen, die er heen leidde. Versterkt door de verandering in hun lot en door alles, wat zij in het vooruitzicht hadden waren zij om elf mjj zover gevorderd, dat zij bezweet en buiten adem een punt bereikt had den. dat een beetje ten zuiden van de stad gelegen was en van waar zij er op konden neerzien. Hugh, die het eerst de rand bereikte, sprong plotse ling met een .,KÜk uit;"tefu® Toen zij zich een weinig hadden te ruggetrokken, zei hij tegen hen: „Dat is eigenaardig. Er zijn daar beneden muildieren. En zelfs heel was! We moe ten maar eerst eens gluren, voor we ons vertonen". Zij kropen op handen en voeten naar voren, tot zij tussen een paar bosjes dwergdennen door naar beneden kon den kijken. Zoals het al reeds sinds onheugelijke tijden gegaan was. sedert de stad was gebouwd, ging het simpele primitieve leven aan de andere kant van het wa ter, tegenover die dode huls van een lang vergane beschaving, rustig door. Naakte, slanke meisjes stampten en wasten maniok of spreidden gepelde bananen op grote bladeren uit, om te drogen. Een paar mannen waren bezig om een huis van een nieuw dak te voorzien: kleine kinderen speelden met een houten bal en oudere mensen lagen in hangmatten op de kleine wa- rande's van de huizen. Mary was er zich van bewust, dat er in dit toneel een verkeerde noot school Wat die noot was, had zij juist ont dekt, toen Sam uitriep: „Hé, maar daar staat een tent". Hugh zei: „Het is de mijne. Net zoals ik haar achtergelaten heb. Dat is eigenaardig en heel eigenaardig ook. Sapperloot, kijk daar eens!" Op het terrw even vóór Hulpé'i kamp, waar zij de muildieren konden zien, waren drie Indianen aan het werk aan een bijzondere structuur van bamboe. „Wat doen zij eigenlijk?" vroeg Ma ry. „Wat is dat voor een ding?" „Dat is het instrument, waarmee wij ons touw maakten. Zü maken nog heel wat meer. Kijk maar eens naar die hoop achter hen". Gedurende enige minuten bleven zij stil liggen met de geur van de denne tjes in hun neus en keken met verba ring naar het toneeltje daar vóór tien. Verder langs het terras onder de bo men waren de muildierpiketlijnen en het kamp van de Indianen niet zo dui delijk te zien, maar alle dieren sche- ne npresent te zijn. Daarop kregen zij Pasquale in het oog, die met een auto- matic om de middel gegespt met zijn gewone verwaande manier van doen. kwam aanslenteren. Hij liep op de touwslagers af. keek enige ogenblik ken naar hun werk en liep toen het terras af. ging de brug over en trad Sams tent binnen. Daarnaast zat nog een van Bourassa's manschappen. Hugh zei: „Dat ia Pedro. Hij h«eft gringo-bloed in de aderen. Hij zal ze ker het geweer wel hebben voor het geval Hulpé het een of ander zou wil len proberen. Wat zeg je me van die brutale vent in mijn tent. Ik wil wed den, dat hij zelfs mijn alpacas gebruikt en dat ze vol met luizen zitten ook! Zo'n brutale vlerk!" Toen zij zich teruggetrokken hadden zei Sam: „Waarom is hij er niet van door gegaan? Hij kon toch niet weten, dat wij er aan dit einde niet uit kon den klimmen, als we tijd genoeg had den." Hugh zei nadenkend: „Als hij de in gang geblokkeerd heeft, of een van zijn mannetjes, daar op schildwacht heeft gezet, zou hij aan die kant gedekt zijn. Hij heeft er de nodige wapens voor Ik vraag me af, wat voor spelletje hij speelt." (Wordt vervolgd) "N De meeste mensen zijn tot gro tere dingen in staat dan waar mee ze zich tevreden stellen. de oorlog verwoest werd. Ik was het siachtoffer van een duivelse en ver nietigende machtslust. U moet onze nationalistische verwatenheid en ons gevaarlijk militarisme overwinnen", zou Hitier's geest tot het Duitse volk gezegd hebben. Hij beëindigde zijn „onthullingen" met een kort: „U kunt mii wanneer nodig weer oproepen". Een ander occult Duits blad, de „Okkulte Welt" uit Kassei, bestrijdt de juistheid van dit berich». Op een eigen 2 November 1947 gehouden seance kreeg het blad de volgende boodschap: „U vergist zich, indien U gelooft, dat Hitier dood is. Kapitein Baumgart bracht hem per vliegtuig naar Arabie." Enkele te Frankfort verschijnende dagbladen wijzen op het gevaar, dat dergelijke publicaties gebruikt wor den als nazi-propaganda. In ditzelfde kader vallen talrijke berichten over het particuliere leven van Hitier, die moeten suggereren, dat Hitier nog niet zo kwaad was. Een twee en een half-jarig kindje is Zaterdagavond in de Mariastichting te Haarlem overleden als gevolg van het drinken van zoutzuur. Het kindje speelde Zaterdagmiddag op de Bloe- mendaalsestraatweg onder Velsen en heeft van een schilderskas een fles zoutzuur gepakt en er een slok uit ge nomen. vergalt Uw leven. Gij zult verbaasd zijn over de snelle =r en afdoende werking van het beroemde huidgeneesmiddel VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6.00 Amusements orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.S0 Strijdkrachten. 7.15 Orgelspel. 8.05 De gewone man. 8.12 Ne derlandse solo-werken. 8.55 Radio Philharmo- nisch-orkest. 9.55 Opera. 10.45 Avondgebed, li.15 Reportage. 11.25 Licht Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Radio-muziekjoumaal. 7.15 Achter het voetlicht. 7.80 Avroleans. 10.10 Nederlands v'olksliederenkwartet. 10.30 Maria Zamora en haar orkest. 11.15 Gramofoonmuziek. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te deunt laudamus. 8.45 Sonate. W.00 Ochtendbezoek. 9.30 Muziek bij het werk. 10.00 Symphonie. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool-recital. 11.30 Werken voor strijkorkest. 12.00 Kon. Militaire kapel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgelcon cert. 11.15 Promenade-orkest. 1.55 NCRV- koor. 2.25 Liverpool Philhaimonic Orchestra. 3 25 Amsterdams Strijkkwartet. 4.00 Voor de posteegelverzamelaars. 4.15 Voor onze jongens en meisjes. 5.30 Ensemble „Selecta". 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Voor de Strijdkrachten. 7.15 Piano-duo. 7.30 Ac tueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Gereformeerd Jeugdcentrum. 9.30 Radio Phil- harmonisch-orkeat. 10.30 Kamerokest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Populair Avondcon cert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten orn 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Orgel spel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Philharmo- nisch-orkest. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 14.15 AL de stofzuiger zwijgt. 11.00 Non-stop-prograjnma. 12.00 Miller-sextet. 12.30 Mededelingen. 12.38 Kwartet Jan Curduwener. 1.20 Metropole-orkest. 2.00 Gesproken portret ten. 2.15 Jeugdconcert 3.00 De Regenboog. 3.30 De Roodborstjes. 3.50 Vertelling. 4.00 Orkest van de week. 4.15 Voor de kleuters. 4.30 Vragen staat vrij. 4.55 Zoals de ouden zongen. 5.15 Accordeola. 6.15 Vara-varia. 6.25 Gi*amofoonplaten. 6.30 Telecommunicatie. 7.00 Lezing. 7.15 Het nieuws uit Indonesië. 7.30 De Hollandse gemeente in Londen. 7.45 Klankbeeld. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 „Paljas", opera in twee bedrijven. 9.30 Het proces, hoorspel. 10.30 Orgelspel. 10.45 Van boek tot boek. 11.15 Dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN ID: 7.03 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gyran. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.95 Gram. 10.00 Eng. L.P.: Orgel. 10.30 Eng. H.S.: Frank Baron en kwintet. 11.00 Eng. L.P.: Londoa Light Concert Orchestra. 11.45 Voor dracht. 12.00 VI. Br.: Orkest-fantas: >ën. 12.31 Trio Hamy. 1.15 Omroep-Kamerorkest. 2.00 Gram. 3.00 Eng. L.P.: Charles Eraesco co sextet. 3.30 Mil.-orkest (ev. van 3.18-3.45 PCJ het schip van de week). 4.00 NWDR: Sonate van Beethoven. 4.30 Eng. H.S.: Gram. 3.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor dé soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Eng. L.P.: „Stand easy". 8.00 VI. Br.: „Der Zigeunerbaron", operette van Joh. Strauss. 10.15 F». Bra Jazzmuziek. 11.00 Divenen.

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 3