Labour kaatst de bal terug Duitsland kan de Nederlandse grenscorrecties niet toestaan" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN NIWIN en Kath. Thuisfront Amsterdamse recherche had weer goede een aoeae neus Twee boerderijen te Finsterwolde in as gelegd „Da s goeie", zei Jan „en welbedankt!" Sowjetunie zegt vriendschapsverdrag met Joegoslavië op Vrijdag 30 Sept. 1949 74e Jaargang No. 10697 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Niels geleerd alles vergelen Tweede Kamer werkt zich in de knoop Het slechtst gekleed „Wij erfden een bankroet land...." Brandweerman sprong van zes meier hoogle Scandinavische douane-unie op komst Vandaag eindigt luchtbrug naar Berlijn TRAANGASBOMMEN UIT HELICOPTERS Stakers werden bestookt historisch gebeuren bij ZAAK-SCHALLENBERG Moord of zelfmoord? Vrouw dood langs spoorbaan Door haar man vermoord? Staking in Amerikaanse staalindustrie aanstaande „Tito agent der imperialislen" BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BLTLSMA en C KRAK COURANT TAxuEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties „Juttertjes''' tot 15 woor den 1 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.— iij vooruitbe taling. plus incassokosten II Bondsdag ontving Adenauers verklaring met luid applaus Br. Adenauer, de Duitse Bondskanselier, heeft Donderdag in de Bondsdag verklaard, dat Duitsland de „unilaterale Nederlandse grenscorrecties" niet kan toestaan. Hij noemde deze grenscorrecties „onverenigbaar met goede economische betrekkingen tussen Duitsland en Nederland". „De Nederlanders hebben een nieuwe zogenaamde grenscorrectie tot stand gebracht zonder de regering van Noordrijnland-Westfalen of de Federale regering hiervan in kennis te stellen. Een dergelijke houding is eenvoudig onmogelijk en kan niet door Duitsland worden geduld", zo zeide Adenauer. Adenauers verklaring, die het debat over de beleidsverklaring van de Bondslag sloot, werd door alle afgevaardigden met luid applaus begroet. In zijn rede zeide Adenauer voorts het begrijpelijk te achten, dat de Su- detenduitsers „in ons midden" gaarne naar hun geboortegrond terug wilden keren, doch zij moesten zich ervoor hoeden de zaak van pangermanistisch of nazistisch standpunt te bezien. Vóór Adenauer had prof. Carlo Schmid van de sociaaldemocratische oppositie ge sproken, die er eveneens voor gewaar schuwd had de Sudetenkwestie aan die der Oder-Neissegrens te verbinden. Prof. Schmid verklaarde, dat de Su- detenduitsers als gelijkgerechtigde bur gers naar hun land dienden terug te keren, wat slechts mogelijk zou zijn in een nieuw Europa, dat, om president Masaryk te citeren, een Zwitserland op hoger niveau zal zijn. Als oplossing voor de kwestie van het Saargebied zag prof. Schmid een samenvoeging van de economisehe hulpbronnen van Saar- en Ruhrgebied en Lotharingen onder één economisch beheer. Schmid was van mening, dat Duits land niet om het lidmaatschap van de Raad van Europa moest vragen, doch moest wachten tot het zou worden uit genodigd. Zelfs dan moest Duitsland slechts om de status van toegevoegd lid verzoeken. „Onze weg naar onaf hankelijkheid en gelijkheid zal vlugger worden begaan als wij niet trachten ons een fictieve gelijkheid aan te me ten", aldus Schmid. Stroom van amendementen op de P.B.O. (Van onze pari. redacteur) Er lagen Donderdagmiddag, toen de Tweede Kamer aan de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie zou beginnen, 36 amendementen en een motie ter tafel. Zes-en dertig voor stellen om ingrijpende en onderge schikte wijzigingen in het ontwerp aan te brengen! Dat was én de regering én de com missie van voorbereiding én de Kamer leden van het goede te veel. Men wenste de zaken nog eens te overzien, te bestu deren en te overwegen. Waarom stelde de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, voor de verdere behandeling op te schorten tot Donderdag 6 October. De Kamer ging daarop gaarne in, zodat pas volgende week opnieuw de stroom van welsprekendheid over de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zal los breken. De heren konden dus na ongeveer tien minuten weer vertrekken. Zij ble ven echter in Den Haag, want om vijf uur was hun tegenwoordigheid in het Kamergebouw verzocht voor een door de Staten Generaal aan de gedelegeer den ter Ronde Tafel-conferentie aange boden receptie. Des avonds om half ne gen kwam de Kamer bijeen voor de debatten over een viertal wetsontwer pen, waaronder dat betreffende de aansprakelijkheid van de Overheid voor handelingen, verricht tijdens of ten gevolge van de bezetting en dat tot bevordering van het zuiver-weten- schappelijk onderzoek. ADENAUER .onduldbaar Meningsverschil over de verdeling der subsidie In verband met het uittreden van het Katholieke Thuisfront uit de Ni- win heeft haar vice-voorzitter op een persconferentie een uiteenzetting ge geven van de ontwikkelingen, welke tot dat uittreden hebben geleid. Ir. Otten noemde het heengaan van het Katholiek Thuisfront een onaangena me verrassing. De Niwin zal haar taak echter normaal voortzetten, getrouw aan het principe „Allen voor allen". De Niwin strekt haar zorg uit tot alle militairen ongeacht godsdienst, rang of afkomst. Zij streeft ernaar de ac ties samen te bundelen zonder in de plaats te treden van bestaande ver enigingen,' die op dit terrein werk zaam zijn. De grote moeilijkheid, die ten slotte op dit uittreden van invloed was, was het niet eens kunnen worden over de verdeling van een extra subsidie, wel ke de minister van Financiën voor het jaar 1949 aan de Niwin toekende. Vele besprekingen; welke tot een oplossing van de zaak moesten leiden, waren het gevolg. Hangende een beslissing van de regering, wie de kwestie was voor gelegd, heeft het Katholiek Thuisfront echter zonder verder nader overleg gemeend zich uit de Niwin te moeten terugtrekken. Ir. Otten weet het terugtrekken aan de mutaties in het hoofdbestuur van het Kath. Thuisfront. Hij zei, dat de deuren wijd open bleven voor dat Thuisfront. De Niwin blijft bereid, zo zeide hij, om het zuivere geestelijke werk van het Katholieke Thuisfront te ondersteunen met materiële hulp. Smokkelaars van nylons en horloges gegrepen Rechercheurs van de economische re cherche van de gemeentepolitie te Am sterdam zijn er in geslaagd een manen een vrouw te arresteren, die zich zo als het zich laat aanzien bij herha ling hebben schuldig gemaakt aan het smokkelen van nylons en horloges. Men mag wel haast zeggen, dat zij in een perceel in de omgeving van de Java- straat een „grossierderij" in gesmokkel de horloges en nylons hadden geves tigd. Tijdens een onderzoek in een andere zaak waren de rechercheurs feiten ter ore gekomen, die er op wezen, dat er in de omgeving van de Javastraat een „hoofdkwartier" van smokkelaars was. Zij besloten Woensdagavond eens te gaan posten ter plaatse en te zien wat er zou gaan gebeuren. Dit plan had re sultaat. Na verloop van enige tijd stop te voor het bewuste huis een grote per- sonenauo, waarin een man en een vrouw zaten. Beiden stapten uit en gingen het huis binnen. De recher cheurs aarzelden niet lang en gingen het paar achterna. Een huiszoeking, zonder resultaat echter, volgde. Daarna zou de auto aan een onder zoek worden onderworpen, doch het contactsleuteltje, dat eveneens op de bagageruimte past, bleek verdwenen. De rechercheurs besloten daarna niet langer te aarzelen. Zij arresteerden de man en de vrouw en namen beiden, plus de auto mee naar het hoofdbu reau. Hier was de bagageruimte spoe dig open. Er bleken 700 paar nylons, 200 horloges en 100 plastic horloge bandjes in te zitten, alle van smokkel afkomstig De gearresteerden zullen vandaag voor de Officier van Justitie worden geleid. Frank Sinatra Het secretariaat van de studio's te Hollywood heeft, wat het noemt, de tien slechtste geklede filmspelers aan gewezen. Deze zijn: Bing Crosby, Howard Dvff, MacDonald Carey, Frank Sina tra, Robert Cummings, Victor Mature, Adolphe Menjou, Rudy Vallee, James Stewart en Van Heflin. Felle debatten in het Lagerhuis Bevan, de Britse minister van volksgezondheid, die Donderdag het devaluatie debat In het Lagerhuis voortzette, richtte een felle aanval op Churchill, die met gekruiste armen de woordenstroom zwijgend over zich heen liet gaan. Bevan, die dikwijls de leiders van Labours linker vleugel genoemd wordt, noemde Churchills rede van Woensdagavond „een opgeblazen blaas met leugens", die hij thans gaarne zou „doorprikken met de degen van de waarheid". Hü deed een beroep op Churchill om zich uit het openbare leven terug te trekken, daar het beter voor hem zou zijn zijn reputatie niet nog meer te bevlekken. Onder luid gejuich van de Labourbanken verklaarde Bevan, dat Engeland in 1935 voor het laatst een gunstige betalingsbalans had genoten en dat de Labourregering „een bankroet land" geërfd had. „De halve hongersnood op de Britse eilanden met twee millioen werklozen had de werkelijke financiële toestand van het land onder de conservatieve regeringen gemasqueerd". Bevan besloot zijn aanval op Chur chill met de verklaring dat enige dei ning gaande was in de conservatieve partij over de vraag, of Churchill een vóór- of een nadeel is voor de conser vatieve partij. Als de conservatieven Een enorme brand heeft Donder dag te Finsterwolde gewoed. De brand ontstond in de modelboerderij van W. ten Have. De brandweer van Finster wolde, die ijlings te hulp geroepen was, kon niets uitrichten, daar het biusmateriaal weigerde. De ter assis tentie geroepen brandweren uit Win schoten, Beerta en Midwolda moesten onder zeer moeilijke omstandigheden werken, daar de brandgracht, die hier, omdat er geen waterleiding is, langs de boerderij loopt, zeer weinig water bevatte. Weldra was de boerderij een laaien de vlammenzee. Toen het koren en voederhooi vlam vatten sloeg de brand over naar de modelboerderij vfn de heer O. Smith en men kon niet voorkómen dat ook deze boerderij, die op twintig meter afstand van die van de heer Ten Have staat, een prooi der vlammen werd. Tijdens de blussingswerkzaamheden stortte één der muren in, waardoor de brandweerman P. Jurjens uit Finster wolde zich genoodzaakt zag van zes meter hoogte uit een venster te sprin gen. Hij liep daarbij een armfractuur en een enkelblessure op en werd naar het Winschoter ziekenhuis overge bracht. De schade, welke door verze kering gedekt wordt, beloopt volgens een voorlopige raming ongeveer drie honderdduizend gulden. Zeventien personen zijn door deze brand dakloos geworden. De premie- en ministers van finan ciën van Denemarken, Noorwegen en Zweden, hebben besloten om in ver sneld tempo te werken aan het tot stand brengen van een Scandinavische douane-unie Hitier in de aether" Duitsers hebben in hun brievenbus sen pamfletten gevonden waarop in rode letters vermeld staat: „Hitiers stem kan thans dagelijks gehoord wor den over de 21-meter-band". Het op schrift luidde: juister naar Hitiers boodschap uit het hiernamaals". Reu ter tekent hierbij aan, dat een „occult" tijdschrift kortelings verklaarde, dat Hitiers geest op een seance gesproken had en berouw had getoond over zijn daden tijdens het leven. De Berlijnse luchtbrug zal vandaag te middernacht officieel worden stop gezet, na meer dan vijftien maanden onafgebroken te hebben gefunction- neerd, aldus werd gisteren door het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden meegedeeld De luchtbrug zou tot 31 October heb ben geduurd, maar er zijn thans vol doende voorraden in Berlijn. De directie van de Kamper Email- lefabrieken v.h. H. Berk en Zn. zal op October voor het eerst na de oorlog tijdens een feestavond aan 112 jubilaris sen, die 25 of 40 jaar in dienst zijn een gouden horloge of dasspeld uitrei ken. Weerbericht Weerbericht, geldig tot heden avond: In de ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Later op de dag plaat selijk opklarerfc Meest zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag hebben zich woeste scè nes afgespeeld vóór de vliegtuigfa briek van Bell te Buffalo, waar arbei ders reeds zestien weken in staking zijn. Vijf en twintig politiemannen en vele stakers en werkwilligen liepen verwondingen op bij botsingen, die ontstonden toen werkwilligen een cor don van vrouwelijke posters, vóór de ingang van de fabriek trachtten te passeren. Aan de gevechten werd een eind gemaakt met rook- en traangas- bommen, die zowel door de politie op de begane grond als door een hef- schroefvliegtuig naar de demonstran ten werden gezonden. Hiertoe werd overgegaan toen meer dar 100 politie agenten bij hun pogingen om de vrouwelijke posters van de ingang te verdringen met stenen en stokken door de stakers bekogeld werden. LEERLINGEN IN STAKING Drie-en-vijftig leerlingen van de Normaalschool te Makassar zijn in -taking gegaan, omdat hun bij de aan vang hunner studie was toegezegd, dat de leerjaren aan deze school als diensttijd zouden worden meegeteld, van welke regeling het bestaan thans ontkend wordt. Oude landarbeiders ontvingen hun eerste pensioen Minister Mansholl woonde Minister S. L. Mansholt was Don derdag getuige van de eerste uitbetaling van pensioenen aan landarbeiders. De eerste landarbeider, die in het „Wapen van Holland" te Klaaswaal in het genot van deze bedrijfsuitkering werd gesteld, was de 67-jarige J. van der Spaa van Greupdijk onder Mjjnsheerenland. „Da's goeie", zei Jan, „en welbedankt". J. van der Spaa begon als jongen van 10 jaar voor 40 ct. per dag de zware grond in de Hoeksewaard te bewerken. Zijn hoogste loon was ooit een goede 4.per dag. Van trouwen kwam nooit wat, daar was geen geld voor. „Maar tegenwoordig is dat anders", zei Jan, een kleine zongebruinde figuur, die krom in zijn schouders staat. „Te genwoordig zijn de lonen een stuk beter en met een pensioentje voor de oude dag in het vooruitzicht, ook voor we duwen, wezen en invaliden, kan een jonge kerel een gezin gaan opbouwen". Jan van der Spaa, die met terug werkende kracht tot 8 November 1947, toen hij 65 jaar werd, 621.76 ontving, was te beduusd om veel te praten, maar hij stemde met een stevig applaus in, toen een zijner fortuingenoten de dank van allen overbracht met de woorden: „Hier bedankt ik de mensen van de Stichting voor de Landbouw en van de organisaties voor het mooie werk. dat ze voor de landbouw hebben gedaan". In een geest van dankbaarheid wer den deze eerste pensioenen uitgereikt en ontvangen. Een lange en moeizame weg voor lotsverbetering van de land arbeiders is hiermede afgesloten. Minister Mansholt zeide, dat het „ein delijk dan toch" zo ver gekomen is. Deze uitkering is de eerste stap op de weg naar wezenlijke verbetering van de tot dusver wel zeer afhankelijke groep der landarbeiders.. Hij wilde hiermede niet zeggen, dat thans alle problemen zijn opgelost, doch wel is nu enigszins tegemoet gekomen aan het verlangen naar een onbezorgde oude dag. Dank zij grote kracht en werk zaamheid van de organisaties in de landbouw is dit pensioenfonds tot stand gekomen. Namens de regering bracht minister Mansholt dank voor dit initiatief tot de organisatie van het fonds. De kleine zelfstandigen Het enige wat ik betreur, aldus mi nister Mansholt, is, dat alleen de on geveer 140.000 landarbeiders aan het fonds deelnemen. Het is zo nodig, dat ook zelfstandigen, speciaal kleine zelf standigen in land- en tuinbouw, wier toestand doorgaans toch niet bijster rooskleurig is, zich aansluiten. Ik hoop dan ook, dat zij zich op hun oorspron kelijk afwijzend besluit zullen bezinnen en van de bij de wet op de bedrijfs- pensioenen geschapen mogelijkheden tot groter sociale zekerheid gebruik zullen maken om te gaan meedoen. Er moet voor hen meer zekerheid komen en ik hoop uit de grond van mijn hart, dat zij deze van de kring van hun be drijfsorganisatie uit zullen willen be reiken." Op 26 October a.s. zal het 135 jaar geleden zijn, dat het wopen der Koninklijke Marechaussee werd gesticht. Voordien bestonden er wel soortgelijke lichamen, waarvan de leden practisch dezelfde uniformen droegen als de eerste marechaus sees in 1814. Geheel links het uni form der keizerlijke gendarmerie (18101813), tweede van het links het uniform, zoals het van 1806 1810 werd gedragen, midden en rechts het meest moderne mare chaussee-uniform, dat van 1869 af in gebruik ia, en vierde van links een marechaussee uit de jaren van 1844—1869. aan de macht komen, zullen zij hem wegwerpen als een vuile handschoen, aldus Bevan. Tot slot deed de minister een beroep op de georganiseerde arbeiders om de moeilijkheden van het land niet uit te buiten. Wij vertrouwen er vast op, dat zij hieraan gevolg zullen geven, zeide hij. Motie van vertrouwen aanvaard. Later werd een motie van de opposi tie in het Lagerhuis, waarin de econo mische politiek der regering wordt af gekeurd, met 350 tegen 212 stemmen verworpen. Het Lagerhuis aanvaardde met 342 tegen 5 stemmen een motie van ver trouwen in de politiek der regering met betrekking tot de devaluatie en haar economisch beleid. De conservatieven onthielden zich van stemming. De talloze geruchten omtrent de ver moedelijke doodsoorzaak van F. Schal- lenberg die in de morgen van de 15e September dood in een ondiepe vijver in de Haagse diplomatenwijk werd aan getroffen, blijven hardnekkig voortle ven. Even hardnekkig echter houdt de Haagse politie vast aan haar mening dat S. zelfmoord heeft gepleegd en niet door geweld van h,et leven is beroofd. De Haagse politie is ervan overtuigd, dat S. tijdens en na de bezetting een nogal bewogen leven heeft geleid. Met het onderzoek naar dit leven, dat reeds sinds geruime tijd werd ingesteld, heeft de Haagse politie evenwel niets uitstaande. De Haagse politie wacht thans met belangstelling af of iemand haar posi tieve aanwijzingen kan doen toekomen, die de juistheid van het vermoeden bewijzen, dat S. werd vermoord, omdat hij te veel wist over verschillende per sonen en - de millioenen van dr. ing. Munckè. Woensdagavond vonden voorbijgan gers langs de spoorbaan Kesteren Nijmegen bij het dorpje Valburg het ontzielde lichaam van een jonge vrouw. Zij bleek te zijn de 26-jarige van de B. uit Valburg, echtgenote van een losar- beider. Onmiddellijk waarschuwde men de politie, die aanvankelijk een ongeval veronderstelde. Verscheidene omstan digheden waren echter de oorzaak, dat het parket te Arnhem haar man, de eveneens 26-jarige van de B. aan een verhoor onderwierp, waarna hy in ar rest werd gesteld. Het stoffelijk over schot van de vrouw is voor een gerech telijke schouwing naar Nijmegen over gebracht. Naar wij nader vernemen, bestaan er sterke aanwijzingen, dat de vrouw niet door een passerende trein is gegrepen. De 26-jarige vrouw was moeder van twee jonge kinderen. De Bethlehem Steel Corporation en de Republic Steel Corporation, na de Uni ted States Steel Corporation de groot ste staalproducten in de Verenigde Sta ten, hebben de onderhandelingen met de Verenigcle Staalarbeiders, de vak vereniging van staalarbeiders, die is aangesloten bij de CIO, afgebroken. De staalfabrieken zijn voorbereidin gen gaan treffen voor een ordelijke stil legging der bedrijven, die 24 tot 48 uur duurt. Vrijdag te middernacht kan de staking uitbreken. gesloten verdrag van vriendschap en samenwerking." Het SowjetrussischeJoegoslavische vriendschapsverdrag voorzag in het verlenen van wederkerige bijstand door de verdragsmogendheden, indien één der contracterende partijen in een oorlog met Duitsland of met enige staat of groep van staten, die zich rechtstreeks of indirect met Duitsland had verbonden in het kader van een mogelijke wederopleving van de Duit se aanvalspolitiek, zou worden ver wikkeld. De beide contracterende par tijen verplichtten zich in het verdrag geen bondgenootschap te sluiten met een staat of deel te nemen aan een coalitie van andere mogendheden, in dien een dergelijk bondgenootschap of een zodanige coalitie tegen de an dere partij gericht zou zijn. Radio-Moskou heeft gisteren de tekst van een Sowjetrussische nota aan de Joegoslavische regering omge roepen, waarin wordt verklaard, dat het tegen Lazlo Rajk c.s, te Boedapest gehouden proces heeft aangetoond, dat de regering te Belgrado een vyandige politiek jegens de Sowjetunie voert. .Joegoslavië," aldus de nota, „heef: ajjn onafhankelijkheid verloren. Het treedt thans op als een agent voor buitenlandse imperialisten. Daarom acht de Sowjetrussische regering zich, met ingang van gisteren niet meer gebonden aan haar verplichtin gen, overeenkomstig het in April 1945 tussen de Sowjetunie en Joegoslavië

Heldersche Courant | 1949 | | pagina 1