Torpedo's razen over Texels rede Stad en Omgeving. Dr. Wassink over het kankervraagstuk Tweede lezing wordt in Casino gehouden Centraal St.-Nicolaascomité steekt van wal IN HET KORT Schaken bij de gong „Hollands Noordpunt" heeft haar kampioenen Politie-elftal won ook de derde wedstrijd Ook „Hef Noorden" hield haar laafsfe wedvlucht Tussen Haaks en Kuifje Laafsfe Nieuwediep-vlucht Hogere onderscheiding voor Vice-Admiraal Pinke Benoeming bij 'f loodswezen NIEUWS UIT ANNA PAULOWNA Plattelandsvrouwen, Floralia, koffie en thee Een landrot ziet de Marine Geheimenissen ten dele ontsluierd Feestavond ten bate van Kleuterschool Teruggekeerden uit Indonesië Kampioensdraverij te Schagen Breezand Urk VAN MARSDIEP TOT IJ Scheepvaartberlehten Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Voor de eerste lezing, die in het nieuwe seizoen voor de Helderse Volksuniver siteit werd gehouden, bestond veel belangstelling, waaraan het onderwerp het kankervraagstuk niet vreemd geweest zal zijn. In zijn openingswoord stelde de heer Klapmeijer deze flinke belangstelling met voldoening vast. Aangezien ▼erwaeht mag worden, dat het aantal bezoekers eerder zal stjjgen dan afnemen, werd inmiddels besloten, de tweede lezing in Casino te doen houden. De cur sisten gelieven hiervan goede nota te nemen! ker. Arbeid binnenshuis in een te klei ne ruimte, waar veel wordt gerookt De docent, dr. Wassink. geneesheer- directeur van het Antony van Leeuwen hoekhuis te Amsterdam, bepaalde zich deze eerste avond tot het houden van eer inleiding (oegelicht met enkele grafieken) over de ziekteverschijnselen bij kanker. Het onderzoek en de ge neesmethoden zullen de tweede avond ter sprake komen. De kanker moet, naast de tubercu lose, gerekend worden tot de ernstigste plagen van het mensdom, al is de situa tie in Nederland naar verhouding gun stig. Nog steeds is niet precies de aard van de ziekte bekend. Wel staat vast, dat de kankercellen zich volkomen los van het normale verband ontwikkelen. Zij woekeren zelfstandig voort, openen bloedvaten, snijden zichzelf de bloed- toevoer af en vernietigen organen. Ondanks de grote belangsteUing die ar voor het vraagstuk bestaat, zijn er maar weinig boeken over verschenen. Het onderwerp heeft ook tal van as pecten. die voortdurend wisselen, waar door de onderzoekingen telkens nieuwe gezichtspunten opleveren. Physicus, bioloog en geneticus doen bij hun stu die ervaringen op, die ook voor het kankeronderzoek van waarde zijn. In ternationale samenwerking is noodza kelijk gebleken voor het overzien van het gehele terrein. De instrumenten die men nodig heeft, zijn zo kostbaar dat Nederlandse laboratoria ze niet kun nen aanschaffen. Het kankervraagstuk kan vergeleken worden met een mijn met diepe gangen, waarin vele specia listen werkzaam zijn. De resultaten van hun arbeid worden op één punt samen gebracht. Het kankervraagstuk heeft diepe wortels, gelijk het levensraadsel zelf. Statistische gegevens. Uit de statistische gegevens, die dr. Wassink mededeelde, bleek dat kanker bij oudere mensen meer voorkomt dan bij jongere, en bij vrouwen veel op middelbare leeftijd. De belangrijkheid van de ziekte is voor beide geslachten niet hetzelfde. De statistieken gaven een duidelijk beeld van de organen, die overwegend bij vrouwen of bij mannen waren aangetast. Men heeft kunnen constateren, dat bepaalde omstandigheden bevorderlijk kunnen zijn voor het optreden van kan- Al bljjft het rustig doorzomeren (dank zfl de proefnemingen met atoomenergie, zeggen sommige ex perts), de verjaardag van Sinterklaas komt reeds in het verschiet. Het Cen traal Sint-Nicolaascomlté dat nu enige jaren achtereen het feest voor de Helderse jeugd heeft georganiseerd, heeft zich door het mooie weer niet van de wijs laten brengen, maar is rustig met de voorbereidingen voor het Sinterklaasfeest 1949 begonnen. Br werd een nieuw bestuur gevormd, waarin zitting hebben de heer C. Ru- dolph, Van der Duin van Maasdam- straat 33 (voorzitter), mej. R. Wy- nla, Duinweg 46, Huisduinen (secre taresse) en S. van Es, Binnenhaven 15? (penningmeester). Het eerste werk van het comité zal zjjn, de kas van laatstgenoemde te voorzien van een stevige bodem. Daarom zal binnenkort een huis-asn- huis-collecte worden gehouden. Van de financiën zal het immers afhangen, welke feestelijkheden ter gelegenheid van Sinterklaas' verjaardag kunnen worden georganiseerd. De Helderse onderwijzers, die Indertijd in Casino hun tonelistische gaven hebben ge toond, denken erover, op de feestmid dag zelf op de planken te verschij nen en zich nu eens in een andere ge daante aan hun pupillen te vertonen. Een aardig idéé, waarmee Sinter klaas zeker accoord zal gaan. Wij zullen er wel meer van horen. kan funest zijn, maar evenzeer arbeid buitenshuis in een overmaat van licht. Vooral in landen als Argentinië met zijn stralende zon is de z.g. „zonnekan- ker" een nationale ramp. Donkerge kleurde volkeren worden door het pig ment in de huid beschermd, maar bij hen dreigt weer het gevaar in het ver waarlozen van wonden. Lip-kanker komt voor bij rokers, kanker van de slokdarm bij alcoholisten. Ook bestaat er een verband tussen het optreden van kanker en het beroep. Al zijn dus diverse ontstaansmogelijkheden bekend, het blijft toch moeilijk om voor ieder individueel geval de oorzaak aan te wijzen. Zwaarder nog dan het vaststellen van de oorzaak der ziekte is het be strijden ervan. Vrijdagavond zal dr. Wassink daarover in Casino zijn hoor ders Iets vertellen. De belangstelling voor de film „Geen grenzen meer", in het gebouw Palmstraat vertoond door het Neder lands Bijbelgenootschap, was zo groot, dat verscheidene belangstel lenden niet meer toegelaten konden worden. De UNO-protestactie var. pater Henri de Greeve is door de Helderse bevolking krachtig gesteuni ge de plm. 2500 handtekeningen die werden verzameld in de OLV-paro chie en de plm. 2000 handtekeningen uit de Petrus en Paulus-parcchie. De entreé voor volwassenen voor de morgenmidcag om kwart voor drie en kwart voor vier te houden schoolconcerten bedraagt zestig et., i.p.v. het reeds eerder genoemde be drag van twee kwartjes. Bjj het dezer dagen te 's-Gra- venhage gehouden examen voor ad junct-commies titulair der Registra tie en Domeinen slaagde onze oud stadgenoot, de heer G. B. J. .de Bar- banson. Gisteren heeft de heer M. Grömmel, schilder op de Rijkswerf, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de dienst verlaten. Dank zij een vriendelijke geste van cl» directie konden zjjn collega's van de schilderswerkplaats afscheid van hem nemen, nadat W. Schoonhoven een hartelijk toespraakje had gehou den en namens het personeel een aar dt* souvenir had aangeboden. Wie serieus wil schaken, moet niet aan een gongwedstrïjd deelnemen, want het bedenken van een praehtzet mag niet onderworpen zjjn aan de hardvochtigheid van een dood stuk slagwerk. Maar op zjjn tfld kan het verbazend leuk zjjn, eens wel de klok te laten heersen, en de Maandagavond door MSC georganiseerde gongwed- strjjd betekende dan ook een aange name afwisseling van het serieuze schaakprogramma. De deelnemende schakers werden ingedeeld in groepen vah vier perso nen, die allen een partij tegen elkaar moesten spelen. De eerste tien zetten moesten binnen twintig seconden worden gedaan, de tweede tien bin nen vijftien seconden, de derde tien binnen tien seconden, waarna het tempo mocht afnemen tot één zet per vijf seconden. Het spreekt van zelf, dat menige bok geschoten werd. Paarden, torens, lopers en pionnen tuimelden van de borden, en ook moesten verscheidene dames het lood je leggen. De heren koningen bleven rustig temidden van het gewoel, als gold het een heuse strijd, totdat ten slotte voor hen de tjjd van heengaan aanbrak. De breinen werkten als paarden, en creëerden tal van ver rassingen, tot om tien uur alle par tijen waren afgewerkt en de prijzen konden worden uitgereikt. De leden zelf hadden voor een bijzonder aar dige collectie gezorgd. De zestien winnaars der eerste prijzen mochten loten om de eerste keus. Het ver wonderde niemand, dat een reusach tige taart het eerst van de prijzen- tafel verdween. Ook de winnaars der een surprise, en zelfs de verliezer» troffen nog een prjjsje aan. Alle deelnemers waren tevreden over het verloop van de avond, maar a.s. Maandag zullen zij toch weer met ernstige gezichten achter hun borden plaats nemen, want dan neemt de wintercompetitie een aanvang. Nu het vliegseizoen 1949 is beëin digd, heeft het wedstrjjdsecretariaat van de postduivenvereniging „Hol lands Noordpunt" de balans eens op gemaakt. De kampioenstand bleek er als volgt uit te zien: Oude duiven: 1 FelkersSteijn 522 pt.; 2 J. Zoon en Zn. 513 pt.3 R. F. Mulder 458 pt.; 4 K. Brons 389 pt.; 5 D. Trijsburg 258 pt. Kampioenvo gel oud: J. Zoon en Zn. met 48 1039151. Jonge duiven: 1 FelkersSteijn 871 pt.; 2 D. Trijsburg 316 pt; 3 R. F. Mulder 270 pt; 4 C. Jole 251 pt.; 5 J. Zoon en Zn. 281 pt. Kampioen vogel jong: FelkersStejjn met 49267753. Navlucht: 1 FelkersStejjn 345 pt.; 2 D. Trijsburg 244 pt.; 3 mevr. Rommers 177 pt.; 4 J. Zoon 165 pt.; 5 H. Brons 161 pt. Kampioenvogel navlucht: Felkers—Steijn met 49— 267762. Kampioen-generaal 1949: 1 Fel kers—Steijn 1238 pt.; 2 J. Zoon en Zn. 909 pt.; 3 R. F. Mulder 852 pt.; 4 D» Trijsburg 813 pt; 5 K. Brons 670 pt Het politie-elftal heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de voetballers van de Beverwijkse politie. Onze stad genoten waren voortdurend In da aan val en vooral rechtsbinnen Van der Meulen gaf zijn mede-voorwaartsen vele mooie kansen. Het moest echter vijf en dertig minuten duren voordat middenvoor Oom Den Helder de lei ding kon bezorgen. Hierna noteerden wij enkele goede schoten van rechts buiten Loots. Even vóór de rust bracht linksbinnen De Leeuw de stand op 02. In de tweede helft scoorden nog De Leeuw (2x) en Oom, waardoor de HPSV met 5—0 haar derde wedstrijd won. In dezelfde afdeling werd gespeeld Purmerend—Alkmaar. De Alkmaarders wonnen met 4—2. De stand is nu: Den Helder Alkmaar R.P. Purmerend Haarlem Waterpol. A'dam Beverwijk 3 3 0 3 2 1 3 I 1 2 0 1 2 0 1 3 0 2 0 6 9—0 0 5 9—6 1 3 13—9 1 1 3—5 1 1 4-11 1 1 5-12 De postduivenvereniging „Het Noor den" hield' haar laatste wedvlucht van-' af Quiévrain. De vogels werden gelost om 8.40 uur, de afstand bedroeg 293 km. en de eerste prijsduif werd geklokt om 12.52.14 uur. De laatste (18e) prijs duif kwam om 13.15.26 uur aan. De prijswinnaars waren: A. Rietveld 1 4 6 11 12 15; J. Barendregt 2 5; M. Nelle- stejjn 3 8 14; C. Bontes 7 9 10 16 17; J. Manshanden 13; W. Pluijmers 18; over- duif: A. Rietveld. Loet Rietveld behaal de bij de adspiranten met één duif mee de eerste prijs, en tevens het kampioen schap. Zijn 49—266116 werd dus kam pioensduif. Het is morgen hoog water om 12.20 uur en laag water om 6.25 en 18.35 uur. De temperatuur van het zeewater was precies 18 graden Cel sius. De brug over de Marineschutsluis kon gisteravond voor het eerst wee: door auto's wcrrden „genomen". De reparatiewerkzaaheden zijn thans na genoeg voltooid. De postduivenvereniging „Nieuwe- óiep" hield Zaterdag de laatste vlucht van dit seizoen van Quiévrain af. De eerste duif had een snelheid van 1490 meter per minuut De prijzen werden als volgt behaald: Bakker 1; Leen 2, 8. 5, 10; Mole naar 4, 6; Cornielje 7. 8; P. Wit *9. De kampioenen over de navlucht waren Leen 1, Bakker 2, P. Wit 3. De kam pioen-duif was H:318078 van P. Bak ker. De ongeveer vijftig leden, die de vereniging telt, verzonden dit seizoen 8500 duiven naar diverse stations In binnen- en buitenland. Ook de jeugdleden lieten zich niet onbetuigd. Hier was de eerste kam pioen Bob Krljns, 2. Cees Drocht en 3. Piet Bak. De kampioen-duif H:629226 was van Bob Krijns. Bij Koninklijk Besluit is benoemd in de orde van de Nederlandse Leeuw tot commandeur (bij bevordering) de vice- admiraal A. S. Pinke, commandant der Zeemacht in het Oosten en hoofd van het departement van Marine in Indo nesië. Met ingang van 1 October a.s. is be noemd tot commissaris van het Neder landse Loodswezen te Antwerpen de heer H. J. Woudstra, thans ohtvanger der loodsgelden te Vlissingen. Tot ontvanger der loodsgelden is met ingang van dezelfde datum te Vlissin gen benoemd de heer P. J. Drijver. „De enkeling kan slechts weinig, maar met velen is wat goeds te berei ken. Dat blijkt ook nu weer uit het geen hier is tentoongesteld en laten we dit in onze vereniging altijd voor ogen houden". Met deze woorden open de mevr. Grootes-Stammes de bijeen komst der afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen. In aansluiting daarop heeft zij de bekroningen, be haald op de door de afdeling georga niseerde floralia-tentoonstelling be kend gemaakt- Voor de uitgereikte planten ver wierven eerste prijzen: voor lobelia: mevr. Gootjes; balsemine: mevr. Groet- Dienaar en mevr. Kaan-Wilkes; bego nia: mevr. Muntjewerf-Vink; coleus: mevr. Hoogschagen-Jimmink, mevr. Hese-Jongejans en mevr. de Winkel- Winkel; pelargonium: mevr. Maters- Los; rode bladbegonia: mevr. Lange- reis-Kranenburg; grijze bladbegonia: mevr. de Klerk-van Dalen; fuchsia: mevp. Keurls-Langereis en mevr. KaanWilkes; verbena: mevr. Blaau- voer-Brugman. Eerv. vermeldingen de dames: Kooy- Vogelenzang, Schenk-Bakker, vd Goes-Wessel, Kaan-Bakker, Grootes- Stammes, vd Waal-de Graaf, zuster A. Blees, De Winkel-Winkel, Waiboer- Kooy, Keuris-Langereis en Broersma- Blaauboer. Voor een vrije inzending kregen een eerste prijs de dames: Vet- man-Visser (2x), Broersma-Blaauboer, Wiegman-van Weelden, Dekker-Crum en Raap-Atema. Eerv. vermeldingen: Groet-Dienaar, Broersma-Blaauboer (2x), Keuris-Langereis, Van Balen Blanken-Visser, Waiboer-Kooy, Lidy Broersma en Speur-Crum. Nadat de voorzitster enige medede lingen had gedaan en het bondslied was gezongen, kwam, zoals de rokers zeggen: „de weduwe" aan het woord. De heer Dekker, die al 28 jaar lang als vertegenwoordiger van Van Nelle in de Polder komt, de heer Oskamp, als spreker en filmoperateurs maakten in woord, beeld en daad (er werd heer lijke koffie geschonken) reclame voor de thee- en koffiepproducten van deze firma. Wijze lessen om het hoogste thee- en koffiegenot te kunnen berei ken. ontbraken hierbij niet. Ter aan vulling werden nog een paar alleraar digste tekenfilmpjes vertoond en het geheel werd een avond, die de grote schare dames kennelijk met veel piet zier bijwoonde. I^JAT IS HET TOCH VREEMD, wanneer je tot de ontdekking komt dat je van de marine eigenlijk niets weet. Je hebt je er als echte landrot een oordeel over yevormd en dan zie je opeens dat je het bij het verkeerde einde hebt. Was je als jongen, die nauwelijks wist dat Nieuwediep bestond, niet opgetogen als je een matroos zag die met zijn handen in zijn zakken door een drukke winkelstraat liep? En vond je hem niet erg belangrijk, zoals hij daar voortstapte, nonchalant en met een meisje dat kittig aan zijn zijde trippel de? Dat was de zeeman^ docht je en dat zou ik ook willen zijn. Je was een dom, klein mens dat alles verkeerd zag en lui wilde meedoen met kerels die als het ware zo van het filmdoek in je leven waren gestapt. Maar hoe anders is het in wezen. Dat merk je al wanneer je Den Helder binnenkomt. Je ziet geen onverschillig en groot doende Jannen en als je hen van nabij leert kennen, begrijp je dat er bij de marine wel wat meer te koop is dan je aanvankelijk dacht. Gisteren ben ik met Hr. Ms. „Mercuur" mee ge weest om te kijken hoe de „O 27" zijn torpedo's inschiet. Ik heb begrepen wat de bedoeling was en hoe alles in zijn werk ging en heb mij met de comman dant van de „Mercuur", de ltz. der 3e klasse H. J. Steijn, over een kaart ge bogen en zo goed en zo kwaad als dat ging gesnapt dat we nu de barkas, het doelwit, „in U" hadden gelegd. Wat was dat moeilijk tegen de commandant „ja" te knikken ten teken dat je wist dat we nu waren waar we wezen moes ten. in de Z. Buitenbaak in Den Hoorn. Want daar zijn we zo ongeveer geweest en daar hebben we onze blikken over de vlakke zee laten glijden om net zo vlug als de commandant en zijn man nen de bellenbaan van de torpedo te ontdekken. Kijk daar! De bellenbaan van de torpedo. Met een verrekijker heb ik er naar gezocht en Ik stond nog te zoeken toen de radioman zijn hand op mijn arm legde en zei: ..Kijk daar. meneer". Nou geef ik u te raden. De torpedo snorde de Mercuur" op korte afstand voorbij en ik zag het nu ook. Talloze blaasjes gaven de weg aan die de torpedo volgde en wat later dook de rode kop uit het water Twaalf kilometer had het projectiel afgelegd van de onderzeeboot naar de barkas en toen visten de mannen van het werkschip het 1650 kg wegende ge vaarte uit het water. Misschien wilt u zo goed zijn niet te lachen als lk u vertel, dat lk altijd de mening was toegedaan dat een torpedo werd afge schoten en dan ergens op zee, waar niemand er last van had. In het doel wit uit elkaar spatte. Ik bied de marine gaarne mijn verontschuldigingen aan, nu ik inzie dat het alleen maar de be doeling is de uit Engeland aangevoerde torpedo in te schieten, om na te gaan welke afwijkingen het apparaat heeft. Op het voordek gingen de mannen van de „Mercuur" na, wat er nog aan lucht, petroleum en smeerolie in de torpedo zat en de officieren van het in- schietbedrijf konden door middel van de indicateur in de kop van de torpedo de slagzijbaan en de dieptebaan vast stellen. We kunnen ons nu voorstellen hoe het in de oorlog veelal is gegaan, toen er geen tijd was om alle torpedo's in te schieten en aan de hand daarvan te con stateren of zij bruikbaar waren. De tweede torpedo, die op twaalf kilome ter werd gelanceerd, maakte namelijk vreemde capriolen. Wanneer deze in de oorlog was gebruikt, had men er geen resultaten mee behaald. Ja. er was een gezellige drukte op de „Mercuur" als er 'n nieuwe torpedo op het dek werd gesleept. Geen wonder dat men gezamenlijk een korte pauze benutte om een visje te nuttigen. De man, die de vis had gebakken, kwam teleurgesteld naar me toe, toen hij hoorde dat ik liever niet mee genoot. „Mag ik u eens vragen, meneer, u bent zeker geen Nieuwedieper, hè? Ik dacht het al toen u aan boord kwam". Kijk, dan voel je je toch even niet lekker, want je wilt ook een Nieuwe dieper zijn en je probeert het te zijn bij het praatje op de brug als men tegen elkaar opschept over „zijn" schip, over de volgboot, de „RJ 2", en over de „Mercuur". Op de raceboot. En na de koffie heb ik met de volg boot kennis gemaakt. Ik heb op de volgboot met een vaart van ongeveer zeventig kilometer een torpedo op zijn doel zien afschieten. De „O 27" trok haar beide periscopen onder water en meteen gaf bootsman Bakker de ma chinisten van zijn volgboot het sein dat er gestart moest worden. Zes kilometer lang raasden wij achter de torpedo aan tot hij in de buurt van de barkas plot seling uit zee opdook. En dan op volle kracht terug naar de onderzeeboot voor de volgende torpedo. Je vreest dat Je haren uit je hoofd waaien en de wind doet je schreien, zo hard gaat het. Voor de boeg krijgt het doorsneden water de vorm van een grote witte snor en achter de raceboot verschijnt een prachtige waaier van water dat wordt weggedraaid door de razende schroeven. En dan leer je de marine echt Kennen. Je staat naast mannen die weten wat zij waard zijn en pas in de haven terugkeren als de schemering valt. Acht torpedo's afge vuurd! Er zijn er bij, die bijna goed zijn en er zijn er die in het torpedo atelier moeten worden „bijgesteld". ,,'n Mooi bedrijf meneer", heeft de commandant van de „Mercuur" van middag gezegd. „De beste machine van de hele wereld", beweerde een machi nist van de volgboot. Die woorden klinken nog In mijn oren na, hoewel ik half doof ben van het gedreun der machtige motoren. En thuis ben lk aan het opscheppen geweest over de marine. Mr. H. Jonker, voorzitter van de ver eniging voor kleuteronderwijs aan de Kleine Sluis, herinnerde in zijn ope- ningsword aan het initiatief van mej. P. Rezelman, die in eigen huis met een klasje begon en aan de groei van de kleuterschool, die nu onderdak heeft in een welwillend door de heer Benema afgestaan gedeelte van diens zaak. Spr. verwachtte eerlang wettelijke regeling van het kleuteronderwijs. Nu reeds steunt de gemeente jaarlijks met f 7.50 per leerling. Maar.die subside wordt pas aan het einde van het school jaar uitgekeerd en om al eerder over kasmiddelen te kunnen beschikken was deze feestavond georganiseerd, die te vens kan dienen om het contact tussen de ouders, leden en begunstigers te ver stevigen. Een verloting en het raden van de naam van een pop waren, naast entrée en programmaverkoop, de middelen om de kas „te spekken". De aanwezigen in de zaal van de heer De Boer kregen daarvoor een bonte avond voorgezet, die gezellig en van goed gehalte was. De dames Bakker Kaan en Webeling en de heren Bakker en Blok hebben er slag van iets aardigs van een op t* voeren schets te maken. Naar de zang van mevr. BlokOost- dijk en mej. G. de Boer en de begelei ding van mevr. de JongRaap werd met pleizier geluisterd. De acrobatiek van de heren Groeneveld, Siewers en Vergouwe had weer aller bewondering en het accordeonspel van mej. A. Tiel, de zang van de heer H. Pennekamp met begeleiding van J. Pennekamp en het viool- en pianospel van de heer Kossen en mej. G. de Boer verwierven de waardering die ze verdienden. De heer K. Kaan tenslotte wist op prettige wijze de verschillende nummers in te leiden, waardoor het vlot afgewerkte programma een goed geheel werd. De Band NederlandIndië organi seerde in de zaal van de heer Kossen een bijeenkomst voor de onlangs uit Indonesië teruggekomen jonge man nen, hun familie en verloofden en de ouders van daarnog dienende mili tairen. Toen de heer Wuig opende, was de zaal geheel bezet. Afzonderlijk wer den H. vd Berg, Joh van Dalen, A P vd Park, J. Molenaar, F. Nuyens, G. B. de Vries, W de Bruin, H Hemmes, J Blaauboer, J van Kessel en F Dröge verwelkomd en te hunner eer klonk het door de heer D. Stellingwerf! ver vaardigde welkomstlied, dat de „Band- meisjes" zongen. Wethouder Kloosterman overhandig de hun, na een toespraak, een oorkon de van het gemeentebestuur, een uiting van dankbaarheid van de aan het land en dus ook aan de gemeente bewezen diensten. Voor het overige werd de avond ge vuld met declamatie door mevr. en mej. M. Wuis, (een berijmd welkom, ,,'t Geuzenvendel en „Vrede"), zang van de Bandmeisjes, een opwekking van de heer Fornara tot steun aan de Niwm-Kerst pakketten-actie, een schets door de dames Buning en muziek van de R.K. Mandolineclub, onder leiding van de heer Pruim. Het geheel werd gekenmerkt door gezelligheid en inti miteit. Wat het laatste aangaat kwam dat ook tot uiting in de pauze, toen mevr. Bijpost de ouders in de gele genheid stelde de antwoorden te lezen, die zij kreeg op door haar aan de jon gens in Indonesië geschreven brieven. Begunstigd door bijzonder fraai weer werden gistermiddag op de Gedempt» Gracht te Schagen de jaarlijkse drave. rijen verreden, waarbij het ditmaal ging om het kampioenschap van Noord. Holland. Na een spannende rit werd op deze prijs beslag gelegd door Laetare A. van P. J. A. Botman, rijder J. van Leeu wen Jr. Van de 30 ingeschreven paarden ver- schenen er slechts 18 aan de start. De toto had een omzet van 4328. UNO-ACTIE Hier ter plaatse is de UNO-actie waarvoor pater H. de Greeve het ini tiatief nam en waartoe hij zich in een radio-oproep tot allen richtte, begon nen. Lijsten ter verzameling der- hand tekeningen liggen bij der heren A. P Wormsbecher en Jb. van Wilsem. Ieder boven de 18 jaar kan er zijn handte kening en adres op plaatsen en hoof den van gezinnen bovendien het aan tal kinderen beneden 18 jaar. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maarten, zoon van Gerrlt Hakvoort en Aaltje Bakker. Pieter, zoon van Klaas Hoekman en Dirkje v. Urk. Gehuwd: Sjoerd Snoek en Jannetje Bakker. Ondertrouwd: Gerrlt de Boer en Jantje Middel. CAUSERIE OVER HOSPITAAL KERKSCHIP. Ds. Homburg, Ger. predikant te Urlt, zal binnenkort in de Zuider Kerk te Urk een causerie houden over: Mijn werk op het hospitaal-kerkschip De Hoop. Ds. Homburg is op „De Hoop" on geveer een maand werkzaam geweest. Het programma van de 8 October- feesten te Alkmaar is in het kórt als volgt: 's morgens reveille, aubade, mu zikale rondgang, turndemonstratie op het Waagplein, gecostumeerde kinder optocht, behendigheidswedstrijden op de Laat, plechtigheid in het Victorie park, 's middags: sprookjesoptocht, kortebaan-draverij; 's avonds: kerkcon- cert, vuurwerk. Het feest wordt Vrij dagavond voorafgegaan door een lam pion- en fakkeloptocht. Bovendien zul len kermisattracties aanwezig zijn op het Canadaplein en de Paardenmarkt. Vandaag is te Heerhugowaard het echtpaar BasKuin 60 jaar getrouwd. De Tuchtrechter voor de Prijzen te Haarlem heeft de twee directeuren van een te Beverwijk gevestigde houthan del elk veroordeeld tot f 600 boete we gens prijsopdrijving, ontstaan wegens het doorberekenen van vervoerkosten. n Het personeel van de Papierfabriek te Velsen-Noord zal ook ditmaal de in Indonesië verblijvende personeelsleden in het bezit stellen van 'n Kerstpakket. 46 Op 11 October zal de heer H. L. M. van Heynsbergen, brandweer-instruc teur van vele Zaanse bedrijven, zijn 50- jarig jubileum als Zaandams brand weerman herdenken. De Zaandams» haven wordt binnenkort met een loop kraan uitgerust ter bevordering van een snellere lossing van houtboten. D» N.V. Houthandel v.h. William Pont laat er een bouwen. Boissevain, Buenos Aires—Japan, 26-9 te Hamburg. - Ceram, R'dam-Calcutta, 26-9 van Marseille Cleodora (t), 26-9 van La Flata na.aT Curagao Erinna, 26-9 van Pladju naar Miri Esso Den Haag (t), Aruba—R'dam, passeerde 26-9 Lizard - Gordias, Algiers-Se- villa, passeerde 27-9 Gibraltar Grote Beer» 26-9 van Batavia naar Surabaja —Maasland, Buenos Aires-A'dam, 26-9 te Ilheos - Melis- kerk,Tanga—A'dam, 27-9 te Mombassa Niger- stioom, 26-9 van A'dam te Lobito Nijkerk, 26-9 van Dar es Salaam naar Port Amelia Oranje, A'dam—Java, 26-9 van Ville Franche Papendrecht, Abadan—Lands End, passeerde 26-9 Perim Polyphemus, 27-9 van Makassar te Balik Papan Stad Schiedam, R'dam—Sa- vona, passeerde 26-9 Gibraltar - Tarakan, New York—Java, 27-9 te Alexandrie Tawalf, A'dam—Java, 26-9 van Genua naar Bona. Asturias, Batavia—R'dam, 26-9 ter hoogte van Port Soedan Kertosono, Java—R'dam, passeerde 26-9 4 uur Ouessant. Kota Gede, K'dam—Java, passeerde 26-9 12 uur Ouessant Schiedijk, New York—Alexandrie, passeerde 26-9 Kaap St. Vincent Ternate, 23-9 van Mombassa via Port Said naar R'dam Utrecht, 26-9 van Bombay naar Rangoon Waterman» R'dam—Java, passeerde 26-9 Suez - Zuider kruis, Java—R'dam, 26-9 13.30 uur van Aden. Abbekerk, R'dam—Karachi, passeerde 26-9 Perim Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 28-9 10 uur aan de Hoek van Holland verwacht Algorab, Porto Alegre-R'dam, 28-9 te Ant werpen verwacht Aludra, R'dam—Buenos Aires, passeerde 26-9 Fernando Noronha Averdijk, 26-9 van R'dam te New York Boskoop, Wfest-Indië—A'dam, 26-9 200 mijl zuid-zuidwest Finisterre - Edam, 25-9 van York te Philadelphia Leersum, Sorel— A dam, passeerde 26-9 Bishop Rock Leuve- kerk, 25-9 van Cochin naar Aden Lindekerk, *3-9 van R'dam te Calcutta. 177. Zal Pepi's vader nog op tijd komen? Hij heeft zich met een groot aantal apen op weg begeven om Pepi te gaan- Er heerst grote vro lijkheid onder de apen. Koning Sam ba, die al die tijd geleefd heeft in de veronderstelling, dat hij èn zijn vrouw èn zrjn zoon kwijt was, is dolgelukkig, dat tenminste lijn zoon nog terugge keerd is. Het verdriet, dat hij heeft omdat Pepi's moeder daar in dat verre land overleden ia, vebergt hij maar i»i diep in zijn binnenste. Eerst wil hij nu zijn zoon in de armen houden om ailes te horen van de wonderbaarlijke ontsnapping en de lange reis hierheen. Samba heeft met ontzag en ontroering geluisterd naar het verhaal van Kees Kaketoe, die hem verteld heeft, dat arie kleine hondjes Pepi helemaal weggebracht hebben. „Voort apen. voort!" schreeuwt hij. „Hoe eerder we pij mijn zoon zijn. hoe liever het me 1»!

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 2